Niem'"AKK£ÊÏM WELKE BON? V ragenruhriek Belastingzaken Vrflda? 6 Junf *9 41 „Zenuwen" „Nare dagen"? Moe en mat? VAN DE LEESTAFEL boekhandel j. H. DE WIT NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON 6 Juni 1941 Perziken Aardbeien Henen Aalbessen *Druioen Solden Champignons FRULTHUIS voor De Neder landsche Pijnstiller DE VREDE DER WERELD Laatste deel der Trilogie „De Nazarener" van Scholem Asch (Service, Den Haag, 1941) De drie deelen van „De Nazarener" vormen een climax. Het eerste deel „Een Profeet her rijst" leidde den lezer in het leven te Jeruza lem in Christus' tijd in. De vreemdsoortige ge leerde Pan Viadomsky, die zich had ingebeeld Hegemoon (Romeinsch gezaghebber) onder Pontius Pilatus te zijn, vertelt over zijn voor malig leven uit dien tijd. Het tweede deel „De Messias komt" geeft het „Evangelie van Judas Ischkariot", waarin diens karakter en hoog gespannen geloofsijver worden geteekend. Het laatste deel „De Vrede der Wereld" brengt het aangrijpend verhaal der laatste maanden van Jezus' leven, op zee-: bijzondere en moeiende wijze verteld. Het is hier voornamelijk Pan Viadomsky's Joodsche medewerker, die ons op boeiende wijze van zijn „herinneringen" uit die dagen vertelt, nadat zich in zijn binnenste „een wonderbaarlijke verandering" voltrokken had, toen hem „met groote helderheid" het gelaat van zijn beminden rabbi Nicodemus ben Nico- demus „uit de schaduwen van die lang ge storven wereld tegemoet gedreven kwam" en toen hij in zijn hart „de oude liefde en gren- zenlooze bewondering", die dat gelaat steeds bij hem gewekt had, weer naar boven voelde komen. Kortom, deze leeft weer als Jochanan, die door zijn vader naar Simon van Syrene gebracht werd, opdat hij (Jochanan) met Si mons zonen Rufus en Alexander door Nicode mus zouden worden ingeleid in de Torah. Zoowel de natuurbeschrijvingen o.a. van het dal van Saron, waar Jochanan in een dorp geboren was, en van Jeruzalem tooveren in treffende bewoordingen dit wonderland voor ons geestesoog in kleurrijke beelden. Wij maken kennis met Bar Abbas, den rooverhoofd- man, die later juist toen rabbi Yeshua zijn intocht als messias in Jeruzalem deed, den mis lukten opstand tegen den Romeinschen over- heerscher voorbereidde. Wij leeren den god- vruchtigen pottenbakker en farizeeër Judas Ish- kariot, die dagelijks uitziet naar de komst van den Messias, beter kennen om te begrijpen, hoe hij later in zijn ongeduld „het wonder" te aan schouwen, dat men van rabbi Yeshua verwacht te dit trachtte te verhaasten door zijn Judas-kus. Op bladzijde 103 vinden wij een zeldzame wedergave van een gedachten-wisseling tus- schen den heidenschen Griekschen philosoof Philippus van Gadara en den Joodsch geloovf- gen Nicodemus ben Nicodemus. De karakter beschrijvingen van Philippus en Jozef van Ari- mathea zijn staaltjes van meesterlijke uitbeel ding der psyche van deze personen. En dan wordt ons de lankmoedige houding van den zich in beeldspraak en in gelijkenissen uitsprekenden Yeshua op aangrijpende wijze ge schetst. Wij gevoelen als het ware hoe deze verschijning der Goddelijke Liefde niet begre pen kon worden. En begint merkwaardige verteltrant de Hegemoon (dus Pan Viadoms ky) aan Jochanan mede te deelen, hoe Yeshua door de Romeinen en den stand der Hooge- priesters werd gevreesd als een gevaar voor hun machtspositie en hoe zij hem eerst bespot ten en hoonden en daarna overleverden aan de Romeinsche wacht, over welke de Hegemoon 't gezag voerde, dan beginnen wij te begrijpen, hoe dat alles zich moet hebben toegedragen. Pilatus wordt daarin niet beschreven als de man, „die zijn handen in onschuld wascht", maar als de ongevoelige en wreede Romeinsche heerscher, die Yeshua op de grofste wijze hoont en in schaterlachen uitbarst om de droeve figuur van den „Koning der Joden". In het laatste hoofdstuk bekent Pan Via domsky, dat hij steeds met den rabbi van Naza reth „gevochten" heeft, omdat hij nu en dan wel vatbaar scheen voor diens woorden, doch telkens weer doordrongen werd van zijn plicht om dien gevaarlijken „opruier" tegen liet gezag der Romeinen te bestrijden en onschadelijk te maken. In dat laatste hoofdstuk gloort de Vrede der Wereld, die slechts op de basis van Christe lijke Liefde kan worden gevestigd. Pan Via domsky moet erkennen voor zijn dood, dat niet hij, doch de Nazarener het gewonnen heeft. Het is voor allen, die zich het hoofd breken over de historiciteit van Jezus in hooge mate leerzaam de wel is waar persoonlijke maar toch zeer aanvaardbare visie van den schrijver op dit probleem te leeren kennen. De Trilogie „De l.azarener" is een boek van waarde, dat de f 'zaggelijke gebeurtenissen in Jeruzalem, die c ndigen met het drama op Golgotha met hoo- 1 n ernst en piëteit behandelt. Al moge de phantasie van den schrijver zijn uitgebreide kennis over het gebeuren dier dagen kleuren, t'.et licht der Waarheid, dat daaruit straalt, kan met door enkele wellicht onjuist weergegeven momenten worden verduisterd. J. T. HOLLANDERS IN DE LUCHT Onze luchtvaart vindt U op pakkende wijze be schreven door Luit. M. W. J. M. Broekmeyer in het bij Bern's Uitgeversbedrijf N.V. te Assen ver schenen boek „Hollanders in de lucht" (Ingenaaid f 1.90, gebonden f 2.50). Het boek bevat grepen uit de luchtvaart en be handelt zweefvliegerij, sportvlieger;!, ballonvaren, modelvliegtuigsport, militaire luchtvaart en de KLM. Luit. Broekmeyer schrijft heel boeiend over zijn prachtig onderwerp. Het boekje ziet er goed uit, heeft een voorwoord van den heer A. Plesman en zeer veel uitstekende foto's, van alle onder- deelen der luchtvaart. Hoè Lult. Broekmeyer schrijft moge blijken uit onderstaand citaat uit het hoofdstuk „Zweefvlie gen" Het is iets heerlijks om als een menselijke vogel door de lucht te vliegen. Geen herrie van een motor. Slechts begeleidt door een zacht fluiten van de wind langs de span draden en de vleugel, glijdt de zweefvlieger door de lucht, zacht wiegend op zijn ranke vleugels. Wat voetenstuur, een duwtje tegen het levler en de aarde draait onder je door. Korenvelden, zonnige dorpen glijden onder je weg. Dan weer rechtuit de zonnige verte, de toekomst invlie gend Dat is zweefvliegen. Dan de wolken in. Als groote dotten dons hangen ze aan de lucht. Welk een grootse Indruk maken deze giganti sche stapelwolken op ons, hoog oprijzend in die wonderverre blauwe oneindigheid van de hemel Welk een bewondering dwingen zij ons af door zoveel statigheid, door zoveel vredige schoonheid. Wij voelen ons dan zo nietig. Maar niet altijd vertonen de wolken zich aan ons als kudden donzige schapen, of als gletscher- achtige witte wanden. Wij kennen ook de onweers fronten en wij weten ook hoe het ln de hoge Cu mulus kan spoken. Wij weten, dat al die rust en statigheid slechts fictief zijn; dat het in de wolk kookt en bruist, dat krachtige stijgende stromin gen ons er in omhoog kunnen voeren. Als overwinnaar voelen wij ons, wanneer wij boven uit die stapelwolken vliegen. Een schoon veld van wolken ligt onder ons en door de gaten zien wij ons mooie land met zijn frisse dorpen wegschuiven. Dén pas beseffen wij dat ons geploeter, om in de wolken omhoog te komen, het waard is ge weest. Al is de lucht vol met dreigende onweersfron ten, die als een machtige en onweerstaanbaar aan- donderende zee, op ons afkomen, ook dan gaan wij naar boven. Dan is er geen vredigheid, dan is er slechts bruut geweld. Dan willen wij overland vliegen, opklimmen naar grote hoogte. Het is dan een harde strijd. Onze kist met zijn ranke vleugels wordt omhoog en omlaag gesmeten. De vleugels buigen en steunen. Het maskerend kleed van schoonheid is afgeworpen. Nu leren wij grootse kracht. De elementen stormen op ons af. de natuur kennen in al haar hevigheid, in haar Zij spelen met ons. Zij kunnen ons kortwieken, ons mee omhoog sleuren in diepe donkere wolken grotten. Wij spelen het gevaarlijke, maar groteske spel van wind en wolken. Dan worden we gesmeten in massa's van natte schemerige on eindigheid, waar geen uitkomen meer mogelijk schijnt. Het is dan vechten met heel ons wezen. Wij moéten op onze tanden bijten om door te zetten, om vóór het -'onweersfront te komen, om ons door het front over het land te laten voeren. Zo vechten wij voor ons ideaal en voelen onze kracht. Kennis en kundigheid paren we aan doorzetting. Gesterkt en trots voelen wij ons, wanneer wij na zoveel heftige strijd ergens, ver van waar wij startten, aan de grond komen. Dat is sport, maar een grootse sport en daardoor leren wij ons zelf kennen. UIT DE GESCHIEDENIS VAN HET VVEST- FllIES DORP AVENHORN In de serie uitgaven van de West-Frieze Styk Is een boekje verschenen, van de hand van den heer D. Kamp getiteld Uit de geschiedenis van een Westfries dorp, Avenhorn". De West-Frieze-Styk, die reeds verschillende uitstekende uitgaven het licht heeft doen zien, heeft er met deze eenvoudige uitgave, een klein boekje (32 pag. octavo) aan toegevoegd, die veel belangwekkends bevat. De heer Kamp beziet het dorp Avenhorn in verband met de omliggende dorpen, de z.g. vijf Veenhoops-dcrpen Berkhout, Avenhorn, Groot huizen, Scharwoude en Oudendijk. Zoowel de oudste als de nieuwere en nieuwste geschiedenis wordt op onderhoudende wijze ver teld en op deze wijze ruim bekeken, met tal van historische wetenswaardigheden, is dit een uit gave die de West-Friezen en geschiedkundigen zal interesseeren. De uitgave is mede verkrijgbaar bij het Secre tariaat der West-Frieze-Styk, Buurt 128, de Beem- ster. Prijs 90 ct. De druk is van de Enkhuizer Courant N.V., Enlchuizen. Besproken boeken zijn verkrijgbaar bij Bloemendaalscheweg 123a, Telefoon 22874 28234 Bakker, H. W., Meer en Boschlaan 33, Heemstede. 18061 Pension „Marianna", Schotersingel 145. 24635 Crone, S. J. J., v. Wickevoort Crommelin- laan 18, Bloemendaal. 19452 Haart, J. B. J. v. d., Hoofd Ulo-school B., leeraar Wiskunde M.O., Molijnstraat 7. 18064 Jamin, N.V. C., IJscentrale, Rozenstraat 11. 19450 Koenderman's Artistieke Perkament Ver lichting, Rozenhagenploin 9. 28250 Luchtbeschermingsdienst Heemstede, Vak B., Raadhuisstraat 53, Heemstede. 18063 Mons, M. L., chauffeur Provinciaal Electri- citeitsbedrijf van Noordholland, Aelberts- bergstraat 65. 18353 Prins, J. L., Administrateur van landerijen, Prins Hendriklaan 23, Overveen. 24531 Roeland, G., Dennenstraat 4. 11746 Smit, Mej. I. C., Julianalaan 128, Overveen. 27467 Wennink, J. A., Lorentzkade 73. 25035 Watzema, G., Delftkade 6. 19156 Winter, Mr. E. C.f Tuinwijklaan 11, Ar beidsbureau. 19454 afd. Comptabiliteit, Hoofmanstraat 7, Bloe mendaal. Gem. Best, en Gem. Inst, rubriek Publieke Werken. 19457 Inspecteur Bouw- en Woningtoezicht te vens Waarn. Directeur J. H. Hogendoorn woning Kleverparkstraat 17. Gewestelijk Arbeidsbureau: 19454 Afd. Comptabiliteit, Hoofmanstraat 17. 19455 Hellco Producten, depot, A. Boeser, Ban- tamstraat 40. 19356 Hos, E., timmerman-kanobouwer, Byzan- tiumstraat 2 rd. 24735 Jeune, A. Ie, Verlengde Koepellaan 4, Bloe mendaal. 28236 Neverden, A. N. B. van, Huismeester-inkoo- per Gebr. Gerzon's Modemagazijnen N.V., Amsterdam, Laan v. Insulinde 8, Heem stede. 18161 Ned. Agrarisch Front, Wagenweg 9. 21013 Ouwerkerk, H. J., ged. masseur-heilgym- nast, Gasthuisvest 39rd. 28271 Schut, M. H. Dames on heerenkleeding naar maat, Javalaan 22, Heemstede. 24632 ZoomersVan den Eijnden, Mevr. Wed. M. C.. Esschenlaan 6, Bloemendaal. 19257 Penaat, H., Gedipl. Ned. Gen. v. Heil- gymn. en Massage, Aelbertsbergstr. 98. 24731 Rijff, L., Bedrijfsleider „De Technische Boekhandel", H. Stam, Van Nesstraat 109. BROOD Bon 21 t.m. 7 Juni. Extra tot H Juni. Bon 24 tot en met 22 Juni. Bon 22 t.m. 22 Juni. BLOEMKAART Bon 8 tot 15 Juni. Boterkaart O/i pond boter). Bon 18 t.m. 11 Juni. Extra tot 14 Juni. Vetkaart C/s pond boter met 15 cent reductie) Bon 18 t.m. 11 Juni Extra tot 14 Juni. Boterkaart (Vt pond boter of 200 gram sla-olie of raapolie) Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni. Vetkaart O/s pond boter of margarine of 200 gram sla-olie of raapolie). Bon 17 van 26 Mei t.m. 11 Juni. VLEESCH. Bon 17 t.m. 7 Juni. Bon 18 t.m. 15 Juni. MELK Bon 19 t.m. 8 Juni. Bon 20 t.m. 15 Juni. AARDAPPELEN Bon 04 t.m. 8 Juni. Bon 05 t.m. 15 Juni. ALGEMEEN DISTRIBUTIEBOEKJE Koffie <1Vi ons) of Thee (40 gram) Bon 34 t.m. 22 Juni. Suiker <2 pond). Bon 31 tot 8 Juni. Bon 42 t.m. 6 Juli. Gort. gortmout of grutten (een haM pond) Bon 25 van 21 April tot 15 Juni Eieren, (één) Bon 97 t.m. 8 Juni. Bon 51 t.m. 8 Juni. Bon 53 t.m. 15 Juni. Bon 88 t.m. 15 Juni. Kaas (één ons per bon). Bon -65 en 75 tot 18 Mei, Extra tot 1 Juni. Bon 66 en 76 tot 15 Juni. Bon 67 en 77 t.m. t.m. 15 Juni. Extra 29 Juni. Rijst, ri.isteme.el, rijstebloem, rüstgries of gruttenmeel (een half pond). Bon 32 tot 15 Juni. Havermout, havervlokken, ha verbloem, aarfl- appelmeeivlokken, gort, gortmout of grutten (een half nond). Bon 24 van 21 April tot 15 Juni. Macaroni, vermicelli of spaghetti (1 ons). Bon 26 van 21 April tot 15 Juni. Maizena, griesmeel, sago, aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 10# gram zetmeel (1 ons). Bon 27 van 21 April tot 15 Juni. PEULVRUCHTEN Bon 52 t.m. 22 Juni. PETROLEUM Verwarming (2 liter). Periode 10 van 21 April tot 15 Juni. HONDEN- EN KATTENBROOD. Bon 14 t.m. 30 Juni a.s. SCHEERZEEP. Bon K van de textielkaart voor mannen en jongens van 1 Mei tot 31 Augustus. ZEEP Bon 29 van 28 April tot 31 Mei. Bon 35 t.m. 29 Juni a.s. W (Witte Druiven' CR. HOUTSTRAAT 128 TELEF. 19248 Aangezien vele vragen zich niet leenen om in het openbaar te worden behandeld, gelieve men bij de inzending een postze gel voor antwoord bij te sluiten. Duidelijk gestelde vragen en moeilijk heden moeten geadresseerd worden aan ons Redactiebureau, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal en worden behandeld door den heer J. W. Breet, belastingconsu lent, Pijnboomstraat 121, Haarlem. De antwoorden worden zoo spoedig mo gelijk behandeld en indien niet geschikt voor publicatie, desgewenscht geheel kos teloos aan onze abonné's toegezonden. Op de achterzijde der enveloppe naam en adres vermelden, op de voorzijde „Belastingrubriek". De namen der vragers blijven streng ge- heiml R. te S. Betreffende de door U gestelde vra gen zijn nog te weinig bepalingen bekend, om hierover reeds een deugdelijk oordeel uit te spreken. Over ongeveer 4 k 6 weken kunt U echter hierover een antwoord verwachten. Vraag: Iemand die geen loonbelasting betaalt, moet deze zijn aanslagbiljet 1940-'41 geheel be talen? Antwoord: Ja, en in 't algemeen zal ongeveer 1/3 van dit bedrag worden afgeschreven op de voorloopige aanslag 1941. welke U in ongeveer October zult ontvangen. Vraag: Moet over winst uit Effectenspecu latie in het jaar 1940 belasting worden betaald? Antwoord: Neen, doch winsten in 1941 be haald zijn onder bepaalde omstandigheden belast. Vraag: Er is bekend gemaakt, dat de Per- soneele Belasting zou komen te vervallen, en desondanks heb ik toch een aanslagbiljet ont vangen. Antwoord: Tot heden is de Personeele Belas ting nog niet ingetrokken. Wat na 31 December 1941 hiermede zal geschieden, is nog niet be kend.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5