- FRUIT MET TABERNAL'S BETERE ZADEN DE EERSTE WARE LENTEDAG WELKE BON? FOTO SCHERPENHUYZEN Gezellige Paaschdagen van KRUITHUIS A. ZETSTRA Vrijdag 11 April 19 41 7 ALTIJD SUCCES: |A. TABfcKNAL en Zoon, Zaadhandel, Santpoort NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON Voor de lange avonden H. H. LANKAMP GEI). OUDE GRACHT 70 Sfatenbolwerk 6 Haarlem Paaschmenu: Tuingereedschappen Horregaas - Kippengaas De R.K. Kerk De Drie Claveren aan het Spaarne te Haarlem Van brouwerij tot kerk ANT op aanvrage verstrekken wij bij iedere zaadbestelling van I' 2.- of meer, een handige kweekwijze voor den groei.tentuin Op de Grens van Weiden en Duinen Met recht kan deze Zaterdag een echte lente dag worden, genoemd. Gisteravond was 'een weersverandering al merkbaar; de wind zat in een beteren hoek en vanmorgen straalde de zon heerlijk uit een Hollandsch blauwe lucht. M'.t zulk weer er op uit te gaan is nog een ander genoegen dan in een schralen Noord-Oos- ter naar spaarzame voorjaarsteekenen te speu ren. Ook dat heeft groote aantrekkelijkheid, maar de lente, die we ddn zoeken moeten, blinkt en klinkt ons nu tegen met zonneschijn, ontluikend blad en bekorend vogellied. Het is juist weer de grens van weiden en dui nen, die in het prille voorjaar zooveel vreugde schenkt. De weide Op het weiland is de kievit favoriet. Als we het hek naderen komt hij ons al tegemoet en hooren we zijn vleugels suizen, zwoegen heet dat wel, Zijn roep, soms naargeestig genoemd, echter niet door ons, klinkt bij zijn wenden en duikelen en als we over bet hek zijn is ook het vrouwtje in de lucht. Misschien hebben ze al wel eieren, misschien ook niet. Het was nog steeds koud, dus ze kunnen nog best wat hebben gewacht. Wij vinden tenminste niets dan wat leege nestkuiltjes, die het mannetje voor oefe ning en om hef vrouwtje te laten zien dat hij het wel kende, gedraaid heeft. Deftiger heet het, dat het mannetje zijn nest drift of reageerde. Bij een drinkkolk staan een zestal scholeksters. Hun fraaie zwart-witte pakjes en roode snavels en pooten, bijzonder mooi. omdat het ook hun kruidtiid is, weerspiegelen in het heldere water. Daar krijgen twee het „op de heupen" en met naar 'oeneden gerichte snavels beginnen ze" te trippelen, te draaien en te snateren, echte ver schijnselen van de lente. Bij onze nadering vlie gen allen op en laten hun krachtig „piet-piet" hooren, waarnaar ze ook wel bonte pieten hee- ten. Op de hekpaien staan een paar tureluurs te knippen en te wippen. Ook vogels met roode poo ten en snavels, maar kleiner dan de scholeksters er bruin van kleur met prachtige witte onder- vleugels, die ze bij het neerstrijken laten be wonderen. Onder de groote windvogels hebben de tureluurs wel een van de mooiste geluiden. Hun helder tuut-tuut en hun ander geluid, dat Strijbos als keloeje-keloeje weergeeft, vervult met kunst- en piet-piet-geroep de lucht. Wulpen met hun kromme snavels en eenvou dig veerenkleed zijn er ook op de duinweiden. Hun roep, een wonderschoon fluiten, klinkt het mooist in den stillen avond. Een groepje van en kele wulpen kan ons dan veel genoegen berei den. Kleine specifieke weidevogeltjes zijn er ook wei. Zie die niet over het hoofd. De leeuwerik zorgt daar zelf wel voor en stijgt zingend bijna uit het gezicht. Grasmusschen en graspiepers ziin ook vertegenwoordigd en zanglijsters en merels fourageeren graag in de boschwei. al nestelen die er niet. Het duin Het duin herbergt nu weer een heel groot aantal zangers en krijschers. Kraaien en gaaien bouwen aan hun nesten en maken daarbij veel kabaal. De eenvoudige tuinfluit, grijs als een muis je, blijft maar rond zijn vrouwtje bij het vlug ge voedselzoekèn en samen kijken ze uit naar een aardig nestplekje. De gulgors, die echt thuis is in het door wei den en tuingronden onderbroken duinland, geeft zijn blijde lied ten beste van uit den top van menig boompje, 't Is een mooie vogel met heel wat helder geel. De witte kwikstaartjes „kwikken^-gaarne op dezelfde plaatsen als de geelgorzen. Dat is ook zoo'n vogeltje, dat je steeds geboeid gadeslaat en dat gelukkig veel voorkomt-in allerlei terrein. Vinken slaan overal; een heerlijk geluid, die vinkendag en een prachtig vogeltje en toen zoo veelvuldig voorkomend. Het vroolijkst geluid is waarschijnlijk wel dat van de koolmees, ook zeer veel voorkomend en vanwege de wintersche pinda acrobatiek zeer populair, vvélverdiend. Het iets kleiner en teeder gekleu de pimpel tje vinden we ook, al is het niet zoo veelvuldig. De krachtige slagen, maar dan echte tikken, van de bonte specht weerklinken door het voorjaarsbosch en het valt ons niet moeilijk in het nog weinig ontloken hout dezen zwart-wit- rooden timmerman te vinden en z'.n ijverig werk te volgen. Doet de gulgors zijn naam eer aan. door over- heerschend geel te zijn, een echte groene indruk maakt de groenling. In het herkennen van die vogel zult u zich bij een ontmoeting niet ver gissen, -of u moest kleurenblind ziin, hetgeen niemand toe te wenschen is, en zeker geen na tuurminnaar. De groenling is ook bij eenig speuren best aan te treffen, gemakkelijker dan het kleine goud haantje, maar toch is het te hopen, dat «velen met dit groene vogeltje met zijn gouden oog- streep kennis maken. Vergeet niet op de vorderingen der planten te letten. De wit-rose bloempjes, maar enkele centi meters hoog, die de voorjaarsvroegeling op een rank steelte uit haar bladrosetje omhoog steekt, zijn hier en daar bij honderden te vinden. Met recht een lief gezicht. Boom en struik begint de bladeren te ont plooien, de mugjes dansen, de bijen brommen en in en op het water van de duinpiassen zijn de torren, schaatsenrijders, cyclopen en kreeftjes weer uit hun winterrust ontwaakt. Heeft u er al wat van gezien? Benut in elk geval de Paaschdagen om de Schepping te bewonderen. 5 April 1941. 18152 29846 18253 18252 28410 18251 18157 18456 18257 27264 18156 27169 27262 18154 18254 14894 A.N.O.V.A.Amusements Organisatie Hoofdkantoor, LoujCns Costerstraat 23. Assuip, F. J., Meer Cn Bosehlaan 34, Heem stede. Atelier ,,Fiat Lux", Moderne verlichtings artikelen (lanipekappen etc.), Cornelis- steeg. 5. Bennik, J. H.aannemer, Schotenveg 126r. Brokke, H., Raadhuisplein 23, Heemstede. Calumet Donald en H. W. Boeree, Lange Heerenvest 50. Dankmeijer, H. J., Bloemveldlaan 69. Directiekeet H. C. Heemskerk, Woonwagen kamp, Waarderpolder. Duin, J. .T., caféhouder. Anegang 11. Duller en Co., verfwaren, Thomsonlaan 37. Glas, Pieter v. d.' aannemer van schilder werken, v. Kinsbergenstraat 20. Handelsonderneming ,,de Hofstad" Depot G. A. Opdam Langelaan 10, Aerdenhout. Heemskerk, Jac., dir. Duinlander N.V., Mij. tot Exploitatie van Autobusdiensten, Spiegelenburghlaan .1Aerdenhout. Heitlager, S.. zakken handel en speciaal reparatie-inrichting, Bakkerstraat 39. Kollerie, A., groothandel in rookartikelen, Mentawistraat 12. Lam, Th. J. H. van 't, Rijksinspecteur Li- Een boek uit de Bibliotheek van Kruisweg 19 Haarlem Telefoon 13287 (bij 't station) Gaat U winkelen in de stad? In het centrum van Haarlem, vindt U een billijke en goede stalling voor Uw rijwiel, spe ciaal voor betere fietsen, want inderdaad: Wij hebben ZORG VOOR UW RIJWIEL! chamelijke Opvoeding (He Inspectie), Or.- Nassaulaan 121, O verveen. 18151 Meerman Jr., J. J., electro-teehnisch bedrijf, v. Raephorststraat 2. 25830 Meijer, J., Hooge Duin en Daalscheweg 18, Bloemendaal. 28428 Michell, J. H. E., Lanckhorstlaan 111, Heemstede. 18150 Nederiandsche Generatorhoutfabriek, Pres. Steijnstraat 7. 25826 Nelèmans, Zr. J. P., gediplomeerd zieken- en kraamverpleegster, Tesselschadeplein 4. 21243 Nijssen, Mej. C. J., Waarderpolder. 18555 Huiter van La wiek Berlil, vertaler en leeraar Noorsclie taal en letteren, Hyacinthenl. 37. 25729 Snoeks, G., aannemer-bouwkundige, Mid denweg 47. 18158 Tolk en Co. N.V., Industrieele- en Handel maatschappij; Opslag Zuid Schalkwijker- weg naast 43. GROOTE SORTEERING BOXCAMERA'S ROLFILMS FOTO-ALBUMS LIJSTEN Cs CR. HOUTSTRAAT 128 TELEf. 19248 2e PAASCHDAG GEOPEND Champignons regout, Asperges, geb. aardappelen, Dessert. Aardbeien. BROOD. Serie 10 tot 6 April. Extra tot 13 April. Serie 11 tot 13 April. Extra 20 April. Bon 12 van 14 April t.e.m. 20 Apr. Extra tot 27 ADril. BLOËMKAART Serie 6 van 24 Mrt. t.m. 20 April. Boterkaart pond boter). Bon 10 tot 6 April. Extra tot 13 April Bon 11 tot 13 April. Extra tot 20 April. Bon 12 van 14 Apr. t.e.m. 20 Apr. Extra tot 27 April. Vetkaart pond boter of margarine of 2 ons vet) Bon 12 van 14 April t.e.m. 20 April. Extra tot 27 April. Vetkaart V- pond boter of margarine) Bon 10 tot 6' April. Extra tot 13 April. VLEESCH. Serie 10 tot 9 April. Extra tot 13 April, Bon 11 van 10 Apr. t.e.m. 20 Apr. Extra 23 Apr. ALGEMEEN DISTRIBCTIEBOEKJE Koffie l'/a ons) of Thee ons) Bon 18 tot en met 27 April. Suiker (2 pond) Bon 17 lot 13 April. Bon 21 van 14 Apr. t.e.m. 11 Mei. Eieren, (één) Bon 83 tot 6 April. Extra tot 13 April. Bon 93 tot 13 April, Extra 20 April. Bon 22 van 10 Apr. t.e.m. 16 Apr. Extra 19 Apr. Bon 84 van 14 Apr. t.e.m.» 20 Apr. Extra tot- 27 April. Kaas (één ons per bon),. Extra tot 20 April. Bonnen 63 en 73 tot 20 April. Extra tot 4 Mei. Gort. gorlraout of grutten (een half pond) Bon 08 van 24 Febr. t.m, 20 April. Rijst, rjjstemeel. rijstebloem, rijstgries of grutteiimeel (een half pond). Bon 19 van 24 Mrt. t.m. 20 April. Havermout, havervlokken, haverblocm. aard- appelmeelvlokken, gort. gortmout of grutten (een half pond). Bon 07 van 24 Febr. t.m. 20 April. Macaroni, vermicel.i of spaghetti (1 ons). Bon 09 van 24 Febr. t.m. 20 April. Bloemendaalscheweg 66 Telefoon 22704 Maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel <1 ons). Bon 10 van 24 Febr. t.m. 20 April. BRANDSTOFFEN. Haarden en Kachels. Bonnen 15, 16, 17 tot 30 April. Centrale Verwarming. Bonnen 35 t.m. 41 tot 30 April. SCHEERZEEP. Bon 117 van de losse bij de textielkaart uitge reikte bonnen van 1 Jan. t.m. 30 April. Zeep Bon 20 van 31 Mrt. tot 27 April. HONDEN- EN KATTENBROOD. Bon 8 t.e.m. 30 April. PETROLEUM Verwarming (2 liter). Zegels „Periode 9" tot 20 April. Aan het Spaarne, vertelt Allan in 1877, bij de Lange Brug is een perceel, geteekend Wijk 2 No. 152, met een flink gehouwen en met drie klaverbladen beladen gevelsteen, geflankeerd door twee andere steenen, waarop Anno 1696. Ook ziet men d);ie gekleurde klaverbladen bo ven dat poortje naast of' in het magazijn van steenkolen van Ot van der Vinne van Lee. Die poort vormde jarenlang den toegang' tot de' brouwerij de drie Klaveren, welke tüsschen muren ingesloten, alleen door deze poort kon bereikt worden. Daar hield Pater. Boudanus van de orde der Dominicanen, hadat hij den 8sten December 1621 was geadmitteerd,- sedert dien tijd een huiskerk. De kerk ,,de Drie Klaveren", oorspronkelijk, en wel tot na de Revolutie van 1795 schuikerk, was gevestigd boven de brouwerij de Drie Kla veren. Op 1 Mei 1623 was er nog maar één Pater Dominicaan. Later, toen de uitoefening van den Roomsch-Katholieken eeredienst werd toegela ten en de brouwerij was opgeheven, kon het ge bouw meer naar behooren tot kerk worden in gericht en kwam de Gemeente tot in 1790 binnen deze muren bijeen. In dat jaar, dus nu 130 jaar geleden, werd ter vervanging van de oude kerk een geheel nieuwe kerk gesticht met het front in de Achterstraat, Deze werd op haar heurt in 1845 weder vergroot en bijna geheel vei- nieuwd. E^n dertig jaar terug is er ook weer verbouwd en werd een nieuwe pastorie ge bouwd. De kerk is nog bij de menigte het best bekend^ als „de drie Klaveren". Het oudste gegeven \jver de brouwerij van dien naam vonden we in de archieven van Heemskerk. Aan het lijvige stuk ontleenen w~: Elbert van Daerae, brouwer in de.Drye Claveren binnen deeser Stad Haerlem, transportien op Jacob Verstraeter, poorter van Haerlem, een stuckgen teelland, groot omtrent 250 roeden in de Groote Geest. Belend ten Zuiden de erf genamen van Sr. Maus Sa vrij en gelijk -'tselve hem. toebehoord heeft en desen angpkomen en opgedragen is bij Aeffgen Flooris. weduwe van Symon Jansz. Hooft. Het volgende ontleen ik aan de Burgemeesters Resolutiën van Haarlem van 17 November 1660 en volgende dagen. Toen was Dirck van Dijck, brouwer in de Drie Claveren en leverde over seeckere schriftelijke acte van presentatie in met het saek, dat de Heeren daarmede contentement zouden nemen. De heeren Burgemeester heilde-.i de kwestie „tot morgen" op. Werkelijk hebben zij -van de acte van presentatie van brouwer van Dijck goede nota genomen en' nader m»t dezen man in perikelen .gepraat. Een beslui' viel evenwel nog niet. De zaak wérd uitgesteld tot „Saterdach ofte Sondach aencomende". Den 29 November kreeg brouwer' Dirck van Dijck weer een aanzegging van het Stadhui". Zij konden nog niets deen en „Es daermaar verstaen". dat voor een dag twee of drie soude werden opgehouden. 30 Nov.. zijn de Heeren weer op Burgemees terskamer samen gekomen, De Brouwer in de Drie Claveren stond er niet best voor. Hem werd aangezegd zich tot den Baliuw Bon te wenden eri „metten aldereersten te wille reeckenen ende liquideeren ende dat den gemelten Bon van 'j geen hij gevonden zal werden aen den voornd: van Dijck sehuldieh te zijn." De Heeren besluiten, dat er behoorlijke acie zal gepasseerd worden en dat hij van Dijck, oe 2300 Carolusgulden over verloopen interest „mede dateliicken soude moeten voldoen" ei. dat men alsdan zou zien, wat voorts daarmee te doen. Als Burgemeesteren een week later. 6 Deceir - ber, weer samen zijn, ordonneeren zij, dat de Heer Bon. baljuw en Dirk van Dijck zich „wegens Ce saecke van denselve van Dijck" moeten gaan naar Notaris Colterman en dat die het geld zal toucheeren. Men moet nu niet langer tarderen uitstellen). 24 December is onze brouwer weer ontboden en ter Camere gecompareerd zijnde, is daar een acte verleden. We ontleenen: Dirck van Dijck, brouwer in de brouwerije van de Drie Klaveren bekende valdaen te zijn uit handen, van den „Heer Rogier Bon. Baillia ende Rentmeester van Brederode". Eerstelijk van de sóm van 2025 car, guldens over ende terzake van de koop en het overdoen van een halve bierstal met de huizing daartoe behoorende, gelegen te Hoog woud. Van Dijck belooft dan deze bierstal aan den voorn. Heer Bon op te dragen. C. van Loo, de bekende brouwer uit het Scheepje heeft die akte onderteekend als burgemeester. Onderaan lezen we nog, dat gemelte Heere Bon en de voorsz. Dirck van Dijck aangenomen hebben „een Reyssien te doen naar Hoochtwoude (Hoogwoud) ende Eertswout (Aartswoud). Dat was zeker om poolshoogte te nemen van de bierzaak. Een Aprilnummer van de OHC uit 1674, deelt mede de opveiling van de vermaarde Brouwerij de drie Claveren met al zijn toebehooren, staan de op het Spaarne. Een laatste levensteeken als brouwerij wordt October 1692 gegeven. Men presenteert dan de neringrijke brouwerij de Drie Klaveren te ver- koopen met o.a. twee schoone ketels, drie wa terschuiten (om water uit de Brouwerskolk on der Overveen te halen) en verders alle verdere gereetschappen leggende tot Haerlem op het best van het Spaerne. Adres aan de Brouwerij." De kranten van dien tijd bevatten in die oude dagen de aankondiging van verkoop per adver tentie, maar van den uitslag meldde de pers niets vóór omstreeks 1850. U ziet men was al aan-het bouwen, en al was er geen leven meer in de brouwerij, veel van den boedel moest nog verkocht worden. In 1701 is er de laatste ademtocht, n.l. Erf huis Dinsdag en Woensdag 5 en 6 April ten sterf- huize van Dr. Johan Broems op 't Spaarne in de gewézen Brouwerij van de Klaveren. G. J. BETTTNK

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 7