Sport en Spel. CRAMA Puntenvrij Naaigaren Weet U hoeoeel fO@ty een verwaarloosde of ooerge- D.J.JANSE BRIDGE A. 6. G. M. GIORGIS Zn. »VORSTE NLAN DEN« Vrijdag 23 Mel 1941 plakte roetplek in Uw schoorsteenlater in het eten kan gooien VRAAG hET EENS EEN VAKMAN B.V.C. „Bloemendaal" SPORTHUIS TE N U IJ L HONKBAL Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 VEREENIGINGSNIEUWS BLOEMEND. WEG 105 CR0NIÉSTRAAT 43 KLEINE HOUTSTRAAT 7 DAMRUBRIEK Inzameling van beenderen Land- en Volkenkunde. samenwerkende Patroons-Vereen Bouwbedrijf De laatste wedstrijd van onze plaatsgenooten tegen Santpoort is op een smadelijke nederlaag uitgeloopen. Het oneervolle van dit resultaat zien wij niet zoozeer in de hatelijke nul van dezen uitslag, maar in het zeer slechte spel, dat door de B.V.C.-ers is gedemonstreerd. Van zoo'n tegenstander te verliezen is geen schande, maar deze uitslag werd in de hand gewerkt door de spelwijze van de gastheeren zelf. Hetgeen bleek uit het eerste half uur van den kamp, toen de Oranje-Witten het juiste antwoord wisten te vinden op het spel der tegenstanders, zoo dat dezen in dien tijd geen kans zagen te doel punten, zelfs moest hun achterhoede af en toe alle seilen bijzetten om den druk te weerstaan. Na dit half uur verslapte de tegenstand der onzen, het plaatsen en afnemen der middenlinie werd zeer onzuiver, waardoor de bal terecht kwam bij de tegenpartij, die er vervolgens goed raad mee wist. Voortdurend werd het Bloemendaal-doel belaagd en na de rust. die met een achterstand van 20 was ingegaan, is het nagenoeg een voortdurenden strijd geweest tusschen de Santpoort-voorhoede en onze defen sie, welks keeper in totaal zes maal moest zwichten voor welingerichte schoten. Zooals wij reeds vroeger mochten opmerken is Santpoort wel de club, die ons inziens het meest aanspraak kan maken op den kampioens titel. Voor hun spel niets dan lof en het zou ons niets verwonderen wanneer deze vereeni- ging een succesvolle poging zal doen om de 2de klasse te bereiken. Het zou werkelijk een mooi resultaat zijn. De competitie voor de onzen, behoudens dan voor het 3e elftal, is hier mede geëindigd, al is het dan niet op de wijze, welke wij gewenscht hadden. Door een uitste kende training hoopt het bestuur bij het begin der competitie in het najaar, het materiaal aan spelers te bezitten, om hieruit goede elftallen te vormen die in staat zullen zijn een zekeren gooi te doen naar de eerste plaatsen. Nu eenige maanden rust voor beoefening der zomersporten en dan met veel animo aan den slag. TENNISSEIZOEN 1941 Voor Rackets, pressen, olie, shorts, shirts, lange pantalons, schoenen, reparaties, nieuwe be spanningen vanaf f 3.50. HEDEN WEER WINDJACKS Uw goedkoopste adres: SCHOTERWEG 27 TELEFOON 19030 H.H.C.-NIEUWS Zoo zijn dan de eeste competitie-wedstrijden weer achter den rug en het dient gezegd, de resultaten waren voor H.H.C. niet gunstig, zoo wel het eerste als tweede team konden het niet tot een overwinning Brengen. Vooral de nederlaag van het eerste tegen het pas gepromoveerde Schoten was zeer teleur stellend en wel voornamelijk omdat het ver toonde spel zeer tegen viel. Het waren vooral de fouten in het veldwerk, die H.H.C. na 6 innings een 121 achterstand bezorgden, hoe wel ook het werpen van aanvoerder Pijnakker, niet was, wat wij van dezen werper gewend zijn. Eerst nadat Pijnakker zijn team gewijzigd had en tevens het werpen aan Siepel overliet ging het beter en kon H.H.C. 3 punten aan haar totaal toevoegen. Deze wedstrijd heeft de zwakke slagpresta ties, van de vroeger zoo sterke slagploeg, nog eens zeer duidelijk naar voren gebracht. Mul der was feitelijk de eenige. die iets aan slag presteerde. De wedstrijd Ajax 2H.H.C. 2, die in een 140 overwinning van de Ajax-reserves ein digde, gaf vooral in het begin meer spanning. Nadat Ajax in de eerste innings 2 punten had gescoord, werd tot en met de vijfde innings geen punt meer gemaakt, waaruit blijkt, hoezeer beide werpers domineerden. In de zesde innings verslapte de H.H.C.-werper Hommersen, waar van Ajax een dankbaar gebruik maakte door in de nog volgende innings 12 punten aan haar totaal toe te voegen. Evenals bij het eerste team, was ook het slaan bij H.H.C. 2 zwak en zagen zij geen kans om ook maar één punt te scoren. A.s. Zaterdag gaat H.H.C. 1 naar Amsterdam op bezoek bij Blauw-Wit, de vereeniging van voetbal- en honkbal-internationaal Wilders en wij vreezen, dat ook deze match geen winstpunt voor H.H.C. zal opleveren. Het tweede heeft meer kans in den uitwedstrijd tegen E.H.S., terwijl het derde team Zondagmid dag op het terrein aan den Verspronckweg de competitie begint met een wedstrijd tegen een Haagsche vereeniging. Momenteel is nog niet bekend welke. Hopenlijk zetten zij het seizoen beter in. dan de andere teams. TIMMERMAN EN AANNEMER HAARLIM, TELEFOON 12464 Zonneschermen- en Marquizen- fabriek. Prijsopgaaf zonder Ver plichting. Marquizen nieuw be kte: den, in één dag retour. Verkoop en vakkundig plaatsen van BALTEX Zonrolgordijnen. GEN. CRONJéSTRAAT 88. Groote keu e Tuinparasols, Tuinmeubels, Strandtenten enz SPZELTECHNIEK. Ak.) Bridge is geen kaartspel, zoo maar waarbij men alleen maar heeft te zorgen dat een geboden contract Wordt volbracht. De sportbridger wil en moet er uit halen wat mogelijk is, ja, zelfs door ijverige bestudeering der techniek zal hij er steeds naar streven zijn spel mooier te spelen dan anderen. Over deze techniek is al zeer veel ge schreven. En desondanks dat komen we bijna met ieder spel voor Weer nieuwe verrassingen te staan Velen van die verrassingen blijven echter ver borgen en wel doordat de meeste spelers de kaarten bij elkander gooien. Dit is dan om de waarde van zoo'n spel erg jammer. Het is voor velen van ons een waar genoegen een eenmaal gespeeld spel nog eens te beredenecren. Als eerste voorbeeld volgt hier een analyse van een spel, zooals dit voorkomt in „Extra" Op onderstaande kaarten had N. geopend op 1 harten, waarop Z. 2 sans atout had gebodenen N. had verhoogd tot 3 sans atout: Noord: S.a-v-6-4 H.: a-h-9-2 R.: 10-8-6-3 K.: 9 West: S.: h H.: v-10-5-4 R.: b-9-7-2 K.: 8-6-5-2 Oost: S.: b-10-9-2 H.: b-8-3 R.: h K.: a-b-7-4-3 Zuid: S.: 8-7:5-3 H.: 7-6 R.: a-v-5-4 K.: h-v-10 W. kwam uit met ruiten 2. Z. telde 2 vaste trekken in harten en waarschijnlijk 2 schoppen-, 2 ruitentrekken en hoogstens 2 klaverentrekken, wanneer O. klaverenboer had. Waar moest nu de 9de trek vandaan komen Z. zag in den eersten slag bij O. ruitenheeT vallen en denkt nu terecht den 9den trek in ruiten 10 te moeten zoeken. Z. speelde daarom ruitenvrouw na, O. renonceer de en Wierp een kleine klaveren af. Nu speelde Z. een kleine ruiten na, W. nam ruitenboer, zoodat ruiten 10 in N. vrij kwam. W. volgde met harten 4 en O. nam dezen trek met hartenboer. Nu speelde O. schoppen 2! Een uitstekend begin van O. Immers wanneer Z. ook nog schoppenheer heeft, dan is het spel voor N.-Z. steeds gewonnen; heeft W. schoppenheer, dan is er een goede kans op down gaan. N. nam schoppenaas en trok toen ruiten 10 na, Waarop O. nogmaals een klaveren bijspeelde. Z. speelde vervolgens klaveren 9 van uit N. O. nam klaverenaas en speelde schoppenboer, welke trek N. nam met schoppenvrouw. Nu Wilde Z. van uit N. hartenaas en -heer spelen en vervolgens harten 9 om daarmee W. aan spel te brengen, die dan nog alleen klaveren kon hebben en Z. aan de ontbrekende trekken moest helpen, daar Z. immers nog klaverenheer en -vrouw in handen had. Maar ook W. was op zijn post. Onder hartenaas Wierp hij harten 10 en onder hartenheer de vrouw, zoodat harten 9 een trek werd, maar de resteerende schoppen gingen naar O. Hierdoor maakten W.-O. 2 schoppen, 1 harten, 1 ruiten en 1 klaverentrek en was Z. dus 1 down. Het tegenspel was uitstekend gespeeld, maar Z. had de schrale troost, dat hij er altijd had kunnen komen, indien hij beter had opgelet. Immers Wel moest de ontbrekende trek van miten 10 komen, maar ruitenvrouw was de rentrée, de brug om het spel van N. naar Z. te brengen en Z. had deze waardevolle kaa.t zorg vuldig moeten bewaren. Speelt Z. in den 2den slag een kleine Tuiten in plaats van ruitenvrouw, dan is het spel steeds voor hem gewonnen. Wanneer nu van N. uit klaveren 9 wordt ge speeld en O. neemt met het aas, dan zijn klaveren heer en -vrouw 2 trekken en heeft Z. nog de ge legenheid om naar eigen hand te komen. Neemt O. klaveren 9 niet, dan legt Z. klaveren 10 in en speelt klaverenheer na, zoodat hij altijd 2 klaverentrekken maakt. Een moeilijk spel om goed af te spelen en een moeilijk spel om goed tegen te spelen bridge op zijn best! SCHOORSTEENVEGERS „SANTPOORT". De Bridgeclub „Santpoort" ontvangt a.s. Zondag in haar clublokaal een groot team van B.C. H.-N. voor een massa-kamp. Beide teams zijn in goeden vorm, dus een spannende wedstrijd is te ver wachten. „HAARLEM-NOORD". De Bridge-club „Haarlem-Noord" heeft voor de zomermaanden een estafette-kamp georgani seerd, volgens „HoWell"; de Wisselplaats is de spilplaats der A.-lijn. Bij de eerste ronde zijn als eersten aangekomen de heereiv Pigge en Kroon. STCCP'S 0PENLUCHTBAD is weer vol gezellige drukte! Foto v. Borselni.) Voor Hand- en Machinegebruik (kunstzijde) Fabrikaat Carp. Klossen h 21 cent en 40 cent. Het is een verheugend verschijnsel dat' het Damspel, trots allerlei belemmerende omstan digheden, een stijgende belangstelling geniet. Verheugend, maar daarom niet minder be grijpelijk, aangezien het Damspel als denk-sport den mensch een geestelijk genot verschaft van ongekende weelde. Ongekend althans door den niet-dammer die maar niet kan begrijpen dat het eenvoudige ,spel-met-de-schrijven" zoo intens mooi is. Deze onbekendheid is echter voor een groot deel te wijten aan de manier waarop, tot voor kort geleden, vele rubrieken geredigeerd wer den. Voorheen werd de waarde van een pro bleem voornamelijk afgewogen naar de graad van moeilijkheid in het oplossen, zoodat veelal standen ontstonden die onmogelijk aan het prac- tische spel ontleend konden zijn. Met het gevolg dat de leek, vaak na urenlang zoeken het dambord geheel ontmoedigd in den hoek zette om het, mischien nooit meer, aan te raken. Tegenwoordig geldt als norm voor een goed probleem: te trachten met een gering aantal schijven een maximum aan effect te bereiken. We zullen, zij het ook in beperkte mate, de moderne opvattingen omtrent Dam-spel en -problematiek in deze rubriek in toepassing trachten te brengen. Vóór wij echter ons werk beginnen, een harte lijk woord van dank aan de Redactie van dit blad. We zullen de ruimte die zij wekelijks voor deze rubriek beschikbaar stelt zoo goed mogelijk gebruiken. W. DINKGREVE. Voorz. Damclub „Stabiel". Ter inleiding een leuk probleem van B. Dukel, IJmuiden (overgenomen uit „100 Miniaturen" van Gortmans). Auteur B. Dukel. ZWART Schrijven over inzameling van Beenderen in een tijd van vleeschbon en vleeseh-distributie z,i' den lezer of lezeres van dit artikel onwillekeurig de gedachte ontlokken, dat zoo iets toch een on gerijmdheid is. „Het is waar, u kunt slechts bepaalde hoeveel heden vleesch koopen en ook „soep-beentjes" kunt u niet in ongelimiteerde hoeveelheid krijgen, maar de praktijk van het geval is, dat practised ieder gezin een paar „soep-beentjes" afkookt en er nog een smakkelijke soep van weet te trekken. Zoo ligt dan ineens het geheel „Beenderen- vraagstuk" voor u En hoe denkt nu de huisvrouw over het „soep beentje" als er soep van getrokken is „Waardeloos". Ja, voor u, maar niet voor de Nederlandsche Beenderen-verwerkende Industrie, waarin hon derden Nederlandsche arbeiders een bestaan vin den en waarvan duizenden arbeiders in andere be drijven, die de producten uit „beenderen", zoo- als technisch vet, lijm, gelatine, beenzwart en beendermeel, Weer verwerken, afhankelijk zijn. Beenderen vormen de eenige grondstof voor die producten en hoe vreemd het ook moge klinken, van u, huismoeders, hangt het vandaag af of de^e Nederlandsche industrie en de honderden bedrij ven, die van deze weder afhankelijk zijn, zullen kunnen blijven werken. Huismoeders meent niet, dat het simpele „soep beentje" van u toch geen rol speelt, want juist dat enkele „soep-beentje", ingezameld van ge zin tot gezin, van dorp tot dorp en van stad tot stad levert een dusdanige hoeveelheid beenderen op, dat de Nederlandsche Been deren-verwerkende Industrie kan blijven doorwerken. In verband hieTmede zijn in iedere gemeente schilleboeren of een gemeentelijke instantie belast met het inzamelen van schillen, levensmiddelen- afvallen en beenderen. Die beenderen mogen uit Nederland niet wor den uitgevoerd en Worden uitsluitend door de Nederlandsche Industrie verwerkt op producteïr, die Weer uitsluitend ten goede komen aan het Nederlandsche bedrijfsleven. Gooit dus de „Soep-beentjes" niet meer weg Bewaar ze in een doos, een kistje, een mandje of desnoods in een krant en geef ze regelmatig mee aan de van gemeente-Wege aangestelde op halers van schillen, levensmiddelen-afvallen en beenderen. Zorgvuldig bewaren en goede inzameling van beenderen is een Nationaal belang WIT Stand in cijfers: Wit 7 stukken op: 28, 33, 37, 38, 40, 46, 47. Zwart 7 stukken op: 15, 19, 20, 23, 26, 27, 36. Wit speelt en wint. Alle correspondentie aan de redactie van dit blad of aan: W. Dinkgreve, Gladiolenstraat 19, Santpoort. BLOEMENDAALSCHEWEG 43 TELEF. 22341 BLOEMENDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer. VOS van onds OUWEJAN De bewoners van het eiland Nias (ten Westen van Sumatra) zijn groote minnaars van hoog springen. Ze gebruiken daarbij geen touw. zoo als wij, maar een stevige pyramide van steen. Wee degene, die den bovenkant raakt! Hij valt onherroepelijk en dan niet op een matras, zoo als bij ons. maar op de harde steenen. ns het Kol. Inst. te Amsterdam.) Dr. H. F. TILLEMA, f

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 3