SITSIMA C&'S BLOEMENDAAL W. THIJSSEN Zn. FOTO ENGEL 2 Vrijdagl November 1940 De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal SA F E-L O metende 10.x 16 x 50 LOOP DER BEVOLKING Verlichting voor Uw oogen BURGERLIJKE STAND De snert ging niet door Het Witte Kruis A. G. G. M. GI0RGIS Zn. Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 K E T T E N c M. a I 5.— per jaar Gas- en luchtgevaar öp een oud-buiten bij Haarlem KAN MEN MET HET KOFFIE-RANTSOEN TOEKOMEN? KOFFIEBRANDERIJ THEEHANDEL Anno 1773 Verpleging van soldaten met ge lijke liefde nu en 140 jaar geleden op Kareol, Spaarnhoven FOTO-ALBUMS H. H. LANKAMP AAN ONZE ABONNEE'S Zes scholieren moeten boeten voor onbezonnenheid Wie er kwamen. L. H. van der Schaar, bouwk. en makelaar, Langenlaan 9, A'hout, van Amsterdam. K. Kwan. tes, industriëel, Leeuwerikenlaan 18, A'hout, Haarlem. geeft U na een advies van Uw oogarts een prima bril, vervaardigd door „Opli- pharma", G. Daams, gediplomeerd opticiën, Bloemendaalscheweg 123b, Telefoon 23170. Ook voor leden van Bloemendaalsch Zieken fonds. Geboren: zoon van M. P. S. v. d. Raadt Rings, dochter van S. J. Groot-van Es, dochter van W. G. Bouman-Kemker. Ondertrouwd: G. J. Beelen en D. M. A. Steevers. J. H. Hoogendijk en R. Vettewinkel. Getrouwd: H. M. van Fenema en M. C. Brantsma. ovEen surveilleerend agent van politie ont dekte bij een perceel in Overveen een man met een bakfiets, die aldaar een kistje wilde afleve ren. Hij toog op onderzoek uit wat het kistje zou kunnen bevatten en kwam tot de ontdek king, dat het versch geslacht varkensvleesch in hield. Een tweede kistje, dat reeds naar de woning was getransporteerd, bleek eveneens dezelfde contrabande te bevatten. Een hoeveelheid van circa honderd pond var kensvleesch en vleeschwaren, was naar bij het verder onderzoek uitkwam, afkomstig van een, in 'n andere gemeeente frauduleus ge slacht varken. Het geheele geval werd in beslag genomen en voorloopig in het Slachthuis te Haarlem ondergebracht. Tegen den man met de bakfiets werd proces verbaal opgemaakt, waarbij hem zeer waar schijnlijk meerdere overtredingen ten laste zul len worden gelegd wegens het zondigen, zoowel tegen de distributiemaatregelen als tegen de verschillende bepalingen van de slachtvoor- schriften. blZaterdagmiddag j.l. hield de afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" een leden vergadering in hotel „Vreeburg", onder leiding van haar voorzitter, dr. H. D. G. A. Immink. Na de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, werden tot afgevaardigden naar de op 5 November a.s. in Amsterdam te houden alge- meene vergadering benoemd de heeren A. IJzerman en mr. L. S. Römelingh. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering werd aan een uitvoerige beschouwing onder worpen, speciaal de vooorstellen van het hoofd bestuur met betrekking tot het buiten „Vecht oever" te Maarssen, dat een bezitting der ver- eeniging is. De begrooting voor het jaar 1941, ingediend door den penningmeester, den heer A. Koelen, sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 5910,met een post onvoorzien van f 100,—. Het aftredende lid in de commissie tot het nazien der rekening van den penningmeester over 1940, de heer D. Kuiper, werd herbenoemd; in een tweetal vacatures werden verkozen de heeren G. Eldering en A. van der Schoor. De heer H. F. Tillema, die wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd, als bestuurslid bedankte, werd vervangen door den heer mr. L. S. Römelingh, die deze benoeming aanvaardde. BEGIN VAN BRAND Een bewoner van een villa in het Kweek- duinpark riep de hulp van politie en brandweer in, toen hij een begin van brand in zijn woning meende te constateeren. Bij onderzoek bleek een balk onder een brandende haard vlam gevat te hebben; de brandweer slaagde er in grooter onheil te voorkomen. Ook en inwoner van het Kinheimpark ont dekte 'z nachts gpvaar en alarmeerde de brand weer. In een bovenkamer vol rook werd een electrisch waterketeltje aangetroffen, waarvan het contact na gebruik niet bleek uitgescha keld te zijn. De reeds smeulende deelen werden door de brandweer onschadelijk gemaakt. SCHOORSTEENVEGERS Het publiek wordt er nadrukkelijk op at tent gemaakt, dat bij eventueel luchtalarm de gasdruk in het buizennet kan worden verlaagd, teneinde het gevaar bij breuken in het gasbuizennet zooveel mogelijk te be perken. Men wordt aangeraden bij luchtgevaar de kranen van gastoestellen, ook de kraan tjes der waakvlammen van geysers, ka chels en dergelijke, dicht te draaien en zoo mogelijk, de hoofdkraan van den gasmeter met behulp van den sleutel, die daarbij aanwezig moet zijn. Voordat de hoofdkraan weer opengezet wordt, moet nagegaan worden of alle kra nen van gastoestellen gesloten zijn. Het is noodzakelijk, dat iedere gasver- bruiker zorgt, dat de toegang tot de hoofd kraan zonder bezwaar en vlug kan geschie den, dat hij er zich van overtuigt, dat de hoofdkraan gemakkelijk gesloten kan worden en, zoo dit niet het geval is, hier van direct kennis geeft aan het kantoor van het Gasbedrijf, Donkerelaan 16 te Bloemendaal, telefoon 22275. ZANGAVOND VAN „VOLKSZANG". blDegenen, die de vorige zangavonden van de Ned. Vereen, voor den Volkszang hebben mee gemaakt, en ondervonden hebben hoe nuttig en goed het is, juist in deze tijden een uurtje van ver- poozing te mogen genieten en de gedachten van zorgen even te vergeten, zullen met genoegen ver nemen, dat de eerstvolgende zangavond a.s. Dins dag 5 November te half acht in het Jeugdhuis zal worden gehouden. De daaropvolgende zangavond is vastgesteld op Dinsdag 12 November om 8 uur, omdat dan de maan, welke dan bijna vol is, beter haar mede- wérking verleent. Daartoe in de gelegenheid gesteld door de wel willendheid van Jhr. Mr. P. Teding van Berk hout en mevr. Teding van BerkhoutVan Len- nep, hebben de leden der Oudheid- en Kunst lievende Vereeniging „Haerlem", October 1922 een bezoek gebracht aan het statige landgoed met de heerenhuizinge „Boekenroode". De heer en mevr. Teding van Berkhout lieten daarbij ook hun portrettengalerij zien. Enkele dezer portretten zullen we hier noemen, omdat het personen betreft, die óf bij de Nederlandsche Marine hebben gediend óf er mee in nauw ver band stonden. Later hopen we nó bestudeering van archieven op de zeehelden terug te komen. Ik noem dan: 1. Maerten Harpertszoon Tromp en zijn vrouw, geboren Teding van Berkhout; 2. Jacob Teding van Berkhout (16401676), zeekapitein onder M. A. de Ruyter, comman dant van het schip „Oosterwyck". Na het sneu velen van De Ruyter bij Syracuse 1676, mocht Berkhout alle brieven aan den Prins Willem III, de Staten en de Admiraliteit van Rotterdam mede onderteekenen; 3. Jan Teding van Berkhout (15471632), die als watergeus in den strijd tegen Spanje de wapens opvatte en zich bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt, vooral bij de poging tot ont zet van Haarlem; 4. Jan de Wit en zijn echtgenoote Wendela Bicker, huisvrienden van Teding van Berkhout; 5. Pieter Berckhout (14761558), Burge meester van Hoorn, zoon van Jan van Berck hout, afstammeling der Heeren van Berckhout, die door de Kabeljauwsche partij in de 15e eeuw uit hun burcht werden verdreven; 6. Mr. Pieter Teding van Berckhout (1648 1713), Burgemeester van Delft, raad der Admi raliteit in Zeeland enz. Op het huwelijkfeest met zijn eerste vrouw kwam Stadhouder Wil lem III het jonge echtpaar feliciteeren; 7. Adriaan Teding van Berkhout, kapitein ter Zee. Als bevelhebber op de Princesse Royal woonde hij in den tweeden Engelschen oorlog den ongelukkigen zeeslag bij van 18 Juni 1665 onder den luitenant-admiraal Obdam. In den vier- daagschen zeeslag 1666 voerde hij het bevel op „De drie helden Davids"; in 1671 comman deerde hij het schip „Zierikzee" en in 1672 de „Roode Leeuw". Nu zijn de schilderijen in huize „Berkenrode". U kunt met Uw koffie-rantsoen toekomen, indien U op Uw bon 114 twee pak „RIVEKO" (Ritsema's VErvangings KOffie) koopt. Onze „RIVEKO" bestaat uit, met zorg gekozen, koffie-surrogaten vermengd met heerlijke, versch gebrande koffie. Voor 1 bon 114 ontvangt U 2 pak „RIVEKO" prijs f 0.31, f 0.41, f 0.52, per pak van 1/2 pond Het is een uitkomst, nu Uw bon thans met 14 dagen is verlengd. Neemt U eens proef, het zal U zeker bevallen. (Bestellingen worden steedaan huis bezorgd) Gedeponeerd Handelsmerk Groote Houtstraat 159 Telefoon 10156 Haarlem Op Kareol, het nieuwe buiten in den Aerden- hout, dicht bij den Vogelenzangschen weg wor den nog altijd tientallen soldaten, zoowel zieken, als rustbehoevenden en verminkten liefderijk verzorgd. Zoo was het ook op het buiten Spaarn hoven, op een kwartier van Schoten. Dat buiten bestaat al geen 70 jaar meer. Ook de daarbij behoorende boerenwoning is al bijna dertig jaar verdwenen, opgeslorpt door de zich uitbreiden de stad. Dit buiten strekte zich uit van het Spaarne tot aa.- den weg naar Schoten. Het heerenhuis stond tegen de verdwenen Assendelverlaan. Van af den grooten weg HaarlemAlkmaar en door het Spaarne was het dus voor dien tijd gemak kelijk te bereiken. Daar kwam na den Engelsch-Russischen in val een hospitaal en recreatie-oord. Na de slagen immers bij Bergen en Castricum 1799 kwamen hier een kleine 1000 Engelsche en Russische krijgsgevangenen, van wie velen geneeskundigen bijstand noodig hadden. Met onafgebroken vlijt waren de Haarlemsche heelmeesters met hun leerlingen, ook in het Gasthuis en op de schepen bezig. De geschiedschrijver zegt woor delijk „Cornelia Catharina Hodshou, op Spaarn hoven, maakte in dit tijdsgewricht van jammer en cilende, dat edel gebruik van hare schatten, dat alleen den schatten een wezenlijke waar dij, zelfs in het oog van den wijsgeer geeft. Zij deed door een ruime uitreiking van ver kwikkend 2 en versterkende spijze de ellendige slachtoffers des oorlogs, die met schepen of voor of bij haar aanzienlijke woning aan het Spaarne vertoefden, ondervonden, dat èn mededogen èn weldadigheids grondtrekken zijn van het karak ter van ons volk. Niet alleen zij, maar hoevelen verkwikten door kleinere ververschingen, maar even wel- meenend, even liefdadi" de ongelukkige gekwet sten. MOOIE COLLECTIE KLEVERPARKWEG 7 TWEEDE SPORTOCHTEND IN HET REMBRANDT-THEATER. Demonstraties van „Concordia" en „De Kampioen". Op den tweeden sportochtend in het Rembrandt- theater, aanstaande Zondagmorgen om half 12, zal wederom een belangwekkend programma te zien zijn. De film, die vertoond wordt is getiteld „Lichaamsoefeningen voor vrouwen" en toont zeer veel, waarin talloozen belang zullen stellen. Juist op dit veelzijdige gebied bestaat nog veel, dat maar weinig in practijk is gebracht. In aansluiting op deze film zullen de turnsters van „Concordia" onder leiding van den heer J. M. Berrevoets eenige demonstraties geven van di wijze waarop de turnsport hier beoefend wordt. „Concordia" heeft een goede naam en onge twijfeld zullen de turnsters bij deze gelegenheid er alles op zetten, om dezen goeden naam te be vestigen. De vereeniging zal Zondagmorgen demon- streeren met lenigheidsoefeningen en houdings- gymnastiek, met rhythmische vrije oefeningen en tot slot een zeer bijzonder nummer: oefeningen met tambourijn. Evenals j.l. Zondagmorgen het geval was, zal de Haarlemsche wielerclub „De Kampioen" een demonstratie geven met zes van haar beste wiel renners op home-trainers. Het succes van de eerste maal staat er borg voor, dat ook aanstaande Zondagmorgen deze demonstratie weer in den smaak van het publiek zal vallen. „De Kampioen" komt met de volgende ren ners uit: P. Duijns, C. Bijster, T. Ooms, A. de Vries, J. Laan en A. Schenk. VOOR DE LANGE AVONDEN Een boek uit de Bibliotheek van KRUISWEG 19 HAARLEM Telefoon 13287 (bij het station) Bloemendaal Tot ons genoegen kunnen wij onze abonné's mededeelen, dat wij met Ingang van 1 November 1940 openen een VRAGENRUBRIEK VOOR BELASTINGZAKEN. Hiervan kunnen onze abonné's geheel gratis gebruik maken. Onze Belastingmedewerker, de heer J. W. Breet, Pijnboomstraat 121, te Haarlem, zal deze vragen ln genoemde rubriek behandelen, Desgewenscht wordt het antwoord niet in ons blad geplaatst, doch per aparten brief aan de vragers toegezonden (postzegel voor antwoord bijsluiten). Het spreekt natuurlijk vanzelf, dal een en ander met de meest strenge discretie wordt behandeld. Duidelijk gestelde vragen of moeilijkheden moeten aan ons bureau, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal, worden toegezonden. Op de rug zijde der enveloppe naam en adres vermelden, op de voorzijde „Belastingrubriek". Fijnere Metaalbeweiking. Nieuwe Werken. Herstelwerken. Koper-Smeedwerk Vergulden. Verzilveren Polijsten Bronswerk. HAARLEM SCHOTERWEG 2 TELEF. 14240 Het Kriegsgerlcht, dat in het gebouw van het kantongerecht te Haarlem zitting hield, heeft zes scholieren uit Haarlem en Bloemen- daal wegens sabotage tegen de Duitsche weer macht tot zware straffen veroordeeld, aldus de Tel. Drie minderjarigen, H. v. L„ leerling van de M.U.L.O., ond zestien jaar, H. N. C. S., leer ling van een H. B. S„ oud zestien jaar, en dp zeventienjarige W. N., leerling cener H.B.S., zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen voor den tijd van resp. één jaar en zes maanden, één jaar en drie maanden en nogmaals één jaar ea drie maanden. De eiseh luidde voor deze drie jongens drie-en-een-half jaar gevangenisstraf. De meerderjarigen A. L. van D. K., oud acht tien jaar, leerling van het Kennemer Lyceum, J. L. K., ond negentien jaar, leerling van een H.B.S., en A. J. W„ oud negentien jaar, leer ling eener HB.S., zijn veroordeeld tot respetf- tievelijk één, twee en drie jaar tuchthuisstraf. Tegen hen was geëischt respectievelijk drie, vier en vijf jaar tuchthuisstraf. Hun was ten laste gelegd, dat zij tesamen en in vereeniging na gepleegd overleg en met opzet sabotage hadden gepleegd door in de omgeving van Bloemendaal tot tweemaal toe te pogen, een bovengrondsche kabel, welke was aangelegd en gebruikt door de Duitsche Weermacht, te vernielen door het bevestigen en in brand ste ken van een blik met spiritus onder den kabel. De eerste maal was hun opzet niet geslaagd, omdat de vlam vanzelf was gedoofd. Den vol genden dag probeerden zij het nogmaals en thans ontbrandde de vlam, maar een surveillee rend agent van de Bloemendaalsche politie ont dekte toevallig de vlam en sloeg deze met zijn stok uit. Uit het verhoor van de verdachten, dat van *'s middags tot 's avonds duurde, bleek, dat er aanvankelijk na 10 Mei een vereeniging van scholieren was opgericht door verdachte S., ge naamd A.D.J.O., dat beteekende: „Anti-Duit- sche-Jeugd-Organisatie", welke tegen de N.S.B. en andere nationaal-socialistisehe bewegingen was gericht. Hierbij merkte de president op, dat de N.S.B. geen Duitsche organisatie' is, zoa dat de naam A.D.J.Q. kennelijk ook tegen de Duitschers moest zijn gericht. In de groots vacantie is de organisatie herdoopt in A.N.S.O., dat beteekent: „Anti-Nationaal-Socialistische Organisatie". Hiervan waren korten tijd leiders de verdachten S. en Van D. K. De organisatie telde pl.m. zeventig leden. De verdediger mr. A. van Leijenhorst vroeg clementie, omdat hij betoogde, dat de jongeren de bedrogenen zijn van een verkeerde opvoe ding, maar de president noemde het ongehoor de brutaliteit om tegen alle waarschuwingen ln juist iets dergelijks te doen. De jongens moeten boeten voor hun daden en bovendien moeten de straffen voorbeeldig werken. De verdachten werden na de zitting onmid dellijk per auto weggevoerd. Oi-WEKKINGSSAMENKOMSTEN Het comité, dat deze bijeenkomsten, die reeds vele jaren iedefen Donderdagavond worden ge houden, organiseert, deelt mede, dat in verband met de duisternis een andere regeling moest worden getroffen. Ingaande Donderdag 31 Octo ber zullen de Opwekkingssamenkomsten des namiddags om 3 uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat No. 1, te Haarlem, gehouden wor den, terwijl éénmaal in de maand, in de week, waarin /et volle maan is, een avondsamenkomst om 7 uur zal plaats vinden. Het programma voor de komende weken is als volgt vastgesteld: Donderdag 31 October, n.m. 3 uur: de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 7 Novem ber, 3 uur: de heer J. Kits, leider van de Open lucht-Evangelisatie" te Zeist; 14 November, nam. 3 uur en 7 uur: Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Groningen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2