mMMm HERFST. Zoodagmorgeo Pigge ERS uiden Gemeentelijke Distributiedienst. KAANSCHE iYSTEEM apsalons I, Haarlem AAL GINTER van: j1sterij 1traat 3 BERG1SCH Fels 1elen .HANDEL [ZINGEN NRICHTING 35e Jaargang - Nó. 16 Vrijdag 19 September 1941 advertentien BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68. BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 abonnementen Bloemendaalscheweg 188, Overveen Burgemeester Den Tex gaat heen. Op de Grens van Weiden en Duinen PREDIKBEURTEN ebruiken wij genei Peurlac \heweg 75 - TEL. 32029 .metische imerieen, Optiek. - Opticien r is b.v. onze i ze weer ont- Deze perst van stevige vaste een heerlijke t deze zonder «IDZA-BONS EN MAATCOR- OF BREüK- )IG? it dan natuurlijk e speciaalzaken, an zijt gij zeker dige bediening. DAGIST :uwe Gracht 33 on 11288 rd, Rijksstraat. Telefoon 19108 /KEEBURG" on 22271 •ERZALEN TOERS ERBEEK liein 2] on 32276 V. JAS 25 - Tel. 23995 paratie-Inrichting. bediening! prijzen! iGRAAF NBROEK tn Inboedels kkerlaan 8 Blo.emendaal ASSEE Zn. Telef. 22260 cht 1828 SPOOR Stoffeerderij inmakerij 17 Tel. 22268 HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent. elke regel meer 10 et Bij contract belangrijke korting OoA. BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. K 1587 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.pgr hail jaar. Losse nummers 6 cent. Bloemendaal DISTRIBUTIEDIENST BLOEMENDAAL Distributiekantoor is verplaatst naar het per ceel Bloemendaalsoheweg 188, tegenover het Raadhuis. Telefoonnummer 24236. De Directeur van den Distributiedienst. EXTRA ZEEP WEGENS „VUILEN" ARBEID Zij, die in aanmerking komen voor extra zeep voor vuilen arbeid, moeten voor de tweede periode (maanden October en November 1941) opnieuw een formulier MD 80 invullen. Deze formulieren kunnen tusschen 22 September en 27 September 1941 bij het Distributiekantoor Bloemendaalscheweg 188 worden afgehaald en moeten vóór 4 Octiber weer ingevuld zijn inge leverd. Voor melkers geldt bovenstaande eveneens, aan hun wordt echter dan zeep voor 4 maanden verstrekt. De Directeur van den Distributiedienst. OPENINGSUREN DISTRIBUTIEKANTOOR blHet Distributiekantoor Bloemendaal, ge vestigd Bloemendaalscheweg 188 te Overveen, is voor de hieronder vermelde aangelegenheden ge opend op de navolgende dagen en uren: A. Textiel en schoenen: Maandag, Dinsdag en Woensdag van 913 uur, B. Brandstoffen, Benzine, Petroleum en Rij wielbanden: Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 913 uur. C. Détaillisten en ingeschreven instellingen Donderdag van 913 uur en Vrijdag van 14 16 uur. D. Alle andere aangelegenheden, zooals: Distributie-Stamkaarten en Levensmiddelen kaarten, losse rantsoenbonnen (ook voor zieken), zware arbeid, enz.: alle werkdagen (behalve des Zaterdags) van 913 uur. De Directeur van den Distributiekring Bloemendaal. De Staatscourant ~van Woensdag j.l. bevat het bericht, dat aan Jhr. Mr. C. J. A. den Tex ont slag is verleend als burgemeester der gemeente. Jhr. Mr. den Tex werd 4 Juni 1889 te Amster dam geboren. Hij bezocht de Gymnasia te Am sterdam en Tiel. In 1909 begon hij zijn studie in de rechtswetenschappen, die hij wegens zijn mi litairen dienstplicht moest afbreken. Hij diende ais reserve-officier bij het 4e regiment huzaren te Deventer. Na de hervatting zijner studie promoveerde Jhr. den Tex in 1919 in de rechtswetenschappen, en trad daarna in dienst bij de „Koninklijke Hollandsche Lloyd", waarvoor hij o.a. in Brazilië en West-Afrika werkzaam was. Van 1923 af wijdde hij zich aan de gemeente administratie, en begon als volontair op de se cretarie te Westzaan. daarna te Holten en te Olst. In 1925 volgde zijn benoeming tot burgemees ter van Diepeniieim op 1 Augustus1931 aan vaardde hij het ambt van burgemeester der ge meente Bloemendaal. (Teekening Thomsen) Waardeert gij wel het dichterlijk seizoen Wanneer de zon in rooder glanzen straalt? Het somber bruin vervangt het frissche groen En d'aarde in 't kleed des najaars praalt? Bovenstaande versregels stammen, zeer ken nelijk uit de jaren vóór '80. We kunnen ons den dichter niet zoo dadelijk herinneren en halen deze strophe niet aan als voorbeeld en schoonste dichtkunst. Het is ons te doen om den aandacht, dien de dichter heeft voor het rooder glanzen van de zon in het najaar. Het «onlicht is in den herfst anders dan in de overige seizoenen. Dat is niet alleen merk baar als ze ondergaat en in den veelal bewolk ten najaarshemel de prachtigste licht- en kleur effecten teweeg brengt. Ook op den dag is het zonlicht van een ander, matgouden gehalte, dan het schelle zomervuur en den kouden winter- schijn. De natuurkundige oorzdak zit waarschijnlijk in de groote hoeveelheid waterdamp, die de herfstlucht bevat. Het is een door verlichtingsexperts graag be nutte wetenschap, dat verschillende belichting het aanzien van voorwerpen geweldig wijzigen lean en ook kleuren kan verdiepen of verflau wen. Het gouden herfstlicht verdiept de kleu ren en zoo is het eigenlijk van den boven geci- teerden dichter niet juist om te spreken van het somber bruin, dat het frissche groen ver vangt, want het groen van tegen den herfst is niet frisch-, maar diepgroen. En het is toch ook niet juist om van somber bruin in vereeniging met roodachtigen zonneglans te spreken. Juist de geheel eigen herfstzon verleent aan het ver bruinde landschap een onvergelijkelijken gloed, een heerlijk kleurenspel van rooden en bruinen. In het herfstlandschap overheerschen niet meer de kleuren der bloemen. Met den uitbundigen bloei is het gedaan en er zijn nog slechts fragmenten te genieten. Wat dag- en avond-koekoeksbloemen, madeliefjes, boterbloemen, wat duizendblad, vetmuur, door geschoten toorsten, enz. Wie van alles wat er nu nog bloeit in kort bestek wil genieten, make nog maar eens een rondgang door Thysse's Hof. Daar vallen natuur lijk ook nog het bloeiend wintergroen en aan dén vijver de pirola te bewonderen. Het bosch en het duin ontvangen, meer dan wat er nog bloeit, kleur van de vruchten, voor al van de struiken. 1 Lijsterbes, vlier, hulst, duindoorn, kardinaals muts, rozebottels in vele tinten sieren nu hel ling en dal, dikwijls in overweldigende pracht. De paddestoelen zijn, met de spinnen, echte herfstverschijnselen. De spinnen zijn niet ieder even welkom, hoewel men ze niet mag onderschatten. Evenmin als spinnen zijn de paddenstoelen er uitsluitend in den herfst, maar beiden ontplooien in het tegenwoordige seizoen hun grootste acti viteit. Voor wie eenige nadere aandacht aan de pad denstoelen schenkt, wordt het al spoedig duide lijk, dat er zeer vele soorten zijn en men vreest dan wellicht, dat hij er nimmer wijs uit zal kunnen worden. Toch hebben vele padden stoelensoorten zulke markante kenmerken, dat ze met eenige moeite wel zijn te determineeren. Neem bijvoorbeeld de bekende en dikwijls af gebeelde vliegenzwam, fraai rood en wit. En de geschubde inlctzwam, waarvan mej. Thom sen de hierbij afgebeelde teekening maakte. Heeft U die eens gezien en eenmaal geheel gevolgd hoe naast de groote geschubde .hoed, die U het eerst opviel, de andere hoeden eerst klein door de aardkorst kwamen brekep en zit tl dan in betrekkelijk korten tijd tot even sierlijke inktzwammen ontwikkelden, dan blijft gij deze inktzwam steeds welgezind. Na niet, al te langen tijd begint de mooie witte hoed van onderen zwart te worden, tot een typische kleverige massa te vervloeien en zoo gaat het met de geheele groep. Naar dat vervloèien heeten ze dan ook inkt zwammen. Nog een andere manier om de inktzwam te leeren waardeeren is ze te eten. Dat kan zonder het minste bezwaar geschieden, uiteraard zoo lang de „inkt" zich nog niet gevormd heeft. Een goed recept vindt u in het onlangs in dit blad besproken geschriftje van de Ned. Mycolo- gische Vereeniging, dat voor slechts f 0,10 in den boekhandel en in reformzaken verkrijgbaar is. In die folder vindt U ook nog een paar eet bare soorten. Het mooiste boek voor leeken om veel van paddenstoelen aan de weet te komen is het Verkade's Album „Paddestoelen" door Dr. Jac. P. Thysse. Dat behoeft geen nader betoog. In dat album vindt U ook verdere lectuur vermeld. Het herfstseizoen is dus te waardeeren zoo wel uit kunstzinnig als uit cultuur oogpunt, oog- en tongstreeling kunnen hier hand aan hand gaan. Waardeert dus het dichterlijk herfstseizoen, de gouden zonneglans, de rozebottel verve en -thee, de paddestoelenvorm en -smaak. ,J. H. VAN DER SCHOOR. DE WEG Elk van ons heeft een weg te gaan. Men zou kunnen zeggen: elk van ons heeft vele wegen te gaan. Want er is de algerrieene straatweg, waarlangs wij tezamen met alle anderen trek ken op onze tocht door de maatschappij. Daar naast zijn er de zijwegen, de kleine slinger paden, die wij mogeh gaan, die -..ij zelf kun nen kiezen: de wegen van onze speciale lief hebberijen of zelfgekozen taak, die wij maar met enkelen tegelijk bewandelen, misschien ook alleen.- Die toevallige zijwegen zijn de speling der vrijheid die het leven ons, als het genadig is, laat. In plaats van het zijpad, waarop wij op dit oogenblik wandelen, zitten uitkijken of voortrennen, hadden wij ook een ander kun nen nemen. En tenslotte komt iedere zijweg na zekeren tijd weer op den grooten weg uit. Maar er is nog een derde soort van weg. Aan het begin daarvan staat een bordje: Eigen Weg. Dat is een weg dien wij niet voor het kiezen hebben maar dien wij noodzakelijk moe ten gaan, ook al zouden wij daarvoor alle an dere wegen moeten verlaten. Er zijn geen twee menschen op de \yereld die eenzelfden „Eigen Weg" hebben, het is van ons elk het geheim. In de tijden dat hij parallel loopt met de groote rez-de-chaussèe of ermee samenvalt, spreken wij met elkaar niet over dat verschil, dan den ken wij alleen aan het gemeenschappelijke doel. Maar zoodra onze eigen weg weer afbuigt, wordt dat verschil weer zeer werkelijk voor ons, soms wel eens pijnlijk, want iedere eigen weg is eenzaam. Wanneer wij dan omzien naar den grooten weg waar alle anderen gaan, dan kan het ons wel eens schijnen alsof z ij allemaal *eker van hun doel zijn en weten hoe "het leven moet worden, want zij zien er zoo vol zelfvertrouwen uit en zij hebben elkaar tot troost. Maar wij dolen maar wat rond op dien vreemden eigen weg, die niet naar een tevo ren bepaald doel leidt, maar naar iets heel anders, veel raadselachtigers: naar een bestem ming. En wij weten nooit waar die liggen zal en op welk punt wij zullen uitkomen. We weten niet eens óf we wel ergens zullen uit komen, misschien loopt de weg wel dood. En een terug is er niet, tenminste niet als we het leven zelf niet willen opgeven. En dat willen we immers niet, we weten tegoed van binnen hoe onontkoombaar de Stem is die ons het eeuwige „Verder!" gebiedt. Het kan ook zijn dat wij de bijzonderheid van onzen eigen weg overschatten, eenvoudig doordat die der anderen ons verborgen blijven. Ook zij hebben hun bergpad, al kennen we hen alleen van den grooten weg der vlakte. Ook zij worstelen ergens in ditzelfde gebergte om hun bestemming, onzeker en bevreesd, en zonder het zelfvertrouwen dat zij ons beneden konden toonten. Wanneer dat eenmaal tot ons doordringt, zul len wij onzen eigen weg met andere, zuiverder oogen aanzien, en wij zullen de tijden dat wij weer samen met die anderen, in wezen ongeken- den, voorttrekken, hen eerbiediger, liefdevoller en deemoediger tegemoettreden, wetend, dat het geen zin heeft ons minderwaardig aan hen- of boven hen verheven te achten, daar wij toch in de diepte allen denzelfden strijd door te maken hebben. En het weten van een gemeen- schappelijken strijd is in zichzelf reeds een troost en vervult met schroom. Doch de eigen weg blijft, voert misschien wel mijlen ver van den straatweg af, wordt wellicht geheel ongebaand. En wij moeten hem gaan. Misschien moeten we heel veel achterlaten wat ons beneden goed leek en van pas kwam Mis schien schoppen we ten laatste wel onze schoe nen uit, omdat het woestijnzand wordt. Onzen rugzak laten we als ballast vallen. Tenslotte schijnep we niet-bepaald geschikt meer om ons nog ooit weer op1, den straatweg te vertoonen. A1 s we maar doorgaan. Zonder zelfvertrou wen, maar met Godsvertrouwen. Niet koppig doorgaan omdat we nu eenmaal begonnen zijn, of uit Jraagheid of sleur dan hadden we beter beneden kunnen blijven. Maar met open oogen voor den hemel, door wind en regen gesterkt inplaats van verschrikt, en met een hart vol hoop. Dan kan het gebeuren dat we plotseling be merken dat dat eenzame pad boven de boom grens niet zoo verlaten is als het scheen, maar dat ér iemand naast ons gaat, die onze hand heeft gevat en ons steunt wanneer wij dreigen uit te glijden, terwijl wij omgekeerd dien ander mogen dragen warineer hij dreigt te bezwijken. En van boven glijdt een straal op ons neer, niet langer „op mij", maar „op ons". Uit de vlakte stijgt een gezang op: „Een weg hebt G' allerwegen, „Geen middel dat U faalt!" En de eigen weg blijkt Gods "weg, de onher bergzaamheid brengt het vurigst begeerde: uit zicht. Dieper vreugde kan geen mènsch geworden. Mochten wij daartoe opgaan. EXAMENS Voor het toelatingsexamen aan den Rijkstuin- bouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse zijn o.m. geslaagd: C. J. Nijssen te Santpoort, J. T. M. van den Berg, H. J. M. Roozen en F. M. van den Putten te Heemstede; W. Rijnveld te Aerdenhout en W. Q. M. van Lierop te Vogelen zang. Zondag 21 September 1941 BLOEMENDAAL Ned. Herv, Gem. v.m. 10 uur Prof. Dr. F. W. A. Korff van Leiden. Extra coll. voor Chr. Be langen. Geref. Kerk v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. Joh. C. Brussaard. Radio uitz. op golfl. 245,9 meter. V.m. 10.15 uur Kinderdienst (geb. Vijver- weg 16) o.l.v. den heer H. v. d. Brink. Vrije Katholieke Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10.30 uur Hoogmis. Celebrant Mgr. Dr. A. G. Vreede. Woensdag 24 September 7 uur nam. Lof. Nederl. Protestantenbond v.m. 10.30 uur Ds. D. A. Vorster, Herv. pred. te Arnhem. OVERVEEN Ned. Herv. Gem. v.m. 10.30 uur Ds. Ch. de Beus. Extra voll. v.'Chr. Belangen. Geref. Kerk (diensten in 'de Ned. Herv. Kerk Ramplaan) v.m. 8.30 en nam. 5 uur cand. D. van Swigchem. SANTPOORT Ned. Herv. Gemeente v.m. 10.30 uur Ds. R. H. Oldeman. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. G. Grootjans, Watergraafsmeer. Geref. Kerk H.V. (Geb. Bethel, Wüstelaan 90), v.-m. 10 uur Ds. G. W. van Deth van Haar lem. Bed. H. Doop en H. Avondmaal. AERDENHOUT Vereen. Religieuze Kring. Geen dienst. Ned. Herv. Wijkgebouw, v.m. T0.30 uur de heer C. A. F. v. Stipriaan Luiscius. HEEMSTEDE Ned. Herv. Kerk (Wilheiminaplein) v.mi 10 uur Ds. J. Q. van Dijk te Bloemendaal. Extfa collete voor het Zuiderzeefonds. Ned. Herv. Kerk (Kapel Nieuw-Vredenhof) v.ra. 10.30 uur Ds. H. J. vah Rooijen te Heem stede. Extra voll. v. h. Zuiderzeefonds. Geref. Kerk (Koediefslaan) v.m. 10 uur Ds. Dondorp. Boete- en biduur. Nam. 5 uur Ds, v. d. Born. Geref. Kerk (Camplaan) v.m. 10 uur Ds. v. d. Born. Boete- en biduur. Nam. 5 uur D:s. Dondorp. HAARLEM ff hulppred. te Santpoort en Tienhoven. Nam. 5 uur Ds. G. W. van Deth. in de voorzaal vm, 10 uur Kinderdienst. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk. V.m. 10 uur Ds. Foeken. Nam. 4 uur Ds. H. J. Drost, te Schoten en Ds. J. H. H. van Beem, te Am sterdam. Jeugdbijeenkomst. Onderwerp: Waarom nu nog gelooven? Nieuwe Kerk. V.m. 10.30 uur Ds. van der Waal- nam. 5 uur Ds. Waardenburg (Catech. Zon dag 1. Oosterkerk. V.m. 10 uur Ds. van Elden. Noorderkerk. V.m. 10.30- uur Ds. Beker. Bakenesserkerk. V.m. 9.45 uur Ds. Nieuwpoort, Kinderkerk. Collecte voor de restauratie. Haarlemsche Jeugdkerk voor ouderen. V.m. li uur dhr. W. Nijenhuis, hulppred. te Eind hoven. Nam. 4 uur: Zie Groote Kerk. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. Nam. 5 uur Ds. J. v. Linden. Zondag 52. Geref. Kerk (Withelminakerk) vm. 10 uur Ds. A'; i M. Boeyinga. Nam. 5 uur Ds. L. Hoorweg, i Zondag 52. j Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. v. d. Lindqn. Nam. 5 uur Ds. A. M. Boeyinga. Zondag T. Geref. Kerk (Zuid Oosterkerk) v.m. 10 uur Dn. L. Hoorweg. Nam. 5 uur Ds. J. W. Siertse ma. Zondag 1. Evang. Luth. Kerk v.m. 10.30 uur Ds. W. -Spliet- hoff. Vrije Evang. Gemeente, Jansweg 34, v.m, 10 uu? Ds. Jac. Lissenberg van Dordrecht, n.m. 5 uur dezelfde. 10 uur Kinderkerk. Dinsdag n.m. 8 uur Bidstond. Evang. Samenkomsten, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15, v.m. 10 uur de heer J. A. Verwey, evan* gelist te Zwolle. Nam. 4.30 uur dezelfde. Evangelisatiesamenkomst Dinsdag nam. 7.30 uur Bijbelbespreking en bidstond. i Opwekkingssamenkomsten, Zuiderkapel, Zuider-fl .straat 15. Donderdag nam. 7 uur de heer Ed-J W. Pera, Den Haag, met medew. van dhr. Adr. Pape, zang. Remonstr. Geref. Gemeente v.m. 10.30 uur Dr. W. R. M. Noordhoff. Vereen. Doopsgez. Gemeente v.m. 10.30 uur Ds> IJntema. Baptisten-Gemeente (Geb. Salem, Bakenssergr. 65), v.m. 10 uur Ds. L. de Haan. Nam. 5 uur de heer F. Oosterwijk. Nam. 8 uur Jeugd dienst. Dinsdag nam. 8 uur Ds. L. de Haan, bijbellezing en bidstond. Christian Science Society (Jansstraat 74) v.n\. 10 uur in de Ned. taal; 11.15 uur v.m. in de Eng. taal. Den eersten en derden Woensdag van iedere maand: aanvang resp. 7 en 3 uur n.m.: in de Ned. taal (getuigenis-bijeen komst), Alle-Dag-Kerk. In het koor der Groote Kerk (ingang Klokhuisplein), Godsdienstoefening' eiken werkdag, behalve Zaterdags, n.m. van 77.30 uur. Voorgangers: Predikanten van alle Protestantsche kerken van Haarlem en Omstreken. Deuren open 6.30 uur. Toegang en zitplaatsen vrij. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur cand. J. Blonet, ZANDVOORT Geref. Kerk v.m. 10 en nam. 5 uur Ds. Merkelijn van Leiden. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer A. C. Reuijl. i Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur Ds. Tromp. J

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1