»VORSTENLANDEN« Land- en Volkenkunde en uoul onen Vrijdag 27 December 194<J I Naar de Toekomst PREDIKBEURTEN weei ik mijn Gasverbruik Üngezonden. .on 10547 oon 22292 H>n 23039 tONEN 112 cm. BenoO' >ten worden en ak wordt eerst Het belegstuk tnipt, maar at- nvoordeelig uit- igevens bij het patronen, die een zeldzame t. 0.50 verkrijg 'eekblad", Kortg Mai son Lintri, personeel helaas U daarom in de Uw bestellingen at ook vóór den len. Dan vvordt U og groote voorra- aliteiten en kun- nog aan al Uw doen. bieden wij gratis pel bridge-kaarten I i,Oc de geheele stad. BLOEMENDAALSCHEWEG 43 - TELEF 22341 BLOEMoNDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer. VOS van ouds uUWEJAN De Internationale Vereeniging Bellamy schrijft ons het volgende: De nood in ons Vaderland is hoog: nu en vóór 10 Mei. Vele pogingen om tot daadwerke lijken opbouw te komen, worden aangewend, maar van concrete plannen wordt nog niet veel vernomen. Reeds 8 jaren lang hebben wij gewe zen hoe tot arbeid en welvaart is te komen en hébben wij als oorzaak van de toenemende ellende aangegeven het handhaven van een in dividualistisch ingesteld economisch stelsel, het handhaven van het op het belang van den eenling ingestelde concurrentie- en winstsys- teem; de productie was niet ingesteld op de behoeften van allen, maar op het belang van een enkeling of groep. Ondanks leuzen van moreele en geestelijke herbewapening en de vaak intensieve arbeid der vakbeweging, werd het persoonlijk-, groeps- en volksegoïsme met den dag gevoed en werd de dagelijksche strijd voor steeds meer men- schen al heviger. Ieder mensch en elk volk moest zichzelf maar bedruipen. Hoe staat het nu? Het kapitalistisch-econo- misch stelsel heeft, zijns ondanks, een produc tie-apparaat weten in te stellen, dat naar de uit spraak van een duizend economen een wereld- produtcie heeft, die meer bedraagt dan de menschheid aan noodzakelijke en zelfs minder noodzakelijke levensbehoeften noodig heeft. Het distributie-apparaat echter werd niet in gelijke mate ontwikkeld. Dat zou ook strijdig zijn met het wezen van het kapitalisme. De menschen hadden het voortgebrachte wel noo dig, maar konden het niet koopen, omdat het den meesten aan de vereischte koopkracht ont brak. De machine verdrong de persoonlijke ar beidskracht, de bedrijven werden al meer ge rationaliseerd en al meer menschen kwamen op straat te staan. Zonder werk wil zeggen weinig inkomen en veel sollicitanten wil zeggen lage loonen. Zoo kregen we de dwaze toestand: overpro ductie en toch onderconsumptie; overvloed en toch gebrek. Moeten we weer daarheen? Na den oorlog komt er weer vrede. Zal dat ook een economische vrede zijn? Een toestand dus, waarin de eene burger zich, gedreven door een innige overtuiging en een sterk ontwikkeld ge meenschapsgevoel, instelt op het belang van den ander en waarin het eene volk ten nauwste rekening houdt met het belang van het andere? Dat is de benauwende vraag voor de toekomst, die velen bezig houdt en waarvan de beant woording in het heden besloten ligt. In het ver leden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Wij zullen samen moeten werken, hoog en laag. Iedereen zal naar eigen aanleg volwaar dige opbouwdiensten hebben te bewijzen. Dat kan niet meer particulier, maar dat moet cen traal geschieden. De oude individualistische economie heeft afgedaan. Het goud is niet meer de basis voor welvaart. De kracht en de wel vaart, ja het geestelijk welzijn en de cul- tureele vorming van ons volk hangen af van den arbeid van ons allen tesaam en in een bil lijke verdeeling van het resultaat daarvan. Daar heen gaan we nu. Dat ligt in de ontwikkeling van maatschappij en mensch opgesloten. Het is alleen maar de vraag hoe. Door een sterk ontwikkeld 'gemeenschapsgevoel tegenover elkaar en tegenover andere volken, kunnen we langs den best denkbaren weg het doel berei ken. Niet anders. Dat doel moet men kennen en de oorzaak der ellende moet men weten. Edward Bellamy heeft alles wat we nu door maken, tot den feilen strijd tusschen arbeid en kapitaal toe, 50 jaren geleden reeds beschreven in zijn beide boeken „In het Jaar 2000" en „Ge lijkheid voor Allen", die in milloenen exempla ren verschenen, in vele talen gedrukt zijn. Hij beschrijft de ontwikkeling van techniek en wetenschap, het werkeloosheidsvraagstuk, de opkomst der vakbeweging, het invoeren van sociale wetten, de radio en televisie, de oprich ting van waren- en eethuizen, de vorming van concerns, kartels en trust, de giro, clearing en tolmuren, het instellen van al meer Overheids diensten, enz. Voor ons allen is dat reeds histo rie geworden. Wat nog in de toekomst besloten ligt is, dat heel de productie en distributie zal worden be heerd door en alle arbeidskrachten in dienst zullen door en alle arbeidskrachten in dienst zullen zijn van de Overheid als hoedster van het waar achtig Volksbelang. Dat iedereen, na testing, in het arbeidsleger de plaats zal kunnen innemen, die hem op grond van aanleg en karakter eigenschappen toekomt en waardoor hij de hoogst mogelijke bevrediging en de gemeenschap het hoogst mogelijke nut daarvan zal trekken. Dat aan allen zonder onderscheid, mits men zijn best doet, een gelijk aandeel in de gezamenlijke welvaart zal worden gewaarborgd van wieg tot graf en dat het thans onpersoonlijke en dus vervreemdbare geld vervangen wordt door persoonlijk giraal geld. Ook de verwezenlijking van dit alles ligt, stap voor stap, in den verderen ontwikkelings gang van den tijd. De teekenen des tijds te verstaan is 'eisch voor ieder Nederlander, die het wel meent met zijn Volk. Ons aller be lang ligt besloten in het instellen eener centraal geleide economie op het belang van heel het volk gericht, in het produceeren en distribuee- ren naar behoefte van allen. Donker is het heden, maar de toekomst wenkt ons hoopvol toe. Om dat te kunnen begrijpen en dan mee de hand aan den ploeg te kunnen slaan, is het noodig om de evengenoemde boeken te lezen. Wy verwijzen 'naar de advertentie in dit blad Vereeniging van Vrienden van de Universiteits- Bibliotheek van Amsterdam. Bij een rondschrijven aan deleden deelt het bestuur van de Vereeniging van Vrienden van de Universiteits-bibliotheek te Amsterdam, o.a. mede: Gedurende het afgelOopen jaar bedankten twee leden van het bestuur wegens verhuizing naar elders voor hun functie; één bestuurslid, t.w. de voorzitter der vereeniging aan. Deze aanvaard- rooster af. De jaarlijksche Aïgemeene Vergade ring van leden, die op 22 Nov. bijeenkwam, voor zag in de vacatures door benoeming van mejuf frouw C. van der Ploeg en van de heeren Dr. D. BIERENS DE HAAN en G. J.A. Ooster- baan. Op grond van artikel 7 der Statuten, wees het bestuur Dr. J. D. BIERENS DE HAAN tot voorzitter der vereienging aan. Deze aanvaard de de benoeming. Voorts heeft de Aïgemeene Vergadering een stemmig het besluit genomen aan den bibliothe caris der Universiteits-Bibliotheek, Dr. J. Berg, het eere-lidmaatschap aan te bieden. Niet al leen dat de leden hem als oprichter der vereeni ging hun dank in dezen vorm wenschen te be tuigen, ook doen zij dit, omdat Dr. Berg een belangrijk aandeel in haar ontwikkeling heeft. Teneinde de U.-B. in staat te stellen in sa menwerking met de Vereeniging „Het Vondel- Museum" een catalogus te vervaardigen en uit te geven van alle Vondeliana in de U.-B. aan wezig, heeft de Vereeniging haar een bedrag in contanten toegezegd. Dit zal het derde geschenk aan de U.-B. vormen. Het verschijnen van dit KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO - HENGELO Vereeniging haar vierde jaar in met 110 dona teurs. 467 gewone- en 86 student-leden. Wel is waar heeft een aantal dankbare bezoekers der U.-B. zich aangemeld als lid, maar grooter was het aantal van hen die den kring der leden ver lieten. Bedanken ten gevolge der mobilisatie van 1939, de oorlogsomstandigheden en haar gevol gen, de onzekerheid omtrent ieders inkomsten, verhuizing, overlijden, enz., waren oorzaken voor dien achteruitgang. Bovendien moesten zeer vele wanbetalers van de ledenlijst worden afgevoerd. Wij kunnen slechts den wensch uitspreken, dat deze achteruitgang niet verder moge voortschrijden. Financieel gaf het afgeloopen jaar nog geen teleurstelling. De ach teruitgang zal eerst in het volgende jaar tot ui ting komen. Het dagelijksch bestuur der Vereeniging was gedurende het verslagjaar als volgt samengesteld: D. Crena de Iongh, voorzitter. Prof. Dr. E. J. Kuiper, Onder-voorzitter. Dr. J. Berg. Ernst Crone, le secretaris-penningmeester. H. van der Bij 11, 2e secretaris-penningmeseter. In den aanvang van het verslagjaar bedank ten als leden van het bestuur Mevrouw Y. Hart manle Cosquino de Bussy en de heer J. F. Engers. Aan beiden zij hier dank gebracht voor den steun, dien zij den arbeid der Vereeniging verleenden. In de vestibule der U.-B. is een vitrine ge plaatst, waarin een foto van de copiëerinrichting en eenige deelen van Migne zijn uitgelegd, met het doel hiermede aandacht te vestigen op de Vereeniging en haar streven. Eenige medeelin- gen omtrent haar doel zijn boven de vitrine aan gebracht, terwijl tevens aanmeldingsformulieren voor het lidmaatschap aanwezig zijn, zoomede een brievenbus, waarin deze kunnen worden gesloten. Soms worden aanmeldingen in die bus aangetroffen, soms ook winnen 'leden van het personeel der U.-B. nieuwe contribuanten. Even wel, de toename van het ledentalmoest grooter zijn, want zeker is het dat onder de bezoekers der U.-B. er velen zijn, die dankbaar zijn ge stemd voor het nut, dat zij van de boekenschat ondervonden. Mogen zij dat gevoel van erken telijkheid omzetten in een daad en een kleine bijdrage hunnerzijds. De aanmelding van velen is noodig om den bloei der U.-B. blijvend te kunnen bevorderen. even nuttige als belangrijke werk is hiermede verzekerd. Een lang gekoesterde wensch zal in vervulling gaan. Het derde vereenigingsjaar, loopende van 1 Oct. 193930 Sept. 1940 vermeldt o.a. Gedurende het derde jaar van haar bestaan, deed de Vereeniging twee belangrijke schen kingen aan de U.-B, De eerste was een complete fotografische copiëerinrichting, waarvan de plechtige overdracht op 14 October 1939 plaats vond. Als tweede schenking werd aangekocht het groote standaardwerk van J. P. Migne, Patro logia Graeca et Latina, bestaande uit 388 deelen, fraai gebonden en grootendeels in oorspronke lijke exemplaren. Dit verzamelwerk, waarin voor het eerst op volledige wijze de Grieksche en Latijnsche kerkvaders en schrijvers zijn bij eengebracht, heeft bijzondere waarde bij de studie der theologie, geschiedenis en klassieke let teren. Jarenlang reeds werd het niet-aanwezig zijn van dit werk in de U.-B. gevoeld als een groot gemis, waarin werd voorzien door deze schenking. Thans heeft het de voortdurende be langstelling van studeerenden, hetgeen blijkt uit het feit, dat sinds den dag der schenking nooit alle deelen compleet bijeenstonden in de kast, die speciaal voor dit werk werd ingericht. Wat het ledental betreft, moet worden mede gedeeld, dat dit achteruitging, waarover men zich in de huidige tijdsomstandigheden niet be hoeft te verwonderen. Op 1 Oct. 1940 ging de Z0NDAG 29 DECEMBER 1940. DINSDAG 31 DECEMBER (OUDEJAARSAVOND). WOENSDAG 1 JANUARI (NIEUWJAARSDAG) BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Dr. J. Koopmans van Leiderdorp. Oudejaarsavond n.m. 7 uur Ds. J. C. v. Dijk. Collecte voor em. weduwen en weezen. Nieuwjaarsdag v.m. 10% uur dezelfde. Nigd. Prot. Bond Oudejaarsavond n.m. 3.30 Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Vrjje Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10% uur Gezongen H. Mis. Oudejaarsviering n.m. 3 uur Predicatie. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Oudejaarsavond n.m. 7% uur dezelfde. Nieuwjaarsdag v.m. 10 uur dezelfde, (gecom bineerde dienst met Overveen. Universeele Eeredienst Soefibeweging (Kerkplein 16, hotel „Vreeburg") v.m. 11 uur mevr. F. Kamp-Compas. OVERVEEN. Geref. Kerk (Hulpgeb. Croezenstraat) v.m. 10 en n.m. 3 uur Cand. D. van Swigchem. Oudejaarsdag n.m. 7% uur dezelfde. Nieuwjaarsdag geen dienst (zie Geref. Kerk Blocmendaal). Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. Straatsma van Den Haag. Oudejaarsavond n.m. 7 uur Ds. Ch. de Beus. Nieuwjaarsdag geen dienst SANTPOORT. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. M. J. Punselie van Leiden. N.m. 4 uur Ds. A. D. Meeter van Amsterdam. Herdenking Jaareinde. AERDENHOUT. Vereen. Relig. Kring, Oudejaarsdag v.m. 10% uur Dr. W. Banning, van Bentveld. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. J. Ph. Haumersen van Beverwijk. Oudejaarsdag n.m. 7% uur Ds. C. H. Brandt en Ds. W. Spliethoof (in Rustoord). Nieuwjaarsdag v.m. 11 uur Ds. W. Spliet- lioff en Ds. C. H. Brandt. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 4 uur Ds. Siertsema. Catech. Zondag 22. Oudejaarsdag n.m. 4 uur Ds. C. Veenhof. Nieuwjaarsdag v.m. 10 uur Ds. Boeyinga. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 4 uur Ds. Boeyinga. Catech. Zondag 22. Oudejaarsdag n.m. 4 uur Ds. L. Hoorweg. Geref. Kerk (Noord-Sehoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 4 uur Ds. Veenhof. Catech. Zondag 23. Oudejaarsdag n.m. 4 uur Ds. Boeyinga. Geref. Kerk (Zuid-Oosterketk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 4 uur Ds. Hoorweg. Catech. Zondag 23. Oudejaarsdag n.m. 4 uur Ds. Siertsema. Eglise Wallonne (Begijnhof) a 10 h. 30 Service et Sermon présidé par Mr. le pasteur E. Mahien de Delft; Se collecte pour la restauration. Remonstr. Geref. Gem v.m. 10% uur Dr. P. D. Tjalsma, van Rotterdam. Oudejaarsdag n.m. 4 uur Dr. Noordhoff. Coll. tot Verspr. van Spirit. Beg. (geb „Theoso- fia", Nassauplein 8; v.m. 10% uur, Wijdings- morgen. spreekster mevr. J. K. Alblas-Rutel. ZANDVOORT Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. Nieuwjaarsdag v.m. 10% uur Ds. P. van der Vloed.' In verband met het feit, dat gas thans ook een distributie-artikel is gewor den, onder de bepaling, dat het ver bruik niet meer mag zijn dan in een overeenkomstige periode van het vorige jaar, worden aan het Gemeen telijk Gasbedrijf te Bloemendaal vele vragen gesteld, hoe groot het ver bruik ten vorige jare is geweest, ten einde aan de 50°/o boete te ontloopen. De directeur van het Gasbedrijf ves tigt er thans de aandacht op, dat elke gasverbruiker het voor hem afgeno men aantal m3 zelve kan vaststellen aan de hand van de meterkaart, die bij eiken meter aanwezig is en regel matig door de opnemers wordt bijge houden. Indien de meterkaart zoek of onbruikbaar is geraakt, wordt op aanvraag gratis een nieuwe meter kaart, waarop de standen zijn inge vuld, verstrekt. Voor het aflezen van den meter wordt verwezen naar de circulaire die huis aan huis is afgegeven. Op deze circulaire is duidelijk be schreven, met afbeeldingen toege licht, hoe- men een gasmeter kan aflezen. pi De primitieve bewoners van den uitgestrekt» 1 Indonesischen archipel, ten onrechte „wilden genoemd, zijn zeer op hun uiterlijk gesteld. Dj Dajaks van Borneo scheren het hoofdhaar gedeelte lijk af, maar niet met een scheermes en ook niet met zeep, want ze hebben het één noch het andeTV Ze gebruiken er een scherp mesje voor met lange» Dr. II. F. Tillema, Namens het Koloniaal Instituut te Amsterdam. „GOOI WAT IN MIJN SCHOENTJE". a o Met groote erkentelijkheid voor de van zoo vele zijden genoten medewerking, deelt het Comité mede, dat ruim 700 kindertjes, door de mildheid der geefsters en gevers, gelukkig ziju gemaakt, door een schoentje te mogen zetten, of een pakje thuis te krijgen. Wij danken u allen hartelijk en hopen 't vol gend jaar wederom op uwe medewerking te mogen rekenen. Het Comité „Gooi wat in mijn schoentje": W. H. DALMEIJER, Voorzitter. Mevr. A. BOLLEURS—BOCAGE, Sec-. Mevr. A. BRANDT—THIJSSEN. Mevr. R. PFAFF—REUDLER. C. F. POPPENBURG Jr. H. A. BOLLEURS. Ds. C. H. BRANDT.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3