SPORT 1 De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaa! ALLE BANKZAKEN t Vrijdag 21 Februari 1941 LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAND DE ELSWOUT - APOTHEEK Laat U nimmer in den steek ALT IJ D geopend Zondagsdienst Apotheken Dames H. H/UVDGHÜÜF Gevonden Voorwerpen A. G. G. M. GI0RGIS 8, Zn. Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 Waarschuwing aan duiven- houders C. A. HONIG t Voor de lange avonden H. H. LANK AMP AGENDA „Ons Indisch Boekje" Fa. J. N. CAARLS B.V.C. „Bl T E N NIS B A 1 SPORTHUIf Schoterweg 27 Bloemendaalsi Bloemendaalsi Vere Raadszitting Bloemendaal (Vervolg van pag 1). ONTHEFFING BEPALING BEBOUWINGS- VOOKSCHRIFTEN Ingekomen is een verzoek van J. H. Kneteman t« Bloemendaal om ontheffing van het bepaalde in art. 2 der Bebouwingsvoorschriften, voor den bouw van een garage bij perceel Zuider Sta tionsweg no. 1. B. en W. stellen voor de beslissing op dit request, in afwachting van een in te stellen onderzoek, aan te houden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VASTSTELLING UITBREIDINGSPLAN B. en W. stellen voor over te gaan tot defini tieve vaststelling van de partieele herziening van het uitbreidingsplan tussehen Donkerelaan en Bosch en Duinlaan, waarvan de voorloopige vaststelling reeds heeft plaats gevonden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SNEEUWRUIMEN Naar aanleiding van een in den Gemeenteraad gemaakte opmerking, inzake de wenschelijkheid om de Algemeene Politie-Verordening uit te breiden met een bepaling, welke bewoners van in de gemeente staande perceelen verplicht, om bij sneeuwval het voetpad voor hun huis van sneeuw te ontruimen, rapporteert de commis saris van politie het navolgende aan B. en W.: „Op het eerste gezicht lijkt een aanvulling van de Politie-Verordening in bovenbedoelden zin zeer aantrekkelijk. In de praktijk is echter ge bleken, dat het meerendeel der bewoners van de aaneengebouwde perceelen (het niet-lande- lijk deel der gemeente) bij eenigen sneeuwval van beteekenis, reeds eigener initiatief hun straat schoon maken. Het niet-bestaan van een dergelijk artikel is door de politie nimmer als een leemte aangevoeld. Ook niet tijdens den jongsten sneeuwval. Het voetpad van den Bloe mendaalseheweg, zoowel in Bloemendaal als in O verveen was b.v. gedurende den laatsten sneeuwval nagenoeg geheel schoon. Immers elke winkelier reinigt zijn straat in het belang van zijn cliënten. Verder is naar mijn meening het gebruik van pekel zeer doelmatig gebleken. Mocht iemand in gebreke blijven zijn straat schoon te maken, dan kan men, gezien de men taliteit van het meerendeel der Bloemendaal- sche bevolking, redelijkerwijs aannemen, dat zij op een daartoe gedaan verzoek van de politie er wel toe zullen overgaan de straat te rei nigen. Voor de bewoners van het landelijk gedeelte der gemeente zou de bepaling, gezien de in vele gevallen groote complexen, welke men bewoont, groote moeilijkheden kunnen opleveren. Teneinde op elke eventualiteit voorbereid te zijn en om een „stok achter de deur te hebben", zou de Politie-Verodening kunnen worden aan gevuld met een artikel, dat de politie de be voegdheid geeft om te eischen, dat binnen een bepaalden tijd (24 uur) de straat van sneeuw gereinigd moet zijn, in den geest als een in de Algemeene Politie-Verordening der gemeente Haarlem opgenomen bepaling. De politie te Haarlem heeft de ervaring op gedaan, dat de tijdruimte van 24 uur rijkelijk lang is. Volgens haar was het beter, dat de bewoners na beëindiging van den sneeuwval, zonder speciale aanzegging, verplicht waren de sneeuw voor hun straat weg te ruimen. Processen-verbaal terzake overtreding van bovenaangehaald artikel komen practise!) niet voor." Gelet op vorenstaand rapport van den com missaris van politie, komt het Burgemeester en Wethouders voor, dat aanvulling van de Politie- Verordening met eene bepaling betreffende verplichte sneeuwruiming achterwege kan blijven. De Raad vereenigt zich met deze zienswijze. VERLEENING KINDERTOESLAG In de vergadering van 23 Januari j.l. besloot de Raad de Kindertoelage voor de ambtenaren, waarvan op verzoek van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenlandsche Zaken, het minimum van f 60.werd verhoogd tot f 75.voortaan te doen gelden voor elk kind, terwijl tot heden slechts kinder-toelage werd verleend van het derde kind af. Het is B. en W. bij onderzoek bij het departement van Binnenlandsche Zaken gebleken, dat hier tegen van Overheidswege bezwaar bestaat, en dat doorvoering van Uw besluit tengevolge zou moeten hebben een verlaging van de salarissen met 6%. Toen destijds de salarissen van het gemeente- personeel in overeenstemming moesten worden gebracht met die der Rijksambtenaren (die wel kindertoelage van het le kind af genoten) heeft de Regeering er in toegestemd, dat de sala rissen der gemeente-ambtenaren 6% hooger mochten zien in die gemeenten, die geen kinder toelage of een kindertoelage van het 3e kind af toekennen. In Bloemendaal is toen een kin dertoelage van het 3e kind af ingevoerd. In dien nu het Raadsbesluit doorgang zou vin den, zou de Raad hoogerhand de verplichting opgelegd krijgen tot verlaging van de salaris sen met 6%. Aangezien dit aan B. en W. niet gewenscht voorkomt, geven zij de Raad in overweging het voormeld besluit weder in te trekken en een besluit te bekrachtigen strekkende tot het ver- leenen van kindertoeslag van het 3e kind af. De Raad vereenigt zich zonder hoofdelijke stemming met dit advies. STREEKPLAN. Burgemeester en Wethouders van Haarlem deelen mede, dat Gedeputeerde Staten goed keuring verleend hebben aan het besluit van ém Raad van Bloemendaal, d.d.6 Februari 1941 inzake „Gemeenschappelijke regeling Streek plan". Voor kennisgeving aangenomen. RONDVRAAG De heer POSTHUMES MEIJES vraagt of de gemeente lid is van de Ned. Vereeniging voor Natuurmonumenten. In het jaarboek dezer ver- eeniging, onlangs verschenen, komt een artikel over het Duinlandschap voor, dat spreker gaarne onder de aandacht van alle gemeenteraadsleden zou gebracht zien. De VOORZITTER zegt de mogelijkheid te zullen onderzoeken dit boekje voor de raads leden te verkrijgen. Hierna wordt de openbare zitting te 2.15 uur gesloten. Wie er kwamen. Ingekomen personen: J. H. Lever, on tv. Reg. en Dom. Rijnegomlaan 64, Aerdenhout, van Cu- lemborg. Doet als zoooelen en komt, als U een bril noodig hebt, of U hebt reparaties, bij „Optipharma", G. Daams. Bloemendaalseheweg 123b, Telefoon 23170 Opticiën, diploma V.V.O., Gedipl. Drogist A.N.D.B. Ook voor leden van Bloemen- daalsch Ziekenfonds. Geboren: dochter van C. G. A. Nijhof de Zwart; dochter van J. A. LedeboerBaro nesse van der Feltz. Getróuwd: A. Beun met A. Kruitbosch. Overleden: P. van de Water, 80 jaar; A. C. Veering, wed. van J. A. van Brero, 82 jaar; E. Lijdsman, 79 jaar; C, W. Sprokkereef, echt- genoote van L. Broekhuizen, 66 jaar; M. C Wil- lemse. echtgenoote van P. Wezel, 79 jaar; C. A. Honig, 64 jaar; Chr. J. van Veldhuizen, 75 jaar. TELEFOON 16760 f bl Apotheek „Elswout", Bloemendaalseheweg 341, Overveen. Dag en nacht geop<nd, ook des Zondags. Bloemendaalsche Apotheek N. V., Bloemen daalseheweg 85. Bloemendaal. AP J KAJAN-F1LM. haDe Verccniging „Oost en West" afdeeling Haarlem en Omstreken, organiseert een vertoo ning van de „Apo Kajan Film" (Centraal Borneo), opgenomen, samengesteld en mondt ling toegelicht door den lieer Dr. II. F. Tillema, van Bloemendaal, op Zaterdag 22 Februari a.s. in het gebouw van den Ilaark-nwchen Kegelbond, Tempeliersstraat 35, alhier. Aanvang 2.30 uur, einde 5 uur n.m. Uw adres voor een goed verzorgd kapsei voor U en ook voor Uw kinderen is: Zijlstraat 35 - Haarlem - Tel 17625 blGevonden en terug te bekomen bij: Nij hof, Bloemendaalseheweg 185 (Omval) een hak- bijltje; Borstlap, Berkenlaan 7, een stoffen da- mesportemonnaie met inhoud; Rozier, Volgelen- zangscheweg 354, Volgelenzang, een textielkaart; A. v. Asch, Rampiaan 14, Haarlem, een honden halsband met penning gem. Voorburg; Van Tets, Wickelaan 14, een rozenkrans; Silvis, Kenne- merstraat 29rood, een heerenhorloge; Wijkhuizen, Litslaan 13, Santpoort, een rozenkrans; Raad huis Overveen, een paar dameshandschoenen; Niemóller, Kluijskenslaan 29, Santpoort-St., een fluweelen wantje; Van Riessen. Bloemendaal seheweg 261, een paar dameswanten; Koster, Midden Tuindorplaan 15, Haarlem, een dames- parapluie; Kaandorp, Bloemendaalseheweg 107, een nappa handschoen; Koopman, Ramplaan 38, een hondenriem. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): rugzak, kin- derportemonnaie met inhoud, wanten, zakdoek, ijzeren gewicht. Post Aerdenhout: paar wollen handschoenen, etui met schrijfbehoeften, ring met doodskop. SCHOORSTEENVEGERS Alle bescheiden moeten 21 Februari ln orde zijn. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft op verzoek van de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders aan de burge. meesters medegedeeld, dat de door de Duitsche militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het duivenwezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post- en sier- duiven heeft uitgevaardigd, luidende als volgt; Van 21 Februari a.s. af moet iedere postduiven, houder in het bezit zijn van een officieele, door de commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders, Prinsengracht 407, Amsterdam, afgegeven hoklijst en van een lidmaatschapskaart van het Nat. Verbond van Postduivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij controle dooi politie of andere officieele instanties, mocht blijken, dat deze be scheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor dezen laatsten keer een uitstel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout als nog te herstellen, zoodat alle ver langde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onherroepelijk in orde pjoeten zijn. Indien betrokkenen na het verstrijken van dezen termijn nog in gebreke mochten zijn, moet onverwijld proces-verbaal worden opgemaakt, met onmiddellijke inbeslagneming van alle voor. handen zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toegepast, ten aanzien van alle soorten sierduiven. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afge geven door den secretaris van de N.B.S. (Neder landsche Bond van Sierduivenhoudersvereeni- gingen) den heer C. A. M. Spruyt, van Bever- ninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met den N.M.-ring van het Ne derlandsche Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van den Hollandring 1941. blZaterdag j.l. is na 'n koi tstondige ziekte te zijnen huize te Overveen overleden de heer C. A. Honig, een bekend figuur in het zakenleven van Kennemerland en de Zaanstreek. De heer Honig is in 1877 te Koog aan de Zaan geboren, genoot zijn opleiding aan de Oberreal- schule te Barmen en keerde vervolgens terug naar Nederland, waar hij na verloop van tijd de algemeene leiding op zich nam in het be drijf van zijn vader, de fa. A. Honig te Koog aan de Zaan. De thans overledene, die bekend stond om zijn groote werkkracht en doorzettingsvermogen,' en die ten zeerste met menschen wist om te gaan, werd directeur van de Oliefabriek „het Hart en de Zwaan" te Zaandam. Hij legde zich vooral toe op het onderzoek en de vervaardiging van kunsthars en bisoline, waarbij hij veel resulta ten wist te bereiken. Achtereenvolgens kreeg hij zitting in den Raad van Beheer der Levensverzekeringmaat schappij Mereurius, en in dien van de Kalk zandsteenfabriek de Arnoud te Hillegom, waar van hij tenslotte president-commissaris werd. Ook was hij president-commissaris van den Hout handel Donker te Zaandijk en hij had zitting in den Raad van beheer der N.V. v. Delft Koek- fabriek te Koog. Voorts bekleedde de heer Honig het ambt van hoofdingeland van het polderbestuur van West- zaan en dat van Hoogheemraad van de Uit- waterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland. Van zeer recenten datum is zijn benoeming tot Kerkvoogd van de Ned. Hervormde Ge meente te Bloemendaal. in welke functie hij echter nog niet was geïnstalleerd. Mét de persoonlijkheid van den heer Honig verdwijnt een in breeden kring zeer geziene fi guur. die zich met volle overgave op uiteenlig gend terrein bewogen heeft. De ter aardebestelling vond gistermiddag plaats. COLLECTE WINTERHULP De Zaterdag j.l. alhier gehouden collecte ten bate van „Winterhulp" heeft opgebracht f 911.43</j. Een boek uit de Bibliotheek va'i Kruisweg 19 Haarlem Telefoon 13287 (bij 't station Stadsschouwburg. Zaterdag 22 Febr., 3 uur: Oud-Leerlingen „Sancta Maria", „Elckerlyc". Zaterdag 22 Febr., 7.30 uur: Charlotte Kohier, Frasquita". Zondag 23 Februari, 2 uur: N.V. Het Nederl. Tooneel „De Getrouwde Vrouw" (voor den Nw. Haarl. Kunstkring). Zondag 23 Februari, 7.30 uur: N.V. Het Ned. Tooneel „De Getrouwde Vrouw". Maandag 24 Februari, 8 uur: Ontspannings avond Duitsche Weermacht. Dinsdag 25 Februari. 7.30 uur: N.V. Het Ned. Tooneel, „Overschotje". Donderdag 27 Februari, 8 uur: Ontspannings avond Duitsche militairen. WERKEN VAN LIZZY AN SINGH EN MARIUS HEYNES In Kunsthandel Leffelaar. blTwee zeer verschillende kunstenaars ex- poseeren tot en met 11 Maart bij Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102; Lizzy Ansingh met schilderijen, pastels en teekeningen; Marius Hey- nes met schilderijen. Van Lizzy Ansingh, waarschijnlijk het meest bekend, is er ouder en nieuw werk. Meest met poppen, maar ook enkele portretten b.v. een prachtige pastelteekening van mevr. W. K. en een ouder schilderij „Het tweede meisje", prach tig van kleur. Ook een apart stuk „Verzonken", een in het water gevallen beeld, met visschen en koraal. De werken met poppen overheerschen. Groo- tere schilderijen als „Gelukkige dag" en „Het leergierige kind", met diepe kleuren en fraaie details; geheimzinnge als het „Verlaten tuintje", Afspraak bij Schelpengrot", grotesk als „Foei". Houterig van nature, is de pop in allerlei vorm en pose tot veelzeggende schilderij en teekening gebruikt. Heynes' werk is geheel andersoortig. Helle kleuren van slootkanten met dotterbloemen; een weggetje met laaiende bremstruiken; de bruine pracht van een Geldersche roos; één blanke wa terlelie tussehen verschillend getinte bladeren en een doek met heerlijk-kleurende roode. Sneeuw en ijs, water van zee, meer en sloot, moeilijk te treffen, worden door Heynes met liefde en met macht behandeld. In de ruime zalen van den heer Leffelaar heeft alles een geëigende plaats gekregen. Zeker zijn beide deelen der tentoonstelling, waarvan we slechts iets hebben kunnen aan duiden, een bezoek overwaard. DERDE CONCERT HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING haHet is een veel omstreden, doch nimmer beantwoorde vraag, wat men precies onder moderne muziek heeft te verstaan. Dat haar voortbrengers nog in leven zijn, is geen crite rium. Dat zij gebroken hebben met vrijwel alles wat den muziek-minnaar tot dusver behaagde, is een eigenschap, maar geen definitie. De leek stelt zich teveden met de verklaring dat moderne muziek géén muziek is, enkel maar een ver zameling zure klanken. Alleen al uit deze ver klaring mag men afleiden dat Johan Wagenaar dan zeker niet modern is, want zuur is hij niet in zijn jongste werk Elverhoi, en zwartgallig ook niet, en vervelend allerminst. Met zijn stu wende muzikaliteit en levendig orkestcaloriet herinnert het aan Wagenaars vorige werken en misschien ook wel aan andere werken, hier en daarIn ieder geval vormt het een ver rijking voor onze orkestlitteratuur, voortreffelijk geschreven als het is en zoo boeiend om aan te hoor:n, dat men de ook hier voor de zooveelste maal kraaiende haan-in-den morgenstond als eind van de elfenbetooveing, wel bijna als een nieuwtje wil aanvaarden. Begeleid door het Residentie-Orkest onder lei ding van Frits Schuurman speelde Maria Neu'ss het vioolconcert van Glasoenöwv-- efi mort tyeSi niet, wat hooger te waardeeren: het muzikalu solospel, de voortreffelijke begeleiding, of het lofwaardig initiatief, dat dit sympathieke stuk muziek op het programma nam. Wij worden hier niet met Glasoenöw overstelpt, en over 't alge meen is dat maar goed, want een teveel zou misschien zwaarder wegen dan nu het tekort. Maar dit vioolconcert in a-mineur is een uit voering ten volle waard, melodieus, helder van bouw en met voldoende contrasten, hetgeen men bij dezen componist niet altijd zeggen kan. Typisch Russisch is hij' hier overigens niet te noemen; ondanks de ..balalaikismen" van het laatste deel staat hij dichter bij Brahms dan bij de folklore van zijn leermeester RimsfeijKors- sakow en diens kring. In Tsjaikowskij hadden we den waren Rus al evenmin te pakken. Met een variant op het bekende spreekwoord zou men van hem kun nen zeggen: Grattez le russe et vous trouverez l'Européen. Want zoo heel diep is zijn Rus sische hart niet, daarvoor draagt hij het teveel op de tong, daarvoor is zijn pathos te nadruk kelijk, te weinig oprecht. Het kunnen dan ook nauwelijks de verheven zielskwaliteiten van deze vijfde symphonie zijn die haar in onzen tijd van gedwongen beheersching altijd nog maar weer opgeld laten doen, gedurende drie lange kwartieren. Maar er is muziek in al Tsjaikow- skij's werken, hoe luidruchtig en goedkoop en larmoyant ook, muziek klinkt er volop in zijn al of niet Russische hart, en dat is tenslotte wat het grootste, dankbaarste en misschien ook beste deel van het publiek verlangt. Orkest en dirigent waren, ondanks het ver traagde begin, dat een treinstagnatie ons be zorgde over het algemeen zeer goed op dreef. H. N. o WILLIE LEWIS VOOR THE AMERICAN CLUB. haHet vermaarde Amerikaansche negerdans- orkest van Willie Lewis zal de dansmuziek ver zorgen op het vastenavondbal van de Haarlemsche Amusementsvcreeniging „The American Club", rlas op Zaterdag 22 Februari in het Gcm. Concert gebouw wordt georganiseerd. De groote zaal zal door een speciale eleetrische verlichting schitterend zijn versierd. Op Zondag 23 Februari organiseert „The Ame rican Club" in dezelfde zaal een thé-dansant, waarbij de band van Willie Lewis tevens een show- programma zal geven van pl.m. twintig minuten. Deze matinée is ook toegankelijk voor personen, die de danskunst niet machtig zijn. Hiervoor worden halconplaatsen ter beschikking gesteld. Bijzonderheden over den kaartverkoop etc. vindt u in de advertentie in dit blad. EEN BUNDEL FRAATJES EN PLAATJES OVER INDIË door Dr. H. F. TILLEMA Circa 150 mooie foto's. PRIJS 85 CENT. Verkrijgbaar bij onze colporteurs en aan ons Burean: Korte Kleverlaan 64, Bl'daal. Opgericht 1890 Uonkeri Filiaal: Kind OVERHEMDEN va BOORDEN BOORDEN flap Vraagt prils voor bel beha De vastgestelde ontme uit, heeft door de wee doorgang kunnen vinden vangende vereeniging v dat behoorlijk voetbal scheidsrechter verplicht te lasten. Een vergeefse gemaakt, doch het ter bespeelbaar. Een belangrijke wed Zondag op het programi om, dat onze spelers g gehad zich in te speler tegenstanders Ripperda, daartoe in staat waren overigens niet zulke a; nagelaten heeft, was ecl nend. Nu de Oranjewitte terföin en publiek aan als compensatie kunnen traindheid, achten wij bezoekers met leege ha den. Evenwel moet gei idee van: „We winner kennen de toekomstige die den wedstrijd pas i eindsignaal klinkt. Opgepast daarom en 6 egd in jullie spel, dat gehouden moet worden. De opstelling is als vi W. Berl N. v. Resteren, A. de Vries, J. de 0 W. Bragt, A. v. Esveld, 1 Ook de reserves, die tegen Zandvoort 2, zuil kelijk hebben. Het twee zeker' in staat zijn mo< door met een overwinn: daar weer in de bepr schenen kan' worden. De samenstelling van Koel Houwen, Gei tskens, J. C. H. F Roos 'orp, P. Salm, St Laat Uw oude tcnnlsb op spanning- brengen Het goedkoopst^ a'i Do onderlinge compi tot nu toe, ondanks d'i den strengen winter, t In geen van de vier gi pioenschap reeds behé de laatste wedstrijden moeten brengen. Ten behoeve van de noeg al hun competitie zullen een aantal zesk Deze kampen zullen o] en ongeveer half Mei 1 met het zomerprogram Circa 20 leden van d aan de zeskampen dee: in Bloemendaal en on da Bloemendaalsche Zijn, is het thans wel te treden, omdat zij z als aan de zomerwedst De Club komt iederen het Jeugdhuis aan de (Sécr.: J. Zieren, Ver: Oefenlokaal: Julia Zwijgcrlai Oefentijden: Woensc uur voor heeren. Donderdagavond v dames. Onze adspiranten oe sche Schoolvereenigin; Daalsche weg geleger oefenuren 's Zaterdagr 1011 en voor jonge: Ja, meisjes en jong' weer de gymnastiekle avonduren te houden, langer worden, zoodat huis kunt gaan. Dat wel prettig zijn, vooral veen, die dan weer o; we zullen hopen, dat zal gaan. Tracht van i vrienden en kennisse vereeniging. Het is to zonde sport. Het staa wikkelt den geest in Dus meisjes en jon aan de belooning. die Wie er vier leden ffiooif B.G.V.-spe

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2