DE MODE WORDT IN ANDERE BANEN GELEID Vrijdag 18 Oetober 1940 Volks-Brandblusscher FORDU" Haarlemsche Diner-Vereeniging TOONEEL BEKENDMAKING VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ EAAIZAADREGELING VOOR HET SEIZOEN 1940—1941 Voor granen, zaden en peulvruchten, met uit sondering van stam-, stok-, snij-, sla en pronk- fcoonen, peulen, stam- en rijsdoperwten en tuin- boonen voorzoover deze in den tuinbouw voor rersche consumptie worden geteeld, zal voor het seizoen 1940—1941 de volgende zaaizaadre geling gelden. De verbouwers kunnen gebruik maken: a. Van zaaizaad van hun eigen oogst, onge acht of het goedgekeurd is of niet. De verbou wer moet hiervan aanteekening doen op de re- gistratiekaart, welke hij periodiek inlevert in verband met de veevoedertoewijzingen. b. Van zaazaad. dat aangekocht is; met dien verstande, dat van tarwe, rogge, zomergerst, ha ver, groene erwten en schokkers uitsluitend door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurd zaaizaad mag worden aangekocht; ten aanzien van de overige producten (waaron der ook wintergerst) staat het den teler vrij, goedgekeurd dan wel ander zaaizaad te koopen. Voor aankoop vin zaaizaad dient de teler (gebruiker) een bestelbon aan te vragen bij den plaatselijken bureauhouder (P.B.H.). Handelaren, coöperaties en agenten kunnen onder overlegging van een door de handteeke- ning van de bestellers gewaarmerkte bestellijst, zelf de bestelbonnen bij den betreffenden plaat selijken bureauhodder aanvragen. Het vervoer van zaaigranen, zaaipeulvruchten en zaden moet steeds gedekt zijn door een ver- voerbewijs. I. Bij vervoer van zaaizaad van het bedrijf van den teler af. a. van niet door den Nederlandschen Alge meenen Keuringsdienst goedgekeurd zaaizaad, ook wanneer dit voor eigen gebruik naar een schoonings- of leesinrichting wordt vervoerd, dan wel wanneer de teler het zaad in huisarbeid, alsmede voor door den Nederlandschen Alge meenen Keuringsraad geplombeerd zaaizaad, wordt een vervoerbewijs aangevraagd bij den plaatselijken bureauhouder. Levert de teler rechtstreeks aan den iuteindelijken verbruiker, dan wordt een vervoerbewijs alleen afgegeven tegen overlegging van een bestelbon. b. wanneer het betreft door den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst te velde goed gekeurd zaaizaad, dat naar een schooningsin- richting en eventueel terug naar het bedrijf van den teler wordt vervoerd, moet het vervoerbe wijs worden aangevraagd bij den Gewestelijken Keuringsdienst, of een controleur van dezen dienst. Als de partij naar het bedrijf terug gaat, moet ook het uitschoonsel mee terug. H. B|j vervoer van zaaizaad naar en van den handelaar. a. van den teler respectievelijk schooningsin- richting naar den handelaar is noodig een ver voerbewijs, af te geven-door den plaatselijken bureauhouder. b. van handelaar naar handelaar of coöperatie of uiteindelijken verbruiker; in dit geval geeft de handelaar of coöperatie, die het zaad levert, het vervoerbewijs (Z.H.) af. Voor partijen, be stemd voor den uiteindelijken verbruiker, mag de handelaar alleen dan vervoerbewijzen uit schrijven, nadat hij den betreffenden bestelbon heeft ontvangen. Op het vervoerbewijs wordt het nummer van den bestelbon ingevuld. Een copie van de door den handelaar uitge schreven vervoerbewijzen en ontvangen bestel bonnen moeten tezamen wekelijks met een voor- raadstaat aan den provincialen voedselcommis- saris worden ingezonden. Indien handelaren peulvruchten laten lezen in huisarbeid, kunnen zij hiervoor zelf vervoer bewijzen uitschrijven (aan te vragen bij den provincialen voedselcommissaris) Voor het verhandelen van de genoemde za den moet de handel georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te 's-Graven- BEHOEFT NOOIT GECONTROLEERD TE WORDEN. Het „AERO"-brandblusch- jpparaat bevriest, versteent, noch oxideert, geleidt geen electriciteit. Leveranciers van Rijks- en Gemeente instellingen sedert 1910, Nederl. Roode Kruis Vele attesten ter inzage. Te verkrijgen bij: II ZIJLWEG 269 HAARLEM hage. De contracten, het vorige jaar met de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale aangegaan, zijn voor dit seizoen niet meer geldig. Voor het aan gaan van nieuwe contracten dient de handel zich zoo spoedig mogelijk tot de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te wenden. In dit contract staan de verplichtingen nauw keurig omschreven. Het voorgaande geldt alleen voor georgani seerde telers, met andere woorden voor diege nen, van wie een stamkaart wordt bijgehouden. Voor houders van volkstuintjes en andere par ticulieren geldt het volgende: a. Houders van volkstuintjes. Het bestuur van de stichting, vereeniging e.d. moet namens de leden voor hen gezamenlijk een bestelbon bij den plaatselijken bureauhou der aanvragen. Het bestuur staat er voor in, dat de aangevraagde hoeveelheden uitsluitend voor den zaai bestemd zijn. b. Andere particulieren. Voor dezen en voor de houders van volkstuin tjes, welke niet onder de onder a. genoemde re geling vallen, geldt, dat zij niet eerder in het bezit van hun zaaigoed kunnen komen dan 1 Maart 1941. De zeer gewijzigde tijdsomstandigheden maken het noodig, dat de Mode zich over de geheele linie aannast. Overdreven luxe ten opzichte van het kleedingvraagstuk zou slechts schrijnend aandoen, evenals alles wat thans gedragen wordt, dat min of meer opvallend is. Zij is den kring der luxe ontgroeid en eisehen van doelmatigheid en goeden smaak zijn er voor in de plaats getreden. We hebben kleeren noo dig, waarin we ons gemakkelijk kunnen bewe gen, die desondanks smaakvol zijn, en waar van, ontwerp, snit,.kleur en garneering een har monisch geheel vormen. Harmonie is het eerste vereischte voor kleeding, die een aangenamen indruk wil maken. Slechts de enkeling zal, over eenkomstig haar persoonlijkheid, eens buiten de normale grenzen gaan, waar het de details be treft, die apart, wellicht zelfs geestig gekozen worden, zonder dat zij in het uitzonderlijke ver vallen. Een bepaalde grens aangeven is niet doenlijk, doch iedere vrouw, die over smaak beschikt, weet, hoever zij gaan kan. Soberheid zal over de geheele linie betracht moeten worden, temeer nu ons van hoogerhand voorschiften ten aanzien van de aanschaffing van textiel waren zijn gegeven, waarmede bij de aanschaffing rekening gehouden dient te wor den. We behoeven ons echter in dit opzicht niet te beklagen, want ongeacht hetgeen we van een vorig jaar hebben of reeds vóór 28 Mei kochten kunnen we ons twee japonnen of deux-pieces, van zijde of kunstzijde aanschaffen, een japon, deux-pièces of mantel costume van andere grondstoffen, waaronder o.a. dus wol, katoen of linnen te verstaan is. Een reeks andere kleedingstukken wordt nog genoemd, waaron der een mantel en twee blouses vallen, zoodat we na het gelezene, eerlijk gezegd tot de over tuiging komen, dat lang niet iedere vrouw of meisje zich dit alles ooit heeft kunnen aan schaffen. Voorts worden we in de gelegenheid gesteld om bestaande kleedingstukken te modernisee- ren door kleine resten en incourante coupons van ten hoogste 1.25 m. lengte te kunnen koo pen. Al deze mogelijkheden dragen er toe bij, dat we steeds goed verzorgd voor den dag kun nen komen, iets wat een vrouw niet alleen tegenover zichzelf, doch ook tegenover haar omgeving verplicht is. Vergeten wij evenwel niet, dat behalve de hoofdzaken ook de details beslissend kunnen werken. Schoenen, hand schoenen en andere bijkomstigheden behooren niet buiten het kader van het geheel te vallen doch evenmin mag dit het geval zijn met het kapsel en de verzorging van gelaat en handen. Ook deze „kleinigheden" zijp in een tijd als deze behalve voor de betrokkene zelf van groot be lang voor de groote schare van menschen, wier bestaan er mede gemoeid is. De groote verscheidenheid van zomerweef- sels, waaronder vele, die van een groote fanta sie en kleurenpracht getuigen, maakt, dat ieder aan de eisehen, die de beurs stelt tegemoet kan komen. Voor fabelachtig lage prijzen kan men alleraardigste bedrukte katoentjes koopen, die niet alleen prettig in het dragen, doch tevens wasch- en lichtecht zijn. Van een doodgewoon katoenen ruitje is het elegante mantel tevens strandcostume gemaakt, een geheel, dat ongetwijfeld aftrek zal vinden en met een tur ban van effen katoen in de hoofdkleur gedragen kan worden. Mouw- en rugloos is het bovendeel der japon, waarvan de rok gedeeltelijk opgestik- ting in het midden, meet de japon „af" en doet niet vermoeden, dat zij aan een tweeledig doel beantwoordt. Tel. 14393 - Bakkenessergracht 27 Haarlem Vleesch, groente, aardappelen f 0.98 Idem met spijs of toespijs f 1.13 Idem met soep en toespijs f 1-28 (Omzetbelasting en bezorgloon inbegrepen) Dagelijks keuze uit minstens 3 menu's Alleen le kwaliteiten en roomboter. BEKENDMAKING VAN HET DEPARTEMENT LANDBOUW EN VISSCHERIJ Veevoeder. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van 16 September 1.940 op witte veehouders bonnen ook minder mag worden afgenomen dan daarop is vermeld. Het is daarbij uiteraard niet mogelijk de niet-afgenomen hoeveelheid later alsnog te betrekken. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat op de nieuwe bonnen een clausule voor komt, waardoor het verwisselen der mengvoe ders niet meer is toegestaan, waarbij als uit zondering hierop de mogelijkheid geopend wordt, de onder C 1 genoemde voeders geheel of gedeeltelijk te vervangen door die genoemd onder C 2, o OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Verpakking van mengvoeder. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de tot dusver voor mengvoederfabrieken geldende verplich ting, om de verpakking van mengvoeder té sluiten met een lood of plombe, is komen te vervallen, voor zoover het mengvoeder bestemd is om door den fabrikant te worden afgeleverd rechtstreeks aan veehouders, derhalve voor zoo ver het mengvoeder door den fabrikant wordt afgeleverd tegen in ontvangstneming van witte bestelbonnen. SPECIALE ZONDAGAVONDVOORSTELLING De directie van de Stads-Schouwburg heeft besloten een proef te nemen met een nieuwe llasse voorstellingen: Speciale Zondagavond voorstellingen. Deze zullen worden verzorgd door de eerste gezelschappen, welke stukken zullen opvoeren, die algemeen in den smaak vallen, doch niet populair" zijn in den minder gunstigen zin van het woord. Voor deze voorstellingen zal een speciaal' entrée-tarief worden toegepast, waartegen zelfs een bioscoopbezoeker geen bezwaar kan hebben. De keuze voor deze voorstellingen, welke in het vervolg als „Zondagavondvoorstellingen" zullen worden aangekondigd, is op den Zondag gevallen om ook hen, die door de week de Schouwburg niet kunnen bezoeken, in de gele genheid te stellen van deze vertooningen te genieten. De eerste voorstelling in deze klasse vindt plaats op Zondagavond aanstaande, wanneer door het „Nederlandsch Tooneel" „Ik ben 17 jaar" zal worden opgevoerd, het stuk dat tot de grootste successen van dit gezelschap behoort. MIDDAGVOORSTELLING PEER GYNT op Zaterdag 19 October Van vele zijden werd tot „Het Nederlandsch Tooneel", directeur Cor van der Lugt Melsert het verzoek gericht, om een middagvoorstelling te geven van Ibsen's meesterwerk „Peer Gynt", waarvan de vertooning te Amsterdam uitver kochte zalen trekt. Speciaal om tegemoet te komen aan het ver langen van bezoekers, die in dezen tijd niet des avonds naar den Schouwburg willen gaan en ook om de kunstliefhebbers uit de omgeving van de hoofdstad gelegenheid te geven de grootsche opvoering van Peer Gynt bij te wonen, heeft dè directie besloten, om op Zaterdag 19 Oetober in den Stads-Scrouwburg te Amsterdam een matinee te geven, die om twee uur aanvangt en vóór zessen geëindigd zal zijn. Deze middagvoorstelling wordt op een Zater dag gegeven, omdat de Zondag voor verschil lende orkesten bezwaren oplevert en het is de directie van „Het Nederlandsch Tooneel" mogen gelukken, om de medewerking op Zaterdag te verkrijgen van het Utrechtsch Stedelijk Orkest, dat de muziek van Edward Grieg zal uitvoeren onder directie van L. M. G. Arntzenius. Deze opvoering, waaraan het Ballet Georgi mede werkt, zal volkomen gelijk zijn aan de avond voorstellingen. MAAT CONFECTIE PATRONEN Prijs f 0.50 Wat zijn Maat confectie patronen Maat confectie patronen zijn patronen die zich vooral onderscheiden door weinig stof gebruik en een zeldzamen pasvorm. Vraagt dus utslui- tend Maat confectie patronen, prijs f 0.50. Model 301—47 Bw. 116. Geheele lengte van uit de voorhals 110 c Benoodigde stof 2.20 m a 1.40 m breed. Deze Dames japon is een gekleede japon en is van twee soorten stof vervaardigd en met knoopjes versiert. Verder een vierbaans rok en gladde mouw; met een kraagje of schuine bies door het voorstuk gehaald. Dit voorstuk wordt van onderaf ingestikt tot op een derde van bo ven. Stik nu de beide voorstukken boven aan elkaar, zoodat het naadje naar binnen komt. Om de ruimte bij elkaar te houden zet men er een glad stukje voering achter. De japon sluit op den den rug bij het einde van het kraagje door mid del van een splitje. Het lijfje wordt op de rok gestikt. Dit model is ook zeer geschikt om een japon te vernieuwen. Maakt men deze japon uit twee soorten stof dan gebruikt men 1.30 m a 1.40 m breed en voor het bovenstuk en mouwen 1.20, m van 90 cm breedte van fluweel of ve- lour chiffon, dit/laatste is nog vrij van punten. Japon 10543 confectie, Bw. 100 cm. Geheele lengte vanuit de voorhals 110 cm. Benoodigde stof 2.50 m van 1.30 m breed. Het is een gekleede jonge Dames japon, kan gemaakt worden van een dunne stof of velour chiffon, ook geschikt om van twee kleuren te worden gemaakt. De ingezette klokstukken zijn gerimpeld in gezet. Het stuk in den rug wordt glad ingezet. De voorkant is het van schuine stof geknipt, hetgeen noodig is voor de hals. Verder is het voorpand aan het ingezette stuk gerimpeld. De japon is tamelijk streng getailleerd en wordt met een ceintuur s gedragen. Deze japon heeft •en «choudersluiting hetgeen zeer practisch Is. 4 i. Geheele lengte Benoodigde stof Model 104 Maat 42. Bw. 9< vanuit de voorhals 110 c.M. 3.10 M. k 90 c.M. breed. Model 104 is een gekleed model en is bere kend op velour chiffon of fluweel dat meestal niet breeder is dan 80 a 90 c.M. Bij dit model is ruimte Vanuit den hals schuin naar beneden aangebracht en wordt verder op maat ingerimpeld, zie het patroon. De hals met een schuine bies afgewerkt, nooit met een boor- lint voor een ronde hals. Het kraagje" kan van een lichter tint of an dere stof gemaakt worden alsook de ceintuur. De sluiting is in den rug aangebracht. Men lette hier goed op bij het knippen. Voordat men hel patroon op de stof legt, knipt men de fluweelen lap in de lengte door, zoodat men volgens voor beeld twee gelijke lappen krijgt. Men keert nu het ééne stuk zoo, dat alle beide stukken met de vleug naar boven liggen, met de zelfkanten op elkaar. Zoodra nu de lappen goed liggen, legt men het patroon op de stof volgens voorbeeld. Nu zult U zien dat het rug- en voorpand op el kaar liggen, dit is doordat de stof dubbel ligt, en men deze panden maar een keer noodig heeft. De onderkant is voor den rug. Bovenstaande patronen z|)n 5 f 0.50 verkrijg baar b|j „Het Bloemendaalsch Weekblad", Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal, Drukkerij Melis, Zandvoortschelaan 170, Heemstede en Maisesi Llntri, Zandvoortschelaan 55, Heemstede.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 7