Wintermode Jumpers, Vesten en Blouses AL DOENDE LEERT MEN brengt groote verscheidenheid van Omhulsel voor theepot Wie gedacht mocht hebben, dat blouses in hoofd zaak bedoeld zou den zijn om het costume te com- pieteeren, zal thans inzien, dat dit geenszins de bedoeling van Mevrouw Mode is en zeker niet in een tijd, dat we moeten wik ken en wegen bij de aanschaffing van "weefsels. Tot voor korten tijd bestond de moge lijkheid om een gekleede blouse van velours chif fon, brocaat of zuivere zijde zon der puntenoffer te kunnen koo- pen, doch thans is ook deze hoop vervlogen. We moeten op nieuwe middelen zinnen om onze garderobe „op peil" te houden en langzaam maar zeker zal de sa menstelling een ander aspect aan nemen. De vrouw, die haar elegante verschijning in hoofdzaak te dan ken had aan kost bare kleeren, zal zich thans voer heel wat moeilijker problemen gesteld zien dan anderen, die geleerd hebben te wikken en te wegen. De laatste categorie zal het ook veel minder moeilijk vallen om haar fantasie in werking te stellen, waar het betreft het combineeren van verschillende weefsels of het moderniseerèn van japon nen. Thans vraagt men zich niet meer af of een vermaakte japon nog wel gedragen kan worden, maar geeft men te dien op zichte elkander wederkeerig wenken, in dien de een of ander zich voor een puzzle gesteld ziet. Juist waar het stofbesparing betreft zijn blouses, vesten en jumpers een uitkomst. De beide eersten vragen slechts weinig stof, kunnen veelal zelfs van een paar coupons van 90 cm. worden gemaakt, terwijl vilt, dat zich zoo uitstekend leent voor het ma ken van een vest, thans nog puntenvrij is, Blouses kunnen op iederen leeftijd gedra gen worden, alleen heeft de meer gezette vrouw rekening te houden met haar fi guur en zal zij aan die modellen de voor keur moeten geven, die een afkleedende lijn in de hand werken. In aanmerking ko men dan in de eerste plaats vestblouses en casaques, welke laatste modellen weer in het modebeeld zijn opgenomen. Niet meer te dragen avondjaponnen bieden trouwens in den regel materiaal te over voor het ma ken van een blouse, tenzij het weefsel er zich toe leent om er een gekleed middag japonnetje uit te tooveren. Blouses worden zoowel boven als onder den rok gedragen; de laatste leenen zich evenwel slechts voor degenen, die zich in het bezit van een slanke lijn verheugen. Het figuur der „Vollschlanke" typen zou door dit genre modellen nog breeder lij ken en dat kan geenszins de bedoeling zijn. De weefsels, die men voor, blouses aan wendt, varieeren tusschen wol en 'zijde, al thans voor die. welke men in de morgen en middaguren draagt: de zeer gekleede modellen bieden een reeks van mogelijk heden. De overhemdblouse, die steeds zeer ge distingeerd kleedt, kan zoowel van Fransch flanel als van zijden shantung, crêpe de chine en jersey gemaakt worden, hetgeen ook voor vestblouses geldt. Een casaque van velours chiffon zal aan dit kleedingstuk een meer gekleede noot weten te verlee- nen. Behalve andere modellen leenen zich vestblouses uitstekend om twee verschil lende kleuren of weefsels te verwerken. De voorzijde, die met punten op den rok valt, kan evenals de omliggende kraag van af stekend materiaal gemaakt worden, terwijl rug en mouwen in een dergelijk geval het zelfde zijn. Niet alleen ten opzichte van blouses, doch ook van jumpers staat de mode een groote vrijheid toe, want ook deze ziet men meer malen van verschillende kleuren wol ge breid. Bovenpas en plastron, soms ook gedeelte lijk mouwen, ziet men van eenzelfde kleur, terwijl de rest desgewenscht in zeer con- trasteerende kleur uitgevoerd kan worden. Resten wol kan men voor dit doel uitste kend aanwenden, terwijl men eventueel restanten in lichte kleur in eenzelfde don kere tint kan laten verven. Een andere mogelijkheid is om een mouwloos vest van diverse kleuren in streepdessins te breien, zooals het ontwerp links aangeeft. Naden aan voor- en rug zijde accentueeren de taillelijn. Hals en armsgaten zijn met smalle gestreepte bie zen afgewerkt, terwijl de strepen der zak ken in verticale richting zijn. Een geslaag de streepverdeeling, waardoor een te een tonig effect voorkomen wordt. Bovenaan rechts een vest, dat niet alleen van vilt of fluweel gemaakt kan worden, ook van soepel laken kleedt het uitste kend doch dat echt winters aandoet, in dien men het van angorawol breidt. Slui ting op de schouders met ritsen. Tenslotte noemen wij de overhemdblou se rechts, die met korte en lange mouwen gedragen kan worden, eon model, dat een voudig van uitvoering is en toch altijd weer aardig kleedt. Voor bakvischjes zijn het de ideale blouses om b.v. van konings blauw of knalrood flanel onder een don keren overgooier gedragen te worden. --S.) (Nadruk verboden) Het onaangename van een lekkende wa terleiding kondigt zich reeds dagen tevoren aan, doordat de kraan niet goed meer sluit, steeds meer kracht wordt aangewend om het euvel te verhelpen, zonder succes evenwel, want na korten tijd hoort men het vervelende, eentonige gedruppel weer, dat ten slotte een dun straaltje wordt, hetgeen waterverlies beteekent. De watermeter maakt sprongen en geld uitgeven voor nut teloos waterverbruik is het eind van het liedje. Alle lekkages van waterkranen ver dienen daarom dringend voorziening en een lekkende kraan zal door een vakman in minder dan geen tijd weer in orde ge maakt zijn. Indien men zelf over een tang beschikt, is het aanbrengen van een nieuw leertje een doodeenvoudig werk, dat een eenigszins handige huisvrouw gemakkelijk zelf kan doen, andere reparaties behooren natuurlijk tot het terrein van den vakman. Aan te bevelen is om steeds eenige leer tjes in verschillende maten voorhanden te hebben, voor een grooten kraan is weer een ander formaat noodig dan b.v. voor die van een fonteintje. Men sluit eerst de hoofdkraan van de waterleiding af, draait daarna met een ste vige tang het vierkante stuk van de kraan af en verwisselt het oude leertje met een nieuw, plaatst het bovenstuk er weer op en draait dit stevig aan, waarna het euvel ver holpen is. Een verstopte gootsteen komt veelal voor, omdat er veel door den afvoerpijp gaat, dat er niet in thuis hoort. Voorts wordt het vet- en zeepwater door het gootsteengat afgevoerd en zet zich een. vette laag aan den pijp, die de opening hiervan steeds kleiner maakt. Lucifers, peulvruchten e.d., die door onoplettendheid weggespoeld worden, zwellen in het water en werken verstopping in de hand. Men bedenke evenwel, dat de afvoerpijp niet als vuilnisemmer dienst mag doen en dat het gootsteengat met een geperforeerd metalen plaatje afgesloten wordt, waardoor verstoppen minder gauw plaats vindt. Een verstopten gootsteen kan men zelf weer in orde brengen, indien het euvel althans niet voorbij de S-bocht gezocht dient te worden. Men plaatst een emmer onder het gedeelte van de pijp, waar de schroef zich bevindt, draait deze laatste er af, laat de kraan flink loopen, waarna de etensresten in den emmer komen. Eventueel zal men met een ijzerdraadje de pijp uit moeten halen, in dien er zich nog stukjes in bevinden, die de verstopping veroorzaakten. Een gummizuiger, die men op het goot steengat plaatst voordat,, de stop afge schroefd is wil ook meermalen afdoende helpen. Een gummi-ontstopper is in de Om een omhulsel voor den theepot te haken kan reeds volstaan worden met 80 gram wol, eventueel kan men verschillen de restjes aanwenden, waarmede men bree- de en smallere strepen kan haken, afhan kelijk van de hoeveelheid beschikbare kleu ren. Gehaakt wordt met een haaknaald no. 21/2, terwijl begonnen wordt met een ring van 7 kettingst, die met een halve vaste gesloten wordt en waarin men 16 stokjes haakt. Iedere toer wordt met feen halve vaste gesloten, terwijl men het eerste stok je door 3 kettingst. vervangt. 2e toer: op ieder stokje voorg. toer wor den 2 st. gewerkt. 3e toer: op iedere tweede st. worden 2 st. gewerkt: 4e toer: op iedere derde st. worden 2 st. gewerkt; 5e en 6e toer: op iedere 5e st. worden 2 st.'gewerkt: 7e toer: op iedere 10e st. 2 st.; op alle overige st. 1 st. Men heeft nu 100 st. in het rond, deelt het werk in twee deelen en haakt eerst over 50 st. in heen en teruggaande toeren. Men haakt nu dubbele stokjes (draad tweemaal om de naald slaan) en neemt afwisselend de voor zijde of de achterzijde van de stokjes voor gaande toer op, zooals de werkproef te zien geeft. Na 9 van deze dubbele stokjes gehaakt te hebben, werkt men een moesje, waarvoor men de draad driemaal afwisse lend omslaat en om het onderliggende stok je haalt en vervolgens worden de aldus ontstane zes lussen met een nieuwe omslag gehaakt. In de volgende toeren haakt men de dubbele stokjes zóó, dat de op te nemen Stokjes verspringen, door die welke in de vorige toer aan de achterzijde opgenomen werden, thans aan de voorzijde op te ne men en omgekeerd, terwijl ook de moezen verspringen. Heeft het werk de hoogte van den theepot bereikt, dan werkt men de tweede helft op dezelfde wijze en de beide meeste huishoudelijke- winkels voorhanden. of in gereedschap- Moesten we thans niet zoo zuinig doen met het gebruik van soda, dan zouden we, evenals vroeger, een sterke, kokend heete soda-oplossing door de afvoerpijp gieten (1 pond op 2 L. water) waardóór het vet, dat zich in de pijp bevindt, oplost. Wanneer men een gaslucht in de keuken waarneemt, kan dit veroorzaakt worden door een poreuze gasslang, die dan zoo spoedig mogelijk door een andere vervan gen dient te worden, teneinde vergiftigin gen en erger te voorkomen. Meermalen ge beurt het ook, dat een der kleine kraantjes van het gasstel of van den -kachel niet sluit, hetgeen kan gebeuren, indien het niet voldoende gesmeerd is. Met een schroeven draaier schroeft men de schroef los. na dat eerst de hoofdkraan gesloten is daar na zal een metalen plaatje te voorschijn komen, dat evenals de inwendige deelen van het kraantje, goed schoongemaakt dient te worden, waarna men alles met vaseline insmeert. De schroef wordt weer aange schroefd, en wel zoover, dat het kraantje gemakkelijk open en dicht gedraaid kan worden. Slaat de vlam voortdurend in de gaspijp, dan moet de luchttoevoer geregeld worden. Dergelijke kleine reparaties zal een han dige huisvrouw in geval van nood zelf kun nen uitvoeren, doch het verdient aanbeve ling om gaskachels en -stellen op gezette tijden door een deskundige te laten schoon maken en onderdeelen, die aan slijtage on derhevig zijn, tijdig te doen vervangen. Afsluiten van den hoofdkraan voordat men uitgaat of vóór het naar bed gaan is noodzakelijk. deelen aaneen, uitgezonderd de openingen voor tuit en handvat, die resp. 4 en 6 c.M. groot zijn. Afwerken bovenkant met een toer afwis selend 1 st., 1 kettingst., waardoor een snoer wordt gehaald, dat gehaakt is van vierdraads wol en afgewerkt wordt met twee pompoms. DE PRACTISCHE HUISVROUW ZAL GAARNE WETEN DAT.... ....vergulde lijsten van schilderijen schoongemaakt kunnen worden met een sponsje gedrenkt in wijnazijn; men neemt ze voorzichtig af, echter zonder te wrijven, terwijl men de azijn 5 min. laat opdrogen, daarna met een sponsje met schoon water afnemen en op laten drogen. gekleurde leeren ceintuurs, die vooral veel bij zomerkleeding gedragen worden, geregeld onderhouden moeten worden. Laat men er te veel leelijke plekken op komen, dan vereischt het reinigen meer werk, ter wijl de mogelijkheid bestaat, dat men ze niet geheel en al kan verwijderen. Lak ceintuurs worden onderhouden met een zacht doekje met slaolie. Wildleer wordt met een zelfde borstel behandeld als suède schoenen, nl. een met gummi-puntjes. Saf fiaan en geitenleer wrijft men voorzichtig met tetra af en wrijft met witte schoen- crème na. Men kan verschillende leersoor ten ook met rauwe melk afnemen. de werksponzen schoongemaakt kun nen worden in een sterke zoutoplossing, hetgeen ook geldt voor toiletsponzen, meer dere malen in schoon water naspoelen. Men kan de sponzen tenslotte Mg kneden in ci troenwater. -«MBflftpf' v

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5