Afbeeldingen behorende bij artikel "De fabel van het stuivend zand wie ze op de Wüstelaan samenwoonde, pakte zijn biezen. In 1951 verkocht ze haar woning. In 1952 probeerde zij tevergeefs een uitgever te vinden voor de Indische roman Storm in haar hart (later Doekoen getiteld). Het verhaal werd uiteindelijk in elf afleveringen tussen september 1952 en april 1953 in het damesweekblad Margriet gepubliceerd. In die tijd was zij redactrice van de vrouwenbijlage van Elseviers Weekblad. Om zonder geldzorgen te kunnen werken, sloot ze in 1958 een contract af met de Margriet voor het feuilleton Alsof het gisteren gebeurde, een familieverhaal. Om niet onder de werkdruk te bezwijken nam ze haar toevlucht tot alcohol en slaapmiddelen. Op 22 mei 1958 overleed ze aan een hartaanval. Ze raakte in vergetelheid totdat in 1983 een heruitgave van Rubber verscheen, die goed ontvangen werd. Later verschenen zelfs twee biografieën. De Vinkenbaan, tot 1910 een zandpad, is door de hoogteverschillen een van de meest schilderachtige lanen van Santpoort, waar overigens nooit een vinkenbaan gelegen heeft. De dichtstbijzijnde vinkenbaan lag op Jagtlust, een buitenplaats langs de Velserenderlaan en de Duin-en Kruidbergerweg. (1) In het begin van de vorige eeuw was Vinkenbaan 25, The Briars (de wilde rozen), tot ongeveer 1938 een druk cultureel trefpunt van kunstenaars op velerlei gebied, in die kringen wel De salon van Velsen genoemd. Het echtpaar Cornelis Verwey en Jacqueline Bienfait betrok het huis in 1908. Cornelis was de broer van de Leidse hoogleraar Letterkunde en dichter Albert Verwey en de zwager van de beroemde architect H.P. Berlage. Door deze familieband kwam Berlage hier vaak. Hij heeft als adviseur een bijdrage geleverd aan het ontwerp van "Het gegoten huis" Vinkenbaan nr. 14. Regelmatige bezoekers van de Salon van Velsen waren de schrijver Frederik van Eeden (2) en de schilder Willem Witsen: beiden waren getrouwd met een zuster van Kitty Verwey-van Vloten, de vrouw van Albert Verwey. De uitgeefster en dichteres Mea Verwey (3) was de dochter van Albert en Kitty en woonde tot 1981 op de Vinkenbaan nr. 33-35, waar het echtpaar Leon de Winter en Jessica Durlacher woont. De bekende Haarlemse kunstschilder Kees Verwey was de zoon van Cornelis en Jacqueline. Hij heeft tot zijn 27ste jaar op The Briars gewoond. Berlage heeft voor hem in 1916 een aanbouw ontworpen die als atelier diende. Zijn zusje, mevrouw M. De Savornin Lohman-Verwey heeft tot 1988 The Briars bewoond. 15 Menno Wigman De dichter Menno Wigman (Beverwijk, 10 oktober 1966) groeide op in Santpoort-Zuid, Louise de Colignylaan 1. Op het Gymnasium Felisenum in Velsen- Zuid kreeg hij, door het enthousiasme van zijn Ieraar Nederlands Lex ter Braak, belangstelling voor poëzie. Hij debuteerde jong: in 1985 verscheen Two poems, een door zijn leraar oude talen, Willem Kramer, in kleine oplage gedrukt boekje, met een linosnede van Lex ter Braak. Bij dezelfde drukker, Mercator Press (Santpoort-Zuid), verscheen in de loop der jaren nog een zestal uitgaven. In de eenmansdrukkerij van Willem Kramer worden uitgaven met de hand gezet uit loden en houten letters en in kleine oplagen op een proefpers gedrukt. Mercator is Latijn voor Kramer. Menno Wigman: "Ik vind het erg bijzonder dat ik slechts een paar honderd meter ben opgegroeid van de plek waar Vasalis De idioot in het bad schreef". In een interview met Nico Keuning Volzinjuni 2014) merkt hij op: Ik kom hier niet graag. Het beeld dat mij het meest bijblijft: mijn moeder, vader en zus kijken tv die heel hard aanstaat en ik, puber, die er niets mee te maken wil hebben, licht mokkend op mijn kamer. Boeken lezen, muziek luisteren, zelf schrijven." 28 Bron: Frank Okker, Tumult Het levensverhaal van Madeion Székely- Lulofs Amsterdam/ Antwerpen, 2008 Madeion Székely heeft op twee adressen op de Vinkenbaan gewoond. (1) Over vinkenbanen: zie het artikel Jacobus Craandijk wandelde naar Spaarnberg (2) Over Frederik van Eeden: zie het artikel Frederik van Eeden in Duin en Kruidberg (3) Over Mea Verwey: zie het artikel Mea Verwey, uitgeefster en dichteres in Santpoort 29

De Zandpoort | 2014 | | pagina 16