Advertenties BLOEMENDAAL W. THIJSSEN Zn. Fa. A.Vernout WELKE BON? Zeep tekort? De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal SAFE-LOKETTEN A. G. G. M. GI0RGIS Zn. Vrijdag 13 September 1940 LOOP DER BEVOLKING Een der meest kostbare BURGERLIJKE STAND Gooit geen etens resten weg! Men mag weer vrij fotografeeren FOTO ENGEL Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 Onderwijzeres geschorst Ook voor de zieke en zwakke kinderen zijn de lessen weer begonnen BROOD PETROLEUM SUIKER MEELWAREN GRUTTERSWAREN ZEEP KOFFIE OF THEE BOTER EN VETTEN metende 10 x 16 x 50 cM. al 5.— per jaar Wie er kwamen. H. D. Prins, civ.-ingenieur, Grenslaan 3, Aer denhout, van Zaandam. W. F. N Bronkhorst, accountant, J. Verhulst- weg 16, Santpoort-Station, van Hilversum. zintuigen is Uw gezichtsvermogen! Weest er zuinig op! Komt tijdig, nadat U zich met Uw oogarts hebt verstaan, eens praten met „Optipharma", Gedipl. Opticien, G, Daams. Bloemendaalscheweg 123b, Tel, 23170, Ook voor leden van Bloemendaalsch Ziekenfonds. Geboren: Dochter van M. C. H. Ciere- mansBeckeringh Lankhorst. Zoon van M. v. DuinVan der Ploeg. Ondertrouwd: J. Postma en D. Tichelaar. P. Vons en E. Bakker. P. A. W. Smit en E. W. Rovers. Getrouwd: A. C, Kelderman en M. M. van Dijk. Overleden: D. Smit', oud 62 jaar, geh. met P. Houtzager (van Haarlem). J. van Steenis, oud 15 jaar. J. P. de Klerk, oud 59 jaar (van Haarlem. In verband met de schaarschte van voeder voor de paarden, verzoeken wij de zuivere etensresten, zooals brood en schillen, afzon derlijk in een krant of bakje met den vuilnis ophaler mee te willen geven, in plaats van deze in den vuilnisbak te werpen. Voor Uw medewerking zeggen wij U vriendelijk dank. De vuilnisophaaldienst voor de gemeente Bloemendaal: G. A. VELDHUIJZEN. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden en terug te bekomen bij: Visser, Vrijburglaan 2, een hoofddoek; Kaandorp, Bloemendaalscheweg 107, een eend; Rensen, Bilderdijkstraat 29 zw., Haarlem, een veldflesch met hoes; Van Zomeren, Karei van Manderstr. 89, Haarlem, een belastingmerk; Van Riessen, Bloemendaalscheweg 6769, een belasting- merk; Van Ooijen, Lage Duin en Daalscheweg 9b, een glacé dameshandschoen; Van der Fange, Brederoodscheweg 48b, Santpoort, een porte- monnaie met inhoud; Van der Pol, Zijlweg 267, een belastingmerk, Doorneit. Bloemendaalsche weg 202, een bril; Voorwalt, Pr. Hendriklaan 3, een b^vderportemonnaie; Elferink, Leidschestr. 70, Haarlem, een pullover; Stegeman, Pr. Hen driklaan 98a, een voetbal; De Jong, Noordlaan 23, een poes; J. v. d. Bergh, Oranje Nassaulaan 177, een boek; Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): regenkap je, zadeldekje, ceintuur, broche, kindertaschje, schoentje, Post Strandt terug te bekomen Pol. Bureau Overveen): schepje, nikkelen armband, 2 sleuteltjes. Post Aerdenhout: sleutels, ceintuur, tabakszak met inhoud. En nu weer voor EEN FILM en EEN CAMERA naar KLEVERPARKWEG 7 TENTOONSTELLING KEES VERWEIJ. haTe beginnen met 21 dezer wordt in het Frans Halsmuseum te Haarlem een tentoonstel ling gehouden door Kees Verwey. Met deze tentoonstelling wordt een twee ledig doel beoogd. Ten eerste wordt gepoogd belangstelling te wekken voor het nieuwste werk van Kees Verwey en, ten tweede, zal 50% van den verkoop der werken bestemd worden voor de in Rotterdam gedupeerde kunstschil ders. Bovendien brengt Verwey op deze tentoon stelling het perste van een cyclus zeer groote schilderijen (3Vz bij 2 meter), die tot titel heeft: „De Wederopbouw". Ook exposeert hij het stuk, waarmede hij in dit voorjaar de tweede p'remie der Arti-tentoonstelling heeft gewon nen, alsmede het werk, dat onlangs door de gemeente 's-Gravenhage werd aangekocht. SCHOORSTEENVEGERS blHet gemeentebestuur van Bloemendaal heeft sinds eenige jaren moeilijkheden met een onderwijzeres, die van de eene school naar de andere is overgeplaatst en na eenigen tijd met het schoolhoofd moeilijkheden kreeg. Ten slotte hebben B. en W. besloten de onderwijzeres voor een week te schorsen met inhouding van salaris. Van dit besluit is de onderwijzeres in beroep gekomen bij Ged. Staten. Gistermiddag is dit beroep in een openbare vergadering van het college toegelicht. De voorzitter van het college gaf eerst een overzicht van de. zaak. Op 5 Sept. 1917 werd de onderwijzeres geplaatst aan school B. Van het begin af gaf haar plichtsopvatting aanleiding tot klachten. In 1927 moest de inspetceur van het L. O. een waarschuwing tegen haar bij B. en W. inbrengen. Zij werd toen overgeplaatst naar school E. Aanvankelijk ging het beter, het school hoofd was een bezadigd man op leeftijd. Toen deze in 1931 overleed en zijn tijdelijke vervanger ook een man op gevorderden leeftijd was, ging het eveneens vrij goed. Maar toen een nieuw schoolhoofd benoemd was, een jongere man, regende het spoedig klachten. In 1935 kreeg de onderwijzeres van B. en W. een schriftelijke waarschuwing. Zij werd daarna overgeplaatst naar de Julianaschool, in 1938. Men dacht dat het nu wel zou gaan, maar het werd een teleurstelling. In Maart 1939 kreeg zij weer een berisping. Op 6 Maart 1940 diende het hoofd opnieuw een rapport bij B. en W. in, waarin over de onderwijzeres klachten over niet opvolgen van orders en afwijking van het rooster werden geuit. Op 15 April hebben B. en W. de betrokkenen toen nog eens gehoord en op 13 Mei werd de onderwijzeres gestraft met een week schorsing en inhouding van salaris. De Onderwijsraad te voren gehoord, was van oordeel, dat plichtsver zaking overtuigend is gebleken in verschillende gevallen. De Pensioenraad achtte haar op die gronden niet ongeschikt voor de waarneming van haar betrekking, zoodat alleen straf kan wor den opgelegd. Als gemachtigde van de onderwijzeres trad voor Ged. Staten op de voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, de heer G. F. Vlekke Spr. betoogde, dat voor straf noodig is bewuste schuld. Maar opmerkelijk ,s, dat bewuste schuld niet vast staat. Geconstateerd is bij de betrok kene een psychische afwijking, dus kan van bewuste schuld geen sprake zijn. In de rappor ten over haar wordt gezegd, dat een onderwijzer met ervaring, een bezadigd man goeden invloed op haar had. Haar eerste schoolhoofd zou echter niet altijd de meest tactische houding tegenover haar hebben aangenomen. Het waarn. school hoofd aan school B was zeer over haar tevreden: over haar ijver en welwillendheid. Spr. gaf een toelichting omtrent de wijze van werken der onderwijzeres. Zij was nerveus; wat nogal voorkomt bij onderwijzeressen. Spr. is ook van meening, dat de gespannen toestand in ons land invloed heeft op de kinderen en daar door onrust in de klassen ontstaat. Dit behoeft niet altijd de schuld te zijn van onderwijzeres of onderwijzer. Spr. geeft dan nige gunstige ver klaringen van ouders over deze onderwijzeres en meent dat men in gevallen als dit niet straffen moet, maar helpend moet optreden en vraagt vernietiging van het raadsbesluit. De heer JTuynink. commies ter gemeentese- secretarie, optredende namens B. en W. van Bloe mendaal, verklaarde dat de algemeene tendens is. dat de onderwijzeres leiding noodig heeft, maar zich aan die leiding niet wil onderwerpen. Msschien is haar eerste schoolhoofd niét straf genoeg tegen haar ongeleden. Het ging steeds slechter: dit heeft bij B. en W. tot de overtui ging geleid, dat. er moet worden ingegreoen maar orders werden niet opgevolgd, de orde in klassen, die vroeger goed was, werd slecht onder haar leiding. Besloten is toen haar te laten on geschikt verklaren, maar de Pensioenraad wilde daartoe niet mpdewerken. Na berispingen zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan, daarop is schor sing gevolgd. De heer Vlekke: ..Een week schorsing is ver keerd voor deze juffrouw". De heer Huynink: „Zij heeft al een schrifte lijke waarschuwing gehad. B. en W. waren van oordeel, dat eigenlijk al +e lang was gedraald met ingrijpen". De heer Vlekke achtte inhouding van salaris in elk geval verkeerd. Hp meent, dat B. en W. baar nog eens bij zich kunnen roepen De kwes tie van he-t verwaarloozen van het speelkwartier voor de klas achtte spr. het zwakste punt in de houding dezer onderwijzeres. Dat zij buiten het rooster is gegaan, rechtvaardigt een ernstige straf. Nadat de voorzitter nog enkele vragen had gesteld, werd de openbare behandeling der zaak gesloten. De beslissing volgt later. (Hbld.) IN „DE OSSEKOP" blWij vestigen even de aandacht op de an nonces van de Leder-, Fournituren- en Fijne Lederwarenhandel „De Ossekop" aan den Scho- terweg 1 te Haarlem. Deze van ouds gerenom meerde zaak mag zich verheugen in een goeden naam en (wat in dezen tijd ook veel zegt) in een uitgebreide voorraad leder, rubberzolen, plakzolen en gummihakken. De dames kunnen een keuze doen uit een bijzonder assortiment damestasschen, portemonnaies etc., de heeren uit een goede collectie acte-tasschen, portefeuilles enz. Ook de jeugd kan in „De Ossekop" terecht voor schooltasschen en actetasschen! Voor den hondenliefhebber mogen we even wijzen b.v. op de goede kwaliteit hondenriemen. Men neme eens kennis van de aanbiedingen in de adverten tiekolommen van ons blad. o FORENSENCONCERT OP ZATERDAGMIDDAG 21 SEPTEMBER 1940 TE 2.30 UUR. De Directie van het Concertgebouw te Amster dam, heeft gemeend voor de muziekliefhebbers buiten Amsterdam, die in verband mét den hui- digen beperkten treinenloop en verduisterings maatregelen thans niet, of zeer bezwaarlijk, de gewone concerten van het Concertgebouw- Orkest kunnen bijwonen, een speciaal „forensen concert" te moeten organiseeren. Dit concert zal plaatsvinden op Zaterdag middag 21 September a.s. te 2.30 uur. Het Con certgebouw-Orkest onder leiding van Eduard van Beinum zal een Schubert-Beethoven-pro- gramma uitvoeren en wel voor de pauze de Ouverture „Rosamunde" en de Onvoltooide Symphoie" van Schubert. De nieuw benoemde eerste concertmeester Ferdinand Helmann zal daarna het vioolconcert van Lud- wig van Beethoven ten gehoore brengen, ter wijl het programma met de Ouverture „Leonore III" zal woren besloten. De Zaterdagmiddag is speciaal gekozen, daar dan vele forensen, hetzij voor zaken of inkoo- pén reeds in de hoofdstad vertoeven, en het concertbezoek hiermede op aangename wijze kunnen combineeren. Het ligt in het voornemen, indien het blijkt, dat voor deze proefneming bevredigende belang stelling bestaat, de Zaterdagmiddag-concerten in den loop Van het seizoen te herhalen. Fijnere Metaalbewerking. Nieuwe Werken. Iïerstelwerken. Koper-Smeedwerk Vergulden, Verzilveren. Polijsten. Bronswerk. HAARLEM SCHOTERWEG 2 TELEF. 14240 RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE BOSKOOP. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks- tuinbouwschool te Boskoop, gehouden op 2 en 3 September j.l. slaagden 78 candidaten, w.o.: D. Barmes te Aerdenhout; R. Heytman te Bloe mendaal: P. C. A. v. d. Breggen, W. M. Bree- mer en G. Hinloopen te Haarlem; W. de Haan, H. A. Spandaw, L. F. de Smeth en R! de Smeth te Heemstede; F. Verkerk te Santpoort. Afgewezen 14 candidaten. 1 Candidaat niet opgekomen wegens ziekte. PLAATSING van in alle couranten, ZONDER prijsverhooging Haarlem Warmoesstraat 10 Bloemendaal - Bloemendaalscheweg 53 Overveen - Bloemendaalscheweg 255 d.d. 13 September 1940 haSeptember! De vacanties zijn geëindigd, de uitstapjes en pleiziertochtjes bchooren weer tot het verleden en de jeugd heeft weer opge dekt de scholen bèvolkt. Alleen de zieke en 'zwakke kinderen zijn niet mee opgetrokken. Gelukkig zijn zij echter niet verstoken van onderwijs. Voor Haarlem en omstreken geldt de eenvoudige en logische stelregel: „Kunnen de kinderen niet naar school, dan de school naar de kinderen." Reeds meer dan twintig jaren bestaat hier ter stede een commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Waar de Leerplichtwet niet heeft voorzien in het onderwijs aan zulke kinderen, acht deze commis sie het haar taak de ernstige bezwaren van die leemte zooveel mogelijk te ondervangen. Jaar lijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onderwijs gegeven. Het op herstel van zijn gezondheid wachtend kind ontvangt tweemaal per week zijn onder wijzer aan huis, zoo noodig aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd 'dat deze twee uren vol doende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moeten de kinderen en ook de ouders meewerken. Maar dat doen ze gaarne; de dagen, waarop ze les krijgen, zien zij verlangend tege moet. De resultaten zijn rijkelijk voldoende om dit werk met kracht te blijven voortzetten. Ook kindèrén uit de omliggende plaatsen wor den aangenomen, terwijl met goedkeuring van de Directie en de betrokken medicus dit onder wijs ook in de ziekenhuizen wordt gegeven. Met groote opgewektheid vervult de com missie haar taak, daarbij rekening houdende met de godsdienstige gezindte. De kosten werden bestreden met een jaar- lijksche subsidie der gemeente Haarlem die, nadat zij in 1933 met f 200,en in 1934 nog eens met f 300,was verlaagd, nog f 2000, bedroeg, verder, een kleine subsidie der ge meente Bloemendaal en Heemstede, j aarlij ksche bijdragen van enkele vereenigingen, school besturen en particulieren en bijdragen der be trokken ouders, voorzoover dezen daartoe in staat waren. Onder den druk der Regeering was de gemeenteraad van Haarlem in 1938 genoodzaakt de subsidie van f 2000,geheel te schrappen. Ook in de jaren 1939 en 1940 bleven wij ondanks ons dringend verzoek van deze sub sidie verstoken, zelfs een minder bedrag werd niet verleend. Moesten wij nu onze zieke leerlingen, die toch reeds zooveel misten in vergelijking met hun gezonde kameraadjes ook het genoegen ontne men, dat zij althans thuis onderwijs ont vingen? Neen, wij besloten op dezelfde wijze voort te gaan. Mede dank zij den krachtdadigen steun van enkele vereenigingen, schoolbesturen, fondsen en particulieren is ons dit tot heden gelukt. Maar de tijden worden steeds moeilijker. In het afge- loopen jaar werd door bemiddeling onzer Com missie aan 43 zieke en zwakke kinderen huis onderwijs gegeven. Overtuigd van Uwe waardeering voor ons werk, verzoeken wij U beleefd maar dringend ons te willen steunen met een jaarlijksche bij drage. Namens het Bestuur, J. H. W. HABERMEHL, Kinderhuissingel 30, Haarlem. 2e Secr. Bonnen serie 4. Geldig: van 2 t.m. 8 Sept., met 4 dagen extra geldigheidsduur. Bonnen serie 5. Geldig: van 9 t.m. 15 Sept. met 2 dagen extra geldigheidsduur. Elke serie geeft recht op: totaal 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. (alleen voor hen, die uitsluitend op pe troleum kunnen koken). Zegel „Pe- riode 5". Geldig: van 12 Aug. tot en met 8 Sept." Rechtgevend op: 2 Liter. Zegels „Periode 4" vernietigen. Bon 72 uit het Algemeen distributiehoekje Geldig: Van 31 Aug. t.m. 27 Sept. Bon 71 van het Algemeen distributieboekje Geldig: Van 7 Sept. t.m. 4 Oct. Recht gevend op: Vz pond tarwebloem óf tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. Bon 41 van het Algemeen distributieboekja Geldig: Van 7 Sept. t.m. 4 Oct. Recht gevend op: Vz pond rijst of rijst»- meel of rijstebloem. Bon 54 van het Algemeen distributieboekje Geldig: Van 7 Sept. t.m. 4 Oct. Recht gevend op '/z pond havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 van het Algemeen distributieboekje Geldig: van 9 Sept. t.m. 1 Nov. Recht gevend op 1 ons maizena, of gries- meei of puddingpoeder. Bon 15 van het Algemeen distributieboekje Geldig: van 9 Sept. t.m. 1 Nov. Recht gevend op: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti. Bon 115 uit het Algemeen distributie boekje Geldig: van 31 Aug. t.m. 24 Sept. 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) óf 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoe der öf voor zoover voorradig 135 gam zelfwerkend waschmiddel of 200 gram vloeibare zeep. Verder kan 8 kg. droog waschgoed per bon aan de wasscherij worden meege geven. Bon 116 (ontvangen bij de textielkaart) Geldig van 31 Aug. t.m. 31 Dee. Recht gevend op 50 gram scheerzeep of voor zoover voorradig èéh tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. Wij hebben een prima Vervangingsmiddel. Mogen wij het U eens laten zien? „Optiphar ma", G. Daams, Gedipl. Drogist, Bloemen daalscheweg 123, Telefoon 23170. Bon 7 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Van 31 Aug. t.m. 27 Sept. Recht gevend op: Vz pond koffie of Vz ons thee. Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig van 24 Aug. tot en met 18 Get. Recht gevend op >/z pond boter. Bon 05. 06 en 07 van de Vetka&rt. tl Geldig van 24 Aug. tot en met 18 Oct. Recht gevend op Vz pond margarine of boter (zonder reductie). Bon 08 van de Vetkaart. Geldig van 24 Aug. tot en met 18 Oct. Rechtgevend op Vz pond gesmolten spijs- vet of een half pond boter (zonder re ductie). Bon 09, 10, 11 en 12 van de vetkaart. Geldig van 24 Aug. tot en met 18 Oct. Recht gevend op Vz pond boter met een reductie van 10 cent per half pond.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2