WELKE BON? J.M.deWit SINT NICOLAAS GESCHENKEN ESQOQEimOESISO Vrfldag 29 November 1940 II HET MEESTE SUCCES HEBT U MET UWE wanneer U rustig Uwe keuze hebt kunnen maken uit 'n uitge breide collectie. Dit Is mogelijk uit een ruime sorteering van EAUX DE COLOGNE'S POEDERS PARFUMS GESCHENKDOOZEN BRILLEN THERMOMETERS BAROMETERS KIJKERS etc. BIJ OPTIEK, G. DAAMS, DROGlSThKII BLOEMEND.WEG 123b - TEL. 23170 - BLOEMENDAAL Nog eens het verkeer Bloemendaal- Haarlem We vervolgen onze rapsodie, waarvan de bronnen geput uit advertenties en berichten en stappen thans meer dan 42 jaar terug. In de Raadszitting van Haarlem de dato 9 Maart 1898 is concessie verleend voor tramaanleg in Haar lem en wel o.a. 3e een lijn beginnende tegen over de Kenaustraat, door deze straat naar Kenaupark W.Z., in de richting van de brug over de Kinderhuissingel (nazorper 1940 radi caal opgeruimd) naar den overweg van het spoor (bij Fyffes bananen), dan Schotersingel, Ostadestraat, langs een projectstraat door het weiland (si Vs 1899 Kleverparkweg) tot nabij de Delft, Zuidzijde Kleverlaan (tot 1927 de d.d. 28 November 1940 BROODKAART. Serie 15 van 18 t.m. 24 Nov. Extra tot 1 Dec. Serie 16 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. Extra tot 8 December. Serie 17 van 2 Dec. t.m. 8 Dec. Extra tot 15 Dec. ÜLOEMKAART Serie 1 van 4 Nov. t.m. 1 Dec. BOTER- OF VETKAART. Bon 17 van 16 t.m. 22 Nov. Extra tot_ 29 Nov. Bon 18 van 23 t.m. 29 Nov. Extra tot 6 Dec. Bon 19 van 30 Nov. t.m. 6 Dec. Extra tot 13 Dec. VLEESCH. Serie 9 van 18 t.m. 24 Nov. Extra tot 1 Dec. Serie 10 van 25 Nov. t.m. 4 Dec. Extra tot 8 December. BRANDSTOFFEN. Haarden en Kachels. Bons 04, 05, 06, 07 voor de maand November. Bons 08, 09, 10 en 11 alleen voor turf in de maand November. Centrale Verwarming. Bons 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 en 14 voor de maand November. Overige verbruikers. Bons gemerkt met „brandstoffen 2e periode", voor de maand November. PETROLEUM Verwarming (2 liter). Zegels „Periode 7" tot 30 Decerns, Verlichting (2 Liter). Zegels „Periode B" van 11 Nov. t.m. 12 Dec. SCHEERZEEP. Bon 116 van 31 Aug. t.m. 31 Dec. (50 gram). ALGEMEEN DISTRIBUTIEBOEKJE Eieren, (één) Bon 64 van 18 t.m. 24 Nov. Extra tot 1 Dec. Bon 37 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. Extra tot 8 December. Gort, gortmout of grutten (een half pond). Bon 88 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. Kaas. Bon 51 van 18 t.m, 24 Nov. Extra tot 1 Dec. Bon 24 van 25 Nov. t.m. 1 Dec. Extra tot 8 December. Peulvruchten (1 Pond). Bon 56 van 19 Nov. t.m. 16 Dec. Rijst, rijstemeel, rijstebloem, gruttemeel (een half pond). Bon 82 van 2 t.m. 29 Nov. Havermout, havervlokken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten (een half pond). Bon 83 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. Maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (1 ons). Bon 93 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. Macaroni, vermicelli of spaghetti (1 ons). Bon 98 van 2 Nov. t.m. 27 Dec. Suiker (2 pond). Bon 16 van 23 Nov. t.m. 6 Dec. Koffie O/i pond) of Thee ons). Bon 81 van 9 Nov. t.m. 20 Dec. Zeep Bon 29 van 13 Nov. t.m. 6 Dec. Een Boek. het meest welkome geschenk Groote sorteering. 1 lugge en accurate levering. Kalenders Vulpenhouders. Doozen Post enz. Boekhandel Bloemend, weg 123 Bloemendaal Telefoon 22974 Sint Nicolaas zat met z'n handen in z'n baard. Hij bevond'zich in Spanje, maar hoe kwam hij eruit? Zeker, gedurende de laatste dertig jaar was hij er wel aan gewend geraakt allerlei moeilijkheden te overwinnen. Ieder jaar stuitte hij op andere grensbezwaren. Maar 1940 spande in dat opzicht de kroon. Verscheidene malen reeds had hij om een Durchlass-Schein gevraagd, maar tot op- dat oogenblik nog geen antwoord ontvangen. Er zijn in dezen tijd nu eenmaal een hoop andere din gen, die de aandacht vragen. Behalve moeilijkheden aan de grenzen, waren er nog andere punten die hem zorg baarden. Niet alleen de kwestie van de punten, maar ook met de bonnen. In de eerste plaats natuurlijk de punten. Als hij in Holland een nieuwe baard wou koopen, moest ie daar punten voor geven of niet? En de bonnen? Wat moest hij met het suikergoed aan? Enfin, je kunt geen ijzer met handen breken en geen suiker verlangen als je geen bonnen meer hebt. Sint Nicolaas stond op en constateerde dat zijn baard weer op den grond hing. Dat was voor den derden keer van de week. Hij legde er dus een knoop in en besteeg de trap. Daar deze uit het jaar 712 dateerde, kraakten de treden een beetje. Hij kraakte trouwens zelf ook, hetgeen je met zoo'n leeftijd niet anders mag verwachten. De zolder lag zes trappen hoog. Op de vijfde verdieping vond hij Zwarte Piet: die zat op den grond bij de deur van de lift. Ja, werkelijk, een lift was er ook in het huis van Sinterklaas, maar als iedire behoor lijke lift was hij regelmatig kapot. „Kom mee, Petrus Niger (dat is de echte naam van Zwarte Piet), kom mee", ocmmandeerde Sinterklaas. De bediende kroop voor den Sint de trappen op en hij zag dat de jongen groote gaten in zijn sokken had. Maar Piet had al zijn punten op gemaakt aan een gestreepte sweater. Sint Nico- lhas maakte zijn knecht duidelijk dat hij nogal stom was geweest. Een sweater alleen is ten slotte niet voldoende bij 20 graden onder nul. Op zolder was het eén erbarmelijke herrie. De heele rommel lag overal verspreid. De mui zen speelden met de apenootjes en de apen op hun beurt met de muisjes. De staf van Sint Nicolaas was gebukkeld en in den mijter had den de muizen hun nestje? gebouwd. Sinter klaas wou de mijter opzetten, maar Zwarte Piet waarschuwde: „Geen muizennesten op uw hoofd, Sinterklaas" en hij schudde den mijter leeg in een kistje veterdrop. „Ruik je niets?" vroeg Sinterklaas. Piet aarzelde. Ja, hij rook wel wat, maar hier op zolder rook het altijd een beetje eigen aardig. Dat zat 'm natuurlijk in de muizen en de uitgedroogde chocola. Dat doet het niet bij elkaar. „Ja maar een andere lucht. Iets mufs. Iets muffigs. „Nóg muffiger?" informeerde Piet. Tegelijk opende hij een groote koffer vol met appelballen. Tegen het bederf waren er. hier en daar wat kamferballetjes doorheen gestrooid. Maar dat had niet geholpen, want de appels waren al weg en er zaten niks dan motten in de appelbollen. Die wilden vluchten, maar ze konden niet vanwege het gedrang. Daaren boven waren de appelbollen gaan schieten. Er zaten lange witte scheuten aan, zoodat Sinter klaas het voornemen maakte het volgend jaar appelflappen te pooten. Eindelijk vond Sinterklaas precies wat hij zocht: een kist met chocolade-artikelen. U kent dat goedje wel: worsten, brillen, muizen, har ten, in één woord, het lijkt overal op behalve op chocola. Sinterklaas keek de rommel eens na. Hij gooide er alles uit wat beschimmeld bleek en propte de rest in een zak. Toen kwamen de voorbereidingen tot de reis. Nieuwe moeilijkheden. Om te beginnen haalde hij zijn oude paardje van stal. Het beest had al jaren op wachtgeld gestaan, zoodat het eerst beslagen moest worden. O ja, er werden nog wei eenige proeven genomen om zonder stoom een <-oort van stoomboot te improviseeren. Het was een soort van zeilstoomboot. Er stond een zeil op en Zwarte Piet blies de wind erin. Maar dat liep op piets uit. En daar begon de avontuurlijkste reis die Sinterklaas ooit had meegemaakt. Hij moest van alles doen om er te komen. Hij zwendelde met visums, kocht soldaten om met stukken chocola en weet ik wat niet meer. Eindelijk bereikte hij ons land. Daar werd hij roekeloos. Hij floot van blonde Mientje en was zelfs bru taal tegen een paar jongelui met banden om den arm. „Wat zit er in die zak?" vroeg er een. „Tja", zei Sinterklaas. „Raai maar es". „Stoute kinderen?" veronderstelde een van ae ambtenaren. „Mis", zei Sinterklaas. „Chocola?" „Precies", antwoordde Sinter klaas. „Laat es kijken". Sinterklaas opende de zak en ieder van de ambtenaren proefde een stuk. „Zoo", zei de een, „nou ben je erbij. Daar zul je meer van hooren". „Ja", bevestigde de ander. „Dat is geen cho cola, maar zeep. Vervoer van zeep en dat zon der geleibewijs. Dat wordt een maandje brom men, oude baas". En nu pas drong het tot Sint Nicolaas door, dat hij niets dan Fop-zeep had meegenomen. Hij moest mee, of ie wou of niet. Hoe het verder is gegaan, weet ik niet te ver tellen. U zult het echter spoedig genoeg merken. Als hij dit jaar persoonlijk bij u op bezoek komt, dan heeft hij zich er met een smoesje uitge draaid. Komt hij nietwelnu, dan weet u daar thans de oorzaak van. grens) en dan naar Bloemendaal (waarover Bloemendaals Raad had te beslissen. t Daartegenover ste'i ik een advertentie uit de huidige periode, n.l. van 13 September 1940. N.Z.H.T.M. v.v. Behoudens nadere wijzi ging vertrekken de laatste autobussen en trams als volgt: Van Station n. Bl'daal 21.18 uur. Van Bl'daal n. Station 21.33 uur. Van Station n. Overveen 21.18 uur. Van Overveen n. Station 21.25 uur. 21.40 toe de Raaks ehz. Meermalen hebben we reeds genoemd de z.g. Tramomnibus Mij. Zoo men weet al een veertig jaar ter ziele. Deze adverteerde 26 September 1899, dat de Winterdienst 1 October 1899 zou aanvangen. Als altijd afrijpunt Bloemendaal, Hó- tel Kennemerlar.t. tegenover de N.H. Kerk. Aan den trein volgde men den Greenwichtijd. Ge reden werd tusschen 7.45 v.m. en 10.10 Green wichtijd. De eerste omnibus ging 8.23 van 't Station, de laatste 10.35. Van Bloemendaal Haarlem kostte enkele reis 20 et. en retour 30 c.t Van Bl'daal naar Overveen was het 10 ct. en van Overveen naar Station Haarlem 15 ct. Van de Groote Markt naar het Station was het 10 Qt. Kleine paketten, adverteerde de directie, werden voor niets bezorgd en afgehaald voor 20 ct. Abonnementsstrooken Bl'daal-Station met 10 coupons kostten f 1.75. Van Bloemendaal tot de limiet aan den Zijl- weg kostte het abonnement fl.25, van Zijlweg tot Station Haarlem f 1.Ook waren er ge reserveerde omnibussen te krijgen met speciaal tarief. e 31 October 1899 dringen Heeren Commissaris sen en directeur der Haarl. Tramwegmaat schappij bij Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal aan op spoedige behandeling der tramplannen. Concessie van Haarlem tot do grens weten we, was er. Die was door Haarlems Raad 9 Maart 1898 verleend, 't Ging nu om de aanluiting. Van Groote Markt Haarlem langs den Zijlweg tot aan de limiet was die ai verleend. De tram zou opschieten en de lijn doortrekken, tot de Hervormde Kerk te jBloemendaal. In een vorig artikel spraken we al over het Station Bloemendaal. In de krant van 22 November lezen we de aanbesteding van het spoorwegstation Bloemendaal op 4 December. Raming f 46600. 6 December vermeldt de uitslag n.l.: Hoogste inschrijver Wéssels van Haarlem f 50300, laagste Schuurman, van Medemblik f 42460, terwijl Hille, van Utrecht inschreef voor den ramingsprijs van f 46.600. De krant van 7 Dcember 1899 vertelde wat dat allemaal in- hield, n.l. voor 't Station de grond- en spoor werken, het bouwen van het hoofdgebouw, dat van 't bijgebouw met privaten en bergplaats. Aanleggen van perrons en verhoogde los- en laadplaats, bestratingen, afrastering voor het aan te leggen Stationsemplacement over 280 Me, ter spoorbaan, verbreed aan de westzijde van 11 M.30 M., opklimmend en afnemend tot gemid deld 13 Meter. De bestaande sloot aan de West zijde moest worden gedempt. De aannemer moest bestaande rails opbreken en nieuwe leggen, contra-rails en wissels uitvoeren, evenals de noodige tijdelijke aanluitingen van sporen. Het spoorwegstations zou een gebouw worden van 2 verdiepingen. De buitenmuur zou bestaan uit gelijk kleurige vlakke klinkers met banden, blokken en vullingen boven de koziinen Van roode én gele gevelsteen. De 'lengte van voor gevel zou 22.85 M. zijn en tot de zolderverdie ping 8.65 M. meten. Het middengedeelte kreeg een breedte van 8 Meter. Daar zou zijn een wachtkamer le en 2e klas en bagagelokaal als nev-ngebouwen ter weerszijden van het hoofd gebouw. Over een stoep van 4 treden zou men door een dubbele deur betreden een met ge kleurde tegels belegde vestibule. Vandaar zou een corridor toegans geven tot de wachtkamer 3e klas. De afmetingen van deze zouden worden 5.40 x 4.72 en van de eerste klas wachtkamfr 5.40 x 4.74. Daar voor kwam een veranda. ïn de corridor kwam ook de toegangsdeur tot da bovenverdieping van den chef. alsmede van he't. kantoorlokaal. Aan den linkerkant zou het ba gagelokaal ev. komen. De bovenverdieping zott boven de wachtkamer 3e klas komen en bevatte 4 kamers met Milken, portaal en gang. De werk lieden moesten worden verzekerd tegen onge vallen. De aannemer moet 8 dagen na goedkeu ring beginnen met opleveren en wel voor de eerste maal 3 maanden na goedkeuring en 3 maanden na de eerste oplevering de rest der werken. (Geen nadruk? G. J. BETTINK Mijn vrouw is twee weken geleden ver- L.ken. Waarom meldt U dat nu nas? Ik kon mijn oo -u met geloovcn. Ik dacht dat ik droomde.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 11