DE ZANDPOORT Verspreiding Deelnemers in de Stichting krijgen het orgaan toegestuurd. U kunt ons deelnemersbestand helpen uitbreiden door ande ren dit blad ook te laten lezen. Extra exemplaren zyn be schikbaar by de redaktie: tel. 377966 of by het secreta riaat: 3751^9. Hoe men deelnemer kan worden, wordt elders in dit blad uitvoerig vermeld. Bijdragen Behalve uw reacties op het in dit blad gebodene zouden wij gaarne ook uw bijdragen voor volgende nummers ontvangen. Redaktie—adresL.H. Kloek, Huis te Vissenlaan hk Santpoort-Noord - tel. 377^66. Zolang de naam van ons dorp bekend is, zijn in alle tijd perken van de geschiedenis verschillende spellingen ervan naast elkaar gebruikt: (be) Zandpoort, Zantpoort, zand poort en, zoals thans, Santpoort. De oorsprong van de naam is duister, hen eenvoudige ver klaring lijkt, dat hier, waar de hoger gelegen zandgronden aan de drassige "broeklanden" grensden, een van het oosten komende weg - de Westlaan - als een soort holle weg tussen de aan de rand staande bomen in westelijke richting voerde. Deze eindigde op de heirbaan (de latere Heerenweg, nu Hoofdstraat), de verbindingsweg van zuid naar noord langs de duinrand, of hij kruiste deze en liep door de duinen en bossen naar het kasteel van Bredorode en misschien nog verder. De Westlaan (daarvóór Velzer- of Zandpoorterlaan geheten) was namelyk de enige verbindLngsweg van Spaarndam en zijn achterland (Amsterdam!) met de droge gronden in het westen; de Slaperdijk werd pas in 1627 gelegd. De Zandpoort poort (doorgang) naai", in of vanuit het zand (de duinen Overigens zou poort óók in de zin van haven gebruikt kun nen zijn. Daarby kan "De Zandpoort" zandhaven betekend heb ben, zowel een haven in het zand als haven van waaruit het duinzand verscheept werd. Voorzover my bekend is deze mo gelijkheid, waarbij gedacht moet worden aan voorbeelden als Nieuwpoort en de vele Engelse havenplaatsen met "port (het Latijnse portus), niet onderzocht noch geheel verwor pen. Eón van de andere theorieën luidt, dat de oorsprong Sancta Porta zou zijn, heilige poort. Dit wordt dan in verband ge bracht met de St. Patrickskapeldie door Jan van Brede- rode in 1399 in "de Santpoort" is gesticht en aan de heir baan of Heerenweg gestaan moet hebben. Dit kón by de vier sprong Westlaan (Huis ten Biltstraat) Hoofdstraat VIugthovenstraat (vroeger Noorderdorpstraat of "Bokke- steeg") geweest zijn, waar immers by verbouwing van het hoekhuis (de zaak van Hop) "kloostermoppen" in de grond zyn gevonden.Maar dit feit dat de kapel is gesticht op een plaats die al "De Santpoort" heette, maakt deze aflei ding onaannemelijk. Een andere theorie legt verband met "Zaenden", de streek aan de overkant van de grote watervlakten van het Y en het Wykermeer, of met het Huis te Zaanen in het vroegere Scho ten. De Zandpoort zou dan poort van of naar Zaenden of het Huis te Zaanen kunnen zijn geweest. Maar het blijven gissingen. Interessanter is het, eens bronnen na te slaan die zich met het Santpoort van de laatste eeuwen bezighouden. Daarover een volgende keer. Mr L.F. de Groot GEEN HEILIGE POORT! GEEN ZANDIGE HAVEN! In aansluiting aan het artikel van de heer de Groot is het wellicht interessant te wijzen op de oudst bekende vermel dingen van de naam van ons dorp. In de Grafelykheidsregis— ters uit de jaren 14-72—74 komt de naam Zandpoirt voor. In de Latijnse versie van de kroniek van Joannes S. Leydis over de Heren van Brederode vinden wy de vermelding Zantpoert in de Nederlandse versie 1480) schryft hy de Santpoort. Op 12 februari 1482 kwam Willem van Foreest in het bezit van een "sate buyten de Santporte", naar Jhr H.A. van Fo reest vertelt in "Het oude geslacht van Foreest 1250 - 1570"p. 183 (Assen 1950). Een sate is een woonplaats, (ridderlijk) verblyf, kasteel, maar ook ligplaats voor schepen, winterbergingBeide laatste betekenissen zyn in de context van het citaat echter onwaarschijnlijk. Wy houden het liever op de verklaring die A. Loosjes in Hollandsche Arkadia" (1804) geeft van de naam Santpoort: "poort of doortogt" van Alkmaar naar Haarlem waar men door moest "het zij men den verkeerden of vergierden weg, of over Bloemendaal omrijdt" (p. 319)» 3

De Zandpoort | 1978 | | pagina 3