HUIDUITSLAG BIJVOET ..VORSTENLANDEN.. WELKE BON? (Uitknippen en bewaren) mom VICTORIE Voor Uw wasch naar FOTO-ENGEL LOKERSE Vrijdag 15 Aug. 194 1' 7 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Bloemendaal, Telefoon 22016 Alleen 1ste kwaliteit want Duitschland wint voor Euiopa aan alle fronten ECONOMISCH GEBRUIK VAN GENERATOR-ANTHRACIET P AS F O T O'S Hét kwaad ln zijn oorzaak bestrijden door een hygiënische behandeling. Dit iis de manier om te worden verlost van de folte rende jeuk en de dikw:jls ondragelijke last bij eczeem andere huidaandoeningen. Het D.D.D.-recept van Dr. D. Dennis wordt met succes aangewend tegen het voortwoe kerende kwaad. D.D.D. is een heldere vloei stof, die diep in de poriën dringt en onder de huid de ziektekiemen doodt. Reeds de eerste druppels geven onmiddellijk ver lichting en overwinnen den aandrang tot krabben. Flacons 4 75*ct„ 1.50 en f 2.50 bij Apothe kers en Drogisten. E1 PREDIKBEURTEN BLOEMENDAALSCHEWEG 43 TELEF. 22341 BLOEM ENDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer. VOS van onds OUWEJAN Beschikbaar per persoon Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaaT 14 t/m 20 iaaT Volwas senen Eenheid ±N HET SCHIP ZONDAG 17 AUGUSTUS 1941. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. Kerk v.m. 10 uur Cand. D. van Swigchem. N.m. 5 uur Ds. G. S. Oegêma van Hauler- wijk (Fr.). V.m. 10.15 uur Jeugddienst (geb. Vijverweg 16), o.l.v. den heer J. Hoogenbirk; onder werp: ,,De gelijkenis van de talenten". Vrije Katholieke Kerk v.m. 10 uur Gezongen TI. Mis. Woensdag geen dienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. 0VERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. P. J. de Jong, van Amsterdam. Geref. Kerk (diensten in de Ned. Herv. Kerk Ramplaan) v.m. 8% uur Ds. G. S. Oegema van Haulerwijk (Fr.). N.m. 5 uur Cand. D. van Swigchem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. D. den Breems van 's-Gravenhage. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer K. v. d. Berg. AERDENHOUT. J Vereen. Religieuze Kring geen dienst. Ned. Herv. Wijkgebouw (Leeuwerikkenlaan) v.m. 10% uur de heer C. A. F. Stipriaan Luiscius. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk (Wilhelminaplein) v.m. 10 uur Ds. Briët. Extra collecte Prot. Bewaarschool. Ned. Herv. Kerk (Kapel Nieuw-Vredenhof) v.m. 10% uur Ds. J. J. P. Valeton van Zierikzee. Extra coiiecte Prot. Bewaarschool. Geref. Kerk (Koediefslaan) v.m. 10 uur Ds. P. Dondorp. N.m. 5 uur Ds. H. Holtrop van Beverwijk. Geref. Kerk (Camplaan) v.m. 10 uur Ds. H. Holtrop van Beverwijk. N.m. 5 uur Ds. P. Dondorp. HAARLEM. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. Joh. Meynen van Den Haag. N.m. 5 uur Ds. J. v. d. Linden. Geref. Kerk (Wiilielminakerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeijinga. N.m. 5 uur Ds. G. R. Visser v. Monnikendam. Geref. Kerk (Noordschoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. v. d. Linden. N.m. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Zuidoosterkerk) v.m. 10 uur Ds. G, R. Visser van Monnikendam. N.m. 5 uur Ds. Joh. Meijnen van Den Haag. Evang. Luth. Kerk (Witte Heerenstraat) v.m. 10% uur Ds. C. H. Brandt. Vrije Evang. Gem. (Jansweg 34) v.m. 10 uur Ds. D. J. du Fossé. Doopsbediening. N m. 5 uur dezelfde. Bed. H. Avondmaal. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur Ds. A. C. de Regt, era. pred. te Bergen. Baptisten Gem. (Bakenessergr. 65) v.m. 10 uur Ds. B. Planting van Amsterdam. N.m. 5 uur de heer J. H. Mol. N.m. 8 uur geen Jeugddienst. Dinsdag n.m. 8 uur Bijbellezing en Bidstond. Ver. Doopsgez. Gem. v.m. 10% uur Ds. Leendertz. Alle-Dag-Kerk. In het koor der Groote Iverk (in gang Klokhuisplein). Godsdienstoefening el- ken werkdag, behalve Zaterdags, n.m. van 7 tot 7% uur. Voorgangers: predikanten van alle Protestantsche kerken van Haarlem en omstreken. Deuren open 6% uur. Toegang en zitplaatsen vrij. ZANDV00RT. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Brink van Hilversum. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 81) v.m. 10 uur de heer Biem VisseT. „Hijzelf" en Hijzelf is Jezus lag op de achtersteven tegen het kussen te slapen." Zoo staat in het evangelie van Marcus. De Heer is met Zijn leerlingen scheep gegaan op het meer van Gaiilea. Het is avond, een storm steekt op. Heftiger en heftiger. Maar Hijzelf ligt te slapen, tot de beangste vrienden Hem roepen: Meester, trekt gij er U niets van aan, dat wij vergaan? Dan stilt Hij de storm. En Zijn vraag voor de Zijnen is: Waarom zijt gij zoo bevreesd? Hebt ge geen geloof? Het is wonderlijk in een schip te gaan. Want een mensch is toch uiteraard een landwezen. Maar hij is getreden aan het strand en heeft het groote geluid van de zee vernomen en een on eindig verlangen is in hem wakker geroepen. Er was een lied dat regelrecht hem de ziel inzong. En hij bouwde zijn schuit, brooze omschutting van zijn leven, hij vertrouwde er zich aan toe, hij waagde het erop en het oogenblik kwam dat het door hem heen jubelde: ik voel de winden Gods vandaag, vandaag.hijsch ik het zeil! Het scheen of de winden Gods' hem de eeuwigheid binnen joegen. Of hij op machtige vlerken ge dragen werd over dp peillooze afgronden. O, het onbegrijpelijk zalige van uit te varen naar de verten waar het morgenrood ontgloeit of waar de zon tusschen de purperveeren van den avond in dè wateren verzinkt. Heel zijn leven, al wat het is en wat het heeft, mee te diagen over de bruisende golven is dit niet een soort leven als we allen het wel eens verkoren, enkel het oneindige om ons en in ons het geloof dat alles mogelijk is? Worden midden in het geiyeld der wateren de liederen niet wakker, de liederen Van de stilte en de rust die bovén alle dingertlUit is, liederen van liefde en verlangen, liederen waarin het hart roept naar de heilige hoede van Hem, die 't al regeert? Want de mensch die van zulke dingen, weet, is altijd er een die het vasteland verliet, 'die nog een droom heeft bewaard in alle nuchter heid, die 'nog durft te gewagen van een godde lijk avontuur, als men hem bewijzen wil,-dart er niets beter en verstandiger is dan de vraag naar eten en drinken en spel, de wil tot bezit of macht, Jiet zuiver materieele bestaan. Wie in het schip wonen, weten van wat anders en meer. En is in een elk van ons niet de mensch ver borgen, die wel in het schip zou willen wonen, die althans iets kent van de hunkering naar dat zwerven onder den wijden hemel, in de felheid van het zonnebranden, onder de wolkdoorjaag de luchten, of bij nacht .als de sterren zijn op gehangen of er duizenden lichtkronen stralen, zwerven en toch niet onzeker over het eindelijke doel? Is het iets anders dan kinderen 'Gods wil len zijn, overgegeven aan een alles vervullende wil. kinderen Gods. die telkens weer mogen ont dekken dat de Vader nog meer wonderen voor hgn heeft dan zij ooit dachten toen ze rustig thuis waren? Maar als er nu stormen komen? Als het nu fluit door de zeilen? Als het scheepje "geslingerd wordt over de heuvelen en door de dalen der wateren? Als het voort wordt geranseld door den wind? En de mensch denkt, hij die zoo moedig is scheep gegaan, dat het alles verloren is, want dat het kleine zeehuis" dat hij bouwde, hier niet tegenop kan, wat dan? Dan wordt zoo'n mensch soms door een .jroo- ten angst aangegrepen: hüd ik deze onafzienbare wateren wel mógen kiezetl? Was mijn tuig wel stevig genoeg ervoor, en mijn voorraad toerei kend?' Is dit kleine schip wel zeewaardig? En is het kompas werkelijk betrouwbaar? Want ik ben immers niet alleen in mijn schip: ik voer anderen met mij-, die niet verloren mo gen gaan. En het kindschap Gods is immers nog iets anders dan een juichend uitzeilen in de lichte ruimte, het is toch ook: moeizaam worstel len met de elementen, het touwwerk trouw be dienen en tijdig vernieuwen, zeilen naaien, en vooral: het roer beheerschen en de vuurtorens in het oog houden. Hebben wij dit steeds ge daan? Was het verantwoord, dat wij in een schip met zoo kostbare lading de veilige haven ver lieten? Daar breekt uu de storm los: zal ons schip het nü houden, zal het zijn last behouden tot het einde van den tocht brengen? „Red ons, Heer, wij vergaan!" Dan hangt alles er van af of Christus inderdaad „als stille gast" met ons mee heeft gevaren of dat wij ons dat maar hebben verbeeld. Is, behalve de ons toevertrouwde last, Hijzelf ook in het schip? Als dat zoo is, als het een schip is, waar Hij rustig is kunnen gaan slapen, dan behoeft nie mand te vreezen. Waar Christus is, is altijd kracht, die de stormen bindt. Al gaat de nood hoog, al staan de schippers soms voor een bijna onmogelijke opgave, „grooter dan de Helper is de nood toch niet." Het zijn altijd maar kleine schepen, waarmee wij uitvaren over het groote leven. Het is een wonder, dat het kan. Maar Christus in ons schip dat is een groo ter wonder. Zoo groot, dat het ons doet zingen: „De tranen die ik heb geweend „Zijn door Gods wind gedroogd Waarvoor zouden wij dan nog bevreesd zijn? 17 AUGUSTUS t./m. 23 AUGUSTUS 1941: 31-4 Brood 4 rantsoenen Brood of gebak 31 Brood 1 rantsoen Brood of gebak 31 Bloem rantsoen Bloem, Brood of Gebak 31 Vleesch rantsoen Vleesc'i of Vleeschw. 31 VI.waren 1 rantsoen Vleesch of vleesehw. 31 Kaas 100 gram Kaas 100 31 Melk 1 1 liter Melk In tijdvak van tén week: 10 AUGUSTUS t./m. 6 SEPTEMBER 1941: 107 Algemeen 1 K.G. Suiker 108 Algemeen 250 gram Koffie-surrogaat 109 Algemeen 500 gram Jam 110 Algemeen 250 gram Rijst B Rijst 250 gram Rijst 111 Algemeen 250 gram Havermout of gort B Havermout 250 gram Havermout of gort 112 Algemeen 100 gram Vermicelli of Maizena 3 AUGUSTUS t./m. 20 AUGUSTUS 1941 26-27 Boter 250 gram Boter 26-27 Vet 250 gram Boter met reductie Een rantsoen is: Brood100 gram brood. Gebak:- 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gTam gevuld groot korstgebak, - öf 600 gram taart, gebakjes. BI oe m70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (ge mengd meel). Havermout: 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken Gort: 250 gram gort, gortemeel, grutten. Vermicelli: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti. Maizena: 100 gram maizena,sago,aardappel meel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in pud dingpoeder of pudding- sauspoeder. Vleesch100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. leeschwaren: 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tonge worst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst. Jam: 500 gram jam, siroop, honing, enz. Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan, de in bovenstaande lijst vermelde hoeveel heden. 10 20 24 20 rants. 1 1 1 1 rants. 1 3 3 3 rants. 100 100. 100 100 gram 7 3% liter In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 k.g. 250 250 250 250 gram 500 500 500 500 gram 500 250 250 250 gram 500 250 250 250 gram 100 100 100 100 gTam In tij dvak van 18 dagen: 250 500 500 500 gTam 250 500 500 500 gram AttentieDe volgende bonnen zijn na Zaterd: Aug. niet meer geldig: 30 Brood of gebak. 30 Vleesch of vleeschwaren 39 Eieren. 30 Melk I. De bonnen 30 voor Kaas blijven geldig t.m. 6 September. De bonnen, welke van 17 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch en Vleeschwaren, mogen reeds op Za terdag 16 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van Vleesch of Vleeschwaren by den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. De bonaanwijzing voor aardappelen en eieren zal per afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. Vastgestelde Verkoopprijzen WAT DOEN WIJ? Versche Champignons Druiven, Pruimen, Hoode Bessen CR. HOUTSTRAAT 128 TElif. 19248 F baai: ..oo.d .raa /i>, rlil.egom VOOR PERSOONSBEWIJZEN volgens nieuwste voorschrift. KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTEAAT 63 Kookzakken Hooikisten Vuurcomforen Pakken Gloed 1.75, 2.55, 3.60 4.75, 5.25, 6.75 0.50, 0-80, 1.00 -0.16 0STADESTRAAT TELEFOON 20314 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Vele bezitters van een anthraciet-generator meenen, dat de ontgaste kolen, die bij het leeg halen van den vuurhaard tijdens of na den rit uit den generator worden verwijderd, niet op nieuw in den generator kunnen worden ge bruikt. Dit is" volkomen onjuist. Hieronder "geven wij enkele manieren aan, waarop dit z.g. „afval" weer voor den, genera tor bruikbaar kan worden gemaakt. a) Indien de versche kolen nat zijh dient men te bedenken, dat het gebruik van deze vochtige brandstof in den generator ongewenscht is. vooral- indien een z.g. doekenfilter wordt gebrutkt. Ve len hebben dit tot hun schade ondervonden. De ze moeilijkheid is op eenvoudige wijze te on dervangen, waarbij het afval opnieuw in den generator kan worden gebruikt, indieh men de volgende methode toepast: Spreid aan het einde van den dagelijkschen rit zooveel natte kol'en op een brandvrije plaats uit, als men den volgenden dag denkt noodig te hebben. Ledig den vuurhaard van den gene rator en spreid den gloeienden inhoud uit over de natte kolen. Den volgenden dag wordt de droge brandstof door een zeef met gaten van m.m. .afgezeefd. Vervolgens wordt de generator met het meng sel van versche en oude kolen gevuld. Men heeft hierbij nog het voordeel, dat het mengsel veel minder teer vormt dan indien op versche kolen wordt gestart en men vangt dus op deze wijze drie vliegen in één klap. b) Indien men over droge kolen beschikt, be paalt men er zich toe ,den vuurhaard te ledigen enaf te lajen koeien. De daaruit komende be trekkelijk kleine hoeveelheid wordt afgezeefd en uitgezocht en kan weer-in, den generatpr worden gebruikt. Hoewel het in verband met de teervorming uit versche kolen gewenscht iS, de afgezeefde -oude kolen onder in den generator te brengen, zal men voor een vjlotten start er veelal de voorkeur aan geven, de afgezeefde en uitgezochte oude kolen met de versche kolen te m-ngen óf ze in dé bunkerrüïmte van den generator te doen, na dat de vuurhaard met versche kolen is gevuld. Het niet gebruiken van de oude kolen is echter in elk geval: brandstofverspUling, die in ver band mét de tijdsomstandigheden onverantwoor delijk moet-worden genoemd. Ténslotte zijer nog op gewezen, dat ontgaste kolen- beschouwd worden als afval van vaste brandstoffen, voor welk afval de distributiebe palingen eveneens gelden. Zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijksko- lenbureau is het verboden dit afval te koopen, te verkoopen, of te doen verkoopen, te verwer ken of te doen verwerken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 7