L C. HAAN P. RIJNIERSE ZOON POPPENSPEL HET NOORDZEEKANAAL EEN GIGANTISCH WERK UIT DE TACHTIGER JAREN HALT! J. F. KROONE Foto Voorwalt Het Boek van de Week YRIJWILI N EGIOEN Vrijdag: 9 li?. 19 4Ï COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 Eet-, Zit- en Slaap kamer-ameublementen i PHILATHELISTISCH BUREAU ZIJL WEG 13- Aannemers-, Timmer-, Metsel-en Schidersbedrijf-OVERVEEN Telefoon 10961 <8% 12%, 1 6). buiten kantooruren en b.g.g. 14103 Aanleg duurde bijna 12 jaren Sneeuwwitje en de 7 Dwergen op Zaterdag 9 Augustus a.s., 2% uur, in Hotel „Vreeburg" Een Knalmiddag voor de kinderen Entree20en 40ct. Piaatsbespr.lOct. HOE LANG BELICHTEN ftRSDsyZn Vacaniie Overveen -teu 23523 Vaeantie, Vacantia Wat et is aan oisch Keelt BALM gewis I Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Te'efoon 14423 Woonplaats: Oranje JVassauIaan G, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan WAT VIND IK IN SLOOT EN PLAS? Hot is nog slechts kort geleden, dat wij een boekje over de natuur als het boek van de week behandelden en nu komen we alweer met iets dergelijks. Hopelijk vindt U dat niet erg, en anders zal aanschaffing van het boekje „Wat vind ik in sloot en plas?" mogelijke ergernis zeker wegnemen. Het vorige natuurboekje „Wist U dat?" be handelde 24 biologische vraagstukken en was van de hand van den heer J. W. Wichers, leer- aar aan het Kennemer Lyceum te Overveen. „Wat vind ik in sloot en plas?", de titel zegt het reeds, is meer over een speciaal onderdeel van het groote gebied der natuur geschreven, door dr. W. J. Prud'homme van Reine, leeraar aan het Lyceum te Zaandam. Met vele van zijn leerlingen zal dr. Prud'hom me de liefhebberij gemeen hebben (en aan de Zaan bestaat daartoe uiteraard veel gelegenheid) om zooals het heet „in de slootjes en de prut te struinen en te klieteren". Gelukkig behoeft de studie van wat er leeft in sloot en plas niet tot de Zaan beperkt te blijven. Ook het betrekkelijk waterarme Kennemer- land bergt in en om haar beekjes, slooten, plas sen en vaak 's zomers opdrogende plasjes veel opmerkingswaardigs. En in Kennemerland heeft men het voordeel, gemakkelijk de duinterreinen èn het poldergebied te kunnen bereiken en zoo heeft men daar vele kansen op het vinden van de grootste variatie in de naaste omgeving. Dr. Prud'homme beperkt zich niet tot de Zaan streek, maar noemt terecht zijn werk „Excursie boekje voor het zoete en brakke water". Denkt men bij den titel van het boekje aller eerst aan wat er aan insecten, visschgp, slakken en planten in het water leeft, dr. Prud'homme blijft daar niet hij, maar behandelt ook de oeverplanten, de vogels en de zoogdieren. Alles wat in, op en bij het water leeft is in dit boekje vermeld, reptielen en amphibieën, schaal- en weekdieren, mosdiertjes, wormen, sponzen, wieren enz. Hoe is het mogelijk, dit alles in 150 bladzijden WAT VIND IK IN SLOOT EN PLAS? doer Dr. W. J. Prnd'homme van Reine. (Geb. f 2.60). te behandelen, zóó, dat er toch een duidelijk boekje is ontstaan? Daar is de schrijver buiten gewoon goed in geslaagd. Elke plant en ieder dier wordt kort en duidelijk omschreven en keu rige afbeeldingen van L. P. Pouderoyen en Jos. Rutirig doen de rest. Zoo is een bijzonder goed geheel verkregen, dat den natuurliefhebber met vreugde vervult en anderen tot waarneming zal aansporen. Voor de opgroeiende jeugd is het een fijn bezit en de ouderen zullen er van medegenieten. In het voorwoord zegt de schrijver o.a.: „Om U behulpzaam te zijn bij het leeren ken nen van de namen van planten, dieren enz. heb- gefcen wij veel daarvan in dit boekje samenge bracht. Natuurlijk is de naam van een bepaald organisme niet het voornaamste, maar het is toch een middel om met anderen er over te kunnen praten, waarnemingen over voorkomen en le venswijze te kunnen uitwisselen en na te gaan, wat er in de litteratuur over is geschreven. Daarom wil dit boekje U alleen helpen, op ge makkelijke wijze den naam te weten te komen van datgene, wat U vond. Het aantal soorten is groot, zoodat niet alles kon worden opgenomen, maar toch meenen wij wel, dat, tenzijU een speciale studie er van maakt, U niet veel in het water zult aantreffen, waarvan D met behulp van dit boekje geen naam zoudt kunnen vinden." Tot zoover dr. Prud'homme. Wij kunnen dat na lezing van harte onderschrijven. „Wat vind ik in sloot en plas?" is een handig en goed boekje. Wie de vele fraaie en grillig gevormde water bewoners in een aquarium houdt of langs sloot en plas bestudeert, heeft hier een afdoenden gids. W J. Thieme en Cie te Zutphen verzorgde zoowel de uitgave als den druk op keurige wijze. Zeer veel geteekende en een achttal gekleurde platen en een fleurige omslag van een over waterlelies stappend waterhoen vermeerderen de waarde van dit boek. J. H. VAN DER SCHOOR. TE OVERVEEN Bloemendaalschewtg 257 bi] de Jullanalaan Tel. 24419 Aas- es Verkoop van Verzanjelingen Het Noordzeekanaal, de moderne wa terweg tnsschen Amsterdam en de Noordzee, mag terecht worden aangeduid als een gigan tisch werk nit de tachtiger jaren. Bijna 12 jaar lang hebben vele honderden arbeiders ge werkt om dit voor dien tijd waarlijk grootsche plan tot stand te brengen. Toen Koning Wil lem m op 2 November 1876 het kanaal open de, was het met reden een dag van vreugde, in het hijzonder voor de hoofdstads des lands. Naast Rotterdam, dat tien jaren tevoren zijn Waterweg naar den Hoek van Holland had gekre gen, telde Amsterdam weer mee ln de rij van we reldhavensteden. De plannen tot doorgraving van de duinen op de plaats waar thans IJmuiden ligt, dateeren van drie eeuwen her. Reeds in 1634 publiceerde de waterbouwkundige Jan Dou een plan tot doorgra ving van Holland-op-zijn-smalst. Na nauwkeurige berekeningen was deze vèr vooruitziende landge noot tot de slotsom gekomen, dat het graven van een kanaal van het Wijkermeer naar de kust geen gevaar zou opleveren voor de duinstrook. Toch schrikte men er van terug. De overheid achtte de verbreking van de duinenreeks een experiment, dat niet te verantwoorden was. Bovendien sprak in dien tijd de behoefte niet zoo sterk. Holland-op-zijn-smalst heette de duinstreek bij het dorp Velsen. Zoo was het inderdaad. Tal van melen in het gebied ten Westen van de Zuiderzee kust waren nog niet drooggelegd. Het Haarlem mermeer bestond en het IJ en het Wijkermeer. Bij Velsen nu kwam het merengebied het dichtst bij de duinenreeks, die een natuurlijke en veilige beschutting vormden voor het behoud van het lage land daarachter. De doorgraving volgens het plan van Jan Dou zou dus slechts een kanaal van enkele kilometers lengte hebben beteekend. Er ls evenwel nooit iets van gekomen. Weer oen plan in het vergeetboek. Langer dan een eeuw daarna, in 1772, kwam Chr; Bunings op de geniale gedachte het IJ beoosten Amsterdam af te sluiten en tegelijkertijd de dui nen bij Velsen door te graven. Hij bleek een be teren kijk op de ontwikkeling der scheepvaart te hebben dan de reeders en kooplui van Amsterdam, die zich tegen, dit plan hevig verzetten. Zoolang Amsterdam bestond was de open verbinding van het IJ met de Zuiderzee de poort geweest, die toe- ang gaf tot alle wereldzeeën. Die poort te sluiten, zoo meende men, was Amsterdam den genadeslag toebrengen. Het IJ bleef open en de duinenreeks gesloten. Ook dit plan geraakte in de vergetelheid. Opnieuw zou het geruimen tijd duren, alvorens de scheepvaartweg van Amsterdam naar de zee een brandend vraagstuk werd. Het was Koning Willem I, die met het oog op het steeds ondieper worden van het IJ uitzag naar middelen om Am sterdam zijn roem als haven- en koopstad te doen behouden. Ook hij dacht aan een doorgraving; zijn raadslieden brachten den Koning van zijn voor nemen af met het oog ophooge kosten! Het bleef ondertusschen niet bij plannen-op- papier. De grootere diepgang der zeeschepen maak te het werkelijk noodig iets te doen ten behoeve van de scheepvaart op Amsterdam. Dit gebeurde tenslotte in den aanleg van het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal van Amsterdam naar Den Hel der. Voor dat oogenblik was het een goede oplos sing. Het leidde de aandacht van een recht- streeksch kanaal naar de zee volkomen af. Dit kanaal zou spoediger dan men wellicht ver wacht had zijn grootheid verliezen. De stoomma chine deed haar intrede, ook in de scheepvaart wereld. Zij maakte het mogelijk grootere schepen te bouwen dan waarvan men de mogelijkheid ooit verondersteld had. Nög was de eerste helft der negentiende eeuw niet verstreken of wederom gin gen er stemmen op, die de geschiedenis wordt eentonig vroegen om afsluiting van het IJ en doorgraving van de duinen bij Velsen. Het waren de heeren Faddegon en Kloppenburg, die onder tusschen nog een stap verder gingen door in hun plan ook op te nemen dedroogmaking van de Zuiderzee. Eindelijk een daadwerkelijke stap. Spoedig daarop kwam de luitenant der genie W. A. Froger met een ontwerp-Noordzeekanaal, dat de toenmalige autoriteiten al niet meer als lou ter een stoute fantasie beschouwden. Het gemeen tebestuur van Amsterdam immers benoemde een commissie, die tot taak had te onderzoeken of het plan van den heer Froger voor verwezenlijking vatbaar was. Deze commissie kwam tot de con clusie, dat de uitvoering van zulk een werk groote moeilijkheden met zich zou brengen, maar dat het niettemin moest worden beschouwd als een uit voerbaar ontwerp. Zij voegde hieraan toe, dat het kanaal zou moeten aangelegd worden langs den Zuidelijken oever van het toen nog niet ingepol derde IJ bewesten Amsterdam. Dit was de eerste stap in de goede richting. De tweede was een prijsvraag, die in 1853 werd uitgeschreven. Op de vraag een rechtstreekschen scheepvaartweg van Amsterdam naar de Noord zee te ontwerpen, kwamen.tien antwoorden ln» Geen daarvan voldeed echter aan de te stellen eisehen. Ongeveer ter zelfder tijd evenwel bestudeerden twee Engelsche ingenieurs, de, heeren B. W. Cro- ker en C. Burn, hetzelfde ontwerp. Zij boden hun ontwerpvaan een groep kapitaalkrachtige perso nen aan/ te weten de heeren J. G. Jager, jhr. C. Hartsen en mr. J. van Lennep. Deze heeren vroe- VOOR GÓEDE EN ACCURATE BEDfENING DROGISTE R IJ „DE ADELAAR'' ROLLANDSLAAN 57 j' TELEFOON 19806 gen concessie voor den aanleg van een kanaal van Amsterdam naar de Noordzeekust bij Velsen. Sub sidie verlangden zij niet, want in hun ontwerp was tevens opgenomen de droogmaking van de me ren tusschen beide genoemde plaatsen. Men meen de met de opbrengst van den verkoop der cultuur gronden de kosten te kunnen goedmaken. Concessie verleend. Na rijp beraad werd, de concessie verleend. On dertusschen was van de aanvragers alleen de heer Jager overgebleven. Deze aanvaardde de vergun ning toen op voorwaarde, dat de Staat het derde gedeelte van het benoodigde kapitaal in de onder neming zou steken. De regeering bleek daartoe niet bereid. Zoo strandde ook dit plan. De gemeente Amsterdam ging er zich toen voor spannen. Zij deed. een ontwerp maken, dat opge bouwd was uit elementen zoowel van het plan- Froger als van het plan der beide Engelschcn. De regeering keurde dit goed. Er werd concessie tot den aanleg verleend aap de N.V. De Amsterdam- sche Kanaal-Maatschappij, in welke onderneming de bovengenoemde heer Jager een groote rol speelde. Weldra werd het ontwerp op papier nader uit gewerkt, zoodat men reeds op 8 Maart 1865 aan de Breesaap bij Velsen met het graafwerk kon be ginnen. Tot de werken behoorende bij den aanleg van het Noordzeekanaal, moet ook gerekend worden de bouw van den dam en de Oranjesluizen bij Schellingwoude, noodig voor het behoud van een laag peil op het kanaal en het IJ. Vermelden wij ook, dat er aanvankelijk een voornemen heeft be staan om do spoorwegverbinding van Amsterdam met Noord-Holland boven het IJ te leiden over dien dijk bij Schellingwoude. Het is er, naar men weet, nooit van gekomen. Na elf jaar en acht maanden graven en bouwen kon op 2 November het kanaal met groote fees telijkheden, waarbij de aanwezigheid van den Ko ning het hoogtepunt vormde, in gebruik genomen worden. Het was bij die gelegenheid, dat Koning Willem III de historische woorden sprak, terwijl hij. een buiging maakte en ik doop deze plaats IJmuiden". (IJmuiden beteekent niet anders dan „de mond van het IJ". Muiden oorspronkelijk Muda. Mutha is goed Hollandsch voor mond, rivier mond). HERMAS' VERMAARD in 6 bedrijven TELEFOON 22271 (abusievelijk werd vorige week in dit blad als datum 2 Augustus vermeld). VAN DE LEESTAFEL „VEILIG INMAKEN MET NEZO" De N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie te Boekelo heeft een handig boekske het licht doen zien, waarin mej. Corri H. Dijk- sterhuis, leerares Koken en Voedingsleer, schrijft over het onderwerp „Veilig inmaken met Nezo". In beknopten, maar overzichtelijken vorm wor den talrijke nuttige wenken gegeven aan hen die voor den a.s. winter hun voorraadkast willen vullen en de beproefde inmaakmethode daarbij willen toepassen. Verschillende huisvrouwen geven daarbij als haar meening te kermen.dat Nezo: NEderlandsch ZOut door zijn zuiverheid een bijzonder goed hulpmidel is om de houd baarheid van de winterkost te bewerkstelligen Een goede belichtings meter is onmisbaar voor het verkrijgen van de beste foto-resultaten. Bloemend weg 277, Overveen, Tel. 16012 Wilt U op Uw fiets tochtjes dubbïl genieten Laat dan Uw rijwiel voor de reis door ons inspec teren. RIJWIELEN TE HUUR o heerlijke tijdmits ge, voorzien van sigaren van Sigarenmagazijn Paarlberg er op uitgetrokken zijt! Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 2262S. Na jarenlange voorbereidingen, na stelsel matige ondermijning, na een tijdperk van on afgebroken cellenbouw, dachten Stalln en zijn satalieten eindelijk tot den aanval op Europa te kunnen overgaan, maarde Duitsche legers hebben de bolsjewistische hórden een donderend halt toegeroepen. Niet alleen hebben de beschermers van het nieuw-e Europa den aanval verijdeld, maar on middellijk zijn zij tot den tegenaanval over gegaan. Zij hebben de verraste millioenenlegers te ruggedrongen, omsingeld en vernietigd, ge heel© pantserdivisies teruggeworpen, luchtvlo ten vernietigd, vestingen en bunkerstellingcn .bestormd en genomen, machtige linies opge rold. Een donderend halt was het antwoord op de brutale provocaties van de gewetenlooze bandieten uit Moskou. Eu dit antwoord, don derend rollend langs duizenden kilometers front uit de metalen monden van de kanonnen en stuka's der Duitsche weermacht, heeft alle landen in Europa wakker geschud. In al deze landen staan mannen op, die be grijpen dat ook zij een taak te vervullen heb ben. Overal wrorden vrijwilligerslegioenen op gericht. Overal maken de besten zich gereed de eer van hun land hoog te houden. In Nederland is het luitenant-generaal H. A. Seyffardt, die het Nederiandsche volk te wapen roept en zijn stem wordt gehoord en verstaan. Ook in ons land worden de bataljons geformeerd, klinken do commando's, vertrek ken de contingenten bestaande uit vastbera den strijders. De Duitsche weermacht was het, die Stalin een dwingend „halt" toeriep. De vrijwilligers legioenen zijn het, die samen met de beste sol daten ter wereld, het bolsjewistische gevaar voor altijd zullen afwenden, die als een onover winnelijke Europccsclie macht de communis tische wereldpest zullen uitroeien. Het nieuwe Europa vecht voor zijn toe komst. Nederlandsche mannen hebben begre pen, dat het gaat om de toekomst van onze kinderen. Daarom melden zij zich en trekken ten strijde en daarom is het ook uw plicht n aan te melden bij liet „.v jiiiiginncgraclit 22, 's-Gravcnhage. Bloemendaalscheweg 60 BLOEMENDAAL Telef. 23280 (3 Hjnen)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2