't Kaashuis Teekenen van de Lente Zoodlaigmorgen Fa. i. RIENSTRA I Van Haring tot Zalm 't Fijnste bij Balm! J. F. KROONE C.CASSEE J.B. VAN DER MOLEN Tien jaar „Volkszang" 33e Jaargang - No. 44 Vrijdag 29 Maart 1940 Oplaag 7800 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaai, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Bloemendaalscheweg 3 3 9 Telefoon 1 3 8 9 7 Twee-Twee-Zes -Twee-Acht BEGRAFENIS EN CREMATIE OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN VAN DER VINNESTRAAT14 rood "jet goede Tuingereedschap D.HOGENBIRK&ZN KEUZE UIT VELE FIJNE SOORTEN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Advertentiën per regel t 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regels f 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per half jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het loopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 Tuinaanleg Vaste Plantencultuur - Telefoon 14423 Woonplaats,:Oranje Nassaulaah t;,Overveetl. Kweekerïjen: Bl.daalscheweg en Dornpvloedslaan HOORT TOE: ZIE. EEN ZAAIER GING UIT OM TE ZAAIEN. (Marcus 4 vs. 3.) Zaaien is een heerlijk werk omdat Het een schoone belofte inhoudt voor de toekomst. In het komende voorjaar kunt ge de landlieden weer bezig zien. dragend om hun middel het zaad om het telkens met breeden al-mzwaai om zich heen te werpen op de zwarte kluiten der omgeploegde aarde. Zoo ontvangt de akker het zaad in haar donkeren schoot en heeft de landman slechts rustig af te wachten hoe de aarde daarop zal reageeren. Hij hoopt op een goeden oogst! Maar na het inwerpen van het zaad kan hij slechts passief zijn. Hij heeft alles gedaan wat hij kon: de voren zijn recht getrokken, het zaad is puik, de akker goed ge draineerd, hij heeft flink gemest. Verder kan zijn bemoeienis niet gaan. Hij laat het verder over aan den Heer des oogsters die te beschik ken heeft over droogte en regen. Koude en warmte. In den tijd van Jezus' omwandeling op aarde was het in Palestina niet anders. Maar de ge steldheid van den bodem verschilde aanmerke lijk bij hier. Groote stukken van het heilige land hadden een steenachtigen bodem, die slechts een karig gewin voortbrachten, bovendien had men daar altijd te worstelen tegen de over woekering van onkruid (doornen en distelen), waardoor de opbrengst nadeelig beïnvloed werd. Dan vergete men niet, dat in Palestina de wegen dwars door de akkers voerden (denk slechts aan het plukken en eten der Korenaren op den Sabbath door Jezus' discipelen, waar over de Farizeërs zoo verstoord waren), waar door het mogelijk werd dat een gedeelte van het uitgestrooide zaad op den hard betreden grond terecht kwam en door de vogels werd opgepikt, dus verloren ging. Maar waar het zaad viel in de goede aarde gaf het vreugde aan den landman door het volle koren in de aarde en een oogst van dertig-, zestig-, ja honderdvoud, waar door toch, trots allen tegenslag een behoorlijke opbrengst verkregen werd. Dit agrarisch beeld greep Jezus aan om ons de werking van het zaad des Evangelies bij te brengen. Met enkele forsche trekken teekent Hij ons hier vierderlei hartsgesteldheden. Er zijn menschen (helaas zijn het er velen) die Gods blijde boodschap aan hen (want deze is strikt persoonlijk) beluisteren. Maar het doet hen niets. Zij blijven er koud onder, 't Eene oor in, 't andere uit. Zij geven zich geen rekenschap van het groot gewicht dier boodschap en nog minder bekommeren zij zich om Hem van Wien de boodschap tot hen komt. Of zij ergeren er zich aan of zij vinden het dwaasheid. Aan het zaad ligt het niet, dat is puik. Maar het valt op een hard betreden weg, het kan niet door dringen in de aarde om haar groeiproces aan te vangen. En de hongerige vogels, waarmede de booze machten worden bedoeld pikken het weg, zoodat het zaad verloren gaat. Dan zijn er ook menschen (wij kennen ze uit eigen omgeving) waar alles er op wijst, dat ze de boodschap des heils gaarne aannemen. Ze zijn er'gelukkig mee, nemen actief deel aan allerlei arbeid op het terrein van Gods Konink rijk, weten zelfs een goed woord te spreken tot anderen om ook hen op te wekken Gods Woord aan te nemen. Inderdaad schijnt hun hart ge troffen door het Woord, waardoor zij zich geheel aan God overgeven. Maar helaas! Het zijn de oppervlakkigen die wel spoedig ontroerd zijn en onder den indruk daarvan dierbare en vrome woorden kunnen spreken en zelfs een kostelijke VISCHHANDEL Uitsluitend prima kwaliteit Bezoekt onze Oesterbar,Leidschepl. 10 A'dam fijnproevers zoekt U een fijn stukje Kaas... Wij leveren U het fijnste van het fijnste in tal van smaken. Neemt proef en oordeel zelf: er is geen betere dan onze VOLVETTE BOERENKAAS Bloemendaai, Verbindingsweg ó'J, Tel. 25305 activiteit kunnen ontplooien. Zij behooren tot de menschen met snel wisselende stemmingen, tot de spoedig ontvlambaren die voor een tijd een groot vuur te zien geven. O, welk een gloed stralen die menschen uit! Zij dragen den hemel in 't hart en in hun mond, hun levenshuis schijnt gebaseerd op het eeuwig fundament van Gods getuigenis. Maar wanneer zware verzoeking tot hen komt, als verdrukking om beginsels-wil dreigt of spot en hoon om hun „fijn" zijn over hen wordt uitgestort halen zij tenslotte bakzeil en bewijzen daardoor dat heel hun godsdienst meer een gevoelszaak dan een diepere hartsaangelegenheid is. Van dezen geldt het woord van Jezus: „het goede zaad op een steenachtige plaats waar het geen diepte van aarde had. Maar als de zon opgegaan was is het verbrand: en omdat het geen wortel had is het verdord." Dan is er de derde categorie menschen die groote interesse toonen voor de eeuwige waar heden. Hun leven stellen zij bewust in op het positief Christelijk beginsel en met ernst streven zij naar de verkrijging van hoogere levenswaar den. Hier is het zaad der Evangelies dieper doorgedrongen dan bij de twee eerste toestanden. Het is geen plotselinge bevlieging, geen ver beelding of mooipraterij. Hier is hoopgevend groei aanwezig die verwachtingen wekt voor den vollen oogst. Zij aanvaarden voor de volle 100 pCt. de consequenties van hun Christelijk geloof en niemand zou aan de oprechtheid van hun belijdenis kunnen twijfelen. Alleen God is de groote hartenkenner. Maar deze menschen hebben te vechten tegen hun lèvenshonger! Daar is zoo machtig veel in de wereld wat hun af trekt van de hoogere dingen. Een goede positie, rijkdom, eer van menschen, 't zijn zulke voortref felijke dingen! Daar is ook de cultuur met haar verblindenden glans, daar is de roep naar het rijk geschakeerde wereldleven dat weer klank vindt in elk menschenhart. En zij hebben de grenzen nu zoo nauw getrokken! Er is zoo weinig levensruimte op dat smalle pad naar den hemel! Heel de wereld met al haar verlokkin gen schijnt op hen toe te stormen om dat teere groeisel van hun geloof te vernietigen. Zij heb ben het zwaar, het evenwicht wordt zoo ligt verbroken. Dan helt de schaal over naar het geloof, dan weer naar de wereld met haar klatergoud. Maar zij strijden in eigen kracht en daarom verliezen zij. De doornen en distelen overwoekeren en verstikken het nog zwakke plantje des geloofs. En de verdeeldheid van hun hart voert hen terug in de armen der wereld die wel veel kan geven maar nog veel meer doet verliezen. Met deze drie voorbeelden uit Jezus' gelij kenis is ook de benauwende realiteit van het verschijnsel verklaard (en dit is het hoofddoel dezer gelijkenis) dat niettegenstaande het uit geworpen zaad van superieure kwaliteit is en in zoovele harten geworpen wordt nochtans zoo weinig vrucht wordt gezien. Geen kerk, geen vereeniging, geen menschglijke macht is in staat om in alle menschenharten het rijk Gods te planten. Al zouden er even zooveel kerken als woonhuizen verrijzen, waarin eiken dag de rijkdommen van Gods liefde tot ons in tallooze harten werd gestrooid, zoo zou het nog niet gelukken de groote massa voor God te win nen. God zet Zijn genadepoort wijd open door het zaad des Evangelies met milde hand uit te strooien, maar de vogels, de steenen en het onkruid zullen hun funesten invloed blijven uit oefenen op den uitkomst der oogst. Alleen daar, waar de akker goed is, waar het hart door diepe zelfkennis en groote eerlijk heid de armoede van den mensch maar ook den rijkdom van Gods aanbod heeft leeren zien kan een constante groei tot den vollen wasdom ver wacht worden. Dan kan het gebeuren, dat God er de ploegschaar nog eens in zet, dat oorlog en allerlei moeite en ontbering tot den vollen oogst moeten medewerken. Afbraak van het leven is vaak een middel tot verkrijging van grooten, geestelijken rijkdom. Wie het leven met al zijn hoogten en diepten mag zien als een voorbereiding voor den grooten dag van Christus oogst op de akker der wereld buigt zich diep voor een zóó groote liefde, voor een zoo groote wijsheid, voor een zóó groote genade. En zijn leven zal voortgaan van kracht tot kracht; het zaad van den grooten Landman zal bij hem wortel schieten en de aarde zal vol en groot zijn. Dertig-, zestig- en honderdvoudig zal de akker dragen en de hemelsche schuren zullen vol worden. Uit alle geslacht, taal en natie zal de hemelsche Landman Zijn oogst halen! Het zal een schare zijn, die niemand tel len kanl Het is zoo eenvoudig. U draait 2-2-6-2-8 en binnen den kortst mogelijken tijd is Uw leege sigarenkoker weer gevuld met de prima sigaren uit Paarlberg's Sigarenmagazijn, Bloe mendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan. Na sluitingstijd: onze automaat! - "V.V,.. BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL TELEFOON STRAATWEG 4* 2 2 4 4 4 ui Rassche schreden neemt het voorjaar thans en de vorderingen in de wereld van plant en dier kunnen met verheuging worden gevolgd. De tulpenbollen sturen stevige bladen naar boven en de smalle bladen der narcissen vertoonen zich zoowel in de tuinen als in de parken der buitenplaatsen, aan de randen van akkers der tuinders en langs de oevers der beekjes. De narcis is een bolgewas, dat zich gemakkelijk in verwilderden staat handhaaft, zoodat we binnenkort overal de gouden, gesterde trompetten kunnen zien. En die in onzen tuin zijn al heel ver heen, want die hebben een uitgelezen zonnig plekje, en zon hebben ze noodig, om hun gouden bloemen te kunnen ontplooien. De winteraconietjes, met hun gele bloemblaadjes in een krans van groene blaren bloeien ook volop en de jasminium nudiflorum, de op het kale hout bloeiende jasmijn, die in December door ijzel, sneeuw en vorst zijn winterbloei staken moest, pronkt nu weer met dikke gele knoppen, die een spoortje rood vertoonen. Daar zullen we dus weer plezier van hebben. HET ADMINISTRATIEKANTOOR BOEKHOUDINGEN EN BELASTINGZAKEN is verplaatst van: RIJKSSTRAATWEG 132 naar: (bij den Verspronckweg). Tel. 11476 - HAARLEM De ribes, ook een „bloeier op het kale hout" is bezig zijn knoppen te ontsluiten en als we dit zachte weer houden, komen al spoedig de rose en rode bloemtrosjes te voorschijn, die de vroege insecten zoo goed van pas komen. In de sloofjes. De kleine slootjes kikkerslootjes zeiden we altijd laten niet merken, dat ze tot den bodem zijn bevroren. De enkele decimeters, soms zelfs slechts enkele duimen, water, die er in staan, zijn weer fraai gedecoreerd met wat vlakkig wier. De andere waterplanten beginnen nog pas te ont luiken. Het is verheugend en onbegrijpelijk tevens, dat kikkers, kevers en waterspinnen in de barre koude niet bezweken zijn. De kikkers springen lustig rond en de gouden, zilveren, bronzen, roode en groene watertórretjes schieten even vroolijk door het zondoorglansde water heen, of het geen 18 graden gevroren heeft. Natuurlijk ontbreekt „het gevaar" ook niet, want de bloedzuigers blijken ook tegen de koude te kunnen en kronkelen sinister door het zondoor schoten water. De waterschorpioen met zijn geweldige knijptang hangt heel onschuldig onder een afgevallen blad en voorziet, dat hij bij deze overvloedige voedselvoorraad, die zonder op houden in zijn nabijheid verschijnt en waaruit hij maar een keus hoeft te doen, nog voor Pinkster een nieuw costuum zal hebben en zijn oude huid als zijnde te nauw, af zal kunnen gooien. Het is buitengewoon interessant, de waterschorpioen in een studiebakje te hebben, maar hij moet op tijd gevoerd worden en dan mag men niet te sen timenteel zijn. Zachtzinnig gaat het ook in de slootjes niet toe, maar wel buitengewoon boeiend. Langs den slootkant. Langs den slootkant beweegt zich sierlijk een wit, zwart en grijs kwikstaartje, pikt naar slakjes en spinnetjes, met zijn scherpe snaveltje. Het is goed te zien, dat het voorjaar is en de vogels dus het bruidspakje aantrekken, want het zwart en wit van kop en keel contrasteeren zoo scherp en de witte onderzijde blinkt zoo helder. Een andere voorjaarsvogel vinden we aan de modderige kanten van een iets breedere sloot. Op zijn helderroode stelt-pootjes tippelt daar een tureluur en laat zijn prachtig „tuut-tuut" hooren. Bij onze nadering vliegt hij op en valt twintig meter verder weer in, met geheven vleugels even staande, waardoor de prachtige witte onder- vleugelveeren te zien komen. De lente is er en de teekenen ervan vermenig vuldigen zich met elk uurtje zonneschijn, dat op de nog dikwijls overtrekkende grauwe luchten veroverd wordt. o in alle prijzen vindt U bij: BLOEMENDAAL Bloemendaalschew. 56, Tel. 22238 Gevestigd sindf 1841 JPÜf Vraagt onzen geïllustreerden prijscourant Grasmaaimaehines van f 8.75 tot f 107.- blDinsdag a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat in Bloemendaai een afdeeling werd opgericht van de Ned. Vereen, tot verbetering voor den Volkszang. Het initiatief, genomen door het bestuur van het Chr. Jeugdwerk, droeg op 2 April dit werk over aan het toen officieel gekozen bestuur, be staande uit den heer A. Elskamp, voorzitter, G. Zwarts, secretaris, mevr. M. Cassee-Visser, pen- ningmeesteresse en de heeren J. Meij en D. Kuiper. Mevr. M. Cassee-Visser en de heer D. Kuiper hebben tot heden onafgebroken deel uitgemaakt van het bestuur, terwijl de heer D. Kuiper sinds langen tijd voorzitter der afdeeling is. De heer P. de Nobel werd bereid gevonden de leiding der afdeeling op zich te nemen en het is zeer zeker aan hem te danken, dat Bloemendaals Volkszang op zoo'n hoog peil is gekomen en zooveel mooi cultureel werk heeft mogen verrichten. Buiten de gewone wekelijksche zangavonden en de propaganda-avonden, waarvan de Kerst-avond en Lente-avond we) speciaal mogen genoemd worden, verleende de afdeeling bij verschillende gelegenheden hare medewerking, o.a. op het Prov. Ziekenhuis, bij verschillende gebeurtenissen van het Vorstenhuis enz. Door tijdsomstandigheden zal deze avond zeer bescheiden herdacht worden. Toch zou het bestuur er grooten prijs op stellen, indien ieder, die al eens eerder met Volkszang gezongen heeft op 2 April a.s weer eens met liun bezoek te vereeren. Laat de bovenzaal van hotel „Vreeburg" te klein zijn voor zoo'n avond: bet bestuur zou u er zeer dank baar voor zijn, erO-t— EXAMENS. ovAan de Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse werd het diploma der school toegekend o.a. aan V. Roozen van Dalen te Overveen, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, steno- en machine- schrijven.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1