Sport en Spel. CRANIA Puntenvrij Naaigaren Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad Het Boek van de Week „DE STOFZUIGER EXPERT" Vrijdag 27 Juni 1941 DAMRUBRIEK Fa. J. N. CA&RLS - Fijnwasscherij HONKBAL SPORTHUIS TE N U IJ L PASFOTO'S FOTO SCHERPENHUIJZEN Nagerechten van zure melk producten ONZE TUINKRUIDEN Um Stofzuiger defect BEL OP: 25727 Bloemendaalscheweg 201, CVERVEEM BLOEMEND. WEG 105 CR0NJÉSTRAAT 43 KLEINE HOUTSTRAAT 7 SLAGZETTEN IN DE OPENING In de rubriek van 20 Juni j.l. plaatsten wij eenige slagzetten, waarvan hieronder de oplos singen volgen: 1. Hollandsche opening. Als 4e zet heeft Wit hier 3126 gespeeld. Dit is een zwakke voortzet ting in deze opening. Men onttrekt hiermede een schijf aan het spel, terwijl Zwart hierop juist kan gaan combineeren. Wit speelt dit echter in de hoop. dat Zwart zal blijven na-spelen waar door Wit in de gelegenheid komt om de vol gende combinatie uit te voeren: 4: 2025? 6: 2822, 18X27 (17X 28 brengt geen redding), 7: 32X21, 16X27, 8: 34—30, 25 X34, 9: 40X 16! de Zwarte schijf op 27 staat ook verloren, zoodat Wit 3 schijven heeft gewonnen. 2. 3228 opening. Als laatste zet speelde Wit hier de foutieve zet: 3934, waarop Zwart heel leuk de winst forceert als volgt: 6: 2127! 7: 31X22 (verplicht op 32X31 volgt 23X41 en 14—30), 24—30, 8: 35.X24. 19 X38, 9: 28X 10 (meerslag gaat voor!), 39 X 17 en Zwart wint de schijf op 10. 3. De nu volgende slagzet is niet alleen zeer mooi, maar ook vrij diep verborgen, zoodat zelfs sterke spelers er wel eens het slachtoffer van worden. 10: 47—41? 22—28! 1: 32 X 14. 17—21, 12: 26 X 17, 12 X 32, 13: 38 X 27, 18—23, 14: 29 X 18, 13 X 22, 15: 27 X 18. 24—30, 16: 35 X 24, 20 X 47! Zwart heeft dam, terwijl de witte stukken op 14 en 18 verloren gaan! Men ziet uit het bovenstaande dat er, naast practische kennis ook eenige theoretische ont wikkeling bij te pas moet komen wil men aan dergelijke gevaren kunnen ontsnappen. Hier omtrent zijn verschillende goede damwerken in druk verschenen, die heusch niet duur zijn. Probleem no. 6. Auteur W. DINKGREVE. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart: 9 stukken op: 3711121314 222528. Wit: 9 stukken op: 29303337^-3839 —42—47—48. Wit speelt en wint. Alle correspondentie aan W. Dinkgreve, Gla- diolenstraat 19, Santpoort. Opgericht 1890 Donkere Spaarne 30 - Tel 21434 Filiaal: Kinderhuisvest 39 OVERHEMDEN vanaf 20 cent BOORDEN 8 cent BOORDEN slap 5 cent Vraagt prys voor het behand van ow geheele Wascb H.H.C.-NIEUWS H.H.C. I heeft zijn vorm weer geheel terug gevonden. Na de mooie 43 overwinning op Haarlem werd nu Quick het kind van de reke ning en dit team kon met een 51 nederlaag naar Amsterdam terugkeeren. Pijnakker was er ook nu weer goed in. Zijn curveballen waren vele Quick-spelers te machtig. Zelf schakelde hij 17 spelers uit en wel 14 op 3-slag en 3 door een aangooi op het le honk. Wel kregen zeven spelers een vrije loop van hem. doch alleen Holewijn zag kans een geldige honkslag •e geven. In dezen wedstrijd werden voorts nog 2 mooie dubbelspellen gemaakt. In de 4e inning door Hartog en Verwey en in de 5e inning door Panman en Verwey Het eenige Quickpuntje kwam eerst in de laatste inning. Nadat Postma een harde slag had gegeven in het binnen veld, waarop hij het le honk haalde, gaf Pijn akker 2 maal 3-slag. Een doorgeschoten bal gaf toen aan Postma, die inmiddels het 3e honk gehaald had, de gelegenheid de eer te redden. Door een fout in het veld en 2 maal 4-wijd kreeg Quick nog 3 honken bezet, doch een slag van Reinshagen in de richting van Pijnakker was voldoende om de 3e nul te verkrijgen. Het had dus niet veel gescheeld of de H.H.C.- werper had een no-run overwinning behaald. De 5 door de H.H.C. gescoorde punten werden allen in de eerste 4 innings gemaakt. Geestman. de Quickwerper, gaf in die periode 3 maal 4 wijd en samen met een honkslag van Noordhoff en eenige fouten in het veldwerk kon H.H.C. 5 punten scoren. Vanaf de 5e inning domineerde Geestman echter volkomen. Hoewel er nu nog 3 honk- slagen van H.H.C. zijde bijkwamen, zag Geest man toch steeds de kans in één inning niet meer dan 4 H.H.C.-'ers aan slag te laten komen. Da' was fraai werk van dezen Quickspeler. In dien zijn veld hem in de eerste 4 innings eenige malen niet zoo leelijk in de steek had gelaten, had H.H.C. de puntjes nog niet zoo gemakkelijk binnen gekregen. Het 4e team herstelde zich van zijn laatste 2 nederlagen en won met de overtuigende cijfers 245 van R.C.H. III terwijl het Ve, dat eerst kort het levenslicht aanschouwt, zijn loopbaan met een keurige 3613 overwinning op T.H.B. II aanving Deze week komen alle vijf de teams in het veld. Het Ie gaat naar Amsterdam om de V.V.G.A. te bekampen. Indien H.H.C. zoo speelt als de laatste twee wedstrijden, zijn wij niet bang voor den einduitslag. Gemakkelijk zal het ech ter niet zijn, daar V.V.G.A. momenteel op de 2e plaats staat. Het He gaat ook de eerste helft van de competitie besluiten en speelt Zondagmorgen tegen Z.R.C. Dit team behoort tot de zwakkeren van IIA. doch oppassen blijft de boodschap. .Het 3e team ontvangt de eerst kort tot den honkbalsport overgegaan zijnde Haagsche hockey-vereeniging H.D.M. en zal wel weten te winnen, terwijl we ook voor het IVe en Ve maar optimistisch zullen zijn en voor deze 2 teams een overwinning tegen resp. E.D.O. V en VI voorspellen. Het zou wel aardig zijn als de H.H.C.-teams deze optimistische voorbeschouwingen niet zou den beschamen en met 5 overwinningen het weekend doorkwamen, daar H.H.C. juist 1 Juli haar 12en verjaardag viert. H.H.C.-'ers helpt allen mee Uw vereeniging dit verjaarscadeau te geven. Zaterdagmiddag aan dan Verspronckweg H.H.C. IV—E.D.O. V en Zondagmiddag H.H.C. III—H.D.M. I. TENNISSEIZOEN 1941 Voor Rackets, pressen, olie, shorts, shirts, lange pantalons, schoenen, reparaties, nieuwe be spanningen vanaf f 3.50. HEDEN WEER WINDJACKS Uw goedkoopste adres: SCHOTERWEG 27 TELEFOON 19030 Is de „Bennett"-conventie safe? Ak.) Aan de hand van liet spelvoorbeeld van de vorige week en de reactie van dc spelers van den massakamp der B.C'. „Santpoprt" zullen we eens nagaan ol' inderdaad de „Bennett"-conventie voor het groote bod een openbaring is. Ter juiste orienteering volgt hier liet spel: Spel 25. Noord gever, O.-W. kwetsbaar. Noord: Zuid: S.: a-7 II.: a-v-b-9-7 R.: v-b-10-5 K.a-li S.: 6-2 H.: 10 R.: a-h-9-7-6-3 K.v-10-9-4 Deze kaart-distributie sluit voor bijna iedere conventie, behalve echter om tot het juiste bod te komen. De Santpoorters die bij voorkeur de z.g.n. „zwakke ruiten-sterke klaveren" bicden, openden veelal met Noord: Oost: Zuid: West: 1 K. pas 3 R. 3 S. 5 S.A. pas 6 R. pas Een contralet dat zonder moeite wordt gemaakt, zelfs met een up. De ,,H.-N."-spelers die de voorkeur hebben voor de „Nije-Königsberger" conventies boden als volgt: Zuid West 3 SA pas 4 II (1 aas) pas 5 H (1 Heer) pas 6 H (1 Vrouw) pas Noord Oost 2 SA pas 4 K pas 5 K pas 6 K pas 6 SA pas 7 R. Voor een Zuid met durf, maar verantwoord is dit niet, want er ontbreken 2 heeren en 1 vrouw. Hooger dan 6 R. is ook nie mand gekomen, dus dan is 6 SA het beste bod. Nu de bieding volgens de ,,Bennctt"-coiiventie: Noord Oost Zuid West 1 H pas 4 R pas 4 SA pas 5 It (1 y2) pas Nu weet Noord niet wat de kracht van Zuid is. Zijn het 3 heeren of is het een aas en een heer Een slani kan nu alleen op een gokje van goed zitten worden gedaan. Evenzoo.met de 45 SA conventie van Culbertson. Mijn oordeel is: geef mij maar Nederlandsch fabrikaat, en gij Een buitengewoon aardig spel volgt hier en een prachtig voorbeeld voor diverse biedconventies. Oost geeft allen kwetsbaar. S. a-v-10-7 II. a-9-6 R. 10-6 1 K. ,b-6-5-4 West S. H. R. K. 2 4-3-2 h-b-9-8-5-4 h-10-9 Oost S. h-b-9-8-6-5-4 H. 10-8 R. 7 K. v-7-3 Noord Zuid S. 3 H. R. K. h-v-b-7-5 a-v-3-2 a-8-2 B.C. „Haarlem-Noord". Als training voor de jubileumwedstrijden heb ben verschillende viertallen een oefenwedstrijd gehouden. De hieT volgende 3 viertallen plaatsten zich als beste: Heeyji: Hoogenslag-v. Bakkum-Toeset-Van 't Hoff met 106 punten. Heeren: Scheelings-Smit-Maas-v. d. Poll, met 100 punten. Dames: Wiegmink-Mulder, heeren Dekker-v. d. Bogaard met 94 punten. IDENTITEITSBEWIJZEN 3 stuks 50 tent 6 stuks 75 cent STATEN BOLWERK 6 - TEL. 18250 - HAARLEM Er wordt in den laatsten tijd veel over yoghurt, karnemelk en kwark gesproken. Deze producten zijn geenszins uitvindingen van dezen tijd. Al in de vroege oudheid werden zij ge bruikt. In andere landen worden zure dranken als door de natuur geschonken voedings- en ge neesmiddelen beschouwd. Zoo drinkt men in dé Kaukasuslanden de kefirmelk, in het Russische steppengebied de kumijs en de hooge ouderdom der Bulgaren wordt aan het veelvuldig gebruik van yoghurt toegeschreven. Het eiwit en de kalk-, fosfor- en ijzerzouten. die onze melk zoo waardevol maken, zijn ook in karnemelk, kwark en yoghurt aanwezig. Yoghurt en kwark (vooral ingedikte yoghurt en zelf bereide kwark) bevatten bovendien nog melkvet en de daarin opgeloste vitaminen. De karnemelk is een bijproduct van de boter- bereiding. Het is een frissche en lichtverteer- bare drank, die men goed bij ontbijt of koffie tafel geven kan. Op warme dagen lescht zij uitstekend de dorst. Nu het fruit niet overvloedig te krijgen is en de melk en de meeste puddingpoeders gerant soeneerd zijn, kan men van karnemelk sma kelijke nagerechten maken. Zoo is karnemelk- pudding met custardsaus een weinig bewer kelijk toetje. Voor de kamemelkpudding (voor 4 personen) heeft men 3/4 liter karnemelk, 175 gram sui ker en 18 gram gelatine (waarvan 1 blaadje rood) noodig. Men lost de suiker en de ge weekte latine in wat warm water op en giet de iets afgekoelde vloeistof bij de karnemelk. Vervolgens doet men de massa in een met koud water opgespoelden vorm, die daarna op een koele plaats gezet 'moet worden. De pudding kan vlak voor het gebruik gekeerd worden. Niet minder smakelijk en gezond is de hangop met wat suiker en kaneel, beschuiten of versche vruchten. Men zet een vergiet in een diepe kom, spreidt langs den binnenkant een vochtige, schoone doek uit en giet 3 liter kar nemelk (voor 4 personen) in de doek. Het dunne waterachtige vocht loopt door de doek heen. Het dikke gedeelte, de hangop blijft achter. Het gerecht is vlugger klaar te maken, wanneer men de hangop af en toe met een lepel in de daar voor bestemde schaal schept. In het uitgelekte vocht kan men gort, rijst of havermout koken. Voegt men wat taptemekpoeder aan dit gerecht toe, dan bevat het gerecht in goedkooper vorm alle bestanddeelen van karnemelksche pap. Zoo kan men eveneens yoghurt, een bijpro duct, dat men bij den melltboer krijgen kan, met wat suiker, beschuiten en versche vruch ten, jam of vruchtenmoes geven. Ook van de kwark kan men heerlijke en voedzame gerechten bereiden. De kwark heeft een zwak zure smaak (de zelfbereide kwark is nauwelijks zuur te noemen) en is bij vele melk inrichtingen te verkrijgen. Het is gestremde melk, dus eigenlijk een soort kaas, die nog niet gerijpt is en nog niet veel smaak heeft. Voor 4 personen heeft men 1/2 kg. (2 bekers) kwark noodig, welke met 5 lepels jam, met vruchten moes van Va kg. vruchten of met 2Va d.liter bessensap en basterdsuiker tot een schuimige massa geklopt kan worden. Het is voordeelig zelf kwark te maken, wan neer het melkrantsoen het tenminste toelaat. V2 Kg. kwark kan men bereiden uit 1 liter melk en V2 liter karnemelk, door de melk te koken, wat af te koelen, de karnemelk toe te voegen en het mengsel lauw te houden (b.v. in een teiltje met warm water). Wanneer de melk flink gestremd is (in 1 uur) kan men de massa in een vochtige doek, die op een ver giet gelegd is, gieten en op dezelfde wijze als hangop behandelen. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. Onze Tuinkruiden. Nu de uit het buitenland ingevoerde specerijen schaars zijn,» dient de aandacht meer op onze in- heemsche kruiden gevestigd te worden. Evenals de specerijen maken zij de spijzen aan trekkelijk door hun aromatische oliën. Zij werken niet prikkelend en hebben een gunstige invloed op de gezondheid. De verschillende kruiden zijn in de stad moeilijk te krijgen. Doch zij, die in het bezit zijn van een tuin, een batkon of een zonnige kamer, kunnen er heel goed zelf een kleine kweekerij op na houden, daar de meeste kruiden gemakkelijk in gewonen tuingrond, in bakken of in potten te kweeken zijn. Het is gemakkelijk altijd kruiden bij de hand te hebben. Daar de versche kruiden dc meeste geur en smaak bezitten, komt het de er mee toe bereide spijzen zeer ten goede, indien de kruiden voor liet gebruik geplukt kunnen Worden. In allerlei gerechten zijn kruiden te verwerken. Doordat de keuze ruim is cn er talrijke combinaties van zijn te maken, is er ook afwisseling in den smaak van een gerecht te brengen. Door het gebruik van peterselie wordt niet alleen dc smaak van het gerecht verhoogd, maar ook dc voedingswaarde, daar peterselie zeer rijk aan ijzerzouten en vitaminen is. Door koken verliezen de kruiden geheel of ge deeltelijk him smaak, daarom moeten zij vlak voor het opdoen aan dc spijzen worden toegevoegd. Alleen basilicum, boonenkruid, thijm en venkel kunnen zonder bezwaar met de spijzen meege- kookt Worden. Eenige voorbeelden van gerechten, waarin kruiden verwerkt zijn: de geurige soepen van basilicum, kervel of dille de peterselie- en kervelsaus, die aan menig ge recht, zooals gekookte visch, gekookt vleesch, aardappelen en macaroni meer smaak geven dc basilicumsaus of de saus van boonenkruid met witte of bruine boonen; de ieder welbekende marinade van azijn, pim pernel, thijm, dragon, prei en selderij, waarin het vleesch eenige dagen kan bewaard worden; de in kruidenbouillon gekookte zoetwatervisch de nu zooveel gegeten sla, die met allerlei krui den-variaties bereid kan Worden, b.v. kropsla met bieslook, komkommersla met venkel of dra gon, tomatensla met dille; de boterhambclegsels, als sterrekers, waaraan wat citroen of azijn en suiker toegevoegd is of wrongel (kwark) met fijngesneden peterselie, selderij, kervel of dragon met Wat zout en citroensap de van ouds bekende inmaak met dragon, ven kel, pimpernel en andere kruiden. Door de kruiden te drogen ot er kruiden-azijn van te trekken kan men er ook 's winters nog van genieten. Een bekend gerecht is de kruidmoes, die in som mige streken van ons land m verschillende varia ties gegeten Wordt. Het recept hiervan is als volgt (gerekend voor 4 personen, of man, vtouw en 3 of 4 kinderen): Een liter karnemelk, zout, 100 gram gort, wat pepermunt, venkel, thijm, zuring, kervel, pim pernel, marjolijn en desgeWenseht bladeren van zwarte bessen. De gort een nacht laten weeken met 2 dl. water. Daarna met de karnemelk in ca. 2 uur gaar koken. Voor het opdoen de fijngesneden bladeren en hel zout toevoegen. Het kruidmoes kan ook met stroop gebruikt Worden. APOLLYON Toen we Apollyon in handen kregen en had den ingezien, leek het ons al dadelijk iets voor deze rubriek. Omdat een nieuw boek van F. Bordewijk een literaire gebeurtenis is en deze reeds gevestigde meening bij aandachtige lezing wordt bevestigd. Tot aandachtige lezing dwingt vanzelf de stijl van Bordewijk, want die heeft vele ver rassenden wendingen, schoone eigenaardigheden en een verbluffenden woordkeus. De opgeworpen problemen zijn niet simpel, de dialogen vol duistere parabolen. De centrale figuur in dit boek is baron Starn- meer, een knappe, elegante aristocraat, die van meening is dat er bouwers en sloopers zijn (van familie-kapitalen Zijn voorouders tot en met zijn grootvader behoorden tot de bouwers en wijlen zijn vader en hijzelf zijn de brekers. Echter wenscht hij te sloopen met stijl, zon der smijten en hij voert niets uit dan een deel van zijn vaak macabere gedachten te versprei den, onweerstaanbaar te charmeeren en een vrouw te zoeken. Dat doet hij eerst onbewust, maar een oude schoolvriend, notaris en schrijver, brengt dien Het boek van tie wee APOLLYON (Geb f 5.15) door F. Bordewijk onbewusten drang tot bewustheid op een boot reis, waar zij elkaar voor het eerst na veel jaren weer ontmoeten. De vacantiereis van Ewijk wordt gevuld door ontmoetingen met Starnmeer. De literator-notaris beleeft de avonturen van Starnmeer oj eigen wijze mee en maakt ook kennis met de vrouwelijke hoofdfiguur Bella. Die volmaakte, sympathieke schoonheid ge raakt onder den invloed van Starnmeer, maar de uiteindelijke wetenschap dat beide krachtige persoonlijkheden elkaar, althans den minst- WIST U dat wij voor 75 CENT per laaT uw Stofzuiger regelmatig controleeren, schoonmaken, smeren cn stellen? HET ADRES voor reparaties, onderdeelen en onderhoud, ongeacht welk merk. sterke, zouden vernielen, doet haar van een ver bintenis afzien. Er zijn in dit boek nog heel veel andere figu ren scherp geteekend. De pensiongasten in Muiholland-House, waar Starnmeer en Bella logeeren; de Rumahasta Guard, een varieté-gezelschap, lang en kuisch, met hun kleine en dikke impressario's, één toe gewijde bediende enz., vormen prachtig ge- teekende bij-figuren. Starnmeer trouwt een der leden van de Rumahasta Guard. Bella gaat ongehuwd weer naar Amerika terug. Dat zijn de groote lijnen van dit bijzondere boek. Met flonkerende détails zouden pagina's te vullen zijn. Sommigen, schitteren als zwarte diamanten, velen als waterheldere edelsteenen. De ontknooping in een huis vol kamfergeur is geheel in den stijl van Starnmeer's levens opvatting. Een boek voor den liefhebber van een roman in grooten stijl, 431 pagina', compres gedrukt en keurig uitgevoerd door den Uitgeversmaat schappij Nijgh Van Ditmar N.V. te Rot terdam. Voor Hand- en Machinegebruik (k u n s t z ij de) Fabrikaat Carp. Klossen 21 cent en 40 cenl

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5