1 y A A Een eeuw later veroordeelde men nog de bede vaartgangers die zich toch naar Lough Derg begaven, tot 10 shilling boete. Wie dat bedrag niet kon betalen kreeg een geseling toegediend. Langzamerhand verdwenen deze strafmaatregelen en konden de pelgrims Lough Derg weer ongestoord bezoeken. De plaats waar vroeger het hol moet zyn geweest, is echter niet meer terug te vinden. J. van Venetien Literatuur T S. Ampzing, Beschryvinge ende lof der stad Haerlem in Holland. 1628. P. de Boer, Carmelieten-kloosters in Nederland voor de hervorming. In: Bijdragen voor de ge schiedenis van het bisdom Haerlem, dl. XXXIV, p. 164 e.v. (op pp. 176-180 gegevens over de kapel te Santpoort). Bedragen voor de geschiedenis van het bisdom Haerlem, dl. XXXI, p. 382. A.W.R. Dek, Genealogie der heren van Brederode. 1959. (Overdruk uit: Jaarboek van het Centraal Bureau voor Genealogie, dl. 13» 1959) Die hystorie van Sunte Patricius vege- vuer. Uitgegeven door H.J.E. Endepols. 1919. Joannes LeydisDe origine et rebus gestis domino rum de Brederode (Historie van 't leven ende feyten der edele ende hoochgeboorne heeren van Brederode in Hollant). In: A. Matthaeus, Veteris Aevi Analecta, 1e deel. 1738. Oudheden en gestichten van Kennemerland Amstelland, Noordholland en Westvries land. Eerste deel. 1721. H.J.J. Scholtens, Jan van Brederode, convers der kartuizers bij Diest. In: Historisch tijdschrift, 1924, p. 8 e.v. Uitbuiten van schoonheid gaat meestal ten koste ....van schoonheid! De Stichting Santpoort is waakzaam en werkt preventief tegen dat uitbuiten, zodat profiteurs (speculanten en sommige makelaars en aannemers) minder gemakkelijk aan him trekken komen. Schoonheid van NATUUR en LEEFOMGEVING is een kost baar en kostelijk bezit, dat waard is om doorgegeven te worden aan volgende generaties. 24 De Stichting stelt zich ten doel de bescherming van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het omringend natuurschoon van Santpoort (dorps gedeelten Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid) en zijn omgeving, tegen in het kader van monumentenzorg en natuurbehoud schadelijke aantasting of bederf daarvan, alsmede het behoud van uit historisch oogpunt daarvoor in aanmerking komende dorpsgedeelten, panden of stukken landschap of natuurschoon. De Stichting tracht dit doel te verwezenlijken door a. aansluiting te zoeken bij de Bond Heemschut, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en/of andere hetzelfde of soortgelijk doel nastrevende organisaties of instellingen; b. een inventarisatie op te maken en bij te houden van de objecten in en om Santpoort, welke in het kader van de doelstelling beschermd, behouden of hersteld moeten worden; c. de nodige stappen te ondernemen teneinde het dorp Santpoort of in ieder geval de daarvoor het meest in aanmerking komende gedeelten daarvan tot „beschermend dorpsgezicht" verklaard te krijgen d. bij gemeentelijke, provinciale en rijksoverheid de belangen van Sant poort te behartigen en daarvoor, gevraagd of ongevraagd, advies uit te brengen in alle gevallen waarin dit in verband met de doelstelling noodzakelijk of wenselijk is; e. door middel van de pers en/of andere media, het doen houden van lezingen en het beleggen van vergaderingen, in bredere kring belang stelling en steun voor de doelstelling en aktiviteiten van de stichting te kweken; f. andere wettige middelen. (artikel 2 en artikel 3 Statuten Stichting Santpoort)

De Zandpoort | 1978 | | pagina 14