DANSKUNST R. HANDGRAAF SPORT EN SPEI. JOH. HAGEDOORN VAN BRUGGEN BRIDGE JAN STEENMAN Vrijdag 29 Maart 1940 inohandel WIMBLEDON TENNISPARK OVERVEEN TOONEEL VAN DE LEESTAFEL SPORTHUIS TE NUYL B.V.C. „Bloemendaal" Haarlemsche Diner-Vereeniging TAFELTENNIS BRIDGERS V noopt ons van 'RAATWEG 86 oude bekende film- of foto- p zicht zenden? sr moderne- sdieren. ng der Aquarium- ir" te Haarlem en 1) dezer aan haar stavond aan. Als trad op de heer t onderwerp: „De n klassieke Huis- rste propagnnda- welke df Ver- i, met het dóel een ar en de liefheb - met het kweeken iden, katten hoen- ighouden en ver natuurvrienden, Er bestond voor )te belangstelling: a dat de politie- aal van Brinkman gelijk aantal moest tische wijze, wees ook onze huis een meervoudige lierdoor veel van rdt. Daarna nader oor elk van die af- hij, dat een kat, llkaart van rassen judige afstamming een zevenvoudige de tamme zwaan ts identiek is met daarentegen met alle correspondee rt, welken over de den, hebben een naan tot de groep Achtereenvolgens en moderne huis- teginnende bij het groote luiaard van het tandelooze buit was voor den chom te ein- wirist in de reeks adil of gordeldier, luyanaen Brazilië de vraag: hoe is Ide dieren tot huis een wilde buffel behandelde spie reeks probleemen, an wilde- tot huis- uivingsbeelden, die in verband hier- nelle verwildering inen, volière-vogels in één uur. Som voldoende te tem- vos, bij wien dit ere verschijnselen, Ier meer: het ver invloed van den juiste weide voor sterk tot uiting), uising, selectie en n ook de selectie- boorte van platina- issen te danken is, s voor de eerste he veiling tot elf- stijgen en deze nderd-vijftig pond robleem is ook de grippen van som de buffel en bison dit toch voor scha- vormen van wilde zwaar oplevert en imming wordt toe- rrein der duiven, altje van het won- nogen van postdui- :he zeevisschers in vollen vaart zijnde engen. Thans heeft benut en rijdende noderne zoetwater- ïg van het kunst- evenals de mid- van nature in snel- geschikt te maken leven. Ook de c stapel, zooals die Rusland per ther- erd met een enkel- ker uiteen, dat de tapel en pluimvee te ver gegane ver en te kostbare voe- zerkt. Veel dieren n aanschaffing en geworden en men het dagelijksch en goedkooper te tot het stellen van gretig gebruik ge- tvangende vereeni- lad ingeleid, bracht luserie een woofÉ B. heeft nog en kele banen te huur. J. W. FRISOLAAN 15, TELEF. 16824 Wij vormen clubjes met of zonder trainer BALLETTEN YVONNE GE0RG1. haDinsdagavond j.l. gaf het Nederiandsch Ballet, onder leiding en choreografische verzor ging van Yvonne Georgi, balletten in den Stads schouwburg, met medewerking van de Haarlem- sche Orkestvereeniging. Deze opvoering muntte uit door distinctie, klas sieke scholing en kleurige monteering en was van een hoog kunstgehalte. Men heeft zich kunnen verlustigen aan de echte balletkunst met al haar technische bijzonder heden en variaties van afzonderlijke kunstvormen In deze balletten is alles bewaard gebleven van de oude balletmeesters en men is de techniek uit de fjoede school en haar klassiek ideaal trouw ge bleven. Aangepast aan de eischen der moderne dans- stroomingen, zagen wij voor de pauze: „Festive Dances", „Hongaarsche Dansen" en „Oud-Neder- landsche Dansen". De „Festive Dances" met hun strakke bewe gingen en voorname ontwikkeling der dans figuren, waren zeer boeiend, vooral ook door hun buitengewoon charmeerende en verklarende ge baren. Bij de opkomst van Yvonne Georgi zag men direct de kracht van de ballerina, levendig, bewust en vol élan, ook de solo's van Mascha ter Weenie verrieden de geboren danseres. Haar gracieus arm- en handgebaar bezit een zuiverheid, waarvan de indruk langer duurt dan het oogenblik. De „Hongaarsche Dansen", op muziek van Joh. Brahms, gaven een genotvol schouwspel van illustratieve danskunst, vooral de dansers munt ten hierin uit door spanning, vitaliteit en effec tieve sprongen en bewegingen. De „Oud-Nederlandsche Dansen", op muziek van Julius Röntgen, waren bijzonder mooi van toon en kleur. Men bewoog zich in de zwaaiende, ruime en wervelende rokken met veel zwier en, ondersteund door het goed geleide orkest, was dit nummer een feest van klank en gebaar, waar door de toeschouwers volkomèn in den ban werden gehouden. Na de pauze werd „Coppélia" van Ch. Nuitter op Saint Léon uitgevoerd. Dit ballet in twee be drijven heeft als hoofdpersonen: Coppélius, den somberen zonderling, een poppenkunstenaar, die groote en knappe poppen maakt en zijn dochter Coppélia; om deze twee figuren draait het geheele ballet, dat het toppunt van balletkunst van dezen avond werd. De solodans, als introductie gedanst door Mascha ter Weeme, was voortreffelijk van prach tige, evenwichtige bewegingen met veel innigheid en afwisseling, terwijl de overige danseressen en dansers ons telkens boeiden door verrassende fan tasie en zuivere beweginrgeenheid. Alfred Hiltman bracht op zeer suggestieve wijze, als Coppélius, de poppen, ieder met haar eigen karakter, tot leven. Zijn taak was verre van ge makkelijk, doch hij kweet er zich kranig van. De poppen werden goed gekarakteriseerd en tot het einde toe bleven zi j in stijl met bet geheel. In de tweede acte danste Yvonne Georgi, als Coppélia, een solo met enorme nuanceering; al haar bewegingen lieten zich uit het leven ver klaren ne de danseres liet dit dansen beantwoorden aan de eischen van dezen tijd. Het geheele corps de ballet was van een zeld zame bekoring. De boys bewezen goede dansers te zi jn, hun opspringen en uitslaan der beenen waren bijzonder goed en aan het slot, in den alge- meenen dans, was er een verrukkelijke vaart, die door h 't orkest goed ondersteund werd. Men her kende, vooral ook in het vermogen van de mede werkenden, om diepere beteekenis aan hun be wegen te kunnen geven, de goede scholing. Deze dansavond stond op een zeer hoog peil. Men heeft kunnen genieten van de ontwikkeling der dansbewegingen uit de vijf posities, die men uit den tijd waande, maar die onontbeerlijk blij ven voor de ontwikkeling der danskunst. Wij zijn aan het ballet van -Yvonne Georgi veel ver schuldigd, de leidster heeft het vermogen gehad in haar gevoelvolle kunst de groote beteekenis van de balletkunst vast te leggen en zij is een per soonlijkheid, die haar gaven weet over te brengen op al haar leerlingen. Zij houdt het geheele ballet vast met een feillooze zekerheid van technisch vermogen. Voor ons land, dat aan balletkunst nog niet is gewend, kan de lange duur van een uitvoering misschien opvoedend werken, toch lijkt m.i. een inkorting van de handeling der verschillende num mers in de meeste gevallen aanbevelenswaardig. Het was zeer jammer, dat het publiek niet tal rijker was opgekomen, dit ballet heeft recht op een volle zaal van bewonderaars, maar het geest driftige applaus aan het einde der voorstelling zal bij Yvonne Georgi wel den indmk hebben gewekt, dat men in Haarlem haar kunst hoog waardeert. Zij liet in de spontane hulde, die haar werd gebracht, den dirigent Arntzenius, die met veel entrain de balletten muzikaal had geillustreerd deelen. KO BORSTEN. Voor al Uw SCHILDERWERK raadpleegt men Jacobljnestr. 4. Haarlem, Telef. 1C598 Vraagt eens prijsopgaaf zondei verplichting TE AMSTERDAM. „DE KUS OP HET PERRON", door Alessandro di Stafeni, bij „Het Nederiandsch Tooneel", regie: Cor v. d. Lugt Melsert. De opvoering van „De kus op het Perron" was een dubbele verheugenis, eerstens cm een stuk te zien, waarvan Cor van der Lugt na langen tijd weer de regie had, een bewijs, dat deze artistieke regisseur tot onze vreugde weer hersteld is, en ten tweede omdat wij een opvoering zagen zóó uitstekend van spel en zóó geestig van inhoud, dat deze avond ons lang zal heugen. De inhoud is vrij simpel: Een jong meisje (Myra Ward), die met haar verloofde op familie-bezoek was, stapt uit den coupé, en wordt door een aardigen jongeman gekust, die haar in zijn armen sluit. Woede van den verloofde, een schatrijke, stijve jongeling (Johan Sehmitz), die zeer jaloerseh, scène maakt en Georgine, zijn meisje, van allerlei beticht, die echter volkomen onschuldig is- De verwijten van den verloofde worden voortgezet tot zelfs in de woning van tante Antonia (Mien Duymaer van Twist), waar Georgine is groot gebracht. Deze tante Antonia is wei de liefste tante, die ter wereld ooit heeft bestaan en Mien Duymaer speelde deze rol op zulk een meesterlijke wijze, dat zij mij deed denken aan Marie \%n Eysden- Vink op haar best. Met de macht van haar glim lach en haar charme veroverde tante Antonia iedereen met wie zij in aanraking kwam, zooals zij, de vroegere beroemde opera-zangeres, haar vriend den advocaat Laaszlo Tomay (Louis de Bree), had bekoord, die haar trouw bleef lief hebben, zonder ooit meer dan warme vriend schap te hebben terug ontvangen. Tante Antonia vindt die verloving om het geld van haar nichtje afschuwelijk. Als later Ferenez Korval, alleraardigst los en geestig door Guus Oster gespeeld, wordt ontboden ten huize van den advocaat, omdat deze een som van haar eischt van drie millicen als schadevergoeding voor het verbroken engagement, komt deze eveneens onder de charme van tante Antonia, en ontmoet weer Georgine, dank zij tante Antonia. Zonder dat hij het merkt, windt zij hem om den vinger. Georgir.e's moeder heeft bewerkt, dat de voormalige verloving van haar dochter weer in orde komt, zeer tegen den zin van tante Antonia in, die haar schattig nichtje, dat er zoo allerliefst uitziet, en zoo geestig door Myra Ward wordt gespeeld, liever den vlotten aardigen Fernez Korval gunde. Na allerlei wederwaardigheden, krijgt tante Antonia haar zin. Terwijl de verloofde op bezoek is om over de datum van het aanstaande huwelijk en de huwelijksreis te overleggen, vlucht de aller liefste Georgine met den man, die baar een kus gaf op het perron, om met hem de huwelijksreis naar Pariis te maken, in plaats van met den stijven, jaloersohen Alador Toth. F,n tante An tonia is gelukkig voldaan Wat zoo bijzonder in dit stuk aantrekt, zijn na Let gevoelige, fijne spel van Louis de Bree, de dialogen, die 'leden denken aan die van Molnar en van Schnitzler. Onvergelijkelijk blijft de cre atie van Mien Duymaer van Twist. Eén van de geestigste aantrekkelijkste stukken van dit seizoen, dat avond na avond uitverkochte zalen verdient. STELLA MARE. DAMES- EN HEERENKAPPER ZIJLSTRAAT 35 TEL. 17625 Reclame: Wasschen, Knippen, Ondulaeren f 1.- Wassehen, Watergolf f 1.- Permanent f 2,- FINLAND ZOOALS IK HET ZAG.... Wij vernemen, dat zeer binnenkort onder bovenstaanden titel bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een belangrijk en actueel boek zal verschijnen. De schrijver is Mr. Dr. G. J. van Heuven Goed hart, de bekende hoofdredf ctcur van 't Utrechtsch Nieuwsblad. De auteur is tijdens dezen oorlog in Finland geweest en is zoo juist teruggekeerd. Wat hij in dit boek geeft, is iets anders en méér dan enkel oorlogsreportage. Ja, hij vertelt ook wel van het vele, dat hij van den oorlog in Finland met eigen oogen heeft gezien en van de hoogste autoriteiten daar heeft gehoord De schrijver heeft tal van bombarde menten meegemaakt en de voorbereiding voor menigen aanval gezien. Hij heeft het enerveerende van den oorlog daar doorleefd. Maar hij weet ook honderd interessante dingen te vertellen van het Finsche volksleven. Hij kent de Finsche wereld door en door. En alles wat de laatste maanden in Finland is gebeurd, zet en ziet de schrijver tegen den achtergrond van de geschiedenis en den geest van het Finsche volk. En kenner van de internationale diplomatie als hij is, peilt de auteur zeer nauwkeurig de be teekenis, die de oorlog en de zoo juist opgedrongen „vrede" tusschen Finland en Rusland hebben in liet kader der politieke wereldsituatie. Na de lezing van dit boek begrijpt men wat deze „vrede" voor Finland en voor Europa beteekent. De heer Van Heuven Goedhart heeft een bij zonder talent om wat hij heeft te zeggen op vlotte en boeiende wijze door te geven. Juist, omdat dit boek méér is dan oorlogs reportage, omdat het ons de mogelijkheden der naaste toekomst leert zien, is het van blijvende actualiteit. Wie Finland en het Finsche volk wil zien, zooals ze zijn, is aangewezen op dit boek. ROOMVERSCHE EIEREN en PRIMA ROOMBOTER RAMPLAAN 50 TELEFOON 17837 SCHOTERWEG 27 HAARLEM-NOORD Voor alle Sportartikelen. - Tel. 19030 Het heeft er allen schijn van dat de Bloemen dalers hun tijdelijke inzinking met succes te boven zijn gekomen. In den uitwedstrijd tegen de Kenne- mers speelden zij zoo'n buitengewoon aantrekke lijke partij, dat het niet te verwonderen zou zijn geve als de beide punten mede naar Bloemen daal waren gegaan. Het feit, dat Vrouwe Fortuna de Kennemers wat meer toelonkte, bezorgde de gastheeren dan ook de overwinning. Voor de rust, toen de Oranje-Witter den steun van den wind hadden, waren de talrijke aanvallen, die meestal over de vleugels gedirigeerd werden, een voort durende bedreiging voor de Kennemer-aehterhoede. Dat geen doelpunten gescoord werden lag hoofd zakelijk aan liet slechte chieten, waardoor de rust met blanken stand inging. Na de thee kreeg de Bloemendaal-aehterhoede heel wat neer te ver werken, hetgeen baar goed afging. Zeifs wist Bloemendaal met een mooi doelpunt de leiding te nemen. Dat inspireerde de gastheeren tot het uit oefenen van een hevigen druk, doch de stand werd slechts gelijk gemaakt door een penalty wegens een vergrijp van een der achterspelers. Liet tweede tegenpunt volgde eenigen tijd daarna. Toen de stand 31 werd in ons nadeel, zetten de Bloemen dalers nog eens de tanden op elkaar, welke krachts inspanning beloond werd door een goed doelpunt, Hoewel nog veie pogingen in het werk gesteld werden om den gelijkmaker te scoren, bleven deze •allen vruchteloos. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Niettegenstaande dezen strijd verloren is, geeft de manier waarop dit resultaat verkregen werd, allen weer hoop voor de toekomst. Alle spelers toonden er zin in te hebben, de combinaties vlotten goed, alleen de afwerking liet even te wenschen over. Komt hierin ook ver betering, dan wordt het punten-aantal beslist vergroot. In den uitwedstrijd tegen Zeeburgia, Zondag a.s„ krijgen we de kans hiertoe, indien gespeeld met hetzelfde brio en onbaatzuchtigheid. De opstelling is aldus: de Haas v. Kesteren v. d. Meij C. v. d. Schalie Heeres Huisman v. Bragt Noordhoff de Jonge J. v. d. Schalie Potharst Tel. 14393 Bakenessergracht 27 Haarlem Vleesch. groente, aardappelen f 0,90 Idem met soep of toespijs f 1,05 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon Inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. H. T. T. C. SHOT. Secretaris: G. J. Waanders, Bosehlaan 39 Bloemendaal. Speelgelegenheid: Hotel Vreeburg, Vrijdags avonds 7.45 uur-11 uur. De Shot-teams hebben thans alle de bonds- competitie beëindigd. Op de clubavonden zal nu het restant van het door de wedstrijdleiding bij het begin van het seizoen opgestelde programma intensief afgewerkt worden. Dit omvat nog de volgende deelen: a. Competitie om het clubkampioenschap (hier mede zullen nog slechts eenige weken gemoeid ziin); ft. de traditioneele handicapcompetitie, waarin alle deelnemers gelijke kans op den wisselbeker hebben; ook nieuwe leden kunnen in deze compe titie ingeschakeld worden; c. een competitie van Shot-koppels. lederen wedstrijd van deze competitie zal uit 2X2 singles 1 double bestaan. Ongetwijfeld zullen deze competities, in de intieme en sportieve Shot-sfeer verspeeld, veie avonden van sportief genot en nuttige ontspanning aan de deelnemers verschaffen. Een goede sfeer, theorie, techniek en tactiek vindt ge bij de HAARL. BRIDGE SCH. Vanaf 1 Maart belangrijke verlaging contributie en entréegeld. Inlichtingen dagelijks tusschen 10 en 12 uur. FLORAPLEIN 7 HAARLEM TELEF. 12317 DE BIEDTAAL. A.-kDe hoogste sport van den ladder der biedtaal is het systeemvan E. Culbertson. Om die hoogste sport te bereiken, zal men met beide beenen op den grond staande trede voor trede die hoogte kunnen bereiken. Zonder grondig, bestu- deeriri' van de basis en liet materiaal is zelfs het pogen tot mislukkei gedoemd. De heeren Dr. Hermann en J. de Kuiper hebben zich verdienste lijk gemaakt door op grond van genoemde werk punten een systeem samen te stellen wat bij serieuze toepassing zeer wel voldoet. Op de meest een voudige manier weergegeven volgen ze hier. Het „Dr. II. "-systeem heeft slechts één ver plicht antwoord-bod en wel een zeer bijzonder, n.l. „de partner van den openingsbieder is alleen ver plicht tot het geven van een antwoord, indien zijn kaart waardeloos is" Als de openingsbieder 1 klaver zegt dan heeft deze 2 TW. (8 wp.); I ruiten zegt dan heeft deze 3 TW. (12 wp.); 1 harten zegt dan heeft deze 4 TW. (16 wp.); 1 schoppen zegt dan heeft deze 5 TW.; i klaver zegt dan heeft deze 6 TW., enz., enz. Zoo men ziet wordt de T S.A vraagopening niet toegepast Indien nu de partner 1 TW. of minder heeft, dan antwoord deze op het: 1 klaverbod met 1 ruiten; 1 ruiten-bod met 1 harten; 1 harten-bod met 1 schoppen; t schoppen-bod met 1 S.A. (hier dus S./i. als z.g.n. zwakte-bod); 2 klaver-bod met 2 ruiten, enz., enz. Fik ander bod wordt beschouwd als te zijn reëel. Door deze formules kunnen we als positief aan- t,i en, dat wanneer de partners samen hebben: 4 TW. fdit goed is voor een contrakt van één 6% TW. voor een contrakt van twee: 7 TW. voor een contrakt van manche of slam. Met toepassing van het aansluitende de Kuiper systeem ontstaat een geweldige variatie van bied- mogelijkheden. Het antwoord op de vraag3 verzakingsmogelijk heden is: le. Als men, wanneer een kleur is voorgespeeld, deze kleur niet bijspeelt, hoewel men dit wel kan. 2e. Als de leider uit de verkeerde hand is uit gekomen, en één der tegenspelers heeft tijdig ge vorderd, dat zulks hersteld word(, dan verzaakt hij, wanneer hij rit de juiste hand niet met de zelfde kleur uitkomt. Se. Als een der spelers bij wijze van straf in een bepaalde met name genoemde kleur moet spelen, dan wel in een voorgespeelde kleur zijn hoogste of laagste kaart moet bijspelen, verzaakt hij, wanneer hij zulks nalaat. CORRESPONDENTIE. De heer A. C. St. te Overveen. U heeft meer ge antwoord dan de vraag bedoelde. Echter bij de behandeling der spelregels zal ik van uw uitvoerig schrijven een dankbaar gebruik maken. BRIDGE-CLUB „HAARLEM-WEST". SecretariaatDickmansstraat 54, Haarlem (post Overveen). Woensdag 20 Maart j.l. had een vriendschappe lijke ontmoeting plaats in café-restaurant Roozen- daal tusschen de Bridgeclubs „Haarlem-West" en „Santpoort". Gespeeld werd een Mitchell-duplicatie van 12 tafels in groepen van 2X6 tafels. De uitslagen, welke per ronde bekend gemaakt werden, liepen nogal uiteen. Nu eens zag het er naar uit of Haarlem-West met een groote over winning ging strijken, dan weer snoepte Santpoort die kans af, om met een beduidend aantal punten een voorsprong te nemen. De totale uitslag besliste echter zij het met een garing aantal punten, n.l. 263 tegen 249 een overwinning voor Haar lem-West. De avond, welke onder leiding stond van de heeren De Lange en Kuyk, had een zeer vlot en prettig verloop. Een uitnoodiging van het bestuur van de Bridge club „Santpoort", om in den loop van April een revanche-wedstrijd te spelen, zal door „Haarlem- West" gaarne worden aanvaard. VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de vaste bezoekers van het Ontspannings- iokaal voor werkloozen aan het Spaarne 92 te Haarlem, is een tweedaagsehen wedstrijd gehouden, met levensmiddelen als prijzen, georganiseerd door den Haarl. Best. Bond. Gespeeld is „Howel- duplicat" onder leiding van den heer G. Klaseboer. De prijzen zijn gewonnen door de heerenZijlstra- v. d. Weijden 113(4 punt; Voulon-Smit 113 punten; de Kinderen-Zwart, 111 punten; du Ledt-v. Eg- mond 110% punt; Kan-de Niis 109 punten: Zwarts-IIolderman 108% punt; Touw-Klauw 108 punten; Raaphorst-Zweeris 106% punt; Heijmel- S. Gaus 106% punt; Warsevol-Westerhoven Sr. 105% punt; Rosbach-Vons 101 punt; v. Norden- de Nijs 100 punten; Meijer-Robbe 97% punt; Moerwijk-Kluwer 96 punten; Sluis-Penny 95% punt; Roze-Harewiinen 94 punten. BRIDGE-CLUB „HAARLEM-NOORD". Secretariaat: Zomervaart 146. De zomercompetitie 1940 wordt dit jaar gespeeld in drie klassen: hoofdklasse, le klasse en reserve- klasse. Er zijn 50 deelnemers ingeschreven. Bij de le ronde is de strijd al zeer fel geweest en hebben zich aan den kop geplaatst: voor de hoofdklasse de heeren F. Gaus-C. Smit met 80 punten, gevolgd door de heeren C. Keur-Av. Es met 72 punten; voor de le klasse de heer en mevr. Koejers met 80 punten en de heeren Zijlstra-Goldsteen met 80 punten; in de reserveklasse leiden mevr. Schermer met 48 punten en de heeren Meijboom-Nieman met 48 punten. Na elke ronde promoveeren de hoogst geplaatsten naar een hoogere afdeeling en de laagst geplaatsten naar een lagere afdeeling. PAASCH-DRIVE TE HEEMSTEDE. Aan den vooravond van Paschen, op Zaterdag j.l., is in het Bridge-home „Lucky seven" een Paaschdrive gehouden, die een heel interressant verloop had. Gespeeld werd volgens het „Howell- systeem"in elf ronden elk van drie borden. De uitslag luidde: 1. Mevr. Boogers-de heer Ziemer (Znadvoort) 106% punt; 2. Mevr. en de heer Meijer 103 punten; 3. Mevr. Dils-de heer Göbel 96 punten; 4. Mevr. en de heer v. Hoohverf 89 punten. LANGE BOOGAARDSTRAAT 25 TELEF. 1547» KOOPER VAN VODDEN, METALEN, MEUBELS, ZOLDEROPWJIMINGEN. ENZ. ENZ. LANGE BOOGAARDSTRAAT 25 TELEF. 1MW OOK AAN HUIS TE ONTBIEDEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3