p. gram Weest zuinig met gas en electriciteit Lager Onderwijs in Bloemendaal GEVAARLIJKE BETOOGINGEN NEDERLANDERS, AANTREDEN! af heden het irikaansche pparaat nte op hethoofd STOFFEN!! t, profiteert U van e Tarwekorrel kkerijen N,V, - Telefoon 114913 J. HENNEN HAARLEM lyosotis" ORZICHTIG RIJTENBURG 35e Jaargang - No. 8 Vrijdag 25 Juli 1941 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station ADVERTENTIEN BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ABONNEMENTEN Openluchtdag Hartenlustschool. De Loterij van Winterhulp Nederland. Nog driekwart millioen gulden wachten op U. lend ijk TELEFOON 19706 "S BOERENBROOD, r VOEDZAME BROOD carrier 17 cent len winkel 16 cent gram. rOFFEER-INRICHTING neubelen s: EEIDSCHEPLE1N 16 AERDENHOUT GIRO 365613 Zeer ichtig wordt de machine in bewe- ebracht en met het k in de hand volgen vgezet den tijdsduur, ■hproces mag geen se- nger duren dan strikt lijk is. Huaan dat reltje hebben zij een die fijne kabouters van VERSVAART 58—60 1 - TELEFOON 16504 gekleed zónder punten! ónder punten ook nu g gekleed gaan, als Ti urn laftt keeren bij rilt dan als nieuw!! KOOP z.g.a.n. a en vermaken tegen in. Het adres is: 1TRAAT 50, TEL. 20024 HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLA Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regel meer 10 et Bij contract belangrijke korting. O.A. BEVATTENDE DE OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. Abonnementen bij vooruitbetaling t 1.per half jaar. Losse nummers 5 cent. Gedurende 1940 (Slot) Voorbereidend onderwijs. Evenals in 1939 bedroeg het aantal kleuterscho len 13. De tijdsomstandigheden zijn ook aan onze kleu terscholen niet voorbijgegaan. Verscheidene ervan zijn gedurende een langen tijd elders gehuisvest geweest, enkele zijn dat nog. Het aantal leerlingen steeg van 555 tot 573, dat is met 3.2% (vorig jaar 5.1%). De Christelijke scholen werden bezocht door 96 leerlingen (vorig jaar 106), dat is 16.8% van het totaal (vorig jaar 19.1%). De Katholieke scholen werden bezocht door 250 leerlingen (vorig jaar 226), dat is 43.6% van het totaal (vorig jaar 40.7%). De Neutrale scholen werden bezocht door 227 leerlingen (vorig jaar 223), dat is 39.6% van het totaal (vorig jaar 40.2%). Van de 573 leerlingen kwamen er 238, dat is 41.5% uit andere gemeenten (vorig jaar 40.2%). Van de 13 scholen passen er 4 de Montessori- methode toe, één volgt Montessori en Decroly, de overigen zijn volgelingen van Fröbel. Dezelfde scholen, die verleden jaar geen subsidie genoten, ontvingen deze ook dit jaar niet, t.w. de R.K. Montessori-Kleuterschool te Aerdenhout, de Voorbereidende klasse der Schoolvereenigingen AerdenhoutBentveld en die der Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Nog steeds wordt er aan onze kleuterscholen les gegeven door niet-gediplomeerden. De Com missie vestigde er reeds vroeger de aandacht op, dat het toch noodzakelijk is, dat zij, die kleuters dag in dag uit leiden, een behoorlijke, zij het een voudige paedagogische en psychologische scholing doorloopen. De ouderwetsche „bewaar"school is toch niet meer van dezen tijd. Het is waarschijnlijk niet mogelijk daar in korten tijd verandering in aan te brengen. Het lijkt de Commissie evenwel gewenscht, dat een datum wordt gesteld, waarop het onderwijs in de kleuterklassen, van die scholen, welke op subsidie aanspraak maken, uitsluitend wordt gegeven door leerkrachten, die in het bezit zijn van een door Burgemeester en Wethouders erkend diploma. Na tuurlijk zou een zeer ruime overgangsperiode kun nen worden gesteld. Medisch Opvoedkundig Bureau. Het komt op onze scholen herhaaldelijk voor, dat het opsporen van de oorzaken van geestelijke afwijkingen bij de leerlingen op moeilijkheden stuit, die door den klasse-onderwijzer niet kun nen worden opgelost. Daarvoor is een medisch- psychologische scholing noodig, die den onder wijzer ontbreekt. In onze omgeving is het dan het Medisch Opvoedkundig Bureau te Haarlem, dat uitkomst biedt. Van dit bureau wordt een veelvuldig gebruik gemaakt, een zoo druk gebruik, dat onderzoekingen maandenlang duren, eer ze ten einde zijn gebracht. Het bureau, dat van sub sidies moet bestaan, die niet al te rijkelijk in deze tijden vloeien, kampt met financieel© moeilijkhe den, die er weer de oorzaak van zijn, dat niet vol doende deskundige medewerkers hun hulp kun nen verleenen. Dit is wel zeer te betreuren. De Commissie is verschillende gevallen bekend, waarbij geen beroep werd gedaan op genoemd bu reau, omdat hulp binnen afzienbaren tijd toch niet zou kunnen worden verleend, terwijl hulp zeer gewenscht was. De Commissie wijst op dezen toestand met na druk. Wellicht vindt het gemeentebestuur er aan leiding in te overwegen of de steun, die Bloemen daal aan genoemd instituut verleent, wellicht ook voor verhooging in aanmerking komt. Slotwoord. In de betoogen dagen van Mei 1940 viel als slacht offer, toen hij zijn plicht tegenover het vaderland vervulde, Hans Veurman, onderwijzer aan de Bornwaterschool. In October werd te zijner nage dachtenis in de school, waarin Veurman gewerkt had, een koperen plaat onthuld, in tegenwoordig heid van het college van Burgemeester en Wethou ders, den loco-secretaris, een deputatie van de Oudercommissie, hoofden en onderwijzers van de Bornwater- en Hartenlustschool en familie-betrek- kingen van den gesneuvelde. De Burgemeester zeide bij deze plechtigheid, dat het de bedoeling was de herinnering voor de ko mende geslachten vast te houden aan het grootste offer, dat een mensch kan geven: zijn leven voor het vaderland. De heer Ir. H. Strang, voorzitter der Oudercommissie, getuigde van de gevoelens van weemoed, nu het leven van dezen onderwijzer zoo plotseling was afgesneden en van dankbaar heid voor de jaren, dat de heer Veurman zijn taak als onderwijzer had vervuld. J. C. BRUSSAARD, voorzitter. 3. A. WILSON, secretaris. blHet schooljaar van onze Gemeentelijke ULO-school werd besloten met de jaarlijksche openluchtdag, ditmaal wegens de tijdsomstan digheden eenigszins bekort. Te negen uur was het mooie sportterrein aan den Zeeweg reeds bezaaid met de fleurige blouses en truien en spoedig daarna zag men op verschillende pun ten de jongens en meisjes in sportieven kamp bezig elkaar de aardige, door de Oudercommis sie beschikbaar gestelde prijzen te betwisten. Wij hadden het genoegen een kijkje te kunnen nemen bij de verschillende wedstrijden en weten niet wat meer te waardeeren; de alge- meene geoefendheid van deze rijpere jeugd, die naar het Hoofd der school aan het slot op merkte getoond heeft een gezonden lichaam aan een gezonden geest te paren, of de toewijding van de leiders, den heer W. van den Laan en mej. G. W. Selle, die bijgestaan door het onder wijzend-personeel der school zorg droegen voor een vlot en geanimeerd verloop. Ook thans werden er wederom mooie tijden gemaakt en eenige records verbeterd voorwaar geen ge makkelijke taak! Willy Anthoni wist voor de meisjes het record van de 80 m. snelloop te brengen van 11.4 sec. op 11.2 sec. Bram Weill voor de jon gens op 10.8 sec. Bij het hoogspringen zagen wij een mooie prestatie van Nico Blom, die echter met 1.55 m. nog iets bij het record van 1.60 m. van Kees Reinalda (1939) achter bleef. Met een uitermate spannende estafette-loop werden de wedstrijden besloten. Het Hoofd der school, dr. T. Popma, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Vier en twintig belooningen kunnen toegekend wor den, aldus spreker, maar waren er tien maal zooveel beschikbaar, ze zouden welverdiend zijn. Er werd nog even gefotografeerd en toen ging de vroolijke schaar na deze goed geslaagde sport dag, die door fraai weder begunstigd werd, met vacantie. Wij laten hier den uitslag der verschillende wedstrijden volgen: 80 m. Snelloop: meisjes le klassen: Attje Buter (12.8 sec.); idem 2e, 3e en 4e klassen: Willy Anthoni (11.2 sec.); jongens le klassen: Johan Sargentini (11.1 sec.); idem 2e 3e en 4e klassen: Bram Weill (10.8 sec.). Hoogspringen: meisjes le klassen: Sieuwtje Wouda (1.15 m.); idem 2e 3e en 4e klassen: Willy Anthoni (1.35 m.); jongens le klassen: Dick van Veen (1.45 m.); idem 2e 3e en 4e klassen: Nico Blom (1.55 m.). Verspringen: meisjes le klassen: Anneke van Veen (3.45 m.); idem 2e 3e en 4e klassen: Lia van der Wal (4.02 m.); jongens le klassen: Johan Sargentini (4.30 m.); idem 2e 3e en 4e klassen: Johan Verkerk (4.80 m.). Slingerbal: meisjes le, 2e en 3e klassen: Muis Jansen (26.48 m.): jongens le klassen: Johan Sargentini (30.24 m.). Kogelstooten: jongens 2e, 3e en 4e klassen: Henk van Dalen (9.80 m.). Tennisbal: meisjes le klassen: Corry Ver- brugge (28.35 m.). Estafette: meisjes 3e klassen: Willy Anthoni. Betty Boekhoud, Hilly Douma, Truus Bremer (48.8 sec.); jongens 3e klassen: Maarten Jon ker, Nico Blom, Bram Weill, Hans Lanson (43.2 sec.). NED. NATUURHIST. VEREENIGING AFD. HAARLEM EN OMSTREKEN Excursie naar <lc duinen bij Noordwijlc. haOnder leiding van den heer G. Ger- branda werd Zondag een wandeling gemaakt door de duinen van Staatsboschbeheer bij Noord- wijk aan Zee. In deze kalkrijke duinen biedt de vegetatie veel verscheidenheid. Aardig is bij Noordwijkerhout de aanwezigheid van het polderland tusschen het oude, thans grooten- deels afgegraven binnenduin en de zeeduinen. De heer Gerbranda vertelde bijzonderheden over de bebossching van deze terreinen ,en wees op het groote verschil in begroeiing van een Noord- of van een Zuidhelling van de duinen. Geel walstroo bloeide tusschen kruipwilg en thijm. Het hazepootje (Trifolium arvense), knikkende Silene, het opvallende roode bloem pje van Guichelheil (Anagallis arvensis), stal- kruid, het zijn de gewone bekenden, die alle bijdragen tot de schoonheid van een dergelijk landschap. Bijzonder fraai is het helderrose Duizendguldenkruid (Centaureum umbellatum). Een mooie decoratieve heester is de boks- doorn (Lycium halimfolium), die langs het pad stond. Epipactus latifolia, de breedbladige wespen orchis, was nog niet in bloei. Een bremraap, die in de buurt zoowel van bitterkruid als van walstroo stond, bleek bij determinatie de Bitterkruidbremraap te zijn Een korte wandeling langs de zee onderbrak dezen aardigen duintocht. EXCURSIE „HAERLEM" NAAR DE ZAAN blDe Vereeniging Haerlem organiseert voor haar leden en hun huisgenooten een excursie naar Koog aan de Zaan en Zaandijk op Zater dag 26 Juli a.s. Op het programma staat bezichtiging onder deskundige leiding van de Zaanlandsche Oud heidkamer te Zaandijk, het Molenmuseum en den oliemolen Het Pink te Koog a.n de Zaan. Bedenkt, dat het electriciteits- en gas verbruik is gerantsoeneerd op 75 pet. Dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat Tantsoen niet te over schrijden. Dat bovendien overtreding kan worden gestraft met boete en afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten branden. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen dat men bij daglicht in hotels, restaurants, winkels enz. overvloedig licht ontstoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt worden Door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert. Door het warmwaterverbruik voor koken, wassehen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door: Geen kleine vlammetjes doorloopend te laten branden onder keuken- of badgeijser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het ko ken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt kan uw gas brander klein worden gesteld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk éénmaal per dag af te ^wassehen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. BEPERK UW VERBRUIK. Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook spoedig uw meter zelf op te nemen. Binnenkort zullen hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gas bedrijven u hierover voorlichten. Tijdens de warme zomermaanden, waarin wjj thans leven, zullen weinigen denken aan den winter. De mensch denkt immers in den zomer liefst zoo weinig mogelijk aan den kouden win ter en heeft ook de neiging in den zomer min der te denken aan onze nationale instelling „Winterhulp Nederland", welke in den afgeloo- pen winter zooveel goed heeft gedaan en welke ook nu haar werk nog niet heeft gestaakt. Wel worden nu niet de maandelijksche collecten ge houden, doch W. H. N. heeft reeds eenige maan den geleden een zeer aanlokkelijke loterij geor ganiseerd. Nog zijn alle loten niet verkocht en nog ligt f 750.000,aan prijzen te wachten op de winnaars. Een verslaggever van A.N.P. heeft over deze loterij een onderhoud gehad met de leiding van Winterhulp Nederland en deze deelde mede, dat reeds een kwart millioen gulden aan prijzen is uitbetaald, waaronder een aantal prijzen van f 1000,en f 500,Men heeft in de dag bladen kunnen lezen, dat een kleine pachter bij Goes een bedrag van f 1000,heeft gewon nen, terwijl ook een inwoonster van Ginneken een prijs van f 1000,heeft gewonnen. Opmerkelijk is, dat de meeste groote prijzen terecht zijn gekomen bij menschen, die het zeer goed kunnen gebruiken. Zoo liep dezer dagen een verloofd paar in Arnhem te wandelen; het regende. Toch bleven de beide jonge menschen even staan bij den lotenverkooper van W.H. N. en kochten enkele loten. Onmiddellijk werden de enveloppen opengescheurd en het bleek, dat een lot recht gaf op f 500,—. Ieder begrijpt, dat het jonge paar, dat binnen niet al te langen tijd in het huwelijksbootje hoopt te stappen, zeer gelukkig was met deze som. Het was een aardige aanvulling van het spaarpotje, dat men in hun omstandigheden pleegt te maken. Een ander geval heeft zich te Breda afge speeld. Ook hier liep een paar jonge menschen te wandelen. Zij waren reeds eenigen tijd ge trouwd en de eerste spruit, een kindje van on geveer een jaar, zat op moeders arm. Rijk was dit jonge paar in het geheel niet, zelfs niet wat men noemt bemiddeld; toch wilden zij van hun gering bezit een kleinigheid beschikbaar stellen voor Winterhulp Nederland. Zij wisten te offe ren voor hun minderbedeelde landgenooten en wie zal hun kwalijk nemen, dat zij hierbij tevens hoopten op een prijs uit de loterij. En wer kelijk, het geluk was met hen; bij openen bleek, dat ook op hun lot f 500,zou worden uitbetaald. Dit zijn slechts enkele gevallen uit de vele. Verder deelde de leiding van Winterhulp Ne derland mede, dat de directie van een der groote fabrieken in het Zuiden des land een zeer na volgenswaardig voorbeeld heeft gesteld. Zij heeft n.l. voor alle leden van het personeel een lot gekocht. Dezer dagen zullen de loten aan de menschen worden uitgedeeld. We zullen hopen, dat hier vele prijzen zullen vallen. Ten overvloede willen wij er nogmaals pp wijzen, dat de kleinere prijzen onmiddellijk door den lotenverkooper worden uitbetaald, de hoogere prijzen moet men aan de kantoreji komen halen. Het aanlokkelijke van deze loterij is, dat men niet behoeft te wachten op de trek king. Men heeft dus geen kans te vergeten dat men nog ergens een lot heeft slingeren. JVien koopt zijn lot en men weet onmiddellijk waar men aan toe is. Trekt men een niet, welnu, dan heeft men een goede daad gedaan. Het geld is voor Winterhulp Nederland, die er de minderbedeelde landgenooten mee steunt. Trekt men een prijs, des te aangenamer, maar vergeet in dit geval de armen niet. Nog Ègt driekwart millioen gulden aan prijzen te wach ten. Ieder die een lot koopt heeft kans op een prfjs. Overal komt men de verkoopers van de loten tegen. Zij loopen op straat, zij zitten in hun kiosken. Men hoeft ze niet te zoeken. Koopt dus loten, wint ge een prijs, ge krijgt on middellijk uitbetaald. Koopt dus loten, ge hebt kans op een prijs en helpt Uw noodlijdende landgenooten. Loopt de verkoopers niet voorbij, maar koopt. Een waarschuwing aan alle Nederlanders De bevelhebber der Weermacht in Neder land, generaal der vliegers, Fr. Christian sen, deelt mede: In verband met de talrijke vijandelijke vlieg tuigen, welke in den laatsen tijd boven Neder- landsch gebied omlaag zijn geschoten, is het herhaalde malen voorgekomen, dat bij het weg voeren van de gevangen genomen Engelsche leden der bemanning de bevolking sympathie- betoogingen heeft gehouden. Dergelijke betoo gingen voor den vijand, welke vooral werden gehouden op de stations en in de straten, heb ben in ieder geval het karakter van een bru tale provocatie van de Duitsche Weeramcht De terughoudendheid, welke de Duitsche Weer macht tot nu toe in dergelijke gevallen in acht heeft genomen, schijnt door dwaze betoogerg als zwakte te worden beschouwd. De bevolking wordt derhalve hiermede nogmaals gewaar schuwd. Deze waarschuwing geschiedt omdat de weer macht thans opdracht heeft in dergelijke geval len op te treden en zoo noodig van de wapens gebruik te maken. De gevolgen moeten dan door de betoogers zelf worden gedragen. Alarmsignalen schetteren trommels roffelen commando's weerklinkenNeder landers aantreden, want dit geldt U. Europa wordt bedreigd, Christendom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bolsjewistische monster heeft het masker afgerukt. Stalin, de moordenaar, meent, dat zijn tijd gekomen is. Reeds slachtten zijn duivelsche satallieten duizenden af. In het Oosten branden steden en dorpen. De hel is losgebroken en alle krachten moeten worden ingespannen ten einde de gevaren te keeren en het Sovjet monster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier dc signalen, roffelen dc trommels en klinken dc com mando's. Daarom wordt ook van U ver wacht, dat U deze zult hooren, er naar zult handelen, dus Uw plicht doen en aan treden in onze gelederen. Het Vrijwilligers legioen Nederland maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het ten strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dapperen, dan zullen de vaandels wapperen boven co lonnes, samengesteld uit vastberaden kerels van ons bloed. Nederlanders zullen het zijn, die samen met de heldhaftige strijders uit, alle landen van Europa den zegen zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval". Zoo zullen de couranten in het Vaderland getuigen van hun daden en gij gij zoudt daar niet bij zijn? Alarmsignalen schetteren trommels roffelen! Nederlanders, hoort gij ze niet? Toont wat gij waard zijt. Volgt het voor beeld van de duizenden, die weten wat hun plicht is en MELDT U AAN BIJ HET VRIJWIL LIGERSLEGIOEN NEDERLAND. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1