's ZONDAGS GEOPEND Zondagmorgen ONS PINKSTERNUMMER Lager Onderwijs te Bloemendaal ONS INDISCH HOEKJE Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Vrjj dag 3 Mei 1940 7 Weet U dat wij reeds thee leveren vanaf 28 cent per ons Koffie vanaf 21 cent per half pond RITSEMA Co. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Ge snapt niet, dat zijn zaak marcheert Ik echter wel, hij adverteert Haarlemsche Diner-Vereeniging TAFELTENNIS Leerlingen-verloop over 1939 GROOTE HOUTSTRAAT 159 TELEFOON 10156 KOFFIEBRANDERIJ ANNO 1773 GELOOVEN MET OPEN OOGEN. Toen Daniël uit den kuil getrokken was zoo werd er geen schade aan hem ge vonden, dewijl hij in zijnen God ge loofd had. Daniël 6 vs. 24b. De geschiedenis van Daniël is een zeer aan grijpende. Hij, de Joodsche balling, levend en werkend in een heidensch land had het daar in den vreemde verre van gemakkelijk. Zijn hart was vol heimwee naar het land zijner afkomst en zijn droefheid was groot als hij dacht aan de verwoesting waaraan zijn dierbaar vaderland met de heerlijke hoofdstad Jeruzalem ten prooi was gevallen Op elke blaflziid,e van het boek „Daniël" spreekt dit plechtig verlangen naar zijn land zich uit en de herstelling van de oude glo rie van Israël met den heerlijken .tempel culmi neert in zijn gebed tot den God van Israël. Daniël klom door zijn bekwaamheid .en scherp verstand op tot het hodge ambt van rijksbestuur der. Na den Koning was hij de eerste in dit machtig, door gewelddadige veroveringen ontsta ne wereldrijk. Maar zelfs deze hooge positie met den daaraan verbonden welstand kon de vlam van dit heet verlangen naar het kleine, verachte land zijner afkomst niet dooven. Liever een ge ringe dorpelwachter in het land waar zijn God werd gediend dan een hooge eerepoort in het machtig rijk van den heidenschen veroveraar. Daniël had vijanden die het op zijn ondergang hadden gemunt. Wie heeft die niet die hoog op den maatschappelijken ladder klimt? De we reldgeschiedenis is daar om te bewijzen hoeve- len het slachtoffer van hun hooge positie ge worden zijn! Deze vijanden zochten Daniël te treffen maar konden geen wapen tegen hem vin den, Hij was trouw aan zijn Vorst, ijverig en bekwaam in zijn hoog ambt, onkreukbaar en van hoog zedelijk bewustzijn. Noch als mensch, noch als regeeringspersoon was hij te treffen. Maar hij was een Jood en, een zeer geloovige Jood, die het nauw nam met zijn godsdienst. Ha! dat zij daar niet eerder aan hadden ge dacht! Een satanische lach plooide, zich reeds om hun mond als zij dachten aan den fijnen val dien zij voor den geha.ten vijand zouden opzet ten. Zij besloten ëèh ordinantie op te stellen met den inhoud, dat al wié in ,h?t gansche land. in dertig dagen eenig verzoek zou doen aan eenigen God of mensch, behalve aan den Koning, in den kuil der leeuwen zou.worden geworpen en poog den daar Koninklijke sanctia op te verkrijgen Daar zou die vrome Jood die driemaal per dag zijn gebed tot zijn God opzond stellig, inloopen. Want Daniël (hiervan waren zij. zeker) zou zich zelfs door dit gebod des Konings- niet laten weer houden zijn God -aan te roepen- in -gebed, en smeeking. De argelooze koning teekende en- hetgeen zij ten opzichte van Daniël hadden vermoed, ge beurde. Deze menschelijke ordinantie had voor Daniël geen waarde nu zij het conflict bracht met zijn geloof. Hij ging voort met zijn gebed tot den Koning der Koningen ofschoon hrj met open oogen staarde in den afgrond die op het punt stond zich voor hem te openen. Hij ge loofde met open oogen ook in dit land van bal lingschap en vijandschap, dat zijn God' mach tig was om hem te verlossen. De vijanden juichtën nu zij hun helschen toe leg gelu<t zagen en Daniël werd ih den kuSl der leeuwen geworpen. Re'edk fcageh zij de muiien der hongerige roofdieren Zich 'openen örrt huh vijand te vermorzelen. Weg tnêt dèzénDaniël, den vromen Jood en ook Weg met den God Vah Daniël. In den diepsten grond keerde zich hun haat tegen heel dat overzichtelijk complex van Daniëls leven als rechtschapen en Godvreezend mensch waardoor hij torenhoog boven zijn mede rijksbestuurders uitklom. De zuivere deugd van dat onbevlekte leven was hun een gruwel, bij het licht 't welk Daniël verspreidde waren zij slechts duistere schimmen. De aloude strijd tusschen licht en duisternis, tusschen God en den duivel zien wij ook hier ontbranden. Vrome menschen kan de duivel niet uitstaan! In den kuil met hen! krabben Verergert de kwaal en maakt U ontoon baar. Bestrijdt de oorzaak ▼an uw ondragelijke last en folterende jeuk. Neem •direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons 75 ct., f. 1.50 en f2.50 bü Apothekers en Drogisten. De bevolking der groote en kleinere steden op Java, Sumatra, Borneo, Celebes, heeft groote behoefte aan zuiver bad-, wasch-, huishoud- en drinkwater. De laatste pl.m. 30 jaar is hieraan op tal van plaatsen tegemoet gekomen, maar het is nog nergens zoover, dat de menschen geen gebruik behoeven te maken van vuil, vies en gevaarlijk badwater, van slooten e. d., die tevens voor defe- eatiedoeleinden dienen H. F. Tillema. Wij verzoeken onzen Adverteerders de copie hunner annonces voor ons a.s. Pinkster nummer vroegtijdig gereed te willen maken, opdat daaraan voldoende zorg kan worden besteed. DE ADMINISTRATIE Het zuivere licht van een wereldvrede als ge volg van godsdienst en moraal is de duivel een doorn in het oog! Weg er mee! En hij roept zijn duistere hellekrachten ten strijde om in de men- schenharten het laaiende vuur van den oorlog te ontsteken! Altijd en overal is deze vorst der duisternis op 't oorlogspad om de geloovigen fi guurlijk in den kuil der leeuwen te werpen. Met Daniël gelukte deze toeleg maar al te wel. Maar ook in den kuil der leeuwen geloofde Daniël met open oogen! En waar gelooven ze ker weten is kon Daniël met open oogen dezen bijna zekeren en verschrikkelijken dood tege moet zien, omdat zijn God met hem in den kuil afdaalde. De geweldige kaken der roofdieren wolken van haat en vijandschap zich al meet gaan ontlasten. Het is de macht der duisternis, de geopende kuil-waarin de roofdieren geweld plegen op hun -slachtoffers. Daniël zag den kuil met de op hem wachten de leeuwen. Toch was zijn hart rustig en geen vrees was in hem. "Zijn'onschuld en geloof hieven hem hoog boven alle angst en vrees uit. Tel. 14393 - Bakenessergracht 27 Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 1,90 Idem met soep of toespijsI 1,95 Idem met soep en toespijs f 1,20 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. Tafeltennis wordt door velen ten onrechte als een huiskamervermaak beschouwd. Door een opsomming van de eigenschappen die zij zoowel naar lichaam als geest bij haar beoefenaars aankweekt, hopen wij een iéder \e kunnen overtuigen van de groote cultiveerende waarden, die tafeltennis bezit en die haar recht geven op een voorname plaats tusschen de andere takken van sport. In de eerste plaats mag wel de totale spieraotie genoemd worden, die een alzijdige lichaamsontwik keling bevordert als weinig andere sporten. In de tweede plaats de snelheid van reageerta, die zij als geen andere sport bij haar beoefenaars aankweekt. Een derde factor is de volledige concentratie, waarmede men deze sport moet beoefenen, teneinde het voortdurend wisselend spelbeeld te kunnen beoordeelen. Door deze vereischten wordt een wedstrijd tusschen twee goede spelers (door hun volledige concentratie, het bliksemsnelle reageeren en toch de volledige lichaamsbeheersching) tot een feest voor de oogen der toeschouwers en tot een belang rijke bijdrage voor een harmonische lichaams- ontwikkeling voor de spelers. Zij, die hieraan twijfelen, raden wij aan op Vrijdagavond eens «en kijkje bij de H.T.T.C. Shot te gaan nemen in hotel Vreeburg, terwijl men zich voor eventueel gewenschte inlichtingen ook tot den secretaris G. J. Waanders, Boschlaan 29, Bloemendaal, kan wenden. Hoe sneller u rijdthoe sneller de benzine-distributie arriveert! Denkt daar aan, voordat u het „gas op de plank trapt"! Rijdt niet sneller dan 70 KM/u. VP"* ,'PR bleven gesloten. God legde er een stevig slot op zoodat zij Zijn knecht niet konden beschadigen! Er was nog een taak voor Daniël weggelegd, zoodat het God beliefde hem nog niet uit het leven weg te nemen. Maar de vijanden die het pleit reeds glansrijk gewonnen zagen werden op 's Konings last nu zelf in den kuil der leeuwen geworpen waar zij in een oogenblik vermorzeld werden. Daar was geen God die hen beveiligde en de macht des duivels schoot te kort om zijn dienaren voor de zen vreeselijken ondergang te vrijwaren. Zelfs zijn levensverlies zou hem enkel winst kunnen brengen. Wie met de oogen dicht door het leven gaat is gelijk aan een ongewapend soldaat. Het leed zal hem onvoorbereid treffen en de slag zal er te grooter om zijn. Wie echter de oogen wijd open houdt ziet heel het wereldgebeuren, hoe angstig en benauwend ook, als een episode die in het licht der eeuwigheid haastig voorbij gaat. Overkomt hem leed als een Daniël, hij is er op gewapend. Moet hij in den kuil nederdalen, zijn geloof gaat mee en dat zegt hem, dat ook in de donkerte waar het verscheurend gedierte loert op zijn prooi God hem niet verlaten zal. Dat is het ver trouwen op het bestuur van God en het zich volkomen en geheel daaraan overgeven,- Ja, al zou alles vallen, de wereld met al haar schat ten aan beschaving en cultuur smadelijk onder gaan, dan nog zal de geloovige Christen uit zingen zijn verwachting op den Komenden Heer die alle dingen zal wederoprichten om een Koninkrijk te stichten van eindeloozen vrede en gerechtigheid. Dat Koninkrijk zal volmaakt zijn in geluk, schoonheid en heerlijkheid. Omdat het door God gesticht wordt die Zelve volmaakt is. Met open oogen des geloofs zien wij naar dat Koninkrijk verlangend uit. En vreezen daarom niet. Gelooven met open oogen is het voorrecht van Gods volk. Overal om ons heen zien wij de leeu wenmuilen opengesperd en de machtige klauwen staan gereed om te verscheuren. De oogen fon kelen reeds van boosaardig genot, de sprong is berekend en het kan niet missen! Weg met dat geloof, weg met die vrome menschen. die altijd over hun God leuteren en op Hem hun betrou wen stellen! Het vuur van den oorlog wordt ont stoken en de laaiende vlammengloed dreigt heel de wereld in brand te steken! Een uitzinnige haat gaat schroeiend over de aarde en de han den van millioenen menschen zijn misvormd tot instrumenten van dood en vernieling! Vreese- lijk is de aanblik van de wereld waarin wij le ven! Als menschen die staan op den bodem der werkelijkheid zien wij dit alles aan met de oogen wijd open. Het gaat ons niet voorbij, het beroert ons en grijpt ons aan. Wij zien geen weg, geen licht, vermoeden geen uitkomst. Als ongeloovi- gen zouden wij in de beklemming en de be nauwdheid van dezen tijd ondergaan. Maar als geloovigen zien wij met open oogen naar deze heftig verstoorde wereldorde waarin de donder- Het totaal aantalleerlingen op 31 December^ 1939 bedroeg 2871'; op dezelfden datum van het vorige jaar 2736. De regelmatige stijging, die het leerlingental sedert 1924 vertoonde, en welke vorig, jaar werd onderbroken, werd in 1939 dus weer voortgezet. Daar de gemeente nog stee *5 groeit, is dat niet meer dan natuurlijk. Het totaal aantaj jeerlingei} van jiet Openbaar Onderwijs op 31 December 1939 bedroeg 1040; op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar 1029. De vermeerdering bedroeg dus 11 leerlingen, di. 1% (vorig jaar was er een vermindering van 5.25%.) Het totaal aantal leerlingen van het Bijzonder Onderwijs op 31 December 1939 bedroeg 1831; op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar 1707. De vermeerdering bedroeg dus 124 leerlingen, d.i. 7,3% (vorig jaar een vermeerdering van 2.4%.) Het totaal aantal leerlingen van het Chris telijk onderwijs op 31 December 1939 bedroeg 457 op hetzelfde tijdstip van het Vorig jaar 423. De vermeerdering bedroeg dus 34 leerlingen, d.i. 8% (vorig jaar een vermeerdering van 6.5%). Het totaal aantal leerlingen van het R.K. on derwijs op 31 December 1939 bedroeg 1012; op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar 924. De vermeerdering bedroeg dus 88 leerlingen, d.i. 9.5% (vorig jaar éen Vermindering van 0 75%). Het totaal aahtal leerlingen van het Neutraal Bijzonder onderwijs op 31 December 1939 be droeg 362; op hetzefde tijdstip van het vorig jaar 360. De vermeerdering bedroeg dus 2 leer lingen, d.i. 0.6%. Zoowel het Openbaar ais het Bijzonder onder wijs gingen in' leerlihgèn-tal vooruit. In rela tieve zin was er' dus vooruitgang van beide. Ab soluut ging echter alleen het Bijzonder Onder wijs vooruit. Absoluut ging het Openbaar ook het Bijzonder Neutraal onderwijs achteruit, het Openbaar met 1.4%, het Bijzonder Neutraal met 0.6%. Hetgeen zich in geheel ons land vertoont, t#- ruggang van het aantal leerlingen der Openbar# scholen, doet zich dus ook voor in Bloemendaal. Toch is ihet percentage, (van het totaal aantal leerlingen) dat de Openbare Scholen in onze ge meente bezoekt, nog belangrijk hooger dan dat van ons heele land. Dit laatste bedraagt Onge veer 31%, dat van onze gemeente 36.2%. Dat de uitstekende zorg voor het Openbaar onderwijs in Bloemendaal, naast andere oorza ken, daarop zijn invloed heeft uitgeoefend, mag wel worden aangenomen. De vermeerdering van heit aantal leerlingen der Christelijke scholen is niet zoo groot als de opening van de nieuwe school in Overveen zou doen verwachten 't Christelijk onderwijs ging met 34 leerlingen vooruit, terwijl de nieuwe school 60 leerlingen telt. Dit zou wijzen op een verplaatsing van leerlingen van de eene Christe lijke school naar de andere. Het R.K. onderwijs is absoluut en relatief het sterkst vooruitgegaan. Het merkwaardige is, dat alle R.K. scholen in deze Vooruitgang gedeeld hebben. Wij herhalen, hetgeen wij verleden jaar naar aanleiding van de cijfers in dit hoofdstuk zel den: uit deze berekeningen moeten met omzich tigheid conclusies getrokken worden. Men is niét gerechtigd er uit te concludeeren. dat het Open baar onderwijs aan belangstelling heeft inge boet en dat het R.K. onderwijs juist in het mid delpunt daarvan staat. Het is zeer wel mogelijk, dat in onze gemeente met zijn vlottende bevol king van forensen, zeer toevallige factoren een rol spelen, die nu eens die, dan weer deze uit werking hebben. Voor conclusies raadplege men de statistiek van ons onderwijs in ons geheéle land. Wel kan deze gevolgtrekking gemaakt worden, dat de verdeeling der leerlingen over de verschillende soorten van onderwijs in Bloemen daal een weerspiegeling is, hoewel geen getrou we, van die verdeeling over ons geheele land. Uit het Jaarverslag 1939 der Commissiè van Toezicht op het Lager Onderwijs (Vraagt Inlichtingen omtrent plaatsing in deze rnbrlek). Banketbakkerijen MAISON BAGGEN, Bloemendaalscheweg 335, Overveen, Tel. *9216, van 19—4 «ur. J. TULLENAAR, Zijlweg 10, Overveen, Tel. 14720. Rollandslaan, Overveen, Tet. 18210.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 7