BLOEMENDAAL W. THIJSSEN Zn. COPIE hung A. UetMud ALLE BANKZAKEN 2 Vrijdag 27 December 1940 De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal LOOP DER BEVOLKING Dokter, m'n oogen worden slechter BURGERLIJKE STAND A. G. G. M. GI0RGIS Zn. Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 H.H.LANKAMP Het Bloemendaalsch Weekblad. Nieuwjaarskaarten Zakagenda's Kalenders Maat-Confectie Patronen oo Wie er kwamen: blC. R. B. Barkhuis, zonder beroep, Distel laan 10, A'denhout, van Amsterdam. P. van der Aar, smid, Leidschevaart 64, Vog'zang, van Heemstede. „Maar m'n waarde, ga eens spoedig met dit recept naar Optipharma, G, Daams, Bloe- mendaalseheweg 123b, die is Gediplomeerd Optieiën en levert U een prima bril. Ook als U lid van het Bloemendaalsch Zieken fonds is". Geboren: zoon van A. N. van Braam HouckgeestHolleman; zoon van J. M. Hal- bertsmade Bijll Nachenius. Getrouwd: C. de Koning en M. G. Liene- man. Overleden: A, Labouchère, 80 j.; A. M. van Leeuwen, 39 j., echtge, van Freriks. Fijnere Metaalbewei king. Nieuwe Werken, Herstelwerken. Koper-Smeedwerk Vergulden, Verzilveren. Polijsten. Bronswerk. HAARLEM SCHOTERWEG 2 TELEF 14240 EXPOSITIE ELECTRISCH BEREIDE KERST. EN NIEUWJAARSGERECHTEN blOnder groote belangstelling werd vorige week in de leskeuken van het P.E.N.-gebouw te Bloemendaal een tentoonstelling geopend van Kerst- en Nieuwjaarsgerechten, die zich aanpas sen aan de huidige omstandigheden en die op electrische fornuizen bereid waren. Het was inderdaad 'n te waardeeren besluit van de Direc tie dezer electriciteitsmaatschappij, de huismoe ders op aanschouwelijke wijze te toonen hoe het, met de zeer beperkte grondstoffen die hen ten dienste staan, ook thans nog mogelijk is, een meriu samen te stellen dat er voor een feest- eten op de komende feestdagen verrukkelijk uit ziet. In overeenstemming hiermede, droeg dan ook de groote zaal een vroolijk aanzien. Op het smetteloos damast der tafels pronkte een keur van fraai-opgemaakte schalen en schotels, die een bekoring voor 't oog, een streeling der tong en tegelijk een wetenschappelijk juiste voe dingswaarde bezitten. Naast eiken schotel is een aanwijzing omtrent de samenstellende deelen en de bereidingswijze gelegd, zoodat de bezoeksters naar hartelust notities konden maken. Ook van de nieuwste vondsten op dit speciale kookkunstgebied. En dan is het merkwaardig te zien, wat er al varia ties uit groenten en aardappelen vallen samen te stellen, welke verrassingen de verwerking van griesmeel, of van gort, havermout, quark of mosselen biedt. Voor menigeen zal het een openbaring zijn, welke heerlijke en mooi gedecoreerde taarten, croquetten, balletjes enz. er b.v. van aardap pelen gemaakt kunnen worden, om van hun rol in stamppot, purée etc., maar te zwijgen. Doch men voldoe dan allereerst aan het beleefd ver zoek van de drie tentoonstellings-aardappelen: „Pit ons, borstel ons goed schoon, kook ons goed gaar. stoom ons droog, schil ons niet, of aan tafel". Quark is nog niet zoo algemeen bekend en we leerden hier hoe zij met wat groen kruid op het brood genuttigd kan worden en ook, hoe ze als jus, slaolie, slasauce en vla gebruikt wordt. Ook voor mosselen, in hun veelzijdige verwer king, maakt deze tentoonstelling een flinke en verdiende reclame. Velen zal het belang inboezemen, dat vleesch heel eenvoudig te vervangen is. Inmmers 100 gram vleesch s'aat in voedingswaarde gelijk met twee eieren, of met een halve liter volle melk, resp. vijftig gram mager melkpoeder, driekwart liter karne- of taptemelk of vijf-en-zeventig gram magere kaas of 75 a 100 gram peulvruch ten. Een andere ontdekking .doet men hier, als men ziet dat een warme slagroompudding van melk zonder suiker gemaakt kan worden, of een appelcake zonder boter. Ook de lunch- schotels en de tusschengerechten deze laat- sten zooals mossel-ragout, mosselschelpjes, aspie, selderij-knol met brood en mayonnaise worden in zeer origineelen vorm opgediend, naast macaroni met rookvleesch en kaas, zoo mede de snoekbaars a la marinière. Natuurlijk ontbraken ook niet diverse alcoholvrije dran ken, bisschop in nagemaakten vorm, limonade, most en dergelijke. Wie verder nieuwsgierig was te weten, hoe h'i thans de beste jus of wel de smakelijkste tsnhaam uftz jaiq uoij 'usjieui ub5[ ssibuuo/Cbui bevredigen. B. SCHOORSTEENVEGERS VOORLOOPIG GEEN CHR. SCHOOL TE OVERVEEN Beroep is automatisch vervallen ovVan het bouwen van een Christelijke school te Overveen, zal voorloopig niet komen, in verband met de bepalingen, dat tot 1 Janua ri 1942 geen nieuwe scholen gebouwd zullen worden. Hoewel deze kwestie dus voorloopig geen be slissing krijgt, kunnen de kinderen onderwijs blijven genieten in het voorloopige gebouw aan de Vrijburglaan, dat 1 September 1939 in ge bruik is genomen. Wij brengen in herinnering, dat de gemeenteraad van Bloemendaal in 1937 afwijzend had beschikt op het verzoek van de vereeniging. Nadat Ged, Staten het raadsbesluit hadden vernietigd, ging de raad in beroep bij de Kroon en de vereeniging werd in het gelijk gesteld. De raad moest dus toestaan, dat er onder wijs gegeven werd, maar toen moest er een schoolgebouw komen. Plannen waren gemaakt voor een gebouw aan den Korten Zijlweg naast de R.K. Kerk en die ondervonden tegenstand, omdat het uitzicht op Haarlem belemmerd zou worden. Tenslotte verleende de raad medewer king, maar er volgde weer beroep. De beslissing blijft echter reeds anderhalf jaar op zich wach ten. In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal. deel de wethouder Cassee mede, dat het beroep automatisch is vervallen in verband met de nieuwe bepalingen, inzake scholenbouw. Tot 1 Januari 1942 mag er niet gebouwd worden. WERKEN PROF. J. H. JURRES In den Kunsthandel Leffelaar te Haarlem, Wagenweg 102, wordt een Kerst-tentoonstel ling gehouden van werken door professor J. H. Jurres en wel tot en met 11 Januari 1941 in de groote zaal, waar eenige zijner composities uit het Oude en Nieuwe Testament zijn geëxpo seerd. In de kleine zaal staan enkele van de reeds eerder geëxposeerde werken door den heer en mevrouw J. M. LuttgeA. G. LuttgeDeetman. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 104.30, Zondags van 2—4 uur. Nieuwsjaarsdag gesloten. Voor de lange avonden Een boek uit de Bibliotheek van Kruisweg 10 Haarlem Telefoon 13287 (bij t station) Nederl. Natuurhist. Vereen, afd. Haarlem en O. „HET LEVEN DER BIJEN" Met een alleraardig-te lezing heeft de aid. Haarlem der N.N.V. het jaar 1940 beëindigd. Het onderwerp: „hét leven der bijen" is op zichzelf al aantrekkelijk en als dit behandeld wordt door een zoo enthousiast spretoer als de heer Jan Lu- berti, dan luisteren de toehoorders geboeid toe en voelen werkelijk het verlangen opkomen, zelf bijen te gaan houden om ook al dit schoons te Jtunnen beleven. Er schuilt in het bijenhouden veel poëzie die ruimschoots vergoedt de vele te leurstellingen, die elk iemker ondervindt. Heel veel van het merkwaardige leven dezer dieren is al wetenschappelijk onderzocht en bekend geworden, maar er blijken toch nog veel raadse len onopgelost te zijn. De bolvorm speelt in het bijenleven een groo te rol; de koningin is omgeven door een aantal jongste bijen, daaromheen volgen oudere, ten slotte de oudste bijen, als beschutting tegen de koude. Ook het leggen der eieren door de ko ningin een ei in elk celletje geschiedt zoo danig vanuit het midden der raten, dat het com plex dezer celletjes weer een bol vormt. Feitelijk is alles uit het bijenleven merkwaar dig; de verdeeling in bakers, haalsters, werkbij en, wasbijen, en de mannelijke darren, welke laatste niet veel anders doen dan een lui leven tje leiden totdat, als de voedselvoorraden te klein worden, in September, October de darren slacht plaats vindt. De koninginnecellen worden, in tegenstelling tot alle andere, verticaal gebouwd; deze z.g. moerdoppen zijn ook grooter. Het zwermen, het splitsen van het bijenvolk, is voor den iemker zeer belangrijk en hij zal na tuurlijk trachten zijn bijtjes te behouden door den zwerm op te vangen en ze een aan alle eischen voldoende woning aan te bieden; in dat geval gaat de zwerm dus niet naar de, soms wel kilometers verder gelegen door de speurders bijen reeds klaargemaakte woning. De heer L. raakte in vervoering, toen hij beschreef hoe 'n prachtig gezicht het is zoo'n zwerm wel te zien wegtrekken, steeds hooger de blauwe lucht iri, wentelend in het zonlicht, dat de krioelende massa als goud doet glanzen. Ook over de oriënteeringsvlucht en de bruids vlucht van de koningin hoorden we aardige bij zonderheden. En heel veel van dit alles heeft de heer Luberti op de film weten vast te leggen, die dan ook een buitengewoon duidelijke aan vulling was van de op zoo geestige en boeiende wijze gegeven inleiding. Werkelijk, j»een lezing, die alweer naar een volgende van denzelfden spreker deed verlan gen: KERSTMIDDAG VOLKSZANG Het was een goede gedachte van het bestuur van Volkszang, niettegenstaande de moeilijkhe den, al was het dan ook maar een Kerstmiddag te houden. Maranatha aan de Donkere Laan het Jeugd huis was al besproken was Zondag zeer goed bezet. Al ontbrak dan ook de Kerstboom met het oog op de geringe ruimte, er was een smaak volle wandversiering aangebracht. .De afdeeling bezit in haar keurliederen een schat van materiaal, dat in den loop der jaren met groote zorg is bijeengebracht. Hieruit deed de leider, de heer P. de Nobel een keuze en met groot animo werden de liede ren gezongen. Wij noemen „Komt allen te za- men", Comt verwondert u hier menschen", men". „Comt verwondert u hier menschen", „Comt wilt u spoeden naar Bethelehem", met welke beide staande werden gezongen. Twee bekenden waren de gasten der vereeni ging n.l. mevr. E. BosmanRutten en mevr. M. FokkerKessler. Mevr. Bosman zong voortreffelijk enkele lie deren, van welke vooral boeiden die in het Weihnachtsconcert van Böddecker en II est né le divin enfant. De begeleiding was bij mevr. Fokker in goe de handen. Aan beide dames werden bloemen aangebo den, evenals aan den heer De Nobel. In de pauze werd chocolade geschonken naar Vaderlandschen trant en het Kerstkransje ont brak niet. Na de pauze las de heer D. Kuiper het mooie Kerstverhaal „Kers'vrede" van Sigrid Undset. De voorzitter sloot met dank te brengen aan allen die tot het welslagen van dezen mooien middag hadden medegewerkt. OUDERMIDDAG JULIANASCHOOL ovZaterdagmiddag j.l. werd in de Juliana- school te Overveen een oudermiddag gehouden, waarbij de hoofdschotel van de agenda werd gevormd door een rede van den heer L. Groe- neweg, oud-hoofd van een school voor per- soonlijkheidsonderwijs te Amsterdam, met het onderwerp: „Moeilijkheden bij kinderen en de behandeling daarvan." De voorzitter der Oudercommissie, de heer Janse, deed in zijn openingswoord eenige me- dedeelingen betreffende het zwemonderricht in Stoop's Bad, waaraan in het afgeloopen jaar 83 pet. der leerlingen deelnamen. Ook voor het volgende jaar zal wederom zwemonderwijs ge geven worden. In dit verband bracht spreker dank aan het aftredende commissielid, den heer Backhuijs, ie zeer veel in 't belang van het zwem onderwijs heeft gedaan. De periodiek aftredende voorzitter der Ouder commissie, de heer Janse, werd herkozen; in de vacature van den heer Backhuijs, die wegens vertrek aftrad, werd benoemd de heer Broek huis. Hierna was het woord aan den heer Groene- weg. Spreker zeide bij de behandeling van zijn onderwerp geen „opvoedingskookboek" te zuUen geven. De moeilijkheden, die we bij kinderen aantreffen, liggen niet zoozeer bij de kinderen dan wel bij de ouders. In 't bijzonder is dit van zeer veel belang bij de kwestie, die spreker hedenmiddag aan de orde wil stellen, namelijk die der ongehoorzaamheid. Zonder te rughouding zullen we deze ongehoorzaamheid moe'en analyseeren, en daarbij deze paedagogi- sche wet toepassen: „Zoek elke fout bij de opvoeding in Uzelf". Men komt hierdoor tot de zelfopvoeding tot gehoorzaamheid. waarbij spreker onderscheid* een persoonlijk, een so ciaal en een komisch milieu. Men moet hierbij echter twee eischen voor oogen houden, dat n.l. in het vragen van gehoorzaamheid het redelijk aanvaardbare, en het zedelijk toelaa'bare ar gument aanwezig zijn. Aan de hand van talrijke voorbeelden uit de practijk van het schoolleven zet spreker uitvoe rig uiteen de techniek van de kunst van het gebieden. Daarbij moet men een zes'al voorwaarden in het oog houden: men gebiede in vragenden, welwillenden zin; voorts in positieven zin; zoo kort mogelijk; men stelle geen voorwaarden, vrage niet teveel, en zij consequent. Hiertoe is in de allereerste plaats noodig een grenzelooze liefde en een eindeloos geduld, welke beide sa men echter elke moeilijkheid zullen overwin nen. De Voorzitter bracht den heer Groeneweg een hartelijk woord van dank voor zijn betoog. Een kleine expositie van door de leerlingen bij het Slöjdonderwijs vervaardigde werkstuk ken werd door de ouders in de pauze bezich tigd, terwij] daarna gelegenheid bestond den heer Groeneweg vragen te stellen naar aanlei ding van zijn referaat en eenige lichtbeelden uit het schoolleven der Juliana-schoolkinderen werd vertoond. voor ons eerstuitkomend nummer, dat Vrijdag 3 Januari a.s. verschijnt, verwachten wij gaarne zeer tijdig! i YVarmoesstraat 10 Telefoon 10547 Bloemendaalscheweg 255 Telefoon 22292 Bloemendaalsrheweg 53 Telefoon 23039 MAATCONFECTIEPATRONEN Piljs f 0.50 Dames-pyama. Maat 44 Bw. 112 cm. Benoo' digde stof M. 5. Dit model kan ook hoog gesloten worden en heeft twee rijen knoopen. De zak wordt eerst afgewerkt en daarna opgezet. Het belegstuk van het jasje wordt niet aangeknipt, maar af zonderlijk, daar het ariërs te onvoordeelig uit komt met de stof. Verdere gegevens bij het patroon. Maa'confectie-patronen zijn patronen, die zich vooral onderscheiden door een zeldzame pasvorm en weinig stofverbruik. Bovenstaande patronen zijn d f 0.50 verkrijg baar bij „Het Bloemendaalsch Weekblad", Kortg Kleverlaan 64, Bloemendaal en Maison Lintri, Zandvoortschelaan 55, Heemstede. heeft ons personeel helaas niet. Wilt U daarom in de morgenuren Uw bestellingen opgeven? Gaat ook vóór den 1.liddag winkelen. Dan wordt U béter geholpen. Wij hebben nog groote voorra den oude kwaliteiten en kun nen nagenoeg nog aan al Uw wenschen voldoen. Eiken kooper bieden wij gratis een keurig spel bridge-kaarten faAMjLonj I.G. Winkels door de geheele stad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 2