JOZO GEJODEERD KEUKENZOUTWAARBORG blHet BloemendaaLsehe Brei-comité heeft besloten, nu de grootste koude achter ons ligt, tijdelijk den verkoop en het gratis beschikbaar stellen van wol stop te zetten. DROGISTERIJ BRUINSMA Eet nu Peper's BRIDGE GRIEP? Fraaie Letteren en Wijsbegeerte SPORTHUIS TE NUYL '/(IgXEN DEN BURG Kalfsvlees! Holl. Rundvlees Vleespaleis B.V.C. „Bloemendaal" ^STRUMjj AGENDA Haarlemsche Diner-Vereeniging A. ZETSTRA Blank Varkensvlees Krocht t. o. Hema Vrijdag 15 Maart 1940 5 Will Durant, „Van Socrates tot Bergson", hoofdfiguren uit de geschiedenis van het den ken". Vertaald door Helena C. Pos. Ingeleid door Prof. Dr. H. J. Pos. lie druk. L. J. C. Boucher, Den Haag 1939. De eerste druk in Nederlandsche vertaling van dit werk verscheen bij denzelfden uitgever in Maart 1939, de tweede in Juli van dat jaar. En nu in November j.l. de derde druk, die voor ons ligt.' Dan moet èn dit werk iets bijzonders zijn, èn de belangstelling in wijsbegeerte in de krin gen onzer ontwikkelden sterk toenemen. Beide is het geval. Zooals tijdens den wereldoorlog en de sluiting der landsgrenzen opkwam en bloei de de Internationale school voor Wijsbegeerte te Amersfoort, als stichting tot verdieping van wereld- en levensfilosofie, zoo zien wij thans de Nedernadsche uitgever met goed gevolg grij pen naar oorspronkelijke werken en vertalingen van geestelijk gehalte. De Haagsche uitgever van het Noordeinde, de heer Boucher, heeft met dit boek een zéér gelukkige greep gedaan. Dit be treft zoowel het boek zelf als de kunde der ver taalster, zuster van den frisschen, harden werker in de Vaderl'andsche Wijsbegeerte aan de Hooge- school te Amsterdam, Prof. Dr. H. J. Pos, en deze zelf als schrijver eener inleiding en houder van toezicht op de uitgave. Het is een oprechte gelukwensch aan den heer Boucher waard, dat zijn ruimhartige opzet bij onze beschaafde lezers zulk een gul onthaal heeft gevonden. Wij hebben aanmerkingen, maar die bewaren wij voor het laatst van deze aankondiging, die in de eerste plaats wil zijn een aanbeveling, een zeer warme opwekking aan huisvaders en huismoeders, aan alleen wonende intellectueelen en Bestuurders van bibliothteken hier en in onze Overzeesche Gewesten om dit in nog geen twintig jaar voor veroudering vatbare boek aan te schaffen. Daartoe bestaat een bijzondere reden. De Ne- opzicht is Amerika blijkbaar het land der toe komst. Het zou tegenover den urbanen uitgever niet juist zijn met behulp van lange citaten het ge grond zijn onzer aanbeveling te bewijzen. Maar wij willen de verzoeking niet weerstaan eenige bladzijden te vermelden, waarop men bij eer sten oogopslag in typeeringen treffende dingen treffend gezegd, vindt. De nummering der pagi na's, die van den derden druk. Wij nemen er een tien zoo maar voor de hand weg: 175. De denker moet tevens een handwerk verstaan (wijlen prof. Spruyt was ook van deze mee ning), 181. Nietzsche en Durant over Christus en Spinoza. Waarom Spinoza alles opgaf voor de wijsbegeerte, 205. Over het innerlijk even wicht van den wijze, 340. Over de ontoerei kendheid van het materialisme, 380. Schopen- haüer voor Durant zelf een openbaring, 474, 476 en 478. Nietzsche prachtig getypeerd, 478 al. 2. Wat de wezenlijke functie van het Chris tendom is geweest. Nu eenige aanmerkingen. De titel, die Durant aan zijn boek gaf, schijnt ons minder juist. Waar „Van Socrates tot Berg son" als hoofdtitel voorop staat, heeft de koo- per recht op een vollediger geschiedenis der wijsbegeerte, dat bestreken wordt door de onder titel: „Hoofdfiguren uit de geschiedenis van het denken." Maar bepaald onjuist is de titel op den Nederlandschen omslag: W. Durant. Van Socrates tot Bergson. Leven en leer der groote denkers. De geringe aandacht het is ook zoo moeilijk, aan Hegel besteed is, al te sterk stukje. De verklarende woordenlijst, voor zoover aan wezig met zorg behandeld, is onvolledig; wij stelden in dit opzicht geringe eischen, maar de woorden impedimenta b.v. en katharsis zal niet ieder intelligent burgerman verstaan. De voor treffelijke bemanning van dit denkschip is, daar zijn wij van overtuigd, reeds nu bezig voor de eerstkomende .reis een volledige vrachtbrief sa men te stellen met omschrijving van alle ver voerde vreemde stukgoederen. Aan het eind van het boek zou kunnen wor- SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD VOOR ALLE SPORTARTIKELEN De nederlaag tegen ZW verleden Zondag aan onvolledigheid te wijten zou overdreven zijn, want het vertoonde spel lag ver beneden de middelmaat. Beide partijen wisten zich niet boven dit peil te verheffen en de twee punten werden tenslotte door de gasten mede naar huis genomen, aangezien zij de weinige kansen, wel ke hun voorhoede zich wist te scheppen op de juiste wijze werden benut. Direct na den aan vang waren de oranje-witten in de meerderheid, doch de opgezette aanvallen waren zóó door zichtig, dat de ZW achterhoede wel de juiste wijze van bestrijding er tegenover stelde. Het overwicht bleef dus zonder gevolg, terwijl na een 20 minuten een goed opgezetten aanval van de gasten, besloten werd met een keurig, on houdbaar schot. Voor de rust oefende Bloemen daal wel druk uit op het ZW doel, doch resul taat leverde dit niet op. Na de thee werd het zelfde lustelooze spel vertoond. Een gunstige uitzondering hierop maakte de linkshalf Huis man, die menigen aanval op de juiste wijze on derbrak en eenige keurige voorzetten leverde, welke zonder afwerking bleven. De oranje-witten speelden te peuterig en liepen zoodoende elkaar in den weg, waardoor de gasten gelegenheid kregen zich te herstellen en een muur konden vormen, waar niet door heen te komen was. ZW wist zich aan den hevigen druk te onttrek ken en bij een snelle uitval, doelpuntte de mid denvoor wederom, geholpen door een misver stand in de achterhoede der thuisclub. Alle lust bleek toen verdwenen te zijn en kort voor tijd kon de linksbuiten voor de derde mal den bal langs Koelemey jagen. Willen de oranje-witten nog succes boeken, dan zal er met meer animo -v derlandsche lezer heeft zich op nog ander, meer wetenschappelijk werk van Will Durant voor te bereiden. Dat werk zal, evenals dit, beoogen: den denkenden bedachtzamen Nederlander los van scholen, kerken en levenspraktijk (die in hun waarde worden gelaten) een veelzijdige, verant woorde, bruikbare levensfilosofie bij te brengen, als waarnaar de moderne aarde en hare volken sedert het einde der eenzijdige idealistische en der eenzijdige wiskundige en materialistische perioden snakken als het dorstig hert naar de waterstroomen. Het boek van Durant, dat wij hier bespreken leidt ons Vaderlandsch publiek van innerlijke beschaving in tot het volgende werk, ja zal voor menigeen daartoe misschien wel onmisbaar blijken. De ernstige Nederland sche boekhandel kan dit werk als een wenk beschouwen te zorgen steeds minstens één exem plaar van Durant's „Van Socrates tot Bergson" in voorraad te hebben. Wie is Will Durant? Een Franschman, denkt men? Zoo dachten wij ook, maar het is een Amerikaan. Dat klopt beter met zijn voornaam. De helderheid en het aangename geluid van Durant's stijl, waaraan de uitnemende vertaling van Mejuffrouw Helena C. Pos (niet te verwar ren met Mej. Mary Pos, verslaggeefster van de Tel.) alle recht doet wedervaren, zullen voor een deel te danken zijn aan het volksuniversiteits- werk door Durant in New York verricht. Niets leert den modernen mensch beter schrijven dan goed leeren spreken. Wie voor arbeiders en ar beidsters verstaanbaar wil zijn moet hun moe dertaal van de bron uit opvangen en omhoog leiden. De bestemming van deze voordrachten heeft bij het op schrift brengen der gegevens tot het voor ons liggende boek den schrijver toch niet tot oppervlakkigheid geleid. Hij is van huis uit geen Metafisicus. Wij kunnen dus niet zeg gen, dat hij het elementaire geeft van stelsels en personen, maar wel dat hij uitgaat boven het populaire en toch niet vermoeiend is. Professor Pos haalt in dit verband het volgende woord van Dewey aan: „Durant heeft de wijsbegeerte niet zoozeer gepopulariseerd, dan wel gehumani seerd". De inleider acht ten rechte deze onder scheiding bijzonder gelukkig. Bij populariseering gaat het wezenlijke verloren. Humaniseering daarentegen moge eenzijdig zijn, immers bij de behandeling der denkers de bespiegelende kracht en de ontledende verfijning van hun werk verwaarloozen, toch benadert ze de kern der zaak. Immers den mensch, de den denker be paalt. „Humaniseering" zou, aldus Prof. Pos. Fichtels woord tot devies kunnen nemen: wat voor filosofie men kiest, hangt ervan af, wat voor een mensch men is. Het is in dit verband aardig te wijzen op de eerste twee regels van een kwatrijn van den dichter L. Ali Cohen in de N. G. van Maart '40: „De waarheid wordt aan elk geopenbaard, maar volgens ieders diepsten eigen aard". Wat zou de wereld een boel rijker en vrucht baarder zijn als alle menschen hun eigen dier bare waarheid eens niet waard achtten er tegen iedereen voor te vechten! Dr. J. D. Bierens de Haan heeft goed gezien toen hij voorspelde, dat aan dit boek een goede toekomst beschoren zou zijn. Het wemelt van levensbijzonderheden en aanhalingen, die men in tal van handboeken niet aantreft. Het is alsof de schrijver, die groot gebracht is in het filoso feeren aan-de-ketting-van-bepaalde-geloofsvoor- stellingen, dubbel gelukkig is èn met de eigen verworven vrijheid èn omdat hij mag lezen, wer ken en spreken voor het maagdelijk publiek van duizenden aardig ontwikkelde menschen, ver spreid over geheel het oppervlak der aarde, aan wie om waarlijk vrij te leeren denken d.i. ge lukkig te zijn eigenlijk alleen nog maar datgene ontbrak wat juist hij als bevoorrecht sterveling ze vermag te geven. Bevoorrecht onder meer doordat een en ander de zorgen van het uiter lijk bestaan voor hem verlichtte. Ook in dat den vermeld, dat in het geheele boek alle aan halingen door Durant aan de oorspronkelijke werken ontleend door de vertaalster uit zijn Engelsch in onze taal zijn overgebracht. Wij sluiten met een herhaling van onze ge lukwensch aan de bewerkers en de mededeeling, dat hun volgende thans reeds bijna gereed zijnde werk heet: In den hof der wijsbegeerte (eng The mansions of philosophy). Het bestrijkt het terrein van een zoo volledig mogelijke, mo derne levensleer van af „De Lokslem der Wijs begeerte" tot „De vreugden van het verstaan". Een ieder zij zijn plicht indachtig. en doorzicht gespeeld dienen te worden. A.s. Zondag is er reeds de gelegenheid om zich te rehabiliteeren in den thuiswedstrijd tegen de Zeemeeuwen. Wij weten, dat het veel beter kan, maar dan ook uit een ander vaatje getapt. BRIDGERS Een goede sfeer, theorie, techniek en tactiek vindt ge bij de HAARL. BRIDGE SCH. Vanaf 1 Maart belangrijke verlaging contributie en entréegeld. Inlichtingen dagelijks tusschen 10 en 12 uur. FLORAPLEIN 7 HAARLEM TELEF. 12317 Correspondentie, vragen cn dergelijke betreffende deze rubriek, richte men uitsluitend aan het adres Bridge-rubriek Bloemendaalsch Weekblad, Rijn straat 72, Ilaarlem-Noord. WAT IS UW KAART WAARD? Een eenvoudige vraag, die echter voor de meeste bridgers een ware nachtmerrie is. Veronderstel dat een kunstenaar u een schilderstuk laat zien, met de vraag: Wat is u dit waard? Om een be trouwbaar antwoord te geven zult u kennis moeten hebben van de positieve waarden van de kleur, de lijn en den vorm (compositie) in de schilderkunst, of en dat is hetzelfde onfeilbaar de fouten kunnen aanwijzen. De 52 kaarten van bet bridge spel over vier handen rond gegeven, vormen in iedere hand een fantastisch kunstwerk, aan welks volmaaktheid drie vierde ontbreekt. Is dit ontbrekende gedeelte nu in handen van uw partner of in handen van den tegenstander? Om dit uit te zoeken, moet men de juiste waarde kennen, èn van het materiaal in eigen hand, èn in dat van de drie handen naast u. In het begin lijkt dit een liopelooze taak, echter door uit te gaan van de tallooze vaste regels door diverse meesters samengesteld, wordt na eenigen tijd de onbekende kaart een open boek. De een voudigste waardemeter is die van de werkpunten. Bij nauwkeurige beschouwing zijn alle systeem bouwers van het principe werkpoints uitgegaan. Rekent inen voor de laagste waarde van een vol ledig spel kaarten 1 punt, dan heeft het geheele spel dus een waarde van 52 punten. Van een ge maakte trek, vertegenwoordigd echter de kaart, die de oorzaak is van het winnen der trek, dus minstens 4 punten, in ieder spel zijn dus 13 kaarten die de waaTde hebben van 4 punten, door de systeembouwers Dr. Hermann en „ean de Kuiyper worden die 4 punten vertegenwoordigende kaarten „Topwaarden" genoemd. Culbertson heeft nu ontdekt dat die 13 Topwaarden bijna altijd bestaan uit 6 hooge en 5 lage kaarten. Die 8 hooge kaarten noemt hij „Honneurtricks", de 5 lage „Plaing- tricks". Nu nog weten hoe iedere kaart te taxeeren, en we zijn volkomen in staat, welk systeem ook, te begrijpen. De werkpuntenberekening: AAS 4 w.p., Heer 3 w.p., Vrouw 2 w.p., Boer 1 w.p., Singleton 3 w.p., Renonce 6 w.p. Iedere troef bij de openingsbieder meer dan 5 3 w.p. Evenzoo bij den partner ieder troef boven de 3 troeven3 w.p. Hoe vertellen we nu onze maat, met de genoemde 15 biedwoorden: „Ik heb 27 werkpunten, hoeveel hebt gij er bij?" Het antwoord is een prachtig begin voor een nieuw praatje. A k. Stadsschouwburg: Vrijdag, 2.15 uur het Neder- landscli Tooneel „Ik ben zeventien jaar" (voor Ned. Vereen, van Huisvrouwen). "Vrijdag, 8.15 uur, „Rome, Konstantinopel- Moskou", Van scheuring en hereeniging", voor dracht met lichtbeelden, door Pater Dr. Zacharias B.M. Cap te Narva (Estland). (Voor Geloof en Wetenschap). Zaterdag 8 uur, „De Reis na de Jichtmasters" (Voor Ver. Gijsbert Japicx). Bal na tot 2 uur. Zondag, 8 uur, Cabaret-avond. (Voor Haarl. Operette Ensemble). Maandag, 8.15 uur, Het Nederlandsch Tooneel, ,Spel van liefde en dood". Cinema Palace: „De Verloren Zoon" met Tames Cagney. „Bedekte Oogen" met Richard Dix. Zondagmorgen 11.30 uur: „Sneeuwwitje". Frans Hals-Theater: „Zaza" met Claudette Colbert en Herbert Marshall. Luxor Sound Theater: „Slavenjacht" met Wal lace Beery en Robert Taylor. Zondagmorgen 11.30 uur: „Orkaan" met Dorothy Lamour en Jon Hall. Rembrandt-Theater: „De dwaze Maagd" met Victor Francen en Annie Ducaux. Zondagmor gen 11.30 uur: „Het Kruger Wildpark". THEOSOFISCHE ^OGE, NASSAUPLEIN 8. Vrijdagavond om 8.10 zal de heer H. Kortman spreken over Problemen in Genezing. Toegang vrij. LASTE X-kousen 2-zijdig rekbaar is de ideale SPAT ADER-KOUS, geven het been den juis-^^^^\ ren steun: p ssend gelijk een nieuwe huid. Elastieken knie- en enkelkou- sen. BREUKBANDEN m. an - /^O/Laat U rustig tomisehgevormdepelotte en vakkundig in en elastieken gorde]^'^^^{J»^Vichten door: Asst.Apoth. ^^"'Drogisterij Rijksstraatweg 6, Teleloon 16658 LEVERANCIERS ZIEKENFONDSEN Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 - Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijsf 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. VAN HET BREI-COMITE. Gedurende den afgeloopen winter werd hier bijzonder veel voor de militairen van land- en zeemacht gebreid. Aan al degenen, die hieraan daadwerkelijk of met finantieelen steun geholpen hebben, wordt hartelijk dank gebracht. Talrijk waren de brieven, waaruit bleek hoezeer er behoefte was aan al deze warme artikelen en hoe ze op lioogen prijs werden gesteld. Allereerst werd voor de gemeente Bloemendaal gezorgd, waar pl.m. zeshonderd stuks werden uit gedeeld. Ook werden groote pakketten verzonden naar de luchtverdediging den Helder, Marine Kustwacht Amsterdam, vaartuigen munitiesche pen Amsterdam, Commandant der Marine den Helder, Kustwacht Schouwen-IIoek van Holland, Bergen aan Zee en Velsen, den bewakingsdienst boven-rivieren Nijmegen, de IJssellinie, het 4de reg. veldartillerie, het 22ste reg. Infanterie, Noord- Brabant, Arnhem, Rhenen, Oud-Leusden, Gorkum, in totaal ongeveer drieduizend stuks. Breisters, die hun werk nog niet hebben ingele verd, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen aan de bekende adressenmevrouw Bierens de Haan-van Riemsdijk, Baronesse van Dedem- Zubli en mevrouw van Schaeck Mathon-ten Bos. COMÏTé KLEVERPARK VOOR O. EN O. Het Comité Kleverpark voor O. en O. organi seert Dinsdag 19 Maart een tooneelavond in de H.K.B. Opgevoerd zal worden door de tooneel- vereeniging „Postal Genoegen" het blijspel in 3 bedrijven: „Baron von Haberniks". Ook dit zal weer een onzer bekende G. en G. avonden zijn. Voor hen die nog steeds niet weten wat G. en G. beteekent, nog even de volgende verklaring: Op een dergelijken avond fungeeren circa 50 bur gers als G(astheeren) of G(astvrouwen) voor circa 350 militairen. De burgers koopen daartoe een toegangsbewijs a f 1.00. Tegen 1 G(astheer- kaart) van f 1.00, verstrekken wij dus gratis 7 G(astkaarten) aan de militairen. Gelukkig bleef tot heden een (hoewel veel te klein) gedeelte onze „Kleverparkburgers" ons trouw door het verstrekken van een maandel. bijdrage. Hierdoor ontvangen wij per maand circa f 25.—. Dit met de f 50.van de G(ast- beerkaarten) maakt f 75.Een avond kost ons circa f 150.Tot heden konden wij de restee- rende f 75.uit de kas putten, maar deze is nu leeg. Wilt gij dus niet, dat wij met ons werk moeten stoppen, wacht dan niet met het volgen de te doen: 1. Bereid U zelf een prettigen avond en geeft U direct op als Gastheer of Gastvrouw voor Dinsdagavond a.s. 2. Sta ons toe, dat wij eenmaal per maand U een kwitantie aanbieden, minimum 25 ets., waar door Gij laat blijken, dat Uw sympathie voor „ONZE JONGENS" niet verflauwd is. Ch. v. d. Bilt, Kleverparkweg 122. A. L. Hengeveld, Molijnstraat 21, Voorzitter. G. A. Bock, Brederodestraat 44, Secretaris. A. Breet, Versponckweg 131, Penningmeester. J. Gerritsen, Schotersingel 145. Mevr. J. L. Paleari, Santpoorterplein 17. Mevr. Tetterode, Schotersingel 71. F. H. W. Vliegen, Jan Haringstraat 53. Herm. Rot, Versponckweg 110, Centraal cor respondentieadres. U vindt afdoende middelen tegen deze kwaal bij Verbindingsweg 16, Telefoon 24113 Hekel aan Scheren?? Philips „Philishave" Electrisch droogscheerapparaat BRENGT UITKOMST!! Vraagt inlichtingen bij een enthou siast gebruiker en verkooper IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN, ELECTR. ARTIKELEN BLOEMENDAALSCHEWEG 66 68 TELEFOON 22704 maar dan ook GOEDE KWALITEIT. 2 pond Lappen 0.98 2 pond Fricandeau 1.08 2 pond Nierstuk 1.15 Poulet en Gehakt p.p. 0.50 Kalfslever per pond 0.55 Kalfstongen per stuk 0.35 MOOIE OSSETONGEN 1.75 per stuk. 2 pond mooie Lappen 0.90 2 pond Rollade 1.05 2 pond Riblappen 1.05 2 pond Malsche Rosbief 1.18 Malsche Biefstuk p. p. 0.75 per 2 pond 1.35 2 pond Gehakt half om 0.69 2 pond Fricandeau 1.18 2 pond Carbonade 0.95 Varkenskluiven per pond 0.20 Rookworst per pond0.45 Hamschijf per pond 0.45 Krabbetjes per pond0.15 Deze prijzen afgehaald aan den winkel.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5