KLOOSTERBALSEM Dan zal een half millioen Nederlanders - uit Oostelijke provincies - naar het Westen geëvacueerd worden Wie hen ik? VERSTUIKINGEN Drie Hoofdprijzen Ons Indisch Hoekje Vrijdag 29 Maart 1940 5 sr NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON Voorts fraaie troostprijzen! U doet toch ook mee? AKKER'S ALS EEN VIJAND ONS LAND BINNENVALT i- M Wie geen verhuishrief je heeft, moet blijven zitten, waar hij zit Natuurlijkt hoopt ie der, dat evacuatie, - het ontruimen van haar woonplaatsen door de burgerbevolking - nooit meer ral worden dan eene ver verwijderde moge' lijkheid. Er is ook geen enkele reden om juist nu over evacuatie te schrijven. Maar juist daar om is het moment geschikt. Als de nood aan den man komt, immers, is het te laat voor het inlichten der bevolking. Dan moet ieder op de hoogte zijn en weten, wat hem te doen staat. Dan komt het slechts aan op tucht, saamhoorigheid, vaderlandsliefde. De autoriteiten, welke met de voorbereiding van de eventueele evacuaties zijn belast, hebben deze week in een persconferentie opening van zaken gedaan. Zij brachten zooveel gegevens ter tafel, dat wij genoodzaakt zijn ze in een serie van artikelen te verwerken. Intusschen kan alles voorloopig aldus worden samengevat: Voor hen, die zullen worden geëvacueerd is gezorgd. Een uitgebreide organisatie staat voor hen klaar. Voor alle anderen geldt: evacueert niet. Reeds thans hebben allen, die in geval van nood hun woonplaatsen zullen moeten ontrui men, daarvan aaijzegging gekregen. Wie dus een dergelijk aanzeggingsbiljet niet ontvangen heeft, hoort er niet bij en zal in eigen en in aller be lang goed doen, door te blijven waar hij is. Het a. b. c. van de evacuatievoorbereiding is, dat niemand iets anders onderneemt, dan hem door de overheid wordt voorgeschreven. Mocht Nederland in oorlog geraken, dan zullen de eer ste dagen een periode vormen van een geweldige nationale krachtsinspanning. Dan zal moeten blijken, of wij het beheerschte en bedaarde tem perament hebben, dat wij zoo gaarne door bui tenlanders hooren prijzen. Het kan dan een jan boel worden: als ieder namelijk in het wilde weg zijn - door paniek vertroebeld - inzicht gaat vol gen. Dan komen er ongelukken. Dan zullen op gejaagde zwermen van onverzorgde burgers tus- schen de beide legers geraken en daar een el lendig lot ondergaan. Zulke eigenmachtige pa- niekvluchten zijn voor de vluchtelingen een ramp, voor de eigen weermacht een ernstige be lemmering. Het heeft ook als men over een auto beschikt, geen zin een eigenmachtige vlucht te ondernemen, want er bestaat geen enkele zeker heid, dat men inderdaad de zelf gekozen be stemming zal bereiken. Immers, daarvoor wor den geen doortochtbewijzen verleend, zonder welke het niet mogelijk is de verdedigingslinie te passeeren. Den weinigen, die om de een of andere reden meenen, bijzonder gevaar te loopen bij een inval van vijandelijke legers en bovendien in de ge legenheid zijn reeds thans te verhuizen, wordt door de overheid nog geen moeilijkheden in den weg gelegd. Indien deze verhuizingen echter een zekeren omvang zouden aannemen zou, naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, ook daarte gen worden opgetreden. Wie zullen dan bij evacuatie betrokken zijn? Bij een vijandelijken inval zal onze verdedi ging op eenige voorbereide linies steunen. Het spreekt wel vanzelf, dat dan de aanwezigheid van groote groepen van burgerbevolking in die zones ongewenscht is, zoowel voor de landsver dediging als voor de veiligheid der bevolking zelve. In verband hiermede is van militaire zijde nauwkeurig nagegaan, welke zones in dat geval voor ontruiming in aanmerking komen. Deze omvatten in het algemeen de inundatie-velden, alsmede de gebieden, blootgesteld aan de inwer king van de eigen vijandelijke en de eigen vuur- organen, in het bijzonder van de artillerie en van de vliegtuigen. De diepte van deze zones bedraagt veelal 10 km en meer. De gebieden, welke wellicht door de vreemde troepen-macht zouden worden bezet, zijn dus niet in de voorbereiding der evacuatie betrokken Wel is gezorgd voor de bewoners van die pun ten, welke weliswaar buiten de linies liggen, doch niettemin toch verdedigd zullen worden. De voor hen getroffen maatregel:n zijn van plaat selijk en tijdelijk karakter. In de groote steden kan het met het oog op het luchtgevaar noodig blijken bepaalde wijken, gelegen in de nabijheid van vitale punten zooals stations, emplacementen etc., te ontruimen. De bevolking moet dan naar andere wijken of naar randgemeenten worden overgebracht. Ook deze verplaatsing is in voorbereiding. Ontruifning van groote steden op den voet. waarop zij in an dere landen geschied is, waar stadswijken zijn ontvolkt en scholen gesloten, is in ons land niet mogelijk, aangezien de bevolkingsdichtheid een dergelijke verplaatsing niet toestaat. Een indruk van den omvang der voorbe reidingsmaatregelen geven de volgende ge tallen: de voorbereide ontruiming voor onze verdedigingslinie betreft meer dan honderd gemeenten, omvattende ruim een half mil lioen personen, verdeeld over een opper vlakte van meer dan tweeduizend vierkante kilometers. Uiteraard kunnen al deze ontruimingen niet tegelijk geschieden. Dit is ook niet noodig. De ontruiming zal daarom in phasen plaats vinden, welke phasen op machtiging van den opperbe velhebber van land- en zeemacht zullen intre den. Wij raken hier aan het beloop der evacu atie. De eigenlijke ontruiming geschiedt volgens de aanwijzingen van het militaire gezag. Zij wordt echter voorbereid en zoo noodig geëffecteerd door de burgemeesters der te ontruimen gemeen ten. Tot de voorbereiding behoort het verdeelen der bevolking in drie klassen A, B en C. Klasse A bevat de onmisbare personen, die zullen moe ten blijven. Klasse B. bestaat uit personen, die in de eerste plaats moeten vertrekken (hiertoe behooren vóór allen de buitengewone dienst plichtigen). Groep C. omvat de overigen. Maat regelen zijn genomen, dat ieder weet tot welke klasse hij behoort. Deze aanwijzing is gegeven op de distributie-stamkaart,c.q. op speciaal daarvoor uitgegeven kaarten. De burgers zijn thans reeds ingelicht over de bagage, die zij moeten, en die, welke zij mogen medenemen. Daarbij is noodgedwongen naar de grootst mogelijke beperking gestreefd. In het al gemeen zal niet meer dan handbagage kunnen worden meegenomen. In de eerste plaats dekens, diverse papieren zooals geboorte- en huwelijks- acten, geld, waardepapieren, polissen, distribu tiekaarten, mondvoorraad e.d. Het tweede stadium van de evacuatie is het vervoer. De afvoer uit de gemeente is nauwkeu rig voorbereid. Voor elke gemeente is een af- voerstation of een afvoerhaven aangewezen, al naar gelang het vervoer per trein of per boot geschiedt. De gemeente is verdeeld in wijken van 1000 personen (d.i. één transport), met een onderverdeeling in groepen van 50 personen, waarbij het gezinsverband zooveel mogelijk blijft gehandhaafd. Voor elk van deze wijken en groepen zijn wijk- en groepleiders aangewezen. Voorts zal het noodig zijn dat voor elke wijk en groep gegevens worden verstrekt omtrent de verzamelplaatsen, de route waarlangs het station (haven) moet worden bereikt, de volgorde waarin de wijken zullen worden afgevoerd enz. Bijzondere aan dacht moet hierbij worden besteed aan het ver voer van het afvoerstation (afvoerhaven) van gebrekkige personen, ouden van dagen e.d. De voorbereiding is, zooals men ziet, veelomvattend en legt groote verantwoording op de burgemees ters. Een zeer voorname factor is voorts, dat de bevolking ook onder alle omstandigheden rustig blijft, vertrouwen heeft in de getroffen voorbe reiding en in alle opzichten medewerkt tot een vlot en goed verloop van de ontruiming. Na aankomst op de afvoerstations of afvoer- havens geschiedt het verdere vervoer door de zorg van de militaire directie van den etappen- en verkeersdienst (D.E.V.), en wel van de sectie burgerbevolking en krijgsgevangenen (sectie B. K.), welke gesteund wordt door andere secties. Voor elke gemeente, die verlaten wordt, zijn thans reeds de vluchtoorden aangewezen. Om re denen van militaire geheimhouding weet de bur gerij niet, waar de vluchtoorden liggen, doch de burgemeesters der vluchtoorden zijn volledig op de hoogte, zoodat zij voortdurend contact kun nen hebben en thans reeds alle voorbereidende maatregelen kunnen treffen. Het vervoer naar die vluchtoorden geschiedt met den trein, met booten en met auto's, al naar gelang de plaatselijke omstandigheden. Tot in de puntjes is de dienstregeling hiervoor uitge werkt. Als het sein van vertrek is gegeven, zal nor maal omstreeks twee a drie uur later weder een afvoer van 1000 burgers vanuit het station kun nen geschieden. Zoo gaat de afvoer voort, totdat de betrokken streek haar contingent van reizi gers heeft afgeleverd. Het ontwerp, dat hier beschouwd is, betreft soms zeer groote aantallen, hetgeen duidelijk wordt, als men verneemt, dat b.v. den aanval op één der linies, met zich medebrengt het vervoe ren van circa 150.00 personen naar de vluchtoor den met behulp van bijna 100 treinstellen en ruim 150 schepen met een half zoo groot aantal sleepbooten, ongeacht nog de reederijbooten, die ingeschakeld worden. Het zal dan kunnen ge beuren, dat bovendien 75 schepen van het nor male type met hun sleepbooten in dienst moeten worden gesteld voor het transport van het vee. En dit alles moet bij voorkeur op één dag aan vangen. Wanneer men over dit alles nog eens nadenkt en zich voorstelt de ernstige omstandig heden welke op de oogenblikken dat de afvoer der burgerbevolking moet plaats vinden, ons kunnen omringen, dan ziet men hoe noodzake lijk het is, dat allen, die aan een evacuatie deel nemen, onvoorwaardelijk moeten opvolgen het geen hun deor de eigen burgerleiders en door de betrokken militaire autoriteiten wordt verzocht te doen of na te laten; dadelijk, zonder morren of tegenstribbelen. 27348 18935 24718 18639 19139 19035 18736 27446 19335 29799 19038 24617 25120 29894 Sigmund Enrst i/fa Ersi Speelgoederen Amsterdam, Asterlaan 2, Aerdenhout. Smit W., Pontianakstraat 10. Staalman B., Part. Verpleegster, Platanen- laan 25, Bloemendaal. Vries Mej. J. J. de, Jordenstraat 28. Waal P. de Agentuur en Comm. Handel, Louise de Colignylaan 4. Albrecht, C. N., ZandvooTterpad 5a, Over- veen. Asselt, J. v., brood-, koek- en banket bakkerij, Theemsplein 24. Bruinier, J. E., Dahlialaan 23, Aerdenhout. Burg, Mr. B. van der, subst. officier van Justitie, Middenlaan 16. Derlagen, A. G., Richard Holplein 6, Heem stede. Directiekeet Industriehaven Waarderpolder (M. C. Bolsenbroek). Donkersloot, M., Raadhuisplein 15, Haar lem-Noord. Eerste Haarlemsche Bestel Centrale, Iepen- straat 3. Ilaveman, H. M., «iiaeoon, Voorweg 27, Heemstede. 18932 Horst, Alex D. v. d., v. d. Vinnestraat 18zw. 27448 Ingen, W. F. van, Dahlialaan 19, Aerden hout. 24619 Jong, W. P. C. de, Adviesbureau „Tubo", Kleverlaan 9, Bloemendaal. 24919 Krijnen, J., apotheker, Marnixstraat 7. 24216 Kunst, Mevr. Mr. Joha. M., hoofdbestuurs lid N.H. Vereen. ,,IIet Witte Kruis", Jan Gijzenkade 169. 19134 Leeuwen, N. van, stoffeerder, Rijksstraat weg 83. 18934 Luijken, J. H., boter-, kaas-, vleesch- en zuurwaren, Groote Markt 21r. 27536 Muller, Mr. Aernout P., Zandvoorterweg 17, Bentveld (tijdel. aansluiting). 24717 Nijs Bik, F. E. de, Majoor der Inf. bij K. Md., Ilèussensstraat 108. 25017 Seidel, L. A., Ie stuurman S.M.N., Marnix straat 83. 19031 Sichel Erich, Oranje Nassaulaan 164, Overveen. 27346 Tennisbanen Vondelkade, Vondelkade 28a, Heemstede; bij g.g. 8569 (K 560) en 8383 (K 560). 29891 Vaart, H. van der, Heerenweg 105a, Heem stede. HET WASSCHEN VAN GORDIJNEN. Een van de belangrijkste werkjes van de schoonmaak is wel: het wasschen van glas-gor dijnen. Ten behoeve van onze lezeressen, die met dit onderdeel van de schoonmaak nog wel eens last hebben, laten wij hieronder een wasch- voorschrift voor gordijnen volgen. Sla de gordijnen voorzichtig uit om los stof te verwijderen. Maak van nieuwe gordijnen de zoom los en torn ringen, die kunnen afgeven, er af; neem even de maat, waar ze bevestigd waren en neem de maat van lengte en breedte. Zet de gordijnen dan ca. 15 minuten in kpud, of bijna koud water te weken. Maak een vrij warm Radion-sop en laat de gordijnen, wanneer ze wit zijn, 15 minuten hierin staan. Wasch ze vervolgens in dit sop door voorzichtig te knijpen en te kneden. Zijn de gordijnen gekleurd dan moet het sop lauwwarm zijn en moeten de gor dijnen, zonder ze hierin te laten staan, direct gewasschen worden. Spoel de gordijnen daama eerst in warm water, daarna in koud water, net zoo lang tot het spoelwater helder blijft. Pers het water zooveel mogelijk met de handen uit het weefsel, doch zonder wringen. Wanneer de gordijnen gesteven moeten worden, hetgeen niet noodig is bij geknoopte, gekleurde voile en kunstzijden gordijnen, dan moet dit geschieden, Ik werd den 7 April 1930 geboren en mocht mij, zoowel bij mijn geboorte als tijdens ie Wereldjamboree 1937, in groote belangstelling verheugen. IK BEN GEVESTIGD NABIJ een verkeerspunt, dat reeds veel stof heelt doen opwaaien, doch waarin onlangs afdoende verbetering is gekomen. IK DIEN DE SCHOONHEID, waarbij de beste hulpmiddelen die tot dusverre zijn. uitgevonden, door mij worden gebruikt. WIE BEN IK? Wie voor 7 April a.s. zijn antwoord zendt aan de Redactie van „Het Bloemendaalsch Week blad", Korte Kleverlaan 64 te Bloemendaal, onder motto „Wie ben ik?", dingt mede naar mooie prijzen (bij vele goede oplossingen beslist het lot): 1. Een Permanent Wave; 2. Een halve Liter Lotion naar keuze; 3. Een Plateelen Fruit-test. De uitslag wordt door de Redactie van dit blad vastgesteld en opgenomen in het ru timer van Vrijdag 12 April a.s, Dit is de laatste kans! Nederl. Indië is oneindig uitgestrekt. Daar wonen tal van volken en stammen met sterk van elkaar afwijkende zeden. De verscheidenheid is er zeer groot! Ze spreken meer dan 200 sterk van elkaar onderscheiden talen. Hun beschaving staat op zeer verschillenden trap; onder de laagsten behooren de bewoners van Zuid-Nieuw-Guinea. Dit neemt niet weg, dat zij zich de lieeren der Schepping gevoelen. Ze sieren zich op met veeren van paradijsvogels en andere fraaie vogels. Den neus doorboren ze om er „versieringen" in te kun nen steken. (Pcnteckcning ,T. G. Sinia.) De spieren zijn plotseling gerekt en uit hun verband geweest. Geef die spierver- rekking rust door een goed verband met flink Kloosterbalsem erop en vernieuw dat dagelijks. Na eenige dagen zachtjes met Akker's Kloosterbalsem masseeren en dan zult Ge er spoedig niets meer van merken. Akker's Kloosterbalsem is 'n ideaal w£jf- en massage-middel tegen spierverrekkingen. Kloosterbalsem heeft de bijzondere eigen schap diep in de weefsels te dringen en daar soepel makend en lenigend te werken op de spieren die aangetast en stijf zijn. Daardoor onovertroffen tegenrheumatische pijnen, spit, spierpijnen, stramheid enz. Per pot van 25 Gram f 0.621 /a. pot van 50 Gram f 1.04 terwijl ze nog vochtig zijn. De gordijnen mogen niet in de zon of bij een kachel gedroogd wor den. Zorg er vooral voor, dat bij het strijken hetgeen aan de verkeerde kant moet geschieden de gordijnen in het model blijven en op maai worden teruggebracht. Bridgen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5