P. RIJNIERSE ZOON vercrOOTEN BALM J. F. KROONE Foto Voor walt HIEUW!! Aanvullingsbrandstof! Het Boek van de Week. Industrieën, weest zuinig met gas en electriciteit Verplichte vertooning van bepaalde films. Veenkluiten geheel droog PHILATHELISTISCH BUREAU Nederland's Wil en Werk. pasfoto's ARGDsrZn Het is nu tijd Overveen -tel:23523 de ADELAAR" HOTEL VREEBURG ZALEN VERHUUR DiiUe,Diende, Diegen, Onweer Een zorg minder en een maaltijd meer Vrijdag 25 Juli 9 4 1 Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Telethon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan Behoedt het bedrijf voor boete of afsluiting Naast de particuliere verbruikers dienen ook de industrieën te bedenken, dat het electrici- teits- en gasverbruik gerantsoeneerd is op 75 pet. Alles dient in het werk gesteld te worden om dat rantsoen niet te overschrijden Daar moet een ieder in het bedrijf zich volkomen van bewust zijn, ingenieurs, opzichters, ploegbazen tot den jongsten leerjongen toe. Allen dienen er hun uiterste aandacht aan te geven, dat geen electriciteit of gas onbenut ver bruikt wordt, om hierdoor de voorgeschreven bezuiniging te verkrijgen. Geschiedt dit niet, dan kan boete of afsluiting van den toevoer volgen. Behoedt het bedrijf hiervoor! Zorg, dat geen licht onnoodig brandt. Hoe vele malen laat men licht branden (ook overdag) in gangen en portalen, hetgeen zelfs in normale tijden overbodig is. Hoevele malen wordt het licht bij machines zoomede in kantoorlokalen niet uitgedaan in dien men bij een andere afdeeling inlichtingen moet vragen. Hoewel die reeds van belang is, kan op een voudige wijze nog belangrijk bezuinigd Worden, indien men er steeds op let, dat geen motor of machine onbelast loopt. Dit geldt voor draai-, schaaf- en fraisbanken, voor weefgetouwen, spin-machines, zagen, schaafmachines, kortom voor vrijwel alle industrieën. Naast de motor en de machine dient groote aandacht aan de ovens gegeven te worden, aan de smelt-, hardings-, gloei-, smeed-, moffel-, tempeerovens, enz. Maak geen oven te vroeg aan, controleer geregeld nauwkeurig de tem peraturen van uw ovens. Dit brengt zeker aan merkelijke besparing. Wij zouden deze adviezen kunnen uitbreiden b.v. voor zetters der dagbladen: denk om uw loodpotten! Werkt allen mede; houdt bij uw arbeid steeds in gedachte, dat de uiterste spaarzaamheid gebo den is. Slechts op die wijze spaarzaamheid gebo- voor boete of afsluiting behoeden. BESLUIT V VN Dl'. GOEDEWAAGEN blHet Verordeningenblad bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van het departement van Volksvoorlichting on Kunsten betreffende het verplichtend stellen van de vertooning van be paalde films. Dit besluit luidt als volgt: Art. 1. (1) De Secretaris-Generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten kan de ondernemers van bioscopen verplichten bepaal de films vanwege hun groote volksvoorlichtcnde, opvoedkundige of cultureele waarde te vertoonen. (2) De Secretaris-Generaal voornoemd kan hiérbij bepalen, dat dezo voorlichting geldt voor alle bios copen in Nederland dan wel voor bepaalde aan te wijzen bioscopen, en voorts nadere bepalingen vaststellen omtrent de tijdstippen der verplichte vertooning. (3) De maatregelen, bedoeld in het eerste en het tweede lid, worden in de Nederland- sche Staatscourant afgekondigd. Art. 2. (1) Hij die een verplichting, hem op gelegd krachtens het vorige artikel, geheel of ten deele niet nakomt, of niet na doet komen, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. (2) Met dezelfde straf wordt gestraft de wettige vertegenwoordiger van een rechtspersoon, aan wiens opzet of schuld het te wijten is, dat de rechtspersoon een verplichting, voortvloeiend uit het vorige artikel, niet nakomt. (3) De bij dit artikel strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op don dag zijner afkondiging. o EXAMENS Middelbare Meisjesschool „'t Kopje" te Bl'daal blVoor het eindexamen van de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal slaagden de dames: M. Aberson, S. van Aerssen Beyeren, A. P. van Beeck Vollenhoven, J. J. Duin- ker, J. H. Hamer, C. J. P. H. Keg, E. H. Kerk hoven, P. W. Kloppenburg, H. H. Kolkmeyer, G. van der Kooi, E. Kooreman, J. G. Meesters, M. E. de Moor, E. Neuerburg, H. M. Neuerburg, M. Pauw van Wieldrecht, C. W. Pronk, J. T. Smits, J. M. Storckmeyer, E. J. Strick van Linschoten, Th. F. van Styrum, E. Talsma, M. Veninga, M. de Vries, M. E. von Winning. 75 ct. p. mand, bij 20 manden f 12.50 G. A. VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL Alb. Thijmlaan 5, Telefoon Santpoort 8240 TE OVERVEEN Bloemendaalsclieweg 257 bij de Julianalaan Tel. 24419 Aan- en Verkoop van Verzamelingen ZIJLWEG 13, Aannemers-, Timmer-, Metsel-en Schildersbedrijf, OVERVEEN TELEFOON 10961 (8%—12%, 1 6). buiten Kantooruren en b.g.g. 14102 DIESEIvTRACTIE EN MOTORRIJTUIGEN BELASTING De Persdienst van den B.B.N. meldt: Daar door de oorlogsomstandigheden diesel- en gasolie practisch niet meer verkrijgbaar zijn, werden geslaagde proeven genomen, om in een die selmotor andere brandstoffen te gebruiken. In de praktijk wordt thans tot voldoening van de gebruikers een mengsel aangewend, samenge steld uit 90 a 95% benzine en 5 a 10% smeerolie, welk mengsel, zooals bekend, ook in tweetact mo toren wordt gebezigd. Nu was in verband hiermede de vraag gerezen, of dieselwagens op deze wijze voortgedreven nog in de termen zouden vallen voor de verhoogde mo torrijtuigenbelasting, welke voor dieseltractie, vol gens art. 3a van de Motorrijtuigenbelastingwet ge heven wordt. Op een door den Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) te dezer zake aan den Se cretaris-Generaal van het Departement van Fi nanciën gericht verzoekschrift werd inmiddels be richt ontvangen, dat de toepassing van art. 3a der Motorrijtuigenbelastingwet en art. II, lid 2, van de Wet van 27 April 1939, achterwege kon blij ven ten aanzien van dieselauto's, welke zijn inge richt om te worden voortbewogen op andere me chanische wijze, dan door een uitsluitend aan ben zine ontleende kracht, zoolang niet blijkt, dat zij anders worden aangedreven dan door een meng sel van benzine en niet meer dan 10% smeerolie. De in verband met vorenstaande eventueel te veel betaalde motorrijtuigenbelasting kan, indien daartoe eou verzoek wordt ingediend, van 1 Au gustus a.s. af worden gerestitueerd. Bij een derge lijke teruggave zullen zoo noodig de desbetreffen de beldstingkaartcn worden ingetrokken en nieu we belastingkaarten, waarop het verminderde be lastingbedrag is vermeld, worden afgegeven. EEN BOEK VOOR EN DOOR HET NEDERLANDSCHE VOLK „Dit boek is eigenlijk een werk, dat het Ne- derlandsche volk zelf geschreven heeft; het epos van zijn prestaties op feestelijk en materi eel gebied in de laatste 20 jaren." Dat vermeld de omslag, en, wat niet altijd van opschriften op boekomslagen gezegd kan worden: het is waar! Dat schrijven door het Nederlandsche volk is uiteraard figuurlijk bedoeld, al werkten er heel wat deskundigen mede. Die worden niet met name genoemd, maar kennisname van den inhoud, en de wetenschap dat het een uitgave is van W. de Haan N.V. te Utrecht, zijn er borg voor. Wat behelst dit bijna 300 bladzijden tellende boek nu? Het begint met een hoofdstuk over de uit voering van waterstaatswerken in Nederland van 19201940, onder den titel: „Het water: Nederland's vijand, Nederland's vriend". Daarbij sluit aan .hoofdstuk twee over de drooglegging der Zuiderzee en het in cultuur Het boek van de week: NEDERLANÖ'S WIL EN DANK Uitgave W. de Haan N.V., Utrecht. (Geb. f 3.25). brengen en de opbouw der Zuiderzeepolders. Dan volgen landbouw, tuinbouw, veeteelt, zuivelbereiding, visscherij, mijnbouw, hoogoven- bedrijf, electriciteit, gas, waterleiding en ver schillende industrieën. Het verkeer, wereldverkeer zoowel als bin nenvaart en wegenaanleg, de uitvoering van vele sociale wetten, woningbouw, onderwijs, ziekte- en drankbestrijding, waardevolle hoofd stukken over kunst en wetenschap en belang wekkende hoofdstukken over onze beide Indien volgen. Tenslotte is er een hoofdstuk met uitsluitend cijfers over de volksprestaties. Geweldig veel materiaal is op onderhoudende wijze in dit werk vereenigd. Vele uitstekende foto's verluchten den tekst In den boekhandel is „Nederland's Wil en Werk" nog verkrijgbaar. De uitgever heeft van de geheele oplaag niets meer voorradig. Het is een boek om nü te lezen en om er af en toe op terug te komen, niet omdat het een boeiende roman is, maar het geeft prestaties weer, die evenzeer imponeeren als verheugen. EXAMENS HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE blVoor het voorexamen van het Ned. Ge nootschap voor Heilgymnastiek en Massage zijn geslaagd de dames mej. M. L. J. Holdert, mej. L. E. Lantzius, beiden te Heemstede; mej. M. Koetse, mej, R. Timmermans, beiden te Aerden- hout. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK blMej. E. J. Alphenaar, Bloemendaal, slaagde dezer dagen voor het Staatsexamen L.O. piano. IDENTITE1TSBE VIJZEN 3 stuks 50 ceni 6 stuxs 75 cent FOTO SCHERPENHUIJZEN STATEN BOLWERK 6 - TEL. 18256 - HAARLEM DE INMAAK VAN VRUCHTENSAP EN VRUCHTENMOES Het fruit heeft dit jaar eenigen tijd op zich laten wachten, doch nu zijn de aardbeien er weer en de kersen en bessen beginnen te komen. Binnenkort is het oogenbljk aangebroken, dat men tot de inmaak van vruchten kan overgaan. Ondanks het extra suikerrantsoen zal niet iedere huisvrouw suiker aan de inmaak willen besteden. Dit is ook volstrekt niet noodig; er zijn verschillende methoden, waarbij*°de vruch ten zonder suiker ingemaakt kunnen worden, zoodat men niet ineens een groote hoeveelheid van zijn suikerrantsoen behoeft te gebruiken. Wanneer men na verloop van tijd net sap of moes in een pudding, saus of drank verwerkt, kan wat suiker naar smaak toegevoegd worden. RECEPTEN: Frambozenpurée. Benoodigdheden voor de inmaak: eenige flesschen met bijpassende kurken; een pan of ketel met treef, rooster of vischplaat. De frambozen fijn maken, zoo snel mogelijk gaar koken en door een zeef wrijven. De goed schoongemaakte flesschen met het moes vullen en de uitgekookte kurken er schuin op zetten. De flesschen in de pan plaatsen met water, dat niet warmer is dan de flesschen. Het water aan de kook brengen en het moes gedurende 25 minuten steriliseeren. De flesschen uit de pan nemen en met de kurken afsluiten. De kurken snijden en in ge smolten lak of kaarsvet dompelen, Bessensap (pl.m. 3/4 liter). Een kg, bessen met een kleine hoeveelheid water op zetten, bijna aan de kook brengen en warm houden, totdat er voldoende sap is uitge treden. De bessen niet langer verwarmen dan noodig is. De massa op een doek of een vergiet laten uitlekken. De flesschen zéér goed schoonmaken en met uitgekookt water na spoelen; de kur ken uitkoken. Het bessensap doorkoken en de flesschen ermee vullen, De kurken in de flesschen druk ken en in gesmolten lak of kaarsvet dompelen. Voor degenen, die wel suiker voor de inmaak willen gebruiken, laten wij een limonaderecept volgen: Aardbeien-limonadestroop. Een liter aardbeiensap (van ruim 1 1/4 kg. aardbeien), l'/s kg. suiker, 50 gram citroen zuur. De aardbeien kneuzen en verwarmen, maar niet laten koken. Wanneer er voldoende sap uitgetreden is, de massa door een doek of paar- denharenzeef laten uitlekken. De suiker bij het aardbeiensap voegen. Het citroenzuur in een weinig warm water op lossen en af laten koelen. Het aardbeiensap even doorkoken, afschuimen en koud laten worden. De koude citroenzuurep lossing bij het volledig afgekoelde aardbeiensap voegen Hoe vervangen we op doelmatige wijze het vleesch in ons middag maal? Het vleesch heeft tweeërlei beteekenis voor onze voeding: het kan voorzien in een gedeelte van onze dagelijksche eiwitbehoefte en het bezit een zekere genotswaarde. Wil men het thans ontbrekende vleesch op doelmatige wijze vervangen, dan zal men met die beide factoren rekening moeten houden. Voor de practijk komt dat hierop neer, dat men ter vervanging van vleesch. levensmidde len zal kiezen, die in eiwitwaarde ongeveer er mee gelijk staan, tei'wiil deze zich bovendien zonder bezwaar samen laten gebruiken met de bestanddeelen, waaruit de maaltijd verder be staat. Visch voldoet zeer zeker aan die beide eischen. Wanneer de prijs het toelaat, zullen zoowel de zoetwatervisch, als de zeevisch in staat zijn om volkomen het vleesch te vervangen. Velen kennen alleen de gebakken visch, die wel pittig van smaak is, maar die teveel vet vraagt. Het stoven van rauwe visch is minder bekend; het is echter een betere bereiding, want er gaat niets van de voedingswaarde en van den smaak verloren. Bovendien kost het weinig brandstof. Gestoofde zeelt. (Deze bereiding is op allerlei soorten van visch toe te passen). 1 kg. zeelt (of andere visch), wat boter, peper, zout, citroensap of azijn (peterselie) en wat aardappelmeel. De visch schoonmaken, schubben, de ingewan den eruit halen en de (kop) staart en vinnen verwijderen. De visch inkerven of in stukken snijden, wasschen, zouten en in een vuurvaste schotel, braadslede of stoofpan leggen. Wat boter en water toevoegen en het geheel met citroen sap of azijn besprenkelen. De visch, onder nu en dan bedruipen, gaar stoven. Stooftijd plm. 20 min. Na 10 min. de visch keeren. Voor het opdoen het vocht met wat aardappel meel binden (en de schotel afmaken met fijn gehakte peterselie). Als de visch in den, oven bereid wordt, behoeft ze niet gekeerd te worden en kan ze met wat paneermeel bestrooid worden. Gekookte brasem, blei, bliek en voorn met mosterdsaus. 1 kg. brasem of voorn, 10 gr. zout, Vs liter water, liter' taptemelk, 50 gr. bloem (wat boter), 1 eetlepel mosterd (ui, peterselie, thijm, laurier, wortel). De visch schoonmaken, wasschen en aan de rugzijde zéér diep inkerven op afstanden van plm. '/4 cm. Het water aan de kook brengen met wat azijn, het zout en de kruiden en de visch daar in gedurende 4 a 8 min. gaar koken. Voor de saus het vischwater met de taptemelk vermengen en met de aangemengde bloem bin den (wat boter toevoegen). Daarna op smaak af-^ken met plm. 1 lepel mosterd. Ze krijgen dan voor U meer waarde en oogsten 'n ieders bewondering. Bloemend weg 277, Overveen, Tel. 16012 om uw rijwiel eens in- en uitwendig te laten schoonmaken. Wij maken 'm weer als Kerkplein 16 Tel. 222/1 Bloemendaal een sigaar van Paarlberg smaakt altijd! Probeert het maar eens. Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalsclieweg 119, hoek Dr D. Bakkerlaan, Telefoon 22(128. AFSCHEID MEJ. W. C. VOS ov— Zaterdagmiddag j.l. heeft in de gymnas tiekzaal van de Julianaschool te Overveen mej. W. C. Vos, die sinds' de opening aan deze school verbonden was, wegens haar huwelijk afscheid genomen. In den loop van den middag werd ze resp. toegesproken door het hoofd der school, den heer W. R. Jansen, mede namens de col lega's, door den heer L, Janse, voorzitter van de Oudercommissie en door mevr. Van Engen, namens de ouders der oud-leerlingen. Allen brachten haar dank voor haar arbeid en prezen haar werklust en levensblijheid. Door haar op gewekt karakter bracht ze zon en vreugde in school. De verschillende sprekers lieten hun toespraak vergezeld gaan van fraaie geschenken. Het verdere deel van den middag werd gevuld met muziek, tooneel en dans. Buitengewoon in den smaak vielen de kabouterspelen van de kleuters. De tooneelstukjes der oudere leerlin gen, n.l. „De muzikale terechtstelling" en „Hoe Jan Klaassen den zieken Koning beter maakte", hadden niet minder succes. De kinderen leefden intens mee, wat niet te verwonderen was, daar er uiterst vlot en'natuurlijk gespeeld werd. Ver der droegen de sierlijk uitgevoerde dansjes van de meisjes der middenklassen en de soli op piano cn accordeon er zeer toe bij om dezen middag voor allen, en in het bijzonder voor de schei dende onderwijzeres, tot een onvergetelijken te maken. Zij nog vermeld, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal vertegenwoordigd was door den heer S. Huyninck, chef van de afdeeling onderwijs. JJUITSCHERS, Noren. Finnen, Denen, Slo- waken, Hongaren. Roemenen, Italianen en Spanjaarden strjden gemeenschappelijk tegen het Bolsjewisme den vijand van de wereld WAAR BLU'tJT NEDERLAND? Nederlanders, meidt U aan voer de Waffen S.S bij het Bureau Nordwest. Den Haag Stadhouderslaan 132 met in te schakelen. Telef. 23280 (3 lijnen)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2