F 0 T CRAMA Halm's Honloze Ztactaties 1 C. HAAN Puntenvrij Naaigaren BALM, Bloemendaal J. F. KROONE Aa nvu 11 i ngsbrandstof boekhandel J. M. DE WIT vacant C. CASSEE Philatheiistisch Bureau Co Aa Voorlichtingsbureau Uw oogarts zal tevreden zijn 2 Vrijdag 20 Juni 1941 COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 B TEL. 10250 Eet-, Zit- en Slaap kamer-ameublementen Gevonden Voorwerpen Uitreiking Persoonsbewijzen VAN DE LEESTAFEL Veenkluiten geheel droog DE ELSW0UT-APOTHEEK Laat U nimmer in den steek Zondagsdienst Apotheken y r\\ Bloemend.weg 277, Overveen, Telel, 16012 BEGRAFENIS EN CREMATIE 2 2 444 te OVERVEEN Aan- en Verkoop van Verzamelingen U behoeft den volgenden winter Fa. D. Hogenbirk Zn Tel. 22238 LOOP DER BEVOLKING BURGERLIJKE STAND BLOEMEND. WEG 105 CR0NIÉSTRAAT 43 KLEINE HOUTSTRAAT 7 Telefoon 23280 (3 lijnen) De Twer Al PREDII Ir VUÜJJIIJ v Belasting-A j.m I - Tuinaanleg Vaste Plantericultuur Tplcfnnn -1/lytOO. Kweekerijen: Bl.daalsch'eweg en Dompvloedslaan IETS OVER BROODBELEGSELS. De broodbelegsels zijn er niet alleen om de boterham smakelijk te maken, zij dienen ook om de voedzaamheid te verhoogen. Nu de gebruikelijke belegsels en smeersels, zooals kaas, vleesch, boter en jam in beperkte mate te verkrijgen zijn, is het moeilijker dan anders de boterhammen zoo te Deleggen, dat zij smakelijk zijn en voldoende voedingswaarde be zitten. Men kan trachten toch met het gerant soeneerde uit te komen door de verschillende belegsels een oogenschijnlijke vermeerdering te Jaten ondergaan. Eenige voorbeelden hiervan zijn (gewelde boter, geraspte, kaas, gesneden boterhamvleeseh in een sausje, e.d. Het bezwaar hiervan is, dat Wel het volume, maar niet de voedingswaarde ver meerderd Wordt. Er zijn echter ook andere belegsels, die in het begin vreemd lijken, maar die zeer smakelijk en voedzaam zijn. Zij hebben tevens het voordeel, dat zij zónder boter op de boterham gesmeerd kunnen Worden. Te noemen zijn mengsels, als Boonen-Puree met tomatenpurée, peper en zout. Bomen Puree met gehakte of geraspte uien, al of niet in een Weinig boter gaar gemaakt. Kwark (wrongel) met fijngesneden garnalen, peterselie en zout. Kwark (Wrongel) met verschillende fijngesneden groenten,: versche kTUiden (peterselie, kervel, sel derij, tomaat, radijs, ramenas) en zout. Kwark (wrongel), met jam, stroop of vruchten moes. Gesuikerde geemdenseerde melk met vruchten moes. Zoekt men naar belegsels, die nog te krijgen zijn. dan heeft men uitstekende voedingsmiddelen, in visch, garnalen en groenten. Visch en garnalen staan in 'voedingswaarde gelijk met vleesch en kunnen het boterhamvleeseh zeer goed vervangen. Zoo kan men b.v. in plaats van ham, rookworst en rookvleeseh, gerookte of gezouten visch nemen. Voor een Warm belegsel leent zich bij uitstek visch- of gamalenregoüt, met een sausje van melk of vischWater, dat met bloem gebonden is. De verschillende in stukjes of geraspte groenten vormen een uitstekend belegsel; zij vervangen weliswaar niet de voedingswaarde van vleesch, maar zij bevatten vitaminen, die het weerstands vermogen helpen vergrooten. Deze groentebeleg sels moeten niet te lang van te voren klaar ge- inaafet worden; men doet het beste ze aan tafel te snijden of te raspen. He meeste van deze be leggingen smaken heel goed met Weinig boter. Als zoet belegsel kunnen ook de versche vruchten dienst doen. Zij Levatten meer vitaminen en vra- gtcit minder suiker dan jam. Algemeen bekende groenten- en vruchtenbe legsels zijn: geraspte Wortel, aardbeien of plakjes tomaat, komkommer, ramenas en radijs. Men denkt echter te Weinig aan frambozen, bramen, tuinkers, geraspte knolraap, appel en peer. De groenten of vruchten moeten zorgvuldig gewassohen Worden en aan tafel gesneden of ge raspt. De smaak Wordt nog verbeterd door toe- Voeging van suiker, zout of een sausje van Wat karnemelk met geraspte ui, zout, azijn of citroen sap- en afwisselend wat mosterd, aroma, soja of ander smaak en kleur veranderend product. o blGevonden en terug te bekomen bij: Korst jes, Prins Hendriklaan 10, een bos sleutels; De Graaf, Hyacintenlaan 40, een vulpotlood; Bona- rius, Kleverlaan No. 19, een sleutel Den Hartog, E. Casimirlaan 53, een portemonnaie met inhoud; Vernout, Bloemendaalscheweg 53, een acten- tasch, inh. papieren; Eldering, Julianalaan 1, een zilverfasant (hen); Voorman, Dickman- straat 22, Haarlem, een kinderregenjasje; Van Schaik, Platanenlaan 21, een autoped; Meeuwes, Röliandslaan 29, Haarlem, een kindersokje; Wie- lenga, Oranje Nassaulaan 113, een verm, gou den ringetje; Kaufman, Joh. Verhulstweg 5, een vjerkleurenpotlood; Schreuver, Teunisbloemlaan 10, een geldstuk; Fa. Cassee, Bloemendaalsche weg 4, een actentasch met inhoud. Politiebureau O verveen. (Inlichtingen alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.); sleutels, jongensregenjasje, sokje, wollen jongensjasje, rozenkrans, beurs, inh. pennen. Post Aerdenhout: Armband, vellen papier, waarop een verklaring, sigarenaanste ker. blNaar wij vernemen heeft de uitreiking der persoonsbewijzen in Bloemendaal een tame lijk vlot verloop. Per dag worden ongeveer 90 ingezetenen opgeroepen. De uitreiking zou echter nog vlotter kunnen verloopen, als elke opgeroepene tijdig zou zor gen voor goede foto's, die aan alle gestelde eischen voldoen. Tot nogtoe moeten n.l. steeds opgeroepenen worden teruggezonden, meestal omdat het beeld op de foto te klein is. Een klein percentage verschijnt in het ge heel niet. Welke maatregelen tegen deze nala- tigen zullen worden genomen, is nog niet be kend. Ook zijn er menschen. die het uur van oproeping niet in acht nemen, en zelf maar een tijd uitkiezen. Het spreekt van zelf, dat er dan een opeen- hooping in het uitreiklokaal ontstaat, met ge volg; langer wachten dan noodig is. Wij raden ieder aan goed de aanwijzigingen, die men ontvangt, na te lezen, en stipt op tijd te komen. Zij, die hun vacantie buiten Bloemendaal wenschen door te brengen en juist in dien tijd hun persoonsbewijs moeten afhalen, kunnen te voren ter Secretarie, afdeeling Bevolking, een anderen dag komen afspreken. Dezer dagen zijn zij, wier geslachtsnaam met den letter E aanvangt, opgeroepen. De letters F, G, H. I, J en een groot gedeelte van de K zijn in de maand Juli aan de beurt. Het andere gedeelte van de K en de letters L en M. zullen in Augustus een beurt krijgen. Mo.uk zelf U kleeding". „Prac- tische handleiding voor het knippen en naaien van dames- en kinder kleeding". Uitg. Mij. „Kosmos", Amsterdam. Prijs deel I: „Kinder- kleeding"; geb. 2,90. De schrijfsters van dit boek, de dames B. Schot en J. van Moosel, leeraressen aan de Vak school voor Vrouwen- en Kinderkleedig te Am sterdam, hebben een handleiding samengesteld, waarin het vervaardigen van kleedingstukken zóó duidelijk behandeld is, dat iedere vrouw met behulp daarvan, in staat is haar kleeding of die voor het gezin zelf te maken. Al valt het nu niet te ontkennen, dat velen dit reeds doen, toch zullen de huidige beperkingen op kleedinggebied, ongetwijfeld een grootere groep vrouwen er toe brengen, haar kleeding zelf te maken of te vermaken. Er zullen zich echter daarbij moeilijkheden voordoen. De grootste moeilijkheid vormt dan het samenstellen van een patroon, volgens het welk een kleedingstuk geknipt wordt en het doel van dit boek is daarom deze tot een minimum te beperken. Het is voornamelijk samengesteld Voor hen, die wel wat kunnen naaien, doch niet kunnen knippen. Het kan dus gebruikt wor den in het gezin, doch ook op scholen en cur sussen, waar wel naailes wordt gegeven, doch wegens gebrek aan tijd of uit andere hoofde, geen onderricht in patroonteekenen en knippen gegeven kan worden. Het eerste van de beide deelen, waaruit dit werk bestaat, is thans ver schenen. Het draagt tot ondertitel „Kinder- kleeding" en werd geschreven door mej. J. van Moosel. In de eerste plaats bevat het een reeks grondpatronen voor kinderen van 2 tot 14 jaar, welke reeks in den loop der jaren door steeds 75 ct. p. mand, bij 20 manden f 12.50 G. A. VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL Alb. Thijmlaan 5, Telefoon Santpoort 8240 weer maatnemen, vergelijken der maten, pas sen en herpassen ontstond. De patronen zijn dus in- en door de practijk ontstaan, passen nor maal gevormde kinderen en voldoen aan de eischen, die men aan een goed grondpatroon stelt. Ook is aangegeven hoe niet passende pa tronen passend gemaakt kunnen worden, hoe klokken en plooien gevormd- en ruimte aan geknipt wordt, waardoor het mogelijk is met behulp der grondpatronen ook andere model len te maken dan de daarin uitgewerkte; de mogelijkheden zijn dus onbeperkt. Verder bevat het boek een reeks patronen van de voornaam ste onder- en bovenkleeding voor jongens en meisjes van 2 tot 14 jaar, m.a.w. voor meisjes jurken, mantelpatronen, volledige jongensklee- ding, trainingspakken en dachtkleeding, beide laatsten zoowel voor meisjes als jongens. Na enkele aanwijzingen omtrent het knippen en het overnemen van patronen op de stof volgt een uitvoerige behandeling van het naaien, terwijl het boek besloten wordt met een han dige tabel, waaruit men met één oogopslag kan zien, hoeveel stof men bij een gegeven stof- breedte voor elk voorkomend kleedingstuk noo dig heeft. Dit kloeke boek, met zijn overstelpende massa itroon-teeken' galerij van ge ten voete uit aantrekkelijken stijl, voorspellen wij een goed en verdiend succes, B. patroon-teekeningen, verduidelijk door een galerij van geestige, origineele kinderportretjes ten voete uit en geschreven ln een vlotten en „De uitweg uit den socialen nood" C. Verwey behandelt dit onderwerp in een bij Van Loghum Slaterus' Uitgevers Maatschappij N.V. te Arnhem uitgekomen boekje (ing. 11,60). Tot ondertitel draagt het „Vier sociaal-econo mische kernproblemen". Na een voorwoord en een „Noodige Begrips bepaling" bespreekt de heer Verwey op duide lijke wijze die kernproblemen, n.l. de vraag stukken der werkloosheid, der crises, der nor maliteit van de menschelijke arbeidsgemeen schap en der binnenlandsche kolonisatie. De schrijver pleit voor verkaveling van groot grondbezit, en het door ontginning met spoed beschikbaar stellen van landbouwgronden, in dier voege, dat het spoedig onbezwaard bezit van den bewerker zij. Als lichtend voorbeeld wordt in dit boekje, wellicht kan men zeggen in deze 100 bladzijden tellende brochure, Finland genoemd. diomt, ppoefi en ooeriuigi U dat een sigaar van Paarlberg ook Uw smaak kan bevredigen! Een proef zal het U be wijzen. Hier is het adres: Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. De schrijver is niet de eenige, die een mee ning over dit onderwerp heeft, maar dit goed gestelde betoog is zeker wel waard, dat er ken nis van genomen wordt. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Wordingwerking en toekomst. Gaarne vestigen wij de aandacht op boven staande uitgave van het Koloniaal Instituut. Zij is dat alleszins waard! Dr. C. J. J. van Hall stelde haar samen, met gebruikmaking van een eerder verschenen brochure van C. J. Hfasselman. Zoolang ieder Nederlander niet op de hoogte is wat ons Koloniaal Instituut beteekent, is het niet voldoende bekend. Het vertegenwoordigt op waardige wijze ons land, immeds een der grootste koloniale mogendheden. Zijn werking strekt zich uit over de geheele wereld, door verspreiding van kennis omtrent onze koloniën, door het museum, door vertegen woordiging op tentoonstellingen, door onderwijs en voordrachten, door publicaties. Er is een pracht van een centrale boekerij en een foto grafisch bureau. Talooze adviezen worden ge geven en onderzoekingen gedaan, terwijl het bureau voor economische documentatie, dat een systeem van 100.000 kaarten bevat, op een ge weldig uitgebreid terrein voorlichting kan geven. Uit deze enkele aanduidingen is nog lang niet de geheele werkzaamheid van het Instituut ge- teekend. Deze uitgave licht heel mooi in over de vele bemoeiingen, de samenstelling van het bestuur en de plannen voor de toekomst. Een zeer groot aantal schitterende foto's ver luchten de uitgave, die keurig gedrukt is bij de Bussy te Amsterdam. Besproken boeken zijn verkrijgbaar bij Bloemendaalscheweg 123a, Telefoon 22874 UITVOERING „HOHE MESSE" VAN JOH. SEE. BACH blHet zal bekend zijn, dat de groote werken van Bach, zooals de „Matthaus-Passion", de Hohe Mess© en andere werken, alle geschreven zijn voor uitvoering in een kerkgebouw- Dat de uitvoering toch over 't algemeen in concertzalen plaats vindt is dan ook alleen, omdat aan de uitvoering in een kerkgebouw zooveel practlsche moeilijkheden zijn verbonden. Wanneer echter een vereeniging zoo als dé Christelijke Oratorium Vereeniging te Haar lem thans doet deze moeilijkheden trotseert, om een grootsch werk als de Hohe Messe een uit voering te geven, die het verdient, moet men de gelegenheid niet laten voorbijgaan. De uitvoering van dit moeilijkste werk van Joh. Seb. Bach op Vrijdag 27 dezer in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, belooft een gebeurtenis op muzikaal gebied te worden. De C.O.V. heeft de kosten en de moeiten er voor over gehad om voorzoover het aan haar ligt deze uitvoering tot in de perfectie te doen slagen. Onder de lei ding van haar energieken directeur, George Ro bert, heeft zij bijna 2 jaar gestudeerd. Verder heeft zij solisten van naam geëngageerd. Voorts is er onder het orgel in de kerk een groot podium ge bouwd, waar alle medewerkenden een plaats kun nen vinden. Dit podium is noodig om van het be roemde, pas gerestaureerde orgel gebruik te kun nen maken. Zelfs de politie werkt mede door het trekken van een „stiltegordel" rondom de kerk. Alles samen zal het een prachtig geheel worden en onder de majestieuze gewelven van de Groote Kerk moet het een genot zijn om deze jubileum uitvoering (de vereen, bestaat 30 jaar) bij te wo nen. 14 dagen vóór de uitvoering waren reeds ruim 2000 kaarten verkocht. De kerk is wel groot, maar men moet zich nu toch haasten, want voor meer dan 3500 is er geen zitplaats. Na afloop kan men nog naar alle richtingen terug. Nadere gegevens vindt men in de elders op genomen advertentie. TELEFOON 16760 ALT IJ D geopend blApotheek „Elswout", Bloemendaalsche weg 341, Overveen. Dag en nacht geopend, ook des Zondags. Bloemendaalsche Apotheek N.V., Bloemendaal scheweg 85, alhier. Onze vakkennis waarborgt U het beste resultaat ONTWIKKELEN/ AFDRUKKEN VERGROOTEN DA DAAROM B'J ONS ■r BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL STRAATWEG 4A TELEFOON Bloemendaalscheweg 257 bij de Julianalaan - Tel. 24419 géén moeilijkheden te hebben met Uwe HAARDEN KACHELS FOR NUIZEN en PIJPEN, wanneer U ze TIJDIG door ons vakkundig laat eon- troleeren en voorzien. Bloemendaal Bloemendaalscheweg 56 Gevestigd sinds 1841. Speciaal adres voor allé vobrkomende reparaties van sloten en Sleutels. J. H. Schutte, journalist, Conollyweg 2, Sant poort Station, van Amsterdam; R. R. G. de Veer, scheik. ing., Acacialaan 37, Bloemendaal, van Dordrecht; B. J. Besier, Ambten. O. M., Or. Nassaulaan 164, Overveen. van Middelburg; J, A. Schreuder, leeraar Ned. letteren, Duinlust- parkweg 29, Santpoort St., Haarl'meer. Elke bril die %vij volgens recept maken is af! Precies overeenkomstig den wil van Uw oogarts. - „Optipharriia", G, Daams, Opticien (diploma V.V.O.), Gcdipl. Drogist A.N.D.B., Bloemendaalscheweg 123, Telcf. 23170. O, k voor leden van Blocmen- daalsch Ziekenfonds. Geboren; E. M. Vos—van den Bogaard, d. E. van RixelEngels, d. Th. HulsboschWar merdam, d. J. E. van de BuntBoer, z. M. KorsmanGeelen, d. Ondertrouwd: J. A. Schikker en J. van Oploo. Getrouwd: H. Boerma en W. J. Stehouwer. Overleden; P. H. C. M. A. Jacques, oud 17 dagen, overl. te Haarlem. Voor Hand- en Machinegebruik (kunstzijde) Fabrikaat Carp. Klossen a 21 cent en 40 cent. PROFITEER meer van voor Koffie- en Middagmaal. Thans vrij geregeld verkrijgbaar vele'soorten. En voor de boterham Makreel, Pieterman, Roussé, Paling en nog veel meer. Heerlijk! ZONDAt 6loe Ned. Herv. Gem. v.m. Berkelbach v. d. Geref. Kerk v.m. 10 e saard. Radio-uitz< V.m. 11.14 uur L 16) o.l.v. den hee Stephanus door i lingen 7). Vrije Kath. Kerk (Pc 10j4 uur Gezongc Woensdag n.m. 7 Ned. Prot. Bond geer OV Ned. Herv. Gem. v.n Bed. H. Avondm Geref. Kerk (hulpgeb en n.m. 5 uur SA Ned. Herv. Gem. v.n man. Lit. IV. Ned. Herv. Kapel v.i van Watergraafsi N.m. 4 rur Dr. J Geref. Kerk (H.V.) v. van Zeist. AER Vereen. Relig. Kring Hi Geref. Kerk (Klopper J. v. d. Linden. N.m. 5 uur Ds. E Geref. Kerk (Wilheli L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Si Geref. Kerk (Noord-1 A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. I Geref. Kerk (Zuid-O J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. v Evang. Lutli. Kerl Brandt. Extra cc Remonstr. Geref. Ge Tjalsma, Rein, j Vrije Evang. Gem. 5 uur Ds. D. J. V.m. 10 uur Kin Woensdag n.m. Onafh. Relig. Genie 7 y2 uur Ds. A. I zin van het gebe Baptisten-Gem. (geb. 65) v.m. 10 én n, N.m. 8 uur Jeug Dinsdag n.m. 8 1 lezing en Bidstoi Alle-Dag-Kerk. In hc gang Klokhuisj eiken werkdag, 7 tot 7 y2 uur. V< alle Protestantse omstreken. Dcu: en zitplaatsen vi Rond zijn ver! borden, die een 1 of een gebod inhi Pijnboomstraat OOK IN AB ■BST" Lid v Deskundige

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2