Sport en Spel Bel op 25727 Salons de Coiffure A. G. G. M. GI0RGIS 8, Zn. R. HANDGRAAF DE STOFZUIGER EXPERT Vrijdag 15 Aug. 1941 BRIDGE. HONKBAL DAMRUBRIEK naar SPORTHUIS TE NUYL SCHOTERWEG 27 - TELEF. 19033 Ridderstraat 1 8 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 P. C. VAN GAART Zn. Maat-Confectie Patronen Distributie-vrije BRANDSTOFFEN Veenkluiten per 100 stuks f 7. per 500 stuks f 32.50 per 1000 stuks f 60. V oor üchtingsbur eau BRANDSTOFFENHANDEL De Spaarnestad71.V. WAS T MAAR WAAR! Heeren! 'Slofzuiger 'Defeetl' DE ARBITER k). Er is geen sport te noemen, waarbij de taak van scheidsrechter zoo dankbaar is als bij de bridgesport, maar bij geen enkele sport is die taak ook zoos veelzijdig. In de meeste gevallen moet hij de drive voorbereiden én het speelschema vaststellen, zorgen voor een foutlooze ruiling, be nevens het oog houden op een juiste wisseling der plaatsen. Voorheen bij diverse gezelligheids-drives, liet het de spelleider onverschillig hoe de spelers bij een wisseling de plaatsen innamen. Bv. bij de le wisseling ging speler A van de NZ-lijn Zuid zit ten, bij een volgende wisseling zette hij zich op de Noord-plaats. Tegenwoordig met de wiskundig uitgewerkte schema's mag dit niet meer plaats vinden, en wel in hoofdzaak om te voorkomen dat een speler zich onttrekt aan het vastgesteld^ aan tal geefbeurten of (en) om te voorkomen dat een speler zich een extra geefbeurt toe eigent. Kennis van die schema's is dus een eerste ver- eischte voor den arbiter. De meestvoorkomende schema's zijn voor le den van den N.B.B. voor zeer billijken prijs steeds verkrijgbaar bij het secretariaat van den N.B.B., Mer-yflaan 3, Den Haag. De schema's kunnen we in drie wedstrijdgroe- pen verdeelen: le groep: voor club- cn open drive's de Ho well's, Scheveninger en Nijmegenaars. 2e groep: voor team en viertallen, de Mitchell's, Howell's en viertallenschema's. 3e groep: voor wilde drive's en Parencriteriums, de zelf uitgewerkte en combinatie's van boven genoemde schema's, benevens de kwadraat en wis sel schema's van Wiegmink. Heeft de arbiter deze schema's goed in het hoofd, dan moet hij zich de routine en het prin cipe eigen maken van de verschillende score- en matchpunten methodes, want iedere wedstrijd en ieder schema vergt hiervoor weer een afzonder lijke wijze. Zijn we zoo ver gevorderd dan volgt een grondige kennis van de spelregels en van alle mogelijke overtredingen die in de verschillende wedstrijden kunnen voorkomen. Dit vormt een hoofdstuk apart een zeer uit gebreid hierover een volgende maal. Oplossing van het Ciilbertson-Probleem. Z. speelt R. a. le manier: O. speelt R. 6, Z. speelt nu R. na, O. komt aan, en moet H. of K. spelen. Op H. snijdt Z. Op N.'s K. b gaat Z.'s laatste R. weg. zoodat N.'s 2 R. slagen worden. 2e manier: O. speelt R. h bij Z. speelt nu H. 10 Als O laag bijspeelt, vervolgt Z. met H. h en trekt R. 8 na, waardoor W. aankomt, die K. moet spe len. Op N.'s K. b gaat Z.'s R. v. \v<g, waardoor N.'s R. hoog zijn. Als O de eerste slag neemt volgt de 3e manier. 3e manier: O. neemt met de H. 10. Op K. of R. naspel volgt bovenstaande speelwijze, waarbij N.'s H. b, een rentreé is. Speelt O. H. na, dan maakt N.'s b een slag. Op K. b gaat Z.'s H weg, waarna Z.'s kaarten alle hoog zijn. Probleem (Culbertson) Noord S. ah10; H. geen r. 5—3—?; K. 8; West Oost S. geen S. b; r! 4; K. v6; 4; Zutd S. v; H. b—10—5; R. geen K. a—10—3; Z. is aan slag. S. Is troef. N-Z maken alle sla gen. O VEREENIGIN GSBERICHTEN Bridge Club „Haarlem Noord" Uitslagen van de le zitting der viertallen com petitie: strnfp. Team D wint van team A met 4224 59 Team B wint van team C met 6616 313 Team E wint van team H met 6029 59 Paren score: Dam. WiegminkMulder 08 H.H. Schreuderv. d. Aakster 57% H.H. Maasv. d. Poll 53 H.H. Steenkistv. Delden 53 H.H. GansP. Heimei 49 H.H. ScheelijgsSmit 48% H.H. Hogenslagv. Bakkum 41% H.H. Gebr. Strengers 97% H.H. ToesetPiggo 37 H.H. Risde Groot 36% H.H. Mulder—Wiegmink 32% Fam. Geerlings 32 H.H.C. NIEUWS Ondanks het feit dat tengevolge van de vacanties de H.H.C.-teams nogal onvolledig uit kwamen, zijn de verrichtingen van de diverse negentallen niet onbevredigend te noemen. Het eerste team speelde in Amsterdam tegen Quick met 8—8 gelijk. Niet alleen dat ze door dit gelijke spel zich zelf veilig hebben gesteld, doch tevens laten ze nu nog Aax, Schoten en Quick onder zich. Na het teleurstellende hegin van het seizoen heeft het le team zich dus aardig hersteld. Het 2e team won met 1912 van E.H.S., terwijl het 3e Zaterdags de thuiswedstrijd tegen H.D.M. wel met 2119 won, doch de wedstrijd in Den Haag tegen denzelfden tegenstander met niet minder dan 359 verloor. Het 4e kwam ook tweemaal in het veld. Hoewel ze tegen T.Y.B.B. II met 17—12 verloren, herstelden ze zich weer aardig, door de wedstrijd tegen E-D-O. V met 10—7 te winnen. Het Ve speelde een buitengewoon span nende wedstrijd tegen Schoten V, Slechts op het laatste moment kon het winnende punt ge scoord worden. Nu bleef H.H.C. V door dezen belangrijken wedstrijd te winnen de leiding in zijn afdeeling behouden. Volhouden maar H.H.C. V. Zondagmorgen speelt het eersta negental tegen Haarlem I. Vanzelfsprekend zal H.H.C. er een eer in stel len van de kampioenen van hun afdeeling te winnen, temeer daar de eerste ontmoeting ook reeds in een H.H.C.-zege eindigde. Haarlem daarentegen zal echter graag revanche nemen voor de 43 nederlaag, zoodat het duel De Mon Pijnakker interessant belooft te worden. Het lie ontvangt 's middags het Amsterdamsche Kruisster. Normaal gesproken moet het lie dezen wedstrijd winnen. Van den wedstrijd van het Ve tegen E.D.O. IV verwachten we niet anders dan een overwin ning voor Mantz c.s. De junioren zijn wel in staat om vriendschap pelijke wedstrijden te winnen, doch voor de competitie vlot het niet zoo erg. Nu ging E.H.S. weer door een overwinning op de H.H.C.-jeugd met de puntjes naar huis. Maandagavond komen de Haarlem-junioren op bezoek. Jongens, doe je best om een zoo gun stig mogelijk resultaat te behalen. Voor chique en flatteuse Coif- COR BOS fures. Meerm. Nabonaal bekr. Groote Houtstraat 71rood. (Ingang Gedempte Oude Gracht), Telefoon 19157. In Damstudies en Analyses van Springer en De Jongh vonden wij onderstaande aardige lok- zet: Zwart'. 3—12—13—14—16—18—19—23— 24—25—29. Wit: 26—27—28—32—33—34—35 —38404245. Wit, aan zet zijnde, speelde: 2621! Waarop Zwart de partij dacht te win nen met de volgende slagzet: (1822) 27 X 20 (16 X 27) 32X 21 (23 X43) 34 X 14 (25 X 15) met schiinbaar gewonnen stand. Nu volgde echter: 42—38! (43 X32) 33 X28 (32 X23) 35—30 (25 X 34) 40X 7 en zwart staat verloren! Ook de volgende lokzet is zeer mooi: S. Heere. waarden (uit „Het Damspel in zijn aantrekke lijksten vorm" van P. D. de Graaf). Zwart: 11 13—17—20—22—23. Wit: 30—36—38—41—44 —48. Wit speelt 3631! Nu kan zwart oogenschijn- lijk dam- of schijfwinst forceeren als volgt: (20—25) (speelt Wit nu 30—24 dan 23—29 2227 met dam). Wit speelt echter: 31—^27 (22X31 verpl.41—37 (31 X33) 44—39 (25X43, meerslag) 48 X 8 en wint! Goede oplossingen ontvangen van de volgende heeren: Bakhuys, De Kort, Kok, Zuiderduyn, Valk en H. Janssen no. 5, 6, 7, Buyck en J Janssen (5 4- 6). Op verzoek brengen wij U deze week een probleem waarvan de oplossing tamelijk lastig te vinden is en dus op deze regenachtige dagen naar wij hopen, een aangename tijdpasseering geeft. ZWART Ook ooot Uw Dacaniie Dubbele Fietstasschen, Broodtasschen Aluminium Kampecrartikelen. Heden weer Kampeerbroeken, Kinder en Dames-Strandpantalons. SCHOORSTEENVEGER! W> wm. W, WA WIT P r o b 1 e e m no. 10: Zwart 7 schijven op: 8910151828 en een dam op 7. Wit 11 schijven op: 1724273437383940 46—47—48. Wit speelt en wint! Alle correspondentie aan W. Dinkgreve, Gla- diolenstraat 19, Santpoort. Woninginrichting, Behangers en Stoffeerders Koediefslaan. hoek Heerenweg, HEEMSTEDE TELEFOON 18 1.S5 OPGERICHT ANNO 1848 DROOG ZEER GOEDE KWALITEIT Als aanvullings-brandstof voor KACHEL EN CENTRALE VERWARMING zjjn de» „veenkluiten" verre te verkiezen boven brandhout. De prijs is: Levering, ook van reeds bestelden, 2e helft Augustus Model 110. Conf. Maat 42 en 44. Bovenwijdte 96 en 104. Ben. stof 4 a 4.50 M. a 0.70 a 0.80 M. breed. Model 110 is een linnen japon en zeer sportief. Sluit voor met voorslag en knoopen Het kraag je is achter opstaand en afzonderlijk opgezet. De mouw is van onder aangesloten en boven met plooien. Bovenstaande patronen zijn a 0,50 verkrijg baar aan ons bureau, Korte Kleverlaan 68,i Bloemendaal en Mode-Academie „Erkava", Gr. Houtstraat 3rd., ingang Spekstraat, Haarlem. ook een weinig surrogaat van deze kruiden ge bruikt worden). De pruimen wasschen, met een roestvrije vork gaatjes in deze schil prikken. De azijn met de kruiden en de suiker koken, het vocht na af koeling over de vruchten gieten en deze zoo eenige dagen laten staan, onder af en toe roeren. De vruchten daarna zoolang in het vocht tot dat ze juist gaar zijn (oppassen voor te gaah worden). De vruchten in een schoongemaakte flesch of pot doen en de azijn nog even inkoken tot een dunne stroop, deze over de vruchten gieten en de flesch of pot met een vochtig per kament- of cellophaanpapier afsluiten. Op de zelfde wijze kan men ook zoetzuur maken van: bergamotperen, tomaten, enz. WAT KUNNEN WIJ DOEN MET AFGE VALLEN EN MINDER MOOI FRUIT? Wie zelf een tuin of tuintje bezit, waarin onder meer ook vruchtboomen staan, weet mee te praten van de groote hoeveelheid vruchten, die ieder jaar afvallen alvorens tot x-ijpheid te zijn gekomen. Het eene jaar is het meer, het andere jaar minder, al naar gelang het meer of minder hard waait. Vooral na een flinken zomerstorm, kan er heel wat half rijp fruit onder de boomen liggen. Jammer! Inderdaad, maar waardeloos is dit fruit geenszins. Van deze vruchten, waarvan een gedeelte ook nog vaak aangestoken is, kan men heerlijke jam, gelei enz. maken. Hier onder volgen enkele recepten. Appegelei. Hiervoor heeft men noodig onrijpe, zure appels en suiker. De appels wasschen, van de rotte plekken ont doen, in vieren snijden (schil en klokhuis niet verwijderen) ,en opzetten in zooveel water, dat de appels juist onder staan. De appels ongeveer 20 minuten op een zacht vuur tegen de kook aanhouden. Vervolgens de appels op een doek laten uitlekken, zonder dat er in de vruchten geroerd wordt. Het sap daarna meten, op Va liter sap 500 gr. suiker nemen. Nadat het sap even opgekookt is, deze hoeveelheid suiker bij kleine beetjes tegelijk toevoegen, onder flink roeren. Daarna de nog dun vloeibare gelei in goed schoongemaakte jampotjes doen. Deze zoo vlug mogelijk afsluiten met vochtig perkament- of cellophaanpapier. De overgebleven vruchtenmassa zeven, suiker toevoegen en deze als moes geven. Jam van appels met peren. De afgevallen appels en peren opzoeken, aan gestoken en rotte plekjes verwijderen, de vruch ten schillen, in vieren snijden en het klokhuis verwijderen. De partijtjes wegen, goed was schen en opzetten met zooveel water, dat de vruchten juist onder staan. De vruchten tot 2/3 van het volume inkoken. Drie vierde van het gewicht van de vruchten aan suiker nemen en dit toevoegen. De jam onder goed roeren ongeveer 10 minuten inkoken, totdat ze goed van dikte is. De jam in de potjes doen en deze afsluiten, zooals boven beschre ven is. Appelmoes. Van afgevallen, onrijpe, zure appels kan men ook appelmoes maken om te bewaren voor den winter. Het beste is, dat men de appels hier voor niet schilt en ook het klokhuis in de appels laat. De appels ontdoen van de leelijke plekken, wasschen en opzetten met een bodempje water, vlug gaar koken en daarna door een vergiet of zeef wrijven. Het verkregen moes zonder sui ker in glazen steriliseerèn of in gewone fles- schen doen, die evenals voor het steriliseeren, zorgvuldig schoongemaakt zijn. De flesschen kurken en lakken. Op dezelfde manier kan men ook zure prui men inmaken. Zoetzuur. Van minder mooie niet aangestoken vruchten kan men zeer geschikt zoetzuur maken, dat 's winters b.v. bij stamppot heerlijk smaakt. Zoetzuur van pruimen. Vijfhonderd gram pruimen, V» liter minaak- azijn, 350 gram suiker, een stukje pijpkaneel, 2 kruidnagels (inplaats van deze kruidên, kan tt FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 en 13904 M. W. W. schrijft in het „Algemeen Weekblad voor den Middenstand": Onder het inslaande motto „Wees zuinig met wat U hebt" publiceert de Economische Voor lichtingsdienst, het Propaganda-bureau van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, regelmatig nuttige wenken aan consumee- rend Nederland met betrekking tot het gebruik van die verbruiksgoederen, welker economisch nujt recht evenredig is aan hun dreigende schaarschte. Wees zuinig met rijwielbanden, met schoeisel, met textielproducten, wees ook zuinig met ga-s en met electriciteit. Laatstgenoemde raadgeving is gegoten in de»?? alleszins aantrekkelijken vorm van een „Open brief," dien een verstandige moeder zou gericht hebben aap haar opstandige dochter. De brief be vat in populairen trant tal van nuttige aanwij zingen op welke vele wijzen de huisvrouw bezui nigen kan op haar gas- en electriciteitsverbruik. Het is jammer, dat in deze officieel© publicatie een passage voorkomt, welke niet heelemaal strookt met de werkelijkheid! Er staat letterlijk: „Gelukkig is er aan dezen maatregel ook nosj een zonzijde: het kwart, dat je niet mag gebrui ken, hoef je ook niet te betalen!" Deze mededeeling is slechts tot, op zekere hoogte waar. Inderdaad "worden de bespaarde kubieke ma ters gas en de bespaarde kilowatts electrische stroom niet door gas- of electriciteitsmetér gere* gistreerd en als gevolg daarvan kunnen ze op K» verbruiksnota's ook niet worden berekend. Hierbij dient echter in het oog gevat te worden, dat meeste verbruikers, zooal niet voor gas dan toch voor electriciteit, een vastrechtcontract heb ben en dat in deze vastrechtovereenkomst een be hoorlijk deel van den gas- of stroomprijs reeds ia verdisconteerd. Willen de energiebedrijven in Nederland zich «r op kunnen beroemen, dat de bewering: „het kwaï dat de verbruiker niet mag gebruiken, behoeft hij ook niet te betalen" volle werkelijkheid is en geen voorspiegeling in strijd met de feiten, dan zal men zoo snel mogelijk moeten overgaan tot herziening van alle loopende vastrechtovereenkom sten. Een herziening in dezen geest, dat de te be talen vaste kosten, dus „het vastrecht", vermin derd worden in evenredigheid aan het gedaalde verbruik. Dit geldt zoowel voor het gebruik voor huis houdelijke doeleinden als voor het verbruik In winkels, kantoren, enz. Inwinkels klemt de thans bestaande onbillijkheid in dubbele mate, omdat daar reeds lang voor den thans algemeen opge- legden bezuinigingsmaatregel (25% besparing) een verbod gold tot ontsteking der verlichting in eta lages en lichtbakken. Als gevolg op de gepubliceerde aanwijzing van moeder aan dochter ziet de niet opstandige, doch immer lijdelijk berustende winkelstand uit nasi' een „Open Brief", waaruit blijke, dat de overheid een open oor heeft gehad voor het redelijke ver zoek, dat in bovenstaande regelen is vertolkt. Uw adres voor een goed verzorgd kapsel voor U en ook voor Uw kinderen is: Zijlstraat 35 Haarlem Tel 17625 BL'DAALSCHEWEO 201 - OVERVEEN

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5