tijd! EL En toch 't Kaashuis P. RIJNIERSE ZOON Distributie van Levensmiddelen Het Lager Onderwijs in 1939 *Bmlm >erd" J. F. KROONE D. Hogenbirk Zn. Gemeentelijke Distributiediensl Bezoekt onze Sigarenmagazijnen 33e Jaargang - No. 49 Vrijdag 3 Mei 1940 Oplaag 8650 Ex. Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station I» een heeft e E :he Paling ill-over rapluie ERSTRAAT ADVERTENTIEN Bureau voor Redactie en Administratie en Advertentiën: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL Telefoon 23453 Postgiro No. 191387 ABONNEMENTEN €r lijn geen woorden genoeg Grepen uit een interessant jaaroverzicht VISCHHANDEL Fa. J. RIENSTRA Het goede Tuingereedschap een op ruim gaar tong tong het njder tong ruikt HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBL >onen heel als ien. lijfjes van in iste als gstr. EM. per stuk 29810 ken Visch visch straat 47. lb. en voor ge prijzen en over- 3arapluies - inrichting Ien icheplein 4b Advertentiën per regel t 0.15 KRUIDNOTEN, kleine advertenties 4 regelst 0.35 bij vooruitbetaling. Elke regel meer f 0,10. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Abonnementen bij vooruitbetaling f 1,— per halt jaar. Abonnementen kunnen steeds ingaan, maar zijn ver bindend voor het Ioopende halfjaar. Losse nummers f 0.05 ZIJLWEG 13 - Schildersbedrijf-Décor Plastique OVERVEEN TELEFOON 10961 (8%—12%, 1%—6). Ijulten Kantooruren en b.g.g. 14103 om de prima kwaliteit van onze sigaren te beschrijven. Overtuigt U zelf eens door een proef! Ons adres is: Sigarenmagazijn Paarl- berg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Tel 2262S. Na sluitingstijd: onze automaat! Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan Op Maandag 6 Mei a.s. wordt een aanvang gemaakt met de uitreiking van „Algemeene Distributiebonboekjes". Deze zijn bestemd om t.z.t. in de plaats te treden van de Rijksdistributiekaarten, welke echter voor- loopig hun geldigheid blijven behouden. De hoofden van gezinnen, de niet tot het eigenlijke gezin behoorenden, zooals dienst boden en kostgangers en de afzonderlijk levende personen, worden per dienstbrief- kaart persoonlijk opgeroepen, om de voor hen bestemde bonboekjes in ontvangst te nemen. Op deze dienstbriefkaart staat duidelijk aangegeven, wat vóór de uitreiking der bon boekjes gedaan moet worden. Voorafgaande volledige invulling vooral ook van de machtiging, indien betrokkenen de voor hen bestemde bonboekjes niet zelf in ontvangst komen nemen bespoedigt de uitreiking. Het is in het belang van het publiek zelf, ais de achterzijde van de op- roepingskaart, bij de aanbieding daarvan ter plaatse ais voor de uitreiking der bon boekjes aangegeven, volledig en met de uiterste nauwkeurigheid is ingevuld. Ter bevordering van een vlotte uitreiking wordt het publiek aangeraden zich zelf eenigszins alfabetisch in te deelen, zoodat b.v. zij wier familienaam met a, b, c en d begint, van 9 tot 10 uur verschijnen; de letters e, f, g, en h. van 10 tot II uur; de letters i, j, k, 1 en m van II tot 12 uur; de letters n, o, p van 12 tot 1, de letters q, r, s van 2 tot 3, de letters t, u, v van 3 tot 4 en de letters w, x, ij en z. van 4 tot 5. Uiteraard wordt aan deze volgorde niet streng de hand gehouden; de bedoeling van deze vrijwillige alfabetische indeeling is slechts het voorkomen van lange files van wachtenden. De Leider van den Distributie-kring Bloemendaal. VOLKSVOORSTELLING „IK BEN ZEVENTIEN JAAR", Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert zal op Vrijdag 3 Mei (heden) in den Stadsschouwburg een volksvoorstelling geven van „Ik ben zeventien jaar" (J'ai dix-sept ans) tooneelspel in 4 bedrijven door Paul Vanden- berghe. Regie: Louis de Bree. Medewerkenden: Corrie Korevaar, Lena Kleij, Jenny van Maer- lant, Theo Frenkel, Louis de Bree,* Guus Oster, Wim Sonneveld, Dick Biegen e.a. voor een fijn stukje Kaas is Uw aange wezen adres BLOEMENDAAL, VERBINDINGSWEG 50 TELEFOON 25305 Ook Buitenlandsche kaas I. Verschenen is het verslag omtrent den toe stand van het Lager Onderwijs in de gemeente Bloemendaal gedurende het jaar 1939. Wij willen aan dit alleszins lezenswaardige een en ander ontleenen: De Commissie was op 31 December 1939 als volgt samengesteld: Groep A: Ouders van leerlingen eener Open bare School: 1. C. J. Dhont aftr. 1 Jan. 1940, 2. J. A. A. Hock, aftr 1 Jan. 1941. Groep B. Ouders van leerlingen eener Bijzon dere School: 3. J. M. B. van Vlijmen, aftr. 1 Jan. 1944, 4. Mr. J. C. C. W. Hdjszeler, aftr. 1 Jan. 1942. Groep C. Onderwijzers eener Openbare School: 5. D. Kuiper, aftr. 1 Jan 1943, 6. J. A. C. Blee- ker aftr. 1 Jan. 1943. Groep D. Onderwijzers eener Bijzondere School: 7. S. A. Wilson, aftr. 1 Jan. 1940, 8. G. A. van der Mey, aftr. 1 Jan. 1941.. Groep E. Overige inwoners dêr gemeente: 9. J. Mulder, aftr. 1 Jan. 1939, 10. Ds. J. C. Brussaard aftr. 1 Jan 1942 Op 1 Januari 1939 waren de.heeren Van Vlij men en Mulder aan de beurt van aftreden. Bei den werden door U herbenoemd. Het bureau der Commissie bleef samengesteld als het daaraan voorafgaande jaar: Ds. J. C. Brussaard, voor zitter, S. A. Wilson, secretaris. Toestand gebouwen en terreinen. Herhaaldelijk is in het verslag de toestand van de gebouwen en de terreinen geprezen. Zooals de toestand in onze gemeente is, wordt ze elders schaars aangetroffen.' Er zijn in sommige ge meenten scholen gebouwd, die het ongetwijfeld winnen in architectonisch schoon van de onze. Maar naast deze gebouwen vindt men er dan van zoo grooten ouderdom en in zulk een slecht onderhouden staat, dat men zich afvraagt, waar om er niet wat minder geld besteed was aan de nieuwe gebouwen en wat meer aan het onder houd van de oude. Waar wij in onze gemeente trotsch op kunnen gaan, is op den uitstekenden toestand van alle gebouwen. Het schoolkind is in Bloemendaal overal goed behuisd. De enkele opmerkingen, die ons aangaande den toestand der gebouwen en terreinen wer den toegezonden, waren in het algemeen van weinig beteekenis. Er volgen er hier enkele. Het Hoofd der Hartenlustschool noemt den toestand van het gebouw goed, althans op het oogenblik, dat hij de school verliet, d.i. op 1 September 1.1. Nu Is het gebouw een toonbeeld van verwaarloozing. sohrijft hij. Het schil derwerk, dat door de zorg van het gemeentebe stuur in de geheele benedenverdieping was aan gebracht, is niet meer te herkennen. Het speel terrein is thans geheel vernield. Gemeente-, noch schoolbestuur treft hier eeni- ge schuld. De nieuwe bewoners, (de school is gerequireerd), gaan hierin niet vrij uit. Wij ko men nog nader op het opeischen van gebouwen door de militaire overheid terug. De Christelijke school in Bloemendaal is te klein. Nog steeds is een klasse der school onder gebracht in de Bornwaterschool. De verbouwing, welke men van plan was uit te voeren, moest door de militaire bezetting der school worden uitgesteld. Het lijkt ons gewenscht, dat te zij ner tijd, als de tijdelijke bewoners het gebouw verlaten hebben, ook het speelterrein voor de school een goede beurt krijgt. Over de speelterreinen worden in het algemeen de meeste opmerkingen gemaakt Het Hoofd der St. Jozefschool te Vogelenzang maakt evenwel de zeer juiste opmerking, dat speelterreinen nu eenmaal niet volmaakt te krijgen zijn. Er is eigenlijk geen verharding, die aan alle eischen voldoet. Vtfj algemeen wordt aan betegeling de voorkeur gegeven. Ze heeft het voordeel, indien de tegels goed gelegd zijn, van bijna altijd be speelbaar te zijn. Maar het aantal verwondin gen, dat de leerlingen op een dergelijke verhar ding oploopen, is zeer groot. Op enkele onzer groote scholen met een op die wijze verharde speelplaats, heeft degene onder het personeel, die met de eerste hulp bij ongevallen belast is, dagelijks werk. Een goed gedraineerd graster rein alleen voldoet aan ideale eischen. Maar dat zou zulke afmetingen moeten hebben, dat aanleg niet alleen in dezen tijd, maar ook in gunstiger periode op bezwaren zou stuiten. Een :asterrein moet immers van tijd tot tijd rust ïbberc Voortdurende bespeling vernietigt de grasmat en doet het terrein spoedig in een kale, in den regentijd in een moddervlakte verkee- ren. Een zeer groot terrein, waarvan telkens gedeelten zouden moeten worden afgezet, zou dus eoTjt afdoende zijn. En zulke terreinen zijn nu eenmaal niet bij schoolgebouwen in te rich ten. De R.K. School in Aerdenhout, die vrij sterk in leerlingental vooruit gaat, wordt met eenige lokalen uitgebreid, waaronder een gymnastiek lokaal. Naar dit laatste lokaal ging het ver langen al zeer lang uit. De Christelijke School in Aerdenhout mist eveneens een gymnastieklokaal. Het Hoofd dier school voelt daar achteruitzetting in. Ten on rechte, naar wij meenen. Wij kunnen ons voor stellen, dat men in deze tijden aarzelt een gym nastieklokaal te bouwen voor een toch nog wel zeer bescheiden aantal leerlingen, dat van de oprichting af ongeveer gelijk bleef en de hon derd nimmer overschreed, (maximum 96 in '37; nu 89). Indien het leerlingental sterk mocht stij gen en er bestaat daarvoor zeker kans in een wijk onzer gemeente, die nog steeds groeit, zal de gemeente zeker ook deze school van een gym nastieklokaal voorzien. De Vondelschool in Aerdenhout wijst nog eens weer op de mogelijkheid van het stichten van een terrein voor openluchtspelen op een gedeelte van het zeer grooten stuk bouwgrond, dat naast de school gelegen is en waarvan, naar het in zicht van het Hoofd dier school, de verkoopbaar heid voor den exploitant zou stijgen, indien het niet zoo'n groote diepte had. De betrokken school zou zeer waarschijnlijk niet nog weer de aandacht op deze mogelijkheid gevestigd hebben, welke alleen 'n oplossing voor die school bracht, indien er een terrein voor openluchtspelen voor alle scholen in Aerdenhout heschikbaar was, zooals dat nu in Bloemendaal en Overveen het geval is. Van de zes scholen, die er voor in aanmerking komen, wordt van de Vinkenbaan in Bloemendaal, door vier regel matig gebruik gemaakt. De twee R.K. scholen gebruiken het terrein nog niet. Moeilijkheden hebben er zich tengevolge van het medegebruik van het terrein door de hockey-vereeniging H.B.S. niet voorgedaan. Het jaar was door de vele regens in het voorjaar en zomer wel zeer gunstig voor het in goeden staat blijven van de grasmat. Voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding is dit terrein een prachtige aanwinst. De Bloemendaalsche Sehoolvereeniging kreeg door het verleggen van den weg achter de school een flinke uitbreiding van het recreatie-terrein. Het doorzicht van de Mollaan is er echter niet fraaier op geworden. Door het aanbrengen van beplanting zal dat echter wel beter worden. Van het voor de scholen in Overveen beschik- Eet nu Tongen 55 cent per pond Bloemendaalscheweg 3 3 9 Telefoon 13 8 9 7 Bezoekt Pavilloen Rienstra, Strandweg 6 bU Groot-Badhuis, Zandvoort VOOR GOEDE EN ACCURATE BEDIENING DROGISTE RIJ „DE ADELAAR" ROLLANDSLAAN 57 - TELEFOON 19806 in alle prijzen vindt U bij BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 56 - Telefoon 22238 Gevestigd sinds 1841 Wij verkoopen o.m de beroemde „Coldwell" Hand- en Motormaaimachines Vraagt onze geïllustreerde prijscourant baar gestelde sportterrein aan den Zeeweg wordt een zeer matig gebruik gemaakt. Naar men ons mededeelt, zou de reden daarvan gelegen zijn in het feit, dat men de scholen er liever niet ziet. Nu kunnen we begrijpen, dat men zuinig is op dit inderdaad zeer mooie sportterrein. Maar als het n#i niet, of maar heel zelden kan worden gebruikt, waar zijn de groote kosten dan voor gemaakt? De Christelijke Wilhelminaschool in Overveen werd dit jaar geopend. Zij moest een tijdelijk onderdak zoeken, hetgeen bezwaren medebrengt. Te wenschen is het, dat de strubbelingen over de definitieve plaats, waar de school moet wor den gevestigd spoedig een einde nemen. Te wenschen is het eveneens, dat deze plaats op grooteren 'afstand van de wijk Bloemendaal gelegen is, als die van de tijdelijke vestiging. Dan bestrijken de twee Christelijke scholen, die in Bloemendaal en die in Overveen, niet ge deeltelijk hetzelfde gebied en blijft het Ramp laankwartier toch nog weer van Christelijk on derwijs verstoken. (Wordt vervolgd.) Bloemendaal blAan de handelaren in vaste brandstoffen wordt medegedeeld, dat ten distributiekantore, Julianalaan 6 te Overveen, een publicatie ver krijgbaar is van den Directeur van het Rijksko- lenbureau, waarin de voorwaarden vermeld staan waaraan de handelaren moeten voldoen om dispensatie te verkrijgen van het verbod ten aanzien van het (doen) verkoopen of (doen) afleveren van vaste brandstoffen. OVERVEEN, Bloemendaalscheweg 257, bij de Juliana Laan, Telefoon 24419 AERDENHOUT, Zandvoortsehe Laan 142, t/o uitgang Station, Telefoon 26471 HAARLEM, Groote Houtstraat 124, t/o „Cinema en Luxor", Telefoon 12140 Ruime keuze inAlter Dinner Sigaren Fa. J. J. G. KRUSEMAN Zet regelmatig een verrassing op het menu! Een verrassing in den vorm van een of an dere vischschotel. Dat zal in de smaak vallen. De mogelijkheden met visch zijn vele en de verscheidenheid die wij U bieden, verzekert U succes. Speciaal aanbevolen: TONG, ELFT en STOOFPALING Telef. 23280 (3 lijnen) 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 1