Gebr. Beekman BLOEMENDAAL SPAART ELECTRICITEIT R. F Boekh. A. Vernout De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN U helpt U-zelf èn de Gemeenschap C^iijwielenj Gazelle Raleigh Humber Royal Enfield Sunbeam Vrijdag 7 Juni 1940 metende 10 x 16 x 50 cM. af 5.— per jaar LOOP DER BEVOLKING Babyverzorging „Beatrix" BURGERLIJKE STAND Een lust voor de oogen De alle-dag-kerk juist nu! VooruDalt Joto Nationaal Hulpcomité 1940 15 Juni de groote collecte te Bloemendaal en Haarlem BLOEMENDAALSE SCHOOLVERENIGING PARK DUIN EN DAAL Plakband en Verduisteringspapier Kennemer Foto-Kinohandel VOORDUIÏ OP DE G J B. Gumperz, zonder beroep, Dahlialaan 42, Aerdenhout, van Amsterdam. J. Scliuijt, chauffeur, Kinheimweg 85, Bloe mendaal, van Amsterdam. H. Spoor, behanger. Verbindingsweg 32, Bloe mendaal, van Velsen. J. Groen, scheepswerktuigkundige, Bloemendaal- scheweg 260, Overveen, van Velsen. C. A. de Bruin, barbier, X. Stationsweg 21, Bloemendaal, van Amsterdam. tijdens, vacantie en ziekte KRAAMINRICHTING ZULWEG 198 TELEFOON 17200 Geboren: Dochter van A. A. Diependaal- Kerkvliet. Zoon van H. H. Stokman-Siecker. Dochter van J. M. Fcrwerda-Maks. Ondertrouwd: E. L. Emig en A. Sluijter. J. van der Sluijs en W. J. H. de Keizer. Gehuwd: H. van Riessen en A. M. Rot. G. van Walbeek en P.. C. M. Slagter. H. van der Plas en A. C. Uitendaal. J. A. Langeveld en J. M. Warmerdam. J. H. Marie en A. Cmaje. Overleden: A. J. Enschedé, oud 50 jaar. H. M. de Munnik, oud 65 jaar, wonende te Haarlem. v is een bril van „Optdpharma": een keurig montuur, prima geslepen glazen, in één woord: een smaakvolle, doeltreffende com binatie, G. Daams, Bloemendaalscheweg 123, Tel. 21370. Leverancier Bloemendaalsch Ziekenfonds. Op Vrijdagavond 14 Juni a.s. van 8 tot 9 uur wordt in het Koor van de Groote Kerk te Haar lem (ingang Klokhuisplein) een Wijdingsdienst gehouden, waarin door verschillende sprekers de beteekenis van de Alle-Dag-Kerk zal worden uit eengezet. Hierin zullen voorgaan: Ds. G. W. van Deth, Dr. E. Emmen en Ds. H. J. Drost. Het Noorderkerkkoor van Haarlem en het koor „Zingt den Heer" te Hillegom, dirigent de heer S. P. Visser, zullen daarbij eenige geestelijke liederen doen hooren. Toegang en zitplaatsen vrij. Reeds jaren lang worden in Haarlem deze korte diensten in de week regelmatig gehouden, lederen dag (behalve des Zaterdags en des Zon dags) van 7 tot 7.30 uur. Het prachtige koor van de Bavo, waarin temidden van het drukke ru moer daarbuiten een weldadige stilte heerscht, is voor deze diensten wel uitermate geschikt. De Wijdingsavopd van 14 Juni wil vele zoe kenden en vermoeiden, vele bedroefden en ter- neergeslagenen er op wijzen, dat er hier voor hen dagelijks de gelegenheid is om een woord te hooren, dat hen kan bemoedigen en versterken. o GEVONDEN VOORWERPEN. blGevonden en terug te bekomen bijRienstra, Bloemendaalscheweg 339, een ceintuur; de Graaf, Thorbeckestraat 73, een rijwielframe; Zuider Sta tionsweg 29, een parapluie en beige handschoenen; Hecker, J. W. Frisolaan 9a, een stropdas; Prins Hendriklaan 2, een beertje (speelgoed); R. de Boer, Oranje Nassaulaan 67, een autoped; Wilde, Bloe mendaalscheweg 190, een rubber muis (speelgoed), Bloemendaalscheweg 232, een heerenjas; Sinia, Oranje Nassaulaan 130, een vulpenhouder; Kaptein Mauricialaan 10, een dameshandschoen; Bierens de Haan, Brederodelaan 57, een dameshandschoen. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): Etui met diploma's, riempje, sleutels, identiteitsbewijzen, handschoenen, auto ped, ceintuurs, militaire fietspomp, bewijs van Nederlanderschap, busje inmaak, étui met schrijf behoeften, regenkapje. Post Aerdenhout: blauw regenjasje, schildersoverall. o OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité; dat bovengenoemde bijeenkom- sfën organiseert, deelt mede, dat de samenkom sten op Donderdagavond in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof voorloopig zullen worden voortgezet. Het programma voor de maand Juni luidt: Donderdag 6 Juni; de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist; 13 Juni; ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evan gelisch predikant te Bussum; 20 Juni; de heer J. Kits, Zeist. Donderdag 27 Juni is er geen samenkomst in verband met de dan plaatsvindende tent campagne. BIJZONDERE REGELING, WAARDOOR HET MOGELIJK WORDT DE MOTORRIJTUIGEN BELASTING PER DAG TE VERREKENEN. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land (B.B.N.) meldt ons: Het Departement van Financiën heeft goed gevonden, dat houders van een motorrijtuigen- belastingkaart op een daartoe strekkend ver zoek restitutie van de door hen betaalde motor rijtuigenbelasting zal worden verleend, in ver houding van het aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. TOELICHTING: Houders van motorrijtuigen, die vergunning bezitten om te rijden, moeten dus de gewone belastingkaart (geldig voor drie maanden of één jaar enz.) aanschaffen. Zij, die in het bezit zijn van een belastingkaart kunnen deze blij ven behouden en kunnen van dezelfde rege ling profiteeeren. Na afloop van den geldigheidsduur moeten zij den Ontvanger der Directe Belastingen ver zoeken om teruggave van de belasting over de dagen, dat zij niet gereden hebben, hetgeen aan getoond zal moeten worden door middel van de hierboven bedoelde rijvergunning, aan de hand van de in het „werkboekje" gestelde aanteeke- ningen, de hoeveelheid getankte benzine enz. Daarenboven kan een van dag tot dag bijge houden boekhouding als bewijs dienst doen. KLEIN BEELDCAMERA'S FILMAPPARATEN KLEURENFILMS OVERVEEN - TEL. 16012 Door het Roode Kruis zal op 15 Juni een huis- en straatcollecte worden georganiseerd ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940 tot leniging van den nood in de Nederlandsche gebieden, waar de oorlog heeft gewoed. Groot is de nood in die streken, aan bijna al les wat het leven mogelijk maakt is gebrek. Wij in deze ongedeerde omgeving kunnen ons haast niet voorstellen, dat daar alles is verdwe nen: huizen, wegen, vee enz. De Burgemeester van Amsterdam heeft de lei ding genomen in deze actie, door den Burge meester van Haarlem is de organisatie in handen gegeven van het Roode Kruis, zoo ook door den Burgemeester van Bloemendaal. En nu zijn er collectanten noodig in grooten getale, opdat op dien dag niemand worde over geslagen om zijn bijdragen te offeren voor zijn landgenooten, die al hun materieel bezit verlo ren hebben. Het Roode Kruis denkt daarbij aan de talrijke dames, die zijn opgeleid tot helpster in de zie kenhuizen, die zich verbonden hebben aan het Roode Kruis, aan de Johanniter-orde of aan de Souvereine Orde van Malta (Wit-Gele Kruis). Op hen allen doet het Roode Kruis een beroep, zij kunnen nu helpen één dag aan het echte Roode-Kruiswerk, d.i. het lenigen van nood. Dan zijn er de talrijke dames van het K.V.V., de or ganisatie, die in de laatste weken al zooveel goed werk heeft verricht bij het lenigen van den nood van Rotterdam. Ook op de leden van de jeugdvereenigingen boven de 16 jaar wordt een beroep gedaan. Verder zijn alle dames en heeren, die willen helpen, welkom. Een ieder kan toch wel op dien dag één of een paar uur vrij maken en zich beschikbaar stellen voor dit werk; ieder kan zich opgeven bij zijn eigen vereeniging, of bij het K.V.V.: Stadhuis Haarlem, ingang Zijlstraat. Leden van het K. V. V. uitsluitend aan dit laat ste adres. Collectanten voor Bloemendaal worden ver zocht zich schriftelijk op te geven bij mevrouw IA. den Texbar.esse Bentinck, Potgieterweg 3. Hoe eerder men dit doet, des te vlotter verloopt de voorbereiding. Collectanten worden daarom verzocht zich uiterlijk Woensdag 12 Juni op te geven. Veel tijd is er niet meer beschikbaar, maar ge-, noeg om met .aller snelle medewerking de orga nisatie tot stand te brengen. Moge Bloemendaal en Haarlem niet rechtstreeks gedeerd door den oorlog, opnieuw doen blijken van de offervaardigheid, waardoor zij reeds ja ren bekend staan. Gedurende de maand Mei bestaat dagelijks gelegenheid tot inschrijving van leerlingen tegen 1 September e k. voor de KLASSIKALE AFDELING - MONTESSORRI-AFDELING - KLEUTERKLASSE Prospectus op aanvrage ONEERLIJKE DIENSTBODE. Door de Bloemendaalsche politie werd de 47- jarige dienstbode A. W. aangehouden, die te Aerdenhout in betrekking was. Zij wordt ver dacht, ten nadeele van haar mevrouw linnen goed, ondergoed en schoenen ontvreemd te heb ben. Nadat zij op het politiebureau te Overveen in arrest was gesteld, is zij na verhoor door de politie, voorloopig op vrije voeten gelaten. EXAMENS Voor het candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde I is aan de Leidsche Universiteit geslaagd mej. G. de Graaf te Overveen. voorhanden bij BLOEMENDAAL Bloemendaalscheweg 53 OVERVEEN Bloemendaalscheweg 255 HAARLEM Warmoesstraat 10 Wij allen lazen reeds in de couranten de waar schuwing: „Weest zuinig met water, gas en electricitiet". Even een schrikjegrooter of kleiner naar onzen aard en omstandigheden, doch bij velen is die schrik weldra verdrongen door honderd en meer andere dingen, die de aandacht van de huisvrouw vragen in deze moeilijke tijden. Er werd hier en daar een bezuinigingsmaat regel ingevoerd de broodrooster kwam op den achtergrond, het theelichtje werd vervangen door de theemuts maar wij moeten, in verband met de onzekerheid van den koienaanvoer naar de Centrale, meer doen dan dit en dat willen wij ook, mits wij maar een weg zien tusschen alles door. Door mijn werkkring leidster van de les- keuken van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal ben ik in de afgeloopen jaren met duizenden vrouwen in contact gekomen en hierdoor weet ik, dat er op mijn sekse-genooten valt te rekenen bij een ernstig beroep op gemeenschapszin. Huisvrouwen, er moet in verband met de tegen woordige kolenpositie bezuinigd worden voorkomen is beter dan genezen Veel wordt er reeds bezuinigd, o.a. op licht, mede dank zij de tijdsverzetting, doch wij kunnen en willen meer doen. Zegt niet: dat kleine beetje, dat ik besparen kan, helpt niet. Een half kilowattuurtje per gezin en per dag geeft een dagelijksche besparing van pl.m. 50.000 kWh. Ook hier wordt het kleine groot. In de eerste plaats wil ik in deze meer speciaal de electrisch kokende huisvrouw zien te bereiken later komt zoo mogelijk de wasch, de weck, het voedingsvraagstuk aan de orde. Electrisch kokende vrouwen, als ge 's avonds een weinig tot rust komt, bij het laatste beetje daglicht, dat ons geen werk meer toelaat, bedenk dan eens: hoe kan ik bezuinigen Is het misschien mogelijk één hoofdmaaltijd te houden voor alle gezinsleden tegelijk, dus geen afzonderlijke maaltijd meer voor nakomers Kunnen wij misschien vooruit-zorgen door een andere werkindeeling, waardoor wij bereiken, dat er meer achten-elkaar wordt gewerkt en de kook plaat niet telkens opnieuw voor kleinigheden be hoeft te worden ingeschakeld. Laten wij eens samen het dagverloop in een gezin nagaan. Eerst komt het thee- of koffiewater aan de beurt. Zet niet meer water op dan hiervoor noodig is. Eenmaal even afmeten en verder spaart u door „maathouden". Eet er één gezinslid pap, dan wordt dat beetje pap in of op het theewater ge warmd. Veel huisvrouwen bezitten reeds een z.g. „inzetje" in den snelkoker en anders zoeken zij even naar een schaaltje, dat er in past of zetten desnoods het bord pap boven op den snelkoker. Het eitje wordt gewasschen en in het thee water gekookt. Afwaschwater voor het ontbijt kan in de kleinere gezinnen in den snelkoker worden opgezet; in de grootere gezinnen wordt liet intijds uitgeschakeld, zoodat voldoende van de nawarmte van de kookplaat wordt geprofi teerd of er wordt boiler-water genomen, dat dan al heel eenvoudig is. Als de melkboer komt, moet de melkvooraad van den dag worden gekookt. In een vroeg-etend gezin is de aangewezen weg dit te doen als eerste handeling vóór den maal tijd; er is dan meteen warme melk voor de toe spijs, vla of pudding. In een gezin, dat des avonds den hoofdmaaltijd gebruikt, is er 's morgens wellicht kokende melk noodig voor het kopje koffie. Het melkkoken wordt hiernaar geregeld. Het koffie-extract is voor eenige dagen tegelijk gemaakt of wordt met koud water bereid. Ook hier kan de toespijs direct van de kokende melk worden klaar gemaakt. Misschien verdient het zelfs aanbeveling het vleesch alvast op kleur te braden op nawarmte (O) gaar te laten worden, of 0111 de groente aan de kook te brengen en op O te schakelen. Des avonds worden die spijzen dan in de stapeling op temperatuur gebracht of gestoofd. Een thermoskan of -flescli kan met wat kokende melk gevuld worden en zóó voor gebruik gereed blijven voor de koffietafel om 12 uur, om er eventueel een klein restje mede te begieten en dat zóó op te dienen (het mes snijdt hierbij van twee kanten, er wordt geen warmtebron gebruikt en kostbare voedingswaarde toegevoegd). Wordt de maaltijd vroeg genuttigd, dan worden de spijzen zooveel mogelijk achter elkaar op dezelfde plaat klaar gemaakt door liet stapel-systeem toe te passen. Op de demonstraties, in de leskeuken gehouden, lieten wij u telkens zien, wat hiermede bereikt kan worden. In ons maandblad „Alles Electrisch" hopen wij u een paar voorbeelden te geven. Bij het klaar maken van den maaltijd denke men in het algemeen aan de volgende punten. A. gebruik niet meer kookplaten dan noodig is of profiteer bij het gebruik van meerdere platen van de nawarmte (O); B. kook met zoo min mogelijk water (bladgroenten woTden droog opgezet); C. kook de groenten niet te gaar (zomergroenten zijn gaar in 30 minuten, bladgroenten in 17 minuten); D. maak gebruik van het stapel-systeem (de pannen leenen er zich voor, de pasring helpt nog bovendien) E. gebruik den oven niet voor cén enkel gerecht; F. wees zuinig met het afwaschwater, zet niet meer water op dan noodig is, u heeft minder noodig, wanneer het vaatwerk wordt voorgc- spoeld. Zet het afwaschwater op in de met koud wateT voorgespoelde pas gebruikte kookpan op de nog warme plaat, schakel intijds uit en kook dan b.v. nog even het papje voor 's morgens. Het vóórspoelen moet niet plaats grijpen onder de kraan hetzij koud of warm -maar in een teiltje of bakje met water. Dat spoelwater doet weer dienst voor tuin of planten. Het voornaamste van de dagindeeling hebben wij nu wel samen bekeken. Bezuinig ook nog bij het werk. Wasch niet telkens kleine beetjes en denk bij de Ondanks militairen dienst hoopt ons van ouds bekende adres, de BLOEMENDAALSCHESTRAATWEG 86 SANTPOORT-STATION het foto- en filmwerk op de oude bekende manier te leveren. Mogen wij U juist nu, een film- of foto apparaat demonstreeren of op zicht zenden? groote wasch aan liet artikel, destijds in „Alle» Electrisch" gegeven. Dit artikel kunt u bij ons aanvragen. Vouw eventueel het waschgoed eerst en strijk het dan alleen aan den buitenkant (voor sommige kleedingstukken maken wij slechts een uitzonde ring). Gebruik de kleine apparaten spaarzaam. Zelf zult u bij eenig nadenken nog wel bezuini gen vinden, hier niet genoemd. Elk gezin heeft immers bepaalde eischen, welke geheel of gedeelte lijk kunnen vervallen of gewijzigd worden en op te lossen moeilijkheden. Voor Uw wenken houden wij ons aanbevolen. Meer dan ooit is samenwerken nuttig en noodig. Meer dan ooit hebben wij behoefte aan elkaar. Naar ons beste weten willen wij u helpen, schrifte lijk zoowei als mondeling. Bij voldoende belangstelling willen wij voor loopig eiken Woensdagmiddag van 24 uur in die leskeuken van het P.E.N., Ignatius Bispincklaan 19 te Bloemendaal, u een voorbeeld laten zien van vèr doorgevoerd stapelkoken en daarbij een causerie houden over bezuiniging en het voedings vraagstuk. Vrouwen van Noord-Holland, spaart eloclriciteit. Als goud is goede raad Mits gevolgd door den daad. A. R.—S. van ouds de bekende Reparatie aid. van Bloemendaalscheweg 52-54 Bloemendaal Telefoon 22165 Denkt IJ e dat Uw scl beter repa betere sch< schoenwerl onder Rijkstoezic bij Door bijzone week geen ver brokjes Natuur Inplaats daai dacht willen vc ste vogelfigure: vischdiefje en leden van de zeezwaluwen t Vischdiefje e waar te nemen Het vischdie steensoort, uite rooS.e snavel e grijs, groote sla; wit, met een groote en klein dit ranke vog( en schiet plotse insecten te ve Daarbij duik meteen weer o deze fraaie vo schen naam s' Het zwarte duveltje, is z< bewegingen, de jacht op n vischjes. De si terrein en het kroos te raker vlak af te nik' Dit sterntje vaak in kolon eenzaam gevoi kraag, drijven gehouden weri drie zwartgev' in en het wa schreeuwend i lijk tafreeltje. Voor de lief attractie geef berichtje dooi OOIEVA Al znl.Dat 1 moeilijk is on bebouwden kc rustig gade t< Voor meni; een prettige zich ergens ir zeker één ei paren hebber Aan den I afstand Juli; thans eenige het vallen va exemplaren, in een ondii Het lijkt o door het run liggen, van overgekomen rustiger omg Tot zoover men beter 1 ooievaars nie geen spijt bf is van een a Rembrand: vleugels", rr Richard Bar Cinema-Pa met Wayne morgen 11.3i Luxor Soi met Jeanetti Morgan. Frans Hal Lily Bouwm DA ZIJ Reclame: Wa Wasschen. V Permanent

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2