SAFE-LOKETTEN .Beatrix" DA JOH. Vrijdag 29 Maart 1940 De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal metende 10 x 16 x 50 cM a I 5.- per jaar LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAND Babyverzorging GEVONDEN, ARBEIDSBEURS D. J. JANSE AGENDA A. G. G. M. GIORGIS Zn Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 Kennemer Foto-Kinohandel De afstamming onzer moderne en klassieke Huisdieren. I WIMBL TENNI! o Wie er kwamen: bl J. D. Boltjes, bankdirecteur, Westerlaan 20, Aerdenhout, van Heemstede. Geboren: een dochter vara M. Th. Holt- Bakker; een dochter van M. Warmerdam-Van der Raad. Ondeitrouwd: J. Schuijt en M. Gessl. P. M. Heringa en N. Ghijsels. A. II. van den Bos en A. P. Jansen S. G. Hoekstra en H. M. Schuijt. J. Plevier en J. C. Kooren. Getrouwd: J. Sleeman en II. H. Gieske. J. Lentz en A. H. van Egmond. A. M. Roozen en D. M, Rarnhoorn. Overleden: W. van Steenis, oud 55 jaar (overleden te Haarlem). W. Slot, oud 84 jaar. tijdens vaeantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZIJLWEG 198 71° TELEFOON 17200 bl~ Gevonden en terug te bekomen bij Visser, Vrijburglaan 28, een bedelstukje; Schoo, Dennenweg 10, een wantje en een handschoen; De Vries, Spaarnhovenstraat 65, Haarlem, 3 autosleutels; Midden Duin en Daalseheweg 22, een bruine jachthond; Van Galen, Noorder Tuin dorplaan 9o, een belastingmerk; Kennel Ridder straat 11, Haarlem, een terrier; Holke Juliana- laan 120, een want; Boterbloem, Leidschevaart 70, Vogelenzang, een kinderarmbandje; Van Ooyen, Lage Duin en Daalseheweg 96, een dames- taschje met inhoud; Van Noord, Cronjéstraat 3 rood, Haarlem, een sleutel; Oskam, Midden Tuin dorplaan 15, Haarlem, een paar heerenhand schoenen; Rieginan, Prins Hendriklaan 123, een jongenszakmesje; Bakker, Oranje Nassaulaan 46, een verm. zilveren vulpotlood; Van Rijswijk, Sterreboschlaan 10, een belastingmerk; M. den Otter, Veldlaan 39, een damesportemonnaie met inhoud. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): handschoenen, electrisehe waterwarmer, wanten, ioopriem, hondenhalsband met penning gem. Haarlem, belastingmerk, verm. gouden ring met monogram, damestasch met in houd, wieldop, heerengoed. Post Aerdenhout: paar kinderwantjes. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING TE AERDENHOUT. aeDe Gemeentelijke Luchtbese) ermings- dienst te Bloemendaal zal op Vrijdag 29 Maart a.s. des namiddags 8 uur een oefening houden op een terrein gelegen aan de Catslaan te Aer denhout. De oefening zal bestaan uit de behandeling van: brandbom inslagen, tengevolge heb bende dat er een huis in brand is geraakt; bry- santbom inslagen, waarbij personen zijn ge wond, een water- en gasleidingsbuis zijn ge troffen. Het publiek heeft vrijen toegang tot het terrein. 40-JARIG JUBILEUM. blMaandag j.l. herdacht de heer G. Tes- selaar, chauffeur bij mr. dr. J. Luden op „Koningshof", zijn 40-jarig jubileum aldaar. Wegens ziekte van den heer Luden werden de heer Tesslaar en diens echtgenoote op „Konings hof" ontvangen, waar de heer Luden den jubi laris op hartelijke wijze heeft toegesproken. Hij mocht de verheugende mededeeling doen, dat het H.M. de Koningin had behaagd den' heer Tes- selaar eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Als feestcadeau overhandigde mr. Luden den jubilaris een geschenk onder couvert, terwijl hem bovendien prachtige bloemen, in eigen kweekerij gekweekt, werden geschonken. Zeer onder den indruk sprak de heer Tes- selaar woorden van dank tot zijn patroon. Thuis bij den jubilaris, waar vele bloemstuk ken prijkten, kwamen talrijke belangstellenden hem met zijn feest gelukwenschen. Het perso neel van „Koningshof" bood hem een fraaie rooktafel aan. Een aardige attentie had mej. Veldhuis uit Aerdenhout gezonden, n.l. een eigen gemaakt portret van den jubilaris van kunst naaldwerk. Ook van andere zijden mocht hij talrijke geschenken en gelukwenschen in ont vangst nemen. o JAARVERGADERING CHRISTELIJK VOOR BEREIDEND LAGER ONDERWIJS. blDe Vereeniging voor Christelijk Voor bereidend Lager Onderwijs hield haar jaarver gadering in Hotel „Roozendaal" te Overveen. De voorzitter, ds. Brussaard, opende met gebed en las daarna Mattheus 21: 1216. Na het jaarverslag en het verslag van den secretaris-penningmeester, den heer Groeneveld, gaf mej. Visse, hoofd der school, eerst een ver slag over den gang van het onderwijs op school, het aantal kinderen (thans pl.m. 50) en over het personeel, waarna ze een verhandeling gaf over de beteekenis van het teekenen op de Fröbel school. Na verkiezing van twee bestuursleden sprak ds. Brussaard een woord van afscheid tot mej. Visse, die wegens huwelijk de school verlaat, haar dankend voor wat ze voor de school was geweest en had gedaan en ging daarna over tot installatie van mej. C. Schermer van Heemstede als nieuw benoemd hoofd der kleuterschool. Nadat mej. Schermer voor den wensch van den voorzitter had bedankt en de hoop had uitge sproken, dat ze tot nut van school en kinderen TIEN JAAR KINDERHUIS „GROOT KIJKDUIN" TE ZANDV00RT. Uit goeden bron vernemen we, dat het 1 April a s. 10 jaar zal zijn geleden, dat de dames Kuyters cn Schotanus hét perceel Kostverlorenstraat 70 te Zandvoort betrokken en er hun kindertehuis Groot Kijkduin" begonnen. Het huis bleek te voorzien in een groote be hoefte. Al heel gauw werd Kostverlorenstraat 105, „De Zandhoeve", de dépendance, waar pl.m. 35 kleuters een prettig, zonnig tehuis hadden. Het werk door de beide dames tot stand ge bracht, groeide uit tot de stichting „Groot Kijk duin". Onder het tegenwoordige bestuur, waarvan Ds van der Vloed voorzitter, de heer Joh. Elffers, penningmeester en mej. W. Blomberg van Haar lem secretaresse is, werd uitgekeken naar een betere behuizing. Het bekende hotel „Garni' aan het Stationsplein werd aangekocht, verbouwd en op 15 September 1936 betrokken. Zomer en winter woTden hier onder geheel lielanglooze medische controle van ons bestuurslid Dr. Tichelaar pl.m. 130 kinderen van alle gezindten verzorgd. Wat is in deze 10 jaar in dit huis al een kinder leed gelenigd. Leed van kinderen, die komen uit onvolledige en ontwrichte gezinnen, b.v. vader of moeder is overleden of heeft het gezin ver laten. Dikwijls moet dan wel tot opname worden overgegaan, hoezeer ook bestuur en directie zich op het standpunt stellen, dat kinderen thuis booren hij hun ouders. Het niéuwe huis is een enorme vooruitgang; maar het liéeft één gebrek, en wel, dat er voor de jongens een' veel te kleine speelkamer is. Het kon niet anders worden geschikt Het bestuur had gehoopt, dat er met het 10-jarig bestaan in had kunnen voorzien. De bouwplannen voor een speel- zaal in den tuin, liggen al lang klaar; en misschien zou ook het geld ervoor al zijn bijeengebracht, als niet de oorlog tusschen beide was gekomen. De giften onzer landgenooten werden voor andere doeleinden gevraagd. Wel is er voor de nieuwe speelzaal een gift toegezegd van f 1000. maar daaraan is een voorwaarde verbonden: n.l., dat de rest van het benoodigdc kapitaal (f 4000. vóór 1941 aanwezig moet zijn. Wie helpt Alle giften, ook kleine, zijn hartelijk welkom Ts het niet een prachtige gelegenheid, om nu met het ló-jarig bestaan, bestuur en directives te ver rassen met een gift 1 Het giro-nummer is: .117000. Het plan bestaat, om 1 April a.s. voor de „Groot- Kijkduin"-kinderen tot een onvergetelijken feest dag te maken. Wi j hopen, dat het zal gelukken en roepen u toe: Steunt het mooie, maar moeilijke werk van de Stichting „Groot Kijkduin". OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. hiHet Comité, dat bovengenoemde bijeen komsten, welke iederen Donderdagavond in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof no. 6 te Haarlem worden gehouden, organiseert deelt mede, dat het programma voor de maand April als volgt is vast gesteld- Donderdag 4 April: Ds. P. Lugtigheid, Hervormd predikant te Deventer. 11 April: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam, met medewerking van het Christ. Gemengd Koor „Haarlem", dir. de heer K. van Zoest. 18 April: Maranatha-lezing. 25 April: de heer J. Kits, leider van de Open lucht-Evangelisatie te Zeist. blMaandag j.l. stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 88 mannelijke en 1 vrouwe lijk persoon, in totaal 89 wérkzoekenden, ge splitst als volgt: Behangers1 Boekdrukkers 1 Chauffeurs4 Electriciens1 Grondwerkers1 Handels- en Kantoorpersoneel21 Kellners2 Land- en Tuinbouwarbeiders20 Loodgieters 1 Losse arbeiders28 Metaalbewerkers2 Metselaars 1 Meubelmakers 2 Opperlieden1 Schilders1 Timmerlieden2 waaronder 1 dame. 89 Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Telefonisch te bereiken onder no. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel koste loos. TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLEM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- abriek. Prijsopgaaf zonder ver lichting Marquizen nieuw be deeden, in 1 dag retour, /erkoop en vakkundig plaatsen /an BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJÉSTRAAT 88. Iroote keuzeTuinparasols, Tuin meubels, Strandtenten, en. enz. mocht werkzaam zijn, werd de vergadering met gebed gesloten en bezochten al de aanwezigen de tentoonstelling van het werk der kinderen in „Kleuterhof". „HEEFT DE GODSDIENST BETEEKENIS VOOR DEZEN TIJD?" haDe wegens plotselinge ongesteldheid van den heer Van den Brink uitgestelde debatavond met ds. J. J. Buskes, de eerste redacteur van „De Vrijdenker", de tweede predikant der Geref. Kerk in Herstel Verband in Rotterdam, die oor spronkelijk gehouden zou worden op 18 Maart j.l., is thans bepaald op Woensdag 3 April a.s., wederom in de Gemeentelijk Concertzaal te Haarlem. KON. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE. Afdeeling Bloemendaal n „mstreken. blOp de op Dinsdag j.l. gehouden ledenver gadering van deze afdeeling werden door den heer J. T. F. Yoorwalt een aantal films vertoond, waar voor blijkens de zeer groote opkomst veel belang stelling bestond. Vertoond werden: Cacao en Suiker. Beetwortel en rietsuiker. Bloeiende Bloe men (een zeer fraaie door den heer .T. C. Mol vervaardigde film). Verovering der Zeedi pten en van Gummiboom tot Autoband. De zaal was wederom versierd „oor een aantal mooie inzendingen van den heer H. Boegsehoten, waaraan door de jury, bestaande uit de heeren An. Jager, G. de Kruijf en Th. Iking, de navolgende punten werden toegekend: 1. Primula obconica Snow Queen, 8 punten. 2. Primula obconiea atrosanguinea, 9 punten. 3. Primula malacoides Brillant, 9 punten. 4. Primula obconica Aalsmeer's Roem, 10 pnt. 5. Cymbidium Pauwelsii, 10 punten. In de volgende op 23 April te houden vergade ring zal de heer P. Steetskamp spreken over Kaap- sehe Gewassen, terwijl dan tevens de diploma's zullen worden uitgereikt aan de deelnemers van den onderlingen cursus in groenten en fruitteelt, 0 STADSSCHOUWBURG. Zaterdag 30 Maart, 8.15 uur, Het Ruys Ensemble met „Schoppen-Aas". Zaterdag 30 Maart, 2.15 uur, „Goudhartje en de Troubadour" (door Aerdenh. Kindertooneel) Zondag 31 Maart, 8 uur, „Der Vice-Admiraal' (door Operette Ver. „Diogé"). Maandag 1 April, 8.15 uur, Het Residentie Tooneel, „Toontje heeft een Paard getcekend". Woensdag 3 April, 7 uur: I. Als de kinderen slapen; II. Poppemie, als HemeleandidaatIII. De Fortuinlijke Kast. (Door leerlingen van mej llonarius). Donderdag 4 April. 8.15 uur, Jubileum Julia de Gruyter. Voordrachtavond. THEOSOFISCHE LOGE, NASSAUPLEIN 8. Vrijdagavond 29 Maart, om 8.10 uur, zal de heer L. Labout, van Amsterdam, spreken over: De Groote Pyramide (met licht heelden). Toegang is vrij Frans Hals-Theater: prolongeert ,,'t Zit in de Lucht" met George Formby. Luxor-Theater: ,,'t Gestolen Manuscript" met Robert Montgomery en Rosalind Russell. Zon dagmorgen 11.30 uur „Madchen in Uniform" met Dorothea Wieck en Hertha Thiele. Rembrandt-Theater: „De regen kwam", met Myrna Loy, Tyrone Power en George Brent. Cinema Palace: prolongeert „De Vliegende Dwazen in het Vreemdelingenlegioen" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Zondagmorgen 11.30 uur „De Bewaarschool". SCHOORSTEENVEGERS Ondanks militairen dienst hoopt ons van ouds bekende adres, de BLOEMENDAALSCHESTRAATWEG 86 SANTPOORT-STATION het foto- en filmwerk op de oude bekende manier te leveren. Mogen wij U juist nu, een film- of foto apparaat demonstreeren of op eicht zenden? De Vereeniging tot Bevordering der Aquarium- en Terrariumkunde „De Natuur" te Haarlem en Omstreken, bood Woensdag 20 dezer aan haar leden en genoodigden een feestavond aan. Als spreker in deze bijeenkomst trad op de heer G. de Josselin de Jong met het onderwerp: „De afstamming onzer moderne- en klassieke Huis dieren". De bijeenkomst was de eerste propag/inda- avond van een serie avonden, welke de Ver eeniging zich voorstelt te geven, met het dócl een band te vormen tusschen haar en de liefheb- berijvereenigingen, die zich met het kweeken van konijnen, resp. duiven, honden, katten hoen ders, volière-vogels, etc., bezighouden en ver der met al die groepen van natuurvrienden, waaraan Haarlem zoo rijk is. Er bestond voor deze propaganda-avond, groote belangstelling: 250 bezoekers (het maximum dat de politie- erordening voor de groote zaal van Brinkman toelaat) waren aanwezig; een gelijk aantal moest afgewezen worden. Op een vlotte, vaak humoristische wijze, wees spreker er 'allereerst op, dat ook onze huis dieren, hetzij een enkel-, hetzij een meervoudige afstamming hebben en hoe hierdoor veel van hun gedragingen verklaard wordt. Daarna nader ingaande op de voorwaarden, voor elk van die af stammingen gesteld, bewees hij, dat een kat, als hebbende geen groote staalkaart van rassen als voorouders, tot de enkelvoudige afstamming behoort, evenals de ezel, die een zevenvoudige aantal voorouders bezit. Ook de tamme zwaan behoort hiertoe, wijl ze slechts identiek is met de wilde zwaan. De honden, daarentegen met hun zeven hoofdvormen, die alle eorrespondee- ren met die der wilde honden, welken over de geheele aarde gevonden worden, hebben een meervoudige afstamming. Insgelijks behoort ook de haan tot de groep met deze laatste afstamming. Achtereenvolgens laat spreker alle klassieke- en moderne huis dieren de revue passeeren, beginnende bij het oorspronkelijke huisdier: de groote luiaard van het Amazonegebied in Brazilië, het tandelooze zoogdier, dat een gemakkelijke buit was voor den op vleesch belustten oermenschom te ein digen bij onzen jongsten aanwirlst in de reeks moderne huisdieren: de armadil of gordeldier,' welk tandeloos zoogdier in Guyana en Brazilië leetf. Ter beantwoording van de vraag; hoe is de mensch er toe gekomen, wilde dieren tot huis dier te temmen, om b.v. van een wilde buffel een dragelijke koe te maken, behandelde spre ker uitvoerig een gansche reeks probleemen, die zich bij de transformatie van wilde- tot huis dieren voordoen en de verschuivingsbeelden, die daarbij optreden. Verder ook in verband hier mede het voorkomen van snelle verwildering onzer huisdieren; katten, zwanen, volière-vogels cn meer anderen verwilderen in één uur. Som mige dieren zijn echter nooit voldoende te tem men; daar is b.v. de zilvervos, bij wien dit nooit volkomen gelukt. Andere verschijnselen, die daarbij optreden zijn onder meer: het ver erven van het geno-type, de invloed van den voedingsbodem (de al- of niet juiste weide voor paarden komt bij renpaard-.n sterk tot uiting), de diverse resultaten van kruising, selectie en inteelt. Heel opmerkelijk zijn ook de selectie- sprongen, waaraan b.v. de geboorte van platina- gekleurde vossen uit zilvervossen te danken is, welke kleurafwijking de prijs voor de eerste platina-vossen op de Londensche veiling tot elf duizend pond per stuk deed stijgen en deze thans op gemiddeld zevenhonderd-vijftig pond gebracht heeft. Een ander probleem is ook de moeilijkheid om de soort begrippen van som mige dieren, als wissent, wilde buffel en bison uil elkaar te houden, terwijl dit toch voor scha pen (die in hun verschillende vormen van wilde ouders afstammen) geen bezwaar oplevert en dezen een meervoudige afstamming wordt toe gekend. Komend op het terrein der duiven, vlocht spreker hierin een staaltje van het won derbaarlijk oriënteerings-vermogen van postdui ven, dat dezen den Japansche zeevisschers in staat stelt, berichten naar in vollen vaart zijnde stoomtrawlers te doen overbrengen. Thans heeft het leger die ervaring reeds benut en rijdende postduivenwagens ingevoerd. Behandeld werd ook de moderne zoetwater- vischteelt door gebruikmaking van het kunst matig afstroopen der hom, evenals de mid delen om forrellen (die zich van nature in snel- stroomend water ophouden) geschikt te maken in niet-stroomend water te leven. Ook de moderne vergrooting der veestapel, zooals die door het Staatslaboratorium in Rusland per ther- mosflesch tot stand komt, Werd met een enkel woord aangeduid. Uitvoerig echter zette spreker uiteen, dat de rentabiliteit van onze veestapel en pluimvee ondermijnd wordt door een te ver gegane ver edeling van het ras, welke een te kostbare voe ding. in de hand heeft gewerkt. Veel dieren zijn dan ook thans te duur in aanschaffing en onderhoud voor den arbeider geworden en men moet er dus op bedacht zijn, het dagelijksch onderhoud van hun huisdieren goedkooper te maken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, na de pauze, werd gretig gebruik ge maakt. De voorzitter van de ontvangende vereeni ging, die den spreker ook had ingeleid, bracht hem voor zijn prettige causerie een woewi van dank. B. I I. W. FRISOl Wij vormen i BALLET! ha~ Dinsdaga- Ballet, onder lei ging van Yvonne schouwburg, met sche Orkestvereei Deze opvoering sieke scholing en een hoog kunstge Men heeft zich balletkunst met heden en variatie In deze balletten de oude balletme de fjoede school bleven. Aangepast aan stroomingen, zag Dances", Hongs landsche Dansen' De „Festive I gingen en voor figuren, waren ze buitengewoon eb baren. Bij de o] men direct de ki bewust en vol él: Weeme verriedei gracieus arm- en waarvan de indro De „Hongaarse Brahms, gaven illustratieve dan: ten hierin uit d( tieve sprongen e De „Oud-Ned< van Julius Rön1 toon en kleur. M ruime en wervel ondersteund doo dit nummer een door de tocseh werden gehouder Na de pauze x op Saint Léon u drijven heeft al; somberen zonde: groote en knapp Coppélia; om de: ballet, dat het tc avond werd. De solodans, Mascha ter Wee: tige, evenwichtig en afwisseling, t dansers ons telk< tasie en zuivere Alfred Hiltmai als Coppélius, d karakter, tot lex makkelijk, doch poppen werden einde toe bleven In de tweede Coppélia, een si haar bewegingei klaren ne de dan aan de eisehen x Het geheele c zame bekoring, te zijn, him op waren bijzonder meenen dans, xv door het orkest kende, vooral oc werkenden, om Wegen te kunne: Deze dansavo Men heeft kunn der dansbexvegir uit den tijd wa: ven voor de o zijn aan het ba schuldigd, de Ic in haar gevoelx van de balletkui soonlijkheid, die op al haar leerli vast met een i vermogen. Voor ons lane gewend, kan de misschien opvoi inkorting van di mers in de mees Het was zeer rijker xvas opge een volle zaal x driftige applau: zal bij Yvonne gewekt, dat m xvaardeert. Zij I werd gebracht, veel entrain de 1 deelen. Voor al U raadpleegt Jacobtjnesl Vraagt eens

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2