fima A. 1/etMuU BLOEMENDAAL Victor Vanouds ALLE BANKZAKEN Gemeentelijke Distributiedienst. Brief van Vrijdag 14, Fe&rüarï 1941 De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal Bloemendaal Julianalaan 6, Overveen LOOP DER BEVOLKING Kort en Krachtig BURGERLIJKE STAND DE EjiwOFTOTrHBHT Laat U nimmer in den steek ALT IJ D geopend Zondagsdienst Apotheken Gevonden Voorwerpen A. G. G. M. GIORGIS 8, Zn. Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 De aalscholver in Nederland Dames! R. HANDGRAAF PLAATSING VAN ADVERTENTIES Voor de lange avonden H.H.LANKAMP PREDIKBEURTEN P. C. VAN GAART Zn. BRANDSTOFFEN. bl— Groepen B, C en I) kunnen vanaf heden hun toewijzing voor de 4e periode afhalen, met medebrenging van hun ident iteit-b wijs, dat hen door de brandstoffencommissie is verstrekt. TEXTIEL. blVóór 16 Februari a.s. moeten alle punten van de oude textielkaarten cp cpplakvcllen zijn ingeleverd, in veelvouden van 201' punten. Vanaf 16 Februari tot en met i- Februari kan een eventueel overschot van minder dan 200 punten tezamen met de punten der nieuwe textiel kaarten voor coupures worden ingewisseld. NA 22 Februari kunnen punten van de p -rsoon- lijke textielkaart le serie, losse punten afgegeven op afleveringsbewijzen en bonnen AA niet meer ter inwisseling worden aangenomen. Wie er kwamen. Ingekomen: F. C. Dupker, liandelsreizi- ger, Vogelc'nzangscheweg 44, Aerdenhout, van Haarlem. „Optipharma" voor eon bril! Zegt U dit niets? Komt U dan eens met ons praten! „Optipharma", G. Daams, Bloemendaalsche- weg 123b, Telefoon 23170 Opticiën, diploma V.V.O., Gedipl. Drogist A.N.D.B. Ook voor leden van Bloemendaalsch Ziekenfonds Geboren Dochter van S. L. Beijnes-Carl- gren. Overleden J. Smit, oud 09 jaar. J. Rein- dersma, wed. van K. van Hout, oud 83 jaar. C. van de Linde, ud 54 jaar. F. Dcinum oud 59 jaar (overleden te Haarlem). G. Velt, wed. van J. Reek, oud 75 jaar. TELEFOON 1676» blApotheek „Elswout", Bloemendaalscheweg 341, Overveen. Dag en nacht geopend, ook des Zondags. Bloemendaaische Apotheek N.V., Bloemen daalscheweg 85, Bloemendaal. blGevonden en terug te bekomen bij: De Klerk, Korte Parkweg, no. 1, een boxer; Scholten, geb :uw P.E.N., Bloemendaal, een zakmes; Dyserinck, Rio Grandelaan 59, een Unie-speldje; Van Eerden, Zomerzorgerlaan 40, een paar schaatsen; Bloemendaalscheweg 180, een zak mesje. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): duimstok, wanten, bril met montuur, ketting met sleutel. TOONEELVOORSTELL1NG VAN V1EUGDE EN ARBEID". haWegens de overweldigende toeloop en groote belangstelling voor de 'tooneelvoorstelling door de tooneelgroep „De Voortrekkers" met het blijspel uit het volksleven „Niet voor de poes op 28 Januari 1.1., geeft de Werkgemeenschap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" op Woensdag 19 Februari a.s. een herhaling in de Stadsschouw burg, alhier, om 8 uur n.m. Plaatsbespreking is gratis op 17, 18 en 19 Februari a.s. aan de Stads schouwburg van 103 uur. SCHOORSTEENVEGERS AFD. HAARLEM NED. NATUURHIST. VEREENIGING Lezing door den heer Kortlandt Maandagavond heeft de heer A. Kortlandt uit Utrecht voor de leden van de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Natuur-Historische Ver- eeniging een boeiende voordracht gehouden over het leven van den aalsehover, dien spreker een der karaktervogels van het Nederlandsche landschap noemde. Een vogel, die men steeds aan of bij de plassen en groote rivieren aantreft en op enkele plaatsen in kolonies van vele honderden broedt. Eén dier kolonies in de Bies- bosch wordt thans door de indijking van dit gebied met den ondergang bedreigd. In de kolonie in Lekkerkerk, waar de heer Kortlandt deze vogels bestudeerde, broeden on geveer twaalfhonderd paren rond een wiel, ont staan door een dijkbreuk. Vroeger broedden hier reigers, maar de aalscholvers, 'die er zich daarna hebben gevestigd, hebben die reigers al spoedig verdreven. Sinds 1934 heeft de heer Kortlandt, soms weken achtereen, de vogels hier geobserveerd, waardoor hij in staat was zich een vrijwel volledig beeld van het gedrag van deze fraaie en interessante vogels gedurende den broedtijd te vormen. Reeds in Januari verschijnen de aalscholvers Uw adres voor een goed verzorgd kapsel voor U en ook voor Uw kinderen is Zijlstraat 35 - Haarlem - Tel 17625 in de kolonie, waar de mannetjes een nest van het vorig jaar in beslag nemen. Doordat er meestal meer mannetjes dan nesten zijn, moeten verschillende vogels zich tevreden stellen met een takvork, waar een nest zou kunnen worden gebouwd. Door allerlei wonderlijke bewegin gen slagen de mannetjes er in, de aandacht van de wijfjes tot zich te trekken. Deze storen zich daarbij niet aan den aard van het nest, doch letten uitsluitend op de activiteit die het man netje ten toon spreidt. Dit is een instinctieve handeling, doch zoodra er jongen zijn, blijkt de doelmatigheid er van, want slechts een actieve vogel, die dus ook een goede kostwinner zal zijn, is in staat om de jongen behoorlijk groot te brengen. Ongeveer veertien dagen na de eerste kennis making begint het wijfje met het leggen van haar drie of vier, bij hooge uitzondering vijf eieren, waar na een maand broeden de kleine, geheel kale, doove en blinde jongen uit komen rollen. Die jongen kunnen na ongeveer vier weken het nest verlaten, maar komen daar dan nog geregeld terug om te worden gevoerd. Pas na ongeveer zeven weken worden de jongen min der trouw aan hun nest. Trouwens, voor dien tijd zijn de oude vogels niet in staat hun eigen jongen te kennen. Bij het voeden, dat later ook wel op het water geschiedt, steken de jongen hun koppen heelemaal in den keel van de oude vogels, zoodat het wel lijkt, alsof deze bezig zijn hun eigen jongen op te slokken. Na ongeveer drie maanden krijgen de jongen den baard in den keel". Hun geluiden worden anders, zij verliezen hun verdraagzaamheid en worden integendeel erg agressief en ook kun nen zij dan zoo langzamerhand voor hun eigen kostje zorgen. Het familieverband wordt ver broken, maar de jongen die afkomstig zijn uit het zelfde nest zijn tegenover elkaar minder onverdraagzaam, dan tegenover vreemden. De jongen zijn nu zoo ver, dat zij op eigen wieken de wijde wereld in kunnen trekken, maar het zal nog enkele jaren duren, voor ze zelf tot broeden komen. In den herfst trekken de jon gen naar het Zuiden, waar zij in het Middel- landsche Zeegebied overwinteren. De gevaren, die hen tijdens dien tocht bedreigen zijn zoo talrijk, dat den eersten winter ongeveer 75 pCt., wellicht zelfs nog meer, van de jongen sterft. Daarna wordt het sterftecijfer belangrijk minder. Spreker wees er tenslotte nog op, dat de gewoonte om in boomen te broeden, waarschijn lijk een gevolg is van den last, die de grond broeders ondervonden van wezels, ratten en dergelijke nestroovers. Oorspronkelijk is de aal scholver echter een grondbroeder, wat ook blijkt uit het herhaaldelijk mislukken van den nest- bouw. JJoor de door spreker verrichte observaties heeft T»j o.a. gebruik gemaakt van een twaalf meter hoogen toren met draaibaren kap, die hem in staat stelde de vogels van zeer nabij gade tej^laan. Aan den voet van den toren was een huisje, waar de waarnemer den nacht door bracht. Op die wijze heeft spreker vaak weken lang het gedrag van deze vogels gade geslagen, waardoor hij tevens in staat was de fraaie licht beelden en films de laatste gedeeltelijk in kleuren te vervaardigen, waarmee hij zijn lezing toelichtte. De voorzitter der afdeeling, de heer G. A. van Schaik, dankte den heer Kortlandt voor zijn boeiende uiteenzetting, waarvan de leden, naar hij vertrouwde, veel hebben kunnen leeren. o— PERSONALIA. blIn den ouderdom van 54 jaar is Zaterdag j.l. te Aerdenhout overleden de heer C. v. d. Linde, die vele jaren alhier gevestigd was als architect B.N.A., o.a. als associé in het archi tectenkantoor Smeets v. d. Linde. De over ledene diende de Geref. Kerk geruimen tijd als ouderling. De heer v. d. Linde verbleef vóór zijn vestiging alhier, in Indië; voor de radio heeft hij verschillende maken gesproken over medische bouwwijzen. Amice, Ook ik ben aan het niets ontziende monster, dat geniepig rondwaart door de hoestende en kuchende massa, ten prooi gevallen. Je Victor heeft ook griep gehad; ondanks, of misschien wel door alle mogelijke en onmogelijke (het laatste meer dan het eerste), voorzorgsmaat regelen. Het resultaat was dat je geen brief van me gekregen hebt vorigen keer Maar je vraagt mij hoe ik tegenover het systeem „afbetaling" sta. Je zet me wel op den man af voor een moeilijke kwestie, Afbetaling huurkoop; Nieuwe waarden; nieuwe mogelijk heden; nieuwe lasten; nieuwe organisaties; nieuwe menschen zelfs!! Eerst de satyrische zijde van dit object. In mijn herinnering ligt een rijmpje van Man- rits Dekker, dat ongeveer als volgt luidt: Provax zuigt Uw stof en gruis, haal de wereld in Uw huis; koop een Philips radio, huur een model-schrijfbureau; neem een Ford of Che vrolet; 't maakt het leven tot een pret; stooki met gas Uw Wantyhaard, door afbetalinglast bespaard; neem wat gramofoonmuziekhoogte- zon bij rheumathiek, kunst-producten aan de muur, boekenkasten vol lectuur; grijp je kans en aarzel niet, alles krijg je op crediet. Voortf is er een man, als „Heer" vermomd, die dikwerf een gekleede jas met fantasie broek, een plastron met imitatie-parel, en in zijn knoopsgat een rozet van de een of andere, denk beeldige orde draagt. Met een verbluffende over rompeling prijst hij zijn object aan. Ópen slechts Uw oogen en Uw o oren, en laat Uw portemon- naie, voorloopig althans, nog gesloten. Je ont vangt een kleurig kwarto vel contract; je be taalt een of twee gulden in de week; en je hebt een tienstaafs gashaard, of een Philip's Con certo. Vraag echter niet wat je hebt geteekendü Je hebt alleen gehuurd, tegen een huurprijs van tweehonderd gulden, je betaalt bij ontvangst vijftig gulden, en elke maand een aflossing van vijf tot vijf-en-twintig gulden; verhoogd met 6% rente!! Nieuwe waarden.' Voor vele menschen rijst een horizon. Wat zij van hun normale inkom sten niet konden permitteeren, schaffen zij zich thans door middel van de man met de plastondas aan. Als zij de laatste termijn betaald hebben, is hun radio'niet selectief meer, of hun haard, doorgebrand. De directie van den man met de rozet schiet hen geld voor tegen een rente van 6%, en zij verplichten zich een van de artikelen die hij voert aan te schaffen. Is net niet eens zoo simpel om zelf een renteloos potje te maken, en als het benoodigde bedrag voorhanden is, te koopen? Je hebt dan tevens het laatste wat er aan de markt is gebracht. Nieuwe mogelijkheden. Een tandarts bijvoor beeld kan niet sparen als hij gee n patiënten heeft, hij kan echter geen patiënten zonder instrumenten krijgen. Voor hem is dus, als hij geen geld heeft, het huurkoop-systeem een reëele uitkomst; een oplossing van zijn brood- vraagstuk. Nieuwe lasten. Genoemde landarts ziet zich elke maand weer voor het feit geplaatst een deel van zijn verdiensten af te staan aan het afbela- lings-instituut. Tegen dat hij heeft afbetaald moet hij weer gaan vernieuwenover zijn spaar penning ontfermde zich het instituut; hij moet dus op afbetaling vernieuwen! enzoovoorts, en- zoovoorts (tandartsen genieten geen pensioen!). Nieuwe organisaties. Een verkovps-instellmg wordt tot een Leenbank. Een kou per wordt tol een betalend abonné, die betaalt, en blijft beta len voor iets wat hij al lang in iiuis heeft, en waarschijnlijk alweer betreurt, in ieder geval niet voor nieuw blijft waardeeren. Nieuwe menschen zelfs.Eenvoudige men schen die vroeger rustig en gelukkig leefden, zagen zich plotseling in de gelegenheid gesteld ook datgene te koopen, wat hun rijkere buur man of hun patroon had. Zij stelden hoogere eischen, zijn verlangden meer en werden onte vreden. Nieuwe menschen, maar geen best soort. Luiden die aan den kop van hun budget komen te leven, gaten maken en ze door ge kleurde contracten meenen te vullen. Zich aan een bepaalde luxe gewend hebben, zich er dik wijls niet eens in thuis voelen, maar het toch niet meer kunnen missen. Gewtllen onder de woorden-lawine van den man met de gekleede jas, verleid door de minimale aflossing. Gesneu veld door het monster Huurkoop of Afbetaling. Voila, amice mijn meening; misschien heb ik iets overdreven in de gevolgen. Het heeft inder daad nut, zooals ik opmerkte, voor dien arts, zoo zijn er natuurlijk legio voorbeelden. Maar als een artikel geen bedrijfs-behoefte is, kun je beter zelf sparen, je hebt je object een half jaar later, maar ook een nieuwere uitvoering, en contant koopen is voordeelig koopen. Geen enkel bedrijf is een charitatieve-voorsihotbank (zie rente 6%). Met geld kun je overal, bij iedere Firma terecht, met afbetaling niet, is de keus dus beperkter. Spaar zelf en koop dan contant, het geeft meer vreugde als het „koopen" zonder geld! en is goedkooper. Hopelijk heb ik je niet teleurgesteld door mijn kijk op deze zaak. Zoo je het er r.,iet mee eens bent, er is gelegenheid tot debat, geneer je niet voor VICTOR VANOUDS. in alle bladen zonder p rij sverhooging Bloemendaalscheweg 53 Bloemendaalscheweg Ï55 Warmoesstraat 10 Telefoon 23039 Telefoon 22292 Telefoon 10547 Een boek uit de Bibliotheek van Kruisweg 19 Haarlem Telefoon 13287 (bij 't station) ZONDAG 16 FEBRUAIR 1941. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Extra collecte voor Chr. Belangen. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10 uur Gezongen II. Mis. Woensdag n.m. 3 uur Maria Wijding. Ned. Prot. Bond v.m. 10% uur Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. J. C. Brus- saard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Universeele Ecredienst (Soefibeweging)(„Vrecburg" v.m. 11 uur, onderweTp: „Van begrenzing tot volmaaktheid", spr. mej. S. A. van Braam. OVERVEEN. Nvd. Herv. Gem. v.m. 10% u. Prof. Dr. P. A. H. de Boer, hoogleeraar te Leiden. Geref. Kerk (Hulpgib. Croezenstraat) v.m. 10 en n.m. 3 uur Cand. D. van Swigchem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. J. de Vries van Beverwijk. N.m. 4 uur Dr. E. Emmen van Haarlem. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer C-. Redert van Zeist. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. R. H. Olde- man. Lit. II. AERDENH0ET. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. J. Zuur deeg, voorganger VrijZ. Herv. v. Hilversum. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. W. Spliet- hoff. Extra collect" yn. fondsen. Donderdag v.m. 9uur Ds. C. H. Brandt. (Weeshuis). Evang. Samenkomsten (Zuiderkapel, Zuiderstraat 15) v.m. 10 uur de heer W. Dubbeldam van Rotterdam, Coll. v. h. Ondersteuningsfonds. N.m. 5 uur dezelfde. H. Avondmaal; vrij voor alle geloovigcn. V.m. 12 uur Zondagsschool. Opwekkingssanienkonisten (Zuiderkapel, Zuider straat 15), Donderdag n.m. 3 uur E>s. C. J. Hoekendijk van Eusiuns. Vrije Evang. Gem. (geb. Janxweg 34) v.m. 10 en n.m. 3 uur Ds. D. J. D. du Fossé. V.m. 9% uur Bidstond. Dinsdag- en Woensdagavond Huissamenk. Geref. Kerk (Klopp rsingeikerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 4 UU1' Ds. Siertsema. Catech. Zondag 29. Geref. Kerk (Willielminakerk) v.m. 10 uur Ds. C. Veenhof. N.m. 4 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 29. Geref. Kerk Noord-Sehotorkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 4 uur DVeeidiof. Catech. Zondag 30. Geref. Iverk (Zu.d-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 4 uur Ds. Hoorweg. Catech. Zondag 30. Geref. KeTk (H.V.) (Begijnhofkapel 6) v.m. 10.15 en n.m. 5 uur Ds. G. W. van Deth. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur Dr. W. R. M. Noordhoff. Zondagsschool Oranjekade 1. Woensdag n.m. 7% uur Bijbelbespreking. Donderdag n.m. 2 uur Handwerkkring. Zaterdag n.m. 4 uur Koorepetitie, l'niverseele Ecredienst (Soefi-beweging) (Nutsgeb. Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur spr. mej. W. «Ie Koningh. Nederl. Vereen, v. Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem II (Soe. Ver. Zijlweg 1), v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr., mevr. L. G Knuttel-Koeh van Zeist; helderz. waarnem.: mevr. J. Remmers v. d. Lans. N.m. 12.15 uur Zondagsschool „De Zonne bloemen". Christian Science Society (Jansstraat 74) v.m. 10 uur: in de Ned. taal; v.m. 11.15 uur: in de Eng. taal. Eerstvolgende getuigenis-bijeenkomst: Woens dag 2 uur Ned. taal. ZANLVUORT. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 31) v.m. 10% uur Ds. P. van der Vloed. Woninginrichting Behangers en Stoffeerders Koediefslaan. hoek Heerenweg, HEEMSTEDE TELEFOON 281SS OPGERICHT ANNO 1848 BLOEMENDAALSCH JEUGDKERKKOOR blBij bovengenoemd koor, dat eenige maan den geleden werd opgericht, is nog veel be hoefte aan heeren; ook nieuwe damesleden zijn natuurlijk zeer welkom. Zooals de naam al aanduidt, zingt 't koor in de Jeugddiensten, die maandelijks in de Ned. Herv. Kerken te Bloemendaal of Overveen wor den gehouden. Het Jeugdkerkkoor repeteert eiken Dinsdag avond om 7.45 uur in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2