FR 12 Wüstelaan 59 Op duintopje gelegen villa oorspronkelijk "Spaarnheuvel en thans "Maris Stella" geheten. In 1906 gebouwd, in 1908 vrijwel verwoest door brand en daarna herbouwd door de architecten gebroeders van Gendt Vanaf 1910 bewoond door notaris Dolleman, tegenwoordig door Paters Oblaten van Maria. De villa heeft een vrij strenge en sobere gevelindeling. De vijverpartij is nog een onderdeel van het waterstelsel van beken en vijvers van het landgoed Spaarnberg, ontwor pen door J.D.Zocher. FR 13 Wüstelaan 78 a. Koetshuis Spaarnberg, eind 18e eeuw, in oorsprong staande op een landgoed, behorend aan Jonkvrouwe Hodson, in Haarlem. Het pand werd begin 19e eeuw naar Spaarnberg verplaatst, waar aan een gevelsteen herinnert. In 1901 bijna gesloopt om plaats te maken voor een portierswoning. Daarna vele malen verbouwd, zowel uit-als inwendig. Na de verkoop van het land goed aan Macobouw in 1984 is het koetshuis met een deel van het park doorverkocht aan een particulier. Het werd vrijwel afgebroken om in de oude hoofdvorm en in "aangepaste" stijl met moderne materialen opgebouwd te worden als particuliere villa met inpandige garages. b. Het z.g. Beukenlaantje aan de overkant is nog het o verblijfsel van de verbinding naar de eveneens in het o- verbos gelegen harddraverslaan, waar de eerste eigenaar van Spaarnberg, Van der Hoop, zijn raspaarden liet dra ven, ook tijdens het leven van de heer Wüste zijn daar nog draverijen gehouden. Deze bosweg boog oorspronkelijk tussen de twee kanons lopen, als schamppalen, door naar de Wüstelaan en liep via het toegangshek en langs het koetshuis naar het landhuis De oude beuken aan de Zuidkant van het weggetje zijn uit Zocher's tijd 1840. -16- FR 14 Wüstelaan 73-75 Het Zwitserse Huis of Chalet van Spaarnberg. (Zie de beschrijving elders in deze fietsroute) Het chalet was oorspronkelijk als boerderij in gebruik, met, boven de stal, woonverblijf voor de boswachter, het heeft ook gediend als gastenverblijf, onder andere voor keizerin Elisabeth van Oostenrijk. Van 1970 af is het een restaurant. FR 15 Wüstelaan 77 Dienstwoning Voor afbeelding zie 79 Bewaar-en Naaischool volgende bladzijde In 1890 gebouwd door L. Ritter in opdracht van Olga Wüste- von Gotsch. Een galerij verbond de school met de woning van de directrice. Na de dood van Olga Wüste-von Gotsch in 1924 kon de school door testamentaire beschikking blijven func tioneren tot 1932. Het gebouw diende ook als verenigings-centrum en vervulde daarmee een belangrijke functie in Santpoort. In 1932 gingen de gebouwen met de gronden en het kapitaal over in gemeente handen. Achter de dienstwoning werd een nieuwe kleuterschool gebouwd. Het hoofdgebouw werd aan de achterkant uitgebouwd met een badhuis. Tot 1984 vervulde het oude schoolgebouw opnieuw een belang rijke rol door gebruik van verenigingen, als gem.bibliotheek en als dependance van het gemeentehuis, nog steeds dankzij het nagelaten kapitaal. In 1984 werd de bibliotheek verplaatst en sindsdien is het gebouw in gebruik van-slechts enkele verenigingen. In +1970 werd de dienstwoning bewoond door de boswachter. -17-

De Zandpoort | 1990 | | pagina 10