Wie ben ik R. HANDGRAAF DANSKUNST Ons Indisch Koekje Vrydag 15 Maart 1940 3 TOONEEL JOH. HAGEDOORN PREDIKBEURTEN Késjbi» ïIp Oplossingen enz. vóór W UCIt y 7 April aan redactie DAMES- EN HEERENKAPPER ZIJLSTRAAT 35 TEL. 17625 Reclame: Wasschen, Knippen, Onduleeren t 1. Wasschen, Watergolf f 1. Permanent f 2. DANSAVOND VAN ELS KEEZER Er was voor den dansavond van Els Keezer veel belangstelling, de zaal was geheel gevuld, oud en jong was tegenwoordig. De opening van den avond was niet gelukkig. De groepdans „Introductie" was onsamenhan gend, slordig en zonder zin; ook met de hierop volgende wals, van weinig inhoud, gedanst door Els Keezer, op muziek van Heinz Tobi, slaagde de danseres er niet in bekoring te wekken. Zij nam echter revanche in „De Juffer", waar in de danseres zich zelf en in gebaar, beweging en costuum onverbeterlijk was; dit nummer werd met veel esprit uitgevoerd, reeds bij den aanvang verwachtte men, dat zij dezen dans zou moeten bisseeren, hetgeen ook gebeurde. Na de pauze kwam zij terug met „De Ge vangene", waarmee zij de toeschouwers niet ver mocht te boeien, daar haar bewegingen door krampachtigheid de dramatische kracht volko men misten. Dat het publiek op een dergelijk gebarenspel niet reageert, is niet, omdat men dit soort kunst niét begrijpt, maar omdat geen beklemming en benauwenis over het voetlicht wordt gebracht. Het valt te betreuren, dat som mige danseressen zich laten afglijden naar een genre, dat haar niet ligt. Gelukkig vond Els Keezer zich zelf weer terug in „Gipsy", een volkslied, hier danste zij werkelijk de vreugde uit, men genoot van haar schalkschheid en variatie van bewegingen. De zaal vroeg om een toegift. Voor de pauze vertoonde haar bewegingskoor „De Vlaggedrager". Het trio, dat de vlag aan de verschillende groepen bracht, bewoog zich geestdriftig en wist inderdaad het geheele koor aan te vuren. De groep in haar geheel miste echter hier en daar eenheid en op 't laatst wist men niet tot een climax te komen. Het telkens herhaald motief eischte meer spanning, vaart en een sterker slot. In „De Strijders" kwam het koor meer op dreef, het gaf hierin sterke en stoere bewegin gen. Opmerkelijk goed getraind waren enkele mannelijke leden van het koor, die uitmuntten in het vormen van harmonische en plastische standen, waarin de spanningen en ontspannin gen voortdurend wisselden. Dit leekenspel eischt veel aandacht van de leidster en Els Keezer heeft hierin veel van haar choreographisch ta lent vastgelegd. Tot slot werd het ballet „De geplaagde Tuin man" opgevoerd, dat van den eigenlijken dans deed genieten, in dit ballet waren de costuums en het décor zeer goed verzorgd. De tuinman, de hoofdfiguur, heeft veel aanleg voor springen, hij bewoog zich vlot en wist de bewegings-details goed te accentueeren. De „Distel", de „Zonne bloem" en de „Papaver" dansten uitstekend, vooral de rompbewegingen waren opvallend sierlijk; men mag hopen, dat zij eens goede danseressen zullen worden. Deze dansavond is ondanks enkele gebreken een succes geweest en wij zijn Els Keezer dank baar, dat zij bij de jongeren zooveel geestdrift voor den dans weet te wekken en de kunstzin weet te ontwikkelen. Er waren veel bloemen voor de leidster en een dankbaar applaus. o DANSKUNST. blDoor omstandigheden moet het verslag over den balletavond van Tilly Silon, Woensdag jl. gehouden, in ons volgend nummer worden opgenomen. Red. TOONEEL TE AMSTERDAM Het geheim van de Cottage door Gilbert Len nox en Gisela Ashley. Bij het gezelschap SaalbornParser (regie Louis Saalborn). Er zijn vrouwen, die als zij zich eenzaam en overspannen voelen en die niet de kracht hebben zichzelf, of een werkkring eens flink aan te pakken, troost en afleiding zoeken in de behan deling van een zenuwarts, die dan allengs een groote plaats in het hart en in de gedachten van de patiënte gaat innemen. Allereerst hoopt zij den beroemden zenuwspecialist te veroveren. Zoo ging het mevrouw Ann Mardaunt. Haar man maakte een verre reis. Zij was alleen. Sir Davering was een beroemd zenuwarts, en zeer in de modesympathiek. Hij was getrouwd met Margereth, de dochter, van het, steeds kibbelende echtpaar Harvey, die veel voor uitgaan en pretjes voelde, en daarbij een moeder had, die veel van sterkunde enkleine opstokerijtjes hield, tot schade van haar beroemden schoonzoon. Toen oom de familie invieteerde om te komen week-enden, was daartegen geen enkel bezwaar totdat..,, de zenuwarts plotseling verhindering had mede te gaan omdat hij, naar zijn zeggen een zware patiënt moest bezoeken. Deze patiënte was Ann Mardaunt, die met alle verleidingskunsten, sommige vrouwen-eigen, er in geslaagd was het week-end met hem in haar cottage door te brengen. De ontzettende uren daar doorgebracht, uren van angst omdat Ann zoo wild had gereden, dat zij een voet ganger had aangereden die op slag dood was. Het lijk werd in de cottage verborgen. Alle ver wikkelingen daardoor ontstaan, alle uren van spanning en ellende, ja daarover zou ik u gaarne alles van vertellen. Maar de oplossing mag ik toch niet verraden, want het stuk heet, let wel: „Het geheim van de cottage". En wilt u het geheim weten van dit zeer spannende stuk, dan moet U het zelf maar oplossen. En knap als U dit in de pauze al kimt. Het eenige wat geen geheim in dit stuk is, is wel, dat Saalborn als steeds alles van zijn rol maakte wat er van te maken is, en natuurlijk weer het heele stuk droeg. Ann, Carla de Raet, speelde met charme en was heel goed in de angstscènes in de cottage en in het laatste bedrijf. Een alleraardigst tafe reeltje was dat van Ko van Dijk en Dim Henies als Syd en Lit, die de cottage 's avonds bin nenvielen. En ook daarvan mag ik met het oog op het geheim niet meer zeggen. Hans Tiemeijer viel op door zijn duidelijk en ver staanbaar spreken. O, deden allen het zoo! Chronique Scandalaase door Philip Barry bij het Centraal Tooneel (regie Joan Remmelts). Het stuk schijnt wel een voorwendsel om Mary Dresselhuys van haar besten kant als actrice te doen zien, want deze rol ligt haar bijzonder. Alle nuances van haar talent, haar groote char me, haar gevatheid, de geestigheid en haar steeds zoo juiste typeering van het hyper moderne vrouwtje kon zij in dezen rol geven. Zij bewoog zich op het tooneel met een zeld zame gratie, en werkelijk niet alleen door de schitterende toiletten (volgens het programma van de firma Hirsch afkomstig). Zelfs haar wis pelturigheid en ongedurigheid was charmant. „De Chronique Scandaleuse" zou werkelijk wel stof tot kwaadsprekerij gevonden hebben, als men Tracy Lord (Mary Dresselhuys), de dochter van het echtpaar Lord, die den volgen den dag zal trouwen, nadat zij op den voor avond van haar huwelijk, zooveel champagne had zien drinken, dat zij ten slotte mèèr dan „legerament emul", nadat zij hem tallooze malen gekust had in de armen van Macauly (Joan Remmelts), den journalist, die haar echter eer biedigde, naar haar slaapkamer ziet dragen om haar roes uit te slapen. Den volgenden morgen herinnert Tracy zich niets van dit alles meer. Anderen waartoe haar aanstaanden man hoort, weten dit wel. Dat er van dit huwelijk niets komt, na een korte uit eenzetting, is te begrijpen. Tracy heeft hem schijnbaar niet lief genoeg. Dat zij echter, ge heel onverwacht in het huwelijk treedt met Dexter Havas, haar gescheiden man, die zoo veel op de bekoorlijke Tracy had af te dingen is wel een bewijs, dat haar verliefdheid op Macauly maar heel vluchtig was en dat haar gescheiden echtgenoot Cees Laseur er niets van meende toen hij zich zoo spijtig en gering schattend over die bekoorlijke Tracy uit liet. Men moet een Europeesch 'blijspel niet ver gelijken met een Amerikaansch blijspel. De vrouwen en meisjes leven in Amerika vrijer en „gemakkelijker" dan bij ons. De gesprekken die zij voeren, haar flirt, haar alles-zeggen-wat- zij vinden, is niet gelijk aan de onze. Maar in „Chronique Scandaleuse" zijn de dia logen zoo geestig, zoo ad-rem, zoo vol humor vaak, dat de opvoering ervan voor het publiek één avond van vermaak werd en door het stuk zelf en door het buitengewoon goede spel van Tracy in de eerste plaats van haar gescheiden en aanstaanden echtgenoot, Cees Laseur en dan ook van Joan Remmelts van Sara Heijblom, de mooie, jeugdige moeder der kinderen Lords, vooral ook van het alleraardigste zusje Dinah Lord (Elly Weller) een aardige wijsneus, die al hare op- en aanmerkingen geestig wist te lanceeren en die trof door haar natuurlijk spel. Voor al uw SCHILDERWERK raadpleegt men Jacobijnestraat 4, Haarlem, Telefoon 10598 Vraagt eens prijsopgaaf zonder verplichting Het spel van „Liefde en Dood" door Romain Rolland (regie Albert van Dalsum). „Ik heb", zoo schrijft Romain Rolland, deze dramatische cyclus over de Revolutie willen schrijven in „de kleur en stijl, die deze harts tochten omkleedden." Een stuk van deze cyclus is: „Het Spel van Liefde en Dood", waarvan Zaterdagavond de première in den Stads-Schouw- burg ging. die met spanning werd verwacht. Tenslotte trekt het romantische nog zeer en vooral als het een geschiedkundige achtergrond heeft. Het gegeven is zeer dramatisch, althans al is bij het geschiedkundige wel eenige fantasie, wat de personen en de namen, betreft. Een oude geleerde, Jerome de Courvoisier Albert van Dalsum), die in den tijd leefde van het schrikbewind, gedurende het regime van Robespierre is getrouwd met een jonge vrouw Sophie (Charlotte Kohier), die zijne idea len en denkbeelden deelde. In haar hart voelt Sophie echter hartstoch telijke liefde voor Claude Vallée (Frits van Dijk), die tot een meer gematigde politieke rich ting behoort. Maar door de ontbinding van de partij der Girondijnen, waartoe Vallée behoort, wordt hij verbannen. Overal verjaagd, waar hij onderdak zoekt, is Vallée ten einde raad. Het eenige wat hem gelukkig maakt is de gedachte aan zijn liefde voor Sophie. Hij ver langt zoo vurig naar haar, dat hij elk gevaar trotseert en naar Parijs teruggaat om daarna te sterven. Vol liefde en geluk zien Sophie en Vallée elkander weer en wel juist op den dag dat ge stemd wordt over Danton's doodvonnis. Jerome de Courvoisier had eigenlijk vóór het doodvonnis moeten stemmen, maar hij is daar toe niet in stat, omdat hij tenslotte toch groote bewondering voor Danton heeft. Hij is er zich van bewust, dat dit zijn leven kost. Hij gaat naar zijne woning, waar onder- tusschen alles is doorzocht. Twee paspoorten,die hem in de handen zijn gespeeld, geven hem vrij geleiden voor zijn vrouw en hem. Maar als hij de groote liefde van Vallée en zijne vrouw ont dekt, offert hij zich op, en geeft hen de twee pas poorten, zoodat zij samen een nieuw leven kun nen beginnen. Sophie echter verscheurt de pas sen. Zij besluit met haar man te sterven, terwijl zij Vallée helpen te ontvluchten. En dan hand in hand wacht het echtpaar het oogenblik af, warop het gehaald wordt om den dood tege moet te gaan. Eigenaardig, dat bij deze zeer te waardeeren opvoering, de rol van Vallée (Frits van Dijk) in zulk een geheel andere stijl werd gespeeld als die van Van Dalsum (de Courvoisier) en als die van Sophie (Charlotte Kohier). Frits van Dijk speelde met hartstocht, ver bittering en heftigheid. Hij was wel heelemaal de uitgeputte, ongelukkige verbitterde vluch teling, die trof door zijn sterk spel in de liefdes scène. Hij speelde geheel in den stijl van het ge schiedkundige drama. Zijn succes was zeer verdiend, In een anderen stijl ik zou haast zeggen modern speelden Courvoisier en Sophie. Jammer dat Van Dalsum niet altijd goed te verstaan was. Toch gaven die twee veel schoons te genieten en het was een uiterst interessante opvoering van een interessant stuk. STELLA MARE. ZONDAG 17 MAART EN GOEDE VRIJDAG 22 MAART 1940. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gein. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte voor C'hr. Belangen. Goede Vrijdag n.m. 7 uur dezelfde. Bed. H. Avondmaal. Ned Prot. Bond geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10 uur Gezongen H. Mis met predicatie. Uitreiking van gewijde palmtakjes aan leden en belangstellenden. Woensdag geen dienst. Donderdag v.m. 8% uur Gezongen II. Mis net processie; vooraf korte toespraak. Uitstelling van het H. Sacrament van 2 tot 7% uur n.m. N.m. 8 uur Ontleding van het altaar; vooraf korte toespraak. Vrijdag v.m. 7% uur Gezongen Prime en meditatie; vooraf korte toespraak. N.m. 3 uur Gezamenlijke meditatie. N.m. 8 uur Completen en toespraak. Zaterdag v.m. 7% uur Gezongen Prime en Liturgische plechtigheden; vooraf korte toe spraak. Gcref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 24.".9 m. Goede Vrijdag n.m. 7uur Cand. v. Swig- chem. l'niverseele Eeredienst (Soefi-Beweging) (boven zaal „Vreeburg", Kerkplein 16) v.m. 11 uur Ir. J. Pool; onderwerp: „Winst en verlies". Donderdag n.m. 8.15 uur (Acacialaan 28) Cursus voor belangstellenden. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Bevestiging van nieuwe leden. Goede Vrijdag n.m. 7 uur Dezelfde. Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk (hulpgebouw Croezenstraat) v.m. 10 en n.m. 5 uur Cand. D. van Swigchem. Vrijdag n.m. 7uur Ds. Joh. C. Brussaard. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. R. II. Oldeman. Bevestiging nieuwe lidmaten uit Santpoort. N.m. "7 uur Dezelfde. Bevestiging lidmaten uit Haarlem. Goede Vrijdag n.m. 7 uur Dezelfde. II. Avond maal. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. II. Bakker van Amsterdam. Geref. Kerk (II.V.) v.m. 10 uur Ir. B. H. Blanken berg. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. Zuur deeg, voorganger Ned. Prot. Bond te Hil versum. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. Bevestiging van nieuwe leden. Extra collecte voor het Fonds v. Chr. Belangen. N.m. 7% uur Ds. W. Spliethoff. Avondmaal. Donderdag n.m. 7% uur („Rustoord" Wester- houtpark 36), Ds. W. Spliethoff. Goede Vrijdag n.m. 7% uur Ds. C. II. Brandt. Avondmaal. Vrije Evang. Gem. (Parklaan 106) v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. D. J. D. du Fossé. V.m. 10 uur Kinderkerk. Woensdag n.m. 8 uur Bidstond-Bijbellezing. N.m. 8.45 uur Catechisatie. 1 kinderdag n.m. 8.15 uur Zangrepetitie. Goede Vrijdag n.m. 8 uur Bijzondere Kerk- avond. Paaschdeclamatorium met koor en solozang, declamatie en instrumentale mede werking. Evang. Samenkomsten (Parklaan 21), v.m. 10 uur de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. N.m. 5% uur de heer P. D. Bardelmeijer, Noordwijk aan Zee. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbelbesrp. en Bidstond. Woensdag n.m. 3 uur Zangrepetitie. 1 rvckkingssamenkomsten (Begijnhofkapel 6), gratis rijwielstalling achter perc. Janstr. 44), Donderdag n.m. 8 uur de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, met medewerking van het zangkoor „Maranatha". Zaterdag n.m. 8 uur Conferentie (geb. der H.J.M.V., Lange Margarethastraat 13), Ope ningssamenkomst o.l.v. den heer J. Kits, leider van de .Openlucht-Evangelisatie. Eglise Wallonne (Begijnhof) Pas de service, a 9 h. 15 Ecole du Dimanche. Geref. Kerk (Kloppcrsingelkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5% uur Ds. L. Hoorweg. Zondag 43. Goede Vrijdag n.m. 8.15 uur Ds. Boeyinga. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5% uur Ds. Veenhof. Cat. Zondag 43. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5% uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 44. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. De eenvoudige mensehen in het uitgestrekte Indië zijn meesters op het gebied der weefkunst Met de eenvoudigste weefgetouwen maken ze de fraaiste doeken! De draden maken ze van eigen verbouwde katoen (zie teelcening), ten minste vroeger. Nu w ordt er veel katoenen garen ingevoerd. Dat eigen gemaakte weefsel is heel sterk! De kleurstoffen maakte men vroeger ook "zelf uit boombasten, enz. Maar nu verschaft de handel hun chemische stoffen, uit het buitenland aange voerd. Die fraaie doeken speelden o.a. een rol bij sterfgevallen. De dooden werden dan in doeken gewikkeld, soms wel tot een dertigtal Penteekening naar een foto van Pater Drabbe.) H. F. Tillema. N.m. 5% uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 44. Goede Vrijdag n.m. S.15 uur Ds. C. Veenhof. Geref. Kerk (HA (Begijnhofkapel 6) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth V.m. 10 uur Kinderdienst in de vooizaal. Goede Vrijdag n.m. 8 uur Ds. G. W. van Deth. Bed. H. Avondmaal. Remonstr. Geref. Geni. v.m. 10% uur Ds. C. B. Heijn, Rem. pred. te Oude Wetering. Be vestiging van nieuwe lidmaten. Donderdag n.m. 2 uur Handwerkkring in het Remonstrantenhuis. Goede Vrijdag n.m. 7% uur Ds. A. C. de Regt, em. pred. te Bergen. Bed, Avondmaal. Ned. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem II (Soc. Ver. Zijlweg 1) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer K. H. G. Spec van Amsterdam, onderwerp: „Op standing"; helderziende vaarnemirf en mevr. J. Remmers v. d. Lans. Universeele Eeredienst (Soefi-Beweging) (Nutsgeb. Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur spr. mevr. J. Schulman; onderwerp: „De parel in het hart van den menscli". Onafh. Relig. Gemeenschap (Oranjeplein 9) v.m. 10% uur Ds. A. R. de Jong; onderwerp: Zie, de men?ch." ZANDV00RT. Geref. Kerk (II.V.) (Brederodestraat 31), v.m. 10 uur de heer D. v. d. Plas. N.m. geen dienst. Ik werd den 7 April 1930 geboren en mocht mij, zoowel bij mijn geboorte als tijdens de Wereljamboree 1937 in groote belangstelling verheugen. Ik ben gevestigd nabij een verkeerspunt dat reeds veel stof heeft doen opwaaien, doch waarin on langs afdoende verbetering is gekomen. Ik dien de schoonheid, waarbij de beste hulpmiddelen die tot dusverre zijn uitgevonden door mij worden gebruikt. Bloemendaalsch Weekblad, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal, onder motto: „WIE BEN IK?" Voor goede oplossers fraaie prijzen. ZIE VOLGENDE ADVERTFNTIE! „DE AFSTAMMING ONZER MODERNE EN KLASSIEKE HUISDIEREN" De Vereeniging tot bevordering der Aquarium- en Terrariumkunde „De Natuur" houdt op Woensdag 20 Maart a.s. een bijeenkomst in Café-Restaurant Brinkmann te Haarlem, waai de heer G. de Josselin de Jong een causerie zal houden over het onderwerp „De Aistamming onzer moderne en klassieke Huisdieren". Met het organiseeren van dezen avond heeft de Vereeniging een eerste stap afgelegd op den weg om te komen tot een nader contact met diverse liefhebberij-vereenigingen te Haarlem en omgeving, als de Natuur-Historische-, Bijen en Pluimveevereenlgingen etc. Op Dinsdag 26 Maart a.s. zal vervolgens een bijeenkomst plaats vinden van de diverse dage- lijksche besturen dezer vereenigingen, even eens in Brinkmann, teneinde de mogelijkheid van verder contact onder de oogen te zien.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3