Modellen aan den Dirndl ondeend, blijven modern Knippatronen We overtrekken zelf een WIEG Tekort aan stof? Eerst HEERENBROEK, dan Damesrok 4. De laatste jaren werden de voorjaars shows in Parijs reeds in het laatst van Ja nuari of in Februari gehouden en met een zekere spanning, wachtten wij, vrouwen, de dingen af, die komen zouden. Ieder onzer was bij de wisseling der seizoenen steeds weer verlangend, wat de eertijds nog gril lige Madame Mode voor verrassingen zou brengen. Haar grilligheid ging soms zelfs zóóver, dat een ware revolutie op modege bied plaats vond, waardoor modellen van een vorig seizoen erg antiek aandeden; denken wij hierbij aan de hoeden! Aange zien het moderniseeren en combineeren van verschillende weefsels destijds slechts spo radisch voorkwam, zagen we ons veelal voor groote uitgaven gesteld, wilden wij als volgelingen der groote heerscheresse aan haar bevelen gehoor geven. Wie over een gevulde beurs beschikte, kon zich deze weelde veroorloven, doch moeilijker werd het voor de vele vrouwen, die ondanks het feit, dat zij de eindjes bij elkander moesten trachten te houden, zich toch goed wilden kleeden. Thans hebben wij het in zeker opzicht gemakkelijker, omdat we ten aanzien der modellen meer vrijheid hebben en we trouwens bij voorkeur diegene weten uit te kiezen, die minder aan tijd gebonden zijn en eventueel voor vermaken in aan merking komen. Aan den anderen kant wordt het ons vooral de vrouwen, die gewoon waren haar garderobe ieder sei zoen aan te vullen niet gemakkelijk ge maakt door de invoering der textielkaar- ten, die een zuinig beheer vereischen. De mogelijkheid bestaat nu juist om te doen zien, de Mevrouw Mode ons inderdaad veel geleerd heeft en haar fantasie niet nagela ten heeft op ons in te werken, waardoor het mogelijk is een persoonlijk cachet aan onze kleeding te geven. De Parijsche Haute Couture heeft haar invloed over de geheele wereld doen gel den, zeker niet het minst ook in Amerika, alhoewel New York een belangrijk mode centrum belooft te worden, vooralsnog om in de behoeften van het eigen land te voor zien. Verschillende mode-ontwerpers uit Parijs bevinden zich thans in Amerika, o.a. Mainbocher, de bekende modedictator, die Amerikaan van geboorte is. Madame Schia- parelli maakte in het laatst van het vorige jaar een rondreis in de voornaamste steden van Amerika, waar zij veel belangstelling mocht oogsten voor haar met zorg samen gestelde collecties. Aangezien Amerika tot dusverre nog steeds buiten den oorlog is gebleven, zet het gewone leven zich voort, terwijl de Amerikaansche vrouwen als steeds gaarne voor bijzondere gelegenheden toilet maken. Niet alleen 's avonds, doch ook bij teas, cocktail parties, lunches en diners in res taurants wordt extra zorg aan de kleeding besteed, hetgeen mogelijk is. aangezien men geen textielzorgen kent. Ook aan sie raden wordt een groote plaats ingeruimd, vooral voor gekleurde bestaat een groote belangstelling. Zoowel lange als korte ket tingen worden gedragen, terwijl de oor knoppen en -hangers zich onmisbaar too- nen, nu het kapsel de ooren geheel vrij laat. Met kleurige steenen bezette gespen en oorknoppen in dezelfde uitvoering, meestal in bloemmotieven behooren tot de nieuwste modesnufjes, alsmede breede arm banden, die vooral aanvullend werken, wanneer driekwart mouwen z.g. „bracelet- sleeves" gedragen worden. Wat den snit der japonnen betreft, ge voelen de Amerikaansche vrouwen zich nog steeds aangetrokken tot de modellen, die aan den Dirndl' ontleend zijn. Men ziet deze zoowel van katoen gemaakt aan het strand van Miami of Palmbeach dragen als in meer luxieuse uitvoering bij teas en dancings. Deze eenvoudige, landelijke dracht, die uit het Zuid-Duitsche bergland afkomstig 'is, heeft zeker nooit kunnen droomen, dat zij buitenlandsche mode-ont werpers zou vermogen te inspireeren bij hun scheppingen. Fleurig en kleurig doet de Dirndl aan met zijn fel roode, sappig groene en helder blauwe e.a. motieven, ontleend aan het bergland, waarmede het sneeuwachtige wit van blouse en kousen zoo goed harmoni eert. Onze schets geeft een Amerikaansch model aan, dat als een variatie op de Dirndl bedoeld is voor slanke figuurtjes. Uitvoe ring van effen zijde met opgestikten bies langs split en hals. Gladde taille met eeni- ge ruimte langs het split, dat niet. knoppen van bergkristal sluit, die de eenige garnee- ring dezer japon uitmaken. Het Dirndl'-ef- fect wordt verkregen èn door het aanslui tende model van het corsage èn door den, aan het middel ingehaalden rok, die uit, nagenoeg rechte banen bestaat. Een cein tuur verbindt rok- en tailledeelen, terwijl het geheel zich bijzonder goed leent voor „sweet seventeen." (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) DAMESBLOUSE. Succespatroon A 656. Prijs 30 cent. Deze blouse in overhemdmodel kan zoo wel in de morgenuren als 's middags en 's avonds gedragen worden. Natuurlijk zal het materiaal zich dienovereenkomstig wij- A 656. zigen. Zeer apart werken de oprijgen en stiksels aan pas, zakjes, manchetten en vlin derstrikje, terwijl deze blouse zich uitne mend leent om bij een tailleur gedragen en gemaakt te worden van toile de soie of crêpe de chine. Patronen in de maten 424446 en 48. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Her Practisch Modeblad", Post bus 36. Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 2032031 per postwissel of in post zegels. mits deze een waarde nebben van U/2, 3 of 7i/2 ct. Van de verschillende modellen van wie gen blijft de overtrokken mandenwieg, die verplaatsbaar is, wel de meest aantrekke lijke. A.s. moeders zullen niet alleen ge leid door economische overwegingen, zelf de wieg voor het kindje, dat zij verwach ten, overtrekken, doch het geeft tevens een groote voldoening zooiets zelf te doen. Men plaatst zijn. Ten einde de volant later ge makkelijk te kunnen wasschen en strij ken, verdient het aanbeveling aan den binnenkant een reepje te stikken, waar door smal band gehaald wordt, die de ruimte verdeelt (D). kan als materiaal toile de soie of gebloemde voile aanwenden en is vrij in de keuze, mits het geheel een vriendelijken en fleurigen indruk maakt Begonnen wordt met langs den rand een reep wattine te naaien (A), hetgeen met groote steken kan gebeuren. Op den bin nenkant van deze reep wordt een band be vestigd, waaraan men op kleine afstanden drukknoopen heeft genaaid (B). Vervol gens wordt de binnenkant van den wieg met een effen materiaal, b.v. toile de soie. in de hoofdkleur van het overtrek bekleed. Aan den bovenkant hiervan naait men de holle helften der drukknoopen (C) en wel zóó, dat zij correspondeeren met die van den band. Onderkant (bodem) ruimte even tueel verdeelen en vasthechten aan het riet (met groote steken. Voor den buiten sten strook, die van hetzelfde materiaal als de kap is gemaakt, verdeelt men de ruimte over een band en stikt de stof op, waarna men deze eveneens van drukknoopen voor ziet, welke correspondeeren met de ande re helften, die op de binnen bekleeding ge- De rieten bogen van den kap worden eerst met smal band overtrokken, beter nog met reepjes van de stof. Precies op de plaats, waar het materiaal langs de hoepels komt haalt men dit in en stikt er een band over, waarop drukkers genaaid worden, welke op de stofreepen, waarmede de bo gen omwoeld zijn, aangezet worden (F.) Boven- en onderkant afwerken met smal hoofdje en van voorzijde kap tot aan voor kant wieg een lint hechten, waardoor de kap wordt opgehouden. Garneering met grooten strik op den kap. Wanneer de stof niet toereikend blijkt te zijn of men een veel gedragen japon wenscht te moderniseeren, kan een pas als op bijgaande schets is aangegeven een goede oplossing zijn. Vooral voor grootere meisjes leent deze ronde pas met revers zich heel goed. Bedrukte zijde met bloe- menmotiefjes of met een moes kleeden aardig, terwijl deze garneering zeer apart werkt, indien men er moesjes in verschil lende kleuren op borduurt. Ook kleine ruitjes of smalle streepjes zijn voor een dergelijke garneering geschikt. De garneerstof, die men er voor noodig heeft, bedraagt slechts 30 c.M. bij een breedte van 90 c.M. Slarike figuurtjes zijn inderdaad gebaat met de afleggers van man, vader of groote broers, omdat uit een heerencostume in de meeste gevallen nog een alleszins draag baar mantelcostume te maken is. Bepalen we ons thans tot den broek, zooals deze op onze schets vermaakt is tot damesrok. Begonnen wordt met het kleedingstuk uit elkander te tornen, daarna af te borstelen en uit te strijken over een vochtigen doek. Eerst dan legt men de patroondeelen uit en wel zóó, dat de onderkant op het breed ste deel van den broekspijp komt te leg gen. (Zie afbeelding). Meestal zal het aan beveling verdienen om den verkeerden kant van den broek als goeden kant van de rok te gebruiken. De plooi midden voor wordt gemaakt van een apart tusschenge- stikten stofreep, daarna over een doek ge perst. De zakken worden van een ritsslui ting voorzien, hetgeen tevens een aardige garneering is. Sluiting op zij en afwerking split met drukknoopen. Desgewenscht kan men een ceintuur van dezelfde stof ne men, noodig is het evenwel niet, aangezien in het bovendeel een tailleband gezet kan worden. WAT DRINKT MEN IN JAPAN? In het land van de thee wordt natuurlijk bij iedere gelegenheid thee gedronken, on verschillig of men gasten ontvangt, dan wel met zakenrelaties besprekingen voert. Of men den directeur-generaal van een millioenenconcern bezoekt, dan wel een eenvoudigen handwerkman het maken van een meubelstuk bespreekt, steeds ver schijnt de thee, hetgeen een vanzelfspre kende uiting van Japansche hoffelijkheid is. Zelfs de kapper biedt zijn cliënten, na dat zij bediend zijn, een kop thee aan. Wan neer men voorname winkels bezoekt, wordt de thee gecompleteerd door zoute amande len en koekjes. Men heeft zoowel zwarte als groene thee, de laatste wordt evenwel in Japan het meest gebruikt, zonder toevoeging van melk, suiker of citroen. Onder de alcoholische dranken neemt de rijstwijn een groote plaats in; deze wordt warm gedronken uit kleine porseleinen kommetjes, die niet grooter zijn dan een likeurglas. De laatste tientallen jaren heeft bier zich in Japan ingeburgerd en is zelfs een ex portartikel geworden. In het land zelf wordt bier beschouwd als drank voor de welgestelden, de armere menschen houden zich aan den rijstwijn, die bij geen feest ontbreekt,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5