Sport en BRIDGE LAND- EN VOLKENKUNDE «VORSTENLANDEN.. B.V.C.-BLOEMENDAAL Waarom aansluiting bij de Nederlandsche Unie? Vrijdag 23 Augustus 19 4^ Fa. J. N. CAARLS - Fijnwasscherij TAFELTENNIS Sporthuis te Tluyl Het Goedkoopste Adres ingezonden. Nu allerwege een verhoogte activiteit der voetbalverenigingen is te constateeren, met de komende competitie in zicht, heeft ook het bestuur der B.V.C. Bloemendaal dit seizoen geen poging ongedaan gelaten, om te zorgen, dat de spelers der diverse elftallen in prima conditie en goed getraind het nieuwe voetbal tijdperk in het veld zullen verschijnen. Zooals wellicht bekend, is door de samenvoeging van de verschillende afzonderijke bonden het as pect der diverse, speciaal lagere afdeelingpn, danig gewijzigd, en voor zoover wij kunnen af gaan op de loopende geruchten dienaangaande, wint door deze samenstelling het program ma aan belangrijkheid. Immers nu zal kun nen blijken of de nieuw toegetredenen op hetzelfde niveau staan en dienen zij zich aan de bestaande spelregels aan te passn, aangezien de toepassing bij hun vroegere indeeling iets anders was. Als een vergelijkende krachtmeting bedoeld, heeft het bestuur der Oranje-Witten de goede gedachte gehad, een ontmoeting te arrangee- ren tusschen Bloemendaal I contra Santpoort I (vroegere le kl. R.K.V.B.), welke zal plaats vinden op Zondag a.s. 25 Augustus, terrein Bloemendaal, te 2.30 uur. Zoodoende krijgen we een mooie gelegenheid dien dag een ver gelijking te maken tusschen het spel van een goede derde klasser en dat van een uitste kende eerste klasser voormalig R.K.V.B. Aan gezien het ons bekend is, dat in tallooze kringen hiervoor groote belangstelling bestaat, verwachten we, dat beider aanhang in grooten getale aanwezig zal zijn. De supporters kun nen verzekerd zijn van een mooien en span- nenden wedstrijd. De opstelling van Bloemen daal luidt: Berkemeier. N. van Kesteren, J. v. d. Schalie, E. v. d. Schalie, G. v. d. Linden, H. Tullenaar. v. Bragt, Noordhoff, C. Cassée, J. de Jonge, D. Potharst Jr. Opgericht 1890 Donkere Spaarne 30 Tel. 21434 Filiaal: Kinderhuisvest 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN 8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prtfs voor het behand. van uw geheele Wasch H.T.T.C. „SHOT". Vrijdag 16 Augustus j.l. vond in hotel „Vree burg", alhier, de jaarlijksche algemeene leden vergadering van de H.T.T.C. „Shot" plaats. Secre taris G. J. Waanders was statutair aftredend en stelde zich niet herkiesbaar; in zijn plaats werd H. Kolk gekozen. Het verdere bestuur bleef ongewijzigd. Tot wedstrijdleider werd W. Traksel benoemd. Het bestuursvoorstel om in den zomer twee maanden te stoppen, kreeg dezen keer genade in de oogen der vergadering, evenals het voorstel om den tweeden speelavond in September als de monstratie-avond te gebruiken. Over de wijze waarop het eerste lustrum gevierd zou worden, kon echter geen overeenstemming worden bereikt. Er werd een kleine verandering in de donatie en contributieregeling aangebracht. Verder werd be sloten tot een intensiever training van de zwakkere sportbroeders. Secretariaat en wedstrijdsecretariaat, H. KOLK, Pijnboomstraat 123, Haarlem. A-K) Aan de hand van de verleden week gepubliseerde distributietypen, nemen we deze typen, aan de hand van Culbertsons' conclus- sies, beschreven in zijn „Gold Book", ieder afzonderlijk eens door. Twee hoofdstellingen vormen hiervoor de leid draad en wel ten eerste: Indien het spel van den openingsbieder tot het onregelmatige type behoort is het spel bij gun stige troefkleur minstens één slag meer waard dan bij SA. Indien het spel van den partner van den Leider tot het onregelmatige distri butie-type behoort, is het spel van 14 trekken meer waard bij een gunstige troefkleur, dan bij SA. Is het spel regelmatig, maar dat van den part ner onregelmatig, ook dan is het spel 12 trek ken voordeeliger in een gunstige troefkleur te spelen dan in SA. Ten tweede indien het spel van den openings bieder of diens partner behoort tot het regel matige distributie-type, is het spel bij gunstige troefkleur ongeveer 1 trek meer waard dan bij SA. Wanneer men zelf een regelmatig type in banden heeft, zal de distributie der overige handen meestal ook regemaltig zijn, vandaar dat het zeer gevaarlijk is te verwachten dat bij het bezit van een onregelmatig type de andere handen wel een regelmatig type zullen hebben. voor voetbalschoenen,Hockeysticks, sport- kleeding, enz. enz. SCHOTERWEG 27 TELEFOON 19030 FIETSSCHOENEN ZONDER BON Het meest voorkomende type is wel de 4-4-3-2 distributie, en biedt de meeste kansen. Want biedt de partner één der vierkaarten, dan heeft men vier steun troeven, waardoor de mogelijk heid van een lagekaarten-trek wordt verkregen. Niettemin is deze kaart zeer geschikt voor een SA-spel. In sterkere mate vindt men dezelfde eigen schappen bij het 5-4-2-2 type. Dit bastaard-type geeft ter ondersteuning van een troefbod van den partner cenige van de voordeelen van het onregelmatige type. Het minst avontuurlijke type is wel het 5-3-3-2 type, het meest geschikt voor SA.-spel, evenals de verbeterde editie: het 6-3-2-2 type. Het ideale type van de oude conservatieve bridgers, n.l. het 4-3-3-3 type noemt Culbertson „het huichelachtige type", en beschouwd het als het meest waardelooze en onvruchtbaarste van alle. Zoo wel voor SA. als ter ondersteuning van partner's bod heeft het zonder zeer sterke honneurkracht zoo goed als geen waarde. Men laat zich dus niet foppen door het kalme uiter lijk van deze distributie. Voor den modernen bridger zijn de meest avontuurlijke en prettig ste typen de 5-4-3-1, 4-4-2-1 en de 4-4-4_l types, die alle meer of minder bij de juiste troefkleur de mooiste kansen geven. De jagers op groot wild voelen zich het best vertrouwd met de zeer grillige typen, die met hun 1 of 2 lange kleuren sec.'s en ranonce de zucht naar het avontuurlijke het meeste zullen bevredigen. Ten slotte de opmerking dat wanneer men zijn spel speelt, rekening houdende met de kansen der verschillende distributie typen, men in zijn eigen belang wordt aangeraden, steeds het bie den zoo laag mogelijk te beginnen en zoo laag mogelijk te houden. En hierbij komen we op het terrein van de hoogere strategie en één der moeilijkste hoofdstukken der bridgesport. Bridge-club „Haarlem-Noord". (Secretariaat: Atjehstraat 98.) In plaats van de gebruikelijke vacantie te houden heeft het bestur een speciale vacantie- match georganiseerd, over 5 zittingen, met matchpunten per zitting. Bij de tweede zitting zijn de bovenste plaatsen bezet door: Voor de A-groep door: de heeren Zijlstra Van Es 45 MP; de heeren VeenungsScheaffer 43 MP; de heeren WiegerinkMeijboom 34V2 MP; de dames MulderWiegminlc 25V2 MP; mevr. Braveden heer Warmerdam 251/,2 MP. Voor de B-groep: den heer en mevr. Walter 341/2 MP; de heeren BrasserRobbé 21 MP; de heeren Dekkerv. d. Bogaard I6V2 MP; de heeren Steenkistv. Delden 161/2 MP. Geheel aan den kop staan de heeren Hoogen- slag en v. Bakkum met totaal 84 MP. De prijswinnaars der clubkampioenschappen 1939-1940 zijn: In de afdeeling Viertallen: 1. dames Wieg- minkMulderheeren BrouwerBeijer; 2. hee ren AppelboomDijkmanMeijboomNieman; 3. mevr. Braveheeren v. AlphenKeur— Van Es. Paren-criterium A: 1. heeren BrouwerBeijer; 2. dames WiegminkMulder; 3. heeren Steen- kistv. Delden. Paren-criterium B: 1. heeren Appelboom- Dijkman; 2. heeren Schreuderv. d. Aakster; 3. heeren Dekkerv. d. Bogaard. In de Bondscompetitie: 1. den heer F. Gaus; 2. en 3. heeren Keur en Van Es; 4. den heer Van Woning. Voor de zomer-competitie (voor zoover be kend): 1. heeren Hoogenslagv. Bakkum; 2. heeren J. J. WalterS. Gaus. Groep B: 1. dames WiegminkMulder; 2. heeren Schutv. Schagen. OPLOSSING DEE SPEEL-SPELOPGAVEN. Ter verduidelijking geven we de distributie van N.Z nog eenmaal weer: Z. speelt op onderstaande kaart 4 harten: N. Schoppen: vrouw-boer-10-6 Harten: 10-9-8-6 Ruiten, heer-vrouw-4 Klaveren: 10-7 Z. Schoppen: heer-9-5 Harten: aas-heer-4-2 Ruiten: aas-5-3 Klaveren: vrouw-boer-4 W. komt uit met een kleine schoppen. Z. constateert, dat hij moet missen 2 klaveren en schoppenaas en dat hij deze verliestrekken op geen enkele manier kan ontloopen. Dan is er alleen nog de kans, dat in harten geen trek verloren gaat. O. en W. hebben in harten samen vrouw, boer, 7-5-3, waarvan een verdeeling 3:2 het waarschijnlijkste is. Z. speelt nu harten 10 uit N. Valt in O. geen honneur, dan moet Z. hartenaas en hartenheer spelen in de hoop, dat W. hartenvrouw en boer sec heeft. Wordt op harten 10 door O. een hon neur gelegd, dan moet Z. nogmaals over O. snijden. Misschien heeft O. vrouw, boer derde in handen gehad. Ligt in N. alleen 10-8-7-5 en mist Z. harten 9, dan kan alleen bij het sec. zitten van vrouw, boer van harten geen trek worden gemist en moet Z. dus niet harten 10 voorspelen, maar direct hartenaas uit eigen hand. Wanneer nu harten 9 bij W. valt, moet Z. een kleine harten naspelen naar harten 10, omdat hij daardoor nooit meer dan één trek kan verliezen en hij anders bij een verdeeling van 4:1, twee trekken in harten mist. Wanneer Z. dit alles bij het begin van het spel heeft overdacht, kan het afspelen van het spel vlug in zijn werk gaan. Nadenken is niet alleen geoorloofd, maar zelfs noodzakelijk; doel loos talmen is uit den booze. Een andere opgaaf: Zuid moet 6 harten spelen en West komt uit met ruitenvrouw. Noord: Zuid: S.7-3 S.a-h-8-4 H.a-6 1 H.h-v-10-9-3 R.a-7-4 R.h-10-5 K.a-v-9-5-4-2 K.8 (Zuid Niouw-Guinea). Doode man op zijn praalbed. Sterft er plot seling iemand, dan is dit het gevolg van too- venarij. Het is de dure plicht van een nabe- (Foto H. Geurtjens) staande uit te vinden wie van de toovenaars de schuldige is en om hem te dooden. H. F. TILLEMA. IN het Nederlandsche volk doet de drang naar eenheid, die vroeger op een te veel toegeven aan individueelen vrijheidszin stuitte en daardoor met terdaad in het gedrang geraakte, zich thans sterk gevoelen. Oorzaken van buiten, die we niet nader behoeven te omschrijven, hebben dien innerlijken drang uit zijn lethargie gewekt en gesterkt. De oude vijanden van verdeeldheid, sectegeest en partijzucht staan nog op den loer en telkens duiken zij op om de ontwikkeling van het zich baan brekende te belemmeren. Toen de beide brochures van Mr Linthorst Ho- man: „Aanpakken' en „In Vaderlandschen zin" ver- scheenen, ging er een golf van hoop, van vertrou wen, van goeden wil, vangemeenschapsbesef door ons volk. Met de kritiek, die zich soms op heftige en vij andelijke wijze uitte, mocht door een kleine groep worden ingestemd, het driemanschap der Nederland sche Unie ging kalm door met zijn positieven, op- bouwenden arbeid. Daar kwam een ernstiger kritiek van den man, risico, niet. - n j I van Doek eIo Hei hygiënisch bereide en verpakte keukenzout 13cf die zulk een groot vertrouwen van het overgroote deel van het Nederlandsche volk geniet, eerst in een aansporing tot afwachten, toen in een ontra ding tot aansluiting. Hij wijst op het gevaar van het aanvaarden van het nieuwe zonder rekening te houden met het goede, dat wij hadden, met name in ons Staatsbe stel en in ons partijwezen. En al stemt dr. Colijn gedeeltelijk in met de kritiek op die beide zaken, hij wil geen adhaesie met het streven van het drie manschap der Nederlandsche Unie betuigen, omdat men niets kan doen „zonder bestuursmacht en de vrijheid om deze uit te oefenen". Indien dit juist is, kunnen we in het bezette gebied, i.e. in Neder land, niets doen! Na nu een mededeeling te hebben gedaan over de tot stand koming der Nederlandsche Unie, blijkt dat het „driemanschap" zich los heeft gemaakt van het eerste plan der vijftien mannen (onder wie twaalf vertegenwoordigers der groote partijen, o.a. dr. Colijn zelf) en met een nieuw program voor den dag is gekomen. De vijftien mannen hadden het door hen samen gestelde manifest niet kunnen uitvaardigen om re denen, die het groote publiek onbekend zijn, maar die niet gelegen waren in verschil van meening tusschen de vijftien samenstellers. Hier duiken twee vragen op: I. Meende dr. Colijn, die tot de vijftien behoorde, toen wel, dat er iets kon gedaan worden zonder vrije bestuursmacht? II. Wijkt het driemanschap in zijn voortvarend heid zóó af van de in het ontwerp-manifest der vijftien mannen neergelegden beginselen, dat nu tegen hun streven gewaarschuwd moet worden? Op de eerste vraag moet ik het antwoord schul dig blijven. Wat de tweede aangaat geloof ik, dat we ons vertrouwen in het driemanschap niet behoe venniet mogen verliezen. Wanneer we in dezen tijd elk vertrouwen wegdrukken, dat gesteld wordt in menschen, die met durf en energie „in vader landschen zin aanpakken" en wier namen ons voor een eerlijk streven borg staan, dan zullen we ten slotte in de zoo gevreesde chaos geraken. Leiding is er nu eenmaal in een groote gemeenschap, hier in een volk, noodig. Ten slotte zegt dr. Colijn als leider der anti-re volutionaire partij, waarbij zich de Christelijk-his- torische partij (wederom) heeft aangesloten, dat we nuchter de klare werkelijkheid tot uitgangspunt moeten nemen. Over die werkelijkheid in internationaal verband behoeft hier niet te worden uitgewijd. In nationaal verband is volgens dr. Colijn de werkelijkheid, dat ons volk verdeeld is in drie quantitatief ongeveer gelijke groepen: Orthodoxe Christenen, Roomsch Katholieken, en menschen, „op wie het humanisme beslag heeft gelegd". Hier zie ik de splijtzwam, van welk blijkbaar ee» geest als die van dr Colijn zich in zijn streven naar het „nieuwe" niet kon losmaken. Niet in die ver deeling, die op zich zelf juist of onjuist kan zijn, ligt het gevaar, maar in het poneeren dier verdee ling als „verdeeldheid" en daaraan kracht bijzetten door één der groepen (de eerste) aan te raden zich afzijdig te houden van de Nederlandsche Unie in haar huidigen vorm. Ons volk is een Christelijk volk en de christe lijke beginselen worden als een wet voor ons volks leven erkend ennageleefd? Of moet die naleving alleen aan de beide eerste groepen worden toegeschreven? Het hooge woord moet er uit. Waarachtige nale ving wordt slechts aangetroffen bij een hleine min derheid niet alleen onder de beide eerste groe pen maar ook bij hen, op wie het humanisme beslag heeft gelegd. De historie leert, op welk een afschuwwekkende en liefdelooze wijze (is Liefde niet het beginsel van het Christendom?) „geloovigen" het „Christendom" trachtten in te voeren bij niet-Christelijke volkeren (lees Valentijn „Oud en Nieuw Oost-Indiën") en hoe sectegeest tot weerzinwekkend opdringen van eigen geloof leidde (inquisitie). De historie leert, dat een eeuw en minder geleden onze godsdienst met plak en liniaal aan de kinderen Werd inge prent! De werkelijkheid leert ons, dat zij, die zich eens den naam „positief christen" gaven, aan de ande ren het recht ontzeggen zich waarachtige christe nen te noemen. En toch ken ik onder de „humanis ten" voorbeelden van menschen, die in godsven- trouwen zich volkomen gaven zonder vragen en daardoor „getuigden van het Licht, dat God hen gaf". O, hoezeer hoop ik, dat alle hardheid en alle on verdraagzaamheid in de harten van hen, die dea naam „Christenen" voor zich opeischen, moge wol den weggevaagd door Gods stem, die thans duidelij ker tot den menseh spreekt dan in tijden van rust en vrede. Hoe hoop ik, dat mannen als dr. Colijn, voor wien ik den eerbied heb, dien hem toekomt, zullen in zien, dat ook zij als menschen in hun beperktheid kunnen dwalen. Hoe hoop ik, dat samenwerking nog mogelijk zaL zijn op breede basis én op zuivere instelling op de werkelijke waarheid. Allen, die dit inzien, kunnen en moeten zich aansluiten bij de Nederlandsche Unie, welker hoofd leider in zijn practische levenshouding men vra- ge het aan de Groningsche en Drentsche bevolking de Christelijke beginselen inderdaad in toepas sing bracht. Hij gaf zich, en oogstte de liefde en aanhankelijkheid van zijn menschen. Het gaat mij dit ter verduidelijking niet om deze persoonlijke vereering, doch om het vertrou wen, dat allen kunnen stellen in zijn streven en in dat der beide mannen, die met hem verder arbei den. Daarom: sluit U aan bij de Nederlandsche Unie. J. TIDEMAN. Bloemendaal', Augustus 1940. BLOEMENDAALSCHEWEG 43 TELEF. 22341 BLOEMENDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer. VOS van ouds OUWEJAN t

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3