OP BEZOEK BIJ DEN TAXIDERMIST SPORT EN SPEI. BRIDGE Vrijdag 7 Maart 1941 OPZETTEN VAN VOGELS: EEN VAK EN EEN KUNST DIORAMA'S MOETEN AAN HOOGE EISCHEN VOLDOEN A, ZETSTRA Fa. J. N. CAARLS Fijnwasscherij TENNISBALLEN SPORTHUIS TE N U IJ L Schoterweg 27 Telefoon 19030 Bloemendaalsche Gymnastiek- Vereeniging „Ons Indisch Boekje" In het artikel over het museumplan te Heem stede, opgenomen in ons blad van vorige week, werd uiteengezet, dat daarin diorama's met vogels en andere dieren een belangrijke plaats zullen innemen. Het leek ons interessant, eens een kijkje te nemen bij den maker van verschillende diorama's, en zoo kwamen wij bij den heer Henn. v. d. Horst te Beverwijk. Op het naambord van den heer Van der Horst staat „Naturalist" en wij zullen zien, dat die be naming vele kundigheden verbergt. Het atelier, de werkplaats aan de Parklaan heeft voor den natuurliefhebber groote aantrekke lijkheid, want daar wordt uit den wijden omtrek, en dikwijls van heel ver, gebracht wat in de natuur voor merkwaardig^ gevonden werd en dat de vinder of bezitter wil bewaren. Een felle sperwer staat er afgewerkt, klaar voor verzending; een kerkuil, pas binnengebracht, ligt gereed om bewerkt te worden; een eekhoorn in springstand op een boomtak; hertengeweien; kasten met insecten: reptielen op sterk water; schelpen en hoorns uit zout- en zoetwater; fles- schen met zuren en zouten en een kerncollectie gereedschappen en machinerieën, van groot tot heel fijn, scheppen een tot de verbeelding sprekend interieur. Prepareeren een vak. Voor het prepareeren komt dan ook heel wat kijken. Het is een vak, maar niet minder een kunst. Speciaal geldt dat voor het „opzetten" van vogels en zoogdieren. De heer v. d. Horst vertelde ons veel van z'n opvatting van zijn taak als taxidermist, zooals met een wetenschappelijk woord de preparateur wordt genoemd. In de eerste plaats dient het op te zetten dier grondig schoongemaakt en met bederfwerende middelen behandeld te worden. Daartoe worden alle zachte deelen, vleesch, vet en spieren, de beenderen voor zoover noodig verwijderd; de huid wordt chemisch geprepareerd. Dan wordt uit een speciaal soort turf een binnenwerk ge sneden, waarmede de huid, die bij de zoogdieren nog eerst gelooid moet worden, overgespannen wordt. Daarna komt het modelleeren. Maar nog meer een kunst. Het modelleeren, het geven van den juisten vorm aan het onder handen zijnde dier, maakt noodzakelijk, dat de taxidermist zijn objecten m hun natuurlijke omgeving heeft gadegeslagen. Een preparateur, die geen zwerver is, geen waar nemer in het vrije veld, maar die zijn kennis van vogel en zoogdier alleen uit boeken of van andere onbezette exemplaren heeft, kan nooit tot stand brengen, wat de geroutineerde speurder van zijn werk weet te maken. t Alleen het aanschouwen van het levende diei in ziin natuurlijke omgeving kan de juiste en warme liefde schenken, die maakt, dat het voor werp, geheel afgewerkt, zal spreken van de kracht, schoonheid of sier, die van dat dier het ken- Inderdaad Is het niet te boud gesproken dat de kunst van den taxidermist op één lijn gesteld kan worden met die van den bt Deh hierbij gepubliceerde foto juist" getroffen houding, evenals die van den nachtzwaluw of geitenmelker. De aalscholver, krachtige^ du- ker en zwemmer, met zijn ty pisch gebogen hals, en de nachtzwaluw lie tegen het vallen "an den nacht rondvliegt en overdag dood stil in de lengte op een dooden tak zit, door zijn beschermende kleuren zelf een dor stuk hout ge- Het inzetten der oogen is een werk apart cn het is ongeloofehjk hoezeer een veTkeerd ingezet oo een overigens geslaagd preparaat kan ontsieren. Elke houding brengt zijn aparte moeilijkheden met zich, waarvoor kennis van leven en levensge woonten der objecten, maar tevens groote anatomische kunde nood zakelijk zijn. Volgt men de bewegingen bij een springende of sluipende kat, dan ziet men b.v. hoe door de werking der spieren de plooien der huid zich bij iedere beweging wijzi gen. Zoo is bij een vogel in rust het veerenkleed los, bij een ac tieve of gealarmeerde vogel daaren tegen strak en glad. De heer Van der Horst had tijdens ons bezoek juist een op dracht ontvangen voor het prepa reeren van een fazant en een woerd. De fazant moest als jacht- buit en de eend als „invallend worden afgeleverd, zooals op een begeleidend schetsje was aangegeven. Een origineele opgave, maar waarbij veel vakmanschap en kunst vaardig heid te pas komen. Hachelijke onderneming. Een hachelijke opgave kan het soms zijn, als een of ander geliefd huisdier moet worden „op gezet". Minetje, die als muizenjaagster en schootpoes met eere 12 jaar oud gewoTden is, of Fokkie, die door een verraderlijke auto gegTepen is. Om dan te zorgen, dat waarlijk onze Minetje of mijn Fokkie, zij het dan opgezet, afgeleverd wordt, dat is een aparte kunst en dikwijls een tref. Vooral als het beestje van een eenigszins gemengd ras is ge weest of door de goede verzorging meer dan natuur lijke proporties had. Diorama's. Voor het maken van een diorama is een nog veel omvangrijker kennis noodig, dan voor het opzetten van een dier. Uit de geschiedenis van het diorama stipten we vorige week reeds iets aan. De lieer v. d. Horst, die van de dioramatech niek n -kunst speciaal studie maakte, kan er zoo noodig, wel ccn boek over schrijven. Voor Nederland is de heer P. L. Steenhuizen baanbreker voor het bio logisch diorama geweest. Het Heimansdiorama in het Artis-Museum ver tegenwoordigt zijn meest bekende werk. In het buitenland, met name in Amerika, zijn op dit gebied grootsclie dingen tot stand gebracht, die de diorama-tech niek zeer vooruitgebracht hebben. Grocpe bisons, die een machtig! n indruk maken, zijn daar in natuurlijke omgeving geformeerd. Maar het be lang van de verbeterde techniek schuilt natuurlijk niet in de geweldige afmetingen, doch wel in de juiste weergave van dieren en omgeving. Dan komt het cr op aan, dat de preparateur allereerst het dier door en door kent. Hij dient te weten, hoe de vogel neerstrijkt en op vliegt, hoe hij zich gedraagt bij het nest, hoe het voedsel wordt gezocht, hoe het broedterrein wordt ver dedigd. Van een bontbekpleviertje moet hij b.v. weten, hoe het de schelpjes om zijn nestkuiltje groepeert. Het moet hem bekend zijn hoe de eek hoorn de zaadjes uit de dennenkegels haalt, boe de bonte specht trommelt en de spreeuw zijn vleugels houdt bij zijn zang. Maar tevens moet hem de omgeving van die dieren geheel vertrouwd zijn. De karakteristieke planten, de modder, het water, moeten natuur getrouw zijn en een logisch, en tevens artistiek geheel vormen. Het prepareeren van de in het diorama pas sende planten is hierbij een aparte opgave. De heer v. d. Horst beheerscht deze techniek geheel en kan elke gewenschte omgeving met de daarin thuisbehoorende omgeving stoffeeren. In het Texelsch museum zijn van zijn hand eenige diorama's opgesteld en het ligt in de be- doelig daar een heele serie nieuwe ideeën uit te werken zooals de onderwerpen Lepelaars in de Mui", „Slufter", „Waal en Burg", „Leven op en bij zeeweringen",'enz. Door de tijdsomstandigheden zijn deze plannen even uitgesteld, maar gelukkig niet van ae baan. Het moderne diorama, aldus de heër v.d. Horst maakt het ook mogelijk dat verdwijnende hoekjes worden vastgelegd en zoo kan liet dus mede een document voor het nageslacht vormen. Een verzameling, waarin alle Neclerlandsche vogels, zoogdieren, insecten enz. voorkomen, iieeft ongetwijfeld wetenschappelijke waarde. Maar als tooiicollectie voor het publiek achtte de heer v. d. Horst diorama's van oneindig grooter belang. Daardoor, tenminste als de maker van het dio- Voor Uw TUINGEREEDSCHAPPEN naar Bloemendaalscheweg 66-68. Telef. 22704 Laat ons thans Uw grasmachine nazien en slijpen, ook Uw hegge-, gras- en snoeischaar. Aalscholver. Foto en preparaat Kerm. v. d. Horst). rama de juiste opvatting heeft van zijn taak, wordt het publiek het schoone van de natuur bijge bracht, leert het zien en waardeeren de grafie, vorm- en kleurenschoonheid van de levende natuur De heer Van der Horst zet op zijn naambord alleen „Naturalist". We ontdekten na de kennis making, dat dit beroep een zeer veelzijdige vaardig heid met zich brengt en dat de heer v. d. Horst, optreedt' als preparateur, modelleur, teekenaar schilder (huis-, decor-, en kunit-), timmerman, meubelmaker, eleetricien en bioloog in den ruim- sten zin des woords. We zullen nog wel iets hebben vergeten te noemen. Dat is niet zoo eTg. Het gaat maar om u een indruk te geven van een prachtig, veel technischen cn artistieken aanleg vereischend beroep en u kennis te laten maken met een kundig en vooruitstrevend beoefenaar daarvan. Nachtzwaluw of geitenmelker. Foto en preparaat Jlerm. v. d. Horst). HET SPELEN VAN JO-JOTTE. k) De tegenpartij komt uit met welke kaart hem goeddunkt. De andere partij moet zoo mogelijk bekennen, en hij is verplicht indien hij geen kleur kan bekennen, te troeven (als hij troef bezit). Indien troef gespeeld wordt, moet men er zoo mogelijk boven gaan (z.g.n. „duiken" als bij bridge mag niet). Na den eersten slag speelt de winnaar in den volgenden slag voor. Indien er troef gespeeld wordt, is de volgorde: boer, 9, aas, 10, heer, vrouw, 8, 7. In elke andere kleur is de volgorde: aas, 10, heer, vrouw, boer, 9, 8, 7. Nullo wordt altijd zonder troefkleur gespeeld. Het opschrijven. (The scoring). Elke winnende honneurmelding (roem) wordt genoteerd in het credit van den bezitter in zijn honneurkolom (d. i. boven de lijn). Elke speler telt zijn slagenscore bij de honneurscore op (even tueel inclusief bonus voor robber of slam, zie hiervoor onderstaanden tabel). Er zij hier al direct opgemerkt, dat de slagen score niet betreffen het aantal gewonnen slagen, maar het aantal punten van de waarde der kaarten, die in een gewonnen slag aanwezig zijn, en de extra-bonus voor den laatsten slag. Indien de leider een hooger totaal heeft, schrijft hij zijn punten voor slagen op voor de manche (onder de lijn), terwijl de tegenpartij zijn slagenpunten boven de lijn. noteert. Indien de verdediger een hooger totaal punten heeft, voegt hij de slagenpunten van den leider bij de zijne en schrijft het totaal voor zich op onder de lijn. Bij elk gedoubleerd contract noteert de speler, die het hoogst aantal totaal punten heeft (dus inclusief de meldingen) twee maal het aantal s/ogm-punten onder de lijn. Een manche eindigt, indien een speler 80 of meer punten onder de lijn genoteerd heeft. Een robber eindigt, indien een speler twee manches gemaakt heeft. Indien leider en tegenspelers hetzelfde totaal hebben wat bij dit spel zeer goed mogelijk is of wanneer een nullo-contract gespeeld is, wordt de totale slagenscore apart gehouden en toegekend aan den speler, die de hoogste totaal score in het volgende spel maakt. Punten-tabel voor Jo-Jotte. Troef boer 20, troef negen 15, elk aas 10, elke tien 10, elke heer 5, elke vrouw 5, het winnen van den laatsten slag (behalve bij nullo) 10, Jo-Jotte 20' Jo-Jotte is als men heer-vrouw van troef heeft (echter mag men de punten alleen noteeren als men zoo noodig eerst de heer speelt en hierbij zegt Jo, daarna de vrouw met de aankondiging Jotte, de punten schrijft men, onverschillig of men de slagen wint of niet, mits maar op de hierboven geschetste manier aangekondigt). Robber premie 300. Slam premie (het maken van alle slagen, mits geboden) 500. Slam indien gemaakt, doch niet geboden 100. Indien een speler slam geboden heeft, en één slag verliest, heeft hij het spel verlor, n, zelfs al zou zijn feitelijke totaal-score grooter zijn dan van de tegenpartij. In dit geval ontvangt de tegenpartij de slagen punten van beide partijen samengeteld, boven de lijn. Honneurmeldingen. Alleen de speler met de hoogste melding mag die noteeren. Hij mag meer dan één combinatie bij elkaar optellen van elke klasse. Klasse A: Vier gelijke kaarten (carré) 100. Rangwaarde bij een troefcontractboer, 9, aas, 10, heer, vrouw. Rangwaarde bij sans-atout: aas, 10, heer, vrouw, boer. Klasse B Suites (kaarten in de volgorde aas, heer, vrouw, boer, 10, 9, 8, 7 op elkaar volgen). Indien twee suites van gelijke lengte zijn en de topkaarten evenhoog, heeft de troefkleursuite, indien die er is, den voorrang. A'ullo (waarbij geen enkele slag gewonnen mag worden). Indien gewonnen een premie van 200. Straf, indien verloren: Voor dc eerste verloren slag 200. Voor eiken volgenden slag 100. Opgericht 189U Donkert spaarne 30 lel 21434 Filiaal: Kinderbuisvesl 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN 8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prijs voor bet beband. van uw gebeele Wascb Dit is nu in een zeer kort bestek het Jo-Jotte. Het is een bijzonder spannend spel, waar zeer veel inzit èn als training èri als kaart-techniek. Ieder die hierover vragen wil stellen, of-op de nadele bijzonderheden van dit spel wil ingaan, schrijft een briefje naar de redactie van Bloemend. Weekblad of naar Rijnstraat 72, Haarlem. OPLOSSING SPELOPGAAF. Oost komt uit met H.-heer, die door N'. met het aas genomen wordt. N. moet in ieder geval 2 II.- slagen en 1 R.-slag verliezen, zoodat hij in troef geen slag verliezen :nag. De meest kansrijke methode om in troef geen slag te verliezen, berust op het principe, dat, indien men samen met den partner 9 van een kleur heeft, zonder vrouw, boer, men op de vtouw (boer) moet snijden, indien onder aas (heer) de boer (vrouw) gevallen is. Daar N. met II. 10, li bij Z. alleen op O. kan snijden, moet hij beginnen met S. aas voor te spelen, waaronder S. vrouw van VV. valt. Daarna moet dus op den boer worden gesneden. SPELOPGAAF. Noord: ,b-J-2 H.: h-9-7-5-2 R.:. Üs3 K.8-7-5 West (gever): Oost: S.: a-h-3 S.: v-10-7-6 H.: a-4-3H.: 10-6 R.: a-5 R.: v-b-10-8-7 K.: a-v-b-9-4 K.: 10-3 Zuid: S.: 9-8*5 II.: v-b-8 R.: h-ö-4-2 K.'h-6-2 Wat is het juist contractOW kwetsbaar. BRIDGE CLUB HAARLEM-NOORD. Secretariaat: Atjehstraat 98, Haarlem-Noord. Viertallencompetitie. Dames Wiegmink-Muldcr-heeren Dekker-v. d. Bogaard winnen van mevr. v. d. Ileuvel-lieerea Kabel-Schreuder-v. d. Aakster met 134 tegen 74% (nieuwe telling) (3118 oude telling). Heeren Drulman-Peters-Pigge-Kroon winnen van heer en mevr. Heemsberger-heer en mevr. de Jong met 133 tegen 89 (3116). Heeren Mulder-Wiegmink-Koster-v. d. Hulst winnen van heeren Groot-Ris-Groeneveld-Boseh met 172—135 (21—27). Heeren J. J. Walter-Gaus-Steenkist-v. Delden winnen van heeren Suman-v. Schagen-Toeset- v. 't Hoff met 131—41 (29—10). R.K. BRIDGE-CLUB „ONS GENOEGEN". SecretariaatHunzestraat 20, Haarlem-Noord. De wedstrijden om den Wisselbeker. Deze wedstrijden zijn gespeeld in het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat; 40 paren bonden den strijd aan om den Wisselbeker, met als resultaat dat de eerste maal de beker naar IJniuiden gaat. De uitslagen zijn: 1. B.C. „IJmuiden" met 585969% in totaal 186% M.P. 2. B.C. „i totaal 170 M.P. 3. B.C. „1940" met 65%49%54% in totaal 169% M.P. 4. B.C. „Het Centrum" met 62%50%36 iu totaal 159 M P 5. B.C. „Rosehaeghe" met 61 4439 in totaal 144%. ALS NIEUWt Laat Uw oude tennisballen op spanning brengen a f 1.de 6 stuks bij; Het goedkoopste adres voor Sportartikelen BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK- VEREENIGING Ooefenlokaal: Julianaschool, Willem de Zwijger- laan, Overveen. Seer. J. L. Zieren, Verspronckweg 60, Haarlem Oefentijden: voor heeren 's Woensdagsavonds 19.4520.15 uur; voro dames Donderdagsavonds 19.4520.15 uur; Adspiranten: Jongens 's Woensdagavonds 18.45 19.45; meisjes Donderdagsavonds 18.4519.45. Afdeeling Bloemendaai: Adspiranten. Oefen lokaal Bloemendaalsche school Ver., Lage Duin en Daalscheweg. Oefentijden: Voor jongens 's Woensdagsavonds 18.301930; voor meisjes Donderdagsavonds 18.30—19.30. Daar men op het oogenblik om 9 uur binnen moet zijn. zijn de lesuren voor dames en heeren eenigszins gewijzigd en wel voor heeren 's Woensdagsavonds van 19.45 20.30 uur en voor dames Donderdagsavonds van 19.4520.30. Dus er bestaat toch nog gelegenheid om te oefenen. EEN BUNDEL PRAATJES EN PLAATJES OVER INDIË door Dr. II. F. TILLEMA Circa 150 mooie foto's. PRIJS 85 CENT Verkrijgbaar bij onze colporteurs en aan ons Bureau: Korte Kleverlaan 64, Bl'daal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 3