X X X X X X x X X X X X X X X X X X X X X urn Victor Vanouds DE JUBILEERENDE BOEKENWEEK 1931-1941 HET GESCHENK 1941 GRATIS E BOEKENWEEK VAN 1—8 MAART A. 6. G. M. GI0RGIS Zn. van<!e LEZING: raak:ijg TENTOONSTELLING Brief van Een boekenwurm interviewt den Jubilaris Voor de lange avonden H. H. LANKAMP Mevrouw M. van Zeggelen over „Eigen Werk" Boi TER GEI Voorts v boeken, GESCHÏ 4 -> V r ij dag 28 FcSruari 1941 Bij aankoop van Nederl. en Duitsche boeken voor ten minste f2 50, ontvangt U bij ons het „Geschenk bestaande uit o a 3 Novellen, GRATIS boekhandel A* Blocmendaal Bloemendaalscheweg 58 Telefoon 23(,39 Overveen Bloemendaalscheweg 255 Telefoon 22292 Haarlem Warmoesstraat 10 Telefoon 1054? Groote collectie boeken voorhanden Ter gelegenheid van de 10de BOEKEN WEEK noodigen wij U uit tot bijwoning Zeven eeuwen Nederlandsche Levenskunst door Dra. Anne H. Mulder op Woensdag middag 5 Maart a.s., 2.30 uur, in het Ge meentelijk Concertgebouw. Kaarten gratis „Snippers uit Neerland's Historie" tot 1880 Ingang: Jacobijnestraat 3. BOEKHANDEL H. DE VRIES Jacobijnestr. 3, Ged. Oude Gracht 27-27A Telefoon 10785, Haarlem Amice, „Kennis is Macht". Dit citaat waarschijnlijk reeds dateerende uit de tijden van de grijze oud heid, is ook thans nog uiterst actueel. Kennis, te verkrijgen door ondervinding, maar ook door het lezen van het goede boek. Zooals elk jaar staan wij ook thans weer voor het ver schijnsel „Boekenweek". Feitelijk pleit het niet voor de mentaliteit van ons volk dat het koopen van een boek moet worden gestimuleerd door een speciale „Boekenweek" en het daar (tan ver bonden geschenk. Maar je ziet hierdoor alweer het nut van de reclame, het trekken en opeischen van de aandacht. Het is voor een all-round zakenman heusch geen schande dat hij „tips" en een eventueele „lift" aanneemt uit een goed commercieel boek. Het commercieele boek geeft je kans om zonder de schade van de ondervinding wijs te worden. Het is heelemaal niet kinderachtig om je ideëen en je verkoops-methodiek te putten uit de onder vinding van anderen die haar onder meerdere voor jou te boek sftellen. Commercieele boeken, aanwijzingen en weg wijzingen, ideëen en raadgevingen, inspiraties en uitvoeringen; alles is per slot persoonlijk te ondervinden, maar vraag niet welk deel van je energie je moet opofferen om tot de waarheid en den juisten weg te komen. Om dan nog maar niet te spreken var. het feit, dat je je zaak niet op kunt offeren aan experimenten. In een góéd zakenboek heeft een ander reeds de ervaring opgedaan, jij hoeft niet anders te doen dan de algemeene richtlijnen te transponee- ren op jouw zaak, aan te passen aan jouw be drijf, en je een hoop last en narigheid uit te spa ren door het voorkomen van het individueele experiment. Dat wil nu ook weer niet zeggen, dat je door het lezen van zakelijke adviesboeken een 100 pCt. zakenman wordt, of dat je de aon- gegeven methodes klakkeloos op jouw bedrijf kunt toepassen, maar er zijn altijd ideëen waarop jij nog niet gekomen bent, en er zijn altija methoden die jij nog niet hebt toegepast, maar- waarvan je de uitwerking niet kent, zoodat het het een experiment zou worden, welke luxe je een experiment zou worden, welke luxe je je voor je zaak niet kunt permitteeren. Je klanten voe- En, tevTeden over me? Dat was een onverwacht begin: ik dacht te vra gen en werd gevraagd. En daarbij kwam, dat ik er mij zoo oog in oog eerst aan moest ge wennen, dat de Boekenweek een persoonlijkheid is geworden in de Nederlandsche geesteswereld, een fiksche jongeman vóór de nieuwe spelling zou ik liet genoegen hebben gesmaakt een struisehe jongedochter te ondervragen een fiksche kerel dus, die ondanks zijn jeugdigen leeftijd zijn plaats veroverd heeft, kloeke dingen deed en er dus aan spraak op kan maken kloeke vragen te stellen. Maar een ouwe boekenwurm is er natuurlijk niet onkundig van, dat er paedagogiseh gevaar kan schuilen in al te uitbundige lofuitingen. Dus ant woordde ik ontwijkend niet een wedervraag: -Tevreden over uzelf Daar had je het: de Boekenweek zat met één sprong op zijn praatstoel: Ja en nee. Nee als ik merk, hoe velen er nog zijn, die nauwelijks mijn naam kennen, mijn roe ping niet verstaan, de beteekenis van mijn jaarlijk- schen handel en wandel afmeten aan de maatstaf van de eonimerciëcle reclame. Want, begrijpt u me goed, ik dien noch een afzonderlijken uitgever, noch een enkel boek, evenmin een bepaalden boek- verkooper ik dien de lezers, of, laat ik het nu eens wat eigendunkelijk en overmoedig zeggen: ik dien liet Nederlandsche geestesleven. „Eet meer fruit" heette het in den tijd vóór mijn geboorte; of: „Thee doet u goed". Of: „Tomaten geconden seerde zonneschijn". Voortreffelijk bedacht. Maar waarom zou er naast zoovele leuzen ten faveure van de maag niet één zijn ten behoeve van den geest, zooiets van enfin, bedenkt u maar: Leest! ÖfVerrijkt uw geest; of nee, beter: Koopt boeken Koopt jaarlijks boekenI Halt, ik ben er: Koopt iedere maand tenminste een boek! Een goed boek, een boek naar uw smaak, een boek, dat u verrijkt, een boek, waarmee u gelukkig kunt zijn ééntje per maand Nou, dat heb ik uitgebazuind (je moet maar op een idee komen). Tien jaar lang heb ik één luttele week ppr jaar in de gedaante van fraaie étalages, doeltreffende reclame, een kostelijk geschenk (want dat heeft men nu eenmaal graag: iets dat niets kost) mijn menschen, in dienst van het Nederlandsche cultuurleven, die leuze inge prent koopt iedere maand enz., in plaats van „Eet meer letters; een boek doet u goed; boeken gecondenseerde geestelijke waarden". En zoo is len namelijk in den regel bitter weinig voor der gelijke acties. Laat dus deze week in het bijzonder je aan dacht vallen op wat de boekenwereld brengt aan goede commercieele boeken. Schafze aan; het heeft ongetwijfeld zijn nut, misschien zijn jouw methoden verouderd, wellicht ontdek je een goede tip. Je hoeft niet alles persoonlijk te erva ren, heusch niet, je kunt heusch ook wel eens iets aannemen op gezag van een ander, van een goed boek bijvoorbeeld, zelfs nog wel op gezag van je: VICTOR VANOUDS. liet dan 1941 en ben ik tien jaar oud geworden. En nu utevreden over me 7 Meer dan dat: trotsch. Trotscli op uw initia tief, uw werk, uw welslagen, uw bewustzijn van de roeping van het boek. bin uw plannen 7 Plannen: nog ettelijke jaren zulke jubilea te vieren, net zoo lang tot ik overbodig ben geworden omdat een iederelke maand laten we zeggenvijf boeken koopt. U ziet, ik ben vol zelfvertrouwen en ik kan dat zijn, omdat ik een aertje heb naar mijn vaertjede cultuur, die ik dien, zooals ik weer word gediend door mijp handlangers achter de schermen. Maandenlang moet u weten voor mijn jaarlijksch optreden broedt een commissie, de redactie van het Geschenk, op de samenstelling van het boekske boekwerk mag ik nu wel zeggen dat een ieder gedurende mijn feest bij aankoop van een enkel boek hetzij Nederlandsch, hetzij Duitsch (mits ter waarde van f 2.50 of hooger) cadeau krijgt, te mijner herinnering. Die broedeommissie u mag gerust weten, door wie ze wordt gevormd: Emniv van Bokhorst en Victor E. van Vriesland heeft het geschenkennest om zoo te zeggen geen seconde koud laten worden om op mijn tienden jaardag de boekenfeestgangers te kunnen verblijden met een extra veTzorgd j ubiieum- geschenk, in proza en poëzie. Ja, ook poëzie dit maal: gedichten vail D. A. M. Binnendijk, Clara Eggink, Ed. Hoomik, Pierre Kemp, Eric van der Steen, Hend. de Vries, M. Mok, Bertus Aafjes, Gerard den Brabander, Anton van Duinkerken, M. Vasalis30 poëtische bloemen, geplukt in den hof der vaderlandsehe verskunst. Prozaeen no velle van Henriëtte van EykGoden op aarde van Theun de VriesMuziek voor Potemkin, en één van nee, raadt u maar niet, dat kunt u niet gissen van Hidde Heringa, die debuteert met de novelle Oerwoud. Een uitgave dus, die een waardig pendant mag heeten van het vroegere „Erts", van het welbekende „Kristal". mcer 'k u °P 'lezen tienden jaardag eigen- lijk niet te zeggen: de étalages van uw boek handelaar zullen mij, de Xe Boekenweek in het land, waardig gedenken Cn u aansporen, den wenscli van een jubilaris jn vervulling te doen gaanKoopt iedere maand tenminste één boek maar koopt er deze maand minstens tweeéén uw periodieke aankoop, opdat ge mij niet ontrouw wordt; nog een, omdat ge bezitter wilt zijn van mijn jubileum boek: Het geschenk 1941. Overgenomen uit „Die Librije IN VERBAND MET DE ELDERS IN DIT BLAD AANGEKONDIGDE LEZING, sluiten wij (alléén) Woensdagavond 5 Maart om 7 uur. Boekhandel J. M. D E W I T BLOEMENDAALSCHEWEG 123, BLOEMENDAAL Boekenweekprogramma van Boekhandel H. de Vries Het Boekenweeknummer van „Die Librye", de keurige, regelmatig verschijnende uitgave van Boekhandel H .de Vries, Ged. Oudegracht, Haarlem, onthult de plannen, die bij deze firma voor de boekenweek bestaan. Allereerst is een lezing georganiseerd, waarbij Dra. Anne H. Mulder zal spreken over „Zeven eeuwen Nederlandsche Levenskunst". Het be hoeft geen betoog, dat deze lezing er een is naar aanleiding van een boek, in casu een boek dat bij Querido, Amsterdam, verschenen is, en denzelfden titel draagt als het onderwerp dat mej. Mulder, tevens de autrice, zal behandelen. „Zeven eeuwen Nederlandsche levenskunst" i« schrijfsters origineele visie op de geschiedenis van het dagelijksch leven. Geen droge, doei: vlot en boeiend geschreven litteratuur, dus een in hooge mate interessanten middag in het vooruitzicht. Woensdagmiddag 5 Maart half drie, vindt deze lezing plaats in het Gem. Concertgebouw. Toe gangsbewijzen gratis bij Boekhandel de Vries. Tevens heeft Boekhandel de Vries een aan trekkelijke tentoonstelling georganiseerd, aan sluitende op de groote belangstelling, die er voor historische onderwerpen in de litteratuur bestaat. De tentoonstellng is genoemd: „Snippers uit Neêrlands Historie tot 1880" en al maakt zij geen aanspraak op volledigheid, zooals de naarr. reeds aangeeft, toch biedt zij heel veel interes sants op het gebied van onze Vaderlandsehe His torie, onze Koloniale Expansie en over scheep vaart naar alle werelddeelen. Door het Frans Hals Museum en door dr Stadsbibliotheek zijn verschillende oudheidkun dige, op de tentoonstelling betrekking hebben de voorwerpen als kaarten, bijzondere boeken, trekschuitmodellen, houten vorm van Lauren* Coster, enz. welwillend afgestaan. Deze geven de tentoonstelling ongetwijfeld nog een aparte bekoring. Een boek uit de Bibliotheek van Kruisweg 19 Haarlem Telefoon 13287 (bij 't station) AGENDA Zaterdag 1 Maart 2.30 uur: Kindermiddag dansschool. Ruth Tobi. Zaterdag 1 Maart 7.30 'uur: Droste's Tooneel- vereeniging: „Geen dubbeltje op zak". Zondag 2 Maart, 2 uur: Vrijz. Ghr. Jeugdge- menschap „Mariken van Nimwegen". Zondag 2 Maart 7.30 uur: N..V. Het Recidentie- Tooneei: „Toontje heeft een paard geteekend". Onder auspiciën Boekhandel J. M. de Wit Een belangrijke lezing is door Boekhandel J. M. de Wit, tijdens de boekenweek georganiseerd. Woensdagavond 5 Maart zal Mevr. M. van Zeggelen in Hotel „Rusthoek" spreken over „Eigen Werk". Het oeuvre van Mevr. v. Zeggelen omvat verschillende historische romans, die oude tijden en levensomstandigheden, ook uit Kennemerland, doen leven. De geheel eigen plaats, die Mevr. v. Zeggelen in onze lit teratuur inneemt, de prachtige eigenschappen van haar werk, geven waarborg, dat op een welgeslaagden avond mag wor den gerekend. Pas verscheen van de hand van deze actrice een nieuw boek, eveneens een historische roman, met als titel: „Grand Seigneur". Dit nieuwe werk zal ongetwijfeld eveneens ter sprake komen, op dezen avond ter bevordering van het contact en het begrip tusschen kunstenaar en publiek. In de étalage van Boekhandel De Wit zijn de werken van de spreekster tentoongesteld. Kaarten voor dezen avond zijn gratis verkrijgbaar bij Boekhandel De Wit en de in dit nummer opgenomen adverten tie geeft alle overigens nog gewenschte inlichtingen. ontvangt U een boek tijdens de Boekenweek van 1-8 Maart, bij aankoop van Neder landsche ol Duitsche boeken voor ten minste fl. 2 50 1 'l Ter gelegenheid van de 10de Boekenweek wordt wederom een geschenk gegeven door de boekhandelaren, aangesloten bij de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boek handels. Werd bij vorige boekenweken een geschenk gegeven, waarin uitsluitend novellen waren opgenomen, thans is daar van afgeweken en komen er naast deze novellen dertig gedicb ten, zoowel van oudere auteurs als van debutanten. De novellen zijn: „Goden op Aarde" van Henr. v. Eyk; „Muziek voor Potemkin" van Theun de Vries; „Oerwoud" van Hidde Heringa. De dertig gedichten bedoelen een beeld te geven van de hedendaagsche dichtkunst. Ongetwijfeld is het „Geschenk" ook nu weer voor den boekenliefhebber een waardevol bezit. SCHOORSTEENVEGERS Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 Toen de Fransche 1757), wiens zwak g dood scheen voorbesc derd jaar oud was, venster te zitten en staren. Om hem hee stoelen, lagen de boi rijke jaren besteed I liefste ter wereld w hand had hij een bi in jongere jaren ko: wanneer hij zoo stil naar buiten tuurde, heid van den ouderdc gedachten oorzaak ve tot ledigheid; wie her grooten, gekussendei gadegeslagen, moest zijn geweest: het hc en trilde nu en dan van gepeinzen in be opmerkzaam en leke rusting of afstand u schiedde het eens dal kies de Pombelle, i voor het eerst niet ir ben aangetroffen, te ui* of er niet een p tuin zal neerstrijkei nooit...." En daari sprekken ingeleid, terugdenken zonder rijker en wijzer doe „Wie dat niet ken bezoeker, „dat gevoi het gebeuren; nu ze het wonder treedt i heeft nauwelijks ge! niet gekend. Zone mensch niet leven; wachting van dingei uitgaan en aan he' raken. Twee hefbt leven hebben doen weegs tot de sterren is 't lezende ander werking verrichten leest zonder er bij t schap van te geven, van een boek zegge: goed en wijs; dit Het jaarlijk wij een lez daalschewe waarvoor te Het boeken Zoojuist v< Calkoen, g zaken voor HALLEMA, BRUGMAN WALCH, K t BROUWER BROUWER 1IARTOG, 1 VELDHUY Yi 'TANG, SCHENDEl AMMERS-F AMMERS-I AMMERS-I AMMERS-I Le: zei NOREL, Je de: UNDSET, 1 Stiernstedt, RAWLING ZEGGELE! ZEGGELE! ZEGGELE] Fi; vo MAJOCCH HOLESCH DURANT, BURANT,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 4