't Kaashuis *Balm Het Middelbaar Onderwijs in 1939. J. F. KROONE C CA SS EE GORGONZOLA BELPAESE Gemeentelijke Distributiedienst Tracteerde Uwen eens! 33e Jaargang - No. 42 Vrijdag 15 Maart 1940 Oplaag 7800 fcx, Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ABONNEMENTEN BEGRAFENIS EN CREMATIE Morgen gaat het beter VAN HEERD S KAASHANDEL N.V. Stoel's Woningbureau Bloemendaal EIER- Drogisterij en Fotohardei VERF H. KOOIJ „Het leven der Zee". HET BEOEMENDAALSCH WEEKBLAD ADVKRTENTJEN Advertentiën per regel f 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelsf 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer C 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.— per hall jaar Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 tuinaanleg Vaste Plantencultuur Woonplaats: Oranje NasSaulaan:,6, Overveen Kweekerijenj iBI.daalschcweg en Doinpvloetlslaan - ^BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL TELEFOON STRAATWEG 4A 2 2 444 als U tenminste Uw sigaren enz. haalt bij het Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemen- daalscheweg, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. Na sluitingstijd: onze automaat! Aan het zoo juist verschenen verslag over het Middelbaar Onderwijs in de gemeente Bloemen daal over het jaar 1939, ontleenen wij het vol gende: Samenstelling der Commissie: De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs bleef samengesteld als volgt: prof. mr. P. A. J. Lose- caat Vermeer, voorzitter; D. Kool, secretaris; C. G. J. Bos, mevr. C. C. M. Wolterbeek—De Stoppelaar en mr. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh, leden. Scholen. Aan het toezicht der Commissie ble ven onderworpen: le. Het Kennemer Lyceum te Overveen voor zoover betreft: a. den onderbouw; b. de H.B.S.-afdeelingen; c. de afdeeling voor meer individueel onderwijs (A.V.I.O.); d. de Montessori-afdeeling; en e. de afdeeling voor individueel voortgezet on derwijs (I.V.O.-afdeeling). 2e. De Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal. Aantal leerlingen. In totaal vertoont het aan tal leerlingen, dat aan beide genoemde scholen M. O. ontvangt, een kleine toename ten op zichte van het vorig jaar. Die toename is uit sluitend op rekening van de school ,,'t Kopje te stellen, want op het Kennerner Lyceum nam dit aantal met 18 leerlingen af, wel zeer in tegen stelling met de sterke uitbreiding, welke de jaren 1936, 1937 en 1938 te zien gaven; vergelijk onder staand overzicht: Kenn. Lyc. ,,'t Kopje' Totaal 1931 300 74 374 1932 375 60 435 1933 382 70 452 1934 343 94 437 1935 363 112 475 1936 400 116 516 1937 437 130 567 1938 499 135 634 1939 481 163 644 Werkzaamheden der Commissie. Vergaderd werd op 2 Februari en op 19 April 1939. Het schoolbezoek had regelmatig plaats. Aan het College van Burgemeester en Wethouders wer den op verzoek gegevens verstrekt in zake de vermoedelijke exploitatie-kosten van een eigen gemeentelijke H.B.S. A en B, berökend op circa 200 leerlingen. Organisatie van het Onderwijs. In verband met de in September 1939 afgekondigde alge- meene mobilisatie werden verschillende scholen ten behoeve van dé militairen opgeëischt, waar onder ook de gemeentelijke U.L.O.-school te Bloemendaal. Dit gaf het Bestuur van het Ken- nemer Lyceum aanleiding, zijn gebouw in den namiddag ter beschikking van die school te stel len, wat mogelijk was, door de lessen van het lyceum zelf naar den voormiddag te verschui ven, invoering van een ochtendrooster dus. De lessen werden gesteld op 6 lesuren van 45 in- plaats' van 50 minuten, met na het derde uur een pauze van 20 minuten en voor het laatste uur nog 5 minuten onderbreking. De aanvang der lessen werd gebracht op \8 uur (naderhand op 8.05 uur) en het einde op 12.55 (13 uur). Deze nieuwe regeling blijkt in de praktijk wel te voldoen; de nadeelen ervan vroeg begin, vooral in den winter nogal wegend, laat en voor sommige gezinnen ongeregeld middagmaal, in gekorte lesuren worden, naar het schijnt, overtroffen door de voordeelen: gelegenheid om het huiswerk ook in den namiddag te maken inplaats van 's avonds, meer vrijheid van dag- indeeling, meer gelegenheid voor extra sport, handenarbeid, muziek e.d., voor veraf wonende leerlingen minder transport of noodzaak om 's middags op de school over te blijven. Naast de ochtendrooster werd een regeling ingevoerd, waarbij de leeraren om beurten 's middags terugkomen, om met sommige leerlingen bepaal de onderdeelen van studie nog eens door te nemen, aldus de inkorting der les-uren met 5 minuten a.h.w. weer goed mokende. Deze middagregeling, mogelijk omdat de Har- tenlustschool niet alle lokalen van het Ken- nemer Lyceum noodig had, biedt veel gelegen heid voor waardevol contact tusschen leeraren en leerlingen. Toestand van het Onderwijs. Van de lessen, welke de Commissie op haar schoolbezoek bij woonde, werd een behoorlijken indruk verkre gen. Het groot aantal leerligen in sommige klassen is uiteraard te betreuren, maar schijnt met het oog op de beschikbare fondsen nu een maal onvermijdelijk te zijn. Alle lof aan de leerkrachten, die met zulke klassen toch nog goede resultaten weten te behalen. Ten aanzien van de I.V.O.-afdeeling van het Kennemer Lyceum vroegen sommige Commis sieleden zich af, of de bijzondere mate van zelf standigheid, welke de leerlingen daarvan wordt gelaten, geen afbreuk doet aan de doeltreffend heid van het onderwijs, al moest worden erkend, dat deze werkwijze voor sterk individueel aan gelegde kinderen, die in een klasse-verband we gens hun aanleg niet of slecht mee kunnen, een uitkomst zal zijn. Met veel waardeering werd door een der Com missieleden kennis gemaakt met de muziek lessen, welke aan de leerlingen, die zich daar voor opgegeven hebben, zoowel op het Kennemer Lyceum als op ,,'t Kopje" door den heer J. de Boer worden gegeven. Dat beide scholen ook voor andere uitingen van kunst en cultuur de belangstelling der leerlingen trachten op te wek ken, stemt tot groote voldoening. Gebouwen en Terreinen. De gebouwen en terreinen bleken over het algemeen aan de daar aan te stellen eischen te voldoen. Geconstateerd werd, dat op het Kennemer Lyceum voor enkele afdeelingen wel gewoekerd moet worden met de beschikbare ruimte en dat van de school ,,'t Kopje" sommige lokalen eenige gehoorigheid ver- toonen. In het voorjaar van 1939 kon het Ken nemer Lyceum zijn nieuwe sportveld in gebruik nemen, dat achter Stoop's Bad is gelegen. In zijn nieuwe samenstelling benoemde de Gemeenteraad den voormaligen Wethouder van Onderwijs, den heering. J. Ouwehand, tot Wet houder van Publieke Werken en tot Wethouder van Onderwijs den heer Cassée. OF van de fijnste kwaliteit en nog vele andere Buitenlandsche Kaassoorten koopt U in Bloemendaal, Verbindingsweg 59, Tel. 25305 MAKELAARSKANTOOR Verkoop en koop van onroerende goederen Administratie en Huur-incasso BLOEMEND-WEG 167 TELEF. 22089 JUBILEUSIMARSCH POLITIESPOKTCLUB biDe aanvankelijk ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum der Politie Sportclub „Bloemendaal" in September jl. georganiseerde 30 km wandelmarsch, die wegens de mobilisa tie moest worden uitgesteld, zal thans op Zater dag 16 April a.s. worden gehouden. Deelname aan dezen marsch staat open voor politiecorpsen, militairen en burgerwachten en burgervereenigingen. Men kan zoowel individueel als in groepsver band deelnemen, mits men den leeftijd van veer tien jaren heeft bereikt. De start heeft plaats bij café „Roozendaal" te Overveen, waar eveneens het eindpunt van den marsch zal zijn. Inschrijvingen kunnen gericht worden tot den heer W. Vleghert, Juliana van Stolberghlaan 17 te Aerdenhout, secretaris der B.P.S., waar tevens het programma te verkrijgen is. De inschrijving sluit 1 April a.s. KANTOOR, JULIANALAAN 6 OVERVEEN. Openstelling distributiekantoor. blAan de ingezetenen van Bloemendaal wordt medegedeeld, dat het distributiekantoor Julianalaan 6 te Overveen voorloopig slechts geopend zal zijn op Maandag, Dinsdag en Woensdag van elke week. Inlevering opplakvelien met Bon 17. In verband met den Goeden Vrijdag en het Paaschfeest zijn de dagen, waarop de opplak velien met bon No. 17 door detaillisten dienen te worden ingeleverd als volgt vastgesteld: Voor detaillisten met code no. 2000 tot en met 2999: Dinsdag 26 Maart a.s. Voor detaillisten met code no. 1000 tot en met 1999: Maandag 1 April a.s. Daar het voor sommige detaillisten bezwaarlijk kan zijn de toewijzingen eerst op den dag van in levering der opplakvelien te ontvangen, kunnen Li gevallen waarin dit noodzakelijk is, de toe wijzingen ook vóór den inleveringsdag aan de detaillisten, die zulks verzoeken, worden uitge reikt. Bruine kandij voor medicinale doeleinden. Door wijziging van de suikerdistributie beschik king 1939-11 is bepaald, dat bruine kandij, in dien vaststaat, dat deze bestemd is voor medi cinale doeleinden, thans buiten de distributie regeling van suiker zal vallen. Deze wijziging is meer in het bijzonder van belang voor drogisten. Deze mogen thans bruine kandij aan liet publiek verkoopen, zonder in name van consumentenbonnen, indien zij althans redelijker wijze voldoende zekerheid hebben, dat inderdaad dé kandij gekocht wordt voor medi cinale doeleinden, b.v. het bereiden van hoest- dranken. Het spreekt vanzelf, dat deze verkoop steeds voor slechts geringe hoeveelheden zal ge schieden. De aandacht wordt er in verband met het bovenstaande op gevestigd, dat zwarte klontjes of boerhavesche kandij (welke in sommige deelen van het land vaak gebruikt wordt bij begrafe nissen) niet buiten de distributieregeling komt te vallen. Peulvruchten distributie. Met ingang van Vrijdag 15 Maart a.s. zullen wederom peulvruchten (capueijners, grauwe erwten, witte boonen, tuinboonen, bruine boonen en andere gekleurde boonen) worden gedistribu eerd. De te distribueeren hoeveelheid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode, n.l. een kwart kilogram per hoofd van de bevolking voor een tijdvak van vier weken. Nader zal worden bericht, welke bon van de Rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de genoemde hoeveelheid peulvruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat ten onrechte de meening bestaat, dat tuinboonen geen peul vruchten zouden zijn, wordt onder de aandaeh van het publiek gebracht, dat zulks wel het geval is, en derhalve de voor peulvruchten geldende distributiemaatregelen, in het bijzonder de be palingen der Peulvruchtendistributie-beschikking 1940-1, ook van toepassing zijn op de gedroogde tuinboonen, tenzij vaststaat, dat deze niet be stemd zijn voor mensehelijke consumptie. GEVONDEN VOORWERPEN. blGevonden en terug te bekomen bij: B. de Groot, Bloemendaalseheweg 195, een bon van een distributiekaart; concierge Twentsche Bank Bloemendaal, een damesrijwiel; J. Termaat, Hofje van Stoel 2, twee knotten wol; Overveen, Dennenweg 1, een damestasch; Bakker, Bloe mendaalseheweg 305, een paar handwarmers; Witkop, Oranje Nasaulaan 10, een portemon- naie met inhoud; Lanting, Julianalaan 131, een onderdeel van een fototoestel; Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): kinderwantje, dameshandschoen, zak agenda. Post Aerdenhout: broohe. Apolhekers-ads. Heemstede - Aerdenhout Zandvoortschelaan 173, Telefoon no. 26436 blIn het Gebouw van den Religieuzen Kring te Aerdenhout werd Woensdagavond de laatste der serie winterlezingen gehouden. Dr. S. A. Stiasny te Leiden hield dien avond een causerie over het onderwerp „Het leven der zee". Ds. Stiasny zeide zich te verheugen over het feit dat hier een kring van belangstellenden ge vonden is, die zich interesseert voor het leven der zee, omdat over het algemeen in Nederland voor de biologie der zee weinig belangstelling is. Aan de hand van. een collectie lichtbeelden aat spreker de aanwezigen een uitstapje maken naar Napes en haar omgeving, waar een buitenge woon mooi zoölogisch station is. Spreker ver telt reeds meerdere malen van dit station uit studies gemakt te hebben, en over veertien da gen opnieuw op verzoek der Academie van We tenschappen twee maanden naar Napels te gaan om opnieuw van de wonderbare fauna en flora, die de Italiaansche kust in het bijzonder in deze omgeving heeft. Ook Nederland heeft in dit, 50 jaar geleden gebouwde zoölogisch station twee kamers gehuurd, waar spreker thans wederom onderzoekingen gaat verrichten. Na eenige beelden van het karakteristieke Napels komt spreker nader tot een bespreking en belichting van de wijze waarop de biologische onderzoekingen in de aan fauna en flora zoo rijke omgeving van Napels wordt verricht. Doch niet alleen de wijze van onderzoeking, doch ook het resultaat daarvan wordt in zeer interessan te beelden getoond. De wonderschoone vormen van het microscopisch klein» plankton, zoo be langrijk voor de visschen, toont spreker in eenige tientallen van de ontelbare vormen. De koraalvangst in het zuiden van Sicilië, een uitstapje naar de blauwe grot van Capri en de groteske Vesuvius-vulkaan, alles in verband met de zee-biologie laat spreker de revue passeeren. Een dankbaar applaus beloonde den spreker, die ten slotte werd toegesproken met een waar- deerend woord door dr. J. Bierens de Haan. den voorzitter van den Religieuzen Kring. NIET SPELEN OP DEN RIJWEG. blSpelende schoolkinderen kwamen uit de Julianaschool, zonder op het verkeer te letten. Een van hen, een zesjarig knaapje, liep tegen een passeerende auto op, ondanks het feit dat de bestuurder uit alle macht trachtte te remmen. De knaap kreeg een bloedende hoofdwonde, die door een geneesheer werd gehecht. l'racteer de Uwen eens op visch van Balm - aan de koffietafel of diner, om 't evenvan Haring tot Zalm: 'tfijnste bij Balm. Daar is b.v. onze heerlijke Kabeljauw of Tong en Schelvisch of Oesters en Kreeften, gerookte Paling of Zalm en versch gepelde Garnalen of een fijne malsehe Haring. Alles van versche, hoogfijne kwaliteit. Wat zal het voor U zijn?

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1