2tijd, Land- en Volkènkunde SPORT EN SPEL [T R. HANDGRAAF rnout inohandel r Enfield L. PATER BRIDGE FOTO ENGEL A. G. G. M. GIORGIS Zn. (Nieuw-Guinea) 3n papier Lm VOORDUINSTRAAT 36, Tel. 24806 OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN BIJ SPORTHUIS TE NUYL B.V.C. „Bloemendaal" De loomheid als reactie verdwijnt direct na 'n opwekkend bad N.V. KON. NED AGENDA Finland houdt vaderlandsche Olympische Spelen Vrijdag 7 Juni 1940 3 J' aalscheweg 53 255 10 /steem (de pannen isring helpt nog n enkel gerecht; 'hwaterzet niet s, u heeft minder erk wordt voorgc- met koud water ikpan op de nwg lit en kook dan morgens, ats grijpen onder n maar in een spoelwater doet jindeeling hebben es en denk bij de ïoopt ons van 'RAATWEG 86 oude bekende film- of foto- zicht zenden? destijds in „Alle» mvragen. ied eerst en strijk mt (voor sommigs 'hts een uitzonde- in spaarzaam. n nog wel bezuini- l. Elk gezin heeft geheel of gedeelte- ij zigd worden en j ons aanbevolen, i nuttig en noodig. hoefte aan elkaar, u helpen, schrifte- willen wij voor van 2-4 uur in die atius Bispincklaan orbeeld laten zien :en en daarbij een ïg en het voedings- spaart eloclriciteil. daad. A. R.—S. Ie bekende aid. van reg 52-54 aal 22165 Denkt U erom, dat Uw schoenen nu langer mee moeten, dus beter reparatie eischen! HET ADRES voor betere schoenreparatie, ook voor luxe Dames- schoenwerk is: onder Rijkstoezicht Gediplomeerd Schoenhersteller. bij het Stuyvesantplein. AD INTERIM. Door bijzondere omstandigheden kan deze week geen vervolg op de serie „Aantrekkelijke brokjes Natuur" geplaatst worden. Inplaats daarvan zou ik deze week Uw aan dacht willen vestigen op een paar van de fraai ste vogelfiguren, die ons land rijk is. n.l. het vischdiefie en het zwarte sterntje. Beiden zijn leden van de sterntjesfamilie, waartoe ook de zeezwaluwen behooren. Vischdiefje en zwarte stern zijn in het veld waar te nemen. Het vischdiefje is de meest voorkomende steensoort, uiterst slanke, puntige vleugels, fijne rooj.e snavel en roode pootjes, vleugels blauw grijs, groote slagpennen zwart en voor het overige wit, met een zwarten schedel en nek. Boven groote en kleine binnenwateren vliegt en zweeft dit ranke vogeltje, staat boven het water stil en schiet plotseling naar beneden om vischjes of insecten te verschalken. Daarbij duikt het dikwijls in het water om meteen weer op te vliegen, want zwemmen doet deze fraaie vogel met den melodieuzen latijn- schen naam sterna hirundis niet. Het zwarte sterntje, een rank, snel, donker duveltje, is zoo mogelijk nog rapper in zijn bewegingen. Het is ee lust, het te volgen bij de jacht op muggen en motten, zoowel als op vischjes. De smalste slootjes zijn ook zijn jacht terrein en het weet in duikvlucht, zonder het kroos te raken, de mugjes van het slootopper- vlak af te pikken. Dit sterntje broedt evenals het vischdiefje vaak in kolonies, maar ik heb zijn nest wel eenzaam gevonden, aan de zoom van een riet kraag, drijvend op een kleine schore, die vast gehouden werd door wat rietstengels. Er lagen drie zwartgevlekte hoofdzakelijk bruine eieren in en het was, met de bezorgde ouders luid schreeuwend er boven vliegend, een overgete- lijk tafreeltje. Voor de liefhebbers van een fietstochtje-met attractie geef ik nog even een couranten berichtje door. OOIEVAARS IN DE WIJDE WORMER. znl.Dat het in onze waterrijke streek niet moeilijk is om, zelfs betrekkelijk dicht bij den bebouwden kom der gemeenten, de zilverreiger rustig gade te slaan, is aan velen bekend. Iedereen spreekt over de Nieuwe Racket-Spanmachine Heeft U ook al uw racket opnieuw laten bespannen? SCHOTERWEG 27 - TELEFOON 19030 Op de meest moderne wijze Het zü ons vergund eerbiedige hulde te brengen aan de gevallen sportmakkers, uit de voetbalwereld, die hun leven gelaten hebben bü de verdediging van ons vader land en onze gedachten zullen nog vele malen toeven bij de herinnering aan menigen prettigen wedstrijd met hen gespeeld. Nadat de K.N.V.B. zooals men weet de aan gesloten voetbalvereenigingen verzocht had, te mogen vernemen, of er in de bestaande omstan digheden animo bestond de competitie af te werken, heeft het Bestuur van de B.V.C. Bloe mendaal er in toegestemd a.s. Zondag den com petitie-wedstrijd tegen E.D.O. te doen doorgaan. De oorspronkelijke thuiswedstrijd tegen E.D.O. zal evenwel gespeeld worden op 't E.D.O. terrein, aangezien ons eigen veld niet beschikbaar is. Om nu ieder de gelegenheid te bezorgen, een aardigen voetbalwedstrijd bij te wonen en zoo doende in deze zware tijden een geschikte aflei ding te verschaffen, hebben de betreffende be sturen besloten, het aanvangsuur vast te stellen op 7 uur 's avonds, mede in verband met de warmte. Bloemendaal verschijnt nagenoeg in de oude opstelling, welke bestaat uit: - de Haas, v. Resteren, v. d. Mey, C. v. d. Schalie, J. v. d. Schalie, Huisman, v. Bragt, Noordhoff, Steffers, de Jonge, Potharst Wij kunnen' nog mededeelen. dat het bestuur in beginsel besloten heeft tot herstel van de vriendschapsbanden en ter verhooging van het saamhoorigheidsgevoel onder de leden, pogingen in het werk te stellen, dat de B.V.C-ers één of twee maal per ..week 's avonds kunnen oefenen, indien de beschikking over een terrein verkregen zal kunnen worden. Wij hopen daarom, dat dit spoedig zal geschieden. Correspondentie: Rijnstraat 72, Haarlem-Noord. Biedpraktijk. A—kNaast het temperament is ook het moreel van den partner van het allergrootste belang bij het bieden. Bij voor- en tegenspoed behoort men daar terdege rekening mede te houden. Van niet minder groot belang is, dat ge er voor zorg draagt, dat trw partner geen minderwaardigheids gevoelens gaat gevoelen. Indien uw partner van meening is, dat hij, óf bij het spelen, óf bij liet bieden, veel fouten maakt, wordt hij hoe langer hoe onzekerder. Mendoet dus verstandig inplaats van den partner zijn fouten te verwijten, deze zoo veel mogelijk te vergoelijken. Behandel uw partner met zachtheid. Maak uw partner nooit een verwijt, indien er op u zelf, zij het maar een kleinigheid, valt aan te merken. Zeer veel (bridge) rampen kunnen ver meden worden, indien men er maar rekening mee houdt, welke fouten de partner zal kunnen maken. Indien men den partner herhaaldelijk verwijten maakt, zelfs al zijn die verwijten juist, dan handelt men net zoo dom als wanneer men water op brandende olie zou gieten; inplaats van den brand te blusschen, wakkert men dezen nog aan. Aan bovenstaande kan nog zeer veel toegevoegd worden, op deze plaats willen we er mede volstaan, om dat er de hoofdpunten van het ingewikkelde hoofdstuk „bridgepsyehologie" mee zijn aangeduid. Een der voornaamste principes bij liet bieden is wel de wijze waarop het contrakt wordt op gebouwd (the approach principle). Evenals bij de fundeering van een gebouw de bouwmeester reke ning moet houden met noodzakelijke wijzigingen in den oorspronkelijken opzeizoo moet men bij de openingsbieding bij liet bridgen steeds rekening houden met noodzakelijke wijziging van den eerst genomen opzet. Eén der vele fouten is dat (vCc) cle openingsbieder opent met 1 SA, zonder dft het zijn bedoeling is de bieding voor een SA-c*i- trakt op te bouwen, immers met een 1 SA-opening sluit men drie lagere biedingen (inlichtingsbronnen) uit. Natuurlijk zijn er kaartdistributies, die een openingsbod van 1 SA beslist noodzakelijk maken, als regel moet men aannemen, dat wanneer een spel een biedbare kleur bevat zelfs een zwakke vierkaart in een lage kleur is die kleur in den regel te verkiezen boven SA. Dus, vrienden, geen vraag of zwakke 1 SA openingen meer, want ge laat den tegenstander in uw kaart kijken. Kracht, zoowel als zwakte, zoo lang mogelijk verbergen is de beste strategie. Oplossing van 31 Mei. Slag West Noord Oost Zuid 1H.b. H.7. H.5 H.a. 2S.4 S.10 S.8 S.2 3S.7 S.b S.9 S.3 4K.5 K.a K.2 K-3 5K.6 K.h K.8 K.4 6K.7 K.9 K.v S.5 7R.9 R.5 R.4 R.a '8R.10 R.h R.8 R.2 9K.10 K.b H.2 R.3 1 0R.h R.6 R.v S.6 11 is voor Noords S.h, 12 is voor Noords R.7, 13 is voor Zuid S.a. LENTE Kleurenpracht LEG HET VAST. Vraagt inlichtingen over KLEURENFOTOGRAFIE bij KLEVERPARKWEG T TELEF. 16Ï46 Probleem van deze week. (E. Nehvan.) Noord: S. av3 H. v10543 R. hv K. 84—3 WestOost S. b—10—9—8—7—6—5 S. 4 H. h—G H. b—9—8—7 R. 5 R. b—10—9—8—7—6 IC. 6—5—2 K. 10—9 Zuid: S. h—2 H. a—2 R. a4—3—2 K. ahvb7 Zuid en Noord moeten, hoe West en Oost zich ook verdedigen, groot slam klaver maken. West komt uit met R. 5. o VEREENIGINGS BERICHTEN. Viertallenwedstrijd Bridge Club „Haarlem Noord". Heeren VeeningsSchaeffer (59) en Bosch Groeneveld (56) winnen van heeren RisAakster (40) en mevr. WalterRohbé (58%) met 3218. Heeren F. GausGroeneberg (56 en Brasser S. Gaus (66) winnen van heeren PiggeKeur (37%) en BrouwerBeijer (67) met 2911. Ileeren WalterWarmendam (54) en Plagge— Hooydonk (51 winnen van heeren Steenkist- v. Delden (46%) en Schutv. Schagen (43%) met 21—12. Ileeren MeijboomNieman (56) en familie Kooyers (57) winnen van familie v. d. Heuvel (60%) en mevr. Braveheer v. Alphen (46%) met 2218. Tusschen haakjes zijn de individueele resultaten. K.B.B.-competitie Derde klasse: 6 Juni wordt gespeeld de wedstrijd K.K. B.C. „Onderling Ge noegen II" tegen B.C. Haarlem-Noord III. -o FRÖBELONDERWIJZERES Bij de te Utrecht gehouden examens zijn ge slaagd voor de acte Fröbelonderwijzeres de da mes P. M. Kalf en T. van Tellegen, beiden te Bloemendaal. SCHOORSTEENVEGERS Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 bacD°ut IjrTBoek*10' ioe**den Voor menig natuurliefhebber zal het echter een prettige verrassing zijn, te vernemen dat zich ergens in het midden van de Wijde Wormer zeker één en waarschijnlijk twee ooievaars paren hebben gevestigd. Aan den Provincialen weg, halverwege den afstand JulianabrugPurmerend hebben wij thans eenige malen de vogels bezig gezien tegen het vallen van den avond. Eerst twee, later drie exemplaren, vliegend, dan wel aan 't visschen in een ondiepe sloot. Het lijkt ons niet uitgesloten dat deze eibers, door het rumoer van de weken die achter ons liggen, van elders naar de Wijde Wormer zijn overgekomen om hun nestbouw en broed in rustiger omgeving te kunnen voltooien. Tot zoover het bericht. Voor zilverreigers kan men beter blauwe reiger lezen. Ziet men de ooievaars niet, dan zal men van dit tochtje toch geen spijt behoeven te hebben, want die streek is van een aparte schoonheid. Rembrandt-Theater: „Alleen Engelen hebben vleugels", met Cary Grant, Jean Arthur en Richard Bartholmess. Cinema-Palace: „De terugkeer van Dr. X", met Wayne Morris en Rosemary Lane. Zondag morgen 11.30 uur „Heerscher der Duisternis." Luxor Sound Theater: „Broadway Serenade" met Jeanette Macdonald, Lew Ayres en Frank Morgan. Frans Hals Theater: „Vadertje Langbeen" met Lily Bouwmeester, Paul Storm en Emma Morel. DAMES- EN HEERENKAPPER ZIJLSTRAAT 35 TEL. 17625 Reclame: Wasschen, Knippen, Ondnleeren f 1.- Wlsschcn, Watergolf f 1.- Permancnt f 2y— In de buitengewesten, waar vaak heel weinig verkeer op de wegen is, worden die wegen, heel vaak niet meer dan onverharde paden, door sneden door talrijke rivieren. Het overbruggen hiervan geschiedt dikwijls door een boom aan den kant te kappen, zóódanig, dat hij bij het vallen aan den overkant terecht komt. Soms voorziet men dien „brug" van een leuning, maar die leuning is meestal zeer primitief, zwak en onbetrouwbaar. U ziet hier een dergelijke brug op een eiland ten noorden van Nieuw-Guinea. KL F. TTT.T.F.MA- AMSTERDAM, 5 Juni. Na de schokkende gebeurtenissen welke de meeste landen van Europa hebben beleefd, hebben die landen, die het geluk hadden reeds spoedig wederom tot het normale leven te kunnen terugkeeren, zich krachtig gegeven aan den opbouw van hetgeen werd verstoord. Ook ten aanzien van de sport valt overal waar te nemen, dat energieke pogin gen worden aangewend, om zoo spoedig mogelijk tot een volledig herstel te komen, doch dat niet alleen, nog meer dan dat. Voor alles is het daar bij noodzakelijk nationaal de nog beschikbare krachten op een behoorlijk peil te brengen en een goede schifting toe te passen onder de jon geren voor het aankweeken van nieuwe natio nale kampioenen. Dit is vooral van belang, wanneer men reke ning houdt met de eerstkomende Olympische Spelen. Het zal voorloopig nog wel eenigen tijd duren alvorens de Olympische spelen wederom alle landen tot zich zal weten te trekken. Men heeft dus nog den tijd zich zooveel mogelijk nationaal te ontwikkelen om dan later over te gaan tot een verdere ontwikkeling op interna tionaal terrein. Finland geeft in dit opzicht al een goed voor beeld. Besloten is op het tijdstip, waarop oor spronkelijk de 12de Olympiade in Helsinki zou worden gehouden, 20 Juli4 Augustus van dit jaar, een schitterend Nationaal Sportfeest te or- ganiseeren, ter nagedachtenis van hen, die in den strijd gevallen zijn. De Finsche athleten zijn reeds in een Sport centrum in de nabijheid van Helsinki bijeen ge komen om een volledig herstel van het nationale sportleven te verkrijgen. De inkomsten van dit groote sportgebeuren zullen ten goede komen aan de nabestaanden van de gesneuvelde sport- kameraden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3