Ook werd nog verwezen naar de tekst van het eerste ontwerp-structuurschets ^hri,Y0r,r ?ntï° +0rt-Z^d iS g6Steld dat de *a.rakteriStl£ van dropen gebied gehandhaafd dient te blijven en dat de ontwikkelingen van illegale volkstuin tjes krachtig moet worden tegengegaan. ^regaie voixstum- R°nievnn^aw dtZ6u^ief/ijVer informatie toegezonden aan de Inspecteur voor R.O. voor Noord-Holland en Gedeputeerde Staten. Intussen is^een door een kleine werkgroep uit het bestuur ingestelde gede- ailleerde inventarisatie van dit gebied zo goed als voltooid. De resultaten hiervan zullen aan het gemeentebestuur en eventuele andere instanties worden XII. Middenduin. Baar de gevraagde bijdrage over Middenduin niet tijdig ontvangen is, moet worden volstaan met de mededeling dat op 14 september een uitvoerige door de heer Kloek, in zijn functie van coördinator van de werkgroep Middenduin opgestelde brief van het Stichtingsbestuur aan de leden van Provinciale Staten is verzonden, waarin alarm werd geslagen met betrekking tot het nog steeds achterwege blijven van de uitvoering van de restauratie van het complex. Met klem werd daarin bij de Provincie erop aangedrongen deze restauratie, die ter voorkoming van verval van het complex in verband met de komende winter niet langer mag worden uitgesteld, met de meeste spoed te doen uit voeren. Gewezen werd op de uiterst nadelige gevolgen die iedere vorm van uitstel zal hebben voor een cultureel zo belangrijke zaak, waarnaast ook het belang van de bewoners op menselijke en materiële gronden niet ge bagatelliseerd kan worden. Hoe hierop gereageerd is of zal worden was bij de opstelling van dit ver slag niet bekend. XIII. Kieftendellaan. De Stichting is uiteraard ook betrokken geweest bij de bouwplannen voor de huizen langs de Kieftendellaan te Santpoort-Noord. Besprekingen zijn gevoerd en bijgewoond, waar aan de hand van de plan tekeningen suggesties konden worden gedaan voor wijzigingen en verbeteringen, waaraan overigens slechts ten dele gevolg is gegeven. De woningen zijn in middels reeds geruime tijd bewoond en het heeft dus weinig zin hierover na te kaarten. Het geheel maakt, naar ons oordeel, een goede indruk, welke nog verbeterd kan worden nadat de beplantingen zullen zijn opgegroeid. Het spreekt vanzelf dat het bestuur een waakzaam oog zal houden op verdere ontwikkelingen in deze omgeving en in verband daarmee de bebouwingsplannen voor "het land van Nijssen" bij de dependance van de IJmond M.T.S. nauw lettend zal bestuderen. 14. Verslag van de Tentoonstelling "DRINKEN EN KLINKEN IN KENNEMERLAND" in Museum Beeckestijn 10 okt.- 3 nov.1900, als laatste van een serie exposities, onder dezelfde naam, in en rond Haarlem, onder auspiciën van de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland, waarbij de Stichting Santpoort aange sloten is. Deze interessante expositie, samengesteld door een kleine werkgroep van de Stichting Santpoort, gaf een schetsmatig beeld van de historie van herbergen, kroegen, cafe's, tapperijen, logementen enz. in en om de vijf oude kerndorpen van de gemeente Velsen ten Zuiden van het Noordzeekanaal, met een extra accent t.a.v. de nu nog bestaande oude bedrijven. In korte tijd moest enorm veel werk worden verzet voor organisatie, coördinatie, archief- en literatuuronderzoek en aan het bijeenbrengen van tentoonstellings materiaal, zoals vaak zeer kostbare oude kaarten, prenten, boeken, akten en prentbriefkaarten; verder allerlei oude en minder oude voorwerpen uit het "horeca-bedrijf"zoals muziekinstrumenten, drink-, tap- en rookgerei, enz. uit archief- en particulier bezit. Ook uit Santpoort kwamen interessante zaken. Tentoonstellings-catalogus. De uitgebreide, geïllustreerde catalogus voor deze tentoonstelling geeft een goed beeld van hetgeen vooral door de intensieve inspanningen van de kleine werkgroep moest worden verricht ter voorbereiding en inrichting van deze tentoonstelling. Deze catalogus, die door bemiddeling van Mevr.Lindeman-Meijerink op het Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal gedrukt en voor verspreiding gereedge maakt werd, kwam op tijd klaar, mede door de hulp van de oud-secretaresse van de Stichting Santpoort, Mevr. A.K.de Vries-de Haas, bij het vele typewerk enz. Mevrouw L.Vermande-Deinum, die zich met de organisatie en coördinatie van de tentoonstelling had belast, schreef een inleidend artikel; de resultaten van het ten aanzien van de vijf kemdorpen van de gemeente (ten Zuiden van het Noordzeekanaal) ingestelde historische onderzoek werden neergelegd in een aantal afzonderlijke bijdragen, met het accent op enkele nog steeds in bedrijf zijnde "horeca"-instellingen in elk van die dorpen. Hier volgen de namen van de medewerkers die het historisch onderzoek deden en daarover schreven. -Mevr.Lindeman-Meijerink beschreef uitvoerig wat zij over "De Vaart" en om geving (Santpoort-Zuid) had gevonden, met accent op café-restaurant Brederode, het vroegere Velserend; -Mr.L. F.de Groot, Voorzitter van de Stichting Santpoort, had het oude Santpoort-dorp (Santpoort-Noord) als onderwerp en schreef een uitgebreid his torisch overzicht over De Weijman en een aantal andere nog bestaande ("Ruimzicht", nu Café Tromp) en verdwenen "herbergen" of logementen -de heer Emck schreef over Driehuis, Café Gerrits, vroeger Middelo -de heer P.van Heijst behandelde bestaande en verdwenen herbergen en logementen in het oude dorp Velsen, met "De Prins" en "'t Roode Hert" -de heer Duba, tenslotte, schreef na een historische inleiding over ontstaan en groei van het "drinken en klinken" in het oude IJmuiden, verslag over drank misbruik en drankbestrijding, gevolgd door een opsomming van vroeger bekende, door en tijdens de oorlog verdwenen hotels, restaurants en cafe's in de havenplaats, met een korte opsomming van horeca-bedrijven die de oorlog hebben overleefd. -de heer Van Baarsel droeg een artikeltje bij over datzelfde café-lever, in het oude IJmuiden.

De Zandpoort | 1981 | | pagina 9