CRANIA M Puntenvrij Naaigaren VEENKLUITEN Adverteeren doet Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad «SS®5*- „DE STOFZUIGER EXPERT" VerJcoopen Vrijdag 11 Juli 194 1 7 Distributie-vrije BRANDSTOFFEN per 100 K.Gf 3.75 per 1000 K.G. f 3o. per 10.000 K.Gf 325.— BRANDSTOFFENHANDEL De Jpaarnesiad" Tt.V. Kinderkieeding-ruilbureau te Haarlem 1445HOORSPE^cM nEPRlECgTCEW Sm' DE NEDERL-OMROEP m Het bereiden van jam Practische kinderverzorging. BLOEMEND. WEG 105 CR0NJÉSTRAAT 43 KLEINE HOUTSTRAAT 7 üiet Jhoomoetbtuik Bloemendaalscheweg 201Telef. 25727, Overveen Maat-Confectie Patronen Hoofdpijn? Kiespijn Zenuwpijn Ne"""AKKEtitJE gesloten is. Stoomerij „DE PAUW" Oost Indiëstraat 74 Tel. 16889, Haarlem W. „ELGEH RADIO" LANGE VEERSTRAAT 21 Tijdelijk kunnen wij aanbieden prima kwal. Als aanvullings-brandstof voor KACHEL EN CENTRALE VERWARMING zijn deze „veenkluiten" verre te verkiezen boven brandhout. m De prijs is: Voor grootere partijen speciale condities. HANDELAREN REDUCTIE bij levering af onze schuiten of veenderij. Levering uitsluitend a contant. rr FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14161 en 13904 NIEUWE TAAK VOOR HET K.V.V. haOp verzoek van en in overleg met het Gemeentebestuur van Haarlem heeft het K(orps) V(rouwelijke) V(rijwilligers) te Haarlem de organisatie en het beheer op zich genomen van een Kinderkleeding-ruil-bureau. De bedoeling hiervan is, dat de geheele burgerij van Haarlem sn omstreken in de gelegenheid wordt gesteld door tusschenkomst van dit bureau kinder- bovenkleeding en schoenen, die voor de eigen kinderen te klein geworden zijn, en waarvan de vervanging door de textiel- en schoenen distributie bezwaren oplevert, te ruilen tegen passende kleeding en schoenen. Het ligt in de bedoeling deze bemoeiing in de toekomst ook tot kinder-ondergoed uit te breiden. De kleeren en schoenen moeten heel en schoon bij het bureau worden ingeleverd, dat voor zoo ver mogelijk uit voorraad onmiddellijk andere kleedingstukken verschaft. Wanneer het ge vraagde niet aanwezig mocht zijn, wordt een ontvangbewijs verstrekt, en bericht gez$nden, zoodra het verlangde beschikbaar is. Het spreekt vanzelf, dat ten aanzien van de kwaliteit der ingeleverde en daarvoor te ruilen goederen de volledige medewerking van het publiek een vereischte is. Het bureau moet zijn werkzaamheden uiter aard zonder voorraad aanvangen, de ruiling kan dus niet onmiddellijk beginnen, eerst zal een voorraad moeten worden gevormd. Hiertoe doet het KW en vriendelijk doch dringend beroep op allen die kinder-bovenkleeding en schoenen kunnen afstaan, zonder dat hiervoor iets in ruil wordt terugverlangd. Eveneens- welkom zijn kleedingstukken van volwassenen die geschikt zijn om tot kinderkleeding vermaakt te worden. Het bureau is gevestigd in de lokaliteiten van het KW, Stadhuis, ingang Zijlstraat, en zal geopend zijn: Dinsdag, Donderdag en Vrij dag van 1012 uur en Woensdag van 24 uur. In verband met het vormen van een voorraad zal a.s. Dinsdag en Woensdag 8 en 9 Juli alleen goed kunnen worden ingeleverd en hoopt men Donderdag 10 Juli met de eigenlijke rui ling te kunnen beginnen. Het komt ons voor dat dit bureau in een bestaande behoefte voorziet, en werkelijk zeer nuttig werk zal kunnen doen wanneer ook de burgerij bereid is hieraan haar volle medewer king te verleenen. In de eerste plaats door a.s. Dinsdag en Woens dag af te staan wat gemist kan worden, om daarmee andere stadgenooten te helpen, en in de tweede plaats door geen onredelijke eischen te stellen en een goede gang van zaken te hel pen bevorderen. Ob fraraor en de tragiek van de rimpel® levensavond van Evert, Jorrit, Aart en tein -» zich afspelend in het.,,-Huis** met den „Vader'", jde dokter en de 'Regen ten wordt In dit luchtige hoorspel Ui eestertijk vertolkt door Nico de jong. Jutes Verstraete, Mr. Philippe C la Cha- pelle, johan Fiolet, Hetty Beck, e.s. Luistert Zondagmiddag! Ge rolt met aandacht het gebeuren volgen tot aan het vroolijke slot,, -waarin een zoo milde wijsheid besloten ligts Niet alleen van aardbeien, frambozen en bes sen, maar ook van tomaten, rhabarber, rozebot- tels, kortom van alle vruchten, zelfs van wor teltjes kan men jam maken. In het algemeen heeft men voor 1 kg. vruch ten 3/4 kg. suiker noodig, wanneer men eerst de vruchten inkookt tot 2/3 van hun volume. Voegt men l'/z maal zooveel suiker toe als vruch ten dan behoeven de vruchten slechts 5 minuten te koken. Daardoor blijven kleur en smaak van de vruchten het best behouden. Thans ziet men eerder om naar methoden, waarbij weinig suiker gebruikt kan worden. Degenen, die nog over glucosestroop beschikken, kunnen deze zeer goed in de jam verwerken. Daar het conserveerend vermogen van glucose stroop geringer is dan van suiker, moei men méér toevoegen, n.l. op 1 kg. vruchten of 1 liter vruchtensap, 1 kg. glucosestroop. De smaak van de .jam wordt beter wanneer men slechts een deel van de suiker door glucosestroop vervangt. Een goede verhouding is 1 kg. vruchten, 750 gram glucosestroop en 250 gram suiker. Is men niet in het bezit van glucosestroop en wil men toch minder suiker dan 3/4 van het gewicht van de vruchten gebruiken, dan koke men een vruchtenmoes, hetwelk men in inmaak- glazen nog 20 minuten steriliseert. Hiervoor kan men zoowel weckglazen als jampotjes ge bruiken. De potjes worden met de warme jam gevuld en gesloten met de bijpassende deksels met gummi-ringen. De deksels doen dezelfde dienst als de knippen op de inmaak-flesschen. Om te voorkomen, dat de flesschen knappen tijdens het steriliseeren wordt het schroefdeksel eerst vast- en daarna één slag teruggedraaid. Na het steriliseeren draait men de deksels on middellijk vast. Oogenschijnlijk kost deze methode veel brandstof, de jam behoeft vóór het steriliseeren echter niet ingekookt te zijn en ze is, mits goed behandeld, onbeperkten tijd houdbaar. Alle inmaak moet men op een koele en don kere plaats bewaren en geregeld controleeren, want wanneer een fout bij de behandeling is begaan, kan vooral in het begin snel bederf optreden. De huisvrouw, die haar inmaak wil laten sla gen, moet zorgen, dat de omgeving waarin zij werkt en het materiaal, dat zij gebruikt zéér schoon is- en dat de vruchten, die zij gebruikt gaaf en niet beschimmeld of aangestoken zijn. Hierdoor wordt vermeden, dat er bacteriën (schimmels of gistcellen) bij de inmaak komen, waardoor vroeg of laat bederf op kan treden. Recept van aardbeienjam, die niet gesteriliseerd behoeft te worden. 1 kg. aardbeien of V2 kg. aardbeien plus 1/2 kg. rhabarber of V? kg. aardbeien plus 1h kg., aalbessen, 3/4 kg. suiker, wat bessensap of citroensap. De aardbeien schoonmaken, fijndrukken en aan de kook brengen. De vruchtenmassa in koken tot pl.m. 2/3 van het volume. De suiker en het citroen- of bessensap toevoegen en de jam laten kóken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen niet meer vloeien. De jam zoonpodig afschuimen en heet in de potjes doen, die zorgvuldig gewasschen en met schoon (liefst gekookt) water zijn om gespoeld. De potjes zoo vol mogelijk vullen en afsluiten met een stukje vochtig cellophane, dat met een elastiekje of touwtje strak over het potje wordt gespannen. Een schoteltje op het pojt plaatsen, het geheel omkeeren en zoo af laten koelen. DE BEREIDING VAN POSTELEIN Velen schatten deze heerlijke groente nog niet op de juiste waarde. De oorzaak is waarschijnlijk de voor groente eenigszins ongewone zure smaak. Toch verdient het aanbeveling te trachten deze tegenzin te overwinnen, want nu de groen ten duur zijn, is het verstandig van de seizoen groenten te profiteeren. De bereidingswijze van postelein is zeer een voudig. Voor 4 personen heeft men IV2 kg. postelein, 15 gram aardappelmeel en zout noodig. De postelein wordt eenige keeren doorgesne den, gewasschen en vlug gaar gekookt, .zon der water met zout. Kooktijd 10 a 15 minuten. Wanneer de groente gaar is, bindt men het vocht met aangemengd aardappelmeel. Door toevoeging van wat melk of taptemelk wordt de smaak verzacht. Ook kan men eenige in stuk ken gesneden tomaten meekoken, waardoor de groente van smaak en kleur verandert. Postelein kan uitstekend als sla bereid wor den. De grondsmaak komt dan minder uit. Een heerlijke combinatie is postelein met komkom mer, tomaat en ui. Men maakt een slasausje van wat taptemelk, azijn, (peper), zout, mosterd en een fijn gemaakte aardappel en vermengt dit met 1/4 kg. gewasschen en fijngesneden postelein, 150 gram in plakjes gesneden komkommer (1/4 kom kommer), 2 gesnipperde of geraspte uitjes en 2 in plakjes gesneden tomaten. Wil mén postelein inmaken, dan behoeft men er geen inmaakglazen voor te gebruiken. Men kan gewone flesschen gebruiken, door deze zeer goed schoon te maken en met gekookt water uit te spoelen. De flesschen worden gevuld met de gaar gekookte postelein, bijgevuld met kookvocht tot 2 cm. onder den rand en onmiddellijk met uit gekookte kurken gesloten en dicht gelakt. Ook het materiaal, dat bij het vullen van de flesschen gebruikt wordt, moet goed. schoon zijn. Het voordeel van deze inmaakmethode is, dat men heit vrij kostbare inmaakmateriaal niet noo dig heeft en dat zij weinig bewerkelijk is Door de in postelein voorkomende zuren blijft deze groente goed zonder gesteriliseerd te zijn. KROPSLA In veel gezinnen wordt de kropsla minder dan anders gegeten, omdait men olie en het ei voor de slasaus mist. Dit behoeft geenszins een bezwaar te zijn. Men kan de olie en het ei vervangen door: 2 lepels tomatenpurée of purée van versche tomaten en 2 lepels water of 2 lepels kwark en 3 lepels melk of tapte melk of 4 lepels hangop van 3 d.liter karnemelk of 4 tepels ong«iUike«t<3 geooadea^eerdg j»eUs of 4 lepels karnemelk of taptemelk en fijnge maakte aardappel of rabarbermoes of 1 d.liter taptemelk, gebonden met V2 lepel aardappelmeel en desgewenscht wat boter. De sla wordt vermengd met azijn, citroensap of rabarbersap, desgewenscht wat zout, suiker, peper, mosterd, terwijl het gebruik van gehakte tuinkruiden als peterselie, kervel, selderij, prei, zéér aanbevolen kan worden. Algemeen bekend is de sla van kropsla, to maat en komkommer; zéér smakelijk zijn ook de combinaties van kropsla met bloemkool en tomaat of van kropsla met wortel en Kom kommer. Men moet de sla zoo kort mogelijk voor het gebruik schoon maken en met het slasausje ver mengen. De groene slabladen mogen vooral niet weggegooid worden. Zij hebben in verschil lende opzichten meer waarde dan de bleeke deelen. De bereiding van stoofsla brengt ook in dezen tijd geen moeilijkheden me«t zich mee. De sla wordt schoon gemaakt, klein gesneden gewas schen, met zout en zonder water gaar gekookt (kooktijd 20 minuten). Daarna wordt het vocht met wat melk aangelengd en gebonden met wat aangemengde bloem. De recepten van de slakropjes „au jus" en de met gehakt gevulde slakropjes zullen eenige verandering moeten ondergaan. Men zou b.v. de gaar gekookte slakropjes met een tomaten saus kunnen geven; het vulsel van gehakt is te vervangen door een pikante aardappelpurée, waarin wat ui, peterselie, (peper) en zout ver werkt is of door een smeuïg mengsel, van wat in heet water geweekt en goed uitgeknepen brood en fijngehakte tuinkruiden, ui, zout, toma tenpurée en aroma. Een minder bewerkelijk en zeer voedzaam gerecht is stamppot van rauwe stoofsla met aard appelen, rijst en taptemelkpoeder. De rijst dient om de aardappelen gedeeltelijk te vervangen, het taptemelkpoeder is in de plaats van vleesch toegevoegd. Daar gerechten, waarin rauwe groenten verwerkt zijn, snel bederven, is het raadzaam te zorgen, dat men geen resten van dezen 'stamppot overhoudt. Recept van een stamppot van rauwe stoof sla, rijst en taptemelkpoeder (voor 4 personen); 1 kg. aardappelen, 3/4 kg. stoofsla, 150 gram rijst, 200 gram taptemelkpoeder, wat zout (wat boter). De ^schoongeboende en in stukken gesneden aardappelen met de gewasschen rijst in pl.m. 4 d.liter water en wat zout gaar koken (kook tijd 20 min.). Het met wat water aangemengde taptemelkpoeder toevoegen en het geheel door stampen. Vlak voor het opdoen, de goed ge wasschen en fijngesnipperde stoofsla (en de boter) er door mengen en de stamppot even dcior en door gaar laten worden. Bij wijze van variatie kan men aan de stamp pot fijngesneden tomaten of geraspte worteltjes toevoegen. ha/r- Het bestuur der Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord, Van Wickevoort Crommelin- straat 26, hoek Ambachtstraat, zal, evenals de vorige jaren, aan hare inrichting op 1 Sep tember a.s. een cursus verbinden in opleiding .Practische Kinderverzorging". Deze cursus bestaat uit een practisch en een theoretisch gedeelte. Het practische deel bestaat uit het werken in de crèche gedurende een heel jaar en wel halve dagen, afwisselend van 8.301 uur of van 15.30 uur. Het omvat zoowel de verzor ging van kinderen op de babyzaal als in de badkamer, de verzorging en omgang met de kleuters en oudere kinderen (tot en met 6 jaar), spelen, zingen, handenarbeid enz. Ook het voor komende huishoudelijke werk, het bereiden van kïndervoedsel en het onderhoud van alles wat door en voor kinderen gebruikt wordt, geschiedt met leiding en onder toezicht. Het theoretische gedeelte omvat: algemeene gezondheidsleer, lichamelijke ontwikkeling en verzorging van zuigelingen en kleuters (tot en met schoolkind), eerste hulp bij kleine onge vallen, verbandleer. Handenarbeid, geschikt om met en voor kin deren te doen, z.a. Fröbel- en ander papier werk, knutselwerk enz. Eenvoudige opvoed kunde, o.m kennis van Fröbel- en Montessori- methoden (voor enkele leerlingen wordt de gelegenheid opengesteld eenigen tijd in een Mon tessorischool werkzaam te zijn), bespreking van boeken voor en over kinderen. Aan de opleiding zijn naai- en kniplessen ver bonden. De opleiding geschiedt onder leiding van mevr. J. F. JacobsArriëns. Behalve de werktijden in de kinderbewaar plaats hebben de leerlingen bovendien ver scheidene uren per week les. De lessen wor den gegeven ten huize van mevr. Jacobs Arriëns, Pieter de Hoogstraat 24, Heemstede. Na afloop van den geheelen cursus, die 12 maanden duurt, wordt een diploma in prac tische kinderverzorging uitgereikt aan die leer lingen, die blijk hebben gegeven de noodige ge schiktheid te bezitten om met kinderen om te gaan, om als helpster in een kinderbewaar plaats of op andere wijze op te treden en om met vrucht een verdere studie in sociale of huis houdelijke richting te volgen. Voor Hand- en Machinegebruik (kunstzijde) Fabrikaat Carp. Klossen a 21 cent en 40 cent moet bezuinigd worden. Dit vooral moet U nu weten dat een niet geheel goed loo- pende stofzuiger veel meer stroom verbruikt dan noodig is. Laat ons Uw machine gratis control sereh. Reparaties onder garantie. Deze week 2 vlotte modellen. Japon no, 103. Confectiemaat 42. Deze japon is bestemd voor jonge dames en vraagt maar 1.85 m. stof. Japon no. 202. Confectiemaat 44,. Deze is geschikt om een oude japon weeri als nieuw om te tooveren. Aan de patronen moeten altijd naden worden aangeknipt van hoogstens 1% c.m. Men beware de teekeningen van de patronen om te zien hoe de patronen op de stof moeten worden gelegd. Deze patronen zijn maat confectie patronen, waardoor u een zeldzamen pasvorm zult ver krijgen. Bovenstaande patronen zijn 0,50 verkrijg baar aan ons bureau, Korte Kleverlaan 68 j Bloemendaal en Mode-Academie „Erkana". Gr. Houtstraat 3rd., ingang Spekstraat, Haarlem. De Nederfandsche Pijnstiller Hiermede maken wij bekend, dat onze zaak in de eerste week in Augustus wegens va- cantie H.H. ZELFBOUWERS. Alle onderdeelen welke benoodigd zijn leveren wij U uit voorraad. Tevens le klas Reparatie-inrichting.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 7