Garage H.RHEE ^TiTü 1 '.«Ti 1 i Ii kl Het Voor- en Najaar in ons land «VORSTEN LANDEN« DRUKKERIJ MELIS FOTO ENGEL Zandvoort Lil GENEZEN VAN ECZEEM. HOTEL GROOT BADHUIS GRAND DINER GALA DE FLEURS Door Dr. Jac. P. Thijsse AGENDA TOONEEL INGEZONDEN Vrijdag 3 Mei 1940 LENTE Kleurenpracht LEG HET VAST. Vraagt inlichtingen over KLEURENFOTOGRAFIE bij KLEVERPARKWEG 7 TELEF. 16216 TERAARDEBESTELLING ADRIAAN BOER blOp de algemeene begraafplaats te Bloe mendaal heeft Zaterdagmiddag de teraardebe stelling plaats gehad van wijlen den heer Adri- aan Boer, in leven o.a. redacteur-uitgever van het tijdschrift „Focus". Vele belangstellenden waren getuige van de plechtigheid. Onder hen merkten wij op den heer A. Wiejnel, namens het hoofdbestuur van den Algemeenen bond van Nederlandsche fotografen; den heer H. v. d. Beek namens de Ilford Selo N.V., mede namens de Leveranciersvereeniging van fotoproducten; den heer A. F. M. Peters namens het bestuur van de fotoclub ,,'t Gooi"; den heer H. Pinel namens de Kodak; den heer F. Bernards namens de Ned. Kleinbeeldvereeni- ging; den heer G. J. van Ledden Hulsebosch; jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, en ir. J. Ouwehand, wethouder de zer gemeente; den heer G. Frederiks namens de clichéfabrieken Photomechan; leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Bloemen daal; ds. Ch. de Beus te Overveen; ds. M. G. Blauw te Haarlem en anderen. Aan de groeve las prof. dr. J. Kraemer, hoog- leeraar aan de Leidsche universiteit, den 103den psalm, waarna hij het „Onze Vader" bad. Op verzoek der familie werd niet gesproken. Nadat de belangstellenden zich wederom naar de aula hadden begeven, dankte de zoon van oen overledene, de heer Dick Boer, voor de be toonde belangstelling. 30 jaar lang heb ik aan Eczeem geleden en de laatste 7 jaar steeds verband moe ten dragen. Alles heb ik geprobeerd, maar niets kon mij helpen, totdat ik toe vallig het goede reinigingsmiddel vond. Dit middel deed onmiddellijk het ont zettende jeuken ophouden en 6 weken later was ik geheel genezen. Ik richt deze mededeeling tot allen, die het nu nog zoo gaat, zooals het mij gegaan ia •n raad hen aan zich zonder verplichting tot mij te wenden, opdat ik kan mededeelen, wat mij geholpen heeft. N. JENSEN, AARHUS - DENEMARKEN. Ad rei voor Nederland- -ECHFA" N.V. aid. D.T Potlbox 50 Enachad*. ENGLISH ASSOCIATION 29 APRIL. „Verscheidenheid van regeeringsvormen In het Britsche Gemeenebest". Wie 35 jaar zitting heeft in het Parlement en verder zijn land gediend heeft op velerlei wijze met groote liefde en toewijding, die kan zeker uit een rijken schat van ondervinding en kennis veel te vertellen hebben. Het was dan ook een van de „mooie" lezingen, waarmee de English-Association, afdeeling Haar lem, in dit seizoen zijn avonden besloot en het was met de grootste aandacht, dat de toehoorders de lezing van Captain W. Wedgwood Benn hebben gevolgd. Spreker begon met te herinneren aan den tijd van Julius Ceasar, den grooten veroveraar. En dit beteekende strijd, vele beproevingen, groote moeilijkheden, ook voor Engeland. Maar daaruit volgde: verbondenheid met Normandië. Is het te verwonderen, dat Engeland rijk is aan tradities, die hun oorsprong hebben aan dezen tijd? Niet-Engelschen, maar ook Engelschen zelf, staan soms vreemd tegenover die oer-oude ge bruiken: ceremonieel bij kroning, opening Parle ment, costumes met zwaarden, pruiken, enz. Maar, zoo zegt spreker, het is verwonderlijk hoe bijv. moderne Engelschen in 't Parlement tóch onder den invloed komen en van meening veranderden, omdat zij tenslotte voelden, dat al dat oude be- teekent: historie, de geschiedenis, de wording, den groei en het bestaan van alles, wat samen het begrip „land" vormt. Op geestige wijze illustreert Captain Wedgwood Benn zijn lezing met voorbeelden: Het bezoek van den Engelschen koning op de Normandische eilan den, waar men „The Duke" wilde ontvangen, naar gegevens van eeuwen geleden! Het in eere houden van de oude tradities komt vooral uit in den regeeringsvorm, die, op de Kanaal eilanden bijna nog geheel oud-Normandisch is (oud-Fransche taal). Engeland gaat hierbij uit van 't standpunt: wanneer 't goed werkt, verander 't dan niet. Zóó behoudt een kolonie zijn vrijheid en is er van druk, gelijkmaking of overheersching geen sprake. Het streven van Engeland is dan ook het vrijlaten van de kolonie óók in zijn ontwikkeling. Groeit de behoefte aan andere staatsvormen, aan andere verhouding met 't moederland, dan zal Engeland dit niet tegengaan. Door 't nemen van maatregelen, 't geven van raad in die richting, zullen de vriendschapsbanden juist versterkt worden. SprekeT herinnert hierbij aan Zuid-Afrika en aan Canada, dat de eerste kolonie was, die Domi nion werd met eigen parlement. Beide landen staan, ook thans aan de zijde van Engeland. Tot slot: het enorme bezit Indië. De groote moeilijkheden van een Mohammedaansch-Hindoe- sche bevolking, de tact, noodig om daar den in- wendigen vrede te bewaren, de vraag van voor keur: Inlandsch of Engeisch bestuurder, 't ver- leenen van 'n eigen wetgeving, dus aan wensch, behoefte en eisch tegemoet te komen, dat zijn nog steeds de groote problemen in dat kolossale Indische rijk. Nadat Dr. van der Voorde den boeienden spreker op hartelijke wijze bedankt had voor de interes sante lezing waarin, bij allen ernst ook de humor telkens om 't hoekje keek, wekte de voorzitter der afdeeling Haarlem op tot lid blijven en lid maken. Na de opsomming van de lezingen van dit seizoen, meende Dr. v. d. V. te mogen vaststellen, dat men Waar voor zijn geld had gehad. De leden zullen daar zonder twijfel mee instem men en een woord van lof en van dank aan 't bestuur zijn hier dan ook zeker op hun plaats. ter gelegenheid van de officieele opening Op Zaterdag 4 Mei a.s. met volledig Cabaret Programma, o.a. KOLT-BRANDA (Het wereldber. danspaar) Orchestre TRABSKY. In de Normandy Bar: Duo FERRY JACK. Artistieke leiding: JOE LODZKY (du Provin^al de Juan les Pins) EEN FRAAI SOUVENIR WORDT ONZEN GASTEN AANGEBODEN Een weeldè voor het oog is onze deco ratie van 50.000 tulpen, schitterend in hun volle kleurenpracht Nieuwe directie: L van Sterkenburg Diner f 4.- en f 5.- Reserveert Uw tafel K. 507. - Tel. 2141 Zondag 5 Mei Thé-Dansantf 1.50 Diner f 3.- en f 4.- met 't zelfde program ma en decoratie. I i Ga eens vroeg met vacantie als de nachtegalen komen zingen in de bloeiende sleedoorns en de kemphaantjes buitelen in in de weide. Geniet van den feilen impuls der lente, van de overweldigende weelde van den voorzomer. Nu de spreiding der vacanties in ons land in het middelpunt der belangstelling is komen te staan en er bij het publiek op aangedrongen wordt, b.v. in het voor- of najaar met vacantie te gaan, publicee- ren wij een bijdrage van den grooten natuurkenner Jac. P. Thijsse, die ons ver telt over hetgeen er in voor- en najaajr in ons land te genieten valt. Wij, van het platteland, reisden 's winters voor onze opvoeding naar Amsterdam. Al naar om standigheden bleven we één week of twee weken en logeerden dan het liefst in de buurt van het Vondelpark, terwille van de vroege ochtendwandeling. Het tijdstip kozen we in ver band met een gunstige constellatie van tooneel, theater en concerten en overdag hadden we het druk met allerlei musea en tentoonstellingszalen, waarbij we vooral het Koloniaal Instituut, het Veiligheidsmuseum en het Scheepvaartmuseum niet vergaten. Trouwens Amsterdam is het heele jaar door de moeite waard, wat van Den Haag en Rotterdam eveneens gezegd mag worden. Maar de winter is toch de beste tijd voor de hoogere geestelijke genoegens. Dan weer naar huis in een der mooiste streken van Nederland. Maar hoe mooi en dierbaar ook, het houdt het niet uit tegen de „onrust" van midden-April, als de nachtgalen komen zingen in de bloeiende sleedoorns en de kemphaantjes buitelen in de weide. Bollenvelden en boom gaarden trekken drommen bloesembewonderaars uit de steden naar de duinen, de Betuwe, de Beemster, Limburg, enz. Maar persoonlijk geef ik er toch de voorkeur aan nu een week of zoo door te brengen op Texel, in Nijmegen. Roermond, Zuid-Limburg, Winterswijk, Hengelo, het eene jaar eens hier, het andere jaar daar. Zoo krijgen wij echt de pracht en praal van Nederland te aanschouwen: den feilen impuls van de lente, de overweldigende weelde van den voorzomer. De beste tijd voor Texel is van half April tot einde Juni, de tijd, die bij ouer- wetsche adverteerders bekend staat als het „voorseizoen". Daarna komt dan de „officieele vacantietijd", die ook genoeg moois te aanschou wen geeft, maar toch in Augustus al gaat lijden aan korter dagen en toenemende regen en be wolking. Voor Zuid-Limburg begint het voor seizoen nog een paar weken eerder dan voor Texel. Daar treffen we niet de indrukwekkende veelheid aan van het vogelleven van strand en duin en moeras, maar daarentegen veel grooter praal van boom en bloem en meer vroolijkheid van kleine zangvogels en kleurige insecten. En op beide plaatsen niet te vergeten de groot- sche vergezichten en de ontroerende gewaar wording van geologisch gebeuren. Een „voor seizoen" in den Gelderschen Achterhoek en in Twente is ook niet te versmaden en laat ons vooral ook Gaasterland gedenken en de streek, waar Friesland, Drenthe en Overijsel elkander ontmoeten. Dat alles is in Juni op zijn mooist. Zooals we in Januari of Februari onze edu catie verzorgden in de groote steden met hun musea enzoovoorts, kunnen wij nu daarmee voortgaan door onze provincie-steden te aan schouwen en kennis te nemen van leven en bedrijf op het platteland en ook de oorden te bezoeken, die om hun kunst en historie de aan dacht verdienen. Zestig jaar geleden werden wij tot dergelijke reizen opgewekt door de boe ken van Craandijk en door dien merkwaardigen ontdekker van Nederland: Henri Havard. Zijn „Villes mortes du Zuiderzee", zijn „Frontières menacées" en zijn minder bekend „Au coeur du Parijs" zijn mij op zeer gelukkige wijze tot aan sporing en voorbeeld geweest en ik blijf hem in Edmondo d'Amicio nog dankbaar er voor, wat ik van hem geleerd heb: omdat ik mij behalve aan mijn vlinders, vogels en bloemen bovendien heb leeren verlustigen aan het heden en ver leden van al die boeiende stadjes en dorpen, van Sluit tot Delfzijl, van Vaals tot Cocksdorp. Die lectuur uit mijn jeugdjaren heeft haar uit werking gehad in de beste van mijn Verkade- albums, de reis-albums. September lijkt in menig opzicht op April. Dan krijgen we na de zomerrust (Wordsworth spreekt heel ondankbaar van „listless summer") in de natuur weer heel „wat leven en bewe ging". De uitgeruste vogels, de jongen in hun eerste volwassen costuum, maken spektakel van belang van lokken ên zingen en samenscholen, herfstbloeiers geven nieuwe kleuren te zien, voorjaarsbloeiers bloeien voor de tweede keer, vruchten rijpen, loofhout gaat verkleuren en de paddestoelen schieten overal op. Er zijn men- schen geweest, die dit herfstgetij prezen als het mooist van alle vier. September en October verdienen inderdaad alle lof en evenals in April doet de reis-onrust zich weer gelden tot ik in de vierde week van October nog weer eens mijn „nachtgelegen- heden" op Terschelling ga opzoeken. Waarlijk, Nederland is waard gekend te wor den en goed ook! BLOEMENDAALSCHEWEG 43 TELEF. 22341 BLOEMENDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren. Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer. VOS van ouds OUWEJAN Stadsschouwburg: Vrijdag 8.15 uur, Het Nederlandsch Tooneel, Volksvoorstelling „Ik ben zeventien jaar". Zaterdag, 8.15 uur Het Nederlandsch Tooneel, „Men zegt Zondag, 2.15 uur „De Fee van de Bron" (Voor „Con Anima") Maandag, 8.15 uur „Nooit meer Vrede (Door Ilaarl. Leekespelers). Dinsdag, 8 uur, Het Nederlandsch Tooneel, „De kus op het perron". (Voor Nieuwe Haarl. Kunstkring). Woensdag, 8.15 uur, „De Koekoek". (Voor Geh. Onth. Ver, „Nieuw Leven"). Donderdag, 8.15 uur, „Haar andere Man". (Door Tooneelver. „Jacob van Lennep"). Bal na tot 2 uur. Cinema Palace: „De held van Kokomo" met Pat O'Brien, Wyne Morris en Joan Blondell. Zon dagmorgen 11.30 uur „Op Hoop van Zegen" met wijlen mevr. Esther de Boer-Van Rijk. Rembrandt-Theater: „Brand op den Oceaan" met Rene Deltgen, Hans Sönker. Zondagmorgen 11.30 uur: „Vliegende schaduwen", met Ernst Udet dwars door donker Afrika. Fraas Hals-Theater: „Hotel Imperial" met Isa Miranda, Don Kozakken-koor en Ray Milland. Zandvoortschelaan 155. Heemstede Aerdeohout Drukwerk voor Privé en Bedrijf Tel. 27908 TOONEEL TE AMSTERDAM. Men zegt Blijspel in drie bedrijven door Arthur Macred bij da N.V. „Het Nederlandsch Tooneel", regie: Fr. v. Dijk. Met vreugde zagen wij Annie van der Lugt» Van Ees optreden in „Men zegt" en toch met hoeveel warmte dez.e zoo talentvolle actrice ook werd ontvangen, bij haar eerste optreden hadden wij haar liever in een ander stuk en in een anderen rol gezien, hoe voortreffelijk zij ook de rol van Adeline Bawlinsau uitbeeldde. Misschien was haar spel nog meer tot zijn recht gekomen als Ned Eecker (Frits van Dijk) in plaats van een vlotte jonge man een komiek van zijn creatie had ge maakt. Waarom zich als een pias uit te dossen en zoo overdreven clownesk te spelen Wat zou hij daarmee een reuze-sueees bij een kinder matinee bereikt hebben. Het is eenigszins pijnlijk een zoo uitstekend begaafd acteur, dien we in vele klassieke tooneelspelen zoo zeer bewonderd heb ben, nu te zien afdalen tot een spel, dat in het minst niet bij zijn ernstige tooneelopvatting strookt. Het stuk zelf doet sterk denkep aan „De min naar van mevrouw Vidal", dat we destijds in het Centraal-Theater zagen. Ook daar vermeende ontrouw van den echtgenoot -hoewel Lionel- ltawlinsau (Theo Frenkel) wel eens vroeger aan leiding tot dit vermoeden had gegeven en ook flaar evenals in „Men zegtde vrouw, die een pseudo-minnaar neemt om zich op haar man te wreken. Theo Frenkel gaf van zijn moeilijken rol met tal van fijne trekjes, met telkens wisselende stem ming, een heel mooie creatie. Prachtig gaf Anton Roemer als „dierbaar" familielid, dat het quasi bedrogen vrouwtje dp oogen moet openen den heerschzuehtigen tyran- nieken man weer. Hij werd goed terzijde gestaan door Mrs. Puttick (Lise v. d. Poll-Hamakers), die van haar rol maakte, wat er van te maken was. Aardig en natuurlijk de op Ned verliefde Mary Nariou Titia Wijma die begrijpelijkerwijze haar verloofde van ontrouw verdacht. Maar na allerU'i verwikkelingen, die ik u niet wi! verraden, losten deze zich ten goede op en Adeline wordt weer ge lukkig met haar man en Mary met haar Ned. Stella Mar VROUWEN VREDESGANG. Een Vrouwen Vredesgang in dezen tijd Het zoo lang gevreesde conflict is uitgebroken, weer teistert een oorlog Europa; weer staan mil- lioenen mannen, gewapend tegenover elkaar en heersehen de vernietigende krachten met hulp van een fabelachtige techniek, die voor zooveel betere doeleinden zou kunnen worden aangewend. Volkeren, die buiten het groote conflict tusschen de wereldmachten staan, worden, er toch in mede- gesleept; duizenden onschuldigen vallen als slacht offer, en te midden van dtt alles willen enkele duizenden vrouwen in Amsterdam bijeen konirp op 18 Mei, den dag van den „Goeden wil" om te getuigen. „Een slag in de lucht", zegt de één; „een dwaas heid" een ander; „Onnoozelen" een derde. Toch zullen zij gaan, omdat zij gedreven worden doftr een innerlijke kracht, omdat zij uiting moeten geven aan het verlangen naar vrede, dat in aller harten woont, waarvan zij openlijk getuigen wilie7i. Want woTdt dit vredesverlangen alleen geboren uit vrees, uit afschuw voor den oorlog; was dtt het motief, dat de Vrouwen Vredesgang dreef, dan zou de kracht niet groot zijn, want van hc-t louter ontkennende, het negatieve, kan noo'.t kracht ten goede uitgaan. Er is dan ook meer, dat deze vrouwen, welke haar godsdienstige overtuiging ook moge zijft, drijft: te wijzen op de noodzakelijke bezinning, op het begrip „Vrede", dat meer is dan een toe stand van niet-oorlog, te wijzen op de noodzaak van een vrede, die niet de kiemen in zich draagt van nieuwe conflicten, maar die vorm geven aan het eeuwenoude verlangen van een internationale gemeenschap op de grondslagen van gerechtigheid en liefde. Bij het bouwen van deze internationale rechts orde, heeft ieder een taak; hierop te wijzen is het doel van de stille betooging, die zich op 18 Mei door Amsterdamsch straten zal voortbewegen, stil en waardig; een protest tegen oorlog als middel om geschillen te beslechten, maar meer dan dat; een bede om vrede, een oproep tot bezinning, om juist in dezen tijd mede te arbeiden, opdat het ge slacht dat na ons komt, niet opgroeit te midden der verschrikkingen, die wij dagelijks rondom ons zien. Voor inlichtingen wende men zicli te: Overveen tot mevr. J. Kesting, Julianalaan 16. Santpoort: mevr. A. Oldeman, Burg. Enschedé- Iaan 48. Bloemendaal: mevr. A. Schrier, Dr. Dirk Bakkerlaan 14. Waar tevens verplichte deelnemingsbewijzen a 10 cent verkrijgbaar zijn. Koedicfslaan Telefoon 29669 28201 HEEMSTEDE Luxe verhuur zonder ehauffeut

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3