*Balm J.F.KROÖNE Qp Wacht ZELDZAAM, ZELDZAAM! Veel goeds voor 1040 33e Jaargang - No. 32 Vrijdag 5 Januari 1940 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Over veen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN BEGRAFENIS EN CREMATIE OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN Het BreS-Comité GEVONDEN: HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel t 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regels. t 0.35 by vooruitbetaling. Elke regel meer t 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling t 1,— per half jaar Abonnementen kunnen steeds Ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 Tuinaanleg Vaste Plantencultuur.; Telefoon 14423 V Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Överveen, Kj^eeke'rijen: Bi.daalscheweg en Dompvloedslaain BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL TELEFOON STRAATWEG 4A 2 2 4 4 4 V. „Onze groote tijd staat voor groote proble men, die vragen om een groote oplossing" (Gr. A'dammer). „Wij moeten vooruitzien, wij moeten denken aan onze kinderen voor het geval de rest van de wereld alleen overheerscht werd door ge weld." (Pres. Roosevelt.) „België kan van Nederland nog wel iets lee- ren." (Min. De Man.) „Nederland, een klein land, bestuurt zijne overzeesche gewesten vooortreftelijk. (Een Duitscher.) „De hygiëne regelt de verhoudingen tusschen den gezonden mens& efi de buitenwereld." „Het recht is de hygiëne der menschelijke verhoudingen." (Edmond Picard.) De menschenwereld is bezig niet aan een revolutie, een zich zelfomwentelen, maar aan eèn ongewenteld-worden. Het helpt niets dat te betreuren. Het helpt nog veel minder vroegere toestanden terug te wenschen, of zooals men dat noemt: te repristineeren, d.w.z de dingen van gisteren met geweld terug te brengen. De „Gepeoe" en de „Gestapo", ook hier te lande reeds in symptoom aan het insluipen vóór de komst van minister Gerbrandy, bereiken met het toepassen van de methoden der Inquisitie (zie daarvoor b.v. de schilderijen van Goya) het tegendeel van hun doel. De europeesche mensenheid der 15e en 16e eeuw had in Europa in den strijd voor godsdienstvrijheid iets be grepen en gegrepen van: „Vrede en Vrijheid door Recht". Deze leus vond in den mensche- lijken geest (die van bovenaf dreigde te ver wilderen, zooals nu in Rusland, Duitschland, Italië en Japan) gehoor, die gedachte vond er een vruchtgare bodem. En wat eenmaal in den bodem^ der menschelijke geschiedenis wor tel heeft geschoten is niet gemakkelijk meer uit te roeien. Gepeoe's en Gestapo's worden overal als een pest herkend, gemeden en bestreden, zelfs in die Europeesche kringen, die in hun seigneuriaal, hiërarchisch, onderdanen-en vor- stensysteem het woord inquisitie nog herber gen. Alles wordt omgewenteld. Men kan het zich zoo eenigszins voorstellen. Er is een levens kracht, die alles vult, ophoudt en samenbindt. Maar hij verlaat met het op aarde vallen van zijn vrucht, de stam en de takken die hij schiep en voedde. En wanneer dan die stam en die takken zouden kunnen spreken en bevelen zou den willen geven en gezag uitoefenen, dan zou dat vergeefsche moeite zijn, want het Leven was intusschen verhuisd naar een ander oord. Men bedenke bij dergelijke vergelijkingen, dat wij arme menschen-van-nu wel ons van aan de natuur ontleende gelijkenissen moeten be dienen om elkaar te verstaan, maar dat onze geest, ons intellect, onze intuïtie, ons inzicht van een andere orde is dan onze natuur en dat wij al denkende en redëneerende juist bezig zijn ons aan onze natuur te ontworstelen. Dus kan uit den aard der zaak de natuur ons nooit hel pen aan een ware vergelijking, een ware gelijkenis, d.w.z. aan eene waarop wij met elkander kunnen doorredeneeren. Zoo is het zelfs met de gelijkenissen uit de EvaVigeliën, al geven deze ook door de wijding van Hem, die ze uitspreekt, als het ware plot selinge lichtflitsen op de Waarheid. De waar heid, die de wijsheid Gods is, maar voor ons stervelingen hoogstens een zich steeds verbete rende zienswijze in de richting dier wijsheid. Recht dan de hygiëne der menschelijke ver houdingen, zeg gerust, gezondheidsleer der sa menleving en toepassing van die leer. Volkenrecht? Een Recht, een hygiëne in wording. In de middeneeuwen onbekend, nauwelijks vermoed, trouwens door den hierarchischen wereldbouw van öie tijden onnoodig. Opgekomen uit Renais sance en Hervorming. Met aanvankelijke vast stelling in schrift het eerst door den Neder- landschen protestant, Hugo de Groot. Zijn werk „De jure belli ac pacis" (over het Recht van oorlog en vrede) is het eerste dui delijke volkenrechtelijke licht, dat in de men schenwereld voor iedereen ontstoken werd. Het is later door veel meer lichtbronnen gevolgd. Een groote lichtdrager,, weer 'n Nederlan der, was ook de 19e en 20e eeuwsche profes- ser Van Vollenhoven van de 20e Leidsche Uni versiteit, op wiens gestoelte de u reeds ge noemde prof. B. M. Telders thans zetelt. Van dezen noemen wij naast zijn reeds genoemde Wat een verrukkelijke smaak. Wat een heerlijke geur! Geen wonder! Het is een si gaar van Paarlberg. Dat zegt genoeg. Dat zegt alles! Sigarenmagazijn Bloemendaal scheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Tele foon 22628. werk van 1927 thans: „Nederlands Onzijeltg- heid, Grondslagen en Gevolgen", onlangs uit gegeven door Martinus Nijhof. Deze brochure is in den handel voor slechts tachtig cents. Wij raden ieder, die de moeite neemt ons met aan dacht te volgen aan om deze brochure te lezen. Zij bevat twee lezingen door prof. Telders ge- ïouden: „Nederlandsch recht tot onzijdigheid" met een naschrift, „De handelsoorlog en de rechten der neutralen" en volledigheidshalve onze „Neutraliteitsproclamatie 1939". ANAX. (Wordt vervolgd.) Noot. V/ij moeten onzen dank brengen aan een lezer, die door een vraag onzen medewwerker Anax opmerkzaam heeft doen worden op een fout. Met een Duitsche atlas in de herinnering, waarop ons land was afgebeeld als een win gewest van het Derde Rijk, veroorloofde A. zich in een noot onder zijn artikel de bewering dat op de nieuwste Duitsche atlas ons land niet als zelfstandige staat voorkwam. Wij hebben onzen medewerker daarop gewezen en hij schrijft ons: „Ik heb het aanschaffen van de door mij bedoelde atlas destijds nagelaten om de reden, c!ie ik schreef. Ik zal nagaan welke de namen zijn van samensteller en uitgever, en van welk jaar het werk v/as. Ik ben den lezer dankbaar voor zijn vraag, die kan dienst doen als een terechtwijzing. Intusschen heb ik de thans nieuwste twee Duitsche atlassen laten komen en kunnen inzien. Het zijn: Velhagen Klasings grosser Volksatlas, jubileum-uitgave bij het 100- jaren bestaan der firma en „Knatirs Weltatlas Neuausgbae 1939. Het laatste werk, dat slechts f 1.85 kost, bevat 130 gekleurde en andere kaar. len en eindigt met een register van 29000 woor den. Ik meen met betreuren van mijn fout, niet beter te kunnen doen dan uit de algemeene beschrijving van ons land uit laatstgenoemd werk de volgende zinsnede over te nemen: „De gunstige ligging en het bezit van goede „havens aan de monden van de Schelde, Maas ,en 'Rijn hebben de Hollanders reeds in de 16e „en 17e eeuw gemaakt tot een zeevarend volk „van den eersten rang. „De rijkdom van Holland is te danken aan „zijn handel, zijn scheepvaart en zijn verhou ding tot de kleinheid van het moederland zeer „omvangrijke, voortreffelijke bestuurde over- „zeesche gewesten in Oost-Indië en in Amerika." De door oa« gecursiveerde woorden steken ons een hart onder den borstriem. De eer van die gelukkig juiste zinsnede komt toe aan dr. Rolf Schrameier te Berlijn en wijst op een goede ge zindheid jegens ons volk, wat prettig aandoet. In eerstgenoemde atlas van Velhagen Kla- sing treffen wij slechts één ietwat bedenkelijk kantje aan. Onder nr. 16 getiteld: „Die Völker im europaischen Lebensrauw". Onder een volk wordt daar iets anders verstaan dan wij gewoon lijk doen. Het kaartje geeft met roode kleur het gebied aan van de „Germanen" en daaronder heeten dan te vallen: Duitschland, Nederland, België, Groot-Brittannie en Ierland, IJsland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, voorts de bretonsche westpunt van Noord-Frankrijk. Deze roodgekleurde gebieden van „Germanen" zijn ingeklemd tusschen die van Finnen (grijs), Romanen (paars) en Slaven (geel), 't Deensch gebied wordt in het rood-gekleurde afzonderlijk aangegeven met het woord „Danen". Wij wor den niet afzonderlijk vermeld, evenmin als de Belgen. Onze plaats wordt enkel aangeduid met het woord: „Niederdeutsche" daaronder staan als waren ze soortgelijk vermeld „Mitteldeut- sche" en „Oberdeutsche". Het daaronder op p. 16 staande kaartje ge- heeten „Die Gaue der N.S.D.A.P." bemoeit zich echter weer alleen met het echte Duitschland van het begin van dit jaar. Zoodra ik meer weet, zal ik U berichten". WIE HEEFT EEN RADIO VOOR DE MILI TAIREN blOnder auspiciën van het Centraal-Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning voor Mili tairen zal waarschijnlijk Zaterdagmiddag a.s. in „Domi" aan het Zandvoorterpad, een tehuis voor de in deze omgeving gelegerde militairen worden geopend. Wie heeft voor dit doel een radio-toestel (het mag gebruikt zijn), te missen Opgave wordt gaarne ingewacht, liefst spoedig bij den heer De Waal Malefijt, Korte Zijlweg 29 te Överveen. LANGS HET NOORDZEEKANAAL In het koude jaargetijde is voor den natuur liefhebber een tocht langs het Noordzeekanaal steeds aan te raden. Niet omdat het daar war mer is dan b.v. in het wintersche bosch, integendeel, men krijgt koude en nattigheid daar uit de eerste hand. Maar wat een excursie naar dat breede kanaal voor den vogelliefhebber zoo interessant maakt, is, dat er bij en in dat groote water altijd wat interesants te verwachten is. Dat is den geheelen winter door het geval, maar zeker als er felle koude heerscht of is te verwachten. Daar zijn allereerst de meeuwen, de zilver en kapmeeuwen, maar ook de majestueuze man telmeeuwen, reeds op verren afstand herkenbaar aan hun leizwarte mantel en vleugels. Goede opwerkers zullen er ook wel drieteen- en kleine zeemeeuwtjes onder hunnen ontdekken. Ze zwemmen en vliegen op het water, of zitten op allerlei geschikte plaatsen aan den wal: een geploegden akker, een mesthoop of vuilstorting, overal waar iets te bikken valt zijn zij krijschend aanwezig. Van de duikerachtigen is tenminste de dodaars of aalduiker vertegenwoordigd. Bij de ponten komt die vlugge rakker vaak, om in de wieling, die deze groote kosten veroor zaken, naar vischjes te zoeken, die de kluts zijn kwijtgeraakt. Hij houdt zijn positieven wel bij elkaar en is hij al zwemmend en duikend te dicht in de buurt gekomen van de plaats waar wij ons heel stil hebben opgesteld, dan is hij bij de minste verdachte beweging plotseling met voor zijn doen veel lawaai ondergedoken om wel 25 meter verder weer boven te komen. Futen, grooter dan de dodaars, komen op ge schikte plaatsen, b.v. bij zijhalen soms in flinke aantallen voor, en daar moeten dan ook wel roodhalsfuten tusschen zitten, al hebben wij ze niet gezien. Het zou niet zoo erg wonderlijk zijn, als U daar een forsche duikerachtige, de roodkeelduiker zou tegenkomen. Wij zagen er eens een, die zoo mak was, dat hij bijna uit de hand at en zich met vleugel geklap en half bovenwaterzwemmend naar onze begrippen tamelijk aanstelde. Zijn keel, die in de lente diep-bruinrood is, was nu nog slechts eenigszins roestig. Meerkoeten, zwart met een witte voorhoofds- plaat zijn er in groote groepen, soms wel van een paar honderd. Ze dobberen op het grijze water, of scharrelen op de dijken. Bij onze nade ring vliegen ze dan met veel geraas, met de poo- ten over het water trappend, op. Waterhoen tjes zijn er over het algemeen alleen bij felle koude of op plaatsen waar goede dekking is van riet en ruigte. Eenden zijn er in groote verscheidenheid; ge wone wilde eenden, groenkoppige woerden -en eenvoudige grijsbruine wijfjes; kuifeendjes, waarvan de fraaie zwart- en witte mannetjes een aardig kuifje hebben en de wijfjes grauw bruin zijn; smienten, de mannetjes met een rooden nek; kleine talinkjes en met goed geluk ook zeldzamer soorten. Bij de vogels is het sterke geslacht gewoonlijk het fraaist uitgedost, zulks in tegenstelling tot den mensch, maar die heet dan ook biologisch homo sapiens, de wijze! Van de kleine vogeltjes kunnen we aantreffen de sierlijke kwikstaartjes, gele en witte, die langs de waterlijn over steenen en aanspoelsel rennen. De lijst is daarmede lang niet uitgeput. We. kunnen daar allicht het contact met onzen groo- ten vriend, den blauwen reiger, onderhouden of er een aalscholver aantreffen. Dat er ook koningsvisschers oftewel ijsvogels kunnen wor den ontdekt hebben wij reeds vorig jaar be schreven. Zoek die vooral bij waterloozingen en bij oude schoeiïngen. En het spreekt vanzelf, dat wij een goeden dag hadden, toen wij eens een troepje sneeuw- gorzen, gasten uit streken, die dichter bij den poolcirkel liggen, aantroffen, die op den dijk voedsel zochten. Het Noordzeekanaal, belangrijke ader ter be vordering van handel en nijverheid, kan dus voor degene die er de moeite en een kouden neus voor over heeft, veel opleveren op vogel- gebied. Wie dus achter de kachel vandaan kan komen, hoeft er geen spijt van te hebben. m m a Q Inwoners van Bloemendaal, B E Aerdenhout, Överveen, o B IE Hoe dankbaar wij U zijn, 1940 heeft Uw 0 g hulp nog noodig. j$ g Komt iederen Zaterdagmorgen bij mevr. Qj g Den Tex, Potgieterweg 3, Baronesse van gj| E Dedem, mevr. Van Schaeck Mathon, en 0 g haal een knot wol voor het breien van bivak- Q g muts of das of brengt Uw gave voor hef g {3 inkoopen van wol. g g De militairen danken uitbundig en roepen g p steeds onze hulp in. B El Zegt het voort, g 0 £9 Gevonden en terug te bekomen bij: Bangert, Bloemendaalscheweg 293, een vulpenhouder; Mulder Bosch en Duinlaan 6 een sjaal; Bruine Wustelaan 11 Santpoort, een bril; Langereis, Dompvloed'slaan 17, een wollen handschoen; Reitsma, Verbenalaan 2, een zakmes; Oosterhof, Alf. Thijmlaan 63, een defecte vulpenhouder; Adrian Acacialaan 6 een etui met 2 rozenkran sen; Van der Valk, Pleiademstraat 3 Haarlem, een bobslee; Dijkstra, Lanckhorstlaan 99, Heem stede, een bril; De Rooij, Kleverpark 1 Haar lem, een gouden ring; Winken. huzaar, school Vijverweg, een vulpenhouder; Oosterhof, Rol- landsiaan 13, een plaid; Bersee, Verl. Koepel laan 6, een jachthond; De Jong, Tetterodestraat 65 Haarlem, een rozenkrans; Rijbroek, Ceara- laan 8, een schakelarmband; Kaandorp, Bloe mendaalscheweg 107, een paar wanten; Evers, Joz. Israëlsweg 5, een zwarte handschoen; Van, Wout, Saenredamstraat 26, Haarlem, een pad- vinderspet; Van Gelderen, Prins Hendriklaan 90, een heerenarmbandborloge; Verboog, Nep- tunusstraat 21 Haarlem een Duitsche herder; Kuit, Alb. Tijmlaan 17, een gouden dasspeld; Kinderhuis, Bloemendaalscheweg 203, een hockeystick; Antonisse, Raaphorststraat 28 Haarlem, een paar handschoenen, Linmenkamp, Verbindingsweg 3, een bos sleutels; Vreeswijk, Leidscheplein 39, Haarlem, een jonge hond (bouvier) Hoffman, Oranje Nassaulaan 120, een kinderwantje. Politiebureau Överveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): sleutels, bal, handschoenen, armbandje, ceintuurs, sjaal, fietspompje, radiateurdop, heerenjekker. PERSONALIA. haIn de 2 vacatures van voorzitter en secre taris in liet Bureau van Consultatie en den Raad van Rechtsbijstand in Strafzaken, per 31 Dec. j.l. ontstaan bij de Rechtbank te Haarlem, heeft het college benoemd Mr. P. Tideman en Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, resp. als voorzitter en secretaris. blOnze plaatsgenoot de heer D. Kuiper, theologisch candidaat, is benoemd tot hulp prediker bij de Gereformeerde Kerk van Drachten. Wat het nieuwe jaar zal brengen, weet nie mand. Wij hopen en wensen van veel goeds! Wat Balm U brengt, is wel bekend. Het is niet weinig en allemaal „goeds", n.l.: Z'n groote versche verscheidenheid zee- en ri- viervisch; de allerfijnste conserven; de zorg vuldige behandeling; correcte bediening; billijke prijzen. En U wéét: Balm's visch, de fijnste die er is. Dat hopen wij IJ weer een jaar lang te be- wyzen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1