E. v. d. ENDEN SANTPOORT A 132 gelegd en op het land een zomerhuisje neergezet, waar ze 's zondags heengingen en zo over hun eigen tuin konden kijken. fy[ un bloemenwinkel is daar gebouwd in 1925 door aannemer Leen Rings. Het was een van de weinige bloemenwinkels in de omgeving. Je had verder alleen Koebrugge in Bloemendaal. Opa Jonker heeft 17 jaar op de buitenplaats Spaamberg gewerkt. Hij kocht ook bloe men om die zelf te verkopen. Van mevrouw Wüste kreeg hij dan een berisping, omdat hij dat ook op zon dag deed. 1"huis had de familie Jonker een belletje, en als dat af ging moest een van de zoons naar het postkantoor op de Vinkenbaan. Er moest dan een telegram worden be zorgd op Duin en Kruidberg bij de heer Cremer, presi dent-directeur van de Delimaatschappij. [yjcllona is door Johan de Meza in 1916 begonnen als liefhebberij in de tuin van villa 'de Dennen', het huis van de heer Lammerts van Bueren op de Vinkenbaan waar hij tuinman was. Hij verhuisde met zijn bedrijfje naar een bollenschuur op de plek, waar later een nieuw gebouw werd neergezet (nr. 143), en waar nu de Mello- nahof staat. In de oorlog was hier een gaarkeuken ge vestigd. Aanvankelijk verkocht hij alleen producten van eigen bijen, later verhandelde hij ook elders ingekochte honing. Jn het Stationskoffiehuis werden boven ook kamers verhuurd. Er werd geschreven: 'Prachtig uitzicht over de hyacintenvelden'; nu kijkje op de parkeerplaats van de Dekamarkt. T)e 'Zeven Schoonheden' stonden achter de Deka markt, waar nu het tuincentrum van Oxalis is. Eén daarvan was het eerste huis van mijn vader en moeder, waar ook mijn oudste broer is geboren. Daarna zijn ze verhuisd naar het boshuis aan de Wüstelaan. Toen men een huis wilde bouwen voor een politieagent, moesten zij ook daar vertrekken, naar de Rusburglaan. Tuinlieden, die op de kwekerij van Spaamberg werkten en daar tijdelijk gemist konden worden, hadden een bijzondere taak. Ze moesten 's nachts waken op de bui tenplaats van Mevrouw Wüste. Overdag werken en 's nachts waken!' Jot zover het verhaal van de heer Jonker. Vele lezers zullen terecht enigszins jaloers zijn op zijn geheugen. P)e henneringen van Gerard Waasdorp liggen uiter aard wat later in de tijd en sluiten daardoor goed aan op die van Jonker. Gezien zijn beroepsbezigheden, was zijn aandacht wat meer gericht op het wedervaren van de middenstand op de Bloemendaalsestraatweg. Met Gerard Waasdorp op pad P)e heer Waasdorp heeft ons van de meeste panden op de Bloemendaalsestraatweg verteld wie er hebben ge woond en welke onderne mingen er achtereenvolgens waren gevestigd. Met behulp van het adresboek Velsen 1933/1934, 1959 en 1973 hebben we de gegevens van Waasdorp aangevuld en soms gecorrigeerd. Qnderstaand overzicht is wel uitvoerig maar natuurlijk niet compleet en zeker niet foutloos. De redactie staat open voor aanvullingen en verbeteringen. 1 (nu Kopslaan) papierfabriek vd. Berg 17 wasserij Huijg Kleinherenbrink Hokatex 21 melkhandel G.Rutte cadeauwinkel Bloem /woonhuis 23 timmerbedrijf J. van der Pol woonhuis 25 smederij J.Veldhoven garage Otte 37 aannemer J.Kooij schoenmaker Hoogland woonhuis 43-45 loods van de kleerblekerij Middenvaart woonhuis 75 meubelzaak/ stoffeerderij Saager woonhuis kruidenier Van Dooren goudsmid Kales /fy siotherapeut Metten 79 bakkerswinkel Franken groentezaak P. Dek ker, vd. Helm, Fransen woonhuis 81 slagerij Schipper, A.vd. Arend, Arisz sport artikelen 85 bakkerswinkel vd. Vooren woonhuis 87 melkhandel N.Sintenie kruidenier en melk handel gebr. Sintenie pedicure/ podoloog S3S3E3E3E3S3E3E3ESB3E3S3B3E3ESB3B3S3B3ESS3E3 KAFFER S3E3SS3SBBBE3E3SSE3BSSE3BS3S3SJES 42 Bloemendaalsestraatweg zeven huisjes.106 t/m 118; drie huisjes zijn afgebroken voor de aanleg van de Rusburg laan. 93 groentewinkel H.Bakker, C.Hoeben speelgoedzaak Vanstaen opticien van Rijs wijk 125 kapsalon F.van den Enden, Peetoom 127-129 bloemenwinkel J.Roodenberg, Wigman, C. Nijhof boekhandel Initium, Broeze, Knij- nenberg/ Rabobank leeg (achter dit pand: herenkapsalon) 131 wolwinkel Giesenbach woonhuis 133 binnenhuisarchitect Adlodi/ woonhuis 135 bloemenwinkel M.Jonker, H.Kappert 137 slagerij Versluis, J.Langedijk, gebr. Hom, K.West kindermuziek CD etc. 139 kruidenier Van Amerongen dierenwinkel Nutsbank sanitair W.Smit woonhuis 141 fruithandel N.Glas bakkerswinkel Vermaat, Paul C.Kaiser wolwinkel De Wit woonhuis 145-147 honingfabriek Mellona, Quaker Oats 149 apotheek Ledeboer, Zijp, De Graaf, Kopp 163 damesmode Konings, A.ten Kroode Vis ser,arts, en schoonheidssalon Melk-, Boter-, Kaas- en Eierenliandel J. HES SANTPOORT Jan Gijzen vaart 153 nabij liet station 43

De Zandpoort | 2004 | | pagina 23