BLOEMENDAAL "DE STOFZUIGER EXPERT" ALLE BANKZAKEN Een volmaakte gelaatstint FOTO-FNGEL Vrijdag 6 Juni 1941 De Twentsche Bank N.V. - Bloemendaal DE WEG IS BETER DAN DE HERBERG LOOP DER BEVOLKING DANSEN DE letters BURGERLIJKE STAND "uSWOlIT-" VPOTHÊËK Laat l) nimmer in den steek ALT IJ D geopend Zondagsdienst Apotheken Uw Stofzuiger defect? BEL OP: 25727 Bloemendaalscheweg 201, OVERVEEN TENTOONSTELLING LEFFELAAR BIJ NOORDEREAD ZANDVOORT PINKSTERDRUKTE Kleine ongevallen Gevonden Voorwerpen GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Wie er kwamen: J. van Amstel, zonder beroep, Bloemendaal scheweg 182, Overveen, van Haarlem. J. van Zalinge, commies PTT, Bloemendaal scheweg 37. Bloemendaal, van Leidschendam. H. Douma, onderwijzer, Sterreboschlaan 16, Bloemendaal, van Haarlem. J. A. Roobol, stoker, Schr. v. d. Kolkweg 18, Santpoort-Station, van Velsen. F. C. van Putten, comm. in wissels, Joh. Ver- hulstweg 27. Santpoort-Station, vart Velsen. A. M. Kurbach (Wed. Hoeijmans, A. J., zon der beroep, Zandvoortscheweg 15, Aerdenhout, van Haarlem. voor Uw oogen? Een bril zal U het lezen weer tot een genot maken. Bezoek Uw oog arts en vertrouw „Optipharma" het recept toe. G. Daams, Opticiën (diploma V.V.O.), Gedipl. Drogist A.N.D B. Bloemendaalsche- weg 123, Telefoon 23170. Ook voor leden van Bloemendaalsch Ziekenfonds. EXAMENS E.H.B.O. blVoor het eenheidsdiploma EHBO slaagden de volgende, in he£ kader van den gemeentelij ken luchtbeschermingsdienst opgeleide dames: Mevr. E. Bernoski, mej. S. Bierens de Haan, mej. A. Bruins, mej. M. G. Ferman, mevr. J. van Giffen, mevr. M. Hofkamp, mej. R. Hartsuiker, mej. A. van Holland, mej. P. M. Kalf, mej. A. Kop jes Nieman, mevr. E. Knijpenga, mej. J. C. Lak- ke, mej. A. Michielsen, mevr. J. Verschuyl, en de heeren A. Bosselaar, J. Schaap en H. Wijgerse. Er werden geen candidaten afgewezen. De candidaten werden opgeleid door dr. H. D. G .A. Immink, die voor het practische gedeelte werd bijgestaan door EHBO-leden van de Bloe mendaaische Reddingsbrigade. „VEREENIGING VOOR JEUGDWERK" afdeeling Reidansen. Zaterdag 7 Juni des avonds om 7.30 uur zullen de leden van den cursus reidansen een openbaren lesavond houden in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan te Bloemendaal. Er is voor iedere belang stellende gelegenheid dezen avond bij te wonen. Er worden dansen gedemonstreerd uit verschil lende landen van Europa. Het geheel staat onder leiding van den bekenden volksdansleeraar, den heer H. F. van der Wateren. bl— Geboren: Dochter van A. J. D. Loh- manWeller. Ondertrouwd: H. W. Ph. E. Schönhuth en G. H. M. Roetman. J. van Drunen en W. M. Vreenegoor. C. Walther en J. van der Geer. W. A. Ruder en J. M. Poldermans. N. J. IJkel en J. Kuiper. J. C. van Niel en P. L. Verschoor. Getrouwd: B. Nooij en A. M. M. Linde man. H. E. Weers en A. M. Cornet. J. A. Heems kerk en C. Wilson. E. Metselaar en C. M. Kleef. Overleden: C. Pruijser, oud 55 jaar. M. P. Merckens, oud 70 jaar. G. A. J. Pondman, oud 71 jaar (overleden te Haarlem). A, A. Blok, oud 28 jaar (overleden te Haarlem). TELEFOON 16760 blApotheek „Elswout", Bloemendaalscheweg 341, Overveen. Dag en nacht geopend, ook des Zondags. Bloemendaaische Apotheek N.V., Bloemendaal scheweg 85. alhier. O GOED AFGELOOPEN blWoensdagavond kwam de elf-jarige P. N. uit Haarlem, die z'n vierjarig broertje op de ba gage-drager van zijn rijwiel meevoerde, met snelle vaart van den Tetterodeweg en wilde nog juist den spoorwegovergang passceren toen de boomen neergelaten werden. Door de groote snelheid en het ontbreken van een rem, was de knaap niet in staat tijdig te stoppen. De dalende spoorboom kwam intusschen precies tusschen de twee broer tjes terecht, het vierjarig knaapje dat achter den boom bleef stéken werd van de fiets geslingerd, terwijl de oudste tusschen beide boomen viel. De duozitting van het rijwiel brak af. Beide knapen werden bij omwonenden binnen gedragen, waar dr. Drijber de eerste hulp verleen de. Wonder boven winder constateerde hij slechts enkele lichte verwondingen bij beide knapen, die aan een groot gevaar waren ontsnapt. Zij konden later naar huis terugkeeren. GEFINGEERDE ORDERS OP KACHELHOUT blDoor de Bloemendaaische politie word Dinsdag de zestienjarige Haarlemmer W. S. aan gehouden, als verdacht van oplichting van, ver schillende ingezetenen. S. maakte zijn beroep van het venten met kachelhout, doch maakte misbruik van de omstandigheden wanneer hij merkte dat oudere personen afwezig waren door tegen per soneel of kinderen te beweren dat de bewoners een partijtje hout besteld hadden. Op deze wijze heeft hij bij eenige families, tegen contante beta ling, hout afgeleverd zonder dat hiervoor naar later bleek, een bestelling was gedaan. Toen hij Dinsdag deze truc opnieuw wilde toepassen, liep hij tegen de lamp, en werd door de politie aange houden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is de knaap voorloopig heengezonden. Een jeugdig-frissche huid verkrijgt men niet door het gelaat te bedekken met crè mes en poeder. Zorgt vóór alles dat de huid zelf gezond is. D.D.D. doet de onregelma tigheden van Uw huid als bij tooverslag verdwijnen. Enkele druppels zijn reeds vol doende om de huid te zuiveren en te be schermen tegen stof, vuil en ziektekiemen. DJD.D. is veel meer dan een schoonheids middel - het is een reeds tal van jaren be kend geneesmiddel tegen huidaandoenin gen, dat de huidweefsels verfrischt en de natuurlijke schoonheid van het gelaat ver- Flacons k 75 ct., 11.50 en t 2.50 bij Apothe- kers en Drogisten. E 2 WIST U dat wij voor 75 CENT per jaar uw Stofzuiger regelmatig controleeren, schoonmaken, smeren en stellen HET ADRES voor reparaties, onderdeden en onderhoud, ongeacht welk merk. Werken van wijlen C. H. R. Spoor blIn kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, is een tentoonstelling ingericht van werken van wijlen Cornells Rudolf Hendrik Spoor (1867-1928) De expositie is dagelijks geopend tot 21 Juni. Aan deze tentoonstelling is grooter voorberei ding voorafgegaan dan andere, eveneens gewoon lijk zeer aantrekkelijke tentoonstellingen bij Kunsthandel Leffelaar. Br is een eere-comité gevormd, waarin zitting hebben: Jhi;. F. Teding van Berkhout Jr., Haar lem; H. F. Boot, Haarlem; Mevr. G, H. G. von Brucken FockPompe van Meerdervoort, Heem stede; Mevr. N. Dyserinckvan Gilse van der Pais, Aerdenhout; J. M. Graadt van Roggen, .Bergen (N.H.); G. D. Gratama, Haarlem; O Mendlik, Aerdenhout; Jhr. D. C. Roëll, Amster dam; Dr. J. Roorda, Haarlem; Johan H. Spoor, Haarlem; Michiel Spoor, Heemstede; Mevr. Marie C. van Zeggelen, 's-Gravenhage. De officieele opening geschiedde door Mevr. M, C. v. Zeggelen, die ook een voorwoord voor den catalogus schreef, dat de persoon en het werk van wijlen den heer Spoor kenschetst en voor zoover noodig inleidt, en waaraan wij het volgende ont- leenen: „Was er een bijzondere aanleiding toe? Een her denkingsdag. een datum die ons in de herinnering bleef hangen? Neen, niets van dit alles, maar er is een diepere reden, er is dit: dat wjj allen in dezen tijd van geweld, snakken naar klaarheid, oprechtheid, naar innerlijke schoonheid en een voud, Kunnen wij het dan louter toeval noemen dat wjj ons wenden naar de klare, oprechte, een voudige en diepe kunst van Spoor? In al deze studies van kinderen, dieren, land schappen, bloemen, of in de prachtig doorwerkte portretten en stillevens, is geen zweem van opzet telijk of gemaniëreerdheid. Het is alles zoo zuiver, zoo argeloos en rein. als het kinderoog dat hij schilderde. Hij werkte ais een medium, hij werd één met zijn model, hetzij het een oude vrouw, een kind of een poes was. Hij vertelde terwijl hij teekende, vertelde met de meeste nauwkeurigheid höè het was, hoe huisjes van een oud hofje, in de zon liggen te dommelen, hoe een bloem zich ont plooit en toch werd hij nooit zoetsappig of flee merig. Dit lag niet in zijn aard. 'Hij was een waardig leerling van Prof. Allebë, volkomen oprecht, maar met de grootere losheid van een jonger geslacht. Nu, in dézen tijd, zou Spoor zelf tot het oudere geslacht behooren, maar geeft ons deze tentoonstelling niet het onverwoest bare beeld van jeugd en lenteachtige levensvreug de te zien? Zij die hem bij zijn leven gekend heb, ben, zullen hem gedenken met stille ontroering in het hart, als de man die niet anders kön zijn dan waar en diep-mensehelijk, argeloos soms als een kind en toch vol innerlijke wijsheid", Het bekroonde Nederlandsche tooneel- werk van Dick Ouwendijk. Dank zij de prijsvraag, door de stad Amster dam uitgeschreven voor het beste Nederland sche tooneelstuk, is onze moderne tooneel-litera- tuur een nieuw werk van eigen bodem rijker ge worden. Uit eenige honderden inzendingen koos een „sterke" jury de bijdrage van den jongen letterkundige, den 34-jarigen Dick Ouwendijk. Hij ontleende aan Cervantes den titel voor zijn als blijspel bedoeld stuk: De weg is beter dan de herberg". De eerste opvoering hiervan had ongeveer een maand ge leden plaats in den Stadsschouwburg te Amster dam en reeds j.l. Zaterdag verraste de energieke exploitant van onzen Haarlemschen Schouwburg in een middag- en avondvoorstelling met de première voor Haarlem. Het was „Het Neder- ".andsch Tooneel", onder regie van Cor van der Lugt Melsert, dat dit opmerkelijke tooneelwerk voor het voetlicht bracht en het bleek door zijn diepte en volkomen uitsluiting van alle gewich tigdoenerij, de aandacht ten volle waard. Dit familiestuk in drie bedrijven is volstrekt niet gecompliceerd, wel hecht en sterk van bouw; het lanceert zonder opzettelijkheid de stellin gen, die de schrijver verdedigt; de karakters zijn vast omlijnd en, trots de dramatische vorm en den satyrieken inslag, blijft en dit is geen 'eringe prestatie de humor overheerschen. Met eenvoudige middelen weet de auteur zijn denkbeelden volkomen duidelijk te maken; hij plaatst gewone menschen in een gewone omge ving en ofschoon deze dus geen dragers van hemelbestormende nieuwe denkbeelden zijn, die in een zeer bizonder milieu verkeeren, toch ontpoppen zich uit hen evenzoovele vertegen woordigers van groepen met sterk uiteenloopen- de levensopvattingen. De jury noemt het een hoogstaand pleidooi voor den innerlijken en waardigen mensch, die de waarachtigheid van het leven intuïtief of wel bewust belijdt en er de consequenties van aanvaardt. Vrij van theoretische smetten laat het alle belangheb benden, oud en jong bij het conflict van de hoofdpersoon Thérèse, aan den lijve ervaren, hoe „ruim voelend" en tegelijkertijd bekrompen, hoe vastgeworteld in eigen tijd en zijn conven ties elke generatie (als collectieve eenheid) altijd weer is en- hoe zeldzaam de persoonlijk heid die, zonder er ophef van te maken, durft te leven naar haar eigen innerlijke wet. Deze Thérèsé is een jonge ambtenaresse op een mi nisterie, zij houdt veel van een jongen man, Beiden wiilen niets liever dan samen trouwen, maar de man verdient niet genoeg om een gezin te onderhouden, terwijl het meisje haar betrek king zal moeten verlaten wanneer ze trouwt, Wachten tot Daniël Casagne zoo heet de jonge man een positie krijgt, waarbij een huwelijk mogelijk zal zijn, wil Thérèse niet; ze wil haar liefde openlijk belijden en daarom haalt ze Daniel en dat wel niet zonder moeite over, met haar te gaan samen wonen. Zooals te verwachten was, breekt er dan een storm van verontwaardiging los in den kring van Thérèse's familieleden en relaties en die storm bereikt zijn toppunt als weldra blijkt, dat Thérèse reeds een baby verwacht. De collectieve eenheid, de „fatsoenlijke wereld" waar tegenover zich Thé rèse door dezen daad geplaatst heeft en die haar laat voelen, dat een zoodanige vrije opvat ting in dien kring niet geduld wordt, staat di rect klaar om te „helpen". De referendaris Hol kema, de chef van de jonge vrouw, is bereid voor Daniël op zijn ministerie een positie uit den grond te stampen, mits Thérèse ten spoe digste naar het ouderlijk huis terug keere, om van daaruit volgens de regelen van het fatsoen te trouwen, bij voorkeur en dat is de harte- wensch van haar moeder in het wit, met wit ten sluier en toebehooren. Dit is alles nu wel prachtig in elkaar gezet, maar Thérèse haalt een streep door de rekening Ze weigert vastbesloten, want zóó, zegt ze, heb ik mij het huwelijk niet gedacht; ik heb het ge zien als een bovenbouw op de door mij en Daniël geschapen fundamenten. Ze wil trouwen, maar pas dan als Daniël uit zichzelf de kracht heeft gevonden, dien bovenbouw te creëeren. Ze wenscht niet op deze manier te „vluchten" in het huwelijk, want dan kan het huwelijk niets anders zijn dan een herberg. En boven dien herberg verkiest zij den weg waar ze zichzelf kan zijn, kan streven naar het volmaakte, haar eigen werkelijkheid kan beleven. En als Daniël niet bereid is, haar op dien weg te volgen, als hij geestelijk geheel -blijkt te behooren tot dat andere kamp, waar alleen maar 't onpersoonlijk fatsoen en de uiterlijke moraal gelden, dan geeft zij hem zijn vrijheid terug; dan besluit zij de gevolgen van hun samenzijn geheel alleen te dragen, omdat ze niet bewust wil verraden, wat voor haar geen misstap, doch een zuivere belij denis was. Waar Thérese zich dan geplaatst ziet tegenover de fantasieloozen, de Farizeeërs, de fatsoenlijken, tegenover allen, die den mond vol hebben over menschelijkheid en christenheid, maar in de collectiviteit vluchten, zoodra iets menschelijks zich openbaart en te weinig Chris ten zijn om waarlijk moraal te bezitten, tegen over die allen, vindt zij slechts één aan haar zijde: haar vader. Voor hem is een mensch zui ver, zoolang hij de v.olle verantwoordelijkheid kan en wil dragen voor zijn eigen daden en met nadruk verklaart hij dan ook: „De zonde aan het fatsoen offeren kind, is de grootste mis daad". Al is Thérèse zijn eigen dochter, toch be grijpt hij haar beweegredenen, zelfs wanneer ze definitief den „weg" kiest. In sterke dialogen waarin Ouwendijk zijn inzichten over 's ment schen innerlijk en over het wezen der samen leving harmonisch ineen vlecht, stijgt zijn werk naarmate het slot aanbreekt, met zijn prachtig gesprek tusschen vader en dochter, waarin de eerste de eindconclusie trekt, die de vrijspraak voor zijn kind inhoudt. Bij de opvoering van dit stuk, dat hoe ver dienstelijk ook van bouw en opzet, vrij koel aandoet, werd de rol van Thérèse vervuld door Ank van der Moer, die van haar vader door Louis de Bree en die van haar moeder door Mies Elout. Aan Anton Roemer was de dank bare rol van den referendaris Holkema aange wezen en aan Guus Oster de onverkwikkelijke en weinig benijdbare rol van Daniël. Magda Janssens secondeerde als mevrouw Holkema. haar man den referendaris, bijgestaan door My ra als hun dochter Céline. De heer en mevr. Blank werden Uitgebeeld door Louis van Gas teren, resp. Hélène Berthé, terwijl Nel Snel zich de rol van Ali het dienstmeisje toebedeeld zag. De reputatie van deze talentvolle kunstenaars stond borg voor een vertolking, zóó als de schr- ver zich die slechts gewenscht zal hebben! Het publiek toonde zich opgetogen. Zondag vanaf tram en trein per Noorderbad- expresse naar het Verhuur van Familiecabines per seizoen f 30. Tandem per seizoen f 45. Familiehuisjes p. seiz. f 75. Luxe Paviïjoentjes per seizoen f 95. Strand- en Ligstoelen op rustig strand. blDe mooie Pinksterdagen hebben een on onderbroken stroom van wielrijders en voet gangers, uit alle richtingen komende, naar de Bloemendaaische dreven gevoerd, die van liet prachtige weer, de mooie natuur en het heerlij ke strand kwamen genieten. De talrijke wan delgroepen, die den Tweeden Pinksterdag aan de wandelmarschen door een Santpoortsche ver- eeniging georganiseerd, deelnamen, hadden hun route aangewezen gezien door een groot deel van Bloemendaal, en gaven den geheelen mid dag een fleurig beeld aan het verkeer. Slechts enkele ongevallen vonden, ondanks de groote drukte, plaats. Op den Hooge Duin en Daalscheweg vormde de race-helling in de richting Zomerzorgerlaan voor vele weg-overtreders een verboden attrac tie. Een twintig jarig Haarlemsch meisje, mej. J. H„ moest dezen gevaarlijken tocht met een val 'bekoopen, toen zij in de bocht de macht over haar stuur kwijt raakte, en bij haar val vrij ernstige verwondingen aan hoofd en han den opliep, die door Dr. Drijber ter plaatse wer den verbonden, waarna de juffrouw per dokters auto naar huis werd gebracht. Op dezelfde plaats kwamen later op den dag twee wielrijders in botsing. Zekere J. H., uit Westzaan, kwam met snelle vaart, op het lin ker weggedeelte, de helling af; uit de andere richting kwam W. H. V. uit IJmuiden, die voor een wandelaar moest uitwijken; H. was niet meer in staat- zijn vaart te stuiten, en botste tegen V. Het ongeval liep met enkele kleerscheuren, voor de betrokkenen vrij goed af. De zesjarige S., uit Haarlem, die van de Blinkert bij Kraantje-Lek naar beneden holde, kwam in onzachte aanraking met een anderen knaap. Hij werd dientengevolge vrij ernstig gewond en moest, nadat dr. Bos ter plaatse de eerste hulp had verleend, per taxi naar zijn woning vervoerd worden. blGevonden en terug te bekomen bij: Ra venhorst, Noordlaan 66, een portefeuille, waar in een muntstuk; Glipperweg 116, Heemstede, tel. 29849, een Schotsche terrier met penning; Sikkens, Boschlaan 41, een kinderportemonnaie met inhoud; Kout. Julianalaan 23a, een hand schoen; Vondelkade 40, Heemstede, een bruine baret; Mos, Veldlaan 45, een kunstgebit; mevr. Brongersma, Dr. Bakkerlaan 31, een zilveren oorbel; Kennel Ridderstraat Haarlem, een bou vier; Rentenaar, Recifelaan 24, een padvmders- riem; Kupers, Ésschenlaan 5. een paar dames handschoenen; P. Smid, Zomerzorgerlaan 14b, een kinderportemonnaie met inhoud; Bosma, Vogelenzangscheweg 5a, een net; Van Raep- horststraat 19, Haarlem, een alpinomuts; Rein- hart, Overboschlaan 2, Heemstede, een ruw harig hondje, bruin met wit; Postkantoor Bloe mendaal, een beursje met inhoud; Tervoort, Hooge Duin en Daalscheweg 2, een begonia; Rosier, Vogelenzangscheweg 354, een beursje, inhoudende bonnen; Pirets, De Genestetstraat 16, Haarlem, een tasch, inhoudende geld en bon nen; C. C. Storckmeijer. Platanenlaan 81, Bloe mendaal, en zilveren armband; mevr. Coelingh, Acacialaan 6, een kindersok; Politie-bureau Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): portefeuille met waardelooze loten, rozenkrans, hondenpenning, sleutels, hand schoenen, étui met foto's, rozenkransen; Post. Aerdenhout: hondenhalsband portefeuille en sleutel. HET TEEKEN ROEPT! blOp 12 Juni a.s. 's avonds te acht uur wordt in het gebouw van den Ned. Prot. Bond te Bloe mendaal een wijdingsdienst gehouden die het ka rakter zal dragen van een „eenheidsdienst". Voorganger zal zijn: Ds. A. R. de Jong, 'van de Onafhankelijke Religieuse Gemeenschap te Haar lem. Onderwerp: Het teeken roept. Medewerking word! verleend door een vrouwen koor en solisten. Gezongen wordt o.m. een can tate van Mevrouw TldemanWyers te Bloemen daal, voor welke cantate Ds. de Jong de woorden schreef. Ook belangstellenden buiten denkring der eden zijn hartelijk welkom. o- JEUGDIGE BRANDSTICHTERS 1*» - Zaterdagavond hielden twee jongelui, een negen- en twaalfjarige Haarlemsche knaap, zich onledig met het stoken van een vuurtje aan den Aelbertsbergweg. Zij hadden daartoe een hollen boom gekozen, waarin zij met be hulp van papier een aardig brandje wisten te ontsteken. Voorbijgangers slaagden er niet in, hét vuur te dooven, zoodat de brandweer ge noodzaakt was uit te rukken en met een straal op de waterleiding den brand te blusschen. De knapen zijn, na een flinke reprimande geïncas seerd te hebben, door hun ouders van het po litiebureau gehaald. o OPWEKKING SSAMENKOMSTEN blOp Donderdag 12 Juni spreekt Ds. A. M. Berkhoff, Vrij Evangelisch predikant te Gronin gen des middags om 3 uur en des avonds om 8 uur. P AS F O T O'S VOOR PERSOONSBEWIJZEN volgens nieuwste voorschrift. KLEVERPAEKWEG 7 SPAARNWOUDERSTRAAT 63

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2