DE MODE Avöndkleeding KNIPPATRONEN toont zich veelzijdig MEISJESJURKJE brengt een groote verscheidenheid van de tails en een hiervan is een garnituur, dat uit een soort tulband bestaat, een tasch en een ceintuur. Als materiaal is een ribslint gekozen, dat evenwel, zooals de afbeelding duidelijk te zien geeft, een bijzondere tech nische bewerking heeft ondergaan. Het mosgroene tulbandmodel, dat zooals vele voorjaarshoeden het achterhoofd geheel bedekt, heeft een touffe van lint boven het voorhoofd, die met twee verguld metalen spelden gegarneerd is. Niet bij ieder gelaat passen deze modellen en een ongeschreven mo dewet is, dat men er oorringen bij draagt of niet te kleine knoppen of hangers. De tasch en' ceintuur geven een versiering van goudme talen geciseleerde rin gen te zien, terwijl de laatste middenvoor geen andere sluiting heeft dan een eenvoudige knoop. Handvat aan tasch van hetzelfde lint en sluiting met rits. Vele nieuwe model len voorjaarshoeden worden gedragen met een grof geknoopt net, andere weer met een gedrapeerde garneering van zijde of een grooten strik, doch alles met de vooropgezette bedoeling het achterhoofd te be dekken, evenals de on der den kin geknoopte hoofddoekjes zulks doen, Deze laatste zijn en dit wordt maar al te vaak uit het oog verloren, slechts bedoeld om bij sportieve kleeding gedragen te worden. Een groote fout wordt bij de keuze dezer hoofddoeken veelal gemaakt, die zelfs zeer storend kan werken, n.l. dat zij in kleur niet alleen afwijken van den mantel, doch tevens nog hemelsbreed verschillen ook, wat dessins betreft, met den das, die ge dragen wordt. Hieraan meer aandacht tebesteden kan niet anders, dan den totaal indruk ten goe de komen! Alhoewel de meeste vrouwen meer dan vroeger moeten bezuinigen op haar kleed geld, zullen velen toch van tijd tot tijd haar garderobe met een avondjapon moeten aanvullen, temeer wanneer het maatschap pelijk leven haar bepaalde verplichtingen oplegt. Ook ten opzichte van dit genre klee ding tracht men den practischen kant niet uit het oog te verliezen en richt men zich in Parijs naar de eischen, die de vrouwen uit verschillende landen stellen. Vele Ame- rikaanschen, die bij voorkeur haar robes van Fransche modehuizen betrekken, blij ven goede afneemsters, temeer, daar men in Amerika veel werk van de avöndklee ding maakt. Overdag kleedt de Amerikaansche vrouw zich eenvoudig en sportief en draagt gaarne kleedingstukken, die niet al te kostbaar zijn, omdat zij van afwisseling houdt. In de Zuid-Amerikaansehe badplaatsen, waar thans het seizoen in vollen gang is en badcostumes in groote verscheidenheid ge dragen worden, die gecompleteerd worden door breedgerande strandhoeden, allerlei kleurige accessoires, kleedt men zich in den namiddag gaarne in meer elegante namid dagjaponnen, die zich leenen voor tea's en cocktail-parties in de groote restaurants. Wat de avöndkleeding betreft, maakt de avondtailleur nog groote kansen en deze ziet men zoowel van zeer fijne wollen weefsels als van mat crêpe of moiré dragen met langen of korten rok en blou ses, die van delicate materialen gemaakt zijn* Deze laatste worden trouwens weer van wit georgette met garneering van Va lenciennes kanten ruches gedragen. Linge rie-effecten zullen meer op den voorgrond treden naarmate we verder in het voor jaar komen. Voor jonge meisjes blijven pastelkleuri- ge tafzijden japonnen gemaakt met aan sluitende lijfjes en wijde rokken nog steeds gangbare modellen, terwijl ook chiffon steeds jeugdig kleedt en over een gekleur de satijnen onderjurk gedragen kan wor den. Palm Beach brengt o.a. witte tafzijde met kleine geborduurde rozenknopjes voor avondjaponnen, die gecompleteerd worden door korte hermelijnen cape-jes en bedoeld zijn voor de jongere generatie. Rose faille met blauwe streepjes was gekozen voor een Hvqndjapon, waarvan de achterbaan onder de taille vier ruime strookjes te zien gaf. Het „bustle" effect tracht men in een of andere vorm te handhaven evenals de rui me, ingehaalde of geplooide baan of baan tjes aan de achterzijde. De lengte der avondrokken is zeer verschillend; sommige hebben een discreet sleepje, andere weer reiken eenige cm. boven den grond, ter wijl dansjaponnen voor meer intieme avondjes tot even boven de enkels komen. Een der model-japonnen van een Fransche collectie bestond uit een zwart kanten robe met gouden ceintuur en langen aansluiten- den avondmantel van cerise tafzijde. Tul- Ie en kant vestigen de aandacht weer op zich en zijn meermalen bezet met glinste rende kralen en loovertjes, terwijl ook an dere weefsels voor avöndkleeding in aan merking komen o.a. zijden jersey, een ma teriaal dat zich mooi laat drapeeren en ook uitstekend geschikt is om te plisseeren. Pa- rijsche modereporters vestigen de aandacht op enkele japonnen, die Eve Curie, kort geleden voor haar vertrek per clipper naar Amerika bij Schiaparelli liet maken, de hoeden waren modellen van Madame Suzy. Haar garderobe bestond uit zwarte en donkerblauwe japonnen met uitzondering van een grijs costume, gecompleteerd door een roode blouse. F.en zwart visite-costume had een oud-rose blouse, terwijl donkere namiddagjaponnen kleurige strikjes als halsgarneering te zien gaven. In Londen wordt een groote voorkeur aan den dag ge legd voor diner- en avondjaponnen met lange mouwen en hooge halsafwerking, die van velours en zijde, doch ook zeer veel van fijne wollen weefsels gedragen worden. Lachasse had o.m. bij de voorjaarscollectie een avondtailleur, dat uit een paarsachtig blauwen, langen rok bestond, waarbij een aardbei-kleurig aansluitend jacquet gedra gen werd en cyclamenkleurige shawl, een combinatie, die niet door iedere vrouw ge dragen kan worden, doch zeer apart werkt. Als slot van ons wekelijksche mode praatje geven wij een buitengewone ele gante avondjapon, bestaande uit acht smal le, zich naar den zoom toe verbreedende banen, waardoor een klokkende onderlijn gevormd wordt. Het is een ontwerp van Molyneux, dat door de hertogin van Wind sor dezen winter gedragen werd bij gele genheid van de feestelijke heropening van de grand opera. Als materiaal werd zwarte wollen stof gekozen, terwijl de breede revers gegar neerd zijn met safierblauwe, fluweelen strikjes en ook de knoopen overtrokken waren met ditzelfde weefsel. Bij deze robe werd een kleine avondhoed gedragen van Talbot van zwart satijn met veer in den vorm van een vraagteeken. Het geheel was, zooals te verwachten is van Molyneux bui tengewoon smaakvol en getuigde van voor namen eenvoud. (G. C. M.—S.) IS GOEDKOOP INDERDAAD HET GOEDKOOPST? De groote verscheidenheid van waren stelt hooge eischen aan de kennis der huis vrouw. Zij moet weten, of de levensmidde len, die zij koopt, voor het gewenschte doel geschikt zijn. Het is b.v. volstrekt niet het zelfde, welke soort aardappelen men koopt, aangezien de eene soort afkookt en men op het koken moet letten, wil men niet de helft met het water weggieten. Afkokers kunnen b.v. uitstekend voor stamppot ge bruikt worden, doch anders neemt men bij voorkeur blauwputten e.d. soorten. De verschillende gebruiksvoorwerpen, die ook als hulpmiddelen zoo'n groote plaats in de huishouding innemen, moeten eveneens met overleg gekocht worden. Aangezien een huisvrouw niet op iedeT ge bied zakenkennis kan hebben, moet zij vooral koopen in goed bekend staande za ken met goéd geschoold personeel, dat des- gewenscht van advies kan dienen. Nemen wij als voorbeeld b.v. alluminium- of emailpannen, die in de meest uiteenloopen- ae prijzen verkrijgbaar zijn en in ver schillende kwaliteiten. Goedkoop materiaal heeft veel korter le vensduur. Alluminium b.v. krijgt spoedig deuken en email, dat volkomen gift vrij moet zijn, splmtert spoedig af; blijkt dus, dat men al spoedig tot de aanschaffing van andere pannen moet overgaan. Ieder onzer heeft wel eens een raad van een verkooper(ster) in den wind geslagen en is tot een goedkoopere kwaliteit van een of ander overgegaan, hetgeen meestal tot teleurstelling leidde. Komt men dan later met klachten, dan zal men steeds van den verkooper moeten hooren, dat „voor goedkoope kwaliteiten niet ingestaan kan worden, zooals hij trou wens ook bij den koop heeft gezegd." met smockwerk voor den leeftijd van drie jaar. Dit aardige jurkje is gemaakt van een damesjumper en heeft een lengte van pl.m. 35 c.M., terwijl de breedte 102 cM. bedraagt. Men neemt de bovensteken op en breit van de uitgehaalde wol een 3*4 c.M. breeden band 1 recht 1 averecht, kant daarna af. Heeft men 2y2 c.M. gebreid, dan kant men de steken voor het armsgat af en werkt voor- en rugzijde apart, daarna breit men telkens 2 st. samen en gaat de voor- en rugpas breien (I en II). De laatste wordt met een split of in twee deelen gebreid. Het smockwerk wordt uitgevoerd over de rechte en averechte steken, op de wijze zooals de werkproef aangeeft. Men kan de mouwen aan de hand van het patroon breien in tricotsteek, doch een andere mo gelijkheid is om de jurk te dragen met aparte blouses, zooals ook dit patroon te zien geeft. KINDERJURKJE. G 46. Prijs f 0.40. Dit allerliefste jurkje wordt gemaakt van toile de soie of Bembergzijde, wellicht ook van mouseline met klein bloemenmotiefje. Het eenvoudige modelletje kleedt de klein tjes zoo goed en is door moeders of oma's bij wijze van handwerkje te maken. De rechte pas sluit aan de rugzijde met perle- moer knoopjes en heeft een hanger be staande uit twee deelen. Kleine gladde vo lants vallen over de boventoouw, terwijl miniatuur zakjes worden opgestikt. Gar neering met smalle valencienne haakjes. Patronen voor meisjes van 35 jaar. MIDDAG-JAPON. VKK 1856. Prijs f 0.40. Vele mooie tinten, die de voorjaarsstof- fen bieden, leenen zich voor deze japon, die een zeer apart geheel vormt. In het midden vóór is een Kellernaad, waartoe men de stofdeelen inslaat op 1 cM. en met de vouwen tegen elkander op een onder- liggenden stofreep rijgt, daarna plm. y2 c.M. van de vouw af opstikken, waarna de naden geperst worden en de onderliggende stof even te zien k.omt. Platte kraag, die evenals de driehoekige zakken verscheide- VKK 1856 ne malen is doorgestikt. Onder de kraag kan een los zijden of velours driehoekig shawltje gedragen worden. De mouwen zijn aangesloten. Rechte rug en achterbaan, smalle ceintuur met fantasiegesp. Patronen in de maten 444648. Besteladres: Het Practisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwi»- sel of per giro.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5