BALM OÊ WACHT „Hartelijk dank voor J. F. KROONE 33e Jaargang - No. 28 Vrijdag 8 December 1939 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Gravin P. van Heerdt tot Evers- berg—Quarles van Uïford f. KDflDCTCM gedipl.masseur DUnO I LH heilgymnast popellaan 3 - tel. 22734 bloemendaal Teraardebestelling R. Baas Azn GEVONDEN: Sinterklaas is vertrokken HET DAALSCH WEEK Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regels f 0.35 by vooruitbetaling. Elke regel meer t 0.10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Tuinaanleg Vaste Plantencultuur .Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan fi, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg'en Dompvloedslaan Op wacht! Tot na den oorlog! En dan! In deze acht woorden liggen twee groote vraag stukken. Hun oplossing zullen zij vinden op het tijdstip, dat wij nu nog niet kunnen bepalen, maar vóór dat tijdstip moeten wij met hun op lossing gereed zijn. Het eerste vraagstuk betreft onze zgn. onzij digheid of neutraliteit en luidt: hoe bewaren wij als volk onze vrijheid en zelfstandigheid, ons hoogste goed tot op den dag der vredessluiting (min. van Kleffens)? Het tweede vraagstuk luidt: Welke nieuwe rechtsorde der volkeren hebben wij helpen voor bereiden om in te treden bij die vredessluiting? Het eerste vraagstuk vindt zijn oplossing van dag tot dag in onze aaneengeslotenheid, ons vol houden en doorzetten in een neutraliteitspoli tiek, waarover eenstemmigheid bestaat. Het tweede vraagstuk kan tot op het tijdstip, dat wij noemden alleen theoretische worden be handeld. „Op wacht"! Onder dezen titel en onder die andere „na den oorlog", stellen wij ons voor met onze lezers ge regeld over beide vraagstukken van gedachten te wisselen. Wie van hen wil mede spreken zen- de ons zijn (hare) gedachten toe. Wij zullen ze invlechten in de onze. Op Wacht! De bodem van ons volksbestaan daalt iedere 200 jaar één meter. Afzienbaar is dus de tijd waarna de zee rondom het Gooi zal staan tegen de hooge Veluwe op. Het dichtst bewoonde en daardoor meest ontwikkelde gedeelte van ons land wacht dus nog maar een betrekkelijk kort bestaan. Het daarop thuis hoorende volk heeft zoolang dit duurt een stijgende verantwoorde lijkheid van zelfhandhaving, cultureele ontwik keling en mogelijkheid om zijn cultuur aan an deren over te dragen. Cultuur is harmonische ontwikkeling naar het materieele èn het spiri- tueele, naar stof en naar geest in onderling ver band en samenhang. Alleen een cultureel beduidend volksbestaan is de moeite van te leven en geleefd te worden waard. Alleen voor zulk een volksbestaan kan de moderne mensch aan arbeiders, denken, zich schrap zetten, desnoods zich met oprechte vreugde offeren. Hoe staat dat met ons? De Nederlandsche viee-admiraal, die in deze dagen een nieuwe onderzeeboot te water hielp bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij be ëindigde zijn, het oorlogstuig wijdende toespraak ongeveer aldus: „Het materieel (lees: het mate riaal) der Nederlandsche marine is door gaans voortreffelijk'. Hij kan het weten. Wij Hollanders of Nederlanders, zijn er niet hoogmoedig op, want degelijkheid is plicht, maar er zijn meer materieele dingen in Nederland, die in den regel voortreffelijk zijn. Maar hoe staat het met ons naar den geest? Zouden wij de geestelijke mondvoorraad, den geestelijken groei, de geestelijke vruchten van onszelf en onze landgenooten ook in den regel voortreffelijk durven noemen? Die vraag te stellen is aarzelen om haar zoo dadelijk te be antwoorden. Wij geven elkaar bloemen en vruchten van eigen bodem en genieten er dankbaar van, onze jongens laten zich, Vi gedwongen, 3/i vrijwillig mobiliseéren om ingesteld te worden op het vreeselijkste wat in de samenleving bestaat, den medemensch te dooden, misschien wel naar twee kanten, maar kunnen wij wel vredelievend samenleven, willen en vermogen wij elkaar in vrede te verstaan? Op wacht! 't Is nu geen tijd voor dergelijke vragen, die niet direct bevestigd kunnen wor den met een oprecht „ja". En toch! Wij moeten elkander juist in dezen tifd van dag tot dag dieper leeren kennen en verstaan. Opdat men overal waar rede heerscht onze ge meenschappelijke stem zal kunnen verstaan, ons inzicht, ons begrip zal leeren kennen, onzen wil zal loeren eerbiedigen. O schoone Nederlandsche taal, welk prachtig gevaarloos harnas en lans, veldkijker, vliegtuig en geweer, mijn en kanon, schuilkelder en inun datie, welk heerlijk verkeersmiddel horizontaal en verticaal, welk een heerlijke brug verschaft gij ons om geestelijk één te zijn! Dit in het algemeen. De volgende week in dit verband iets over een ernstig, verkeerd taalgebruik bij ons inheemsch. N.B. Den belangstellenden lezer geven wij den raad dit artikel te bewaren. Anax. Abonnementen bij vooruitbetaling l 1,— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 blWoensdag j.l. vond op de algemeene' be graafplaats te Bloemendaal de teraardebestelling plaats van wijlen Gravin P. van Heerdt tot Evers- bergQuarles van Ufford, die Zaterdag j.l. in den ouderdom van 77 jaar te 's-Gravenhage overleed. Gravin van Heerdt heeft een groot deel van haar leven gewijd aan het vredeswerk, waarvoor zij een onvermoeiden strijd voerde onder de leus „Recht boven Macht." In woord en geschrift, ook op het publieke terrein, heeft zij gepoogd deze leus ingang te doen vinden, zich daarbij speciaal aangetrokken gevoelende tot de jeugd. Als lid van het hoofdbestuur der vereeniging voor Volkenbond en Vrede, had zij zitting in de Jeugd-onderwijs-commissie, de Commissie voor Moeders en Opvoedsters, en de Commissie voor Kindervredeslectuur dier vereeniging. Haar bijzondere zorg ging voorts uit naar het jeugd blad „Jeugd en Wereldvrede", dat in verschei dene talen getuigenis aflegde van haar bedoelin gen. Gravin van Heerdt heeft verschillende func ties vervuld, o.a. als lid van het hoofdbestuur van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, lid van den Anti-Oorlogsraad; lid van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij en van het hoofd bestuur der vrouwengroep dier partij. De teraardebestelling. Onder de talrijke aanwezigen die de laatste eer aan de overledene bewezen, merkten we op: den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, secreta ris van de vereeniging voor Volkenbond en Vre de; mevrouw M. van der Colk-Schmidt namens den Alg. Ned. Vrouwenbond; mevr. wed. Ds. A. Klaver-Oudshoorn te Haarlem namens de groep Nederland van de Union Mondiale; mevrouw Mr. E. A. J. Scheltema Conradi namens het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij; me vrouw J. Meyer-Rummelhoff te Amsterdam na mens het hoofdbestuur van de vrouwengroep der Liberale Staatspartij; mevrouw L. Romeijn- Tuckermann te 's Gravenhage namens het hoofd bestuur der Commissie voor Moeders en Op voedsters en mevrouw A. M. NienhuysVer- steegh, presidente van de afd. Haarlem dezer commissie, opvolgster van de overledene, met de medebestuursleden mevrouw W. J. C. Blomberg- Zeeman, mevrouw J. E. van Zwijndrecht-ter Meulen, mevrouw G. C. Vissering-Krayenhoff van de Leur; mej. C. Westendorp en mevr. Th. C. Wynmalen namens de afdeeling Haarlem van den Ned. Kinderbond; mr. D. J. van der Plaats, oud-voorzitter der afdeeling Bloemendaal van de Liberale Staatspartij; mevrouw W. Wijnaents Francken-Dyserink te 's Gravenhage, en vele anderen. In de aula, waar het stoffelijk overschot, ge dekt met vele bloemstukken, was opgebaard, sprak allereerst Jhr. G. C. Quarles van Ufford, die uiting gaf aan zijn warme waardeering voor de groote gaven van hart en geest die de overle dene bezat. Haar zonnige jeugd en gelukkige eerste huwelijksjaren beloofden veel voor de toe komst, doch helaas werden haar tegenspoed, groote zorgen en ziekten niet gespaard. Daar tegenover toonde zij een onuitsprekelijke energie al Uw goede zorgen!", schreef Sint Nicolaas ons in zijn afscheidsbrief. „Ik had allemaal tevreden ge zichten, omdat ik dit jaar uitsluitend mijn sigaren enz. betrok uit Uw Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628". levenslust en opgewektheid, en de teleurstellin gen konden haar niet ontmoedigen. Toen zij na een twintig-jarig verblijf in Suriname weer in Nederland terugkeerde, heeft zij haar talenten en welsprekendheid gewijd aan de belangen van de vrouw, van de moreele opvoeding der jeugd en de vredesbeweging. Daarbij heeft zij niettegen staande haar groote prestaties op philantropisch gebied, nimmer haar plichten als vrouw en moe der verzuimd. Zij heeft den vrede op aarde gewild, met al haar geesteskracht heeft zij getracht de oorlogs mentaliteit uit te bannen, en het uitbreken van den jongsten oorlog is voor haar een afschuwe lijke desillusie geweest. Het is een zegen, waar voor we God danken, dat zij niet langer getuige behoeft te zijn van den ellendigen toestand op deze wereld. Rust in vrede, dien vrede waar naar ge zoo lang hebt gestreefd, aldus eindigde spreker. Hierna sprak mevrouw L. Romeijn-Tucker- mann, namens de Commissie voor Moeders en Opvoedsters, onderafdeeling der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, en de groep Neder land van de Vrouwen wereldunie voor goede in ternationale verstandhouding. Haar bezieling en liefde, zeide spreekster, zul len we missen, doch we nemen ons voor haar werk voort te zetten en tot een goed einde en resultaat te brengen. Het was alsof haar voor uitziende geest in de laatste jaren voelde dat de constructie van den vrede gevaar liep. Namens het hoofdbestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede sprak hierna de heer H. Ch. G. J. van der Mandere. De overledene behoorde van de oprichting der vereeniging af tot den kring van het hoofdbe stuur, doch reeds lang vóór dien was zij een der werkzame pacifisten, wat zij heeft getoond in den tijd van den grooten wereldoorlog, die nu reeds weer door een veel moeilijker tijd is achter haald. Zij heeft haar vredeswerk gedaas, met nauw gezetheid en instelling van heel haar wezen en haar wil. Voortgekomen uit hoogere kringen, heeft zij gekend het „Noblesse oblige", doch bij haar scheen het zwaartepunt immer te liggen op het „oblige"; zij heeft haar plichten jegens haar medemenschen vervuld tot de lichamelijke krachten haar ontbraken. Zij is een lichtend voorbeeld geweest dat in den kring onzer ver eeniging niet licht zal worden vergeten. Toen de kist grafwaarts gedragen was. sprak de zoon van de overledene, J. H. A. W. graaf van Heerdt tot Eversberg een woord van af scheid tot zijn moeder en dankte voor de eer aan haar bewezen. blOnder veler belangstelling heeft Zaterdag middag op de Algemeene Begraafplaats, alhier, de teraardebestelling plaats gehad van het stoffe lijk overschot van den heer R. Baas Az., opzichter en oudste directeur van de N.V. Algemeene Noord-Hollandsche Maatschappij van Levens verzekering te Haarlem. In de aula werd op uitdrukkelijken wensch der familie alleen gesproken door den wijkpredikant, Ds. Joh. C. Brussaard, Geref. predikant, alhier. Met bijzondere ontroering staan wij hier bij het stoffelijk overschot van den heer Baas, zeide spreker, omdat hij die heenging verreweg de oudste in onze gemeente was en in onderscheiding van duizenden anderen een buitengewoon hoogen leeftijd bereikte. Des te sterker gevoelen wij het pijnlijk beschamende woord van den Psalmist, dat des menschen leeftijd is als een schaduw, dat hij ijdellieid is en niets dan een ademtocht. De overledene bezat een schier onverwoest bare lichaamskracht en heeft in een jarenlangen onvermoeiden dadendrang van zijn jeugd af aan geworsteld om door een labyrinth vau moeilijk heden zijn doel te bereiken.' Met Gods hulp en Diens bijzonderen zegen heeft hij van een klein begin een groot werk tot stand gebracht, daarin werkende zoolang het dag was. Niet alleen daar door was hij een voorbeeld van ernstige, trouwen plichtsbetrachting, doch hij was ook een harte lijk meelevende vader en zorgzaam echtgenoot, een achtenswaardige, patriarchale figuur. Ook voor de geestelijke en eeuwige belangen heeft hij een toegewijd hart gehad. De kerken van Haarlem en Bloemendaal diende hij jaren lang als ouderling, waarbij hij naast een gezonden Tusschen St. Nicolaas en Kerstmis denkt U toch aan ons? Er wordt dan, van 11 t.m. 16 December gecollecteerd voor ons Huis „GROOT KIJKDUIN" kijk op het leven, met warm gemoed de belangen diende. Wij mogen dankbaar zijn voor wat God in hem geschonken heeft, waarin ten volle geldt, dat de nagedachtenis des rechtvaardigen ten zege kan zijn. Aan de groeve werd hierna een kort woord gesproken door den oudsten zoon, den heer Mr. A. R. Baas, die dank bracht voor de laatste eer aan den overledene bewezen, o.a. aan commis sarissen, adviseurs en het talrijke personeel van binnen- en buitendienst, dat de plechtige teraarde bestelling bijwoonde. blGevonden en terug te bekomen bij: Nieuwkoop, Noordlaan 9, een regenkapje; De Wit, Schoollaan 5, Bennebroèk, een belastingmerk Peper, Kostverlorenstraat 129, Zandvoort, een vulpenhouder; Van der Bergh, Oranje Nassau laan 177, een regenkapje; J. Termaat, Hofje van Stoel 5, 2 wanten; Tooien, Reigerstraat 108, Haarlem, een tasch met boeken: Zevenhuis Raap- horststraat 35, Haarlem, een dameshandschoen; Margadant, Rijnegomlaan 12, een halsdoek; W. v. Ooij, Bloemveldlaan 53, Haarlen, een wantje,; Van Laar, Joan Mauritsplein 2, een spaniel; Tollenaar, Frans Halsstraat 3frood, een koffertje met lijfgoed; Smits, Zijlvest 31, een sjaal; filiaal Albert Heijn, Bloemendaal, een damesrijwiel; Witteman, Bloemendaalscheweg 189, een kinder- want; J. Termaat, Hofje van Stoel 2, een pet; Hameka, Zandvoorterweg 27, een zak; M. Veen- stra, Van Stolberglaan 9, een vulpotlood. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.), kinderlaars, sok, kinder- taschje met inhoud, tankdop van militaire auto, vulpenhouder, halsdoek, sportkous, gewicht, hand schoenen, kinderpantoffel. Post Aerdenhout: zak met garneering, hand schoen, das, nummerplaat GZ 7563. maarBalm met zijn verscheidenheid van de fijnste visch, is gebleven. Stel je voor, dat Sinterklaas (zelf een groot vischliefhebber) hem meegenomen had...! Wij blijven dus zorgen voor fijne visch, alle dagen, alle soorten, wat het seizoen ons biedt. Heden aanbevolen: Stokvisch, versche Mosseleh en schoongemaakte Sprot of Oesters, Zeeuwsche Imperials. De prijs is lager dan verleden jaar. Op bellen 23280 en 't komt in orde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1939 | | pagina 1