«HET (HAS If4i@*> VAN DE LEESTAFEL Bovenstaande boeken BOEKHANDEL J. M. DE WIT Toonzalen BOSKAMP, Overveen KLEINKUNST, ETSEN, MEUBELEN, SCHILDERIJEN, enz WINTERHULP Volkshoogeschoohverk Hallo, Hallo, hier: Winterhulp! Vrijdag 29 November 194 0 5 Eens komt de dagdoor J. RiemensReurslag. Uitgave: Hol- landia Drukkerij N.V., Baarn. (Ing. f 2,75, geb. f 3,50). Deze vlotgeschreven roman verplaatst ons in het leven van een 25-jarig, pas afgestudeerde wiskunde-leerares, Suzanne van Daalum, die haar loopbaan begint aan de H.B.S. van één onzer provinciesteden. Zij komt daar in aanraking met den eenigen fabrikant der stad, wiens zoon „Flipje" als H.B.S.-'er weinig aanleg en belangstelling voor de wiskundevakken aan den dag legt. Zijn vader komt hierover praten bij Suzanne, waarbij hij haar vertelt van zijn huiselijke omstandig heden en van zijn vrouw, die eenigen tijd na de geboorte van Flipje was overleden. Hij steekt het niet onder stoelen of banken, dat hij de jonge leerares graag mag. Vooral het hoofdstuk van het bezoek van Flipje aan z'n leerares is zeer goed te noemen. Wij laten hier een gedeelte van het gesprek tusschen die twee volgen: „Nou ja, als ik het me allemaal aantrok al die slechte repetities, nou, dan kon ik wel aan den gang blijven, dan speel ik maar op m'n mondharmonica: La vie est belle. 't Is wel niet zoo, maar je denkt dan dat het zoo is. Je hebt geen moeder, hè Flipje? Nee. Heb je haar erg gemist? Och dat weet ik niet, wat je niet kent, dat mis je niet. 'k Vind die moeders van andere jongens ook niet altijd zoo aardig. Maar ja, als je 't je voorstelt, zoo 's avonds in je bed, een moeder, die niet razend zou worden om je slechte repetitie, die zeggen zou: nou Flipje, laten wij nou eens kijken of die wiskunde zoo moeilijk is, die naar je mondharmonica wou luisteren, nou ja, dat heb ik nou heelemaal niet, maar dat zou wel fijn zijn." Het gevolg van dit bezoek is dat Flipje en z'n vrienden hun leerares meer gaan waardeeren en dat eerstgenoemde zijn sommen bij haar komt maken met als contraprestatie het luiste ren van juffrouw v. Daalsum naar de mond harmonica solo's van Flipje. Het boek laat ons verder iets zien van de pogingen van Flipje's vader om Suzanne voor zich te winnen. Enkele autoritjes zijn het gevolg hiervan, totdat er op één der tochten een aan rijding plaats vindt die haar bijna het leven kost. Na het herstel gaat Suzanne op reis naar een klein plaatsje Annecy in Savoye, waar zij in aanraking komt met een schilder en zijn aan staande vrouw. Eerstgenoemde schildert haar portret in mid- deleeuwsche kleedij, hetwelk de bewondering opwekt van een schatrijken Franschen graaf, die haar een huwelijksaanzoek doet,. Het verdere verloop van deze geschiedenis laten wij gaarne aan de lezers over. De schrijfster, die in het begin niet geheel op dreef schijnt, toont echter (bij de beschrijving van Flipje) een merkwaardig talent. De na Suzanne's ziekte steeds bij haar terug- keerende droom of visioen van de vreemde vrouw met het roombleeke gelaat, dat haar eigen trekken droeg, komt ons eenigszins onna tuurlijk voor. Maar over 't geheel genomen is het en roman, welke vooral bij de dames in den smaak zal vallen. „Java's pracht en praal", door mej. H. W. Ponder. Voor Nederland bewerkt door dr. C. P. Gunning, ingeleid door dr. H. Golijn, onder me dewerking van J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken en dr. H. C. Prinsen Geerligs. Uitg. der Nederl. Keurboekerij, A'dam. Wij hebben reeds eenigen tijd dit vlot ge schreven en voortreffelijk geïllustreerd boek ter beoordeeling en meenen niet beter te kunnen doen dan juist vóór ons Sinterklaasfeest allen er attent op te maken, die hun kinderen, hun vrouw of zichzelf in dezen boekentijd eens ter dege willen tracteeren. Tracteeren op O.-Indi- sche in 't bijzonder Javaansche kost op z'n Europeesch opgediend, of als ge wilt, voorgetoo- verd gelijk een allerinteressantste film. Het is het beste boek dat van het uiterlijke leven op Java een treffend en een vrij volledig beeld geeft. De stijl is onverbeterlijk wat het gemak kelijk leesbaar zijn betreft. De bewerker komt hier cn daar den lezer met een paar rust-geven- de nootjes tegemoet als hij gevaar loopt een beetje kwaad te worden om een ontevreden maar niet geheel gegronde opmerking der sohrijfster aan het adres der Nederlandsche ambtenaren. Over het algemeen echter kunnen wij Neder landers trotsch zijn op hetgeen zij aangaande ons koloniseeren, in vergelijking met de Engel- sche methoden ten beste geeft. Wij komen er niet alleen genadig bij haar af, maar zij mo tiveert haar voorkeur op dit punt ook telkens afdoende. De schrijfster is eenvoudig op Java verliefd. Die liefde heeft haar de kracht en de leiding gegeven niet alleen om overal te gaan rondzien alles en nog wat te beschrijven, maar ook om het leven op dit schoone tropische eiland te bestudeeren. Dat zij een hoogst se rieuze bewerker en deze weer een paar uit nemende voorlichters heeft gehad, stempelt het boek tot een eenig, smakelijk, rijk, en toch ern stig populairiseerend standaard-werk. waarvan (met de bij de Leidsche Uitgeversmij. versche nen pracht-encyclopaedie van ons Indië van de h.h. Gonggryp cys.) niet genoeg kan worden ver kocht. P. T. Sr. ROTTERDAM IN DE LITTERATUUR Binnen enkele dagen zal een belangwekkende uitgave verschijnen, getiteld „Rotterdam in de Litteratuur", een bloemlezing van oorspron kelijk en reeds gepubliceerd werk van Neder landsche auteurs over de oude Rotterdamsche binnenstad. Het boek wordt geïllustreerd met vele foto's op kunstdrukpapier door Jan Retel. „Rotterdam in de Litteratuur" werd samen gesteld en ingeleid door P. J. G. Huincks, hoofd redacteur van hef maandblad voor de Neder landsche jeugd „Contact", zelf geboren Rot terdammer. In „Rotterdam in de Litteratuur" zijn, proza en poëzie afgedrukt van Jan Prins, Bordewijk, Stroman, Anthonie Donker, Leopold, Haspels, Schürmann, Johan de Meester, Speenhoff, Brusse, Kortebrandt, Dirk Smits en anderen. „ONS INDISCH BOEKJE" In den loop dezer week is verschenen de uitgave „Ons Indisch Boekje", een bundel praatjes bij plaatjes over Indië, van de hand van onzen plaatsgenoot Dr. H. F. Tillema, met handontwerp en sluitstukjes van Jan Otter. „Ons Indisch boekje" bevat een verzameling geïllustreerde artikelen, die in een aantal bla den met een gezamenlijke oplaag van plm. 600.000 wekelijks zijn verschenen. De bedoeling der publicaties (zooals Dr. Tillema deze ook reeds geruimen tijd in ons blad doet) is kennis te verspreiden over Indië, belangstelling op te wekken voor land en volk. Vooral voor het laatste, want van een land is de mensch het belangrijkst, aldus schrijft Dr. Tillema in zijn voorwoord. Hij vestigt er de aandacht op, dat hij niet zooals dit zoo vaak gebeurt, attentie vraag voor Java en dan meestal voor West- Java met de hoofdstad Batavia maar voor héél het uitgestrekte, ja oneindig groote eilan denrijk, daartoe in staat gesteld door veeljarig verblijf op Java, door studie en het verzamelen van gegevens op drie reizen van elk een jaar, waarbij hij heel den grooten archipel bezocht. „Ons Indisch boekje" geeft interessante plaat jes met leerzame, prettige praatjes, waardoor de kennis van en de belangstelling voor ons Indië wordt verhoogd en verlevendigd. „ONS INDISCH BOEKJE" IS VERKRIJG BAAR AAN HET BUREAU VAN ONS BLAD, KORTE KLEVERLAAN 64, BLOE- MENDAAL, TEGEN DEN PRIJS VAN F 0.85. Van de „Ster"-serie der Hollandia-drukkerij N.V, te Baarn ontvingen wij de navolgende boeken, (die wij hier voorloopig aankondigen): „Sylvia en Julie, Pottenbaksters", door Marga- reth Thomsen Raymond, bewerkt door Willy Pétillon; „Journaliste Peggy", door Emma Bugbee, be werkt door Willy Strijt „Wijkverpleegster", door Helen Dore Boylston, bewerkt door Fenna de Meyier. Prijs ingenaaid f 1.90, gebonden f 2.50. ZIJN VERKRIJGBAAR IN DEN BLOEMENDAALSCHEWEG 123 TEL. 22874 BLOEMENDAAL Tentoonstelling „Glas 1940" en WEEFWERK van Mevr B. Rinse—Klinkenberg verlengd tot 6 December 1940 Hieraan toegevoegd Dagelijks geopend van 10 4 behalve Zondag blDe Burgemeester van Bloemendaal spoort een ieder, die in staat is om het Winterhulp- werk medewerking te verleenen, aan om hetzij finantieele steun, hetzij steun in den vorm van deelname aan de collecte te geven. Het plaatselijk comité van aanbeveling bestaat uit de volgende leden: Mr. A. A. Aberson, Spar renlaan 4: G. J. van Abs. Brederodelaan 83; Jkvr. A. H. Barnaart, Bekslaan: Jhr. Mr. E. G. Ben them van den Berg, Koninginneduinweg 4; Mr. J. Bierens de Haan, Koépellaan 10; H. J. van Blommesteijn, Midden Duin en Daalsche- weg 20; N. I. G. Bordten, Popellaan 3; J. A. Boskamp, Tetterodeweg la: L. J. P. N. A. Bouwman, Bloemendaalscheweg 170; mej. J. J. Bruin, Waldeck Pyrmontlaan 2; Ds. J. C. Brus- saard, Vijverweg 16: mevr. F. F. Dalmeijer Bachum de Boer, Prins Hendriklaan 66; Ds. J. C. van Dijk, Kerkplein; Pastoor M. M. van der Eem, Kerkweg 2, Vc/Henzang: I. F. Florisson, Leidschevaart 126: P. Freriks, Vogelenzangsche- weg 83; H. Fruitema, Zandvoorterweg 5a; F. C. H. Harmens, Leeuwerikkenlaan 2; A. Hiemstra, Korte Kleverlaan 78; H. W. A. Hofmeester, Hartenlustlaan 13; J. M. Hondius, Midden Duin en Daalscheweg 27; Dr. H. D. G. A. Immink, Bloemendaalscheweg 126; G. J. Kalt, Oranje Nassaulaan 118: M. C. Koning, Vogelenzang- scheweg 5; P. Koning, Alb. Thymlaan 18; Mr. L. J. Toulon van der Koog, Bekslaan 34, Voge lenzang; G. A. Koppen, Iepenlaan 19; C. G. Vattier Kraane, Koeduinweg 2; A. Labouchère, Boekenroodeweg 89: J. Lasthuis, Mauricialaan 32; W. Lokerse. Leidschevaart 28: H. Meinesz, Grenslaan 4; Mr. S. H. Vening Meinesz, Bent- veldweg 101; mevr. S. J. S. van der Mersch de Bie Leuveling Tjeenk, Tramweg 7; W. Noor man, Brederodelaan 77; J. van Pelt, Boeken roodeweg 33; Th. Remmerswaal, Vogelenzang- scheweg 286; W. Roeien, Vogelenzangscheweg 278; Prof. Mr. Dr. C. P. M. Romme, Ter Hof- stedeweg 13; C. A. Ruigrok, Leidschevaart 268; mej. A. C. Rijnierse, Zijlweg 11; mevr. N. C. van SchaardenburgGips, Mr. Enschedeweg 5; Men schrijft ons; Begin Augustus van dit jaar kwam op de Volkshoogeschool „Diependaal" bij Markelo de Algemeene Vergadering der Vereeniging bijeen, aan welke vergadering een goed geslaagd week einde verbonden was. Op „Diependaal" vonden dezen zomer nog. ver schillende andere weekeinden plaats, benevens een viertal korte studie-vacantie-pursussen voor de deelnemers aan het Enschedésche werkloo- zen-ontwikkelingswerk. Eind Augustus Werd een goed bezette 2-weeksche Volkshoogeschool- cursus voor meisjes gehouden en vanaf eind September vindt er thans een driemaandsch ont wikkelingskamp plaats voor jongeren uit Overijs sel en Gelderland. Inmiddels ging ook in Bakkeveen het werk, zij het meer dan andere jaren beperkt tot deel nemers uit de drie noordelijke provinciën, regel matig door. Aan het permanente kamp voor deelnemers aan de Centrale Werkplaats namen dezen zomer ook verschillende studenten en middelbare scholieren deel. De Fryske Kursus had dit laar een grooter aantal deelnemers dan ooit, terwijl in samenwerking met de Ned. Christ. Reisvereeniging een cursus van een week werd opgezet, gewijd aan de omgeving van het \llardsoog". In September werd een weekeinde gehouden voor leden en oud-cursisten uit het Noorden, in October een onderwijsweekeinde (ter bespre king van het 7de en 8ste leerjaar) en in Novem ber een tooneelweekeinde (ter bespreking van het tooneel in de noordelijke provinciën). Eind October werd nog een prachtige veertiendaag- sche meisjescursus gehouden met groote deel name. Vermeld mag bovendien worden, dat in den loop van dit jaar het landbouwbedrijf der Volks hoogeschool aanmerkelijk werd uitgebreid, zoo wel wat de grond als wat de hoeveelheid en hoedanigheid van den veestapel betreft, en dat naast den moestuin een mooie fruittuin werd aangelegd. Voor de komende maanden staat er heel wat op het programma! In Markelo zal van 3—5 Januari een korte onder wijscursus gehouden worden, gewijd aan het 7de en 8ste leerjaar, met medewerking o.a. van den heer L. Welling, Hoofdinspecteur van het L.O. te Groningen. Onderwijzers, onder wijzeressen en verdere belangstellenden kunnen zich reeds thans voor deelname aanmelden. Ver der van 822 Januari een Volkshoogeschool- cursus voor boerenzoons, studenten, arbeiders en onderwijzers, waarvoor het programma hier bij gaat. en van 315 Febuari een Volkshooge- schoolcursus voor meisjes (o.l.v. mej. C. C. Will- brenninck). In Bakkeveen gaat het kamp voor deel- Prof. Dr. A. A. van Schelven, Grenslaan 9; mevr. B. A. van der Sluys, Julianalaan 88; mevr. A. C. den Tex geb. Bar.sse. Bentinck, Potgieterweg 3; J. C. Urban, Jan Willem Friso- laan 9b; C. D. van der Vliet, Korte Zijlweg 12; Mr. Th. Semeins de Vries van Doesburg, Rus- tenburgerweg 16; E. G. Wesselink, Parklaan 16; J. S. Wildschut, Boschlaan 19; Mgr. L. J. Willenborg, Bloemendaalscheweg 70; F. van Woudenberg, Zandvoorterweg 39; A. IJzerman Brederodelaan 79; Ph. M. Zweers, Brederode laan 75; J. N. Zandstra, Oranje Nassaulaan 47. A. M. M. van Loon, Julianalaan 28. Gisteren had ik een drukke dag. Daarna moest ik twee verjaarvisites maken en en medevieren, 't waren eigenlijk roddelpartijtjes en toen ik binnenkwam, werd ik begroet met hot geroep: „Zoo, propagandaleider, we dachten, dat jij een echte Hollander was." „Ja, ik ben er trots op een echte Hollander te zijn, maar juist daarom moeten wij allen met ware liefde medewerken, 't is toch voor onze eigen in nood verkeerende iancigenooten." N erder ging liet gesprek over hamsteren, over wat wel en wat niet mocht, bij de eerste borrel mocht niets en bij de laatste alles; intussch*n knoopte ik mij liet woord hamsteren en liam- steraar in de ooren, het vrouwelijke woord ken ik er niet van, 't is eigenaardig, want de vrouwen hamsteren het meest. Zoo'n heerlijk woord om over te fluisteren en te jokken. Och, iaat ons maar openhartig zijn, iedereen heeft zoo'n pietseltje gehamsterd en dat moet ook, dat is voorzichtig, zoolang het binnen 4e grenzen blijft. Stopiedereen ja, die geld had, maar de belioeftigen, de minderbedeelden konden dat. niet doen en zullen ook hierdoor weer de meeste klappen krijgen. Maar, dat willen wij niet, wij zullen allen iets afstaan van onze hainsterpartijties, al is het nog zoo weinig. Een halve fieseli slaolie, een pak havermout, rijst, vermicelli, een beetje koffie of thee, gecotj- denceerde melk of dito poeder, wijn voor zieken, zeep, tabak, sigaren, er zijn zoo vele artikelen en alles is welkom ook van de winkeliers Wie begint Alles kan gebracht aan of afge haald worden door het Bureau„Winterhulp", Julianalaan 88, Overveen. Het weTkcomité zal zorgen voor een eerlijjfe verdeeling aan de behoeftige inwoners van Bloe mendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld en Vogelenzang, zoodat ook deze menschen prettige Kerstdagen kunnen vieren met 1 tot 5 van uW hamstervoorraadje. Dat is echte, heerlijke Winterhulp D. H. nemers aan de Centrale Werkplaats (welks thans geheel voltooid is en een prachtige scho lingsmogelijkheid biedt, toegankelijk voor jonge ambachtslieden uit het geheele Noorden) regel matig door met gemiddeld een 50-tal cursisten. Van 25 November1 Maart wordt daarnaast voor den vijfden achtereen volgenden winter de landarbeiderscursus gehouden. Voor dezen cur sus, waaraan uitstekende leerkrachten mede werken, bestaat zoowel van de zijde der jonge landarbeiders en zoons van kleine boeren als van dip der landbouworganisaties een zeer groote belangstelling. In „Oldorp" bij Uithuizen wordt in onderlinge nauwe samenwerking van 2 Decem ber5 Maart een soortgelijke cursus gehou den, in het bijzonder bestemd voor de jonge landarbeiders van de Noord-Groningsche akker bouwbedrijven. Binnen den landarbeiderscurus te Bakkeveen zullen twee z.g. Sociale studieweken gehouden worden, n.l. van 1121 December en van 818 Januari, beide bestemd voor boerenzoons, stu denten, arbeiders en onderwijzers. In Noord-Holland vond op 2 November een druk bezochte Volkshoogeschoolbijeenkomst plaats in Zaandam, gewijd aan het eigene van de Zaanstreek. Voor Alkmaar en Amsterdam worden soortgelijke bijeenkomsten voorbereid, terwijl ook reeds gewerkt aan den opzet van een langen Volkshoogeschoolcursus voor meis jes, te houden in het begin van den zomer onder leiding van mej. H. v. d. Heide in Noord-Hol land. Inlichtingen: mevr. A. C. VisserVen, Vincent van Goghweg 2 te Bergen (N.H.). De Volkshoogeschool heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen! Laat dit een teeken zijn, dat wij als Neder landers behoefte hebben aan een plaats, welke steeds, los van iedere politiek, een punt van werkelijke samenbinding is geweest. Laat het bovenal een voorteeken ervan zijn, dat wij straks in tijden van vrede en vrijheid de ge dachten van een levend en eensgezind Neder- landsch'volk tot werkelijkheid zullen kunnen maken! Daarom hopen wij, dat velen de gedachte der Volkshoogeschool in eigen omgeving levend zullen houden en het werk in Bakkeveen, in Mar kelo en elders, niet in den steek zullen laten, maar doorgaan het te steunen door belangstel ling, door het bekendmaken van de cursussen "n door het werven van nieuwe leden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5