Lager Onderwijs in Bloemendaal Het voetbalseizoen officieel gesloten Gedurende het jaar 1940 35e Jaargang - No. 6 Vrijdag 11 Juli 1941 ADVERTENTIEN BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ABONNEMENTEN Een „Vrijwilligersverbond Nederland" HET NEDERLANDSCH AGRA RISCH FRONT BIJEEN HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regel meer 10 ct. Bij contract belangrijke korting O.A. BEVATTENDE DE OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN DEK GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. Abonnementen bij vooruitbetaling t 1.— per half jaar. Losse nummers 5 cent. Geschiedenis van onze geméente. In het verslag over 1939 deelde de Commissie mede, dat zij een enquête onder de Hoofden van Scholen had ingesteld naar de wenschelijkheid van het samenstellen van een geschrift, dat de locale ge schiedenis behandelt. Uit deze enquête bleek, dat men een werkje als bedoeld, gaarne zag ver schijnen. Burgemeester en Wethouders is toen ge adviseerd, pogingen in het werk te stellen om zoo'n schriftuur tot stand te doen komen. Bur gemeester en Wethouders hebben gemeend en terecht naar het inzicht der Commissie dat een werk moest ontstaan, dat op gedegen weten schappelijk onderzoek berustte. Het college heeft zich daarom tot de faculteit der letteren en wijs begeerte onzer universiteiten gewend met de me- dedeeling, dat de gemeente Bloemendaal een stu die als bovengenoemd gaarne zag aangevat en dat zij een belooning van f 500beschikbaar stelde voor hem of haar, die zijn (haar) promotiegeschrift wilde wijden aan „De geschiedenis van Bloemen daal". Burgemeester en Wethouders verzochten de faculteiten candidaten daarvoor aan te wijzen. Aan dit laatste verzoek is voldaan. Uit de voorgedragen candidaten is vervolgens Drs. P. Hoekstra aange zocht, die zijn arbeid bereids heeft begonnen. De heer Hoekstra is leeraar in de geschiedenis aan de R.H.B.S. te Middelburg. Tot voor kort was hij inwoner van onze gemeente, waar hij ook geboren werd. De eenige door Burgemeester en Wethouders gestelde, voorwaarde is, dat de heer Hoekstra vóór 10 October 1943 zijn werk zal heb ben beëindigd. Het leek het college gewenscht, den samensteller van het geschrift in geen enkel opzicht in zijn wetenschappelijk werk aan banden te leggen. Voor onmiddellijk gebruik op school zal het werk van den heer Hoekstra natuurlijk niet ge schikt zijn. Er zal een werkje voor direct gebruik op school uit kunnen ontstaan, of het promotie- geschrift zal zijn een handleiding voor den onder wijzer, die daar uit kan putten, wat hem voor zijn school en omgeving het beste lijkt. De toestand en onze scholen. Er is maar een enkele school in onze gemeente, die gedurende 1940 haar programma in haar eigen gebouw rustig heeft kunnen afwerken. De eene school was korter, de andere was langer, een en kele was bijna het geheele jaar genoodzaakt elders onderdak te zoeken. Üat dit stoornis gaf in den gang van het onderwijs, behoeft geen betoog. Dat onderdak was immers voor de meesten primitief, of wanneer het dat niet was, moest een wel aan behoorlijke eischen voldoend gebouw door twee scholen worden betrokken, met het gevolg, dat de eene school 's morgens haar leerlingen ontving en de andere 's middags. In totaal was het aantal uren, dat de school per dag bezet was, wel groo- ter dan in gewone omstandigheden, maar elke school miste voor zich toch 1 a 2 lesuren per dag. Dat hierdoor de „bijvakken", voor de vorming der leerlingen toch veelal van zoo groote waarde, nog wel eens in het gedrang kwamen, laat zich be grijpen. Men heeft dezt moeilijkheden over het algemeen zonder morren godragen. Dankbaar gewagen en kelen van de groote hulp, die zij van de zijde van het gemeentebestuur (en deze lof wordt ook voor al door het bijzonder onderwijs gebracht) en van collega's mochten ondervinden. Deze tijd heeft ook de menschen uit de schoolwereld, die zoo verdeeld leek, nader tot elkaar en tot meer onder linge waard'eering gebracht. Ter besparing van brandstof werd op de meeste scholen op Woensdagmiddag school gehouden en de Zaterdag vrij gegeven. Dat heeft inderdaad een belangrijke besparing gebracht. Ook de week berfstvacantie leidde daartoe. In de kringen der ouders werd deze vacantie in het late najaar en de vrije Zaterdag in den winter maar matig ge waardeerd, vooral in de gezinnen met veel kinde ren. Toch moest ze genomen worden en het zal aanbeveling verdienen ze weer te nemen, als de omstandigheden dezelfde zijn. Het is van belang, dat de scholen behoorlijk verwarmd worden. Zon der die vervorming is het geven van onderwijs onmogelijk. Schriftelijk werk kan niet worden gemaakt, mondelinge lessen kunnen niet uren en dagen achtereen worden gegeven. Beter is dus, als er geen voldoende brandstof is, vacantiedagen in te voeren, dan alle dagen les te geven met onvol doende verwarming. Daar Paschen in 1940 heel vroeg viel werd voor de Openbare Scholen besloten alleen de Paasch- dagen vrij te geven en daartegenover met Pink steren een langere vacantie te geven. Aan de bij zondere scholen was door Burgemeester en Wet houders daarvan mededeeling gedaan. De meeste hij zond ere scholen hebben echter de vacanties op de gewone tijden doen houden en de enkelen, die zich bij de wijziging aansloten, deden dat in het algemeen niet met veel geestdrift. On$e opinie is, dat hierbij de traditie een belangrijke factor is en de meening beïnvloedt. Bij 'n zeer vroege Paschen waardoor de vacantie reeds 21/2 maand na de Kerstvacantie kan aanvangen, zijn de weersom standigheden nog zelden van zulk een aard, dat de vacantie tot een zich ontspannen buiten de gelegenheid biedt. Een opschuiving in dit zich wiet vaak voordoende geval van deze vacantie, naar den Pinkstertyd, lijkt ons dan aanbevelens waard* Lichamelijke oefening. Het vak lichamelijke oefening heeft zich in groote belangstelling, vooral ook in die der over heid, mogen verheugen. Van vrijstelling van on derwijs geven in dat vak kan geen sprake meer zijn. Op alle scholen moet lichamelijke oefening, hetzij door vakleeraren, hetzij door bevoegde klasse-onderwijzers, worden gegeven. Dit heeft in verscheidene gemeenten groote moeilijkheden ge geven, omdat men óf niet beschikte over behoor lijke lokaliteiten en terreinen, óf over wel theo retisch, maar niet practisch bevoegd personeel. Herscholingscursussen, zoogenaamde applicatie cursussen, werden overal in den lande georgani seerd, waar in eenige lesen aan de klasse-onder- wijzers oude kennis moest worden opgehaald en nieuwe bijgebracht. Wij hebben daar in onze ge meente geen bemoeienis mee gehad, omdat onze scholen het voorrecht bezitten, dat de leerlingen van het 3e leerjaar af van vakonderwijzers onder richt ontvangen. Op een enkele school ontvangen ook de leerlingen van klassen 1 en 2 van vakon derwijzers les. Het ware te wenschen, dat dit op alle scholen geschiedde. Mocht invoering van vakonderwijs voor die klassen op bezwaren stuiten, dan zou het toch wen^chelijk «fcijn, dat door vak onderwijzers werd aangegeven, welke oefeningen met deze leerlingen moeten worden verricht, dat dus een soort leerplan dooif ter zake kundigen werd vastgesteld. Wij kunnen onderwijs in licha melijke oefening door toch eigenlijk half-onderleg- den niet ongevaarlijk noemen. Verkeersexamen. De Onderwijs-verkeerscommissie bracht het vol gende verslag uit van het door haar in 1940 afge nomen verkeersexamen: „Ook dit jaar werd evenals voorgaande jaren een verkeersexamen afgenomen. Het examen om vatte voor het eerst naast het schriftelijk gedeelte niet alleen een practische rijproef, maar bovendien een voor alle leerlingen verplichte wandelproef. Yan alle scholen kreeg de Commissie de volledige medewerking. Alleen het Hoofd van de St. Jozef school te Vogelenzang berichtte, dat de leerlingen zijner school niet aan het examen zouden mee doen. „Reeds eerder", zoo schrijft dit Hoofd, „deed ik er mededeeling van, dat de tijd van het exa men voor andere scholen wellicht een gunstige is, maar voor mijn gchool de allerslechtste. Door de bezetting onzer school en het gemis derhalve van een gymnastieklokaal, moesten wegens weersom standigheden een betrekkelijk groot aantal gym nastieklessen vervallen. De uren, die daardoor vrij kwamen werden hoofdzakelijk besteed aan het verkeer. Dat vak kwam dit jaar dan ook bij zonder goed tot zijn recht. Bovendien ben ik geen enthousiast voorstander van examens voor jeug dige kinderen. Alles tezamen vond ik het beter van deelname af te zien". Er is veel tegen deze redeneering in te brengen en eerder deden wij dat ook reeds. Het heeft geen zin hier de bezwaren van den heer Remmerswaal nog eens te ontzenuwen. Wij mogen volstaan met op te merken, dat alle andere hoofden hun volle medewerking verleenden en dus blijkbaar een ander standpunt innemen. Het Hoofd van de nieuw gestichte „Koningin Wilhelminaschool" te Ov.erveen berichtte, dat de 6e klasse zijner school zeer klein was, dat er onder de leerlingen dier klasse ook nog enkele leerlingen waren, die reeds op andere scholen verkeersexamen deden en dat het hem daarom beter leek met de deelname aan het examen te wachten tot het volgend jaar. Wij kunnen dat standpunt volkomen begrijpen en ho pen, dat de kinderen dezer school het volgend jaar aan het examen zullen kunnen deelnemen. Het schriftelijk gedeelte van het examen werd afgenomen op 22 April. Het practische gedeelte, dat aanvankelijk was bepaald op 16 Mei en de vol gende dagen, moest tengevolge van de bijzondere omstandigheden uitgesteld worden tot de eerste dagen van Juli. De uitreiking van de speldjes aan hen, die voor het volledig examen slaagden en van de diploma's aan hen, die slechts een gedeelte van het examen hebben meegemaakt, had plaats op 11 Juli in het daartoe welwillend ter beschikking gestelde jeugdhuis Domi aan het Zandvoorterpad. De bijeenkomst had een prettig verloop. Van de 361 deelnemers aan het examen legden 317 het geheele examen af, 31 alleen het schrifte lijk en 13 alleen het practische gedeelte. Hiervan slaagden respectievelijk 289, 28 en 10 leerlingen. Aangemoedigd door dit succes hoopt de Commis sie haar werk ook voor het volgend jaar weder ter hand te nemen. Gaarne wil zij hier haar dank uitspreken voor de groote medewerking die zij heeft ondervonden, in de eerste plaats van het Gemeentebestuur, dat de noodige middelen te harer beschikking stelde om de noodzakelijke uitgaven te bestrijden en bo vendien van zijn belangstelling deed blijken en voorts aan den hoofdagent De Vries, die op on volprezen wijze het practisch examen heeft geleid, aan zijn medewerkers, die met toewijding hun taak vervulden, aan de hoofden van scholen, wier medewerking op hoogen prijs wordt gesteld, aan den Zeeeerwaarden Heer Pastoor Van Niekerk en den Heer W. G. van Seggelen voor de beschikbaar stelling van het jeugdhuis „Domi" en voorts aan allen, die op een of andere wijze het werk der Commissie hebben vergemakkelijkt. Bij zooveel steun en belangstelling verricht de Oom missie haar taak zoet Deelneming aan Europee- schen strijd tegen het Bolsjewisme In breede kringen der Nederlandsche open bare meening zijn de berichten over de in de verschillende landen van Europa gevormde vrij corpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roemeensche, Italiaansche, Hon- gaarsche en Slowaaksche bondgenooten in hun strijd tegen het geheel Europa bedreigende cul tuur-verwoestende en atheïstische bolsjewisme met de grootste belangstelling en levendige vol doening gelezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken hqpft bij zonder de aandacht getrokken. Veelvuldig werd daarbij echter betreurd, dat de actieve deel neming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonderdeelen en dat het tot nu toe niet tot het vormen van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen, zijn in de afgeloopen dagen in alle stilte voor bereidingen getroffen voor de oprichting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Ne derland". De vorming van een dergelijk zui ver Nederlandsch vrijcorps staan geen moei lijkheden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke toestemming van de betref fende Duitsche instanties verzocht en ver kregen is. Dit „Vrijwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande poli tieke partijen en van Nederlandsche officie ren' door een reeds opgericht Nederlandsch aanwervingsbureau georganiseerd worden. In dit verbond kunnen mannen worden op genomen van 1740 jaar met een mini mum-lengte van 1 m. 65. Hun soldij als mede de ondersteuning van eventueele familieleden zal volgens dezelfde grond slagen geregeld worden als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moeten gericht worden tot het centrale aanwervingsbureau voor het „Vrijwilligersverbond Nederland", Stadhou derslaan 132, Den Haag. Zaterdag heeft het Nederlandsch Agrarisch Front een landdag te Rolde gehouden. Op den landdag waren o.m. aanwezig leden van den staf van de NSB, districtsgemachtigden en andere functionarissen. Verder de commis sarissen van eenige provinciën. Van Duitsche zijde waren aanwezig Landesbauernführer F. F. Graf Grothe, General-Kommissar bei Polizei- und Waf f en S.S. Brigadeführer Rauter, de com missaris-generaal voor bijzondere gevallon Schmidt, met tal van leden van hun staven. Beauftragten van den Rijkscommissaris in tal van provinciën. De leider van het Agrarisch Front, de heer Roskam, hield een rede, waarin hij o.a. zeide: Nu zal ik u concreet zeggen, waarom wij hier staan. De Rijkscommissaris heeft een week geleden gesproken tot het Nederlandsche volk. Op dezen dag en op dit uur van historische beteekenis staat ons Nederlandsche boerendom hier, omdat het den Rijkscommissaris heeft ver staan. Ik wil mij niet verdiepen in de toekomstige staatkundige verhoudingen van Neder land, want ik ben geen staatsman en geen politi cus. Maar de rust, die ik in mij draag, is, dat ik vast weet, dat deze dingen in veilige handen zijn. Mussert spreekt de waarheid, als hij vol komen vertrouwt op de woorden van Hitier en ik vertrouw weer volkomen op den taaien, stoe- ren arbeid van Mussert, die mijn leider is. De heer Roskam wilde geen schoone fata morgana als toekomstbeeld voortooveren. Met nadruk wees hij er op, dat het niet gaat om de prijzen van de artikelen, die worden voort gebracht, maar om de grondslagen van het leven, die vast verankerd liggen in het boeren dom. De oude wereld van liberalisme en kapita lisme, van democratie en klassenwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa, maar of deze nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vrede, rust en geluk, recht en gerechtigheid zal brengen, staat nog lang niet vast. Evenmin staat het vast, of ons volk inderdaad als volledig en gelijk gerechtigd zal deelnemen aan den nieuwen op bouw. De Rijkscommissaris heeft geen blad voor den mond genomen, want open en klaar heeft hij het gezegd en ik herhaal zijn woorden: „Deze gelijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin de Nederlanders zich nationaal-socialisten betoonen". Dat wil dus zeggen, dat onze gelijkgerechtigdheid er van af hangt, of ons volk in volle overgave en niet uit sleur en niet onder dwang, maar uit zelf bewust willen en in eerlijke bedoeling zich inset voor den wederopbouw en voor de organisatie van het continentale Europeesche Volkenverbond. Daarom is het, aldus de heer Roskam, dat het Agrarisch Front van heden af bewust de lei ding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Ik heb het vertrouwen in mijn mannen, dat het NAF van heden af de voedselvoorziening zal leiden en kan leiden en dat van heden af niets en niemand meer in staat is, om zich tegen ons te verzetten. De machtsbevoegdheden zullen wij krijgen, zoodra wij die noodig heb ben, om onze taak uit te voeren. In alle bestaande regeeringsinstanties voor de voedselvoorziening en het pachtwezen wor den onze menschen thans ingezet en aan onze boeren en landarbeiders en aan allen, die be trokken zijn bij de voedselvoorziening kan ik meedeelen, dat van heden af elk onrecht, dat nog geschiedt door de overblijvers van het oude systeem, door ons zal worden uitgeroeid, want. er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en visschers. Voorts sprak de heer Ruiter, voorman van het NAF. Hij gaf een overzicht van negen jaren boerenstrijd. Bijna tien jaar geleden bracht de financieel nood de boeren, het eerst in Drente, later ook in andere deelen van het land samen. Later voegde zich hier de geestelijke nood bij, als gevolg van de ontrechting van den agrariër in land en volk. Jan Smid heeft in den beginne veel goeds tegen den economischen boerennood gedaan, doch het kon niet uitblijven, dat de sociaal-economische opgezette beweging „Land bouw en Maatschappij" hoe langer hoe meer ge wikkeld werd in politieke problemen, omdat de ellende der agrarische bevolking en de ontaar ding van geheel ons volk hierop berust. Wij staan in den nieuwen tijd en de vruch ten van onzen agrarischen strijd rijpen. In het democratisch verleden waren wij boeren de voet veeg van de natie, doch thans verandert er iets! De grond-ordening is ingezet; deze zal lei den tot den toestand: „Boerenland in boeren hand." Het N.A.F. werkt hiertoe innig samen met de leiding van den Bond van Landpach- ters en Hypotheekboeren. Dit samengaan van elkaar voorheen zoo vaak bestrijdende bonden moge een aansporing zijn voor de landbouw organisaties, om zich nu eindelijk eens te be» zinnen op haar houding van afwachten op een voor hen blijkbaar onzekeren oorlogsui'lslag. Een nieuw economisch gebouw wordt in Nfv derland opgetrokken; het N.A.F. zet daarvoor zijn beste krachten in, ook al zijn onder de gegeven oorlogsomstandigheden de bezwaren legio. Spr. noemde de thans gevoerde prijzenpoli tiek bevredigend, hoewel alles vlotter zou ver- loopen, als de uitvoerders der maatregelen hun werk met liefde zouden doen en niet slechts als een hun opgelegden plicht beschouwden. Wij geven de heilige verzekering, dat het in een nationaal-socialistisch Nederland uit zat zijn met de knoeierijen, die nu nog de mogelijk heden beperken, omdat de geest in de agrari sche gelederen zóó zal' zijn, dat men bereid is, zich in te zetten voor zijn volk, zoodat ook onze buren trotsch op ons kunnen zijn. De voorman van de Nederlandsche S.S., d« heer H. J. Feldmeyer, zette uiteen, dat het leven op deze aarde een ononderbroken scher mutseling is van licht tegen duisternis. De S.S. stelt zich aan de lichtzijde tegen wanorde en chaos. Vanaf heden zullen de Nederlandsche boe ren en de S.S. schouder aan schouder staan, tot heil van het volk en de geheele Germaan» sche wereldbeschouwing. Landesbouernführer F. F. Graf Grothe juich te het initiatief van het N.A.F. zeer toe eo onderstreepte het betoog van den heer Roskam, Ik kan u de verzekering geven, aldus Graf Grothe, dat alle Duitsche boeren bereid zijr^ den Nederlandschen boer de hand te reiken, eerlijk en trouw, naar waren boerenaard. Vanaf heden tot 1 Septem ber geen wedstrijden meer 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. In overleg met het colege van gevolmachtigden voor de sport heeft het bestuur van den N.V.B. besloten, dat met ingang van heden tot 1 September 1941 geen toestemming zal wor den ge geven voor het spelen van serie wedstrijden en vriendschappelijke ontmoe tingen. Voor de enkele nog te spelen pro motie- en degradatiewedstrijden, welke he laas door samenloop van omstandigheden verlaat zijn, geldt dit verbod niet. Dit besluit houdt dus in, dat alle verleende toestemmingen voor het houden van serie- wedstrijden vanaf heden zijn ingetrokken. Door deze bepaling van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond, aldus het A.N.P., is men dan eindelijk overgegaan tot de instel ling van een gesloten voetbalseizoen. Het alge meen sportbelang wordt hiermede zeer zeker gediend. De specifieke zomersporten zullen hiervan ongetwijfeld profijt trekken, terwijl de belangstelling voor de voetbalsport in de nieu we competitie eerder zal zijn toe- dan afgeno men.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1