BLOEMENDAAL ALLE BANKZAKEN Victor Vanouds Sport R. HANDGRAAF Brief van SPORTHÜÏJ Vrijdag 10 Januais 1941 De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal LOOP DER BEVOLKING Het is niet alleen 'n kwestie BURGERLIJKE STAND Van twaalf meter hoogte gevallen Maud Kool treedt op Thijsse's Hof in 1940 Begrafenis Zr. Casander Teraardebestelling van Mr. H. J. D. D. Enschedé A. G. G. M. GI0RGIS 8. Zn. Ridderstraat 18 A zwërt HAARLEM, TELEFOON 13310 DE RIJWIELSTALLING „Stille Armen" hadden een goede Kerst Dames Fa. J. N. CAAR] B.V.C. „I Schoterwi TAFI Wie er kwamen. blIngekomen personen van 3 tot en met 9 Januari: P. Schmidt, zonder beroep, Laan van Boreel 10, Bloemendaal, van Leeuwarden. II. Muller, veehandelaar, Asterlaan 4, Aerden- hout, van Haarlem. J. M. Nieuwmeijer, zonder beroep, Rusten- burghcrweg 20, Bloemendaal, van Haarlem. van smaak, wanneer U een bril koopt, doch hit is ook een kwestie van vertrouwen! Van beide factoren kunt U verzekerd zijn bij „Optipharma", G. Daams, Bloemendaalsche- weg 123b, Telefoon 23170. Opticiën, diploma V.V.O., Gedipl. Drogist A.N.D.B. Ook voor leden van Bloemendaalsch Ziekenfonds. Geboren: Dochter van E. Chr. van Houten- Murk. Zoon en dochter van M. J. Lindeman-Pruis. Ondertrouwd: W. Bijlsma en M. C. Klcijn. Overleden: B. M. Fuchten, oud 84 jaar, wed. van M. J. Baels (overleden te Haarlem). R. Hof, oud 73 jaar (overleden te Haarlem). H. J. D. D. Enschedé, oud 80 jaar. E. M. L. van der Meer, oud 52 jaar, eclitgenoote van A. A. E. Buurman van Vreeden. D. A. M. Casander, oud 57 jaar. A. Warns, oud 59 jaar. A. M. G. Schouten, oud 75 jaar. Doodelijk ongeval blBij het kappen van boomen in een tuin aan den Kennemerweg te Bloemendaal is Maandag de arbeider J. v. B., wonende te Haarlem, van een hoogte van ca. 12 meter uit een boom gevallen en zoo ernstig gewond, dat hij Dinsdagmorgen is overleden. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid viel v. B., die met eenige andere personen in den tuin bezig was zware boomtakken te kappen, uit den top van een der boomen. Hij bleef bewusteloos liggen. Dr. Drijber, die het slachtoffer ter plaatse onderzocht, constateerde een zeer ernstige hersen- aandoening en liet v. B. in allerijl naar het St.- Elisabethsgasthuis te Haarlem vervoeren. Daar is hij zonder tot bewustzijn te komen, Dinsdag morgen aan de gevolgen van den val overleden. DANSKUNST. blOnze plaatsgenoote, de danseres Maud Kool, die. eenige weken geleden met haar debuut een groot succes oogstte in „Diligentia" te Den Haag en over wie de critici vol lof waren, zal op Woensdag 15 Januari een dansavond geven in den Stadsschouwburg te Haarlem. dia maar niet verdwijnen wil. Niet willen, zegt U Maar er zijn toch "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. Let aaar dus vooral op I mmm tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. X3 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. blDe strenge winter van 1939/1940 heeft onze mooie Gaspeldoorns, die zich juist herstel den van de schade, in den vorigen winter geleden, alle gedood, ook de zaailingen, aldus schrijft de heer Jac. P. Thysse in het jaarover zicht van 1940 der Stichting Planten- en Vogel- tuin „Thysse's Hof". De Gaspeldoorn staat in Nederland op zijn Noordelijke voorpost op het vasteland van Europa, kan dus een opeenvol ging van strenge winters moeilijk verdragen. Elders in Nederland hebben sommige het nog uitgehouden. Wij planten natuurlijk nieuwe. Ook de Bezembrem kreeg het te kwaad. Doch enkele struiken bleven bewaard en ook zijn in den loop van het jaar nieuwe kiemplanten opge schoten op hun typische plaats bij de adelaars varens. Overigens heeft de vorst geen schade veroor zaakt. Het lijkt zelfs, alsof zij groei en bloei heeft gestimuleerd. Nooit te voren heeft de slee doorn zoo rijk gebloeid en ook nooit zoo veel vrucht gedragen als in 1940. De struiken waren in het najaar overvol van de mooie blauwe pruimpjes, die pas smakelijk worden, wanneer ze goed bevroren zijn geweest. Na de vorst heb ben de merels ze dan ook in weinige dagen alle verorberd. De Natuur heeft onzen Hof bestemd tot woud, evenals het heele duingebied. Weelderig schie ten er dan ook alle boomen van het West- Midden-Europeesch woud op en wanneer wij niet van tijd tot tijd de bijl hanteerden, dan kregen wij iets te aanschouwen, dat voor de kenners wel heel interessant zou zijn, maar niet beantwoorden zou aan het doel, dat bij het stich ten van den Hof is gesteld. De vijver werd gaandeweg aan het oog ont trokken door den overvloedigen opslag van wil gen, berken en elzen. Hier moest de bijl aan te pas komen en het resultaat is thans, dat de fraaiste berken in volle schoonheid zijn vrij gekomen. Eén is er bij, die wordt mettertijd de mooiste berk van Nederland. Hij is nu reeds heel mooi, maar kom hem nog eens zien over tien jaar. De wintereiken zijn goed opgeslagen; één heeft er gebloeid. Er is in den tuin nu al zeer veel te zien en te leeren, voor jong en oud, voor leeken en ingewijden. De voorzitter verwezenlijkte daar om een lang gekoesterde plan en stelde een boekje samen, getiteld: „Een jaar in Thysse's Hof". Hij vond daar een uitgever voor, die ple zier in de zaak had en zoo kon het, keurig uit gevoerd, voor lagen prijs (f 1,25) beschikbaar worden gesteld. Het werd binnen drie maanden uitverkocht. Een tweede druk is ter perse en op veler aandrang verschijnt ook nog een tweede deel, dat wellicht door een derde gevolgd zal worden. De Hof werd nog drukker bezocht dan in vorige jaren en heeft aan velen welkome rust en afleiding geschonken in dezen zorgelijken tijd. Scholen uit Bloemendaal, Haarlem en Velsen kwamen geregeld profiteeren en ook ontvingen wij studiegroepen van verschillende organisa ties: afdeelingen van de Nederlandsche Natuur historische Vereeniging, van den Jeugdhoud voor Natuurstudie, de Natuurvrienden uit Amster dam, Trekkers enz. Enkele daarvan werden rondgeleid door den voorzitter, die daaraan heel prettige herinneringen heeft. Gezelschappen van meer dan vijftien personen kunnen niet persoon lijk worden rondgeleid, maar vinden thans voor lichting in ons boekje. Voor het eerst sinds vele jaren sluit de reke ning ditmaal met een batig saldo. Dit is te dan ken aan een vriendelijke steunacite van het Dagblad „De Telegraaf" en aan de omstandig heid dat de voorzitter zijn vijf-en-zeventigsten verjaardag beleefde. Het gemeentebestuur van Bloemendaal toonde zijn belangstelling door op zeer heusche wijze onze subsidie te verhoogen. Het ledental nam ook een weinig toe, in plaats van, zooals dit jaar wël te verwachten was, te dalen. Hiermee zijn we echter nog niet uit de moei lijkheden. Wij kunnen er niet op speculeeren, dat de voorzitter zijn tachtigsten verjaardag zal halen. De hechte basis van onze zoo merkwaar dige en belangrijke stichting moet worden ge vormd door een groot aantal dankbare en toe gewijde leden. Met een woord van dank aan de trouwe vrien dinnen en vrienden en een woord van welkom aan de nieuwe, besluit dr. Jac. P. Thysse zijn vijftiende jaarverslag. T" L Sy blDinsdag j.l. is op het St. Adclbertuskerk- hof alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Zr. D. A. M. Casander, die Donderdag 1.1., 57 jaar oud, plotseling is overleden. Gedurende twintig jaren is Zr. Casander werk zaam geweest als zuster voor Maatschappelijk werk aan de Mariastichting te Haarlem; zij heeft met groote zorg en liefde veler leed verzacht. Op 1 Januari 1939 ging zij met pensioen. Zij was o.a. een der oprichtsters van het bekend Zieken- apostolaat te Bloemendaal, op welks hoogtijdagen zij met hart en ziel haar schoone taak vervulde. In overeenstemming met haar leven, droeg ook de kerkelijke plechtigheid in de parochiekerk van de H. Drieëenhêid alhier, een eenvoudig karakter. Onder de aanwezigen bevonden zich eenige zusters Van de Mariastichting en Zuster Beune, de opvolgster van Zr. Casander. Mgr. Willenborg, die in de kerk de H. Mis van Requiem had opgedragen, verrichtte eveneens de sbsoute. blZaterdag is op de Algemeene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Mr. H. J. D. D. Enschedé, oud-directeur van Grafische Inrichting Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. In de aula vereenigden zich vele vrienden en kennissen en relaties van den overledene, van wie wij noemen den heer N. J. Hoeflake, namens de Sociëteit „Trou moet Blijcken", B. B. Obel, H. J. de Jong Schouwenburg, J. M. Boom, voorzitter afd. Haarlem van de Federatie van Boekdrukkers, Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris van Haarlem, namens het gemeentebestuur, Joh. Proost, Amsterdam, P. W. Peereboom, directeur van Haarlem's Dagblad, H. C. Broos en J. C. Hogenbirk, N.V. Restaurantbedrijf, J. F. Brink man, N.V. G. H. Bührmann namens Bührmann's Papier-Groothandel, S. S. Korthuis, voorzitter Federatie van Werkgeversvereenigirgen in het Boekdrukkersbedrijf in Nederland en verder leden van het personeel der firma Enschedé. Ir. F. E. D. Enschedé, neef van den overledene, sprak als vertegenwoordiger van het jongste ge slacht der familie Enschedé, een woord van af scheid tot zijn oom, die zoo'n bijzondere plaats in de familie heeft irgmomen. Hij prees zijn humor en scherpzinnigheid. „Graag zouden wij nog met u spreken", ging hij voort, „maar wij buigen het hoofd, nu gij zijt heengegaan, want uwe jaren zijn vele, evenals uwe gedachten en wij zijn dankbaar voor het goede, door u in ons leven gebracht. Wij zullen u niet vergeten en hopen, dat u de heerlijk heid is ingegaan." Een oude vriend, die 55 jaren door vriendschaps banden met den overledene verbonden was, gaf ge tuigenis van wat ware vriendschap in een men- schenleven kan beteekenen. De heer Enschedé gaf zijn vriendschap niet gauw en werd daarom vaak verkeerd beoordeeld, maar als hij die gaf, was hij trouw. De heer B. F. Enschedé sprak namens directie en personeel van de firma Joh. Enschedé Zonen en de „Oprechte Haarlemsrhe Courant". De heer Enschedé aldus spr., werkte steeds stimuleerend en wist mee te gaan met de eisehen van den nieuwen tijd. In tijden van in zinking wist hij lichtpunten te zien en was daar door zelf oud - de jongere onder anderen. Hij was de markante figuur in de firma en in de familie, met een warm hart voor het personeel. Namens het bedrijf bracht spr. hem een laatsten groet. Eén der leden van het personeel roemde in den overledene den humanen patroon. De heer S. S. Korthuis sprak namens de Fed. van Werkgevers in het Boekdrukkersbedrijf in Nederland en voegde hij er bij ik mag wel zeggen, namens geheel Grafisch Nederland. Wij nemen afscheid van een man, aldus zeide de heer Korthuis, die in de kringen van het Boek drukkersbedrijf groote beteekenis had. Van 1914 1928 had hij zitting in het hoofdbestuur en was viee-voorzitter van 19191926. Voorts was hij voorzitter van het Reserve-Fonds van 1915 1932. Daarnaast vervulde hij nog bestuurs functies in de afd. Haarlem. Het geslacht Enschedé heeft de Grafische Vakken gediend en deze drager van den naam Enschedé heeft geleefd voor Grafisch Nederiand. Hij ruste in vrede. Aan de groeve, welke met een schat van bloe men bedekt was, bedankte de heer F. E. D. En schedé allen voor de betoonde belangstelling. o IJS EN SNEEUW. blDe heldere winterluchten zijn verdreven door een sneeuwgrauw wolkendek, dat aanvanke lijk voor de liefhebbers van ski en slee veel deed beloven. Een enkele enthousiaste sleeër waagde al spoedig den tocht naar onze hooge heuvels, doch moest ervaren dat Koning Vorst zijn witte wol nog niet dicht genoeg gestrooid had om volop van de slee-pret te kunnen genieten. De animo op onze beroemde bobsleebaan bleef daardoor gisteren nog zeer beperkt en het wachten is op een flinke dikke Jaag sneeuw! De sehaatsenliefhebbers troffen het beter! Op vaarten en kolken werd naar hartelust gereden; in „Duin en Daal", maar speciaal op de Brouwers kolk, zwierden talloozen een baantje op het stevige ijs. De heer H. S., uit Haarlem, die zich onder de schaatsenrijders op de Brouwerskolk bevond, maakte een leelijke val. Hij kwam op zijn pols terecht en brak dit lichaamsdeel. Dr. Bos verleende ter plaatse de eerste hulp. Een vijftienjarig meisje, M. D. uit Haarlem, dat zich eveneens op de Brouwerskolk vermaakte, viel op haar enkel. Zij klaagde over pijn; Dr. Bos constateerde een ernstige enkelkneuzing en liet het meisje naar haar woning vervoeren. o TUINBOUW EN PLANTKUNDE. bl- Dinsdag a.s. houdt de afdeeling Bloemen daal der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant- kuhnde een ledenvergadering in hotel „Rust hoek". De Agenda vermeldt o.a. een voordracht met lichtbeelden over de flora en fauna door den heer R. M. v. d. Hart. Voorts wordt het jaarverslag over 1940 uitge bracht, terwijl de prij suit keering over het punten- stelsel-1940 zal plaats vinder. EXAMENS blVoor het praktijk-examen Boekhouden van de Vereeniging voor Leeraren in de Han delswetenschappen slaagde onze plaatsgenoot de heer C. de Vries. SCHOORSTEENVEGERS GED. OUDE GRACHT 70 is voorzien van de meest moderne rekken. Beschadiging van Uw rijwiel ls dus uitgesloten. Vakkundige behandeling. Verzekeringtegen brand en diefstal. Lage tarieven. Voetpomp. WIJ HEBBEN ZORG VOOR UW RIJWIEL blOok dit jaar is de actie van de heeren Ir. J. Ouwehand en C. A. Honig voor het inzamelen van gelden voor de „stille armen" aan behoeftigen onzer gemeente, bekroond met een prachtig resultaat. Het College, van Armmeesteren, dat ook dit jaar met de uitdeeling belast was, heeft contact gezocht met de enquetrice der gemeente en de Armenzorg van verschillende kerkgenootschappen, om een zoo algemeen en goed mogelijke verdeeling te bereiken. De geefsters en gevers danken wij vriendelijk voor hun gaven, waardoor het ons mogelijk is gemaakt 134 gezinnen met een kerstgave te ver blijden. In den vorm van een levensmiddelenpakket was het dit jaar niet mogelijk en daarom hebben wij dit thans gedaan door middel van een envelopje met inhoud. Het is een verheugend feit, dat nu de nooden gestegen zijn, ook het bedrag dat ons beschikbaar werd gesteld, aanmerkelijk hooger was dan het vorig jaar Dit nioet voor hen, die liet initiatief tot deze actie namen en voor hen die het door hijn vriendelijke bijdragen deden slagen, een groote voldoening zijn. Het College van Armmeesteren o SPREEKUUR WETHOUDER CASSEE. blDe wethouder van onderwijs en sociale zaken de heer Adr. Cassee, zal in plaats van op 15 Januari, op Vrijdag 17 Januari a.s. zijn gewone spreekuur houden. Mooi resultaat. blOp de laatstgehouden groepstentoonstel ling der Haarleinsche schilders verkocht onze plaatsgenoote mej. Tine Honig, behalve aan de gemeente Haarlem en particulier, ook een schil derij aan het Algemeen Nederlandsch Kunstver bond. Uw adres voor een goed verzorgd kapsel voor U èn ook voor Uw kinderen is Zijlstraat 35 - Haarlem - Tel. 17625 Amice! ,(En zij gingen voorbij....". Van wie(n) dit citaat is weet ik niet, van Napoleon of Claudius Van mezelf misschien? In elk geval, ze gingen voorbij, en daar wilde ik het over hebben. Zij, die voorbijgaan, zijn m.i. voorbijgangers, menschen die loopen, wandelen, (dit meen ife t* mogen veronderstellen, maar wat zijn dan voet gangers?!). Bedoelde lieden zijn echter ook in de gelegen heid langs jouw zaak te wandelen, Soedah; maar laat ze niet voorbijgaan! De oogen zijn de spiegel der ziel, de étalages die van den zakenman. Wees toch overtuigd van het nut der blikvan gers, erken toch de waarde van de „finishing touch"! Maak je er niet af, met de „Fransche slag". Toon, dat waar boomen zijn, ook een bosch aanwezig is. Schaam je niet om een tip te vragen. Wandel eens door een winkelstraat en onderzoek welke étalage je aandacht trekt, ga er dan heen en zie waarom. Je moet veel meer zien, niet om te. weten wat „zij" doen, maar om te weten wal jij moet doen. Besteed je de noodige zorg aan je prijskaarten? Heb je gevoel voor compositie voor vlakver- deeling? Ken je je decoratieve waarde van je arti kelen? Zoo niet, spaar dan geen étaleur uit, door zelf te gaan staan „beunhazen" (excusez le mot), want speciaal amateurisme in de uitstalkast kost geld. Geld wat je niét ontvangt, doordat men voorbij gaat.... Tracht te bereiken, dat iedere voorbijganger naar •jouw étalage getrokken wordt. Geef je pui „stopkracht". Stuur ook de trage automati sche mensch; je étalage is je schakelbord, je visitekaartje, je entréeü Als je een idee of een hint wilt hebben kerel, altijd! Al is het midden in den nacht! Geneer je niet. Logenstraf het citaat in den aanhef van dit epistel. Dien je artikel verleidelijk aan, wek de „bezitkracht" van den voorbijganger, maak je étalage zoo, dat je zeggen kunt „Victor; en ze kwamen binnen...." Good luck! Als steeds je: VICTOR VANOUDS (V.V.) Opgericht 1890 Donk Filiaal: Kli OVERHEMDEN BOORDEN BOORDEN slap Vraagt pr(Js voor het be Door het voortdurei het er allen schijn vs voor een weekje op worden, tenminste of waar zij hun hart aan week zal er echter v zijn, daar wij verond legenheid benut hebb binden. Alle gunstige gen ijszondag waren wat minder guur kun schijn van, dat den ko den weer geen doo dezelfde omstandighe laten maken, dat de i ri vastgesteld waren, op Zondag 12 JanUE zal dus ontvangen w waarmede zij nog ee ben. Om de balans w moet thans dus van c den, hetgeen zeer gc wordt in dezelfde O] vermeld. Ook voor de reser moeting tegen DWS ling van het tweede als de wedstrijd do. met de overwinning Voetbal, Gymnastiek, ballen. Tafeltennis, f 12.50. Olymi HET GOEDKOOPS H.T. Secretariaat: H Haarlem. Speelgelegenheid Bloemendaal, Dond 710.30 uur. Teams-samenstell Voor de 2e helft teams er als volgt SHOT I: W. Tra Zalm. SHOT II: E. Bl Klupper (aanv.). SHOT III: G. v. Hurts en J. Vogel. SHOT IHa: J. Pi en C. v. Raait. SHOT XV: J. M< J. Lindeman. SHOT V: J. Me melen en G. Duive SHOT VI: H. v. en P. Klaverweide SHOT VII: N. IV terse (aanv.). SHOT VIII: A. W. Duitemeyer. Algemeen reserv Reserves 3e klasse de Graaf en W. M; SHOT Id: D. v. per en A. Horstm Reserve dameste v. Hage. Speelgelegenheié Daar de N.T.T.B slechts een inhaa! onderlinge compet gezet worden. In clubavonden op V: Competitie N.T.' In de afgeloope gende Shotresulta T.O.G. 3— Sb T.O.G. 5—Shi Shot 3Heen Shot 3aT.O Shot 6T.O.I Oosterkwartif T.O.G. 3—SHO' Ook deze overi T.O.G. was weer te danken, die 3 dubbelspel in de en Zalm zorgden winnen, dat de De tweede kla Shot 3 leverde verdienstelijke pi huis te slaan. S in H. Fagel hun i ongeslagen. Shot 3 schijnt Heemstede 3 boi kenhuijsen (2) e score. Shot 3a handh krachtsin spannin harst nam het 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2